Regio Boer kan meer voor milieu Afscheid Voorschotense 'Juf Brouwers Man rijdt op poef Voorschoten Maandag 1 juli 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE CRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH LIGTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: MIEP DE GRAAFF Vormgeving: PIET KOOREMAN 8 LEIDEN NIEUWSLIJN Jongen breekt been bij val regenpijp OEGSTGEEST Een 10-jarige jongen uit Oegstgeest heeft vrij dag zijn been gebroken toen hij het dak van de Oegstgeester Schildersschool aan de Voskuil wilde beklimmen. Terwijl de jongen via de regenpijp naar boven klom, brak deze af en viel de jongen achterover. Hij is overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. 'Freak' slaat agenten neer VOORSCHOTEN Een mannelijke en een vrouwelijke agent zijn gistermiddag door een psychiatrische patiënt in elkaar ge slagen in het centrum van Voorschoten. De twee ontvingen het bericht dat daar een man 'geflipt' rondliep. Die melding klopte maar omdat hij niet een regel overtrad, keerden de twee onver richter zake naar het bureau. Onderweg kregen ze te '..oren dat er aangifte was gedaan van mishandeling. Het signalement kwam overeen met dat van de vreemdeling in het centrum. De agenten reden naar de man terug en hielden hem aan. Hij begon direct wild om zich heen te slaan. De hulp van een voorbijrijdende buschauffeur en een omstander waren nodig om de wildeman op de grond te krijgen en hem handboeien om te doen. Hij zit nu op het Leidse politiebureau. Zijn identi teit is niet bekend. Bij de vechtpartij heeft de mannelijke agent een buil en schaafwonden in zijn gezicht opgelopen. Zijn vrouwelijke col lega heeft een blauw oog en een gekneusde kaak. Warmonder Leemans overleden WARMOND - De Warmonder mr. W.F. Leemans is vrijdag in zijn woonplaats overleden. Leemans was jarenlang vice-presi dent van het gerechtshof in Arnhem en had de belangrijke on derscheiding van ridder in de orde van de Nederlandse leeuw ontvangen. Leemans werd 79 jaar. Goed half jaar Zoeterwoude krijgt veiling Flora buitenschoolse opvang OMMCRIIDr: 'Juf Brouwers van de Voorscho tense Zuiderhorstschool heeft na 26 jaar afscheid genomen van haar kleuters. Tijdens een receptie afgelopen vrijdagmid dag kwamen honderden (ex) leerlingen haar de hand schudden. Wil Brouwers-Gerritsen, zoals de 'juf officieel heet, werd in 1965 aangesteld als hoofdleid ster van een nieuw op te richten katholieke kleuterschool die ge vestigd werd naast de noodkerk van de Moeder Godskerk. Al snel moest het schooltje worden uitgebreid en deed men daar voor een beroep op de oude meisjesschool aan de Veurse- weg. Uiteindelijk kreeg de Zui derhorstschool onderdak aan de Douw van der Kraplaan. Op het moment dat kleuter- en la gere scholen één werden, ver huisde mevrouw Brouwers naar de Willibrórdschool aan de Beetslaan en werd ze adjunct directeur. Mevrouw Brouwers staat be kend als een juf die zowel kleu ters als ouders voor zich wist te winnen en voor de kleintjes een gezellige sfeer op school kon scheppen. De Rijnsburgse bloemenveiling Flora heeft over de eerste zes maanden van dit jaar een om zet geboekt die 19 procent ho ger lag dan over dezelfde perio de in 1990. In totaal werd er voor ruim 315 miljoen gulden verhandeld. De goede resultaten zijn vol gens het veilingbestuur met na me te danken aan de goede prijzen die voor de produkten werden betaald. Deze ontwikke ling heeft zich vorig jaar sep tember ingezet 'en de positieve lijn kon in het eerste en tweede kwartaal van 1991 worden door getrokken. De goede prijzen zijn een di rect gevolg van de grotere vra gen naar bloemen. Zelfs pro dukten waarvan een groot aan bod was zoals chrysanten en rozen gingen in de mijnzaal voor hogere bedragen van de hand. OVER HET THEMA 'HET hele jaar vakantie' houdt het Regio nale Centrum voor Transceden- te Meditatie vanavond een in formatielezing in gebouw De Werf aan de Schoolstraat 4 in Voorschoten over het belang ontspanning en aandacht voor zelfontplooiing. Entree vijf gul den. De avond begint om half acht. ZOETERWOUDE MIEP DE GRAAFF In Zoeterwoude wordt een begin gemaakt met buiten schoolse opvang. Daarmee wordt bedoeld de opvang van schoolgaande kinde ren tussen de vier en der tien jaar na schooltijd en in de schoolvakanties. De Stichting Kinderopvang Zoeterwoude begint er op 1 september mee. Na een aanmeldings- en informa tie-avond eind vorige week blijkt de belangstelling daar groot genoeg voor. De buitenschoolse opvang wordt ondergebracht in kinder dagverblijf 't Waterhoentje aan de Westeindseweg. Voor de vier- tot twaalfjarigen wordt een apart lokaal ingericht. De ge meente Zoeterwoude neemt de kosten daarvan, een slordige 14.000 gulden, voor haar reke ning. De gemeenteraad moet zich er komende donderdag al leen nog over buigen, maar de commissie welzijn had er eer der deze maand geen proble men mee. Zodra de raad "ja' heeft gezegd kan de Stichting een begin maken met de ver bouwing van het lokaal. Het is de bedoeling dat de kinderen die van het project ge bruik maken, er van half vier (direct na schooltijd) tot uiter lijk zes uur verblijven. Eventueel ook tussen de middag en voor schooltijd. Tijdens de schoolva kanties kunnen ze er de hele dag terecht. Wat het vervoer van school naar de buitenschoolse opvang betreft verwacht de Stichting in het dorp geën problemen. De scholen zitten op loopafstand van het kinderdagverblijf. Voor kinderen die van de Rijndijk moeten komen, moet nog een oplossing worden gezocht. Ze kunnen bijvoorbeeld door een taxibedrijf worden vervoerd. Zoeterwoude loopt met eeri nieuwe voorziening als de bui tenschoolse opvang tamelijk voorop in de regio. In Leider dorp draait een dergelijk project sinds kort, Ook in Oegstgeest bestaan plannen voor buiten schoolse opvang. Belangstellende Zoeterwoud- se ouders kunnen zich nog op geven bij de contactpersonen: Marianne Leeuwesteijn (01715- 3863) of.Virginie van Engers (01715-3019). 'Juf' Brouwers van de Voorschotense Zuiderhorstschool neemt afscheid van haar kinderen. foto holvast De ravage na het ongeval in de Voorschotense Koningin Julianalaan. Een 20-jarige Leidenaar is gis termiddag na een slippartij in Voorschoten aan zijn benen ge wond geraakt. De man reed te gen het einde van de middag op de Koningin Julianalaan. Met een te hoge snelheid ging hij daar de bocht in, slipte en kwam met zijn auto op de van betonnen poefs voorziene mid dengeleider terecht. De poef drong door de onder kant van de auto heen. Behalve dat daardoor de man gewond raakte, scheurde ook het motor blok en de benzineleiding. De brandweer is geruime tijd bezig geweest met het opruimen van de op het wegdek gestroomde olie en benzine. Het verker moest worden omgeleid. De poefs zijn bedoeld om te voorkomen dat auto's over de middengeleider heen rijden. Wassenaarder (44) komt om bij ongeluk WASSENAAR WIM KOEVOET F.en 44-jarige Wassenaarder is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bij een ongeluk in zijn woon plaats. De man reed met ver moedelijk hoge snelheid op de Groen van Prinstererlaan. Aan het einde van die laan is eén T- Kruising. De Wassenaarder is echter rechtdoor gereden. Hij heeft daarbij een hoekpaal van een ijzeren hek geramd. Een deel van het hek sloeg dóór de voorruit en raakte de schou der van de automobilist. De man is overgebracht naar het Haagse Westziekenhui£ Een uur na het ongeluk over leed hij aan zijn verwondingen. VRIJE TUD Leiderdorp Leiderdorpse kinderen van 5 tot en met 12 jaar kunnen mee doen met de wedstrijd 'gehei men' in de plaatselijke biblio theek aan de Cor Gordijnsingel (Muzenhof). Vanaf vandaag tot en met woensdag 21 augustus kunnen ze 'geheimzinnige' boe ken lezen. De kinderen ontvan gen een geheimpas en bij elk gelezen boek wordt daarin een sticker geplakt. Als de pas vol is mogen zij naar de feestmiddag op 22 of 29 augustus. OP 'T RANDJE Echternach Wee je gebeente als je in Oegst geest een rimpel in de dorpsvij ver veroorzaakt. De toom van vooral het CDA is dan onont koombaar. Fractievoorzitter P. Hellinga verheft zijn stem en spreekt nog net niet zijn laatste oordeel uit over dat opruiende raadslid dat als enige ergens te gen of juist voor is. Moties zijn ook uit den boze, vooral als ze niet van tevoren zijn aangekondigd. Geen verras singen. Vóór de raadsvergade ring moet zo veel mogelijk vast liggen. De besluitenmachine, die. de Oegstgeester gemeente raad al jaren is, mag niet hape- Daarin gaan ze in Oegstgeest zelfs zo ver dat de agendapun ten van een 'A' of een 'B' wor den voorzien. 'A' betekent ha merstuk. Wil een raadslid toch wat zeggen over een A-stuk dan moet hij dat aan het begin van de vergadering melden. Meestal worden dergelijke verzoeken met een diepe zucht gehono reerd. 'B' betekent dat een raadslid er net zo veel over mag zeggen als hij wil. Al herhaalt hij zijn hele betoog uit de raadscom missie: hij wordt toch niet afge hamerd. Dat A- en B-gedoe leidt overigens nooit tot waar voor het is bedoeld: kortere ver- Toch iets zeggen over een A- stuk is lang niet zo'n grote over treding als die Groen Links heeft begaan. De tweekoppige fractie is als enige tegen het uit trekken van 100.000 gulden voor een onderzoek naar de voor- en nadelen van een nieuw gemeentehuis. De fractie durft het zelfs aan een duidelijk standpunt over deze kwestie in te nemen: ze is tegen omdat een nieuw gemeentehuis te duur is. Er moet méér geld voor Oegstgeester ouderen en jonge ren worden uitgetrokken. G. van Eisen en mevrouw J. van Raalte hebben voor zo'n standpunt geen geldverslindend onder zoek nodig. Maar de staatsondermijnende activiteiten van de partij gaan nog verder! Morgenavond wordt er gediscussieerd over het gemeentehuis onder het motto 'Krom liggen voor een raad huis'. Zedenloze porno-politiek, exhibitionisme vanachter een smoezelige regenjas. Stel dat er net zo veel mensen op afkomen als tijdens het plaatselijke opstootje over Endegeest. Was het toen trou wens ook niet die oproerkraaier van een Van Eisen die grote de len van de bevolking mobili seerde? Was het niet zijn schuld dat de raadszaal te klein was om al het publiek te herbergen? Alleen van de herinnering aan die spannende tijden krijgt CDA'er Hellinga al pijn aan zijn hielen. In Oegstgeest moet alles gaan als bij een processie in Echternach, twee stappen voor uit, een achteruit. Iedereen moet met open ogen, in alle rust, in een waas van pseudo- spiritualiteit en -intellectualis me in de val van de verstikken de unanimiteit lopen. WIM KOEVOET PROBLEMEN VERPLAATST De Vriènden van Wassenaar weten wat ze willen. Geen be bouwing van de open gaten bij Den Deyl langs de Rijksstraat weg bijvoorbeeld. Zo zal het fili aal van de Nederlandse Bank aan de Rijksstraatweg veel te veel verkeer aantrekken. Nee, dan liever een compleet rand wegenstelsel om de gemeente heen, zodat het doorgaande verkeer het groene Wassenaar zal mijden. De vereniging kijkt ook met een scheef oog naar de steeds intensiever wordende woning bouw en het aantrekken van be drijven. „Moet deze leefge meenschap in de Sturm und Drang van haar gemèentebe- stuur worden opgestoten of moet Wassenaar zoveel moge lijk blijven wat zij nu nóg is?" vraagt voorzitter J. Verhoeve in het jaarverslag van 1990 aan de lezers. Hij heeft zelf al een keuze ge maakt. De gemeente zou een park ter grootte van het West- broekpark in Den Haag moeten aanleggen. Zodoende nemen wethouders al tijdens hun leven de kans waar om iets blijvends, een 'groen monument', aan te Het klinkt aardig, maar wei nig realistisch. Kent u het West- broekpark dat vlak bij de Sche- veningse Bosjes ligt? Je zou een aardige lap grond moeten be planten om zo'n bos aan te leg gen. Het zou een vermogen kos ten. En aandringen op nieuwe randwegen om het groene Was senaar te sparen is wel erg ge makkelijk. De stroom auto's die zich elke dag door Wassenaar worstelt, levert inderdaad de nodige problemen op voor de gemeente. Maar heeft het zin om de verkeersproblematiek op het bordje van buren als Leiden en Voorschoten te schuiven? Wanneer de Vrienden van Wassenaar werkelijk hart heb ben voor groen, moeten zij stil staan bij de verwoestingen die randwegen elders aanrichten. DORITH LIGTVOET 'Vaak willen mensen wel, maar weten ze niet hoe' „Ook in de moderne landbouw kun je veel doen aan een beter milieubeheer, zonder dat dat handenvol geld hoeft te kosten. Ik hoop daar in het komende jaar mijn steentje aan te kun nen bijdragen." Arfn het woord is Riet van der Voort, biologe en boerendochter, die de Zoeter- woudse agrariërs gaat vertellen hoe zij aan een beter milieu kunnen bijdragen. „Vorig jaar stond in het blad van de landbouwuniversiteit Wageningen een artikel over boeren die nog te weinig doordrongen zijn van de mest problematiek en zo is dit pro ject begonnen. Maar daar houdt het milieuprobleem natuurlijk niet op. Je kunt met betrekkelijk eenvoudige middelen al veel doen, zoals de slootkanten niet bemesten, zorgvuldig omgaan met vogels die in het land hun nesten maken en geen chemi sche schoonmaakmiddelen ge bruiken. Vaak willen mensen wel, maar weten ze gewoon niet wat ze kunnen doen." Voorlopig wil mevrouw Van der Voort eerst 'inventariseren'. „Ik ga met een stuk of tien boe ren praten om te kijken aan welke soort voorlichting behoef te bestaat. Ik wil weten wat hun ideëen zijn over natuurbeheer en vragen wat zij van mijn voor lichtingsplannen vinden." Zoe terwoude heeft van oudsher een grote agrarische gemeenschap, die tegenwoordig bestaat uit ongeveer zeventig veehouderij en en enkele akker- en tuin bouwbedrijven. Op wat langere termijn wil Riet van der Voort, de Zoeterwoudse die plaatselijke agrariërs gaat ver tellen hoe ze aan een beter milieu kunnen bijdragen. „Het gaat om een vrijwillige gedragsverandering." foto ellen martens Van der Voort aandacht beste den aan de toekomst van het open gebied. „Er is nu nog steeds een trend van meer pro- duktie per hectare ten koste van het milieu. Het milieu wordt ook steeds meer erkend als pro- duktiefactor en het is de vraag of dat gaat lukken." Extra Voorlopig heeft de 29-jarige biologe een jaar de tijd om haar project uit te voeren. Eventueel kan het met een jaar worden verlengd. Ze werkt officieel in dienst van de particuliere stich ting Lions en Milieu, die haar arbeidsplaats betaalt. In de praktijk werkt ze vanuit het Zoeterwoudse gemeentehuis. „Ik doe iets extra's, dat anders niet gedaan zou worden. Het is dus niet zo dat ik een arbeids plaats van de dienst milieu be zet," verklaart ze. Wel ging het initiatief tot het aantrekken van de extra milieukracht uit van het Zoeterwoudse college van burgemeester en wethouders. De stichting Lions en Milieu heeft als doel werkloze acade mici en HBO-ers aan werk te helpen op het gebied van het milieu. Van der Voort studeerde biologie en was daarna een jaar werkloos. Wel werkte ze voor de milieutelefoon, een onderdeel van de Vereniging Milieudefen sie in Amsterdam. „Jk heb daar veel geleerd op het gebied van voorlichting. Verder kende ik Zoeterwoude vrij goed, want mijn vader heeft een stuk land in de Geerpolder." Contact Onlangs sprak de nieuwe func tionaris voor de eerste keer met vertegenwoordigers van de plaatselijke LTB, de Land- en Tuibouw Bond. „Dat eerste contact verliep heel positief. Ik geloof dat een paar kleine mis verstanden direct uit de wereld zijn geholpen. In hun achter hoofd hadden ze toch het idee dat het project gaat om het aan scherpen van dé regels. Dat is mijn werk niet en ik denk dat dat ook niet werkt. Bij zorgvul dig omgaan met het milieu gaat het om vrijwillige gedragsveran dering, wetten zijn niet meer dan een hulpstuk." Naast de voorlichting aan de boeren wil Van der Voort 'op termijn' ook voorlichting geven aan burgers over de problemen waar boeren mee worstelen. „Volgend jaar wordt een nieuwe mestwet van kracht die onder andere betere opslagfaciliteiten noodzakelijk maakt. Eigenlijk kun je die investeringen alleen maar doen in hele grote bedrij ven. Als je dat in Zoeterwoude zou doen, heeft dat ook grote consequenties voor het land schap en dat is iets dat iedereen aangaat. Misschien is het moge lijk in de toekomst eens een open dag bij een boer te organi seren." Zoeterwoudse pater viert 25- jarig jubilieum ZOETERWOUDE Pater W. van der Salm heeft gis teren zijn 25-jarig priesterfeest gevierd bij de Zoeterwoudse pa rochie Sint Jans Onthoofding. Van der Salm is missionaris in Mill Hill in de Filipijnen maar was voor het jubileum naar 'zijn' Zoeterwoude overgeko- Voor de jubilerende pater werd gisteren een speciale eu charistieviering gehouden, ge volgd door een receptie in Don Bosco. Van der Salm vertrok in 1953 naar het Klein Seminarie in Hoorn. Daarna doorliep hij het gymnasium en het Groot Semi narie en studeerde hij vier jaar bijbelstudie en theologie. In 1966 werd hij tot priester gewijd in Utrecht. Enkele maanden daama werd Van der Salm uitgezonden naar de mis- sie op Borneo. In 1969 kreeg hij van zijn congregatie opdracht filosofie te gaan studeren in Ro me. De Zoeterwoudse pater Van der Salm schudde gisteren vele handen tijdens e zijn 25-jarig priesterfeest. Van september 1971 tot 1978 doceerde hij filosofie in Roosen daal. In dat jaar keerde hij weer terug naar Malaisia, het vroege re Borneo, als missionaris. Tien jaar later kreeg hij van de rege ring aldaar geen werkvergun ning meer en keerde Van der Salm noodgedwongen naar Ne derland terug. Het missiewerk bleef echter trelcken en in 1989 kon de Zoeterwoudenaar naar de Filipijnen vertrekken. Daar werd hij speciaal belast met de vorming en opleiding van in landse studenten. In de twee jaar dat Van der Salm daar nu werkzaam is, heeft hij grond, vergunningen en middelen weten te verkrijgen om een eigen opleidingshuis te stichten. Dat is nu in aanbouw. Op 14 juli vertrekt de pater weer naar de Filipijnen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8