Leiden Slaaghwijk weigert hervatting overleg Halfjaar cel geëist voor methadon-vergiftiging kind Belastingman naar tropisch paradijs Gevel Korevaarstraat gespaard Raad van State: LDM moet naar Den Haag Parkeercontroleurs worden stadswachten Grote kans op vestiging Nalco bij Leeuwenhoek Woensdag 3 juli 1991 Redactie: 071-161400 Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: HENK BUIS 15 Voor drie jaar uitgezonden naar St. Maarten HISTORISCH PAND in Korevaarstraat kan ge deeltelijk behouden blij- LEIDEN LOAAAN LEEFMANS Wat hem betreft mag het in Ne derland zelfs gaan sneeuwen deze zomer. De Leidse invorde- raar Fer de Koning (31) gaat in augustus voor drie jaar naar St. Maarten om daar een nieuwe afdeling van de plaatselijke be lastingen op te zetten. Uit meer dan zeventig interne sollicitan ten uit het hele land werd hij de gelukkige. Een tropische veras sing in een Hollandse belasting dienst. Vol trots laat hij folders zien van het paradijselijke en onge veer 50.000 inwoners tellende eiland (half Frans, half Neder lands). Zijn nieuwe adres is er gens aan de Simpson Bay Lagoon. Alleen qua naam al een schril contrast met het flatje in de Leidse Bartokstraat waar De Koning de laatste jaren woonde. In de twee weken dat hij weet dat hij een van de uitverkoren ambtenaren is, heeft hij gepro beerd zo veel mogelijk van St. Maarten te weten te komen. Vrijwel alles wat hij tot nu toe heeft gelezen bevalt hem wel. De temperatuur daalt zelden onder de 22 graden en gewerkt wordt er vanwege de felle zon alleen in de ochtenduren. Waarom nu juist hij is uitge kozen en de belastingbazen hun oog precies op hem lieten val len, daar laat De Koning zich slechts bescheiden over uit. Dat hij vrijgezel is en dus niet een heel gezin hoeft mee te slepen heeft niet extra in zijn voordeel gespeeld, want met hem gaan ook enkele gezinnen van andere uitgezonden belastingambtena ren mee. De Koning kan alleen de criteria opnoemen die de be lastingen hebben gesteld, waar bij hij in het midden laat in hoeverre hij daaraan voldoet: ,,Je moet flexibel zijn, makkelijk in de omgang, je Engels beheer sen, minimaal zes jaar ervaring hebben, kunnen boekhouden en bereid zijn bij te leren. Zo zal ik bijvoorbeeld Spaans en Pa piamento onder de knie moe ten krijgen," aldus de Koning. Ondanks de schitterende post-reports en promotieboek jes over St. Maarten begrijpt De Koning terdege dat het echt niet alleen bruin bakken met een cocktail in de hand wordt. De lokale belastingen van het ei land hebben de ondersteuning vanuit Nederland nodig en de nieuwe afdeling invordering, die door onder anderen De Ko ning moet worden opgezet, vergt het nodige werk. Zo moet de Leidenaar een nieuwe struc tuur en automatisering voor die te formeren afdeling gaan op zetten. „Zin in? Zit maar niet in de war," maakt de aanstaande 'eilandontvanger' duidelijk. Het enige wat hij denkt te gaan missen is 'het voetbal' en zijn cluppie ASC. Het Caraïbi- sche eilandje is nogal Ameri kaans ingesteld dus gevoetbald wordt er nauwelijks. Maar over dit relatief futiele ergernisje zet De Koning zich makkelijk heen: "Er is wel een golfbaan en ik denk dat ik daar maar member wordt." Wethouder H. Koek (sociale vernieuwing) heeft gisteren volgens de Slaaghwijk-bewoners onbevredigend gerea geerd op hun actielijst met elf wensen. De bewoners zijn 'teleurgesteld' over de antwoorden en voorlopig niet van plan weer met de gemeente te praten over de sociale ver nieuwing. Daarmee kunnen ze snel aan goedkopere huisvesting komen. Volgens het college komen ruim vijftig mensen in de Slaaghwijk hiervoor in aanmerking. Andere eisen van de bewo ners werden niet ingewilligd, overigens vaak ook omdat de gemeente er geen zeggenschap over heeft. Vooral de gewenste bevriezing van de huurprijzen is een aangelegenheid van het mi nisterie van volkshuisvesting. Een delegatie van de bewo ners liet na afloop van de verga dering weten onvoldoende aan leiding te zien om het overleg over de sociale vernieuwing weer te starten. Besloten werd de kwestie volgende week te be spreken met de overige buurt genoten. „Maar ik neem aan dat zij onze zienswijze delen", al dus woordvoerder H. Schreu- LEIDEN ROY KLOPPER Koek kreeg twee weken geleden een wensenlijst van de bewo ners in de wijkgroep sociale ver nieuwing. De Slaagh wij kers zijn zeer ontevreden over de wijze waarop de gemeente met hen omspringt. De bewoners wilden pas weer praten op het moment dat er een redelijk antwoord zou komen op de voorstellen. Gisteren werd in allerijl een ver gadering belegd. Koek kwam sa men met enige ambtenaren en wethouder H. de la Mar opdra ven om de antwoorden te ver strekken. Ze kwamen niet met lege handen. De gemeente deed twee harde toezeggingen. Ten eerste staat nu vast dat de be loofde speeltuintjes in de wijk er staan voor 1 juli van het volgen de jaar. Ten tweede krijgen mensen met zowel huursubsi die als een huurbijdrage van de sociale dienst 100 urgentiepun- ten extra voor woonruimte. der. De voornaamste grief van de bewoners is dat er onvoldoende zicht is op de toekomstige huurprijzen. Doordat Woning bouwvereniging Leiden (WBL) het groot onderhoud niet wil starten voordat een andere woonruimteverdeling is afge sproken, loopt ze subsidies mis. Per 1992 verstrekt het rijk geen bijdragen meer voor groot on derhoud als in de Slaaghwijk. Huismeesters De bewoners vrezen dat de kos ten op hen worden verhaald en willen hierover duidelijkheid. Door een misverstand kon Koek dit actiepunt gisteren niet af doende beantwoorden. Ze be loofde er op terug te komen. Ook de servicekosten zitten de huurders dwars. Wethouder De la Mar liet weten dat er over leg komt met de woningbouw verenigingen over de huismees ters. De gemeente denkt erover de kosten van de huismeesters voor eigen rekening te nemen, en er werkervaringsplaatsen van te maken. De bewoners betwij felen echter of de verhuurders akkoord gaan met dit voorstel, omdat de sociaal huismeesters in de wijk net een vast arbeids contract hebben gekregen. „En je kunt ze niet zo maar ont slaan, dus blijven ze drukken op de begroting." Fer de Koning: „Ik moet Spaans en Papiamento onder de knie krijgen." FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN. GERT VISSER LEIDEN. GERT VISSER J De Raad van State heeft vastge- steld dat de Leidse Duinwater Maatschappij (LDM) moet fuse ren met het Haagse drinkwater bedrijf, de N.V. Duinwatermaat schappij Zuid-Holland. Twee jaar geleden fuseerde de LDM met het Energiebedrijf Rijnland (EBR) tot het regionale energie bedrijf EWR maar die twee zou den volgens de Raad van State nu weer ontkoppeld mofeten worden. Het provinciaal bestuur stelde al eerder vast dat het beter was één groot drinkwaterbedrijf te maken voor het noordelijk deel van Zuid-Holland. Daartegen ging een groot aantal gemeen ten, waaronder Leiden, in be roep bij de Raad van State. In afwachting van een uitspraak werd de Energie- en Watervoor ziening Rijnland (EWR) tot stand gebracht. De gemeenten wilden niet al leen alle nutsbedrijven in een regionaal bedrijf onderbrengen maar vreesden ook prijsstijgin gen van het water wanneer de LDM met het Haagse bedrijf zou fuseren. Tenslotte wilden de gemeenten hun invloed op het bedrijf behouden. De ge meenten zijn nu in het ongelijk gesteld. LEIDEN. CERBERUS Wegens schuld aan de dood van zijn twee jaar oude zoontje is tegen een 31-jarige Leidenaar gisteren zes maanden gevange nisstraf geëist. De officier van justitie hield er rekening mee dat de man zelf ernstig getrof fen is door het verlies van zijn zoon. De peuter stierf aan een ver giftiging nadat hij een flesje me thadon, dat door de vader in de koelkast was gezet, had leegge dronken. De Leidenaar, die ver slaafd is aan hard drugs, had de methadon als afkickmiddel ge kregen van het consultatiebu reau voor alcohol en drugs. „Het eierrekje van de koelkast is geen plaats om deze methadon te bewaren," zei officier Van Ek. „Het gaat mij te ver dat meneer, die behoorlijk verslaafd is, de uitwerking van het gif op kinde ren niet kent", zei van Ek. „De sufferd nam een slok methadon en plaatste het flesje als een kruik jenever in de koelkast." Van Ek nam het de vader bo vendien ernstig kwalijk dat hij, nadat de moeder het kind ziek gevonden had, haar afgeraden had een dokter te waarschu- Volgens zijn advocaat was de Leidenaar nooit gewezen op het gevaarlijke karakter van me thadon voor kinderen. Het flesje zou ook geen sluiter of etiket met een waarschuwing bevat ten. De advocaat drong aan op vrijspraak. Hoewel de verdachte zei geen dmgs meer te gebruiken, acht de reclassering de kans dat hij weer in zijn verslaving vervalt erg groot. De reclassering wil een straf in de vorm van dienst verlening niet uitsluiten. Uitspraak over twee weken. De sloop van het pand van de Coörperatieve Vereniging Voor uit aan de Korevaarstraat is op geschort. Wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) heeft ruimte gegeven voor het maken van een plan waarbij de gevel van het historische pand blijft bewaard. Aanvankelijk zou de raads commissie morgen beslissen over sloop van het pand en de DE POLITIE HEEFT vannacht twee Engelsen (19 en 26) aange houden op het station. Het duo beroofde een 56-jarige Amster dammer die hen van een cam ping in Wassenaar een lift had gegeven. Bij het station aange komen namen ze hem 300 gul den en een cd-speler af. De man ging de twee achterna, waarna hij klappen en schop pen kreeg. De daders zijn in Lei den gearresteerd. nieuwbouw die daarvoor in de plaats moet komen. Het nieuwe gebouw zou 17 woningen en twee winkels gaan bevatten. Dit sloop- en bouwplan stuitte ech ter op verzet van bewoners en omwonenden. Van Rij is met hen overeen gekomen dat zij een alternatief mogen uitwer ken. Hij gaat er daarbij wel van uit dat het behoud van de gevel de nieuwbouw niet te duur maakt. Mogelijk is dat de nieuwbouw ook kantoren gaat bevatten. Die leveren meer geld op waarmee het behoud van de gevel kan worden gefinancierd. Het be wuste pand werd gebouwd in 1901 Tientallen jaren was er een coöperatieve broodbakkerij gevestigd. Het wordt bovendien beschouwd als het geboortehuis van de Leidse afdeling van de SDAP. Een plaquette herinnert daar nog aan. LEIDEN GERT VISSER Wat hebben het Parmentiercomplex (Lammermarkt), het voormalig militair tehuis (Hoge Rijndijk), het Cerex- complex (Korevaarstraat), de Meelfabriek (Zijlsingel) en het Pesthuis met elkaar gemeen? In al deze gevallen wil de gemeente toestemming geven om de gebouwen geheel of gedeeltelijk te slopen. Nieuwbouw komt er voor in de plaats. De grote drijfveer achter de meestal omstreden sloop- plannen is woningbouw of in het laatste geval een museum. Leiden krijgt het maar niet voor elkaar, ondanks Stevenshoffen, Coebellen en bouwen op groen stroken, om enige verbetering in het woningtekort aan te brengen. En om dat toch te blij ven proberen moeten soms hele aardige en vaak zelfs monu mentale en beschermenswaar- dige panden wijken. Afgezien van het feit dat het van enkele van deze gebouwen ronduit zonde is dat ze moeten verdwijnen mooie architec tuur, rijke geschiedenis is wat er voor in de plaats moet ko men zélden een verbetering. De positie van de moderne archi tect lijkt veel op die van de he dendaagse voetballer. Beiden worden met zoveel specifieke opdrachten, vaste patronen en verplichte aanwijzingen het veld in gestuurd, dat dit wel ten koste moét gaan van de creati viteit, van het speelgenot, van de eigen kwaliteit en identiteit. De opdracht (niet ver liezen) volbrengen is belangrijker dan mooie (spel) vormen. En als er ergens een ronduit lelijk huis, wanstaltige flat of ge brekkig complex wordt neergezet, wie wordt er dan op aangekeken? De architect. Soms, bij voorbeeld in het geval van het pand naast het Gravesteen, is hij daar zelf schuldig aan. Maar meestal gaat de verge lijking met de voetbal lers op. Hoeder (2) Neem nu het gebouw dat moet komen op de plaats waar nu nog aan de Lammermarkt het Parmentiercomplex staat weg te rotten. Terecht is hier sprake van de negatieve uitdrukking; de 'verlangegrachting' van de binnenstad. Maar als de verant woordelijk architect Sikkes uit Den Haag een folder laat zien met daarin een overzicht van zijn werk van de laatste jaren, dan blijkt dat de man heel be hoorlijke, ja zelfs mooie en ver nieuwende plannen kan beden ken. Zo zou volgens Barendse het nieuwe museum naast het Pesthuis eruit moeten zien. De fout zit derhalve bij de op drachtgever die gewoon zo veel mogelijk appartementen wil op een zo klein mogelijke ruimte en dat betekent in vrijwel alle gevallen 'de lucht in'. Ook van de Leidse architect Vollmer is men beter gewend dan de voorgestelde 'simpel- bouw' aan de Korevaarstraat, Maar de eerlijkheid gebiedt te melden dat het hier nog om een voorlopig plan gaat waar Voll mer nog aan wil gaan schaven. Het gerenommeerde bureau Verheien/Heuer/De Haan heeft het grote complex 'aan' het Pesthuis van het Nationaal Na tuurhistorisch Museum ontwor pen. Het interieur moet zo iets fantastisch worden dat het de verwachtte 150.000 bezoekers per jaar de adem beneemt. Voor het uiterlijk van het complex is wel voor veel glas en openheid gekozen, maar de vorm blijft 'blokkig'. En dat terwijl Verhei en een veel vrijere opdracht had dan Sikkes en Vollmer bij hun veel bescheidener plannetjes. Omwonenden van de als voor beeld gestelde bouwplaatsen zijn zelden tevreden over de nieuwbouwplannen. De archi tecten verdedigden moedig hun produkt op talloze info-avon- TEKENING KOOS BARENDSE den en elk alternatief dat ze zelf moeten aandragen, beschouw den ze (terecht) als een motie van wantrouwen. Hoeder (3) En toen was daar de archirect- in-ruste Koos Barendse. Een speelse oude man die voor elk buurtcomité, wijkclubje of be wonersvereniging aan de slag gaat als zij met een ongewenst bouwwerk in de omgeving drei gen te worden geconfronteerd. Niet dat hij zonodig zijn eigen ideeën als dé andere keuze wil presenteren, hij wil alleen maar laten zien dat het ook anders kan. De ruimte anders verdelen, andere materialen, andere hoogte en een andere indeling. Vaak komt hij tot aardige plaat jes, die nooit echt te verwezen lijken zijn, maar die de diverse gemeentelijke afdelingen (huis vesting, stedebouw, stadsbe heer), omwonenden en ontwik kelaars wel laten zien van 'zo zou het ook kunnen'. Helaas voor Barendse gaat hij ook wel eens te ver en dat is jammer, want dat komt zijn ge loofwaardigheid als 'alternatief architect' niet ten goede. On langs maakte hij namelijk in op dracht van de bewoners van de pittoreske huisjes rond het Pest huis een tekening die moest dienen als alternatief voor het plan van Verheien. Het resultaat is bedroevend, mist elke realiteitszin en lijkt op een buitenaards wezen dat zo is weggelopen uit de de oude, po pulaire TV-serie Dr. Who. Koos, waar zat je met je gedachten? Hoe goed de intentie, hoe heer lijk de geestdrift, hoe vermake lijk de presentatie, als je je wilt opwerpen als de hoeder van het architectonisch erfgoed, de angst van iedere projectontwik kelaar, dan moet je ook wel iets serieus hebben om de gevestig de orde mee om de oren te slaan. Gevreesd wordt dat je je ongebruikelijke maar onmisba re maatschappelijke functie voor Leiden weer opnieuw waar zult moeten maken. Succes. bij vandalisme en baldadigheid. Volgens Goekoop zijn de con troleurs blij met deze nieuwe bevoegdheid. Zij maakten al eerder duidelijk in te willen grij pen bij ongeregeldheden die zij op hun weg tegenkomen. Om dat zij deel uitmaken van het politiekorps kunnen zij in voor komende gevallen rekenen 'op prompte hulp van echte agen ten' Formeel moet het Openbaar Ministerie nog goedkeuring ge ven aan het voorstel van B en W. Goekoop verwacht dat de controleurs (met een korte bij scholing) na de zomer aan de slag kunnen met hun nieuwe taak. De gemeente was al langer op zoek naar een mogelijkheid om het fenomeen stadswachten (zoals Amsterdam die kent) in Leiden te introduceren. Een po ging om een Stichting Particu liere Beveiliging op te richten in de Haarlemmerstraat strandde echter op gebrek aan medewer king van de winkeliers. De 35 parkeercontroleurs die in Leiden werkzaam zijn, krijgen meer bevoegdheden waardoor zij kunnen gaan functioneren als stadswachten. Dat heeft het college van B en W gisteren be sloten. De controleurs hoeven zich voortaan niet meer te be perken tot het uitschrijven van parkeerbonnen maar mogen ook optreden bij kleine crimi naliteit. De uitbreiding van hun werk zaamheden gaat niet niet ten koste van het aantal parkeer bonnen dat wordt uitgeschre ven, verwacht burgemeester C. Goekoop. Hij denkt dat de nieu we taken tussen het huidige werk door kunnen worden ver richt. In eerste instantie krijgen de controleurs de bevoegdheid om op te treden tegen (brom)fiet sen in wandelgebieden, hinder lijk parkeren of parkeren in groenstroken. Daarbij mogen zij mensen staande houden. Later kunnen zij ook in actie komen REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEEFMANS Tel 071-161444. bouw wordt neergezet. In de nieuwbouw in Leiden- /Oegstgeest moeten vooral la boratoria komen. Er komen bij aanvang van de activiteiten on geveer 100 mensen te werken. Dat aantal kan na uitbreiding groeien. Nalco is een wereld wijd verspreid concern dat zich bezig houdt met waterzuive ring. Volgens wethouder Walen kamp verloopt het overleg tus sen de universiteit (eigenaar van de grond) en de gemeente Oegstgeest (om wier grondge bied het gaat) constructief. De universiteit zou vooral gebaat zijn met een kwalitatief hoog waardig bedrijf waar veel we tenschappers van de universi teit aan de slag kunnen. De nieuwbouw van Nalco (in het gedeelte van de Leeuwen hoek aan de westelijke kant van rijksweg A44) kan begin 1994 gereed zijn. De kans dat het Amerikaanse bedrijf Nalco nabij de Leidse Leeuwenhoek het Europese hoofdkantoor vestigt, is groot. Volgens wethouder J. Walen kamp (economische zaken) neemt het bedrijf nog slechts twee vestigingsplaatsen serieus: Leiden en'Brussel. Begin augus tus komt de president van het concern de locatie in Leiden in ogenschouw nemen. Kort daar op moet de beslissing vallen. Andere mogelijke vestigings plaatsen als Bonn en en Parijs zouden ai zijn afgevallen. Vol gens Walenkamp gaat het nu louter om de praktische moge lijkheden. Het bedrijf dacht aanvankelijk 9 hectare nodig te hebben om geheel gelijkvloers te bouwen. Die ruimte is er niet in Leiden, maar volgens Walen kamp hoeft dat geen enkel pro bleem te zijn wanneer hoog-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15