Weg en wiel Peugeot 405 zakenauto van 1991 Axrm LEITMON BOVAG Snorrende fiets mkt op Off. Peugeot-dealer voor Leiden e.o. VOOR VAKMANSCHAP EN BETROUWBAARHEID Donderdag 4 juli 1991 Redactie: 023-150222 PETER LODEWUKS Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: ANDRIES DETMAR 10 BOEKEN Vierde editie Droomauto Jaarboek Ieder jaar wordt op de tentoonstelling Droomauto het gelijkna mige jaarboek uitgebracht. Ook de vierde editie staat weer bol van de informatie die in diverse uiteenlopende stijlen in het boek is opgenomen, waardoor het geheel een beetje onrustig aandoet. Zo herkennen we ondermeer stukjes Autokampioen en ook uit Quadrifoglio, het Alfa Romeo-blad, zijn diverse stukken overgenomen. Maar dat is uit kostenoverwegingen natuurlijk een begrijpelijke manier van werken, die verder niets afdoet aan de inhoudelijke waarde. In het Jaarboek komen vele speciale (droom-)auto's uitgebreid aan bod, niet alleen klassiekers maar ook gloednieuwe bolides. Hoewel de meeste aandacht uitgaat naar de historie is er ook weer een gedeelte van 43 bladzijden ge vuld met een overzicht van alle nieuwe droom auto's die in Ne derland momen teel te koop zijn. Het begin van dit overzicht is een beetje door el kaar gehusseld maar alle 'toe komstige klassie kers' komen er in voor. Verder vin den we in het Droomauto Jaar boek 91/92 aller lei randverhalen over bij voor- beeld modelau to's, autosport en -kunst. Het ligt in de boekhandel voor 29,50. Oegstgeesterweg/Maredijk 175, t/o het nieuwe postkantoor. Telefoon 071-212911. Veilig LPG tanken 'De 405 is echt doorgebroken waarschijnlijk door comfort en uiterlijk, de Franse esprit', aldus het rapport van de verkiezingscommissie. De Peugeot 405 is 'Zakenauto van het Jaar' geworden. De verkiezing van een Franse auto is opmerkelijk nadat de prijs de vier voorgaande jaren naar Duitse merken is ge gaan. „Peugeot komt sterk terug in de zakelijke wereld," zegt Jaap Dik initiator van deze verkiezing en uitgever van Autombiel Management. utrecht siem leeuwenkamp „Mensen die kritiek hebben op deze prijs vergeten dat wij de enigen zijn die het element 'praktijk' het belangrijkst vin den. Vandaar dat zes leden van de jury directeuren van lease maatschappijen en wagenpark beheerders zijn, de overige drie zijn autojournalisten. Er wordt met name gelet op de kostprijs per kilometer in verhouding tot de aanschafprijs en de kwaliteit van de dienstverlening." Dik spreekt weliswaar van een 'saai marktsegment' waar de za kelijk gebruikte auto in valt. „Maar het maakt wel ruim 60 procent van de verkoop uit. Za kelijke gebruikers hechten Veel waarde aan deze prijs is ons ge bleken. Men is gevoelig vóór ze kerheid en restwaarde, het zijn aspecten die bij de beoordeling van de 'Zakenauto van het Jaar' zwaar tellen. De zakelijke markt is nog beduidend aan het win nen, zeker nu de plannen van Oort zijn doorgevoerd." Opmerkelijk is de teruggang van de Mercedes 190 diesel in het zakelijk segment. Vorig jaar was al sprake van een afnemen de vraag naar gebruikte diesels. Nu is de nieuwvraag met 20-30 procent gedaald en Dik spreekt van: „Een dramatische daling in restwaarde. Mogelijk speelt emotionaliteit een rol omdat dieselmotoren meer milieube lastend zouden zijn. Verder is ook in de taxiwereld de onaan tastbaarheid van de Mercedes diesel tanende. Menigeen stapt over op gas in de zakelijke markt." De vijfde trofee is uitgereikt aan scheidend directeur H. Carbon- nières van Peugeot Nederland. Het bronzen beeld van Ron Holthuijzen symboliseert in de dieren buffel, paard en luipaard: degelijkheid, snelheid, uithou dingsvermogen, wendbaarheid en souplesse. Comfort en uiterlijk Dat de Peugeot 405 die in '88 de Europese prijs 'Auto van het Jaar' behaalde nu in de zaken- markt scoort lag vorig jaar al min of meer voor de hand. We citeren het rapport: „De presta tie die Peugeot met de 405 heeft geleverd liegt er niet om. Goed voorbereidend werk werd door de 205 verzet. De 405 is echt doorgebroken waarschijnlijk door comfort en uiterlijk, de Franse esprit. De gebruikte markt heeft de 405 welwillend ontvangen. Het PSA kwaliteits offensief begint nu ook in de za kelijke sfeer zijn vruchten af te werpen." Verschillende lease-maatschap- pijen meldden vorig jaar reeds een verdubbeling van het aantal Peugeots 405 in hun vloot. Peu geot is over de hele linie uit een diep dal omhoog geklommen, zeker in de 'fleet-sales' duurt het lang eer een merk weer ge accepteerd is. Vrijwel unaniem was het oor deel van de 57 autojournalisten bestaande jury die in '87 de 1405 tot 'Auto van het Jaar' koos. Het aantal behaalde punten voor één auto was nog niet eerder zo hoog en slechts drie kozen de 405 toentertijd niet als winnaar. Peugeot is erin geslaagd om met gebruikmaking van be staande onderdelen binnen het PSA-concern een heel fraai mo del te bouwen. De basis vormt een aangepast chassis van de Citroën BX en de voor-en ach- tertrein zijn in gewijzigde vorm afkomstig van de Peugeot 205. De 405 is de vervanger van de 305 en trok uiteraard de grote groep verfente 505-rijders aan die waren uitgekeken op hun auto, of een stapje terug moes ten doen. De 405 is een behoor lijk ruime auto met een beetje klassiek en tijdloos uiterlijk. Uit de magazijnen van het gi gantische PSA-concern kunnen Peugeot en Citroën naar harte lust kiezen. Dat heeft natuurlijk financiële voordelen en je maakt sneller een nieuw model als de tijd daar rijp voor is. Voor de 405 is destijds 1 miljard geïn- vesfeepd voornamelijk om bij prodüktie op een 'nul-fout' ni veau te komen. Peugeot heeft voor de 'Zaken auto van het Jaar' een gevari eerd prijs-en motoraanbod. Hij Het zal nog wel even duren voordat dit soort futuristische wagens gemeengoed zijn. Vandaar dat het voorlopig blijft bij tentoonstellingen, waar op gepaste af stand de mond mag openvallen van be wondering en verba zing. Deze V-12 Lamborghini was het paradepaardje tijdens de honderste Monte Carlo Automobile vorig najaar. De wa gen mag de show- - k0m:ÏV' FIETSSTROOK De snorfiets Tiffany 25 i$ In één uitvoering leverbaar. De heren moeten het doen zonder horizontale frame buis. Het rijwiel met hulpmotor, zoals de bromfiets vroeger werd aangeduid, is weer helemaal te rug. De Spartamet en de Rabbit ('trek aan het touwtje tor loopt') hebben gekregen van de Tiffany 25, snorfiets van Italiaanse snit, die bijna niet van een gewone fiets te onderscheiden is. Er zijn snorfietsen die lijken op een fiets en snorfietsen die veel weg hebben van een brommer. Beide typen mogen zonder helm worden bereden. Duide lijk is dat laatstgenoemd type het aantrekkelijkst is voor jon geren. Ze zijn nu eenmaal vlot ter van lijn dan een fiets. Importeur Yamaha Motor Ne derland mikt met de Tiffany 25 op ouder èn jonger publiek. De fiets is uitgerust met vering aan het voorwiel. De motor van 49 cc ligt l^iag in het midden. Het daardoor ontstane lage zwaar tepunt zorgt voor een goede wegligging. Het tankje voor de mengsme- ring heen een inhoud van 1,4 li ter. De fiets heeft een gewone bagagedrager, geschikt voor de bevestiging van fietstassen of een kinderzitje. Door de lage in stap oogt de Tiffany als een da mesfiets. De heren moeten het doen zonder horizontale frame buis. Bij een lege tank kan de snor fietser door gewoon te trappen nog aardig vooruit komen. De adviesprijs bedraagt 1775 gul den. Een helm is bij dit type fiets dus niet verplicht. De fietsenfabriek Sparta in Apeldoorn ontving onlangs dé koning Willem I-plaquette voor baanbrekend werk op het ter rein van innovatie en technolo gie. De fabriek heeft zich vol gens de jury in de rijwielbran che onderscheiden als trendset ter. De introductie van de Spar tamet werd op de senioren- markt een groot succes en het nieuwe type snorfiets Rabbit sloeg aan bij een jonger publiek. Remhandvat De remhendel kan verdwijnen volgens de firma's CLB en Sim plex. Zij experimenteren met een remhandvat. Het functio neert als de gashendel op een bromfiets of motor. Door aan is leverbaar als sedan en zeer ruime station/bestelauto. Er is keus uit een 1.6 en 1.9 ltr motor met verschillende vermogens: de 1.6i biedt 65 kW, de 1.9i 80 kW vermogen en de SRI 1.9 komt aan 90 kW. Voor de MI 16- klepper staat 108 kW paraat en de diéselaar van 1.9 kan 51 kW leveren, terwijl de 1.8 turbodie sel aan 68 kW komt. De prijzen lopen uiteen van 31 tot 65 mille. De auto's hebben een tamelijk bescheiden gewicht dat ruim onder de 1100 kilo ligt. Door toepassing van het nieuwste oerdegelijke composietmateri aal SMC (polyester gemengd met glasvezel) is niet alleen ge wicht bespaard, maar kan er ook nauwkeurig gewerkt wor den. Zo is bijvooorbeeld i\a een aanrijding frontaal, links- of rechtsvoor de hele 'voorpui' eenvoudig te demonteren en te vervangen door negen bouten los te draaien. De 405 stond twee jaar geleden bij de verkie zing 'Zakenauto van het Jaar' op de twaalfde plaats, vorig jaar met de Opel Vectra op een ge deelde tweede plaats. De Vectra moet nu weer genoegen nemen met die klassering, terwijl de Mercedes 200/300 op de derde plaats staat. rijdt super'. Een goed gevonden reclamekreet voor het gebruik van LPG. Het is niet alleen schoner maar, bij een bepaald omslagpunt, ook goedkoper. Het tanken van autogas gaat in vergelijking met benzine of die sel heel anders. Het aspect vei ligheid staat hierbij voorop. Het gaat immers om hoogst explo sieve brandstof die onder hoge druk staat. Tanken terwijl men rookt of met een auto waarvan de motor nog draait is altijd verboden. Let daar dus op, zeker bij LPG tank en. Na het openen van het vul- klepje wordt de nozzle, zonodig met verloopstuk, op de aanslui ting geplaatst. Na een kwart slag naar rechts en de handle naar achteren te hebben getrokken, kan de tank tot 80 procent ge vuld worden. Bij de meeste tankstations gaat dat automa tisch. Zo niet, dan moet vooraf de 80 procent controlekraan bij de pomp worden open gedraaid. Is die vulgrens bereikt dan ont snapt een witte nevel, op dat moment die kraan direct dicht draaien. Na het afnemen van de nozzle, door het naar voren duwen van de handle en een kwart slag naar links draaien, is het tanken klaar. Hang de nozzle op en sluit het vulklepje op de auto. Let op: bij het aan- en/of afkop pelen van de nozzle kan een aanhoudend sissend geluid op lekkage wijzen. Stop dan direct met de handeling en waar schuw het personeel. Er zijn twee soorten aansluitin gen bij een auto die op LPG loopt: bajonet of schroef. In bei de gevallen hebt u in het bui tenland veelal een verloopnip pel nodig. In Nederland kan met de t zondermeer getankt v Voor de schroetkoppeling is ér een vulverloopnippel nodig. Wie naar het buitenland gaat en LPG wil tanken, neemt voor de bajonetkoppeling een Europa- en /of Italië-riippel mee. Voor "dé schroefkoppéling hebt u;iiT: sommige landen de Italië-nip- pel nódig. Die hulpstukken zijn bij tankstations of ANWB te koop. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 910 910 90 (50 et/min). De werkzaamheden worden dag en nacht en in beide richtingen uitgevoerd, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Maastricht (A 2) Tussen Den Bosch en Maasdriel. T.h.v. Nederweert. T.h.v. knooppunt Batadorp. Diemen - Alkmaar (A 9) T.h.v. de Velsertunnel avond/nacht. Amersfoort - Meppel (A 28) Tussen Hattemerbroek en Zwolle-Zuid. BUK IN HET VERLEDEN redactie: Theo van der Kaaij het handvat te draaien treedt de rem in werking. Dat wordt straks een moeilijke keuze, want er zijn ook al handvaten te koop waarmee de schakeling gere geld wordt. Schakelen èn rem men tegelijk kan weer niet met hetzelfde handvat. De merken Campagnolo, Sachs en Grip Shift brengen handva ten op de markt met een scha kelmechanisme. De systemen zijn uitsluitend toepasbaar op rechte sturen zoals een ATB. Al leen de Amerikaanse Grip Shift kan ook op een racestuur ge monteerd worden. Het grote voordeel van handvatschakeling is dat de handen niet van het stuur hoeven voor het schake len. Dat is veel veiliger, zowel bij wedstrijden als gewoon in het verkeer. Shimano is erin geslaagd scha kelen en remmen wel in een en kele hendel te combineren. Het gaat om het type remhendel Dura-Ace, dat op een racestuur past. Remmen gaat zoals ge bruikelijk door de hendel in te knijpen, het schakelen gaat door dezelfde hendel naar links of rechts te bewegen. De Britse General Motors-dochter Vauxhall ging na de Tweede Wereld oorlog nauwer samenwerken met de Duitse GM-dochter Opel. Maar pas in de zeventigerjaren kwam het zover dat Vauxhall in Engeland Opeis ging bouwen. Het eigen ontwerpcentrum verdween en voortaan mocht het Britse merk alleen nog maar een ander eigen grilletje op de Engelse Opeis zetten. Een van de laatste eigen ontwerpen van Vauxhall was de Victor. Als een soort tegenhanger van de Duitse coupé Opel Manta werd in 1971 deze sportieve versie van de Victor, genaamd Fi- renza, op de markt gebracht. De Vauxhall Firenza was al niet helemaal vrij meer van Duitse Opel-invloeden. .foto anp

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10