Zaken Succes nog erg onzeker Aandeelhouders Infotheek kunnen toch nog lachen Milieuhandboek voor personeel Ten Berge Coatings 'In bedrijf moet mens het uitgangspunt zijn' Bewakingsbedrijf Ter Aar groeit explosief Woensdag 3 juli 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDUK CAROLINE VAN OVERBEEKE Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 19 STAND VAN „DE MENS IS geen ver lengstuk meer van de ma chine, zoals vroeger." NIEUWSLIJN Werkgever dicht bij huis DE BILT De verkeersproblemen spelen bij hoger opgeleiden een steeds grotere rol bij het aanvaarden van een nieuwe baan. Bijna de helft van de ondervraagden zegt in een onderzoek van IPW de personeelsstrategen - 'Werven met een grote W - dich ter bij huis een werkgever te kiezen. Uit dit onderzoek onder afgestudeerden in technische en econo mische studierichtingen blijkt dat de auto nog wel een domi nante plaats inneemt in het woon-werkverkeer: 78 procent van de ervaren werknemers gaat met de auto naar het werk en 54 procent van de pas afgestudeerden.Uit het onderzoek bleek ook het meest carrièregericht zijn. Overname restaurants KLM SCHIPHOL De KLM wil per 1 januari 1992 alle 24 vestigingen van haar personeelsrestaurants overdragen aan Van Hecke Cate ring b.v., een dochteronderneming van Trusthouse Forte. Bij de personeelsrestaurants op Schiphol en in Amstelveen werken in totaal 170 mensen. Het is de bedoeling dat zij meegaan naar Van Hecke. Het personeel is fel tegen de overname, omdat het soci aal beleid bij Van Hecke „verre van optimaal" zou zijn. De cao van de KLM biedt aanzienlijk betere arbeidsvoorwaarden. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De aandeelhouders van het Leidse computerbedrijf Info theek konden ondanks alle mi sère toch nog lachen op de jaar lijkse vergadering. „Dit jaar zou het eerste jaar zijn dat we divi dend zouden krijgen uitge keerd", merkte een van de aan deelhouders met een zuur ge zicht op. Toch kreeg hij de la chers op zijn hand. Het bedrijf heeft dan wel een flink verlies geleden, maar het eind van het snelgoeiende bedrijf is daarmee nog niet in zicht, schenen de meesten te denken. Directeur Wim van Leenen legde nog eens geduldig uit hoe het nu allemaal was gekomen. Infotheek was in het buitenland te hard van stapel gelopen met de aankopen van bedrijven die nu verliesgevend blijken te zijn. Het is u dus boven het hoofd gegroeid, allemaal?", vroeg een hardnekkige aandeelhouder die het naadje van de kous wou we ten over het debacle. „Ik zie een parallel met een Eindhovens bedrijf dat zich ook heeft ver- „HEINEKEN HEEFT HET niet slim aangepakt: het nieuwe Buckler vier weken geleden aankondigen, terwijl het nü pas verkrijgbaar is." TEN BERGE heeft er alle belang bij de critici de mond te snoeren. Meningen over Buckler verdeeld De berichten spreken elkaar tegen. Om met Heineken te beginnen: de nieuwe alcoholvrije Buckler loopt als een trein. De handel vraagt, de bierbrouwer draait. Het gaat zó goed, dat de biermaker in Zoeterwoude zelfs nog geen kans heeft gezien het eigen personeel met een kratje nieuw gerstenat naar huis te sturen. Want dat is gebrui kelijk bij Heineken als er wat nieuws op de markt komt. ZOETERWOUDE/REGIO slikt..." Van Leenen deed het voorkomen alsof de snelle groei van Infotheek het bedrijf de das om heeft gedaan. Groei is blijk baar niet altijd gunstig voor een bedrijf. „Die groei had tijdig moeten worden afgeremd", zei Van Leenen. De directeur schoof tijdens de vergadering wat ongemakkelijk heen en weer op zijn stoel toen een aan deelhouder vroeg of de verant woordelijke personen voor de verliezen inmiddels de laan uit gestuurd waren. Hij zelf was in elk geval niet van plan het haze- pad te kiezen. „Je kunt van je fouten leren", sprak hij optimis tisch. ,,U komt er wel overheen hoor," zei een aandeelhouder geruststellend. „Maar waarom heeft u een financieel directeur benoemd, H. Spaan, die tevens adviseur is van het commissari aat van de media? Die NOS is toch ook waardeloos op het ge bied van de kostenbeheer sing..." Dat vonden de aanwezi gen erg komisch en Van Leenen kon weer opgelucht ademhalen. VAN OVERBEEKE WESTERLAKEN Maar hoe zit het bij die handel: de kroegbaas, slijterij en de su permarkt? Vier weken met veel tam tam gaande aankondiging alcoholvrije pils zijn de menin gen over zilte vocht nog sterk verdeeld. Er is nauwelijks vraag naar, zegt de één. Een succes, zegt een ander. Duidelijk is in elk geval dat Heineken zijn ach terstand op de Brabantse con current Bavaria op de alcohol vrije biermarkt nog lang niet heeft ingelopen. Probleem voor de bierbrou wer uit Zoeterwoude is dat de verkoop in cafés van het Buckler uit de tap nog niet op gang komt. Het bier is in de Leidse regio nog niet op fust verkrijgbaar. „Dat komt door de technische aanpassingen die er in een café nodig zijn voor dit nieuwe bier dat op een speciale manier moet worden gekoeld: nieuwe leidingen en dergelijke. Niet elk café heeft daarvoor de ruimte. Maar in de loop van dit jaar moeten we het bier aan honderden cafe's kunnen leve ren", aldus een Heineken- woordvoerder. Geduld Heineken zegt dat de vraag naar het nieuwe Buckler 'uitstekend' is. Normaal gesproken krijgen de eigen werknemers een kratje als een nieuw produkt op de markt wordt gebracht. Ze moe ten nu echter geduld opbren gen, omdat de vraag ernaar zo groot blijkt te zijn. De bierbrou wer baseert dit op de twee mil joen actieblikjes die al in de winkels liggen. Prijs: een kwart je, dus dat wil de consument wel proberen. Maar de flesjes en de kratten vliegen nog niet écht de deur uit. Slijterij Klerks met vestigingen in de regio: „Het loopt gewoon, helemaal niet bijzonder. Ik heb hier nog niemand horen zeggen dat de smaak een stuk verbe terd is." Slijter Gall&Gall kan niet veel zeggen over de ver koop: „De blikjes gaan wel maar de flesjes hebben we net in huis." Bij supermarkt Albert Heijn in Leiderdorp zijn te weinig blikjes afgeleverd: „We voeren daarom geen promotieactie," zegt G.A.F. Lammers. „Het bier loopt niet beter dan het vorige acoho- larme Buckler. Van concurrent Bavaria verkopen we evenveel alcoholvrij bier als van het tota le Heineken-assortiment. Maar omdat Bavaria de grote vraag waNdelgangen dat niet aankan - ze hebben een te- smaak niet goed vinden. Ook kort aan flesjes - zou Heineken daarvan kunnen profiteren. Het weer moet dan ook meezitten." Toch is de AH-medewerker sceptisch over het nieuwe Buckler. „Ik denk niet dat Hei neken een deel van de markt zal heroveren. Dan hadden ze de naam van het bier moeten ver anderen: want het vorige Buckler had al een bepaalde naam. Ik hoor bovendien in de Een deel van de produktielijn r op het n heeft Heineken het niet slim aangepakt: het nieuwe bier vier weken geleden aankondigen, terwijl het nü pas verkrijgbaar is. We hadden het meteen in de winkel moeten hebben." 'Onwijs goed' Een heel ander geluid is afkom stig van supermarkt Hoogvliet in Alphen aan den Rijn: „Het gaat onwijs goed". Maar bij café Markx aan de Julianastraat mer ken ze nauwelijks dat er nieuwe Buckler is. De eigenaar ver moedt dat het ontbreken van promotiemateriaal als oorzaak moet worden gezien, 't Vattegat in Leiden heeft weer een heel ander verhaal: het loopt storm. Eerst was het Bavaria, nu Buckler. De omzet stijgt verder, voorspelt de kastelein, als de tap er over enkele weken staat. Bij het Leidse café Bristol is er geen extra vraag naar het ver nieuwde produkt van Heineken. Bavaria ligt 'dik' voor, meldt De Botter in Noordwijk. Zo veel, dat hij blij is met de twee tot drie kratjes die hij wekelijks krijgt. De producent van de fles jes schijnt het niet te kunnen bolwerken. Maar hij redt het net met z'n rantsoen. „Zodra het zonnetje doorkomt, kom ik li ters Bavarvia tekort." Reorganisatie eist cultuurverandering LEIDEN CAROLINE V Verandering moet bij mensen tussen de oren zitten. Als een in moeiljkheden verkerend bedrijf zijn problemen denkt op te los sen door alleen maar wat afde lingen te sluiten en wat mensen op een andere plek te zetten, kan het wel eens verkeerd aflo pen. Een bedrijf moet bij veran deringen juist sterk rekening houden met zijn werknemers: wat vinden ze en wat willen ze. Pas als de bedrijfscultuur - dat wat er tussen de oren van de werknemers zit - méé veran dert, maakt een reorganisatie kans van slagen. Bij organisatieverandering hoort bijna altijd ook een cul tuurverandering: mensen moe ten zich een nieuwe werkwijze en nieuwe normen en waarden eigen maken. Deze cultuur verandering in bedrijven is een belangrijk maar moeizaam pro ces, waaraan veel zorg moet worden besteed. Hierbij is een belangrijke rol weggelegd voor leidinggeven den, vertelt de Leidenaar Frank Brouwers (24). Hij schreef een doctoraalscriptie over cultuur verandering in bedrijven, een onderwerp dat sterk in de be langstelling staat. Brouwer stu deert vandaag af bij de vak groep sociale en organisatiepsy chologie. „Bedrijven veranderen steeds, omdat de maatschappij veran dert. Dat daardoor ook de cul tuur van bedrijven moet veran deren, daar staan weinig men sen bij stil. Een organisatiecul tuur is namelijk deels onzicht baar: mensen zijn zich er niet van bewust. Het gaat om nor men, waarden, gedachten van mensen. Wèl waarneembaar zijn bepaalde gebruiken van een bedrijf, bijvoorbeeld de Sin terklaasviering, of bepaalde werkwijze, ge- en verboden. Of de wijze van inrichting - kunst werken, meubelair - die iets ver telt over hoe er over het perso neel wordt gedacht. Dat is ook bedrijfscultuur." Brouwers onderzoek is van toepassing op grote en kleine bedrijven. „Alle bedrijven die te maken hebben met verande ring: reorganisatie, fusie, sterke groei of andere veranderingen." In de Leidse regio zijn dat bij voorbeeld het snel groeiende computerbedrijf Infotheek en het reorganiserende Heineken. „Juist deze bedrijven moeten oog hebben voor hun organisa tiecultuur. Hoe effectiever dus op het personeel gericht - hoe gemotiveerder de werknemers zullen zijn. En dat komt de pro- duktie en de kwaliteit ten goe de", benadrukt Brouwer. Volgens de jonge psycholoog moet 'de mens' daarom het uit gangspunt zijn in een bedrijf. Soft en wazig, of juist een van zelfsprekendheid? Volgens de psycholoog kan een bedrijf zichzelf in elk geval behoorlijk in de vingers snijden als het géén rekening houdt met zijn personeel: organisatieverande ringen zullen dan weinig uitha len en problemen zullen terug keren. „Maar ook als dat wèl ge beurt, is cultuurverandering niet zo eenvoudig: wat er in je hoofd zit, verandert niet zo een- twee-drie. Leidinggevenden die dat proces in gang willen zetten, krijgen te maken met weer stand. Zo'n veranderingsproces duurt dan ook jaren." Een bedrijf moet dus stilstaan bij het wel en wee zijn werkne mers. Bij het aanschaffen van nieuwe machines bijvoorbeeld, moet rekening worden gehou den met de mensen die ermee moeten werken. „De mens is namelijk geen verlengstuk meer van de machine, zoals vroeger. Werknemers moeten ook het gevoel hebben dat ze belangrijk zijn, dat ze worden gewaar deerd om wat ze doen binnen een organisatie. Als je mensen zekerheid kunt bieden en een prettige werksfeer, zullen ze veranderingen sneller accepte ren. Leidinggevenden moeten werknemers daarom bij de ver anderingen betrekken, hen per soonlijk aanspreken en hen in formeren." „Reorganisatie brengt veel onzekerheid", concludeert Brouwer. „Er kunnen ontslagen vallen, mensen kunnen een an dere functie krijgen. De mens moet in een organisatie op de eerste plaats komen. In de stu dierichting psychologie staat dat ook voorop: de mens is het kapitaal van de organisatie. En dat vind ik een fijn uitgangs- Organisatie-psycholoog Frank Brouwer „Een bedrijf kan zichzelf be hoorlijk in de vingers snijden als het geen rekening houdt met zijn per soneel." »fOTO HOLVAST Het Ter Aarse bedrijf Select Be veiliging heeft na een transactie met het Rotterdamse Securicor Nederland BV bijna de hele 'be veiligingsmarkt' in Alphen aan den Rijn en omgeving in han den gekregen. Een nieuwe stap vooruit voor directeur R. Meijer en zijn twee vennoten, die drie jaar geleden in de bewaking gingen. In september 1988 trok ken zij hijn eerste medewerker aan en inmiddels telt het bedrijf veertig personeelsleden. Het einde van die explosieve groei is nog lang niet in zicht, zegt Meij- Securicor heeft na drie ge sprekken al zijn opdrachtgevers overgedaan aan Select. „Wfj zijn in deze regio zeven dagen in de week 24 uur paraat," legt Meijer uit. „Dat is voor een Rotterdams bedrijf moeilijk waar te maken." De transactie met gesloten beurzen had vooral tot doel de kwaliteit van de bewaking te waarborgen. „Securicor raakte klanten in Alphen en omgeving kwijt. Dan kun je maar beter de markt verdelen. Wij zijn allebei lid van dezelfde overkoepelende organisatie." Het hotel bij Rotterdam Air- port was de eerste opdrachtge ver van Select en inmiddels zijn daar twee hotels in Amsterdam en verschillende bedrijven in heel Zuid-Holland bij gekomen. Maar de enorme groei heeft Se lect te danken aan het bedrijfs leven in de Alphense regio. Meijer: „Dat is toch het gat in de markt gebleken. Een bewa kingsbedrijf in de buurt is ge woon veel goedkoper, dan wan neer er bij elk alarm een dure auto helemaal uit Amsterdam of Den Haag moet komen.' De bedrijven die van Securi cor overschakelen op Select ko men bij het Ter Aarse bedrijf op de alarmcentrale. En anders dan bij voorbeeld politiekorp sen in sommige plaatsen rukt het personeel van Select bij elk alarm uit. De politie in Alphen hanteert de regel, dat een be drijf na drie keer vals alarm op een zwarte lijst komt. Op een alarm van dat bedrijf wordt dan niet meer gereageerd. Select heeft geen zwarte lijst. „Wij gaan altijd," zegt Meijer 'Als de arbeider er niet mee werkt heb je er geen bliksem aan Een aluminium plaat glijdt bij Ten Berge de 'lakstraat' in. Tien procent van het poeder waarmee de elementen worden gecoat gaat verloren. Zonde van het materiaal en slecht voor het milieu, vindt het bedrijf. FOTO BEN DE BRUYN ALPHEN AAN DEN RUN» AAD RIETVELD Het waren deels puur menselijke emoties die di recteur W.EA ten Berge van het Alphense bedrijf Ten Berge Coating Systems ertoe brachten bij het Haagse bureau Technomarkt aan te kloppen voor milieu-adviezen. „Hij zei het met de tranen in zijn ogen: iedereen loopt tegen mijn bedrijf aan te schoppen", weet projectmanager Kees Kok van Technomarkt nog. Ten Berge staat in een slechte reuk als het over milieu gaat. Dat is absoluut niet terecht, zegt hoofd technische dienst Gerard van Neervoort. „Maar met een bedrijf in Alphen waar je af en toe iets ruikt uit de schoorsteen ben je altijd aan het koorddansen". Technomarkt gaat voor Ten Berge, waar bouw elementen met poederlak of natte lak worden be werkt zodat zij beschermd zijn tegen weersin vloeden, de stand van zaken op milieugebied doorlichten. Een milieuhandboek voor de werknemers en actieplannen om de hoeveelheid af valstoffen te vermin deren en wellicht de stankoverlast terug te brengen moeten daarvan het resul taat zijn. Ten Berge heeft er alle belang bij de critici de mond te snoeren. Sinds het bedrijf.zich in 1985 aan de Rijnhavenkade vestigde, zijn er klachten over stankoverlast. Nog geen tweede maanden geleden gelaste de gemeente Alphen de sluiting van de afdeling waar niet met poedercoating, maar met natte lak wordt gewerkt. Het bedrijf zou zich niet houden aan afspraken over het terug dringen van milieu-overlast. Ten Berge ging in beroep bij de Raad van State en won. De afdeling mocht open blijven. Geen wonder, zegt Van Neervoort. „We hebben een koolstoffilter op de pijp en een naverbrandingsinstallatie". En dat was precies wat de gemeente had geëist. De stankoverlast behoort daarmee echter niet defini tief tot het verleden. Behalve een maatschappelijk belang heeft het onderzoek van Technomarkt ook een duidelijk economisch belang voor Ten Berge. Van Neer- voort: '„Bij het coaten van bouwelementen blijft poeder in de lucht hangen. Dat afval is tot nu toe waardeloos, omdat de kleur ervan veranderd is. Het zou natuurlijk interessant zijn als we dat ook ergens voor konden gebruiken. Ook al omdat je daarmee de afvalstroom terug brengt". Er is over gedacht het afvalpoeder te gebruiken voor bij voorbeeld visserslood of de stalen neuzen van schoenen. „Maar dan ben je snel uitgepraat. Een rendabele toepassing is nog niet gevonden". Van de coatingpoeders gaat ongeveer tien pro cent verloren. Oplosmiddelen zitten daar niet in, maar wel zware metalen en bij de naverbranding van de lakken komen koolwaterstoffen vrij. Des ondanks, zegt Kees Kok, is het produktieproces bij Ten Berge relatief milieuvriendelijk. „En met dit milieuzorg-project proberen ze het onderste uit de kan te halen. Zelfs als je dat als bedrijf niet zou willen; je moet gewoon wel. De regels worden steeds strenger". Het project, waar derdejaars student Maarten Koop van de Haagse Hogeschool onder begelei ding van docent ir. C.J.A. Schmalhausen drie maanden mee zoet is, kost Ten Berge maar twin tigduizend gulden. Dat is te danken aan Techno markt, een bureau dat in oktober drie jaar gele den werd opgericht om een brug te slaan tussen het hoger on derwijs en kleine en middelgrote onder nemingen in de Haagse regio. Tech nomarkt plaats en begeleidt stagiairs bij die bedrijven, die vroeger vooral bij grote ondernemingen terecht kwamen. „Zo breng je wetenschappelijk onderzoek binnen handbe reik voor kleinere ondernemingen en voorkom je dat in die sector kansen gemist worden", zegt projectleider Kok. De opdracht van Ten Berge kwam voor Tech nomarkt als een geschenk uit de hemel. Toen het bureau drie jaar geleden werd opgericht kreeg het de opdracht honderd irinovatieporjecten uit te voeren. Het onderzoek naar de milieuzorg bij het Alphense bedrijf is het honderdste en volgens de planning is het in oktober klaar. De grootste waarde van het onderzoek is vol gens Kok, dat er een handboek voor de werkne mers komt. „Want je kunt allemaal mooie regels opstellen, als de mensen in het bedrijf er niet mee werken heb je er geen bliksem aan". Ten Berge kan op basis van de resultaten van het onderzoek ook de eisen voor een nieuw bedrijfspand op het Alphense industrieterrein Molenwetering. Van Neervoort zag die verhuizing liever vandaag dan morgen plaats vinden. „Want het blijft natuurlijk een slechte zaak: een bedrijf als dit pal naast een woonwijk". Nog geen rendabele oplossing voor afvalpoeder gevonden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19