Extra Nederlandse zuivelconcern Cambodja melkfabriek op zet m poten China steeds belangrijker doorgangsland drugshandel Redactie: 023-150239 PIET BERGHUIS Vormgeving: JAN KLINGE CHINA Volgens experts begint China Thailand te verdringen als belangrijk ste doorvoerland voor drugstranspor ten. Naar schatting kwam meer dan de helft van de vorig jaar in Hong kong in beslaggenomen heroine uit China. CAMBODJA Zuivelbedrijf Apsara is een van de zes staatsfabrieken die sinds 1989 in Cambodja werden ge privatiseerd. Daarvan ging er al één op de fles, vier draaien momenteel met verlies en alleen een sigarettenfa- briek maakt winst. Bedrijf Apsara van Lay Meng Sun 's lands grootste industrie-investering Melk moet, ook in Cambodja. En CCFriesland helpt! Cambodja is een van de tien armste landen ter wereld. De stumperd van Indochina ligt na jaren van oorlog en verwoesting in puin. Het land, dat vooral bekend is door zijn 'Kil ling fields', ex-dictator Pol Pot en Rode Khmer-guerrilla's, zit zwaar aan de grond. Desondanks timmert ondernemend Nederland er aan de weg. Het zuivelconcern CCFriesland brengt met zijn know how en grondstoffen Cam- bodja's prille melkindustrie tot leven. phnom penh Phnom Penhs Joris Driepinter heet Lay Meng Sun. Volgens iedere weldenkende on dernemer is deze directeur van de Apsara- melkfabriek goed geschift. Want in Cam bodja valt geen droog brood te verdienen. „Het is inderdaad een forse kopzorg", er kent Lay. Tot nu toe leed zijn onderneming een verlies van 390.000 dollar (bijna zeven ton). Iedere maand raakt het bedrijf een kleine 20 mille verder in de rode cijfers. Toch gaat Lay door, voor zichzelf en voor Cambodja. De melkfabriek symboliseert Phnom Penhs ontwakend vertrouwen in de vrije-markt- economie. Dat is een revolutionaire, nieu we gedachte voor het communistische be wind van Cambodja. Het zuivelbedrijf Aps ara is een van de zes staatsfabrieken die sinds 1989 werden geprivatiseerd. Daarvan ging er al één op de fles, vier draaien mo menteel met verlies en alleen de sigaretten- fabriek maakt winst, aldus Lay. Apsara is te vens 's lands grootste buitenlandse investe ring in de industrie. Stijfkoppig Het straatarme Cambodja hoopt in de toe komst meer van zijn resterende 63 staatsfa brieken van de hand te kunnen doen. Phnom Penh wil daartoe vooral buitenland se geldschieters gaan verleiden. Een succes volle Aspara-fabriek is essentieel voor zo'n toekomstige flirtcampagne. De 27-jarige Apsara-directeur Lay verliet in 1973 Cambodja uit angst voor de oprukken de Rode Khmer-guerrilla's. Met zijn familie belandde hij in Thailand en vandaar vertrok hij naar Parijs. Toen ex-dictator Pol Pot twee jaar later Phnom Penh innam en zijn schrikbewind begon, zat Lay veilig met zijn neus in de boeken. Zes tien jaar later is de Cambodjaan, nu met een Frans paspoort, te rug in zijn geboortestad Phnom Penh. Hij is momenteel 's lands meest dynamische, en wellicht ook meest stijf koppige ondernemer. De twintig jaar oude melkfabriek ligt net buiten de Cambodjaanse hoofdstad. Het van oorsprong Australische bedrijf was sinds de Pol Pot-jaren in de versukkeling geraakt. In alle ondernemingen zwaaide de Cambodjaanse overheid de scepter, met minimaal economisch succes. Twee jaar geleden waaide er echter opeens een frisse, liberale wind door het tot dan toe dogmatisch communistische landsbestuur, dat in 1979 de teugels had overgenomen van de verdreven Rode Khmers. Privatise ring was plotseling in. Apsara werd als een van de eerste staatsbe drijven te huur aange boden aan particuliere ondernemers. Een Thaise financier zag er wel brood in. Hij pacht de onderne ming voor 80.000 dol lar per jaar. Na een in vestering van nog eens 1,6 miljoen dollar pro duceert het bedrijf te genwoordig maande lijks 384.000 blikjes ge zoete condensmelk, onder de merknaam Lotus. De machines in de fabriek ogen antiek. Maar ze lopen gesmeerd, verzekert Lay, mede dank zij de know how van CCFries land. De Thaise vestiging van die zuivelgi- Een blikje Lotus-melk van 400 gram kost ongeveer vijf gulden. Dat is een half maandsalaris van een overheidsklerk in Cambodja. Lay Meng Sun, di recteur van de eni ge melkfabriek in Cambodja. foto jan van vegchel gant uit het noorden des lands stuurde drie adviseurs om het ma chinepark weer i praat te krijgen r ren van verwaarlozing. Bovendien kregen t Cambodjanen een leiding in Thailand. Zes dagen per maand Toch is de fabriek maar zes dagen per maand in bedrijf. De reden: de onderne ming produceert veel meer melk dan de Cambodjanen kunnen verteren. Apsara be heerst volgens Lay ruim 50 procent van di lokale condensmarkt. Maar de totale melk- vraag is minimaal. Lay noemt het gebrek aan reclame als een oor zaak. Cambodja's Commu nistische Partij beheei alle media in het land. Reclame „Niemand leest de kranten. Ze lopen twee weken achter het nieuws aan. Daarin hoe ven we dus niet te adverteren", zegt Lay „Reclame op de beeldbuis heeft ook al wei nig zin, want nog geen twee procent van Cambodja's huishoudens heeft televisie. Het commerciële systeem is hier nog niet bepaald sterk ontwikkeld!" Om zijn melk toch te slijten, stuurt Lay op de dagen dat de condensfabriek stil ligt, zijn 90 arbeiders de straat op. Ze moeten eigen handig de winkeliers bewerken. Apsara overleeft daarnaast dank zij mond-tot- mond reclame. Sinds januari exporteert de melkfabriek ook naar het buurland Viet Een andere belangrijke bottle-neck~voo£ - een grotere condens-afzet is het gebrek aan koopkracht onder de bevolking. Een blikje Lotus van netto 400 gram kost in de winkel ongeveer vijf gulden. Dat is een half, offi cieel maandsalaris van een overheidsklerk in het Derde-Wereldland. Verloederd De lokaal geproduceerde melk is relatief zo duur, omdat Apsara vrijwel alle ingrediën ten moet invoeren. Cambodja is door de ja ren van oorlog en ellende zo verloederd, dat het niets meer zelf kan produceren. Niet al leen melkpoeder, suiker, palmolie, chemi caliën, en het blik zijn van vreemde komaf, zelfs de etiketten rollen van een Thaise drukpers. „Water is het enige bestanddeel dat we uit Cambodja zelf betrekken", zegt Lay. De helft van al zijn melkpoeder, dat slechts 20 procent van de condens uitmaakt, be trekt het bedrijf van CCFriesland. De rest is suiker (45 procent), vet (7 procent) en water (25 procent). De Nederlandse grondstof is 525 gulden per ton duurder dan de melk poeder uit Australië of Nieuw Zeeland. Maar Apsara blijft kopen. „Want bij CCFriesland zitten onze vrienden", zegt di recteur Lay. Een laboratorium van de Friese zuivelonderneming keurt iedere drie maan den Apsara's melkmonsters. Door die hoge produktiekosten houdt Aps ara uiteindelijk alleen het hoofd boven wa ter, wanneer 's lands koopkracht aantrekt. Daarom hoopt hij op een snel bestand in de nu al jaren voortslepende Cambodjaanse burgeroorlog, gevolgd door vrije verkiezin gen onder toezicht van de Verenigde Na ties. Dat zal de weg effenen voor forse ont wikkelingshulpdonaties. Tot nu toe blijft die instroom van buiten lands kapitaal beperkt door het inlernatio nale isolement van de huidige Cam bodjaanse regering. Die werd indertijd ge- -instaüeerd door Vietnamren daarom-niet erkend dóór het niet-socialistische buiten land. De strijdende partijen in Cambodja buigen zich ondertussen al maanden over een VN-vredesplan. Overeenstemming over een mogelijk bestand is echter nog steeds Geheim wapen De toekomst van Apsara hangt ook sterk af van Phnom Penhs bereidheid om een pro- duktief ondernemingsklimaat te scheppen in de herontdekte markteconomie. Tot nu toe ontbreekt het bijvoorbeeld nog aan seri euze regelgeving. Sinds de failliete Cam bodjaanse staal in 1989, letterlijk, uit ar moede het particulier bedrijfsleven omarm de, heeft het Phnom Penh-bewind weinig gedaan aan een wettelijke regeling daar- „Het zakenleven hier wordt daarom niet bepaald door regels, maar door relaties, vriendschappen en politieke connecties", zegt Lay. Hij heeft zich na twee jaar een weg gebaand in Cambodja's bureaucratische jungle. De zuivelbaas weet ondertussen ook hoe die contacten warm te houden. Lay's geheime wapen: „Ik schuif regelmatig stie kem onder tafel met een blikje melk!" bangkok ips Nu Burma en Thailand het drugsverkeer steeds harder aanpakken, kiezen handela ren in de „Gouden driehoek" steeds vaker voor China als alternatieve smokkelroute. Die ontwikkeling verontrust Beijing, dat bang is dat het drugsgebruik weer zal toe nemen, nadat het bijna was uitgeroeid sinds de communisten aan de macht kwa men in 1947. „De Chinezen maken zich zorgen dat omvangrijke drugstransporten over hun grondgebied gaan", zei Chavalit Yodmanee, hoofd van de Thaise narcotica brigade. Het probleem is deels van geografische oor sprong, want China's meest zuidelijke pro vincie Yunnan grenst direct aan het berg achtige gebied dat bekend staat als de „Gouden Driehoek". Volgens deskundigen komt uit dit gebied, dat zich uitstrekt langs de grenzen van Burma, Thailand en Laos, maar liefst 80 procent van de heroine die in Europa en de Verenigde staten wordt ver kocht. Tot een paar jaar geleden waren bijna alle illegale laboratoria, waar ruwe opium ver werkt wordt tot zuivere heroine, gevestigd langs de zuidgrens van Burma met Thai land. De afgelopen jaren is hierin echter verandering gekomen. „Er is een hele reeks laboratoria opgezet in het gebied Kokang in het noorden van Burma, dat aan de Chinese provincie Yunnan grenst", zegt Bertil Lintner, schrijver van verschillende boeken over Burma en Burmese opstande lingen in de Gouden Driehoek. De voor 90 procent zuivere heroine die door deze labo ratoria wordt geproduceerd, wordt via de oude Burmaweg, die Kunming, de hoofd stad van Yunnan, met de noord-Burmese stad Lashio verbindt, China binnenge bracht. Uiteindelijk bereiken deze transpor ten Hongkong, vanwaar de heroine naar het westen wordt gesmokkeld. Volgens internationale experts begint China Thailand te verdringen als belangrijkste doorvoerland voor drugstransporten. Naar schatting kwam meer dan de helft van de heroine, die het afgelopen jaar in Hongkong in beslag werd genomen, uit China. Beijing probeert deze ontwikkeling met harde hand te keren. Vorig jaar namen Chi nese autoriteiten in Yunnan 1,5 ton heroine in beslag, ongeveer vijf keer zoveel als de totale hoeveelheid heroine die in 1989 in heel China in beslag werd genomen. Vol gens deskundigen kan de hoeveelheid drugs die in 1990 in beslag werd genomen, gezien het feit dat China nog maar kort op treedt tegen deze nieuwe drugstranporten, best maar 10 procent zijn van wat er werke lijk omgaat in deze handel. „De Chinezen zijn vooral bezorgd omdat niet alle drugs die via China ge smokkeld worden, Hongkong be reiken", zegt een expert uit Bank- gok. „Er gaat steeds meer heroine rechtstreeks naar Shanghai, Peking en andere belangrijke havens en luchtvaartcentra." Beijing is bang dat deze ontwikkeling leidt tot een toename van het drugsgebruik in het land zelf, wat een zorgwekkend vooruitzicht is, gezien China's lan ge ervaring met opiumgebruik. De Chinese regering is ook bang voor een toename van Aids, dat een gevolg kan zijn van intraven eus drugsgebruik. In Yunnan be gint Aids een steeds groter pro bleem te worden. Volgens sommi ge berichten zijn er alleen al in de stad Ruili, aan de grens met Bur ma, honderd gevallen van Aids ge registreerd, ongeveer 20 procent van het totale aantal gevallen in China. China heeft een samenwerkings overeenkomst getekend met Bur ma en de Verenigde Staten voor de bestrijding van de internationale drugshandel, maar deskundigen betwijfelen dat de overeenkomst veel effect zal hebben. „De belang rijkste oorzaak van de toename van het drugstransport door China ligt in Burma, waar 80 procent van alle drugs uit de gou den driehoek wordt geproduceerd", aldus n jarenlange vergeefse strijd inde te maken aan de opstanden van etnische minderheidsgroepen in de grensgebieden, hebben Burma's militaire leiders een overeenkomst gesloten met de sterkste rebellengroep, het vroegere leger van de communistische partij van Burma (CPB). Dat leger staat nu onder het com mando van rebellen die de oude marxisti sche leiders van de CPB de laan uit ge stuurd hebben. De nieuwe leiders, die er geen specifieke ideologie op nahouden, staan open voor onderhandelingen met Rangoon. „In feite hebben de rebellen toe stemming gekregen zich bezig te houden met welke zakelijke activiteit ze maar wil den, als ze beloofden geen contact te zoe ken met andere rebellengroepen", aldus Lintner. Door deze overeenkomst kregen de militairen de handen vrij om de strijd aan te binden met andere rebellengroepen. Uit eindelijk sloten de andere opstandige etni sche groepen, zoals de Kachin, de Karen, de Shan en de Mon, een soortelijke ruil met de Burmese regering. Heeft Rangoon op deze manier het oude opstandelingen probleem opgelost, volgens deskundigen betaalt Bur ma een hoge prijs voor de vrede. Door het ongecontroleerd kappen van bomen wor den de bossen vernietigd en het drugsver keer dreigt volledig uit de hand te lopen. Nu ze door Rangoon met rust worden gelaten strijden etnische groepen met elkaar om een groter aandeel in de lucratieve drug handel.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23