Feiten Verwarring bij Slovenen INT MARITIEM MUSEUM. EEN UURTJE AFKOELEN Slecht bewapend Joegoslavisch leger valt uiteen door interne strijd Amerikaans Hooggerechtshof verder naar rechts Met de voordracht van Clarence Thomas als nieuw lid van het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft president George Bush ge kozen voor een Affo-Ameri- kaan, die de legendarische zwarte voorvechter voor burger rechten in de Verenigde Staten, de 82-jarige Thurgood Marshall, moet opvolgen. Maar ondanks dezelfde huidskleur verschilt Thomas in veel opzichten van zijn voorganger. Niet alleen is hij opmerkelijk jong voor deze functie, 43 jaar. Bovendien staat Thomas, die nu nog president van het federale hof van beroep in Washington bekend als uiterst conserva tief. Zo steunt hij George Bush i diens hardnekkige verzet te gen quota-programma's, een maatregel om minderheden be tere kansen te geven. Thomas heeft ook geen enkele moeite gedaan zichzelf op de een of an dere wijze te onderscheiden, noch als jurist voor de federale regering, noch als de sinds maart 1990 door Bush benoem de rechter bij het federale hof beroep in Washington. De zwarte gemeenschap staat dan ook argwanend tegenover de voordracht. Het is voor hen onduidelijk of Thomas, als een tweede Colin Powell de'staf chef van het Amerikaanse leger op eigen kracht carrière heeft gemaakt of dat hij via de Repu blikeinse Partij en het uitdragen van een uiterst conservatieve ideologie omhoog is gevallen. Zijn onomwonden publiekelijk geuite weerzin tegen voorkeurs regelingen voor minderheden en vrouwen, de zogeheten 'af firmative action', maakt hem bij deze groepen niet bepaald po pulair. Voor Thomas tellen al leen individuele capaciteiten en niet afkomst of sekse. „Nie mand moet beloond of bestraft worden vanwege groepkarakte ristieken", zei hij kort geleden en voegde daaraan toe dat affir mative action de afhankelijk heid alleen maar groter maakt. Bepaalde burgerrechtenbewe gingen hebben zich maandag direct gekeerd tegen de nomi natie van Thomas en de felle strijd aangekondigd, waarmee zij wijzen op het feit dat de door Democraten beheerste Senaat eerst nog moet instem men met de voordracht van de President Bush heeft met zijn voordracht van Clarence Thomas als nieu we rechter gekozen voor een duidelijke conservatieve bezetting van het Hooggerechtshof. foto ap douc mills president. Vier jaar geleden werd door de ze groepen fel campagne ge voerd tegen de kandidatuur van de aartsconservatief Robert Bork. Hij werd toen door een meerderheid van de leden van de Senaatscommissie afgewe zen. Ralph Neas van Leadership Conference on Civil Rights zei maandag dat veel van de bij hem aangesloten organisaties „grote twijfels" hebben over de kandidatuur van Thomas. Volgens politiek commentator William Schneider kan presi dent Bush met deze kandida tuur veel winst oogsten. „Hij wint de steun van de c tieven en zorgt ervoor dat de li beralen verdeeld raken over Thomas", aldus Schneider. Vol gens hem is met de eventuele benoeming van Clarence Tho mas een definitief einde geko men aan de bijzondere positie van het Hooggerechtshof als pleitbezorger voor de burger rechten. „Het Hooggerechtshof schuift nu definitief op naar rechts. Al lerlei kwesties die voordien de cennia lang door het Hoogge rechtshof waren beschermd zullen opnieuw ter discussie ko men te staan". Zo lijkt nu ook het recht op abortus zijn langste tijd te hebben gehad. In 1973 stelde het Hooggerechsthof met de historische uitspraak Roe versus Wade dat vrouwen een constitutioneel recht hebben abortus te laten plegen. Tot nu toe wisten liberale rechters als Thurgood Marshall deze uit spraak min of meer onaangetast te laten. Maar met de door non nen opgevoede vrome katholiek Clarence Thomas binnen de ge lederen van het Hof lijkt hieraan nu definitief een einde te ko- EVEN NAAR HET MUSEUM. MET DE MUSEUMJAARKAART. Onduidelijkheid over acties Joegoslavisch leger COMMENTAAR Westen moet kiezen voor Slovenië en Kroatië De breuk in Joegoslavië is nu definitief. Het Westen, dat tot nu toe steeds te laat op de al maanden dreigende crisis heeft gereageerd, moet snel beslissen aan welke kant het gaat staan. Verklaringen over het behoud van de eenheid van Joegoslavië hebben geen zin meer. Die uit latingen hebben de afgelopen maanden slechts het leger en de orthodox-communistische Ser vische leiding gesterkt in hun koppige weigering om over een nieuw staatsmodel te praten. Die weigering leidde vorige week uiteindelijk tot de uittre ding van de republieken Slove nië en Kroatië. Inmiddels hebben de Joegosla vische generaals het heft in handen genomen. De kibbelen de politici zijn buiten spel gezet zonder dat er een staatsgreep aan te pas is gekomen. De mili tairen hebben gekozen voor oorlog, en niets en niemand lijkt hen te kunnen stuiten. Een duidelijke keuze voor het recht op zelfbeschikking van de Slovenen en Kroaten is daarom gewenst, ook al heeft dat impli caties voor andere, intern ver deelde, Europese landen. Slove nië en Kroatië hebben in vrij heid en met grote meerderheid voor de nu ingeslagen weg ge kozen. Zij beroepen zich op de zelfde beginselen als die waar voor het Westen decennia lang zegt pal te staan. Het Westen, de EG voorop, moet dan ook consequent zijn en zijn gewicht in de schaal gooien ten gunste van de bedreigde republieken. Militair ingrijpen mag daarbij niet worden uitgesloten. Over de wijze waarop kan dan nog worden gepraat. Wellicht dat de generaals in Bel grado het signaal ook zullen op pikken en inzien dat zij vandaag met hun tanks een doodlopen de weg zijn ingeslagen. Geen bezwaar. Direct na het afkoelen kunt u kennis maken met een zee aan maritieme zaken. En enthou siast worden door een wrak in conditie. Of verbaasd raken door de wereldkaart uit 1569. U krijgt het er Collecties die gezien mogen worden. En niet alleen in het Maritiem Museum. Maar ook in die ruim 375 andere muséa die hun deuren voor u en uw Museum jaarkaart open houden. Van mierenobservatie centrum tot strijkijzercollectie. De Museumjaarkaart laat u genieten van de kunst van het verzamelen. NIEUW Koop nu de Museumjaarkaart en u kunt altijd een heel jaar terecht bij ruim 375 musea in het hele land. Jongeren tot 19 jaar betalen f 15,-. Volwassenen (19/65 jaar) f 40,-. En senioren/pas 65+, rekenen f 25,- af. Ruim 250 musea verkopen de Museumjaarkaart. En 175 vw Rabobank Q kantoren. Meer bank voor je geld EN MENINGEN dorpen of steden is tot nu toe geen sprake. Duidelijk is wel dat de politiek inmiddels de greep op de gene raals is verloren. Volgens de de ze week afgetreden vice-pre- mier van Joegoslavië, de Slo- veen Zivko Pregl, heeft de rege ring het roer uit handen gege ven op het moment dat het le ger de opdracht had gekregen om de grenzen van Slovenië De Slovenen zijn ervan over tuigd dat het leger bezig is de macht in Joegoslavië over te ne men. Ze baseren dat op een do cument dat ze volgens hun zeg gen twee maanden geleden in een legervoertuig hebben ge vonden. Deze schets voor de militaire oefening 'Belem 91' is geheel gebaseerd op het oude Oost-West-vijandbeeld en gaat ervan uit dat West-Europa alles zal doen om Joegoslavië in de kapitalistische wereld te trek ken. Als de Slovenen gelijk heb ben, geeft dat weinig hoop dat westerse politici echt invloed op de ontwikkelingen zullen heb ben. Voor communistische ge neraals van de oude stempel is de bemoeienis van de EG-trojka alleen maar koren op hun mo len. Twee vrouwen troosten elkaar na dat de eerste schrik over het her nieuwde luchtalarm in de Slo veense hoofdstad Ljubljana voor bij is. foto ap alberto pellaschiar CORRESPONDENT In de communistische landen van Oost-Europa is het leger al tijd een machtsfactor van bete kenis geweest. Het gold als een stok achter de deur en bood de machthebbers de zekerheid dat verzet tegen het centrale gezag de kop zou worden ingedrukt. De generaals bezetten ook on veranderlijke leidende posities in de politieke staatsstructuur. In Joegoslavië is dat niet anders. Het uiteenvallen van het land heeft daardoor meteen vergaan de gevolgen voor het federale leger. Generaals voeren niet al leen orders van politici uit, maar spelen zelf ook voor politi cus. De zwakte van het Joego slavische leger is daarbij dat het bestaat uit soldaten uit de repu blieken die elkaar nu naar het leven staan. De machtsbasis van het Joego slavische leger is nu net zo aan getast door die interne tegen stellingen als door de blameren de beelden van federale solda ten die zich overgeven aan hun Sloveense tegenstrevers en door de honderden overlopers van Sloveense afkomst. Dat ver klaart mede de keiharde manier waarop het federale leger giste ren van zich afsloeg in Slovenië. Het Joegoslavische Volksleger (JNA) piekert er niet over om, zoals geëist door de Slovenen, zich terug te trekken in de ka zernes met achterlating van alle wapens, tanks en pantserwa gens. Hoewel de Slovenen belo ven die later te zullen terugge ven, bestaat de grote vrees dat zij zich met dat wapentuig ster ker zullen voelen en dan nog moeilijker tot praten te bewe gen zullen zijn. Nu heeft het Volksleger tenmin ste nog een duidelij ke kwalita tieve voorsprong op de_strijd- machtjes van de Slovenen en Kroaten. Die zijn slechts met lichte wapens uitgerust, hebben nauwelijks gepantserde voertui-. gen tot hun beschikking. Het Volksleger telde voor de afschei ding van Slovenië en Kroatië 180.000 manschappen. Daar naast heeft Joegoslavië een half miljoen reservisten. De land macht is met 138.000 man het belangrijkst. De luchtmacht telt 32.000 soldaten en de marine 10.000. Voor een land met 24 miljoen inwoners een normale legeromvang, maar voor een (ex-) communistisch land is dat weinig. Het Volksleger bestaat voor een groot deel uit dienstplichtige soldaten uit Servië en Monte negro, terwijl het officieren korps vooral Servisch is. Dat gevoegd bij de krijgshaftige taal van de generaals tegen de Slovenen en Kroaten ver groot de afkeer van het federale leger. De Sloveens milities tellen 78.000 man, de Nationale Garde van Kroatië 75.000 soldaten. •De federale landmacht is ge traind en uitgerust voor de ver dediging tegen een externe agressor. Het leger kwam daar door de afgelopen dagen direct al in de problemen tegen de vanuit hun thuisbasis vechten de Slovenen. De Joegoslavische legerleiding sprak van 'guerilla- tactieken', waarop de federale troepen niet waren voorbereid. De Joegoslavische troepen, naar schatting zo'n 9000 man in Slovenië, zijn duidelijk in de minderheid. Daarnaast is hun materieel niet erg modern. Ook de Joegoslavische lucht macht is niet direct uitgerust voor het voeren van een moder ne oorlog. Zij heeft slechts 16 moderne Sovjet MiG-29's en daarnaast 130 zeer verouderde MiG-21's. De kern van de lucht macht bestaat echter uit 300 in eigen land gebouwde lichte toe stellen. Over de bewapening van de 'Territoriale verdedigingseenhe den' van Slovenië en de Natio nale Garde van Kroatië valt Wei nig te zeggen. Verder dan gewe ren, machinepistolen en wat anti-tankwapens (die uit Oos tenrijk afkomstig zouden zijn) gaat hun bewapening niet. Ook beschikken zij niet over luchtaf weer tegen de aanvallen van de federale jachtvliegtuigen. Woensdag 3 juli 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: AART KOK „Mama, kom hier!". Lichte hysterie over het getreuzel van haar moeder is van het gezicht van de jonge vrouw af te lezen. De moeder, een bejaarde dame in een ka nariegeel pak, blijft stokstijf staan en begint met haar handen te wapperen. „Pa niek", zegt ze ferm, „Alle maal onnodige paniek, en dat om die stomme Ser viërs". Schouderophalend volgt ze haar dochter de schuilkelder in. LJUBLJANA RUNA HELLINGA CORRESPONDENT In de enorme ruimte hebben zich honderden buurtbewoners en werknemers van de kantoren uit het centrem van de stad ver zameld, bejaarden, rolstoelrij ders, kantoorpersoneel met di plomatenkoffertjes, moeders met kinderen die zo uit de su permarkt komen. De vraagtekens staan de men sen op het gezicht te lezen. Er is iets gebeurd, dat is zeker. Rond twee uur werd Ljubljana opge schrikt door twee oorverdoven de knallen. Winkelruiten sneu velden door de druk en op straat renden mensen panisch naar de dichtsbijzijnde schuil kelder. Maar wat de oorzaak is, blijft volslagen onduidelijk. Twee ge vechtsvliegtuigen die door de geluidsbarrière zijn gebroken, weet de een. Afweergeschut, meent de ander. Een luchtaan val op een tv-zender in Ljublja na, meldt later de Sloveense mi nister van informatie via de ra dio. Of dat echt klopt, wordt ook niet duidelijk. De rookbommen die volgens hem bij die aanval zijn gebruikt, zijn in ieder geval door niemand gezien. Rommel Als na een uur nog steeds niet het sein veilig heeft geklonken, maar de radio ook geen mel ding maakt van verdere lucht aanvallen, geloven de meeste mensen het wel. Langzaam stroomt de kelder weer leeg. Ei genaars van beschadigde win kels maken zich op om de rom mel op te ruimten. Het perso neel van een schoenenwinkel loopt met grote stapels dozen over straat. De handel wordt bij de buurman ondergebracht om diefstal te voorkomen. Maar slechts twee uur later zit de kelder weer vol. Later blijkt de aanleiding een helikopter te zijn, die van het vliegveld in Za greb is opgestegen. Het toestel komt overigens nooit in Ljublja na aan en ae bevolking lijkt Twee leden van de Sloveense defensiemacht worden door een officier van het Joegoslavische volksleger opgebracht. Het tweetal gaf zich over na gevechten in de buurt van de atoomcentrale in Krsko. foto ap ratko radotic Het geweld sloeg gisteren ook over naar de Kroatische hoofdstad Za greb. Daar probeerden burgers het uitrukken van het leger te verhinde ren. Vanuit Zagreb zond het leger versterkingen naar Slovenië. Bij de ac ties van de Kroaten vielen verschillende doden en gewonden. *foto ap langzaam aan de situatie te wennen. Sommigen gaan zelfs niet van straat af als de sirenes klinken. Buschauffeurs zetten hun voertuigen aan de kant, maar een deel van de passagiers blijft zitten, wachten tot de rit weer verdergaat. De illusie van een staakt-het- vuren die er maandag was, is te gen die tijd wel voorbij. Vanaf de vroege ochtend heeft het Joegoslavische leger luchtaan vallen op verschillende doelen uitgevoerd. Drie van de vijf tv- torens worden door duikende gevechtsvliegtuigen met raket ten onder vuur genomen, met als gevolg dat de televisie enige tijd uit de lucht is. Er zijn mel dingen van door Kroatië noord waarts oprukkende tankcolon nes en gevechten rond een ka zerne van het Joegoslavische le ger. De Slovenen doen zeer hun best om de wereld te laten geloven dat de Joegoslavische militairen tot alles in staat zijn. De inter nationale pers krijgt te horen dat ze van gasmaskers zal wor den voorzien, omdat een aanval met chemische wapens niet moet worden uitgesloten. Nie mand gelooft die mededeling echt, Volslagen onduidelijk blijft wat het leger nu eigenlijk precies wil. Is er echt een grote aanval aan de gang, zoals de Sloveense regering beweert? Of is het doel van de generaals eerder de ont zetting van alle vast zittende eenheden, zoals ze gisteren tij dens een persconferentie in Belgrado verklaarden? Geweld Dat het leger geweld niet schuwt, heeft het wel duidelijk gemaakt. Maar tot nu toe heb ben de militairen de burgerbe volking ontzien, al zijn er ook burgers omgekomen bij be schietingen van blokkades. De gevechten concentreren zich rond zeer duidelijke doelen en van willekeurige aanvallen op

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2