Kunst Al Veel publiek op koud Parkpop Forum wil 2,2 miljoen voor forse uitbreiding Paul McCartney's halve gebaar naar Liverpool Buddingh'-prijs voor 'onmodieuze' Zeeman Pilgrims in LVC: degelijk maar voorspelbaar Maandag 1 juli 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYCROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Eindredactie: ANNEMIEK RUYGROK Vormgeving: RON VAN HAASTREGT NIEUWSLIJN forste WILD CHILD'S FEEST der herkenning: een spet terend avondje Doors met ruimte voor onbekend werk. Hans Dulfer weg bij Paradiso AMSTERDAM Het bestuur van Paradiso wil af van Hans Dulfer als directeur van dit Amsterdamse cultureel centrum. Tussen Dulfer en de rest van de staf zouden dermate grote ver schillen in 'cultuur' en 'stijl' bestaan dat het bestuur van Para diso hem de wacht heeft aangezegd. Dulfer is in afwachting van een afvloeiingsregeling ziek gemeld. De bezwaren tegen Dulfer hebben niets te maken met de pro grammering of zijn persoonlijke inzet, maar met een 'botsing van culturen', zegt de voorzitter van de stichting Paradiso, Re- né van der Land. Vorig jaar haalde het bestuur de saxofonist/radiopresentator naar Paradiso om „een frisse wind" door de organisatie te la ten waaien. Het aflopen van de'proeftijd van de vorig jaar benoemde Dul fer per 1 juli was voor het bestuur de reden „zijn functioneren extra goed te bekijken". 'Profs' profiteren van steun amateurs ROTTERDAM 'Steun de amateurkunstenaars en je kweekt een publiek voor de professionele kunstuitingen'. Dat is één van de belangrijke aanbevelingen in de publikatie 'Amateur kunst. sleutel voor lokaal kunstbeleid'. Het boekje geeft een beeld van de grote verscheidenheid aan amateurkunstuitingen in ons land, van fanfare en koorzang tot audiovisuele kunst en filmregie. Maar liefst 47 procent van de Nederlanders blijkt actief op dit terrein, meestal via één van de 23.000 organisaties, verenigingen en stichtingen voor amateur kunst die ons land rijk is. Een overheid die graag volle zalen wil bij ballet, opera en to neel moet daarom de cultuureducatie bevorderen en een gun stig klimaat scheppen voor de amateuristische kunstbeoefe ning. Omdat beide zaken doorgaans op lokaal niveau plaats vinden is dit een taak voor de gemeenten. Top Naeflf prijs voor Anny van Hoof AMSTERDAM De Top Naeff Prijs, de aanmoedigingsprijs voor veelbelovende studenten, is voor 1991 uitgereikt aan Anny van Hoof. De voorzitter van de Stichting Top Naeff Prijs, Hans Kemna, reikte de prijs zaterdagnacht op de Theaterschool in Amsterdam aan haar uit. Anny van Hoof, die dit studiejaar is afgestuderd aan de Regie- Opleiding van de Theaterschool ontving de prijs, waaraan een bedrag van 1.500 gulden is verbonden, voor de door haar gere gisseerde voorstelling „Marieke's Bloed". De Top Naeff Prijs, die sinds 1954 Bestaat, wordt jaarlijks toe gekend. Filmfestival rond Koreaan AMSTERDAM/DEN HAAG In Kriterion (12 t/m 18 juli) in lAmsterdam en.het Haags Filmhuis 15. t/m 25. juli) worden filmfestivals-rdhd-.de Koreaanse regisgeur lm Kwon-£a#k ge- houden. Dezewlgens Kritëriori in Nederland volslagen onbe kende regisseur is voortdurend op zoek naar de kern van de Koreaanse cultuur. Belangrijke thema's in de films zijn de positie van de Koreaan se vrouw in een patriarchale maatschappij en de traditionele idealen van het boeddhisme en het sjamanisme. Alle films zijn Engels ondertiteld. Sommige Parkpopbezoekers zochten op een gegeven moment een wat rqstiger plekje c bands over het publiek stortten. Den Haag. Menigeen zal gistermiddag tijdens Parkpop 1991 zo nu en dan verontrust naar de drei gende hemel hebben gekeken. Maar de paar regenbuitjes die uiteindelijk in het Haagse Zuiderpark neerdaalden, konden de pret niet drukken. In totaal namen tussen de drie- en vierhonderdduizend mensen een kijkje bij de twee podia waarop twaalf bands optraden. Gerekend was op een half miljoen toeschouwers. „Jullie hebben het geluk dat het niet zulk mooi weer is, anders had iedereen in Zand- voort gelegen," riep Peter te Bos, zanger van de Nederlandse band Claw Boys Claw, voordat hij zich met microfoon en al zin gend in het publiek stortte. Een publiek dat voor Te Bos en co wel warm liep. Het is voor het eerst in de geschiedenis van Parkpop dat de stijgende lijn wat be treft het bezoekersaantal niet werd doorge zet. Volgens de organisatie van het gratis toegankelijke festival is dit te wijten aan het weer. Rond kwart voor een beet de Ameri kaanse roek-zangeres Pat Mears het spits af op podium één. Op het andere podium liep daarna alles op rolletjes. De Franse formatie Les Satellites, die behoort tot de Franse Wa ve die op het ogenblik gaande is, probeerde daar de luidsprekers alvast op te blazen. Daarna was het de beurt aan Gung Ho om het publiek te vermaken. Jammer was dat dit optreden samenviel met dat van de an dere Nederlanders, Claw Boys Claw, op po dium een. Echt warm werd het in het Zuiderpark toen de Braziliaanse en Antiliaanse schonen van Kaoma het podium beklommen. De wereldhit 'Lambada' werd gespeeld en vier schaars geklede danseressen lieten zien hoe die écht wordt gedanst. De charme van Dread Zeppelin, een zestal uit Califomië, was even zeer aan het pu bliek besteed. De zanger vertoont zowel qua uiterlijk als stemgeluid een treffende gelijkenis met Elvis Presley. De bassist leef de zich helemaal uit, onderwijl klassiekers van Led Zeppelin en Presley verkrachtend. De Engelse formatie Roachford maakte intussen zijn opwachting op podium twee, waar het vijftal funky rock met ruige gitaren over het publiek heenstortte. The Silencers zorgden op het andere podium voor de folk. waarna ouwe rot in het vak Nils Lofgren, voorheen gitarist van Bruce Springsteens E- Street band, messcherp en knalhard zijn re pertoire afragde. Echte 'ouwe rot' John Mayall, hij is in middels 57, maakte met zijn Bluesbreakers nogal melige muziek. Rond zes uur verlie ten veel mensen het Zuiderpark, het werd frisjes. Willy De Ville, voorheen Mink De Ville, moest toen nog beginnen. Hij deed het speels, evenals de Franse band Mano Negra, de topact van het festival. Om het opera- en concertaan- bod van Opera Forum Filhar monisch na 1993 terug te bren gen op het oude peil en de noodzakelijke kwaliteitsverbete ring te realiseren, is een subsi dieverhoging nodig van 2.2 mil joen gulden per jaar. Ook moet de huidige personeelssterkte worden opgevoerd van 200 naar 227 arbeidsplaatsen. Dat staat in het beleidsplan van het ope ragezelschap voor de jaren 1993-1996, de periode van het Tweede Kunstenplan waarover minister d'Ancona (WVC) de komende maanden een beslis sing neemt. Het plan, inclusief het bijbehorende subsidiever zoek. is gisteren aan de minister aangeboden. Bestuur en directie van Fo rum gaan er in hun plannen van uit dat in 1993 de schulden last uit het verleden mede dank zij een bijdrage van twee mil joen uit de regio definitief zal zijn weggewerkt. Om echter jaarlijks hét nagestreefde aantal van 90 tot 100 opera's en 80 concerten plus de noodzakelijke kwaliteitsverbetering te kunnen realiseren is een forse verhoging van het jaarlijkse subsidiebud get nodig, van 19,2 miljoen gul den nu naar een bedrag van 22 miljoen gulden in 1993. Forum houdt in de plannen voor de jaren '90 onverkort vast aan de handhaving van het symfonie-orkest. Een commis sie gaat zich na de zomer welis waar buigen over samenwer king met het Gelders Orkest, maar inkrimping van de huidige orkeststerkte is daarbij uit den boze. In het beleidsplan worden Abel Cahen wint eerste Rietveldprijs van de Dag van de Architectuur in Utrecht. Volgens jury-woordvoerder Maarten Kloos was De architect Abel Cahen heeft de eerste Rietveld- de kwaliteit van de 29 aangemelde projecten voor prijs gewonnen. Hij kreeg deze voor zijn ontwerp de prijs niet meegevallen. De Rietveldprijs - een voor het Instituut voor Psychiatrische Dagbehan- bedrag van 15.000 gulden - zal op 23 november deling (IPD) aan de Oudegracht in Utrecht. Dit tijdens een bijeenkomst in het Centraal Museum werd gisteren bekendgemaakt tijdens de viering te Utrecht worden uitgereikt. UTRECHT GPD Oratorium in wereldpremière MUZIEK RECENSIE JOHN OOMKES Concert: Liveipool Oratorio; componist: Paul McCartney; uitvoering: Royal Liverpool Phil harmonic; gehoord: 28 juni, Liverpool Van binnen oogt de in licht-ro- ze kalksteen uitgevoerde kathe draal van Liverpool als een go tisch juweeltje. Van buiten als een donkerbruine monoliet en een indrukwekkend monstru euze kerk. Dit gebouw speelde een belangrijke rol in de jon gensjaren van Paul McCartney nu op 48-jarige leeftijd een van de belangrijkste zonen van de vervallen havenstad. Vrijdagavond gjng Paul Mc Cartneys Liverpool Oratorio in wereldpremière. Het is een mu ziekstuk in klassieke vorm dat de voormalige Beatle in op dracht van het 150-jarige Royal Liverpool Philharmonic schreef, maar dat veel meer beoogt te zijn dan een 90 minuten duren de ode aan de stad aan de Mer sey. In samenwerking met Carl Davis schreaf 'Macca' een acht delen tellend muzikaal epos dat met liefst 325 medewerkenden werd uitgevoerd. Twee van de acht handelingen van het orato rium zijn volgens McCartney strikt autobiografisch. Ze beli chamen Pauls vroegere oorlogs ervaringen (met name de Duit se bombardementen op de stad) en zijn vroege leerjaren op de basisschool en later aan het Liverpool Institute. Binnen de oratoriumvorm, of überhaupt in het symfonische werk is McCartney volstrekt niet bedreven, al loopt de handeling van het Liverpool oratorio naadloos door en krijgt het ver halende karakter dat een orato rium per definitie moet bezitten wel haar uitwerking. De muzi kaal sterkste fragmenten zijn het vraag-en-antwoordspel tus sen de hoofdpersoon Shanty (dat is een verwijzing naar het zeemanslied) en het jongens koor in een loftuitende aria aan het adres van. zijn geboortestad. En even later in een grappige persoonlijke herinnering aan een lerares Spaans. De latere delen van het Liver pool oratorio verglijden te veel in een poging tot het schrijven van plechtstatige, voor klassiek gehouden noten, die in een op vallend traag tempo het overi gens flinterdunne verhaaltje uit de doeken doen. Ook daarin wemelt het overigens voor inge wijden van zowel thematische als muzikale citaten uit McCart neys Beatles-periode. Het Bachtrompetje uit Penny Lane duikt tenminste telkens kwinke lerend op. De trouwpartij van hoofdpersoon Shaïity en zijn vrouw Maria-Dee lijkt overigens ook al sprekend op Pauls huwe lijk met Linda. In de meeste gevallen blijven McCartneys muzikaal herken bare invallen beperkt tot be paalde ostinati, 'grooves' zou je in de popmuziek zeggen. De vioolsolo die hij schrijft als een moment van contemplatie mid den in acte zes (die krijgt de titel 'Werk') heeft bijvoorbeeld geen logische opbouw, maar wel een overdosis aan effectbejag die zelfs uitmondt in heel hoge no ten die de kerk inschieten als de ondergaande zon zijn laatste schaduwen op de hoge wanden werpt. McCartney heeft in het verleden veel muzikale invallen laten ver talen in arrangementen, die strikt genomen buiten de pop muziek in zwang zijn. Yesterday en Eleanor Rigby kregen dankzij George Martin een strijkkwar tet-vorm, terwijl Give my re gards to Broad Street en A fami ly way tot zijn grootste artistieke mislukkingen worden gerekend, als je tenminste van musical- en filmmuziek kan spreken. Het Liverpool oratorio zou misschien meer kansen hebben als muzikale vorm voor een tv- spel, waarin een sterke visuele vormgeving onmiddellijk im pacts op de vaak veel te lang uitgesponnen duetten en aria's zou kunnen hebben. Dirigent en arrangeur Carl Davis heeft in ieder geval veel minder grip op de materie dan je van deze toch aardig aangeschreven film- en musicalcomponist en -dirigent zou mogen verwachten. De so listen, Km te Kanawa en Jerry Hadley als respectievelijk Maria Dee en Shanty, zongen hun rol len overigens vlekkeloos en met grote inzet. Jammer dat gegeven het unieke decor, de onlangs her stelde kathedraal en uiteraard de band tussen McCartney en z'n geboortestad Liverpool, het beoogde muzikale drama in zo n omstandigheid achterwege blijft. Tijdens de persconferen tie vertelde McCartney op mijn vraag hoe hij het klassieke or kestapparaat waardeert veelbe tekenend dat het in zijn ogen de 'de ultime synthesizer' was. Paul:Alles zit erin, koper, strij kers zelfs percussie." Als dat zo is, dan is McCart ney inmiddels te eigenwijs om zijn eigen beperkingen in te zien. „Carl Davis wilde me nog Benjamin Britten's A young per son's guide to the orchestra la- ten lezen. Daar had ik geen trek in," aldus een lachende Paul. Had hij het maar wel gedaan. Dan was hij verder gekomen dan een goed bedoelde poging en had zijn waaghalzerij meer opgeleverd dan een vrij vlak ge baar dat zich in zijn 'ere aan God, het huwelijk en de vrede van het slotdeel' wel heel obligaat tegen zichzelf keert. Michael Zeeman, winnaar van de Buddingh'-prijs, toonde zich nogal verbouwereerd. foto anp Concert: The Pilgrims, gezien: op 29 juni in het LVC Leiden. Het gaat goed met de Nederlandse formatie The Pil grims. De van de debuut-CD getrokken single 'White man' staat genoteerd in de hitlijsten en de band trekt goed gevulde zalen. De bandleden hebben hun sporen al verdiend in bands als Massada, Candy Dulfer's Funky Stuff en Powerplay en worden in de huidige sa menstelling bijgestaan door producer Mike Pela, be kend van zijn werk met The Christians, The Fine Young Cannibals en Sade. Vakkundigheid en professionaliteit zijn de sleutel woorden voor de muziek van The Pilgrims. De band is een duidelijke optelsom van het verleden van de muzi kanten. Ieders invloqd op het geheel is gedoseerd. De basis vormt stevige rock, aangevuld met een beetje Amerikaanse funk en een beetje percussie, gegoten in nummers met een kop en een staart. Gemakkelijk in het gehoor liggende covers en een enkele ballad plaat sen de muziek in de lijn van Robert Palmer en Bryan Adams—rock. Het resultaat wekt de indruk dat er goed is nagedacht over 'het project' en dat heeft jammer genoeg tot ge volg dat het over het algemeen iets te beschaafd en ge polijst klinkt. Waarschijnlijk doet dat, plus de rauwe doorgerookte stem van zanger Reniet de Vrieze, The Pilgrims zo on-Nederlands klinken. Dezelfde prachtige stem, een kruising tussen het ge voelige van Barry White en het doorleefde van Tom Waits, geeft de verder niet zo originele muziek van The Pilgrims wel net dat beetje meer. Het maakt de cover 'Love the one you're with' van Crosby, Stills, Nash Young van een eenvoudige meezinger tot iets moois. „Voor alle meisjes in de zaal" werd 'I Want you' ten ge hore gebracht, een met funk doorspekte ballad die dank zij het vocale geweld zeker de aandacht waard was. De nummers gaven de bandleden genoeg ruimte om naar hartelust te soleren en het publiek te overtui gen van hun muzikale kwaliteiten. Lange intro's en uit gesponnen nummers vormden de overgang naar het volgende stuk. De speelkunst kwam vooral tot uiting bij percussio nist en gitarist Martino Latipeirissa, die tijdens de in strumentale 'Patoe Lélé' en 'Pela' als een bezetene te keer ging op de bongo's en een perfect staaltje drum- werk demonstreerde. Het voornamelijk wat oudere publiek kwam helaas maar moeizaam los maar eiste desondanks nog twee toegiften. 'White Man' bracht aan het einde van de twee lange sets wat meer benen van de vloer. The Pil grims zetten de roek-traditie voort in Nederland en brengen een swingend, doch verantwoord, avondje uit. Die gedegenheid en kwaliteit zullen het goed doen bij het grotere publiek maar maken de muziek jammer ge noeg wat te voorspelbaar. ROTTERDAM LITERATUUR BERNADETTE NEEUSSEN Op de laatste avond van Poetry International gaven alle aanwe zige dichters nog eenmaal een optreden, waarbij ze een ge dicht over haat en/of liefde voordroegen. De noemer die voor dit gebeuren gekozen was. 'Nacht van de Haat en de Lief de', beloofde veel, bleek voor velen toch een te lange zit. Het muzikale intermezzo na de poëzie-stroom bleek zeer welkom: Margje van de Wal zong liederen van Gerard Reve op pianomuziek van Peter Snoei. De prachtige sopraan van Van der Wal was in perfecte balans met de muziek van Snoei. Na de pauze zongen Marcel Beekman en Gerja de Vries Van Ostayen-chansons in de Kleine Zaal van de Doelen. Op piano begeleid door Steven Faber zet ten zij een ingetogen drukwekkend optreden een fraai eerbetoon ai speelse en ontroerende poëzie van Van Ostayen. De Slagwerkgroep Den Haag gaf het Poetry-publiek daarna de gelegenheid om zich hele maal te laten gaan. Onder aan voering van de Senegalees Ali N'Diaye Rose overdonderden ze het aanvankelijk nog wat suf- gedichte publiek. Een waterval van ritmè op de Afrikaanse trommels sabar en djembé zette uiteindelijk de hele zaal aan het swingen. Eerder op de avond had Rot terdammer Michael Zeeman de Buddingh'-prijs voor Nieuwe Nederlandse Poëzie gekregen. Zeeman kreeg de prijs, waaraan een bedrag van 2500 gulden is verbonden, voor zijn eerste bundel 'Beeldenstorm'. De bekrooryje dichter toonde zich nogal verbouwereerd. „Ik heb per slot van rekening een onmodieuze bundel geschre ven". Zeeman zegt binnen twee jaar een volgende bundel te zul len publiceren. „Er komt ook een roman aan, binnen nu en een jaar". forse ingrepen aangekondigd in de Forum-organisatie. Zo is en wordt er fiks geschoven met af delingen. wordt het financiële beheer verscherpt, de planning verbeterd en enige taken afge stoten. Ook komt er een direc tieteam waarin naast algemeen- directeur Westerhoud. chef-di rigent Bellini en artistiek leider opera August Haltmayer ook het hoofd van de financiële af deling zitting heeft. Eindverantwoordelijk blijft ook in de toekomst de alge meen-directeur. Peter Wester houd en na volgend jaar zijn opvolger. Aanstelling van een intendant, recentelijk door de Raad voor de Kunst gesugge reerd, wijst Forum dus impliciet van de hand. De discussie over het Tweede Kunstenplan wordt de komende maanden gevoerd. In dat plan wordt de hele kunstensector opnieuw kritisch doorgelicht en de subsidies opnieuw bekeken. In het kader daarvan zal de mi nister ook de plannen van Ope ra Forum bezien. In tegenstel ling tot de discussie over het Eerste Kunstenplan, gaat de Fo rum-directie er nu van uit dat het voortbestaan van het opera- bedrijf in ieder geval gegaran deerd is. De periode van 1993-1996 moet, aldus het beleidsplan, een periode worden van be perkte groei en verbeterde artis tieke kwaliteit. „Forum is na de Nederlandse Opera het tweede operabedrijf van ons land. Beter dan het geld te verspillen aan nieuwe gezelschappen en ini tiatieven, is het om dit stelsel in stand te houden en uit te bou- Spetterende avond met Doors-muziek POR RECENSIE HANS KEUZERS Leiden. De Amerikaanse band Wild Child heeft zich gespecialiseerd in het zo nauwkeurig mogelijk vertolken van Doorsmateriaal. Met de vernieuwde belangstel ling voor de muziek uit de jaren zestig en de recent uitgebrachte Doorsfilm van Oliver Stone vult Wild Child een gat in de markt. Zanger David Brock kruipt in de huid van de legendarische )im Morrison. De uiterlijke gelijke nis is bijzonder treffend en zijn ego-showtje is perfect. Broek speelt met de microfoonstan daard om het publiek 'Show me the way to the next whiskeybar' mee te laten zingen, neemt een blowtje over van een fan en drinkt het bier van de eerste rij en. Het grootste pluspunt is echter zijn stem. Niet alleen zingt hij zeer zuiver, maar te vens komen zijn vocalen dicht in de buurt van die van Jim Morrison. Natuurlijk was er zaterdag in de Stadsgehoorzaal het feest van de herkenning. Met het dave rende 'Bre^k on through', ook zeer prominent aanwezig in Stone's rolprent, werd meteen hoog ingezet. Natuurlijk waren er de grote klassiekers: 'Does she love me madly, 'Light my fi re', 'Riders on the storm' met een intro-slippertje van de key boardspeler, en het verrukkelij ke Touch me'. Daarnaast het opzwepende 'LA Woman". When the music's over' en een stuk van de Them-cover 'Glo ria'. Toch hield Wild Child zeker geen 'Greatist Hits'-uitverkoop. Er was ruimte voor wat minder bekend werk en dat hield in dat bijvoorbeeld het grandioze The End' in de wachtkamer bleef. Favoriete bezigheid van een deel van het publiek gisteren was het zogenaamde podium- bespringen. De prachtig - ge speelde? - onrust bij de roadies en het weer teruggooien en des noods afvoeren van de fans gaf dit concert een extra dimensie. Wild Child beheert het erfgoed van de The Doors waardig en met respect. Op 3 juli geeft deze band dan ook een memorial concert in Parijs, precies 20 jaar na de dood van Jim Morrison. En dat is gezien de vaak grieze lig echte vertolking niet meer dan redelijk.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9