Leiden 'Leiden moet vuil desnoods op eigen grond opslaan' 'Het ei van Columbus' of 'een monster' 4>* BOUWPLANNEN? Rattenkoning door botsing tegen de lamp Politiek kibbelt vruchteloos over sluiten terrassen Turks gezin mag blijven Woensdag 3 juli 1991 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN PAUL DE TOMBE DE LEIDSE PvdA-fractie in de gemeenteraad heeft een nieuwe voorzitter: Hans Baaijens (40). Hij werd gister avond door burgemeester Coekoop beëdigd. PvdA noemt Oostvlietpolder als mogelijkheid De PvdA wil in het uiterste geval een tijdelijke vuilstort plaats bij Leiden openen om te voorkomen dat het huis vuil naar Polen wordt afgevoerd. Een mogelijke plaats is de Oostvlietpolder, waar de provincie Zuid-Holland ook zuiveringslib kwijt wil. Groen Links-wethouder H. De la Mar (milieu) en de fractie van D66 vinden het PvdA-idee sympathiek. LEIDEN. KAREL BERKHOUT De Leidse gemeenteraad sprak zich gisteren uit tegen een eventuele vuilafvoer naar Polen, na een een motie van Groen Links. De Provinciale Afvalver werking (Proav), die onder meer Leids huisvuil afvoert, is met de Poolse overheid in vergevorder de onderhandelingen over wat inmiddels de 'Polen-construc tie' is gaan heten. Alleen de WD wilde zich niet vastleggen op een 'absoluut onaanvaard baar' en stemde tegen de motie die de afvoer naar Oost-Europa verbiedt. De politieke partijen herhaal den gisteren hun afkeer van 'Polen', dat wel de meest waar schijnlijke stortplaats is. D66- raadslid H. de Goede vond het getuigen van 'bestuurlijke ar moe' dat noch de provincie noch de rijksoverheid in staat is om een behoorlijke stortplaats in Nederland te vinden. De ruil van de bouw van een zieken huis tegen een storplaats noem de PvdA-raadslid B. Paauw 'on gepast' en 'een verwerpelijke koehandel'. De PvdA ging gisteravond het verst en wil het Leidse huisvuil dan desnoods maar zelf hou den. „Allereerst moeten wij kij ken of wij het afval in Neder land kwijt kunnen. Maar ik denk ook dat wij in het uiterste geval serieus moeten zoeken naar alternatieve locaties om het vuil eventueel in Leiden te storten", zei Paauw voorzichtig. In de PvdA-fractie zijn een aan tal plekken voor stortplaatsen genoemd, waaronder de Oost vlietpolder ten oosten van de Vlietlanden. Volkstuinen Wethouder De la Mar heeft veel sympathie voor het idee: „Het is heel consequent om als je 'nee' zegt, je bereid te verklaren de problemen zelf op te lossen." Waar het vuil precies heen moet in Leiden weet hij nog niet. Of het huishoudelijk afval in de Oostvlietpolder kan worden ge stort, is onduidelijk: „Het gaat om veel afval, waarvoor mis schien helemaal geen ruimte is met die rijen volkstuinen." De nieuwe vuilverbrandings installatie op Ypenburg is vol gens de plannen in 1996 klaar. Dat betekent dat Leiden tot die tijd in totaal 500.000 ton huis vuil kwijt moet zien te raken. De NIEUWSLIJN Onderhoud uitlaatplekken te duur Het onderhoud van uitlaatplaatsen voor honden is veel duurder dan de gemeente dacht. De hondenbelasting zou met 30 of 40 gulden moeten stijgen als het plan wordt uitgevoerd om de ko mende jaren zo'n 200 nieuwe stroken aan te leggen. De aanleg van ongeveer 100 hondenpoepstroken kost de gemeente onge veer 500.000 gulden en dat geld is ook al gereserveerd in de be groting. Het onderhoud van wat officieel Honden Uitlaat Strook heet kost zo'n 100.000 gulden en dat geld is er niet. „Ik dacht dat je er met een paar gulden meer hondenbelasting wel was, maar dat is dus niet zo", zei wethouder S, de Vreeze van financiën gis teravond tijdens de raadsvergadering. De gemeenteraad nam dit voor kennisgeving aan en besloot pas bij de begrotingsbehande ling in het najaar eventueel extra geld uit te trekken. 'OGB vanaf 1993 in termijnen innen' De gemeente Leiden moet haast maken met de invoering van gespreide betaling voor de onroerend-goedbélasting. In een mo tie die upaniem werd aangenomen, drong de gemeenteraad gis teravond aan om met ingang van 1993 een betere betalingsrege ling voor de ogb te hebben. Komend jaar is een dergelijke beta ling nog niet mogelijk, door technische problemen. Volgend jaar gaat de gemeente Leiden zelf de blauwe enveloppen versturen om de ogb binnen te halen. De raad is echter 'heel bedroefd' (CDA) dat Leiden niet van die zelfstandigheid gebruik maakt om in te voeren. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES, ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd er] dpor onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE DOUWEN. lilI mh rkvcu stortplaats in Wassenaar is vol gens De la Mar veel te klein voor die hoeveelheid. Voor het heropenen van de stortplaats Roomburg voelt de milieu-wet houder niets, omdat de sane ring nu juist in volle gang is. De fractie van D66 ziet het zelf storten als een 'belangrijk politiek signaal naar de provin cie en de overheid'. De Goede zei: „Het geeft de afwijzing door de Leidse gemeenteraad extra gewicht als je aangeeft hoever je wilt gaan. Het gaat tenslotte om de politieke druk." De Proav onderhandelt be halve met Polen ook met onder meer Limburg over het storten van 2 miljoen ton Zuidhollands afval. Volgend jaar lopen de stortcontracten af en dreigt de Proav met het afval te blijven zitten. In Nederland zijn ook de stortplaatsen bij de Hoge Nes in Zwijndrecht en langs het Mer- wedekanaal in beeld, maar die moeten wel worden toegewezen door minister Alders (milieu), die dat nog niet heeft gedaan. LEIDEN DE POLITIE heeft gisteren een 26-jarige Leidenaar aangehouden op verdenking van seksuele mishandeling van zijn twee Leidse nichtjes van 13 en 15 jaar. De slachtoffers meld den de politie eind mei dat hun neef hen had gedwongen on tuchtige handelingen te plegen. Bij de 13-jarige was dat an derhalf jaar lang geregeld ge beurd op een camping en in huis. De 15-jarige werd in april dit jaar gedwongen tot seksuele handelingen. De tamme ratten die door de auto krioelden, werden op de binnenplaats van het politiebureau in kooien gestopt. FOTO JAN HOLV^i LEIDEN GERT VISSER (vervolg van voorpagina) De auto die gisterochtend betrokken was bij een aanrijding op de Plesmanlaan verborg een bijzondere lading. Toen agenten het portier openden om de bejaarde bestuurder (73) te bevrijden, bleken tussen de stapels vodden die in de auto lagen, tientallen rat ten te krioelen. Een duif in een kooi maakte de bende compleet. Terwijl de bestuurder naar het AZL werd vervoerd, nam de politie de wagen met in houd mee naar de binnenplaats van het po litiebureau aan de Langegracht. Daar werd de dierenambulance te hulp geroepen om de ratten uit de auto te halen. Met trillende handen in dikke handschoenen greep vrij williger Albert Onderwater de beestjes uit de auto om ze vervolgens in kooien te ver zamelen. „Duidelijk tamme ratten, ze laten zich vrij makkelijk oppakken", stelde hij vast. Hij kon echter niet voorkomen dat een paar van de angstige beestjes hem probeerden te bijten. Een van de ratten sprong op en beet de dierenverzorger in de lies. „Gelukkig beet hij niet door, maar je moet nog aardig uitkijken. Die beesten springen wel een me ter hoog", aldus Onderwater die na voltooi ing van het karwei duidelijk aangeslagen Toen de auto eenmaal was bevrijd van zijn lading, werd duidelijk dat de ratten er al jarenlang woonden. Overal in de auto lag vreten voor de dieren terwijl het op de vloer een vieze, schimmelige bende was. De stank was vreselijk. „De ratten waren ver moedelijk een hobby van de bestuurder concludeerde politiewoordvoerder D. Graveland. De man was kennelijk gewoon dagelijks met de ratten uit rijden te gaan. Uit het verhoor van het slachtoffer in het ziekenhuis bleek dat zijn auto niet het enige onderkomen voor zijn huisdieren was. De bejaarde zei in Amsterdam nog twee cara vans te hebben staan met ratten die nodig verzorging behoefden. De man heeft vele jaren in Bodegraven gewoond en teisterde daar met zijn huisdie ren het leven van de buren. Die klaagden steen en been bij de gemeente over de on hygiënische toestanden in het huis van de man. Omdat deze weigerde zijn woning te verlaten en de ratten te verwijderen, wilde de gemeente de dieren laten afmaken. Uit protest tegen dit plan demonstreerde de ratten-eigenaar urenlang met zijn caravans vol ratten voor het Bodegraafse gemeente huis. Toen hij besloot naar Amsterdam te verkassen, werd zijn woning grondig ge- De ratten worden voorlopig verzorgd in het dierenasiel De Postbrug in Oegstgeest. Niet dat men daar blij is met deze aanwinst. Zodra de eigenaar is hersteld, krijgt hij zijn dieren terug. Enkele dieren zijn bij de aan rijding gewond geraakt en moeten worden afgemaakt. De bestuurder is gistermiddag uit het ziekenhuis ontslagen. De aanrijding zelf had vervelende gevol gen voor een 41-jarige inwoner van Oegst geest die net rijexamen deed. Hij stond in de auto stil voor het stoplicht. Waardoor de bejaarde blindelings achter op de stilstaan de auto reed, is niet duidelijk. LEIDEN GERT VISSER De sluitingstijden van de terras sen in Leiden blijven ongewij zigd. Een laatste poging van D66 om de horeca wat meer ruimte te geven, strandde gis teravond in de gemeenteraad op tegenstand vanuit de Pvda, CDA en de klein linkse partijen. Wanneer het initiatief van D66 wel was geslaagd, was het weinig meer geweest dan een doekje voor het bloeden voor de horeca-ondememers. Want, zoals wethouder H. de la Mar vaststelde, het gaat de horeca niet om de terrassen maar om de sluitingstijden van de cafés. Daar zit na de duidelijke uit spraak bij het referendum poli tiek geen enkele ruimte in, zo bleek gisteravond opnieuw. Het bracht Goekoop tot de uit spraak dat een referendum 'ver domd vervelend' kan uitpakken. „Maar wie zijn billen brandt moet op de blaren zitten", aldus de burgemeester. De sluitingstijden van de ter rassen zijn nu vastgesteld op 23.00 uur op door-de-weekse dagen en 24.00 uur in het week end. D66 had daar samen met de WD graag een uur aan vast willen plakken („want zoveel zomerse dagen om buiten te zitten zijn er niet") maar vond daarvoor onvoldoende gehoor. Alleen enkele leden van de PvdA-fractie (onder wie de nieuwe fractievoorzitter H. Baaijens) deelden de mening van de twee oppositiepartijen dat het nieuwe beleid 'vrij straf is uitgevallen'. Glazen overkapping Lakenhal omstreden LEIDEN KAREL BERKHOUT Sommigen spreken van een 'broeikas', anderen hebben het over een 'moderne, harmonieu ze toevoeging aan een monu ment'. De glazen kap die het Leidse museum De Lakenhal over de binnenplaats wil laten bouwen, is omstreden. Wat de museumdirectie ziet als een glazen paraplu voor duizenden Rembrandt-liefhebbers, is voor veel liefhebbers van het 17de- eeuwse gebouw het glazen be derf van een monument. H. Bolten-Rempt, directrice van De Lakenhal, vindt dat haar eigen museum niet uitnodigt om binnen te komen: „De poort aan de straat is smal en maakt niet de indruk dat daarachter een museum ligt. Het is kruip- door-sluip-door in De Lakenhal, waar wij te kampen hebben met ruimtegebrek. Het heeft bij voorbeeld de grootste moeite gekost om een plaats te vinden voor de lift. Bovendien heb je hier veel last van de tocht." Een onvindbaar en moeilijk toegankelijk museum is voor Bolten onbestaanbaar in een stad, waar de cultuurspreidings koorts nog onverminderd voort woekert. Het gemeentebestuur heeft een miljoenen kostend cultuurbeleid ingezet, onder meer om mensen in achter standswijken een cursus kunst geschiedenis te laten volgen. „Daar waar steeds wordt ge sproken over 'drempelverla ging', kan juist het enige beel- dende-kunstmuseum niet on toegankelijk zijn", vindt Bolten. Desondanks dreigen duizen den toeristen in het Rem- brandt-jaar dat overigens slechts duurt van december 1991 tot maart 1992 De La- De meningen zijn verdeeld over de vraag of het ontwerp voor een glazen kap op de binnenplaats van De La kenhal mooi en passend is. Het voordeel van dit plan is volgens de directie dat meer ruimte ontstaat. TEKENING PR kenhal wel te zullen vinden. De Rembrandt-tentoonstelling, waarbij vooral vroege werken worden getoond, zal 20.000 tot 40.000 bezoekers trekken, ver wacht de directie. „Dat getal is gebaseerd op de verwachting dat tenminste 10 procent van de verwachte 200.000 bezoekers van het Rijksmuseum naar Lei den zal komen", rekent Bolten Chaos En dan dreigt er een grote chaos bij het museum, vreest Bolten. Mensen moeten op de binnen plaats in de rij staan mis schien wel in de regen en kunnen maar aan één kassa een kaartje kopen. Een leuk standje voor de onvermijdelijke an sichtkaarten is er niet bij, terwijl er ook geen ruimte is voor het gezellige koffiedrinken voor, na en tijdens het tentoonstellings- bezoek. Ook niet in de hal? „Wij hebben er gezien het ruimtege brek voor gekozen om de hal ook te gebruiken als tentoon stellingsruimte", zegt Bolten. Vandaar. Vandaar, dat de poort waar van nu één deur dicht is, hele maal open gaat. Vandaar dus dat De Lakenhal van de binnen plaats een extra ruimte maakt door er een glazen dak op te zetten. „Het ei van Colombus", vindt Bolten, uitgebroed door de Amsterdamse architect Man fred Kausen die een aantal jaren geleden in Rotterdam het Boy mans Van Beuningen verbouw de. „Het idee was eerst om een loopgedeelte van de buiten poort naar de deur te overkap pen, maar de architect stelde voor om het dak dan helemaal door te trekken." Op de binnenplaats komen dan de kassa's, de koffieshop en de balie voor de schilderijen op prentbriefkaarten. „Het is een goed en knap ontwerp, heel on orthodox", vindt Bolten. „De glazen kap sluit harmonieus aan op het monumentale ge bouw en zal vanaf de straat niet eens zijn te zien. Als de kap er eenmaal op zit, zal het zijn of het nooit anders is geweest." Niet iedereen is daarvan over tuigd. Morgen beslist de raads- commssie cultuur over de gla zen overkapping en dat belooft een aardige discussie te wor den. Vorige maand zette het collegè van b en w de procedu res vast in werking, maar wel onder protest van wethouder Tjeerd van Rij (volkshuisves ting), een architectuurliefheb ber die de overkapping een monster vindt. „De kap steekt boven de voorgevel uit en is dus vanaf de straat te zien. Van binnenuit is de gevel niet goed te zien, door dat het glas alleen in het mid den van het dak zit terwijl de randen dicht zijn. Bovendien is er te weinig geld voor isolatie, zodat het in de zomer te heet en in de winter te koud zal zijn op de binnenplaats", licht Van Rij toe. Ook zijn er twijfels of het be drijfsleven het inderdaad de moeite waard vindt 500.000 gul den neer te tellen voor visite kaartjes aan de kap of stalletjes op de binnenplaats zoals de gemeente wil. D66 zeer ver deeld over de vraag of de kap wel of niet mooi is signaleert bovendien een ander probleem. Raadslid Egon Snelders ('Ik vind de kap niet onaardig'): „Wij zijn als gemeente bezig met de nieuwe vleugel van de Laken hal, aan de achterkant bij de Lammermarkt. D66 ziet graag dat daarin behalve de koffie shop ook de nieuwe ingang komt, zodat je ook door de tuin naar het museum kunt. Ik vind het raar om nu een overkapping te maken voor één tentoonstel ling, terwijl een definitieve op lossing eraan komt." Zo'n definitieve oplossing duurt alleen erg lang en is vaak niet definitief, leert Bolten uit de geschiedenis. „In de jaren dertig is hier een grote ingang gemaakt aan de zijkant van het gebouw. Helaas werd er van al les naast gebouwd, zodat die in gang nog niet is te gebruiken. Sindsdien loopt eigenlijk al de discussie over een nieuwe toe gangspoort." woont, werkt sinds 12 jaar in Nederland. Omdat het jarenlan ge werk bij een Leids slopersbe drijf 'wit' gebeurde, vroeg hij in 1988 een werkvergunning aan bij het ministerie van sociale za ken. Vorig jaar werd die gewei gerd, waarna onmiddellijk de Leidse vreemdelingenpolitie op de stoep stond. Twee weken geleden trachtte Tiryaki met een kort geding de uitzetting te voorkomen op zo geheten 'medische gronden'. Die rechtzaak ging uiteindelijk niet door, omdat de hartklach ten volgens de rechter niet ern stig genoeg waren om een uit zetting wettelijk tegen te kun nen houden. De familie Tiryaki kreeg nog twee weken uitstel en dook su biet onder. Uiteindelijk was de gezondheid van de jongen voor staatssecretaris Kosto wel door slaggevend. LEIDEN KAREL BERKHOUT De Turkse familie Tiryaki in Lei den, die uitgezet dreigde te worden, mag in Nederland blij ven wonen. Staatssecretaris A. Kosto (justitie) heeft besloten om de familie, die hier al jaren illegaal woont, een verblijfsver gunning te verlenen om 'ge zondheidsredenen'. De oudste jongen heeft een aangeboren hartafwijking, waaraan hij een aantal jaren geleden is geope reerd. Groen Links-wethouder H. de la Mar (sociale zaken), die zich persoonlijk heeft bemoeid met de zaak, is 'bijzonder blij dat het is gelukt' de uitzetting te voor komen. Op zijn aandringen stuurde het college van B en W vorige week een brief naar Kosto met het verzoek om een verblijfsvergunning. A. Tiryaki, die al jaren met vrouw en twee zonen in Leiden COMMENTAAR Standvastig Politieke partijen wordt vaak verweten dat zij hun principes te snel laten varen en te veel lo ze kreten slaken. Een vaak wei nig standvastige houding heeft ertoe bijgedragen dat de poli tiek zich in de ogen van velen ongeloofwaardig heeft gemaakt. Dit kan de Leidse fractie van de PvdA in de discussie over de afvoer van huisvuil naar Polen zeker niet verweten worden. De partij maakte gisteravond dui delijk pertinent tegen deze makkelijke en goedkope oplos sing van vuilverwerking te zijn en is bereid de consequenties van dit standpunt voor lief te In het uiterste geval, durft de PvdA te zeggen, zal het Leidse vuil de gemeentegrenzen niet passeren en neemt het gemeen tebestuur de verantwoordelijk heid voor de opslag van dit vuil op zich. De PvdA noemt daarbij de Oostvlietpolder als een mo gelijke locatie waar het vuil kan worden opgeslagen totdat in Nederland voldoende capaciteit aanwezig is om het te verbran den. Wellicht maakt de Leidse PvdA het met deze suggestie minister Alders, die uiteindelijk een stortplaats voor het huisvuil moet aanwijzen, wel bijzonder gemakkelijk. Uit tactisch oog punt is dit initiatief daarom niet zo verstandig. Terecht echter willen de sociaal-democraten helder en duidelijk maken dat het geen pas geeft om argeloze dorpjes in Polen te belasten met Nederlandse rommel. Ongetwijfeld zal het noemen van de Oostvlietpolder veel re acties van verontruste omwo nenden en milieugroeperingen oproepen. De PvdA heeft niet voor de makkelijkste maar wel voor de meest zuivere oplossing gekozen. Dat verdient waarde ring in een tijd waarin prakti sche en financiële bezwaren maar al te vaak knagen aan een doortastend milieubeleid. LEIDEN HET POSTAGENT SCHAP bij het universiteitscom plex aan de Witte Singel is op rdag 20 juli voor het laatst geopend. Officieel moet het kantoortje dicht op 12 augustus maar in verband met de vakan tie van de postagent valt de slui tingsdatum een paar weken eerder.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13