Kunst Groot deel van collectie kan het publiek niet zien Joost Baljeu overleden 'In de spiegel van je dromen durven kijken' Bee Gees: overdaad aan hits Actrice Lee Remick overleden Woensdag 3 juli 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: PIET KOOREMAN 9 IN HET STEDELIJK MUSEUM wordt door de selectie voor de expositie 'Naar een nieuw museum' duidelijk dat de de pots veel hoogtepunten uit de schilder kunst van de afgelopen eeuw bevatten. WAAR THE BEE GEES in de Ameri kaanse studio's niet vies zijn van lef, daar blijken ze in een directe confronta tie met hun achterban nogal moeite te hebben om voorbij te gaan aan het ei gen roemrijke verleden. NIEUWSLIJN Premières schouwburg Amsterdam In de Amsterdamse Stadsschouwburg gaan deze maand drie produkties in première. Angels Margaret Mudanses brengt van 4 t/m 7 juli Atzavara. De Spaanse choreografe liet zich voor haar voorstelling inspireren door de agava-cactus. Van 10 t/m 13 juli is Compagnie Claude Brumachon te zien met met Eclats d'absinthe. Brumachon leidt het publiek langs verrassende grenzen van de danskunst. Wim Vandekeybus Ultima Vez ten slotte komt van 24 t/m 27 juli met een nieuwe voorstelling geti teld: 'Immer das selbe gelogen'. Voor de choreografie werd muziek gecomponeerd door Peter Vermeersch, Charo CaJvo en Carlo Wegener. Vlietpopfestival LEIDSCHENDAM - In Leidschendam wordt op zondag 7 juli voor de zevende keer het Vlietpopfestival georganiseerd. Het festival dat vorig jaar zo'n 20.000 bezoekers trok, heeft dit jaar weer veel gevarieerde muziek te bieden, swingende gitaarrock van de Zoetermeerse fortmatie Fast Lane, hiphop/gogo van Gotcha, een mengeling van snelle funk, soul en rock roll van The Bob Color, aanstekelijke hardrock van de Engelse vrouwen metalband Original Sin, blues van de Ierse gitarist Samual Ed dy en reggae van de Engelse formatie Bass Dance. Het festival biedt naast muziek ook een gezellige markt waar men terecht kan voor onder meer cd's, bootlegs, enz. Het gratis toegankelij ke festival begint om 12.00 uur en duurt tot 21.00 uur. In Amsterdam is maandag op 65-jarige leeftijd de kunstenaar Joost Baljeu overleden. Hij werd in 1925 in Middelburg geboren en gold als een van de spraakmakende vertegenwoordigers van het con structivisme. Baljeu kampte al jaren met een problematische ge zondheid. Enkele weken geleden werd hij getroffen door een hart aanval. Op zijn achttiende jaar begon Joost Baljeu zijn studies aan het Instituut voor Kunstnijverheid in Amsterdam. Hij ontwikkelde zich snel in de vrije schilderkunst en vond aansluiting bij de groep inter nationale constructivistische kunstenaars. Baljeu maakte reliefs, wandconstructies, vrijstaande sculpturen en werkte veel in de ar chitectuur. Baljeu tekende een aantal woningen, speelplastieken, het opvangcentrum Mariahoeve in Den Haag en een aantal voor beelden van omgevingskunst. Het werk van Baljeu is vertegen woordigd in veel musea en grote collecties. Plastieken werden ge plaatst in onder meer Den Haag, Otterlo, Amsterdam en Luxem burg. Joost Baljeu maakte ook ramen voor de raadzaal van Den Haag. Hij schreef een aantal onuitgegeven, in kleine kring versprei de, romans en gedichten en publiceerde op het gebied van de beel dende kunsten onder meer de monografie van Theo van Doesburg (1974) en het essay Morgen kan het architectuur zijn (1975). Baljeu was hoofdredacteur van het tijdschrift Structure, medewerker aan Espace en gaf colleges in de VS, Canada, Engeland en aan de Ko ninklijke Academie in Den Haag. INTERVIEW CEES VAN HOORE Nederland heeft er weer een artistieke beweging bij. Nou ja, Nederland, Voorhout dan. 'Als een sterke meiboom' groeit en bloeit daar nu al weer sinds een jaar het Ridder spoor Collectief. In dit collectief hebben zich kunstzinni ge vogels van diverse pluimage verzameld, zoals schrij vers, dramaturgen, componisten en dichters. Deze kun stenaars, van wie de meesten nog de amateurstatus heb ben, willen elkaar binnen deze organisatievorm 'stimule ren en tot perfectionering en professionalisering bren gen'. 'Prijs jezelf gelukkig want wij bieden jou de moge lijkheid verloren idealen te vernieuwen in een sfeer van openheid en wederzijds respect'. Voorhoutse Ridderspoorcollectief wil eerherstel idealen Verarming Jan de Groot, die ontwikkelings psychologie heeft gestudeerd, bemoeit zich vooral met de or ganisatie en de doelstellingen van het Ridderspoorcollectief. „Het gaat ons erom het con sumptieve gedrag om te zetten in creatief gedrag. Je ziet binnen het bedrijfsleven heel vaak dat de blik is gefixeerd op de onmo gelijkheden van werknemers, op wat ze niét kunnen. Wij wil len het accent leggen op de mo gelijkheden die elk mens heeft, op zijn creativiteit. Je hebt na melijk niet alleen maar je ratio, je intellect, er zijn ook nog heel veel andere dingen. Maar meestal worden we maar op één ding aangesproken. Als we alleen maar afgaan op wat meetbaar is bij de mens, als we alleen maar de nadruk leg gen op de maatschappelijke prestatie, zal dat leiden tot een grote verarming." „Ja", zegt Van der Kraan, ter wijl hij zijn pochet verschikt, „de mens moet in de spiegel van zijn dromen durven te ldj- ken. Of je nu dichter bent, zoals ik, of musicus, of noem maar op: af en toe moet je het onbe wuste aanboren. En ergens naar streven. In mijn geval naar schoonheid. Als je geen idealen meer hebt, is er niets meer om voor te leven. Ik ben ervan over tuigd dat elk mens meer is dan hij op het eerste gezicht schijnt te zijn." Zweverig De illustraties in het Ridder spoorblad, de gedichten - het heeft allemaal iets dromerigs. In het redactionele voorwoord en in het foldertje waarmee het collectief leden probeert "te wer- Op de voorkant van 'Het Rid derspoorblad', het literaire blad van het Voorhoutse Ridder spoorcollectief, prijkt een ro mantisch plaatje. Het is een foto van een kasteeltrap die leidt naar een venster waardoor dro merig zonlicht naar binnen stroomt. Wijzen afbeelding en naam van het blad op ridderlij ke idealen? Jan de Groot, bestuurslid van het collectief, beaamt dat be paalde elementen uit de ridder tijd hem en de andere leden wel aanspreken. „De ontplooiing van de gehele mens stond bij de ridder centraal. Rechtvaardig heid was erg belangrijk voor hem, maar daarnaast had hij ook oog voor schoonheid en be paalde vormen van wellevend heid. Die dingen trekken ons wel. Maar dat 'Ridderspoor' ver wijst in de eerste plaats natuur lijk naar die prachtige bloem met zoveel kleuren. Net zo veel kleurig als die bloem wil ons collectief zijn. Ik weet niet goed of we een 'beweging' zijn. Vast wel. Maar dat is niet zo belang rijk. We zijn in ieder geval in be weging." Dichter en redactielid Aad van der Kraan en schrijver en oprichter Eric Went vallen hem bij. Went: „We zijn als kunste naars allemaal individualisten, maar de krachten worden ge bundeld. In de toekomst willen we op een van onze avonden een programma gaan brengen waarin alle takken van kunst zijn verenigd. Het is de bedoe ling dat we tot een soort Ge- samtkunstwerk komen." Het collectief mikt bij de le denwerving op de regio, al "strekt deze regio zich erg ver uit." Eric Went: „We hebben bijvoorbeeld mensen uit Den Haag en Zoetermeer. In juni 1990 is het collectief opgericht. We zijn begonnen met vier kleine dertig geworden. Het was een uitdaging om een en ander uit de klei omhoogte trekken. En het is zeer bevredigend als je nu ziet hoe dit initiatief aan slaat. Er zijn kennelijk veel mensen die uit die geïsoleerde positie willen komen die het kunstenaarsschap nu eenmaal vaak met zich meebrengt." ven valt de bijna religieus-opti mistische toon op. Jan de Groot: „De teneur is inderdaad vaak optimistisch, maar dat heeft met religie niets te maken. We hebben er alleen geen behoefte aan ons in woord en geschrift af te zetten tegen de misstanden in deze maatschappij. We zijn geen angry young men. We schoppen niet tegen de maat schappij, nee, wij bouwen iets anders op. Zo kun je het na tuurlijk ook benaderen. Je kunt wel overal tegenaan blijven schoppen, alles ontkennen, maar op een zeker moment ben je uit-ontkend. Maar ook in on ze benadering zit iets kritisch. Je hebt mensen die kritiek leveren door afbrekende activiteiten, wij leveren kritiek door op te bou wen. Het is de keerzijde van de zelfde medaille. In c we niets. Als stijln zijn nut hebben, r laatste tijd steeds vaker dat cy nisme een doel op zich wordt." Aad van der Kraan benadrukt dat het esthetische veel aan dacht krijgt in het blad. Hij heeft het zelfs over 'neo-symbo- lisme'. Als het woord 'zweverig' valt, reageren de drie leden van het collectief enigszins aange brand. Aad van der Kraan: „U noemt nu het woord zweverig en daar krijg ik altijd de pest over in. Zweverig hoeft toch niet altijd negatief te zijn. Is dat niet lekker dan, zweven? Zet er een r tussen en je hebt 'zwerverig'. dat lijkt me toch niet zo gek. Ik hou bijvoorbeeld $an sprookjes en dan zie je de mensen den- kern daar heb je weer zo'n doetje. Maar sprookjes zijn soms erg gruwelijk. We behan delen heus niet alleen softe za ken in ons blad. Bij redactiever gaderingen gaat het er boven dien soms behoorlijk hard aan toe. Maar de kritiek moet wel iets opbouwens hebben." Het Ridderspoorcollectief mag voor bijeenkomsten gratis gebruik maken van het jonge rencentrum Ex Voto in Voor hout. Daar worden regelmatig avondmatinee's gehouden waarop de leden laten zien wat zij kunnen. Het zijn geen woes te bijeenkomsten a la I >ada, maar. zo zegt Eric Went. „er is wel erg veel kwaliteit. Je ziet dat mensen vooruitgaan. We funge ren als een kweekvijver Dp het ogenblik hebben we zo n dertig leden en daarvoor hebben we niet veel hoeven te doen. Ms we klein blijven, is dat niet erg. Het gaat er niet om dat de organisa tie er beter van wordt. nee. de mensen moeten er beter van worden." Uitbreiding Stedelijk Museum noodzakelijk AMSTERDAM FRANCOISE LEDEBOER Het Stedelijk Museum in Am sterdam is hoognodig aan uit breiding toe. Door het schrij nende ruimtegebrek laten niet alleen de arbeidsomstandighe den in de restauratie-afdeling, de timmerwerkplaats, de tech nische werkplaats, de lasserij en de bibliotheek te wensen over, maar blijft ook het grootste deel van de rijke collectie noodge dwongen voor het oog van het publiek verborgen. Directeur Wim Beeren realiseerde op drie lokaties in de hoofdstad ten toonstellingen waarmee hij de noodzaak tot uitbreiding van enige ferme uitroeptekens heeft voorzien. In het Stedelijk Museum zelf wordt door de selectie voor de expositie 'Naar een nieuw mu seum' duidelijk dat de depots veel hoogtepunten uit de schil derkunst van de afgelopen eeuw bevatten. De gevarieerde pre sentatie blijft zaal na zaal ver rassen door haar hoge niveau. Beeren laat de kunst zo een zwijgend maar niet te negeren pleidooi voor nieuwe expositie mogelijkheden houden. Dat mag gerust een grote verdienste worden genoemd. Een aantal zalen is aan één kunstenaar gewijd: zo is in de erezaal op de eerste verdieping een mooi overzicht te zien van de ontwikkeling die de Russi sche kunstenaar Malevitsj door maakte van realist naar supre- matist. Het Stedelijk Museum heeft de voorraad werken van Malevitsj te danken aan één alerte aankoop van oud-direc teur Sandberg in de jaren vijftig. Ook de Nederlander Breitner heeft een eigen zaal gekregen: daar hangen onder meer een sfeervol gezicht op de Dam en de vrouw met de rode kimono. Beeren blijkt een meester in het groeperen: het werk van De Kooning, Ouborg en Pollock blijkt elkaar qua kleurgebruik, vormentaal en sfeer voortreffe lijk aan te vullen en te verster ken. Datzelfde geldt voor de ge zamenlijke presentatie van Ba con, Guston, Gucchi en Vacari. Vacari was een opvallende aan winst op de laatste KunstRai. De recente aankoop van diens 'Tondo' uit 1987 is beslist een voltreffer van Beeren: de in een cirkel rondkruipende Chinezen met hun onderworpen gelaats uitdrukking maken een indruk die je niet gauw vergeet. Uitgekleed In de monumentale zalen van de nieuwe vleugel verrast Karei Appel op de begane grond met het gigantische tweeluik 'La fo lie des rues' uit 1989, waarop in spiegelbeeld een revolutionair tafereel met vanen en een fi guur te paard is afgebeeld. Op de "eerste verdieping van deze vleugel komt de 'uitgeklede' beeldtaal van de zogenoemde 'minimal art' met André, Long en Judd goed tot zijn recht én sluit bovendien visueel voortref felijk aan bij de drie reusachtige stalen platen van Serra in de tuin. Voor de Beurs van Berlage maakte Beeren een keus uit de COBRA-collectie, voor Museum Fodor werd geput uit de circa 10.000 voorwerpen en 30.000 typografische werken van de af deling toegepaste kunst en design. In samenwerking met het Van Reekummuseum en de verzamelaars Frits en Agnes Becht werd voor het Stedelijk zelf bovendien een tentoonstel ling gemaakt van de vorig jaar overleden Japanner Tetsumi Kudo. Daar bestuurlijke molens langzaam malen, zal het echter nog geruime tijd duren eer Bee ren zijn ideaal van een breed opgezette semi-permanente presentatie van zijn vaste col lectie kan realiseren. Zijn uit breidingsplannen met 12.000 vierkante meter maken deel uit van een omvangrijk herinrich tingsplan van het Museum plein. Het werk ligt echter al Barricade van Constant maakt deel maanden stil sinds de deelraad- Zuid weigert de rekening van 55.000 gulden te voldoen die de dienst ruimtelijke ordening heeft gepresenteerd voor het maken van een voorstudie. De dienst heeft daarop alle voorbe reidingen gestaakt. De deelraad wil eerst van het centrale stadsbestuur weten hoeveel geld er beschikbaar komt: de uitvoering van de her inrichting kost naar schatting tien miljoen gulden. Voor het voorbereidende werk is, door onder meer een verkeersonder- zoek, zeker een half miljoen gulden nodig. De deelraad zelf kan dat niet betalen. Wethouder Jeroen Saris heeft tot nu toe echter geen uitsluitsel gegeven over de te verwachten financië le inbreng van de centrale stadsbestuur. Terugtrekking Beeren wacht intussen ook op ut van de zomeropstelling van een besluit van de gemeente raad over de beschikbaarstelling van 320.000 gulden om vier ar chitecten een schetsontwerp te laten maken. De keus van Carel Weeber, Wim Quist en Rem Koolhaas ligt inmiddels vast, na de terugtrekking van Abel Ga- hen wordt nog naar een buiten landse architect gezocht. Verder moet een oplossing worden gevonden voor de kun stenaarsverenigingen die oude rechten hebben op de exposi tieruimte in de nieuwe vleugel. Als het aan Beeren ligt, moeten deze verenigingen een ander onderkomen krijgen. De ge meenteraad heeft het besluit over deze gevoelige kwestie, de kunstenaars willen niet weg, vo rig jaar verbonden „aan een be sluit over het programma van eisen in verband met de uitbrei ding"., De totale kosten van de nieuwbouw worden voorlopig geschat op 25 miljoen gulden. lelijk Museum. foto collectie ste delijk museum Het is volgens woordvoerder Martijn van Nieuwenhuyzen nog niet duidelijk waar dat geld vandaan moet komen: „Eerst moeten trouwens de andere problemen worden opgelost." Het publiek moet het intussen doen met een voorproef die er naar doet verlangen dat er nu eindelijk eens vaart wordt gezet achter de besluitvorming. De expositie 'Naar een nieuw museum' in het Stedelijk Mu seum in de Paulus Potterstraat duurt tot en met 25 augustus. Het museum is dagelijks open van 11.00 tot 17.00 uur. De ex positie „Het Stedelijk in de Beurs" in de Beurs van Berlage aan het Damrak, duurt tot en met 13 augustus, eveneens da gelijks van 11.00 tot 17.00 uur. De expositie „Collectie IV" in Museum Fodor aan de Keizers gracht 609, duurt tot en met 18 augustus en is ook dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur ge opend. RECENSIE LOUIS DE MOUUN Concert The Bee Gees Gehoord: 1 juli, Ahoy'. Rotterdam The Bee Gees zelf plus hun acht begeleiders kwamen maandagavond in heL uitver kochte Ahoy' pas goed los bij de eerste toegift 'Party With No Name', een tropisch getinU feestnummer afkomstig van hun jongste album 'High Civili zation'. De 9000 fans waren op dat moment evenwel al zo'n beetje uitgeraasd, overvoerd als ze waren met zeker twintig klas siekers van de gebroeders Gibb in de voorafgaande twee uur. Het onverwoestbare trio Barry, Robin en Maurice had dan ook beter de hoeveelheid hits kun nen beperken, ten behoeve van een ruimer aanbod van het Waar The Bee Gees in de Amerikaanse studio's niet vies zijn van lef, daar blijken ze in een direpte confrontatie met hun achterban nogal moeite te hebben om voorbij te gaan aan het eigen roemrijke verleden. Geen probleem, ware het niet dat de Britse veteranen, samen intussen tekenend voor zo'n 100 jaar podiumervaring, af en toe de indruk wekken geen raad te weten met de overbekende kost, die ze zelf als verplicht zijn gaan beschouwen. Of is het normaal dat Maurice nog meer dan bij het concertbezoek van twee jaar geleden als onge wenste derde (falset)stem de clown probeert uit te hangen bij het vertolken van diverse ro mantische evergreens en wel meteen uit zijn dak gaat bij de pittiger nummers van 'High Ci vilization"? Zijn geforceerde grappigheid deed in het broeierige sportpa leis beslist afbreuk aan de lange akoestische set. waarbij de ene geheide meezinger na de ande re al dan niet gekortwiekt werd gepresenteerd. 'Words 'uil 1968) werd daarbij door een so lerende Barn, opgedragen aan Andy, de jongere broer vin hei drietal die drie jaar geleden plotseling overleed. De oudste Gibb <nog altijd pas 44) liet zich overigens min der dan voorheen gelden als de meer leadzangpartijen van zijn ruim drie jaar jongere Robin ule langharige tweelingbroer van Maurice), wellicht de meest am hitieuze van de drie. Want. alsof er nog niet genoeg 'goud van oud' werd opgepoetst, kwamen zelfs nog diens solo-hits 'Juliet te' en 'Saved Bv The Bell' 1969! aan bod. Op 55-jarige leeftijd is in Los Angeles de actrice Lee Remick aan leverkanker overleden. De hoogtepunten van haar carrière hebben eigenlijk in de beginja ren '60 gelegen. In die tijd werd ze veelvuldig gecast als 'femme fatale'. De showbusiness kwam ze binnen als fotomodel met danstalent en haar eerste ac- teerervaringen deed ze op bij het toneel en de televisie. Als filmactrice debuteerde Lee Remick op 22-jarige leeftijd onder regie van niemand min der dan Elia Kazan in A Face In The Crowd (1957) als majorette op zoek naar een man. Even eens onder Kazan's regie had ze Montgomery Clift als tegenspe ler in Wild River, een hommage aan de staat Tennessee. Een markante bijrol zette ze vervol gens neer in The Long Hot Summer (1958) waar ze in een legendarische cast stond tussen Orson Welles. Paul Newman, Joanne Woodward, Anthony Franciosa en Angela Lansbury. Tegenover James Stewart speel de ze in Anatomy Of A Murder (van Otto Preminger, 1959) als een meisje wier claim verkracht te zijn ernstig in twijfel wordt getrokken. In The Days Of Wine Roses (1962) vormde ze onder regie van Blake Edwards een alcoho listisch echtpaar met Jack Lem- mon en gaf een dermate in drukwekkende creatie te zien, dat ze er een Oscar-nominatie aan overhield. De periode van haar samenwerking met de coryfeeën van de Actors Studio werd in 1971 afgesloten met het niet bijster geslaagde Someti mes A Great Nation, in 1971 ge regisseerd door Paul Newman. In de jaren zestig was Lee Re mick al steeds vaker opgedoken in middelmatige westerns en thrillers. Die lijn werd in de ja ren zeventig doorgetrokken met o.m. Hennessy, Telefon, The Omen en The Medusa Touch. Haar laatste grote acteerpresta tie gaf ze te zien in The Euro peans, door James Ivory in 1979 geregisseerd naar een roman van Henry James. Daarin speel de ze de hoofdrol van de uitge kookte barones Eugenia die haar rijk geworden bloedver wanten in New Engeland gaat Filmactrice Lee Remick: 'femme fatale'. AKUK&T" opzoeken in de hoop daar beter v an te worden. Haar laatste rol is die van een emotioneel ge stoorde moeder geweest in de tv-film A Bridge To Silence, in 1989, het jaar dat ook haar on geneeslijke ziekte zich open Enkele leden van het Ridderspoorcollectief. V.l.n.r. Eric Went, Jan de Groot en Aad van der Kraan: 'Zweverig hoeft toch niet altijd negatief te zijn?' foto jan hol v a

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9