Smaak De Griekse keuken: zonnig, fris en zoet Eten in de vakantie Woensdag 3 juli 1991 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN OER HOEVEN Vormgeving: MITZIE MEUERHOF LIEVELINGSRECEPT 'Mie a la Loesie' is het lievelingseten van de familie en vrienden van LOES VAN DER LINDEN-HEEMSKERK uit VOGELENZANG. En blijft er iets over, geen probleem, de vol gende dag smaakt het ook nog prima. Nodig: 4 flinke uien; 1 paprika; doosje cham pignons; pakje Chinese mie of blik kapucij ners, scheutje ketjap manis, 1 desertlepel chi lipoeder, 2 verse tomaten en half pakje toma tensoep, 500 g kipgehakt. Snij de uien in gelijke stukken. Braadt ze in een hapjespan met een klein klontje boter lichtbruin. Maakt de paprika schoon en snij deze in dobbelsteentjes, voeg dit bij de uien en laat het geheel even smoren. Daarna champignons kleinsnijden en toevoegen. Voeg verder de chilipoeder en een flinke scheut ketjap toe. Laat het geheel een tijdje pruttelen (deksel op de pan). Snij de toma ten klein en voeg deze al roerend toe. Bindt het vocht met het halve pakje tomatensoep. Braadt in een aparte koekepan het kipge hakt rul (goed doorbraden). Voeg dit hierna toe aan de massa in de hapjespan. Kook de mie gaar (of verwarm de kapucijners) en dien dit apart op. Een salade van rauwe wit lof smaakt hier heel goed bij. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van ƒ25,- toegezon den. RECEPTEN MOUSSE VAN GEROOKTE FOREL voorgerecht 4 personen De handigste manier om mooie ovale bol len te scheppen is om de lepels voor het in de mousse steken even in warm water te dompelen. Schep 1 lepel in de mousse en strijk met de andere lepel de ovale bol glad. Laat de mousse op het bord glijden, dompel de lepels opnieuw in het water en schep de volgende bollen op dezelfde wijze. 2 blaadjes gelatine; 2 gerookte forellen (è20Q. gram); 1 eetlepel citroensap; dille; 1,25 dl slag- room. Week de beide gelati neblaadjes in ruim water. Ontvel de forel len en neem het vis vlees van de graat. Snijd het visvlees klein. Pureer het vis vlees samen met het citroensap. Hak de dil le fijn en meng dit door de forellenpuree. Knijp de gelatineblaadjes niet uit maar neem ze uit het water en laat ze in een steelpannetje op laag vuur met aanhangend vocht smelten. Laat de opgeloste gelatine afkoelen en meng hier vervolgens de forel lenpuree met dille lepel voor lepel door heen. Klop de slagroom niet helemaal stijf maar 'lobbig'. Spatel de vispuree met de ge- latineoplossing en de slagroom luchtig dooreen. Laat de mousse in de koelkast ste vig worden. Schep met twee lepels mooie ovale bollen en schik deze met een blaadje sla of een takje kruideruop kleine bordjes. Geef er warme toast bij. HAMSCHOTEL MET TAUGÉ 3-4 personen In de tijd dat u de builtjes snelkookrijst in het kokende water gaar laat worden is de hamschotel ook gereed zodat u binnen twintig minuten kunt eten! 2 builtjes snelkookrijst; 1 rode en 1 groene paprika; 2 eetl. olie; 2-3 dikke plakken ham; 100 g taugé; 2 dl bouillon; soja; 2 theel. mai- zena. Kook de rijst volgens de gebruiksaanwijzing op de verpakking. Was de paprika's, halveer ze, verwijder zaadjes en zaadlijsten en snijd het vruchtvlees in reepjes. Fruit de reepjes paprika in de olie. Spoel ondertussen de taugé in een zeef af en laat dit uitlekken. Snijd de ham in repen. Voeg de taugé na enkele minuten bij de paprika en schep al les enkele malen om. Voeg de stukjes ham toe en schenk de bouillon in de pan. Laat dit alles, onder zo nu en dan omscheppen, 3-4 minuten zachtjes pruttelen en breng de hamschotel dan op smaak met soja en eventueel peper of sambal. Maak de maize- na aan met een beetje water en bind hier mee de saus. Geef het hamgerecht bij de rijst. PEREUS voor ruim 1 liter In plaats van verse peren kunt u voor dit re cept natuurlijk ook peren uit blik nemen. Neem in plaats van 700 gram hele peren 1 groot blik schoongemaakte peren. Nodig: 700 g verse peren; 4,5 dl melk; 4 eier dooiers; 100 g basterdsuiker; 1 eetlepel ci troensap. Schil de verse peren, pocheer ze in de melk, neem ze uit het vocht en pureer ze aanslui tend. Houd de perepuree apart. Klop de eierdooiers met de suiker zo lang tot de massa lichtgeel is. Plaats de kom met de eierdooiers in een pan met heet water en schenk al kloppend de hete melk bij de dooiers. Blijf kloppen tot de massa tot een crèmeachtige massa (custard) is gebonden. Neem de kom uit het heetwaterbad. Voeg al roerend de perepuree door de licht afge koelde custard. Breng op smaak met het citroensap en laat dit vervolgens in een ijslaatje glijden. Plaats dit voor minstens 4 uur in de diepvries. Schep het ijs vooral het eerste uur regelma tig om. Het ijs is goed schepbaar wanneer u het ruim een minuut of 20 voor het serve ren uit de diepvries haalt en in de koelkast EEN BLINI is een Russisch gistpanne- koekje, meestal van boekweitmeel. Een flensje dus. Blini's worden gege ten met wat (poedersuiker of gevuld met onder meer zure room; kaviaar; jam; kwark of ijs. TIP Leg een paar suikerklontjes in de (afgesloten) doos waarin u de kaas bewaart. Dit voorkomt schimmelen. ROSSINI:„De truffel is de Mozart on der de paddestoelen." Koken tijdens de Tour de France Met een sigaar mag het ook nog wel eens lukken, merkte de Belgische journalist Karei van Wijnendaele tijdens een grote vooroor logse wielerwedstrijd in Nederland. Toen de geduchte prof-wielrenner Thollenbeek tij dens het passeren van Soesterberg merkte dat hij langzaam maar zeker terrein verloor op de drie voor hem uit ijlende koplopers, snauwde hij de naast hem in een volgauto rijdende Karei toe: „Hedde 'n sigaar?" Dat had Van Wijnendaele. Hij trok zijn koker, sneed de punt van de sigaar, joeg er de brand in en overhandigde haar aan de sak kerende Thollenbeek. Die nam een paar ferme halen, kromde zich opnieuw over het stuur en met een dampende sigaar tussen de kaken, zette hij er zo de vaart in, dat hij de drie leiders al na enkele kilometers in haalde. Het verhaal, ontleend aan Joris van den Berghs boek 'Mysterieuze krachten in de sport', dient als 'gami' voor de recepten die Anne Scheepmaker voor het zojuist ver schenen 'Eten en Drinken bij de Tour de France' bij elkaar heeft gesprokkeld. Recep ten die zijn gelieerd aan de streek waar de deelnemers aan de Ronde doorheen rijden. Voorbeeld: Op 19 juli (13e etappe Jaca - Val Louron) slaat de schrijfster het volgende menu voor: Salade met rauwe ham, Baski- sche kip en Walnotenbonbons. Een diner dat daarginds, in het Baskenland, misschien aan de orde van de dag mag zijn, maar dat voor de Nederlandse dis ongetwijfeld een exostisch tintje heeft. Zoals de meeste re cepten in het boekje wel iets bijzonders hebben. Salade met pijnpitten (Pyreneeën), kaastaart met olijven (Haute Savoie) en (lie- j velingslunch van menig Tour- de-France- volger) forel met amandelen (Bourgogne). Een apart kookboek waaraan niettemin zelfs de beginnende kok zich nauwelijks een buil kan vallen, daarvoor zijn de recep ten te eenvoudig. Maar doet hij dat toch dan kan hij nog altijd overschakelen op het ook in het boek vermelde lievelingsgerecht van enige coureurs. Hoewel, als hij net zelf moet opeten... Joop Zoetemelk met zijn ba- nanebroodjes namelijk lijkt nog redelijk eenvoudig te imiteren. Maar wie Roger de Vlaeminck (negentien vruchtentaartjes tij dens een belangrijke koers), Jacques An- quetil (een kruik zorgvuldig gekoelde cham pagne voor de finale) of de Luxemburgse geweldenaar Francis Faber (ging van start met 12 koteletten op zak) Wil naapen, zal wil hij op gewicht blijven toch ook zelf minstens 250 kilometer per dag moeten gaan fietsen. Eten en Drinken bij de Tour de France door Anne Scheepmaker, uitgeverij BZZTÓH, prijs ƒ17,50. Jan raas mocht tijdens de koers nog wel eens een bidon champagne naar binnen klokken. archieffoto Voeding kan tijdens de vakantie een bron van ellende zijn. Hoge temperaturen en niet optimale omstandigheden, vooral met kamperen, kunnen leiden tot een voedsel vergiftiging. De boosdoeners zijn de bacteriën in het voedsel. Bacteriën zijn er altijd en overal. Een aantal soorten is, indien ze in heel gro te aantallen voorkomen, gevaarlijk. Bacte riën voelen zich het lekkerst bij een tempe ratuur tussen de 10 en 55 graden C. Dan vermenigvuldigen ze zich razendsnel. Bij la ge temperaturen (onder de 0 graden) ver meerderen ze zich niet meer, maar sterven ze ook niet. Bij verhitting boven de 80 gra den worden de meeste bacteriën gedood. Bacteriën hebben een voorkeur voor eiwit rijke produkten, zoals melk, vlees en kip, en gerechten die er mee zijn bereid (bij voor beeld pap en kippesoep). Het is dus zaak een slecht leefklimaat voor bacteriën te scheppen. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding geeft u enkele tips. •Belangrijk is dat bij warm weer de levens middelen koel worden bewaard, liefst in de koelkast; •Heeft u geen koelkast, bewaar dan geen resten. Een koeltas is geen koelkast en kan daarvoor beslist niet worden gebruikt; •Was uw handen goed met warm water en zeep voordat u gaat koken, na het gebruik van het toilet en na het aanraken van rauw vlees; •Houd medevakantiegangers die buikpijn en/of diarree hebben buiten de keuken; •Gebruik bij voorkeur papieren handdoek jes en anders in elk geval een schone hand doek. Vochtige doeken zijn broeinesten van bacteriën, spoel ze met flink heet sop uit en hang ze te drogen in de zon; •Wat voor de handen geldt, geldt ook voor keukenmateriaal: houd het schoon; •Ruim afval op en houd vliegen en andere insekten uit de buurt van voedsel; •Om ieder risico te vermijden is het beter bij warm weer geen rauw of halfrauw vlees te eten, zoals biefstuk tartaar en filet ameri- cain; Eten kan tijdens de vakantie een bron van ellende worden. •Fruit kunt u het beste schillen. Koop geen stukken fruit (bijvoorbeeld een kwart me loen); •Eet geen onverpakt ijs. Verpakt ijs en schepijs uit een schone, drukbezochte win kel leveren meestel geen bezwaar op. In veel (buitenlandse) vakantieplaatsen is niet al het water drinkwater. Het is dan ook niet geschikt voor het wassen van groente en fruit dat u rauw eet (tenzij u het water eerst kookt). Twijfelt u aan de kwaliteit, ge bruik dan mineraalwater, ook voor het ma ken van ijsblokje. Gebruik ook mineraalwa ter of gekookt water voor het aanmaken van poedervormige levensmiddelen, zoals melkvoeding voor de baby of soeppoeder. Handige Hulp bij zelf wijn inkopen Wie van.plan is de vakantie in Frankrijk te benutten om de wijnkelder aan te vullen zal zeker plezier hebben van de' Gids voor wijnen en do meinen'geschreven door Cees Kingmans. In deze serie, waarin on langs de Cötes du Rhóne, de Loire en de Bourgogne ver schenen, geeft Kingmans een korte maar nuttige schets van de wijnstreek. Iets over de geschiedenis, de druivesoort, wat speciale benamingen die u kunt te genkomen enz. Maar wat misschien nog belangrijker is, hij geeft een aantal be trouwbare adressen (en te lefoonnummers) van wijn huizen, coöperaties en im porteurs. Die laatste kunt u nodig hebben om een be zoekje aan een (bekend) wijnhuis te 'regelen'. Eerder verschenen gidsjes over de Bordeaux en Toscane -Um- brië. Ze worden uitgegeven door BZZóH, in Den Haag en kosten ƒ14,90 per stuk. Mezes en glaasje ouzo populair Griekenland met zijn ontelbare ei landen en eilandjes trekt elk jaar een enorm aantal vakantiegangers. De meesten komen uitsluitend voor de zon, de zee en de pret, maar gelukkig gaan steeds meer toeristen zich inte resseren voor de rijke cultuur van het land. De culinaire cultuur mag daar bij zeker niet over het hoofd worden gezien: die dateert al van enkele dui zenden jaren geleden. Martin van Huijstce Er bestaan vele overeenkomsten tussen de gerechten die we in bij voorbeeld Italië, de Balkanlanden en Turkije voorgeschoteld krijgen. Geen wonder: de Grieken beheer sten vele eeuwen lang de kusten van de Middellandse en de Adriatische Zee. Gastronomen discussiëren nog altijd over de vraag welke keuken oorspronkelijker is, de Turkse of de Griekse. De Turken over heersten de Grieken tot 1830, maar schij nen in de keuken toch wel heel veel van de Grieken geleerd te hebben. De oude Romei nen hadden in elk geval Griekse koks in dienst, van wie ze ae kunst afkeken. Eenvoud De Griekse keuken, die zich natuurlijk sinds die oude tijden wel heeft ontwikkeld, wordt gekenmerkt door haar eenvoud. Eerlijk, op recht en zonder tierelantijnen of ingewik kelde bereidingswijzen. Er zijn erg veel een pansgerechten en ovenschotels. Het zonni ge klimaat en de zee spelen een belangrijke rol: veel gerechten smaken zonnig en fris. Dat komt niet in de laatste plaats doordat de Grieken in hun keukens vrijwel uitslui tend verse produkten gebruiken. De fruitoogst op het Griekse platteland. foto GPD Oregano is wel het meest kenmerkende tuinkruid, vanzelfsprekend ook vers toege past. Ditzelfde plantje groeit ook in ons land in het wild. We kennen het onder de naam wilde marjolein. Maar in ons natte, kille klimaat krijgt het kruid niet die felle, typerende geur en smaak die het in Grie kenland heeft. En ook de gedroogde orega no die wij in de keuken meestal verwerken, is niet te vergelijken met het verse produkt uit Griekenland. Roosteren Grieken zijn meesters in het roosteren van vlees en vis. In Griekenland zelf is vlees ta melijk duur, daarom zullen Griekse gezin nen beslist niet zo vaak geroosterd vlees eten als de toeristen die 's zomers de vele restaurantjes bevolken. Lams- en schape vlees zijn goedkoper dan rundvlees, maar Nederlanders zijn daar gewoonlijk niet zo verzot op. Varkensvlees was grotendeels van het menu verdwenen toen de Turken Griekenland overheersten, maar vindt nu weer algemeen toepassing. Populaire vis soorten, vooral op de eilanden, zijn rode poon en inktvis. Grieken smikkelen graag kleine hapjes-bij hun glaasje ouzo. Die sterk naar anijs sma kende sterkedrank (40 procent), die veelal verdund wordt gedronken, bevordert de eetlust. De gevarieerde hapjes, mezes, be wijzen de fantasie en de creativiteit van de Griekse koks. Griekse wijnen smaken soms naar hars. De retsina dankt haar naam en aroma aan de proppen hars waarmee vroeger de wijnkrui ken werden afgesloten. Maar er zijn ook heel wat uitstekende witte en rode wijnen zönder harssmaak. Een eenvoudige Griekse maaltijd bestaat gewoonlijk uit een voorgerecht met brood, zwarte olijven, fetakaas en een saus van yoghurt met geraspte komkommer en bies look, tzatsflci. Deze ingrediënten worden ook verwerkt in de beroemde Griekse boe rensalade. Er is een vissoep, kakavia, en een citroensoep, avgolemono. Veel groente soorten worden rauw gepureerd en peul vruchten worden vaak gemarineerd opge diend. Baklavas Grieken zijn verzot op zoet. De oosterse in vloed, vanuit Turkije, Libanon en Syrië, is daar bepaald niet vreemd aan. Er gaan vaak gedroogde vruchten door en diverse noten, evenals pijnboompitten. Gebak wordt vaak gemaakt met een heel dunne soort blader deeg. Het nationale Griekse gebak, bakla vas, is tot ver over de grenzen beroemd. Koffie drinken de Grieken bijna net zoals de Turken: gezet van uiterst fijngemalen kof fiebonen, mierzoet, en met drab en al uitge schonken in kleine kopjes. De Griekse vari ant van cognac heet Metaxa (genoemd naar de producent Spyros Metaxa), en smaakt, om de maaltijd mooi af te ronden, uitste kend bij die koffie. Produktfoto UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE Thuis steengrillen Hebt u zich in een restaurant al eens aan het steengrillen gewaagd? Het is na fondu en, gourmetten en racletten (woorden waarvan alleen het eerste pas tot Van Dale' is doorgedrongen) de nieuwe trend op het gebied van zelfwerkzaam dineren. Het schijnt heel smakelijk te zijn als je vlees op im de steengrill bereidt. Door de hitte van de steen schroeit het vlees snel dicht waardoor het aroma volledig behouden blijft. Philips komt met een handige tafelsteengrill voor huiselijk gebruik. Groot genoeg om met acht personen aan tafel te gaan. Dank zij het hoge vermogen (1350 watt) kan de steen binnen een half uur verhit worden tot 270 graden (aanzetten tijdens het apéritief). Een lampje geeft aan wanneer de ingestelde temperatuur via een thermostaat regel baar bereikt is. Het toestel ziet er goed uit en is vervaardigd van antracietgroene natuursteen in een chroom frame. Er is een opbergmogelijk- heid voor het snoer. Door de bijgeleverde accessoires kun je het ook gebruiken voor gourmetten en racletten. Drie culinaire mo gelijkheden voor 'één geld'; de adviesprijs is ƒ275.-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7