Regio 'Scheiding maakt niets uit' 'NS en Rijkswaterstaat moeten voorlichten' Vrees voor missen N oorlander-geld 'Onderzoek alternatieven gemeentehuis Oegstgeest' Woensdag 3 juli 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH LICTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: PIET KOOREMAN LEIDEN NIEUWSLIJN Poldercross in Oegstgeest OEGSTGEEST - Voor de vierde maal gaat volgende week woens dag in Oegstgeest de Poldercross van start. Wethouder J.P. van der Reyden geeft 's avonds om half acht het startschot bij buurt huis De Kratong. Finish en prijsuitreiking zijn bij het Boerhaave- plein in Haaswijk. Het evenement, dat onder leiding van zuivel handelaar Henk Heemskerk wordt georganiseerd, bestaat uit ongeveer 3600 meter lopen, waarbij verschillende hindemissen moeten worden genomen. Tot slot moeten de deelnemers nog 600 meter zwemmen in het Oegstgeester Kanaal. Motorclubs: Arsenaal als clubhuis VOORSCHOTEN De twee Voorschotense motorclubs, de Har- ley Davidson Club en de Grey Falcons, willen het Arsenaal aan de Leidseweg gebruiken als clubhuis. De twee verenigingen vin den het zonde dat het houten gebouwtje wordt gesloopt. In een brief aan de gemeenteraad bestrijden ze de mening van het col lege dat het gebouw in slechte staat verkeert. De clubs denken het gebouw vier dagen per week te kunnen gebruiken. Sloepie voor Annemieke Beemster WARMOND Zeilster Annemieke Beemster (17) krijgt dit jaar de 'Sloepie'-wisselprijs van het Warmonds gemeentebestuur. De Europe-zeilster neemt de prijs vrijdagavond in het gemeente huis in ontvangst. De Sloepie-wisselprijs wordt nu voor de vijfde keer uitgereikt aan de meest talentvolle zeiler of zeilster in de leeftijdscategorie tot en met 17 jaar. Annemieke Beemster, in woonster van Reeuwijk, zeilt al vanaf haar vierde jaar in een Op timist. Op haar negende begon ze met wedstrijdzeilen. Toen An nemieke dertien was, stapte ze over naar de 3,35 meter lange Europe, een Olympische wedstrijdklasse. Haar zeilcarrière raak te daarna in een stroomversnelling: een dertiende plaats op de Wereldkampioenschappen in '90, gevolgd door een tweede plaats op de Pre-Olympics bij Barcelona, een tiende plaats op de WK in januari dit jaar en een tweede plaats op de Nederlandse kampioenschappen. PROGRAMMA KAAGWEEK Voorzitter Deventer van watersportvereniging De Kaag, tegen de achtergrond van de jachthaven: 'Ondanks de scheiding van het natte en droge gedeelte van de Kaagweek voelen we ons wel met Warmond verbonden....' foto ellen martens Voorzitter watersportvereniging maakt zich op voor Kaagtveek LEIDERDORP UESBETH BUITINK De gemeente Leiderdorp gaat wellicht toch huis-aan-huis een brief verspreiden waarin de schadevergoedingsregeling bij aanleg van een tracé voor de train a grande vitesse (TGV) wordt verduidelijkt. De ge meente wilde eerst volstaan met een mededeling in het plaatse lijke huis-aan-huisblad. „Wij hebben aangedrongen op de verantwoordelijkheid die de Nederlandse Spoorwegen en Rijkswaterstaat zelf hebben bij de voorlichting over de schade vergoeding," aldus eeh ge meente-woordvoerder. „Maar als zij de Leiderdorpers niet vol doende voorlichten, springen wij in dat gat. We overwegen om alsnog een bewonersbrief te versturen." Wanneer dat pre cies moet gebeuren is echter nog niet duidelijk. De schadevergoeding wordt uit gekeerd aan iedereen die als ge volg van de TGV of door de ver breding van de rijksweg A4 zijn huis uit moet. De huizen wor den gekocht tegen een waarde die uitgaat van de situatie vóór de aanleg van de TGV of de ver breding van de weg. Huurders kunnen een vergoeding van tweemaal de huurwaarde tege moet zien. Rijkswaterstaat betaalt de schade aan huizen en woonom geving die optreedt als de snel weg Amsterdam-Den Haag wordt verbreed. De NS betalen de schade, veroorzaakt door de aanleg van het tracé voor de TGV. Als beide projekten wor den uitgevoerd, coördineert Rijkswaterstaat de schadever goeding. Rijkswaterstaat en de NS gaan niet zelf naar de mensen toe om hun een schadevergoeding aan te bieden. Op grond van de ruimtelijke ordeningswetten kunnen mensen aanspraak ma ken op de zogenoemde plan schadevergoeding, maar daar moet de burger dan wel zelf achterheen. De 'natte' Kaagweek valt dit jaar niet samen met de 'dro ge' week. Het dorpsfestijn begint vrijdagavond, maar de zeilwedstrijden beginnen een week later. De gemeente Warmond vindt dat jammer, maar voor watersportvere niging De Kaag maakt de scheiding niet zoveel uit. "De wedstrijdzeilers hebben geen tijd om deel te nemen aan de festiviteiten in Warmond en 's avonds bieden we de nodige afleiding in en om de Kaagsociëteit. De mensen die vanuit de moederschepen willen shoppen in War mond doen dat toch wel, of de natte en droge Kaagweek nu samenvallen of niet", aldus J. Deventer, voorzitter van De Kaag. WARMOND DORITH LIGTVOET Vorig jaar werdt het zeilevene- ment wel tegelijkertijd met het dorpsfeest gehouden. Dat kon omdat de scholen in Zuid-Hol land op een gunstig tijdstip va kantie hadden. Warmond houdt de Kaagweek altijd in de eerste week voor de zomervakantie of in de laatste vakantieweek, zo dat Warmondse ouders met kinderen het evenement kun nen bijwonen. Vorig jaar viel de week midden juli. Rond dit tijd stip houdt de watersportvereni ging bij voorkeur 'haar' week. Voor De Kaag is het belangrijk 'dat alle Nederlandse scholen vrij hebben wanneer het natte evenement wordt gehouden. "We kijken naar de vakan tiespreiding in heel Nederland, want onze vereniging verwacht een landelijk publiek. Doe je dat niet, dan mis je tijdens de Kaag week bijvoorbeeld de Friese zei lers of zeilers uit het zuiden". "Bovendien kunnen wij niet zomaar een datum prikken, omdat we lid zijn van het Ne derlands Water Sport Verbond. Elk jaar hebben negen grote wa tersportverenigingen in septem ber vooroverleg over het sche ma van volgend jaar. Dat moet er toe leiden dat de Kaagweek bijvoorbeeld niet samenvalt met de Holland-week. Veel zei lers gaan het hele wedstrijdcir cuit af en ze moeten tussen door ook van A naar B kunnen". Uitstraling "De gemeente heeft ons in ja nuari al gevraagd of de evene menten konden samenvallen. Maar wij hebben ook een ver antwoordelijkheid naar onze le den toe. We hebben geen zin in een Kaagweek als niemand kan komen terwijl de gemeente geen evenement midden in de vakantie wil organiseren wan neer half Warmond op vakantie is. We hebben begrip voor el- kaars standpunten, er is geen wrijving over", aldus Deventer, die vermoedt dat de natte en de droge Kaagweek volgend jaar weer op verschillende tijdstip pen vallen. "De gemeente vindt het na tuurlijk leuker wanneer beide evenementen samenvallen. Dan kunnen ze bijvoorbeeld een rondvaartboot laten varen. Dat komt de diversiteit van de eve nementen in Warmond ten goede", weet Deventer. "Een groot compact feest heeft toch meer uitstraling", erkent ge meente-ambtenaar H. Tromp, bekend van de organisatie van allerlei Warmondse zeilevene- menten. Verbonden Hoewel beide feesten weinig met elkaar te maken hebben voelt de vereniging zich wel ver bonden met het dorp, maakt Deventer duidelijk. Dat De Kaag op circa 1450 leden, slechts 120 Warmondse leden telt doet daar in zijn ogen niets aan af. "We zijn de grootste Warmondse vereniging. We hebben in War mond een jachthaven met 600 schepen en een sociëteit aan de Kaag. Voor wedstrijdvergunnin gen en verbouwingen moeten we terecht bij de gemeente Warmond. De Kagerplassen ho ren bij Warmond en zijn een deel van ons werkgebied". "Ik vind het belangrijk dat we bij de opening van de droge Kaagweek aanwezig zijn. Dan weet je hoe de gemeente denkt over zaken die voor ons van be lang zijn zoals het snelvaren, het onderhoud van de plassen en het politietoezicht", aldus Deventer. De watersportvereniging pre senteert zich ook dit jaar tradi tiegetrouw tijdens de opening van de droge Kaagweek. De voorzitter houdt een speech en heeft vooraf een gegadigde ge noemd voor de Sloepie-wissel prijs, de prijs die de gemeente tijdens de Kaagweek aan een jonge talentvolle zeiler uit de re gio uitreikt. Ook op een andere wijze geeft de vereniging acte de presence. De Kaag heeft twee drakenbo- ten gehuurd die elk door 20 roeiers worden voortbewogen. De boot dankt zijn naam aan de drakenkop voor op het scheep je. De roeiers komen van ver schillende roeiverenigingen. "Waarschijnlijk bestaat de helft van de ploeg uit Kaagjeugd", verwacht Deventer. De twee bo ten zullen vrijdagavond op de Leede hun opwachting maken. De Kaagweek 1991 gaat aan staande vrijdag, 5 juli. officieel van start met een bijeenkomst in het gemeentehuis. Daar zal, rond zeven uur is dat, de War mondse sloepie-wisselprijs en Gemeentehuis, Herenweg- Officiële opening Kaagweek door de burgemeester, met uit reiking Warmondse sloepie- wisselprijs en sportprijs, vanaf 18.30 uur. Dorpsstraat - Tobbetje ste ken voor vrouwen en mannen vanaf 16 jaar. Trefpunt, Herenweg - Startpunt muzikale rondgang door St. Matthias. Route: Tref punt - Herenweg - Burg. Ne- derburglaan - Burg. Ketelaar straat - Julianastraat - Dr. Am- manstraat - Warmundastraat - Burg. Ketelaarstraat - Park Groot Leerust. Leede, voor park Groot Leerust - Drakebootraces, or ganisatie kon. watersportvere niging De Kaag, twee boten met teams, 20 tot ca. 22 uur Park Groot Leerust - Barbe cue, 20.15 uur, gevolgd door optreden 'Coldhorn Dixie' om 21 uur. Park Groot Leerust - Vuur werk, 23 uur. Trefpunt, Herenweg 80 - Swingavond met optreden Vo- lendamse groep Jen Rog. orga nisatie jongerencentrum Ut Sloepie, 21 uur deuren open, optreden 22 uur. ZATERDAG 6 JULI De Baan - Kermis, hele dag. Pleintje bij de pomp, Dorps straat - Kunstmarkt met leven de muziek vanaf 14 uur, markt zelfvan 11 tot 16 uur. Trefpunt, Herenweg 80 - Optreden groep De Gigantjes, organisatie jongerencentrum Ut Sloepie, 22 uur. Zaal open om 21 uur. Kagerplassen - Rondvaarten voor oudere Warmonders, 's morgens vertrek vanaf de ge meentehaven, 's middags van af park Groot Leerust. Park Groot Leerust - Bos- loop door het Bos van Krantz, inschrijven ter plekke, 11 uur. Herenweg - Kortebaandrave- rij tussen de Baan en de Beatrixlaan, met 26 paarden aan de start om het Zuidhol- lands Kampioenschap, tussen 14 en 19 uur. Park Groot Leerust - Eieren gooien, spel voor paren met ka kelverse eieren, vanaf 19 uur. Park Groot Leerust Barbe cue, vanaf 18 uur. Park Groot Leerust Billen- prikkersfeest met muziek van 'Nightlife', 21 uur. de sportprijs worden uitgereikt Traditiegetrouw biedt het pro gramma van de 'droge' Kaag week evenementen als het vuurwerk, een braderie, de kin dermarkt en het eieren gooien. Het volledige programma is als volgt. ZONDAG 7 JULI Park Groot Leerust Start fietspuzzeltocht voor het he'e gezin, afstand ca. 30 km 10.30 tot 12 uur. Pleintje bij de pomp Dorpsstraat - Optreden jeugd- circus Atleta, organisatie Hef Oude Raadhuis, 12 uur De Baan - Kermis, vat .dl 13 uur. Beatrixlaan - Ringrijderij mét oude rijtuigen, 14 uur. Prijs uitreiking in park Groot Leerust om 16 uur. Trefpunt, Herenweg 80 - Op treden Warmondse coverband Sweet Lili, 22 uur Pleintje bij de pomp, Dorps straat - Modeshow van 'Het Oude Raadhuis' met door War monders zelf gemaakte kle ding, 19 uur. Park Groot Leerust 'Back to the Sixties' mmv The Rocking Cracks, muziek uit de jaren zestig, 20 tot 01 uur MAANDAG 8 JULI De Baan - Kermis, hele dag Park Groot Leerust Kinder- markt voor jeugd tot 12 jaar met verkoop of ruiling oude spulletjes, springkussen schmink, marionettenspeler' clown, vanaf 13 uur Jachthaven Cieco. Burg Ketelaarstraat - Wielerronde voor jeugd/dames/heren 18.30 uur Park Groot Leerust Sioe len en spiraal in de tent 19.30 uur Dekker Tennis, veerpoider - Bridgedrive voor paren in- schr. tel. 01711-10050 20 Jongerencentrum Ut Sioe pie, Herenweg 45 House avond mmv Poetical Mission DINSDAG 9 JULI De Baan - Kermis, heie dag Park Groot Leerust Kla verjassen in de feesttent. 14 uur. Park Groot Leerust War mondse touwtrekwedstrijd voor teams van minim, zes mensen 19 uur. Jongerencentrum Ut Sloe pie. Herenweg 45 Optreden Cuddley Toy 22 uur zaal open 21 uur Weinig last van regenval De hevige regen, gisteravond tussen negen en tien uur, heeft in de regio Leiden maar weinig overlast bezorgd. In Wassenaar, Voorschoten en Benthuizen moest de brand weer in actie komen bij on dergelopen kelders of stra ten. In Warmond vielen het telefoonnet en de verkeers lichten tijdelijk uit door blik seminslag. Een flat in de Van Wijkstraat werd getroffen door de bliksem, maar de schade bleef beperkt. In Zoe- terwoude en Oegstgeest hoefden politie en brand weer helemaal niet in actie te komen. "Tot onze eigen ver bazing overigens", aldus een woordvoerder. W egrestaurant tweemaal beroofd VOORSCHOTEN Een wegrestaurant aan de Voor schotense Veurseweg is van nacht twee keer beroofd. Om kwart over een werd de voor deur geforceerd, waarna de die ven met tien pakjes sigaretten verdwenen. Om half drie was het weer raak, toen met een bijl een ruit werd ingeslagen. De dader wist op het nippertje te ontkomen door in de duisternis weg te sprinten. ZOETERWOUDE De ANWB heeft drie wandelingen uitgezet door het weidepoldergebied tus sen Zoeterwoude en Zoetermeer. De wandelingen zijn 8,5,14 en 19,5 kilometer lang en voeren alle drie langs een kaas- en geiten boerderij. De routebeschrijving is heel gedetailleerd en biedt wat extra informatie over zaken die de wandelaar tegenkomt. De Zoeterwoudse wethouder R. Hogenelst (links) nam gistermid dag het eerste exemplaar van de gedrukte routebeschrijving in ont vangst van de familie Versteegen, die zelf één van de kaasboerderij en bewoont die in de route is op genomen. De route is onder meer te verkrijgen bij café-restaurant AA-zicht bij recreatiecentrum de Noord-Aa in Zoetermeer en bij het Zoeterwoudse Café Landzicht aan de Veriaatweg. FOTO ELLEN MARTENS ZOETERWOUPE De bewoners van de Zoeter woudse nieuwbouwwijk Bloe menweide zijn bang dat de 850.000 gulden die bouwer Noorlander aan de gemeente heeft geschonken, opgaat aan allerlei algemene doelen. "Wij hoeven geen gouden kunstwer ken en vergulde stenen", zo ver woordde woordvoerder A.M. de Goede van de kopersvereniging Bloemenweide gisteravond in de vergadering van de raads commissie financiën de angst van de bewoners. De 850.000 gulden is het re sultaat van de onderhandelin gen die de gemeente Zoeter woude in 1989 met de Leider- dorpse bouwer Noorlander heeft gevoerd. Noorlander kreeg destijds het alleenrecht om Bloemenweide te bebouwen. Door de stichtingskosten per woning met 4000 gulden te ver hogen, kon de aannemer de ge meente de bewuste 850.000 gul den aanbieden. Het was ook de gemeente raadsleden opgevallen dat er voor het 'geschonken' geld geen doelen waren genoemd. "Een sigaar uit eigen doos van de be woners van Bloemenweidezo noemde PZ-raadsiid W. Ooijen- dijk de gift gisteravond. Hij vond het dan ook logisch dat het zwaartepunt van de beste dingen van het geld in Bloe menweide zelf komt te liggen. Hij noemde als voorbeelden bij dragen in de aanschaf van ener giezuinige geisers, van zonne collectoren voor boilers en van meer kleine speelgelegenheden in de wijk. Meer groen komt er in elk ge val niet. Tevergeefs vroeg CDA- raadslid mevrouw Berkouwer daarom bij wethouder Ringers- ma. Volgens hem kan in het plan niet veel meer aan open baar groen worden toegevoegd. Wel wordt de suggestie van WD-raadslid Van der Kooi overgenomen om elke tuinbe- zitter in Bloemenweide uit de Noorlander-pot een boom te geven, zodat er toch meer groen in de wijk komt. De bewoners krijgen de keuze uit vier ver schillende boomsoorten. Aparte rekening De bewonersvereniging kreeg gisteravond de verzekering dat het geld in een aparte gemeen terekening wordt opgenomen, zodat iedereen kan zien wat daaruit betaald is. Voor de extra voorzieningen aan de al opgele verde negen seniorenwoningen In Bloemenweide is al 18.000 gulden van deze rekening opge soupeerd. Wethouder Ringersma be loofde de commissieleden na de vakanties een lijst met mogelij ke bestedingen van het geld te zullen voorleggen. Hij kon de bewonersvereniging niet belo ven dat er absoluut niets uit de pot zal gaan naar het tweede project woningwetwoningen, dat nu stil ligt. Groen Links legt zich niet bij dure nieuwbouw neer OEGSTGEEST BRENPA F1UPPO Groen Links wil de gemeente raad in oktober een alternatieve locatie voor het gemeentehuis voorleggen in plaats van volle dige nieuwbouw aan de Lijtweg in Oegstgeest. Tijdens de open bare ledenvergadering vroeg de partij gisteravond leden en niet- leden zich aan te melden om gezamenlijk een onderzoek te verrichten naar andere alterna tieven dan de nieuwbouw. De gemeenteraad besloot vo rige week donderdag tot een onderzoek naar de mogelijkhe den van nieuwbouw aan de Lijt weg. Volgens fractievoorzitter G. van Eisen zijn er genoeg andere alternatieven waar nu echter niet meer serieus naar zal wor den gekeken. "Want met het in stellen van een onderzoek is im pliciet de keuze voor nieuw bouw al gemaakt." Groen Links wijst nieuwbouw af omdat dat te duur is. Van Eisen: "Als er veel geld aan het ge meentehuis wordt besteed, blijft er geen geld over voor andere zaken." Groen Links moet prio riteiten stellen, wat zo veel wil zeggen als de nieuwbouw afwij zen en bewust geen 'up-to-date' huisvesting voor ambtenaren willen", aldus Van Eisen. Van Eisen zei verder de op merking van CDA-fractievoor zitter Hellinga niet te begrijpen. Hellinga stelde donderdag dat Groen Links zich nu al manifes teert als de enige politieke partij die niet met geld voor een nieuw gemeentehuis wil smij ten. Groen Links-lid K. van Gel der: "Groen Links wil inderdaad niet met geld smijten, niet voor een nieuw gemeentehuis en ook niet voor iets anders." Groen Links heeft andere partij en nooit van verkwisting be schuldigd. Wel heeft de partij kritiek op de gevolgde procedu re waarbij onvoldoende aan dacht is besteed aan de alterna tieven van B en W, aldus Van Gelder. Kliniek Zo'n alternatief was de lelgers- makliniek. Maar de kliniek als toekomstig onderkomen voor het Oegstgeester ambtenaren apparaat vindt Groen Links geen goede oplossing. De kli niek vergt net zo'n grote inves tering als de nieuwbouw en is bovendien niet groot genoeg. Ook was geopperd de woningen 4 tot en met 12 aan de Rhijn- geesterstraatweg te kopen. Maar deze aankoop werd in de gemeenteraad als te duur van de hand gewezen. Groen Links vond de aankoop behalve te duur ook niet moreel verant woord. huidige gemeentehuis in hei Wilhelminapark nog niet van de baan. aldus Groen Links. De Leidse architect I'. van Swieten gaf een mogelijke oplossing. Het pand Rhijngeesterstraatweg 2 is al gemeentebezit. De num mers vier en zes zouden kun nen worden aangekocht waar door achter het huidige ge meentehuis een kantoorge bouw zou kunnen worden aan gebouwd. Dan zouden Wilhel minapark 25 en 27 -die nu ook door ambtenaren worden ge bruikt- kunnen worden ver kocht. Al met al zou deze aan bouw zo'n vijf miljoen gulden kosten tegen de geschatte tien miljoen gulden die de nieuw bouw zal vergen. Houtje Fractielid J. van Raalte kwam met haar berekeningen op een ruime schatting van veertien miljoen voor de nieuwbouw en zes miljoen voor de aanbouw. Volgens haar heeft de gemeente zelf zo'n vier miljoen gulden Van Raalte verwachtte dat de gemeente met de nieuwbouw variant flink zal bezuinigen op bijvoorbeeld milieu door min der milieu-ambtenaren in dienst te nemen. Daardoor wordt de groenverzorging min der. Verder zou de onroerend goedbelasting met drie procent kunnen stijgen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17