Buitenland Leger kiest voor oorlog Irak blijft inspectie weigeren Gorbatsjov positief over nieuwe beweging 'Bereid je voor op onderhandelingen Alle Etiopische partijen recht op zelfbeschikking EG immigratie-regeling struikelt over rots Gibraltar 'Ook Britse koningin moet belasting betalen' Woensdag 3 juli 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RALPH KLEINHOUT 5 NIEUWSLIJN Doden door lawines bij vulkaan Bij lawines van vulkanisch materiaal op de hellingen van de vulkaan Pinatubo op de Filipijnen zijn 22 mensen om het le ven gekomen. Daarmee is het aantal doden als gevolg van de uitbarstingen van de vulkaan die een maand, geleden begon nen, op 352 gekomen. Regering Saksen-Anhalt stapt op In Magdeburg is gisteravond de gehele CDU/FDP-regering van de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt opgestapt. Eerder op de avond verklaarde premier Gerd Gies dat de christen-de mocratische CDU, de partij van bondskanselier Kohl, het ver trouwen in hem had opgezegd. Het is nog niet zeker of nieu we verkiezingen worden gehouden in deze deelstaat, die hoorde tot het grondgebied van de vroegere DDR. Gies heeft vorig jaar enkele van zijn CDU-partijgenoten verweten in het verleden goede banden met de geheimde dienst Stasi te heb ben onderhouden. Na de terugtreding van betroffen CDU- politici werd Gies in oktober tot premier verkozen. Kopstuk oppositiezender agent Cas tro De voornaamste regisseur, producent en auteur van de op Cuba gerichte anti-communistische televisiezender 'José Marti' in Miami, José Fernandez Brenes, heeft gisteren in Ha vana verklaard dat hij als geheim agent voor de Cubaanse re gering heeft gewerkt. Fernandez, oud-medewerker van de Cubaanse televisie, keerde drie jaar geleden niet terug van een buitenlandse reis en vestigde zich in de Verenigde Staten. Naar nu is gebleken in overeenstemming met een plan van de geheime dienst. Laos eens met terugkeer vluchtelin gen Thailand, Laos en het Hoge Commissariaat voor Vluchtelin gen van de Verenigde Naties (Unhcr) hebben een overeen komst gesloten die voorziet in de terugkeer van het meren deel van de 64.000 Laotiaanse vluchtelingen in Thailand. In totaal zijn ongeveer 300.000 van de 3,5 miljoen Laotianen het land ontvlucht sinds de communistische machtsovername in 1975. Minder personeel bij Shell Oil Shell Oil, de Amerikaanse tak van Koninklijke Olie, neemt drastische maatregelen om het rendement te verbeteren. Bin nen een periode van één tot anderhalfjaar moet tien tot vijf tien procent van de 31.000 werknemers zijn verdwenen. Maximaal kunnen 4650 mensen hun baan verliezen. Daarbij zijn ontslagen niet uitgesloten. Sovjet-president Gorbatsjov staat positief tegenover de op richting van een concurrent voor de Communistische Partij. Volgens Gorbatsjovs woord voerder Ignatenko dient het ini tiatief van onder anderen oud minister van buitenlandse za ken Sjevardnadze en de presi dentiële adviseur Jakovlev de samenwerking van „alle demo cratische krachten die perestro jka ondersteunen". Volgens Ignatenko was Gor batsjov geïnformeerd over de activiteiten van de Sjevardnad- ze-groep. „Hij kende hun idee ën, maar hij heeft uiteraard geen adviserende rol gespeeld", aldus Ignatenko. Conservatieven in de Com munistische Partij proberen Gorbatsjov tot aftreden te dwin gen. In de Sovjet-pers wordt het initiatief van Sjevardnadze en anderen beschouwd als een po ging Gorbatsjov een politiek al ternatief te bieden en hem daarmee definitief in het kamp van de hervormers te trekken. Algemeen wordt verwacht dat de oprichting van de nieuwe beweging, voorlopig onder de CORRESPONDENT Alle etnische groeperingen in Etiopië hebben recht op zelfbe schikking en vorming van een eigen regering. Dat heeft de po litieke conferentie in de Etiopi- sche hoofdstad Addis Abeba gisteren besloten. Over Eritrea, dat onafhankelijkheid nastreeft, zullen de 24 deelnemende ver zetsgroepen zich vandaag uit spreken. Tijdens de behandeling van een door het Etiopische Revolu tionaire Democratische Volks front (Eprdf) opgestelde hand vest voor een nieuw te vormen overgangsregering stonden de deelnemers gisteren uitgebreid stil bij de kwestie van de men senrechten en rechten van de verschillende stammen in het Genscher wil EG-waamemers naar Joegoslavië sturen De Duitse minister van buitenlandse zaken, Genscher, zei gisteren na afloop van gesprekken met Joegoslavische en Sloveense leiders dat het leger 'op eigen houtje op treedt en niet langer ondergeschikt is aan de politiek'. Genscher wil dat de EG waarnemers naar Joegoslavië stuurt. BELGRADO-WENEN GPD-AFP Bevelhebber Adzic beschuldig de de regering ervan het leger voortdurend te hinderen bij zijn optreden in Slovenië. De Slo veense militie voert „een geme ne en meedogenloze strijd te gen het leger. Wij moeten de oorlog accepteren", aldus Adzic. Hoewel hij het niet met zoveel woorden zei, heeft het leger af gelopen nacht feitelijk een coup gepleegd. Het trekt zich simpel weg niets meer aan van de be velen van bovenaf. Dat bleek gisteravond toen staatspresident Mesic vanuit de Sloveense hoofdstad Ljubljana wanhopige bemiddelingspogin gen deed en de generaals telefo nisch probeerde te overtuigen het staakt-het-vuren aan te ne men. Zijn oproep bleek tegen dovemansoren gericht. Niet al le, maar zeker een deel van de generaals komen de huidige ontwikkelingen te goed uit om deze kans zomaar te laten lo pen. De lang gevreesde aanval van het federale leger werd gis terochtend ingezet met bom bardementen op drie van de vijf televisiestations in Slovenië. In zeker vijf gebieden in Slovenië werden felle gevechten geleverd tussen het federale leger en de Sloveense militie. Het leger pro beerde met bombardementen, artillerievuur en luchtaanvallen de Slovenen te dwingen zich over te geven. De president van Slovenië, Kucan, heeft de wereld opnieuw gevraagd om buitenlandse waarnemers naar Ljubljana te sturen. Hij deed dat in het ge sprek met de Duitse Genscher, dat om veiligheidsredenen in Oostenrijk werd gehouden. Ge nscher, voorzitter van de CVSE (Europese Conferentie voor Vei ligheid en Samenwerking), zei dat de EG overweegt om bur gerwaarnemers naar Joegosla vië te sturen. Daarvoor zal van daag een ambtelijke trojka van de EG (Nederland, Luxemburg en Portugal) riHBHH||| Een besluit om waarnemers te sturen, zou vandaag tijdens de CVSE-conferentie in Praag kunnen worden genomen. Een dergelijk voorstel, dat Oosten rijk gisteren bij CVSE-spoedbe- raad in Wenen indiende, haalde het gisteren niet. De lidstaten namen in wezen allemaal een standpunt in dat neerkomt op handhaving van de status-quo in Joegoslavië. Niemand onder steunde openlijk het onafhan kelijkheidsstreven van Slovenië maar het optreden van het Joe goslavische leger kon ook nie- mands goedkeuring wegdragen. Volgens de woordvoerster van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Tutwiler is Amerika bereid de onafhanke lijkheid van de Joegoslavische republieken Slovenië en Kroatië te steunen, als die het resultaat is van een vreedzaam proces. Haar opmerkingen werden algemeen gezien als een wijzi ging van het Amerikaanse be leid ten opzichte van Slovenië en Kroatië. Tot dusver had on der anderen minister Baker (buitenlandse zaken) zich uitge sproken voor een regeling van het conflict waarbij de twee re publieken deel zouden blijven uitmaken van Joegoslavië. Ook in Duitsland groeit de steun voor de twee republieken. En kele duizenden Serven hebben afgelopen nacht in Belgrado het aftreden geëist van de regering van Servië. Ze houden president Slobodan Milosevic, minister van defensie Veljko Kadijevic en premier Ante Markovic verant woordelijk houden voor de dood van Servische soldaten in Slovenië. Een aantal Serviërs is van plan vandaag naar Slovenië af te reizen om opheldering te eisen over het lot van hun in het federale leger dienende familie leden. naam Democratische Hervor- mings Beweging, zal leiden tot een breuk in de Communisti sche Partij. De oprichters van de DHB onderstreepten gisteren nog eens dat voorlopig niet wordt gedacht aan oprichting van een partij. Voorlopig willen de initi atiefnemers geen drempel op werpen voor hervormers bin nen de Communistische Partij, die hun lidmaatschap nog niet willen opgeven. Gorbatsjov heeft de vijftien Sovjet-republieken gisteren ge waarschuwd dat zij niet op wes terse hulp hoeven te rekenen als ze niet intensiever onderling gaan samenwerken op econo misch gebied. Tegelijkertijd deed de centrale regering in Moskou een concessie aan de republieken door hen toestem ming te geven zelf olie, goud en andere goederen te gaan expor teren. De bevoegdheid om im port- en exportvergunningen af te geven wordt van de centrale naar de regionale regeringen overgeheveld, aldus Ivan Ivan- ov, voorzitter van de commissie voor buitenlandse economische relaties. Libanese soldaten leggen een ge wonde collega op een brancard tijdens de gevechten tussen het leger en strijders van de Palestijn se bevrijdingsorgsanisatie PLO in Sidon. Het Libanese leger heeft zich gisteren gevestigd in Sidon en omgeving in het zuiden van het land. Bij de gevechten die daaraan voorafgingen, zijn zeker 19 doden gevallen en zijn 57 mensen gewond geraakt. Volgens de Libanese minister van defensie, Murr, heeft het leger de posities betrokken, die het wilde betrek ken. Hij erkende dat er nog enkele verzetshAarden zijn, maar dat deed volgens hem niets af aan de overwinning van het leger. Murr verzekerde dat het leger niet van plan is de Palestijnse vluchtelin genkampen, die circa 200.000 mensen herbergen, binnen te trekken. PLO-leider Yasser Arafat VN-commissie zonder resultaat naar huis Oproep Mandela tijdens congres ANC DURBAN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT ANC-leider Nelson Mandela heeft zijn organisatie gisteren opgeroepen zich gereed te ma ken voor hervatting van de on derhandelingen over een nieuw politiek bestel met de Zuidafri- kaanse regering. Tijdens zijn toespraak op de eerste dag van het vijfdaagse congres in de ha venstad Durban van de grootste zwarte oppositiebeweging zei Mandela dat uitstel van deze onderhandelingen „de kwelling van het apartheidssysteem ver lengt en dat is niet in het belang van het ANC en van de massa's die wij vertegenwoordigen". Hij noemde onderhandelen „de voortzetting van de strijd" tegen de apartheid. Het ANC trok zich in mei terug uit het overleg met de regering, omdat deze het geweld in de zwarte woonoorden niet doeltreffend zou willen bestrijden. De radi cale vleugel vindt bovendien dat de ANC-top te veel concessies aan de regering heeft gedaan. De bijeenkomst in Durban is het eerste officiële congres van het ANC sinds de beweging in februari vorig jaar werd gelega liseerd. De ruim 2000 afgevaar digden zullen, behalve zich uit spreken over de onderhandelin gen, een nieuw partijbestuur kiezen, besluiten over hel sanc tiebeleid nemen en de feilen in de organisatie aan de orde stel len. De bijeenkomst heeft vrij wel volledig achter gesloten deuren plaats. Mandela verklaarde dat eerst de laatste obstakels uit de weg moeten worden geruimd voor dat daadwerkelijk kan worden onderhandeld. Vooral de vrijla ting van politieke gevangenen is nog steeds een onoverkomelijk struikelblok. Mandela bestreed gisteren met klem de bewering van president F.W. de Klerk dat dit probleem uit de wereld is. De volgende fase van het on derhandelingsproces is een meer-partijenconferentie. waar naast de regering en het AN( ook de Zulu-beweging Inkatha en de liberale Democratische Partij hebben gezegd aan te zul len deelnemen. Daar zal de voorbereiding van de nieuwe Grondwet aan de orde komen. heeft gisteren gezegd dat Algerije bereid is een dialoog aan te gaan met de Libanese regering en dat hij tevens de steun van Egypte en Libië heeft gevraagd om een ein de te maken aan „het bloedbad tegen Palestijnen" in Libanon. FOTO AFP NABIL ISMAIL land. Nu het na zo'n honderd jaar van bloedige onderdrukking mogelijk is vrijheid en demo cratie in Etiopië te herstellen, moeten alle mogelijke garanties worden ingebouwd dat de men senrechten zoals vrijheid van meningsuiting, reizen en pers vrijheid ook worden nageleefd, zo luidde de mening van een aantal delegaties. Op aandrang van diverse deelnemers werd vastgelegd dat zowel het handvest van de Ver enigde Naties als dat van de Or ganisatie van Afrikaanse Een heid over de mensenrechten worden gerespecteerd door de overgangsregering. Deze zal, naar het zich nu laat aanzien, Etiopië de komende twee jaar gaan besturen totdat vrije ver kiezingen worden gehouden. Ondanks herhaaldelijke belof ten van het tegendeel heeft Irak gisteren geweigerd een speciale commissie van de Verenigde Naties toegang te verschaffen tot nucleair materiaal om dat te kunnen inspecteren. De afge vaardigden van de VN, die een driedaags bezoek afsloten, had den eerder gisteren gewaar schuwd dat een dergelijke Iraakse weigering „ernstige con sequenties" zou hebben. Tot die consequenties be hoort een mogelijke militaire aanval. De Amerikaanse presi dent Bush waarschuwde maan dag dat berichten over een der gelijke maatregel „niet helemaal zonder grond" waren en dat de Iraakse leider Saddam Hussein beter „de zaak in orde kon ma ken" om de Amerikanen tevre den te stellen. De Irakezen hadden beloofd de apparatuur gistermorgen te tonen voor inspectie door de VN-deskundigen. Dat gebeurde worden gebruikt, echter niet. David Kay, een De delegatie zal over de be- fiinctionaris van het Intematio- vindingen in Irak verslag uit- nale Agentschap voor Atoom energie van de VN (IAEA), zei dat hij „slechts een hoop zand" had gezien. Hans Blix, directeur van het IAEA, zei dat de Irakezen hem alleen vernietigde apparatuur voor nucleair onderzoek had den laten zien en niet het mate riaal waarvan VN-functionaris sen eerder hadden gemeld dat het voor niets anders dan de produktie van kernwapens kan brengen aan de Veiligheidsraad van de VN. Volgens een op 3 april aangenomen VN-resolutie inzake de wapenstilstand in de Golfoorlog heeft Irak ingestemd rriet de inspectie en vernietiging van zijn chemische, biologische en nucleaire wapens. Met het oog op de uitvoering van de resolutie toog de VN-commissie naar Irak om het aanwezige nu cleaire materiaal te inventarie- seren en te inspecteren. THE INDEPENDENT De twee belangrijkste gevolgen van de eenwording van Europa in 1992 beperking van het aantal immigranten en onbe lemmerd reizen voor ingezete nen van landen van de Europe se Gemeenschap komen on der druk door een eeuwenoud conflict tussen Groot-Brittannië en Spanje over Gibraltar. Spanje weigert de nieuwe wetgeving te tekenen, omdat, zo redeneert Madrid, volgens de tekst van het verdrag het vlieg veld van Gibraltar Brits grond gebied is. Op alle vliegvelden binnen de EG zullen de nieuwe controles worden uitgevoerd. Het meningsverschil brengt de Britse premier Major in ver legenheid. Hij steunt de nieuwe regeling voor het intomen van immigranten en vluchtelingen. Het geschil brengt schade toe aan de Britse betrekkingen met Spanje en wekt de ergernis op van andere EG-leden, omdat het gekibbel tussen twee landen een bedreiging vormt voor hun gezamenlijke plannen. De ruzie zal echter toch er gens goed voor zijn: op beide partijen wordt druk uitgeoefend af te rekenen met het aloude probleem rond Gibraltar, dat de Gemeenschap steeds meer een doorn in het oog wordt. Tijdens zijn laatste bezoek aan Londen kwam de Spaanse premier Gon zalez met een voorstel voor ge zamenlijke soevereiniteit voor de Rots. Major is daar niet hele maal tegen, maar de bevolking van Gibraltar is moeilijk te over tuigen. De twaalf ministers van bui tenlandse zaken van de EG-lan- den hadden gehoopt maandag een controversieel verdrag over immigratie te kunnen tekenen, dat door de voorstanders wordt verdedigd als een mijlpaal op de weg naar een Gemeenschap zonder grenzen, en door tegen standers wordt veroordeeld als de centrale muur van het 'fort Europa'. Het verdrag moet er voor zor gen dat de EG-landen hun im migratiebeleid op elkaar af stemmen door het opstellen van een lijst van meer dan zes tig landen waarvan de burgers een visum nodig hebben om al le EG-staten binnen te komen. Daarnaast worden de immigra- tiewetten gestandaardiseerd. Het is de bedoeling op de lange termijn te komen tot een enkel dat de leiding van de Ubour partij, net als de ministers, het voorstel zal negeren. De opposi tie heeft geen enkele behoefte het koningshuis en zijn voor standers "van zich te verwijde ren. In 1975, echter, stemden 90 Lagerhuisleden van Labour onaer wie de huidige partijlei der Neil Kinnock tegen een verhoging van 270.000 pond (ruim 900.Q00 gulden) van de vergoeding voor de koningin. Maar Hughes leek een be langrijk deel van de publieke opinie te verwoorden toen hi) gisteren zei: „Het is absoluut oneerlijk dat de rijkste vrouw van Groot-Brittannië wordt vrij gesteld van het betalen van be lasting." Het koningshuis betaalde tot 1937 inkomstenbelasting toen koning George VI de Belasting dienst vroeg of het nodig was dat hij belasting betaalde. Hij kreeg de verzekering dat dat niet zo was en sinds die tijd is het koningshuis vrijgesteld. Degenen die de Koningin ver dedigen. wijzen erop dat ze een behoorlijke bijdrage levert aan de schatkist in de vorm van de landgoederen van de kroon. De belastingopbrengst van deze landgoederen in 1989-1990 52 miljoen pond (175 miljoen gulden) wordt vrijwillig afge staan aan het parlement. De Nederlandse. Spaanse Zweedse en Belgische koninklij ke families betalen allemaal be lasting over hun privé-vermo gen. Alleen de Deense en Noor se koningshuizen betalen geen belasting, maar zij behoren tot de armste in Europa. Het Britse Lagerhuislid voor de Liberaal-Democratische Partij Simon Hughes wil weten hoe veel parlementariërs met hem van mening zijn dat ook de Brit se koningin Elizabeth II belas ting moet betalen. Hij zal daar toe vandaag een wetsvoorstel indienen. Hughes schat dat het de schatkist 7 miljoen pond (25 miljoen gulden) per jaar zal op brengen als zij belasting moet betalen over haar prive-inko- men. Als over het wetsvoorstel wordt gestemd, zal dat zuiver een opiniepeiling zijn, zonder enige kans om tot wet te wor den verheven. Verwacht wordt EG-visum. De Twaalf zijn al een asielver drag overeengekomen dat moet zorgen voor uniformiteit in de behandeling van vluchtelingen, maar het visumverdrag wordt veel belangrijker geacht. Als de regelgeving op het gebied van immigratie en asielverlening eenmaal van kracht is, zal er minder noodzaak zijn tot inter ne controle op ingezetenen van de EG die zich binnen de Ge meenschap bewegen. Iedereen die een visum heeft voor een EG-land mag zich vrij binnen de hele Gemeenschap bewegen. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA). Agence France Presse (AFP). United Press International (UPI).

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5