Buitenland f Spanning Algerije stijgt na arrestatie leiders oppositie Sjevardnadze op het matje Conferentie over toekomst Etiopië Lubbers somber over akkoord EG-landen Oppositieleider Irak vraagt om val Saddam EG denkt aan opzetten 'Europol' Maandag 1 juli 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RALPH KLEINHOUT 4 DE HONDURESE politie heeft zaterdag meegedeeld dat de voormalige Nicar- guaarise contra-leider Francisco Ruiz is vermoord DE NIEUWE SURINAAMSE regering zal overeenkomsten die zijn gesloten na de legercoup in december vorig jaar niet nakomen Dat hebben leiders van het Nieuwe Front aangekondigd lands Persbureau (ANP). Ger NIEUWSLIJN Roze zondag in San Francisco. Twee leden van de moterclub Dykes on Bikes (Potten op moterfietsen) nemen het er even van, kort voor de start van de traditionele parade van lesbiennes en flik kers op 30 juni in Frisco. foto afp rod lamkey Doden door mijnongeluk in Oekraïne Door een brand in een steenkolenmijn bij de stad Donetsk in de Oekraïne zijn 32 mijnwerkers gedood. De mijnwerkers kwamen om het leven door het inademen van giftige gassen die bij de brand vrijkwamen. De brand brak zaterdagmiddag uit tijdens het aflossen van de werkploegen. Twee mijnwerkers wisten zich te redden door zuurstofmaskers te gebruiken. Drugssmokkelaars opgehangen in Iran Tien personen die ter dood waren veroordeeld vanwege heroï nesmokkel, onder wie een Afghaan, zijn gisteren in Mashhad in hel noordoosten van Iran opgehangen. Iran voert al geruime tijd een scherpe campagne tegen drugshandel en heeft sinds de cember 1989 meer dan 2000 vermeende drugssmokkelaars op gehangen. Meer dan 100.000 officieel als drugsverslaafden te boek staande Iraniërs zijn naar werkkampen verbannen. Meer leningen aan Oost-Europa De Wereldbank heeft in het gisteren afgesloten boekjaar voor bijna 3 miljard dollar (6 miljard gulden) aan leningen toegezegd aan Oosteuropese landen. Dat is zestig procent meer dan de 1,8 miljard dollar in het voorgaande jaar. De totale kredietverlening aan ontwikkelingslanden groeide met ongeveer 17 procent van 20,7 miljard dollar tot een recordbedrag van 24,2 miljard dollar (49 miljard gulden). Veel vermisten na scheepsramp Reddingswerkers zochten zaterdag de Straat van Malakka af naar meer dan 120 Indonesiërs van wie wordt gevreesd dat ze zijn verdronken na een aanvaring tussen twee schepen. De meeste van de vermisten waren illegale immigranten die uit Ma laysia werden gedeporteerd. Dertien overlevenden die zich had den vastgeklampt aan wrakstukken werden gevonden. De bot sing tussen een Indonesische treiler en een niet geïdentificeerd schip had woensdagavond plaats. De autoriteiten waren kenne lijk pas vrijdag op de hoogte van het ongeluk. Recordaantal Sovjet-joden in Israël In Israël is sinds donderdag een record-aantal van meer dan 10.000 Sovjet-immigranten aangekomen. Dat houdt verband met het feit dat in de Sovjetunie vandaag een nieuwe, soepeler emigratiewet van kracht wordt. Als gevolg daarvan ontstaan waarschijnlijk langere wachttijden. In de maand juni kwamen in totaal meer dan 20.000 joden uit de Sovjetunie naar Israël. DAMASCUS-WASHINGTON AP-GPD De Iraakse oppositieleider Baian Jabar heeft de internatio nale gemeenschap opgeroepen de Iraakse president Saddam Hussein omver te werpen en hem te berechten wegens oor logsmisdaden. jahar deed zijn oproep gisteren in Damascus op de tweede dag van het over leg van het Iraakse Oppositieco mité, een bundeling van twintig organisaties die Saddam en zijn regerende Baath-partij willen afzetten. Jabar riep de wereld op tot de „politieke en economische om singeling" van het Iraakse regi me. Hij doelt daarmee op de voortzetting van de boycot te gen Irak, die na de inval in Ku- wayt in augustus vorig jaar werd ingesteld. Washington wil het embargo in stand houden tot dat Saddam uit de macht is ge- Abdel Jabbar Faraman, afge vaardigde van het Front van Kurdistan, zei in de Syrische hoofdstad dat zijn groepering de samenwerking met het Op positiecomité heeft hervat om dat er geen schot zit in de on derhandelingen tussen Kurdi- sche vertegenwoordigers en de Iraakse regering. Faraman zei dat het Front uit het overleg met Saddam de conclusie heeft getrokken dat de Iraakse leider de Kurden nooit democratie en autonomie zal geven. Kurdische leiders begonnen onderhandelingen met Saddam nadat hun opstand in maart werd neergeslagen. De leiders zeggen een voorlopig akkoord met Baghdad te hebben ver worpen omdat de regering daarin te veel voorwaarden zou stellen. Zaterdag waren de Kurden door Ahmed Jaafari van de door Iran gesteunde shi'itische Daawa-partij opgeroepen on voorwaardelijk terug te keren tot de Iraakse oppositie. Jaafari zei dat de dialoog met Saddam niets zal opleveren en het uit eindelijke doel van de oppositie, de omverwerping van de dicta tor, zal ondermijnen. Volgens Jaafari houdt Saddam de Kur den aan het lijntje om zich te kunnen concentreren op zijn shi'itische tegenstanders in het zuiden. Zodra die onschadelijk gemaakt zijn, kunnen de Kur den weer de volle laag verwach ten, aldus Jaafari. De Amerikaanse president Bush heeft het afgelopen weekeinde gezegd dat hij eerst langs diplo matieke weg wil proberen Irak over te halen al het materiaal in te leveren waarmee het kern bommen kan maken. De presi dent sloot militair optreden niet uit als Irak zou blijven weigeren het materiaal af te staan. „Dat is nu nog voorbarig", zei hij even wel. „We zullen eerst consulta ties op het diplomatieke front houden, net zoals we bij de Operatie Desert Storm deden". Gisteren kwamen een delega tie VN-functionarissen en het hoofd van het Internationale Atoom Energie Agentschap in Baghdad aan om met de Iraakse regering over de incidenten van de afgelopen week te praten. De spanning in Algerije is het afgelopen weekeinde ver der opgelopen nadat de politie de twee belangrijkste lei ders van de oppositiepartij FIS, het Islamitisch Reddings front, arresteerde. De tot nu toe onbekende islamitische 'Verzetsorganisatie tegen tirannen in Algerije' dreigde gisteren met moordaanslagen en vliegtuigkapingen als niet binnen twintig dagen verkiezingen worden gehou den. ALGIERS GPD-AP-Rtr-i De arrestanten zijn de voorzit ter en vice-voorzitter van het FIS, de imams Abassi Madani en Ali Belhadj. De twee hadden vrijdag tijdens een gebedsdienst in een moskee opgeroepen tot een „jihad", een heilige oorlog, als de regering de eerder deze maand afgekondigde noodtoe stand niet snel zou intrekken. De twee leiders werden kort daama gesommeerd zich bij de politie te melden, maar gaven aan die oproep geen gehoor. Gisteren werden ze alsnog op gepakt. De geestelijken zullen zich in een proces voor samen zwering tegen de staatsveilig heid moeten verantwoorden. De arrestaties kunnen, zo me nen westerse diplomaten, op den duur een kalmerend effect hebben. Want de leiding van het FIS is intern verdeeld en er bestaat binnen de fundamenta listen ook flinke oppositie tegen de nu vastgehouden Madani en Belhadj. Hen wordt met name „eigenzinnig optreden" verwe ten. De aanhoudingen volgden op een nacht van bloedige gevech ten. Twee jongeren werden ge dood en drie raakten gewond in een uren durende confrontatie in de wijk Belcourt, waar het FIS veel aanhangers heeft. De ge vechten vannacht begonnen na het ingaan van het uitgaansver bod, dat de regering vorige maand instelde om een einde te maken aan de gewelddadige demonstraties van FIS-aanhan- gers. Volgens diplomaten is het afgelopen weekeinde het do dental voor de maand juni op gelopen tot 70. De hoofdstad Algiers werd vannacht ook weer opgeschrikt door zwaar geweervuur. Vol gens ooggetuigen zijn in de hoofdstad tanks ter versterking van de troepen aangekomen. Soldaten die de hoofdwegen en kruispunten bewaakten, werden door fundamentalisten, die zich in de nauwe zijstraten bevon den, bekogeld met stenen en brandbommen en uitgemaakt voor „heidenen" en „joden". MOSKOU PETER PRINGLE THE INDEPENDENT Eduard Sjevardnadze moet vandaag verschijnen voor de commissie van toezicht van de commu nistische partij. De ex-minister van buitenlandse zaken van de Sovjetunie, die uit de gelederen van de communistische partij een nieuwe politieke groepering wil vormen, moet zijn acties nader verklaren. Algemeen wordt verwacht dat het ge sprek zal uitmonden in een ernstige breuk tussen Sjevardnadze en de partij later deze maand. De controlecommissie van de partij ziet zich geconfronteerd met onvermijdelijke hervormin gen en heeft dissidentéri die geloven'dat dë beStë overlevingskansen voor de partij zijn gelegen in een openlijke breuk met de oude garde, gesom meerd tekst en uitleg te komen geven. En nu heeft deze haast traditionele heksenjacht einde lijk de meest bekende critici binnen de eigen ge lederen van de partij bereikt, waaronder Sjevard nadze en Alexander Yakovlev, een naaste advi seur van president Gorbatsjov. Beiden waren ooit lid van het politbureau. De groep rond Sjevardnadze weet nog niet wat ze wjl doen, maar in een interview afgelopen weekeinde zei Sjevardnadze: „We moeten deze crisis in ons land het hoofd bieden, de democra tie redden en alle pogingen van het totalitaire re gime om weer in de oude orde te vervallen ih de kiem Sftïörërll" Hij zei dat dit niet direct hoefde te leiden tot de vorming van een nieuwe partij, maar „eerder een beweging of een alliantie". Onbekommerd spe len twee inwonertjes van Hongkong in zee, pal onder een bord dat waarschuwt voor de aanwezigheid van haaien. De 41 stran den van de Britse kroonkolonie zijn nog maar half zo vol als normaal, sinds vorige maand twee zwem mers werden gedood door bijtgrage haaien. foto afp dominiquc facet LUXEMBURG IPS De Europese Gemeenschap denkt aan het opzetten van een speciale anti-narcotica brigade „Europol", die tevens ingezet zal worden tegen de verwachte stroom van illegale immigran ten. Binnen de EG wordt ge vreesd voor een toename van de drugshandel en de komst van illegale immigranten als de grenzen tussen de EG-landen in 1993 verdwijnen. Het voorstel voor een „Euro pol", dat is geinspireerd op het Amerikaanse federale inlichtin genbureau (FBI), is afkomstig van de Duitse bondskanselier Kohl. Hij bracht het idee het af gelopen weekeinde naar voren tijdens de EG-top in Luxem burg. De komende maanden zal het voorstel, dat de steun van de Britten heeft, worden uitge werkt. Volgens diplomaten zal tij dens de EG-top in Maastricht later dit jaar, onder EG-voorzit- terschap van Nederland,""èen beslissing worden genomen over het eventueel opzpttdn van Europol. Rennen voor je leven. Inwoners van het Fili- pijnse dorpje Porac ontvluchten de brug over de gelijknamige rivier. Door een stroom van modder en stenen van de vulkaan Pinatubo steeg de waterstand gisteren in korte tijd met één meter. Tientallen Filipijnen keken hulpe loos toe hoe hun huizen werden weggevaagd. De 1462 meter hoge Pinatubo is sinds vier we ken actief en heeft enorme hoeveelheden as en stoom uitgestoot. Door de uitbarstingen zijn in totaal 338 mensen gedood. Meer dan 200.000 i sloegen op de vlucht. foto afp addis abeba frans van den houdt CORRESPONDENT Alle bevrijdingslegers van Etio pië zijn vandaag in Addis Abeba begonnen aan een nationale conferentie, die de politieke toekomst van het land moet be palen. In de stad zijn uiterst strenge veiligheidsmaatregelen van kracht. Internationale waarnemers, onder wie de Amerikaanse on derminister voor Afrikaanse za ken Herman Cohen, arriveer den gisteren in de Etiopische hoofdstad. Aan de vooravond van de conferentie hebben de nieuwe machthebbers in Etio pië duizenden krijgsgevange nen in het noorden van het land vrij gelaten. Het stadsdeel waar zich het conferentiecentrum, het Hilton Hotel en het presidentiële paleis bevinden, is sinds gisteren ge sloten voor alle gemotoriseerd verkeer. Ook de weg van het in ternationale vliegveld naar de stad wordt streng bewaakt door met machinegeweren bewa pende leden van het Etiopische LUXEMBURG PETER DE VRIES CORRESPONDENT De twaalf landen van de Europese Ge meenschap hebben het afgelopen week einde weinig vooruitgang geboekt in hun streven naar verdere politieke, economi sche en monetaire samenwerking. De resultaten van de vrijdag en zaterdag ge houden halfjaarlijkse EG-topconferentie in Luxemburg waren zó mager dat pre mier Lubbers openlijk betwijfelde of de Twaalf er nog wel in zullen slagen hun onderhandelingen over een politieke en monetaire unie vóór de jaarwisseling af te ronden. Andere regeringsleiders toonden zich aanmerkelijk positiever over de uitkom sten van het EG-topberaad. Het is nooit de bedoeling geweest dat in Luxemburg veel knopen zouden worden doorgehakt, klonk het. Dat moet onder Nederlands voorzitterschap in december in Maas tricht gebeuren. Maar volgens Lubbers zijn „de lidstaten er mentaal nog niet aan toe. Het wordt heel zwaar". Lubbers dekt zich daarmee op voorhand al in te gen een mislukking van het vandaag be gonnen Nederlandse voorzitterschap. De Britse premier Major, de Franse president Mitterrand en de scheidende Luxemburgse voorzitter Santer lieten zich beduidend optimistischer uit over de kansen op een akkoord in Maastricht. „Het is ieders doel het in Maastricht eens te worden", aldus Major en Mitter rand, die stelden dat er vooruitgang in de discussies zit. Alleen voorzitter Delors van de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, waarschuwde dat „alle lidstaten de komende tijd kwa litatieve sprongen zullen moeten ma ken" Het pe: i Lubbers zaterdag bij de afsluiting van de top in Luxem burg was des te opmerkelijker, omdat de premier zich vrijdagavond nog vrij hoop vol had uitgelaten. De EG had juist bij zonder alert gereageerd op de crisis in Joegoslavië, door een eigen missie naar Belgrado te zenden. Maar de zitting van zaterdag, waar de interne problemen van de EG aan de orde kwamen, stond daarmee „in scherp contrast", aldus Lubbers. Vooral de Britse bezwaren tegen een politieke unie, de introductie van één Europese munt en één centrale bank, bleken onwrikbaar. Premier John Major liet zijn verzet tegen de monetaire een wording zelfs nog eens nadrukkelijk vastleggen in een voetnoot in het slot communiqué. De Britten kwamen op 4iet laatste moment met die voetnoot aanzetten en lieten zich daar tijdens een twee uur durende harde discussie met de andere landen niet meer vanaf bren gen. „Het is niet onoplosbaar, maar poli- tiek-psychologisch klinkt dit toch wel anders", aldus een teleurgestelde Lub bers na afloop. Major wuifde dat weg met de mededeling: „Geen nieuws". Op een persconferentie bezwoer de Britse premier dat het Verenigd Konink rijk geen verdrag over de pplitieke unie zal tekenen wanneer daar het woord 'fe deraal' in voor komt. De Britten vinden die term verwarrend, maar bovenal te centralistisch klinken en zijn bang te veel van hun soevereiniteit te moeten afstaan aan een centraal Europees gezag in Brussel. Hetzelfde geldt voor het oprich ten van een centrale bank, die de geld politiek en het economisch beleid van de lidstaten moet coördineren. Revolutionaire Democratische Volksfront (Eprdf), dat sinds en kele weken aan de macht is in Etiopië. „Dit is de eerste keer in de ge schiedenis van Etiopië dat een dynamische en vreedzame po ging wordt ondernomen om met alle oppositiebewegingen samen een overgangsregering te vormen", aldus Dawit Yohan- nes, woordvoerder van het mi nisterie van informatie. Volgens een lokale journalist zijn de veiligheidsmaatregelen heel begrijpelijk omdat alleen al in de hoofdstad grote aantallen vuurwapens, munitie en hand granaten in omloop zijn en een aanslag uiterst desastreuze ge volgen kan hebben voor de toe komst van Etiopië. De conferentie vloeit voort uit de vredesconferentie die enkele weken geleden in Londen werd gehouden. De Verenigde Staten gaven het Eprdf toen het groene licht Addis Abeba binnen te trekken om orde en gezag te herstellen. Nu, ruim een maand later, lijkt het daar aardig in ge slaagd. Samenwerking rivalen Liberia YAMOUSSOUKRO AP Rebellenleider Charles Taylor en interim-president Amos Sawyer van Liberia, die elkaar het presidentschap van hun land betwisten, hebben gisteren beloofd met elkaar te gaan sa menwerken om een einde te maken aan achttien maanden burgeroorlog. De minister van communica tie van Ivoorkust, Augustin Mi- remont, zei dat de vijf Westafri- kaanse leiders hebben afgespro ken een commissie in het leven te roepen die verkiezingen moet voorbereiden in Liberia. Taylor heeft zich daarmee akkoord verklaard en gezegd zich aan de aanbevelingen van de commis sie te zullen houden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4