Economie Topman Volvo wuift alle zorgen vakbonden weg Zwendelaar Irving Kott duikt op in Rotterdam Oeso optimistisch over groei wereldeconomie CLBN-topman Brutschi afgetreden Donderdag 4 juli 1991 Redactie: 023-150224 JANINE BOS AAA Vertaling: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEAAANTSVERDRIET Vormgeving: HENK GEIST 13 WALL STREET wil eerder de poorten openen om de concurrentie uit het buitenland beter aan te kunnen. De Newyorkse beurs wil de handel laten beginnen om 09.00 uur Amerikaanse tijd. Nu toe gaat de beursvloer open om 09.30 uur NIEUWSLIJN De Noorse reder Torstein Hagen. fotopersburo cer dijkstra Hagen: Nedlloyd is een ziek bedrijf „Nedlloyd koopt en verkoopt schepen steeds op de verkeerde momenten. Het is een ziek bedrijf'. Deze niet mis te verstane kritiek is afkomstig van Torstein Hagen, de Noorse grootaan deelhouder die Nedlloyd op een andere koers wil zetten. Hij uit zijn kritiek in een interview met FNV-magazine. Hagen richt zich in het blad tot de werknemers van het Rotterdamse trans portbedrijf. Pogingen van hem om met de centrale onderne mingsraad van Nedlloyd in gesprek te komen, zijn in het verle den gestrand. Fondsen: beter imago parallelmarkt Het imago van de parallelmarkt van de Amsterdamse effecten beurs is slechter dan deze markt voor veelal kleinere fondsen verdient. Het beeld moet daarom worden „opgepoetst". De rela tie met zowel het beursbestuur, de beleggers als de handelaren moet worden verbeterd. Dit zei F.H.M. de Ruijter van Van Be- souw deze week bij zijn verkiezing tot voorzitter van de nieuwe Vereniging van Officiële Parallelmarkt Fondsen (Vopaf). Economie Italië 'gediskwalificeerd' Wat al twee maanden in de lucht hing, is gebeurd: het Ameri kaanse Moody's, een prestigieus en invloedrijke bureau dat eco nomieën evalueert, heeft Italië geclassificeerd als een riskant land voor buitenlandse investeerders. Italië is uit de economi sche elite-groep 'AAA' gedegradeerd naar de 'AA+', de tweede di visie. Moody's komt tot zijn negatieve conclusies na bestudering van het steeds maar groeiende begrotingstekort en de hoge in flatie in Italië. Effectenbeurs doet het goed De Amsterdamse effectenbeurs had het afgelopen half jaar geen klagen. Het einde van de Golfoorlog, de stijgende dollarkoers en de dalende rente gaven de beurshandel vleugeltjes. Sinds januari zijn er meer aandelen en obligaties van eigenaar veranderd dan in dezelfde periode vorig jaar. De koersen stegen gemiddeld 17,3 procent. Alleen de omzet van aandelen viel tegen. Die bedroeg 78,9 miljard gulden, bijna een miljard minder dan in het eerste halfjaar van 1990. Kansarmen aan de slag in groothandel Een werkgelegenheidsproject in de groothandel levensmiddelen en zoetwaren (13.000 werknemers) heeft na een jaar 114 kansar men aan een baan geholpen. De Dienstenbond FNV schrijft dat resultaat vooral toe aan het feit dat ondernemingen met eigen geld werken en niet met een centraal fonds voor de bedrijfstak. De 25 ondernemingen die aan het project meedoen, hebben elk ruim 0,5 pipcent van de loonsom gebruikt om langdurig werklo zen, allochtonen, herintredende vrouwen en vroeggehandicap- ten aan het werk te helpen. PARUS ANP-IPS De verslechtering van de economische situatie in de indus trielanden lijkt voor bij. De recessie in de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Canada loopt ten einde. Al in de twee de helft van dit jaar zal de economische groei weer toene men en deze op gaande lijn zet zich voort in 1992. Dat schrijft de Or ganisatie voor Eco nomische Samen werking en Ontwik keling (Oeso) in een gisteren gepubli ceerd halfjaarlijks rapport over de 24 aangesloten indus trielanden. Pessi mistischer is de Oe so over dit jaar. De groeit in 1991 niet twee, maar slechts 1,1 procent, aldus het rapport. De Oeso is vooral optimis tisch over het economisch her stel in de Verenigde Staten. In het voorgaande rapport voorzag de organisatie in de VS voor dit jaar nog een groei van 0,9 pro cent. Onder invloed van de re cessie en de Golfcrisis is deze prognose inmiddels verlaagd tot een achteruitgang van 0,2 pro cent. Over de eerste zes maan den slonk de Amerikaanse eco nomie maar liefst 1,8 procent. De terugval van de Amerikaanse economie is echter tijdelijk, zo meent de Oeso. De optimistische cijfers van de Oeso staan in schril contrast met de van de Verenigde Na ties. In een dinsdag verschenen PROGNOSES OESO ECONOMISCHE VERWACHTING©! VOOR HDUSTRtELANDEN Samenwerking Mitsubishi schept vanzelf nieuwe banen De brandbrief die de Nederlandse vakbond Unie BLHP vorige week verspreidde over de bedreigde werkgelegen heid in de Volvo-vestigingen in Nederland, is volgens Volvo-topman Mats-Ola Palm flink overdreven. „Ook na de reorganisatie zullen ontwerp- en ontwikkeling-afde lingen in Helmond blijven. Datzelfde geldt voor marke ting en verkoop", zegt de Zweedse vice-president van Volvo Car Corporation in een poging de verhitte gemoe deren te kalmeren. dat onze vermoedens worden bewaarheid." Afgelopen vrijdag sprak de Unie BLHP de vrees uit dat Vol vo Car Nederland in de toe komst slechts een assemblage- bedrijf zal zijn. De partners van het Zweedse moederconcern, Mitsubishi en Renault, zouden de Nederlandse tak vermorze len. Het voortbestaan van de vestigingen in Bom en Hel mond is allerminst zeker wan neer de twee giganten hun zin Bestuurder G. Van Os van de Unie BLHP ontploft bij het ho- i Palms woorden. „Ja, ze kunnen me nog n De Zweden lopen les te suggereren tussen hebben ze gezegd op ook m; stel om de commerciële en ont wikkeling-afdelingen voor Ne derland te behouden. Tot nu toe ziet het er nog altijd naar uit vertellen! maar van al maar onder- nog geen ja één voor- krijgen, zo schreef de bond. Volvo Car Nederland gaat al jaren gebukt onder hoge inves teringskosten, waarvoor de Staat leningen heeft verstrekt. Vorig jaar moest bijvoorbeeld ruim zeventig miljoen gulden worden afgedragen. Dat ver klaarde voor een belangrijk deel de enorme daling van het resul taat van 55 miljoen gulden in 1989 tot 76 miljoen gulden ne gatief in 1990. Ook de komende jaren gaat Volvo gebukt onder nieuwe in vesteringskosten. De opvolger van de 400-serie zal enkele mil jarden guldens vergen en Volvo Car heeft daarvoor nieuwe fi nancieringen nodig. De Staat wil daar niet meer alleen voor opdraaien en Volvo Car heeft als kleine zelfstandige geen schijn van kans. Hoewel hij niet mag of wil zeggen hoe de onderhandelin- gei i tussen Volvo, Mitsubishi en de Nederlandse Staat verlopen, laat Mats Ola-Palm blijken dat de voorgenomen samenwerking Volvo Nederland niet zal redu ceren tot slechts een fabriek waar op aanwijzingen van Vol vo Zweden en Mitsubishi auto's in elkaar worden gezet. „Ook al zal een deel van de ontwerp- en ontwikkei-activiteiten naar het buitenland worden verplaatst, toch blijft voor dergelijke activi teiten ook in Nederland nog een toekomst weggelegd. Er is im mers niets op tegen om op ver scheidene plaatsen ontwerp-af- delingen te hebben." Over de samenwerking met Mitsubishi in Nederland zegt Palm: „Het is belangrijk auto's tegen lagere kosten te maken. Dat kan alleen door samenwer king. De tijd dat we alles alleen deden, is nu definitief voorbij." Hoe die samenwerking ge stalte moet krijgen zonder het verlies van de Nederlandse ont- wikking-afdelingen is Van Os een raadsel. „Het kan toch niet zo zijn dat er dadelijk in één fa briek auto's worden gemaakt waar én dure Nederlandse auto onderdelen én goedkope Japan se onderdelen in auto's worden verwerkt. Dat slaat, economisch gezien, nergens op." Ondanks de felle kritiek blijft Palms toon sussend. Er valt, zo zegt hij. niets te vrezen want Volvo Car is voor Volvo Zweden van onschatbare waarde. De middenklassers die in Helmond worden ontwikkeld en in Bom gebouwd, zijn van groot strate gisch belang. De 400-versies vormen een essentieel bestand deel van een volwaardige mo- dellenlijn. Om die reden hoeft men in Nederland ook niet te er in Helmond en Horn wel vtel banen verloren. Maar als we sa men met Mitsubishi 200.000 auto's gaan produceren, wor den er vanzelf nieuwe banen geschapen." Naar aanleiding van de grote onrust bij vakbonden en perso neel buigt de Raad van Bestuur van Volvo Car zich dezer dagen over nieuwe plannen om de toekomst voor het Volvo-perso neel zo draaglijk mogelijk te maken. De definitieve uitkom sten van het overleg tussen de Nederlandse overheid. Mitsubishi, en Volvo Zweden over de toekomst van de Neder landse vestigingen worden 15 juli bekendgemaakt. Van Os re kent op het ergste. „Ik zou de eerste zijn om mijn blijdschap uit te spreken over een nieuwe wending in de gebeurtenissen, maar dat zie ik gewoon niet ge beuren." Volgens Volvo Zweden is samenwerking met Mitsubishi essentieel voor het voortbestaan van Volvo Nederland. De bonden willen daar niet aan. „Het kan toch niet zo zijn dat er dadelijk in één fabriek auto's worden gemaakt waar én dure Nederlandse auto-onderdelen én goedkope Japanse onderdelen in auto's worden verwerkt", zegt Unie BLHP-bestuurder Van Os. archieffoto ROTTERDAM ANP De voorzitter van de raad van bestuur van Crédit Lyonnais Bank Nederland, J.J. Brutschi, is op 2 juli opgestapt „wegens het aanvaarden van een funktie el ders binnen de CL-groep". Ook de vice-voorzitter van de raad van bestuur, A.C.J.M. Nollen, heeft een andere funktie gekre gen. Een woordvoerder van CL BN wilde niet ingaan op de vraag of het opstappen van Brutschi en het overplaatsen van Nollen verband houdt met de affaire-Parretti. „Wij hebben dat niet als zodanig bekendge maakt en het is aan anderen om daar een interpretatie aan te ge ven". Algemeen wordt echter aangenomen dat de bestuurs wisselingen zijn bedoeld om schoon schip te maken bij de Rotterdamse bank. Tegelijk met de bestuurwisse- ling gaf CLBN een overzicht over de kredieten die zijn ver strekt aan ondernemingen waarvan de Italiaanse zaken man Giancarlo Parretti direct of indirect meerderheidsaandeel houder is. Brutschi zou voor een groot deel verantwoordelijk zijn voor het verstrekken van deze kredieten aan de Italiaan die omstreden is vanwege de duistere herkomst van zijn ver mogen. De bank zegt nu een over zicht van deze kredieten te kun nen geven gezien de lopende gerechtelijke acties tegen Par retti in de Verenigde Staten. Uit het overzicht blijkt dat CLBN per 1 juli 1991 een bedrag van 888 miljoen dollar aan deze on dernemingen heeft uitstaan. Dit bedrag kan nog worden ver hoogd. Een deel van een kre dietlijn van 145 miljoen dollar aan filmstudio MGM/Pathé is nog niet opgenomen. De opvolger van Brutschi wordt W. van Driel. die vanaf april dit jaar deel uitmaakt van de raad van bestuur. Aan een buitengewone aandeelhouder den voorgesteld J.M.Y. Bertho- lier te benoemen tot vice- voozitter van de Raad van Be stuur. De laatste is afkomstig uit de CL-organisatie. Nollen is be noemd tot directeur Europa van de CL-groep in Parijs en zal te vens benoemd worden tot com- i van CLBN. 'Zaak geschorste commissionairshuis RIG riekt' onderzoek naar de wereldeco nomie de 'World Economie Survey' schetst de organisatie voor 1991 een beduidend som berder beeld van de verwach tingen. Volgens het onderzoek zal de wereldeconomie dit jaar hele maal geen groei vertonen. De VN stelt dat de groei van de we reldeconomie de laatste jaren een constante daling vertoont. In 1988 was de groei nog 4,3 procent, in 1990 was dit gedaald tot 3 procent en in 1991 is er waarschijnlijk helemaal geen groei waar te nemen. Het enige lichtpuntje in het rapport is dat na de stagnatie in 1991, de wereldeconomie in 1992 zal groeien met ongeveer 2,1 procent. De Oeso gaat voor 1992 echter uit van een groei van bijna drie procent. ROTTERDAM HANS ROODENBURG Is het bedrijf Rotterdam Investment Group (RIG) dekmantel voor zwendel met aandelen of is het een gewone commissionairshuis, dat beleggers voornamelijk telefonisch 'veelbelovende' aande len in vooral Canadese maatschappijen tracht te verkopen? Van het eerste is een aantal ontslagen werknemers overtuigd. Mede door toedoen enkelen van hen wordt het bedrijf nu van diverse kanten doorgelicht. Harde bewijzen dat RIG dekmantel is voor zwendel met aandelen zijn nog niet gevonden. Alle betrokken onderzoekende instanties hebben al wel geconstateerd dat de zaak 'riekt'. RIG wordt onder meer doorgelicht door de Ver eniging voor de Effectenhandel om te kijken of het bedrijf zich aan de regels heeft gehouden voor eerlijke effectenbemiddeling. Hangende dit on derzoek is RIG voor een half jaar geschorst als of ficieel lid van de beurs. Verder hebben de Econo mische Controle Dienst (ECD) en justitie in Rot terdam zich op de zaak gestort. Door de schorsing heeft het bedrijf al zijn be middelingsactiviteiten voor effecten moeten sta ken. Bij de kantonrechter probeert RIG nu het ontslag van een tiental werknemers te bewerk stelligen, die overigens al een maand geen salaris hebben gekregen. De grootste verdenking is dat RIG opvallende overeenkomsten vertoont met de agressieve tele fonische aandelenverkoop van het Amsterdamse effectenkantoor First Commerce Securities (FCS) dat begin jaren tachtig in opspraak kwam door de verkoop van bijna een half miljard gulden aande len. Naderhand bleken die vrijwel waardeloos te zijn. 'Adviseur' achter FCS was de Canadese aande- Op het kantoor van RIG in Rotterdam weigert men ieder commentaar op de beschuldigingen. Nieuws gierigen worden angstvallig buiten de deur gehou den. foto cees kuiper lenmarchandeur Irving Kott. Diverse werknemers van RIG bevestigen dat Kott en zijn zoon Michael herhaaldelijk op het Rotterdams kantoor aanwe zig waren en daar duidelijk het beleid uitstippel den. Kott is al verschillende malen veroordeeld voor fraude met aandelen en belastingontduiking. Hoe het Kott-imperium er precies uit ziet weten maar weinigen. Het zou via een complexe structuur van bedrijven en deelnemingen over de gehele wereld zijn verspreid. „De meeste van mijn ex-collega's en ik kenden Irving Kott als de big boss van R1G. Het is voor mij duidelijk dat RIG een zelfde opzet heeft als FCS. Er zijn waarschijnlijk nog weinig harde straf bare feiten te ontdekken. RIG was nog net niet aan de zwendelfase toe. Door de schorsing en het in gang gezette onderzoek is vermoedelijk een grote zwendel zoals die met First Commerce Se curities voorkomen", zegt G. Frans. Eind vorig jaar werkte hij twee maanden als aandelenmake- laar bij RIG. Na zijn proeftijd werd Frans ontslagen „hoewel ik een van degenen was die de beste prestaties behaalden. Maar ik stelde toen al veel vragen en constateerde nogal vreemde dingen". Na zijn ontslag heeft Frans zich verdiept in de achter gronden van het Rotterdamse effectenbemidde- lingskantoor. RIG is eind 1988 ontstaan uit het Effecten Kan- Rotterdam. Tot aan de schorsing was de werkwijze van het commissionairshuis als volgt: middelbaar en hoger management in vooral de Scandinavische landen, Frankrijk. Duitsland. Bel gië, Italië. Zwitserland, Spanje en soms ook het Midden-Oosten werd telefonisch gepolst over 'goede beleggingen'. RIG kwam aan hun adressen door allerlei openbaar beschikbare bestanden af te stropen. Frans: „In december, toen ik er nog zat. be schikten we bijvoorbeeld over het bestand van aandeelhouders die geld hebben gestoken in het Euro Disney-park in Frankrijk. Dat was natuurlijk een kapitaalkrachtige en interessante doelgroep." Na enige tijd werden de klanten opnieuw bena derd door handige, ervaren verkopers met de vraag of ze bereid waren 'veelbelovende' aande len te kopen van het Canadese Convoy Capital, een mysterieuze beleggingsmaatschappij in olie- en gasbelangen. Convoy is de voortzetting van Western Allenbee Oil Gas, waarvan de aandelen begin jaren tach tig werden verkocht door het al genoemde schan daalbedrijf First Commerce Securities. De Cana dese aandelenmarchandeur Irving Kott heeft ook bij Convoy een dikke vinger in de pap. waarmee de cirkel weer rond is. Dit alles bewijst uiteraard nog niet dat kopers van aandelen Convoy (genoteerd aan de New Yorkse beeldschermbeurs Nasdaq) worden opge licht. Gezien de link met First Commerce Securi ties is echter op zijn minst flinke achterdocht op zijn plaats. Een sterk verkoopargument van RIG om de aandelen Convoy aan te prijzen is het feit dat CCA, een dochteronderneming van Con 'oy die voor een symbolische dollar werd aangekocht, een claim heeft lopen van 350 miljoen dollar op de Amerikaanse telefoonmaatschappij Telecom. Die zou al gesloten contracten voor ae distributie van telefoonkaarten in de Verenigde Staten aan CCA weigeren. Wanneer CCA de processen wint. dan kan dat gunstige gevolgen hebben voor de waarde van aandelen Convoy. Een aantrekkelijk zaak voor be leggers die speculeren op flinke koerswinsten. Gezien de desastreuze ervaringen met First Com merce Securities moet echter de vraag worden gesteld of CCA inderdaad een claim heeft lopen op Telecom en zo ja. of er een kans is dat het be drijf zijn gelijk haalt. De Rotterdam Investment Group fungeerde tot zijn schorsing als doorverkoper van aandelen Convoy en zou naar verluidt voor miljoenen gul dens aandelen hebben verkocht. Als bttjkl dal Kott inderdaad achter de schermen zijn zakken heeft lopen spekken, dan kunnen talloze beleg gers naar hun centen fluiten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13