Sport De glans is eraf bij de oude meester Van Oosterom krikt Ajax op De Bakker gaat weg bij KNVB Peter Blangé keert niet terug in nationale volleybalteam Drie spelers van AZC bij Oranjeteam Woensdag 3 juli 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: HENK BUIS 21 JOHN MCENROE is bij vlagen nog steeds geniaal. Op het hoogste niveau komt de sterspeler van weleer nu te kort. NIEUWSLIJN Swift/Casba renner in WK-selectie LEIDEN Arnold Stam van de Swift/Casba wielerploeg is op genomen in de selectie die zich zal voorbereiden op het WK- wielrennen voor amateurs dat eind augustus in Stuttgart wordt gehouden. Stam, van origine een Brabander, is door bonds coach Piet Kuys geselecteerd voor de 100 kilometer ploegen tijdrit. Kuys heeft voorlopig acht man uitverkozen van wie er straks twee moeten afvallen en er twee als reserve worden aangewe zen. De acht zijn: Arnold Stam (Swift/Casba), Danny Overgaag, Pelle Kil, Erik Dekker en Patrick Rasch (Amev), Jaap ten Korte- naar (Breda), John den Braber (Teleflex) en Jans Koerts (Koga). Eric Dekker is tevens geselecteerd voor de wegploeg. Bij de vrouwen heeft bondscoach Piet Hoekstra zijn selectie nog niet bekend gemaakt. Doderer zwemtrainer LZ 1886 LEIDEN De Leidse zwemvereniging LZ 1886 heeft voor haar zwemafdeling een nieuwe trainer aangetrokken. Voor de ko mende twee seizoenen wordt Marinus Doderer de verantwoor delijke man van LZ. De 32-jarige Pijnacker is geen onbekende voor de Leidse zwemclub. Hij kwam in de jaren zeventig als zwemmer uit voor LZC, wat later opgegaan is in LZ 1886. De laatste negen jaar was Doderer hoofdtrainer bij het Delftse DZV-Martens. Doderer volgt bij LZ Robert van Zijp op die het trainerschap van de in de hoogste zwemafdeling uitkomende Leidse club niet langer meer met zijn maatschappelijke carriè re kon combineren. Van Zijp zal wel betrokken blijven bij de trainingen van LZ 1886. Ronan Pensee toch in Tour LYON - Ronan Pensee gaat zaterdag in Lyon toch van start in de Ronde van Frankrijk. De geroutineerde Fransman, vorig jaar nog drager van de gele trui, is tot-het einde ve overgestapt naar een andere ploeg. Gisteren bereikte de werkgever van Pensee, Seur, i ming met de Spaanse ploeg Amaye over de transfer. Afgespro ken is dat Amaye tot het einde van het wielerjaar het salaris van de Franse renner zal betalen. Real Madrid haalt Enrique in huis MADRID - Real Madrid heeft de 21-jarige aanvaller Luis Enri que gecontracteerd. Het talent van Sporting Gijon kostte de Koninklijke ongeveer vier miljoen gulden. Enrique, die de ont dekking van het jaar was, tekende een contract voor vijfjaar. Barcelona had ook belangstelling voor hem. Nederland kandidaat EK-polo UTRECHT - De Europese zwemfederatie (LEN) heeft de KNZB gevraagd te onderzoeken of het EK-waterpolo voor junioren in Nederland kan worden gehouden. Het evenement kan vanwe ge de politieke situatie geen doorgang vinden in de Joegoslavi sche plaats Becjec. De federatie overweegt om het toernooi uit te stellen tot na het EK voor senioren dat half augustus in de Griekse hoofdstad Athene wordt gehouden Cricket-international doet 'ontwikkelingswerk OEGSTGEEST HERMAN JOUSTRA Engeland, Australië, India, Pakistan, de West Indies zijn de landen die in het cricket al sinds jaar en dag de toon aangeven. Daarna komt er een hele tijd niets. Maar Nederland is evenals Zimbabwe trouwens in opkomst. De kloof is welis waar nog groot, maar het ni veau stijgt snel. Wat dat betreft is de regio Lei den echter nog een achtergeble ven gebied in het 'ontwikke lingsland' dat Nederland heet. Ajax, de trots van Oegstgeest, neemt het slaghout ter hand in de bescheiden tweede klasse A. Sinds een jaar of vijf, zes gele den bijna een half eerste team opstapte, is de club niet meel de oude geweest. Robert van Oosterom, trainer van de jeugd bij de Oegstgeest- se club, begrijpt niet hoe dat mogelijk is. „Geen idee. Hier kan men uit hetzelfde arsenaal van spelers putten als in Den Haag en Amsterdam. Misschien doet Den Haag wat meer aan promotie van de sport, maar eerlijk gezegd zou ik het niet weten. Houd het maar op toe val." Talent Hoe dan ook, Van Oosterom denkt dat het nog slechts een kwestie van tijd is voordat de oude glorie van Ajax is hersteld: ,,Er zit hier genoeg talent bij de jeugd." De jonge Leidse cricket er (22), speler van het Haagse HBS en het Nederlands team, probeert in elk geval alweer drie jaar de jeugd van Ajax de fijne kneepjes van de sport bij te brengen. Tweemaal in de week traint hij de Oegstgeestse jeugd. Er zijn twee vaste groepjes, elk een man of tien. Spelertjes tien jaar en een clubje twaalf- en dertienjarigen. ,,Dat kunnen leuke cricketers wor den. Je merkt dat je als coach niet veel meer hoeft te zeggen, dat ze dus zelf weten wat ze moeten doen. Ze pikken het op door naar tv te kijken, door te luisteren wat goede spelers ver tellen over het spel." Dat zijn dan wel de Engels sprekende spelers. Want het is al gezegd, Nederland is een ont wikkelingsland. De oorzaken van dat verschil volgens Van Oosterom: „Zij bowlen op gras. Wij doen dat op kunstgras en kokosmatten. Het schijnt dat onze bodem niet goed genoeg is. Veel zandgrond. In Engeland is dat klei." "En cricket is hier geen volks sport. Dat zal het ook nooit worden, maar toch is dat een frustratie voor mij. Ik ben een sportman en wil dus op een zo hoog mogelijk niveau presteren. Met en tegen de beste spelers." Wellicht komt het daar ook van. Deze week plofte er een brief uit Sussex bij hem op de deurmat. „Ik kan tien dagen meetrainen met die jongens. Het is een soort trial. Ze kijken in die tijd of ik goed genoeg ben." Engeland Mocht het dan is Van Oosterom de vierde Nederlandse cricketer die zijn brood verdient in Engeland. 'P.J.' Bakker (Hampshire), Rol and Lefèvre (Somerset) en sinds gisteren Ad Troost bij eveneens Somerset gingen hem reeds voor. Hoewel het idee om in het Mekka van het cricket rond te doorgaan, Cricket-international Robert van Oosterom leert de Ajax-jeugd de fijne kneepjes van het batten. dartelen hem bijzonder bevalt, zeling: „Misschien is het op de heeft Van Oosterom nog de no- één of andere manier te combi- dige bedenkingen. „Ik studeer neren. Een combinatie van stu- medicijnen in Leiden. Daarin deren en spelen in Engeland ligt toch mijn toekomst." moet mogelijk zijn. Aan de an- Hoe zit het dan met de trots dere kant: ik ken eigenlijk wei van de sportman? Na enige aar- nig spelers die er hun brood •FOTO LOEK ZUYDERDUIN mee kunnen verdienen. Het is ook maar een hele kleine kans dat ze me nemen. Ik weet dat ze op dit moment bowlers nodig hebben en geen batsmen /slag mannen, red.). Ik ben juist een batsman." Rob de Bakker gaat de KNVB verlaten. De veiligheidsfunctio naris, die,sinds januari 1983 in dienst was, heeft met ingang van 1 september een betrelddng in het bedrijfsleven aanvaard. De Bakker werd op aandrang van de overheid, die genoeg had van het voetbalvandalisme, ruim acht jaar geleden aange steld. Eerst op parttime-basis, de laatste jaren in vaste dienst. Volgens het bestuur betaald voetbal, dat het vertrek van De Bakker betreurt, heeft het werk van hem ertoe geleid dat met name in de stadions het vanda: lisme is afgenomen; zo ook dat er binnen de bond een ade quaat veiligheidsbeleid van de grond is gekomen. Enige weken geleden kwam De Bakker «heftig in aanvaring met sectievoorzitter Martin van Rooyen. Nadat hij na afloop van de bekerfinale tussen Feye- noord en Den Bosch zijn me ning had gegeven over de gere zen problemen, werd hij een dag later door zijn voorzitter te ruggefloten. De vertrekkende veiligheidsman ontkent als zou deze „ruzie" de reden zijn voor zijn overstap. Maar in Zeist is het een publiek geheim dat het al met al niet boterde tussen voorzitter Van Rooyen en zijn veiligheidsfunc tionaris. Dick Advocaat hoofdtrainer SVV/Dordrecht DORDRECHT «ANP Hans Verèl wordt toch alge meen-directeur van de fusie vereniging SW/Dordrecht '90. Hij liet voorzitter Kees den Bra ven gisteren weten akkoord te gaan met de wijziging in zijn contract. Dick Advocaat wordt dus trainer/coach van zowel het eerste als tweede team. Verèl zal zich niet meer recht streeks bemoeien met de be taalde teams van de fusie-club. Hij zal zich gaan bezighouden met de scouting en de aan- en verkoop van spelers. McEnroe kan niet meer met de besten mee De genialiteit van John McEnroe is nog niet begraven, maar zijn fans kunnen maar beter alvast wennen aan het idee. De man die ongeveer in zijn eentje de aantrekke lijkheid van het tennis in de jaren tachtig moest verzor gen, bouwt af. Een ster i» hij nog steeds, maar de schitte ring wordt met de maand minder. lijkt het. Een decennium na de McEnroe-overheersing begint een andere tennisspeler de we reld naar zijn hand te zetten: Stefan Edberg. Wat McEnroe voor de beginjaren tachtig was, wordt Edberg hoogstwaar schijnlijk voor de beginjaren ne gentig. Met één groot verschil uiteraard. Uitgerekend Edberg en McEnroe stonden gisteren op het centrecourt van Wimbledon tegenover elkaar. Het de dertiger nog eens het be dat hij op dit niveau niet met de besten mee kan. Slechts een set balde hij behoorlijk op met de in topvorm verkerende Edberg. Pas in de tiebreak de eerste set (7-4) capituleerde McEnroe, die nog steeds de ze ventiende plaats op de wereld ranglijst bezet. Daarna was het 6-1 en 6-4 gebeurd. Wat LONDEN ROB V Hij zette zijn zinnen op een vierde Wimbledon-titel, maar ondervond gisteren dat het als 32-jarige crack een 'mission im possible' is. De glans is eraf bij de oude meester. Hopelijk blijft het verval een beetje binnen de perken. Want 'Big Mac' verdient het niet om te eindigen als een doodgewone hamburger. Daar voor betekende hij te veel voor het tennis. Er was een tijd dat John vankelijk op een kraker leek, McEnroe een toonaangevende ging uit als een nachtkaars. rol speelde. In de beginjaren tachtig was hij de onbetwiste nummer één en zijn spel een verademing. In totaal zegevierde hij in Londen drie keer en in New York vier keer. Tussendoor ver overde hij 77 Grand Prix-titels, waarvan de laatste onlangs in Chicago waar hij broer Patrick in de finale versloeg. Aan prij zengeld verdiende McEnroe een slordige 23 miljoen gulden. Het verhaal McEnroe is anno 1991 rijp voor een epiloog, zo „Een frustrerende ervaring," aldus McEnroe, die aankondig de nog minimaal één keer terug te keren aan de Church Road. „Ik weet niet hoe lang ik door ga. Misschien wel net zo lang als Jimmy Connors." Hij berust te in zijn nederlaag gisteren, al was het niet van harte. Net als Edberg die met Jan Sieme- rink trainde om zich op de linkshandige service voor te be reiden had hij zich opgela den voor de partij. Voor potjes tegen mindere goden heeft McEnroe door gaans meer problemen om de scherpte te bewaren. „Ik moet tegenwoordig oppassen voor jongens die ik vroeger niet eens zag staan. Ik steek veel meer tijd in mijn spel met minder resul taat." De tijden zijn veranderd. Ver tel John McEnroe wat. Gisteren mijmerde hij ook nog even over de veranderingen in zijn leven. „Op mijn leeftijd ga je de wereld anders zien. Je hebt andere in teresses. Ik hou van mijn drie kinderen en van mijn vrouw. Als je jonger bent is tennis je hele leven. Je hebt niet eens de tijd om bij andere dingen stil te staan". Het zijn de klassieke uitspra ken van de keurige huisvader die de wereld ooit schokte met vuilspuiterij aan het adres van de 'umpires'. Tegen Edberg wond hij zich hooguit nu en dan op over een lijnrechter. De man die in zijn linkerarm meer balgevoel heeft dan al zijn collega's bij elkaar, neemt af scheid van een tijdperk waarin hij in feite niet thuishoort. Het 'hardhitten' is tot kunst verhe- AMSTERDAM GPD Peter Blangé keert niet terug in het Nederlands volleybalteam. De 26-jarige ex-international gaat niet akkoord met de voor waarden die de bond aan zijn rentree in de nationale ploeg stelt. Bondscoach Harrie Brok king hakte gisteren zelf op voor hand al de knoop door. Hij vond dat de 26-jarige ex-inter national genoeg bedenktijd had gehad om een beslissing te ne- In een eerder stadium had de Voorburger, nog onder contract bij de Italiaanse club Catania, maar al enige tijd meetrainend met de selectie, laten weten dat hij niet afwijzend stond tegen over een hernieuwd optreden in Oranje. „Het duurde mij te lang'reageerde de Amstel- veense spoorleider. „Blangé vroeg nog langer uitstel. Maar daar wenste ik niet op in te gaan." Maandag liep het ultimatum al af dat Brokldng had gekop peld aan de terugkeer van de *2.05 m lange spelverdeler, die eind juli vorig jaar na interne strubbelingen samen met Rob Grabert en Ronald Zoodsma uit de natonale selectie werd gezet. De technisch leider wilde snel zekerheid met het oog op de voorbereiding op het Europees kampioenschap iseptember in Duitsland) en de Olympische Spelen in Barcelona. De extra dag respijt leverde uiteindelijk geen concrete toezegging op. Gisteren slaagden de bond en Blangé's zaakwaarnemer Hans Koster er opnieuw niet in over eenstemming te bereiken over de afwikkeling van de recht bank-procedure, die tegen De nieuwe waterpolobonds coach Ivo Trumbic heeft zijn belofte met een grote selectie naar de Europese titelstrijd in Athene toe te werken gestand gedaan. De Joegoslaaf, die na een afwezigheid van tien jaar met ingang van 1 juni opnieuw in dienst is getreden bij de KN ZB, heeft vijftien spelers (van wie drie van AZC) uitgenodigd voor het sterk bezette intei na tionale toernooi, dat vrijdag in Dordrecht begint. Trumbic koos daarbij voor een mengeling van ervaring en jeugd. De kern van het Oranje-team. dat eind vorig jaar op een onbe grijpelijke manier de Wk-deel- neming in Perth aan Canada verspeelde, is gehandhaafd. Al leen Stan van Belkum, wiens rentree al eenmalig zou zijn, Marc van Belkum en Hans Nieuwenburg ontbreken dit maal. Gijsbert van der Leden, die het drama van I trachten miste wegens verplichtingen bij AZC Alphen, is nu wel geselec teerd evenals zijn talentvolle clubgenoten Pascal Bontje en Bob Brebde. Nederland speelt in Dordtse Aquapulca-bad achtereenvol gens tegen Tsjechoslo wakije. Sovjetunie, Cuba, Australië en Hongarije. Begin augustus wacht Oranje in Bome. na alle centrale trainingen, een tweede krachtproef met wedstrijden te gen Italië, Griekenland. Frank rijk, Roemenië en Bulgarije. Voor het EK in Athene zijn de Nederlandse waterpoloërs in betrekkelijk gemakkelijkp groep 3 ingedeeld met loegoslavië Frankrijk en Groot-Brittannië. De Nederlandse selectie is doel: Posthuma t Polar Bears i Van de Bunt (AZPC), veld: lan sen, Scherrenburg, Flavekotte Van der Blaak lallen Polar Be ars), Wagenaar. Van der Kolk (beiden AZPC). Issard - De Rob ben), Oe Vries, Rosner Kunz (allen VZt Veenendaal, Van der Leden, Bontje en Brebde (allen AZC Alphen. SPORT OP TV 16 00-17 00 EURO "«noweast' anuit Sloveme 16 02 16 30 Sportnet Motorspo. 16 30-17 00 Sportnet Boksen k rofs in de VS 17 00-17 02 Sportnet 'ennrt 17 00-18 00 EURO Autospof nB 17 02-18 00 Sportnet Bokser k '°18 OoVe >2 Spo toet 'en 3 18 OCH 8 3*0 FURO Waters* 18 02 18 30 Sportnet Surter vo. 18 30 19.J0Sportne» Word .et 18 30 19 30 F.UR0 GPAtieve* 19 00-19 02 Sportnet 'en—, >h 19 02 21 00 Sportnet 7SPGA 19 30-20 00 EURO Eurosport - 19 33 20 00 Ned? Studu Spor' 20 00 21 30 EURO GP Atlet.e* tockholm .ve 21 00-21 02 Sportnet 'ems 21 02 23 00 Sportnet Bokse. t< 2 30 tüRC answor o 2 15-22 30 Ned 2 30 23 3 tURC 1 3 00 01 00 S 3 05 23 35 0 Zijn ster mag dan minder schitteren dan vroeger, een persoonlijkheid is John McEnroe nog altijd op de baan. Het ballenmeisje maakt nog net geen buiging, maar overhandigt hem bijzonder nederig zijn racket. Want dat 'verliest' hij nog wel eens tijdens een partij fqtoipa ven en de enorme service is de sleutel tot het succes geworden. McEnroe: „Tennis is een krachtspelletje aan het worden. En op het snelle gras geldt dat nog eens extra. Dat was tien jaar geleden toch wel anders. De technologische verbeteringen aan de rackets hebben daar me de toe bijgedragen." Blangé (en Grabert) loopt. Het bestuur nam na het vertrek van het tweetal naar Italië een advo caat in de arm om uit te zoeken of er een transfervergoeding (25.000 dollar per persoon) ge vraagd kon worden. In die zoge naamde bodem-procedure heeft de rechter nog geen uil- spraak gedaan.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21