Feiten Dodelijke spanning op doodstille dag in Sloveense hoofdstad In voormalige DDR staan raderen stil Geduld Stipe Mesic beloond BELGRADO AFP-Rtr De nieuwe president van Joego slavië, de Kroaat Stipe Mesic, heeft zes weken op zijn benoe ming moeten wachten. Maar als oud-politiek gevangene weet hij dat geduld een schone zaak is. Hij wordt het eerste niet-com- munistische staatshoofd van het naoorlogse Joegoslavië. Voor Mesic is nu de tijd aange broken zijn ideeën vorm te ge ven. Aan de vooravond van zijn benoeming heeft hij niet ver huld dat wat hem betreft de fe derale structuur van Joegoslavië een gepasseerd station is. Hij is een voorstander van een confe deratie, waarbij de verschillen de deelrepublieken een grote mate van autonomie krijgen. Maar gemakkelijk zal deze her- vormingskoers niet zijn. Binnen de acht leden tellende presiden tiële raad spreekt immers de helft met een Servische tong. En de Serven zijn de grootste voor standers van behoud van de fe deratie. Dp 56-jarige jurist Mesid zou in een communistisch Joegoslavië geen carrière hebben kunnen maken. Enkele uren voor zijn benoeming liet hij zich nog ont vallen een „hardnekkige tegen stander van communisten" te Stipe Mesic staat voor de zware taak de federale republiek Joego slavië opnieuw vorm te geven fo to ap michel euler zijn. Zijn levensloop onder streept deze opvatting. Reeds in het begin van de jaren zeventig nam hij actief deel aan een op leving van het nationalisme in Kroatië. In de hoogtijdagen van maarschalk Tito was dat een hoofdzonde die subiet bëstfêft moest worden en Mesic ver dween voor 26 maanden in een cel. Nadien was hij, als uitvloei sel van zijn uitgesproken me ning, nog eens drie jaar werk loos. Zijn politieke loopba; geraakte mede daardoor voor ïge jaren in het slop. Eerst bij recente- lijke opkomst van he t meerpar tijenstelsel liet hij zijn gezicht weer zien. Hij leidde de verkie zingscampagne van de Demo cratische Krpatische Gemeen schap. Sindsdien gaat het s: A. Na het premierschap van z repu bliek Kroatië volgde in de afge lopen nacht het federale presi dentschap. Dat zijn eenjarige bewind hectisch zal zijn, staat nu al wel vast. De federatie staat op knappen nu Kroatië en Slovenië vorige week hun onaf hankelijkheid hebben uitgeroe pen. Aan Mesic de taak dit in goede banen te leiden en tevens het federale leger in toom te houden. Want als staatshoofd is hij opperbevelhebber. In de afgelopen dagen toonde het leger aan de eenheid van het land met hand en tand te willen verdedigen. Van een uit voerende taak van het leger moet Mesic echter niets heb ben. „Het leger kan hierin geen rol spelen", zo verklaarde hij. „Ik meen dat we deze crisis op democratische wijze en in over leg kunnen oplossen" Maandag 1 juli 1991 EN MENINGEN HET OPTREDEN VAN HET J Slavische nationale leger (JNA) isTn de ogen van enkele Slovenen gelijk aan dat van de nazi's Konkanje-columnist Gerrit Jan Zwier is op vakantie TOM JANSSEN reservisten gemobiliseerd slecht nieuws, want het bete- kënt dat de Serviërs zich in het conflict willen mengen en het leger zich voorbereidt op een langere confrontatie. Nieuwtje twee: de Joegoslavi sche premier Markovic is onder weg naar Ljubljana om met pre sident Kucan te praten over de situatie. Dat is positief, want zo lang Markovic in de stad is, is een aanval onwaarschijnlijk. Maar de meeste mensen ver wachten niet echt veel van het gesprek. De overtuiging groeit dat Markovic de macht eigenlijk kwijt is en het leger inmiddels geheel op eigen houtje handelt. Nieuwtje drie: steeds meer Joe goslavische soldaten, maar ook officieren, zouden overlopen of zich overgeven, omdat ze het vechten moe zijn of het niet eens zijn met de actie tegen Slovenië. Het zouden er inmid dels vele honderden zijn. Dat is mooi, als het waar is, want tot nu toe was het voor journalisten niet mogelijk om de getallen te controleren. „Ik weet niet meer wat ik gelo ven moet en wat niet", zegt een studente op het enige open ter rasje in Ljubljana. „Ik kan niet eens zeggen dat ik bang ben, ik voel me wezenloos. Ik kan nog steeds niet geloven dat dit ons echt overkomt. Dinsdag zou ik op vakantie naar Nederland gaan. Dat zal er wel niet van ko Soldaten van de Sloveense defensiemacht bewaken de toegangswegen tot Ljubljana. foto epa robertrajtic De straten van de Sloveense hoofdstad Ljubljana liggen er zondag verlaten bij. De stilte wordt alleen verbroken door het gekwetter van vogels, af en toe het geronk van een politiejeep en soms het gedender van een goederen trein. Dan blijven de weinige voorbijgangers even stil staan, luisteren aandachtig. Als ze verder lopen, kijken ze verlegen om hun schrikachtigheid. Maar het luchtalarm, dat 's ochtends om negen uur het leven in de stad tot stil stand heeft gebracht, klinkt geen tweede keer. LJUBLJANA RUNA HELLINGA CORRESPONDENT De meeste inwoners kiezen des ondanks het zekere voor het on zekere en blijven thuis. Behalve een enkele eigenaar van een hond die zijn huisdier voor een korte plaspauze de straat op laat, lopen er alleen zwaarbewa pende politieagenten en leden van de territoriale strijdkrachten rond. Het aantal versperringen is ver veelvoudigd en steeds vaker worden automobilisten bij weg blokkadesaangehouden. Dan moeten ze, soms onder bedrei ging van een geweer, hun kof ferbakken openen. De Sloveen se autoriteiten zijn ervan over tuigd dat Ljubljana wemelt van de Joegoslavische 'agenten' en tonen als bewijs daarvan beel den van een man die zaterdag nacht in het centrum van de stad werd doorgeschoten. Slecht een enkele eigenaar van een terrasje heeft de stoute schoenen aangetrokken en zijn zaak opengegooid. Hij verkoopt alleen bier en dat vindt gretig aftrek bij een kleine groep klan ten die zich door het leger niet van de straat laten verjagen en ondanks alles van de warme zo merzon genieten. „Bang, ik?", zegt een jonge man, „Nee hoor, helemaal niet. Ik beschouw het allemaal als een grote, vreemde grap". De omstanders lachen daverend. Ze verjagen hun angst met bier en cynische humor. De ene mop na de andere vliegt over de bar. Toch zitten ze, net als iedereen in deze dagen, met een oor aan de radio gekluisterd. Ieder nieuwsbulletin wordt met grote aandacht gevolgd. Dat is een van de vreemde dingen aan de ze dag: hoewel de spanning te snijden is, gebeurt er eigenlijk helemaal niets. Het staakt-het- vuren dat vanaf vrijdagavond geldt, wordt een enkel inci dent daargelaten op zondag vrijwel overal in acht genomen. Er zijn wat kleine uitzonderin gen, maar die hangen niet sa men met gevechtshandelingen. Overal in Slovenië zitten al da genlang kleine legereenheden vast op hun posities. Vaak zijn ze al die tijd verstoken van voedsel en water. In sommige gevallen dreigen tankbeman ningen met een schietpartij om eten af te dwingen. Maar verder is het doodstil in het land. Schuilkelders Stilte voor de storm of het begin van een vrede? Niemand weet het antwoord nog te geven. Een gevoel van onwerkelijkheid overheerst. Was er 's ochtends echt een reden voor het luchta larm? Of was het slechts be doeld om de bevolking alert te maken? De meningen verschil len, sommigen zijn ervan over tuigd vliegtuigen te hebben ge hoord, anderen weten van niets. Zeker is in ieder geval dat het grootste deel van de burgers zich tijdens het luchtalarm keu rig volgens de aanwijzingen naar de schuilkelders heeft ge spoed. Slovenië heeft een zeer uitgebreid net van schuilgele- genheden, waar ongeveer de helft van de bevolking in terecht kan. Er zijn bunkers gebouwd onder alle gebouwen die na 1971 zijn neergezet en in de grote steden is een schuilkelder nooit meer dan 300 meter weg. Bovendien is iedereen zeer goed geïnstrueerd. Vanaf de la- Overal in Ljubljana patrouilleren soldaten van de Sloveense defensiemacht. •foto ap gere school krijgt iedere Sloveen twee keer per jaar een rampen oefening. En de afgelopen da gen hebben de inwoners van Ljubljana, Maribor en andere grote steden een pamflet in de bus gekregen waarop de dichtstbijzijnde schuilkelder wordt aangegeven en de bete kenis van de alarmtonen nog eens uitvoerig uitgelegd „Die oefeningen betreffen za ken als overstromingen, aardbe vingen of ernstige fabrieksonge- lukken. Een luchtaanval zat niet in ons pakket. Maar onze ge drongen praktijkoefening van ochtend verliep perfect", zegt bouwkundig ingenieur Milan Lampret van de afdeling civieje verdediging van het ministerie van defensie tevreden. Geruchten Nieuwtjes en geruchten doen snel de ronde. Afhankelijk van het nieuws stijgt of daalt de stemming. In Servië en een deel van Bosnië-Hercegovina zijn de D-Mcirk heeft Oostduitsers (nog) niet de verwachte welvaart gebracht BERLUN HANS HOOGENDIJK CORRESPONDENT Honderden gepantserde auto's reden een jaar geleden onder gewapend escorte vanuit Frank furt aan de Main richting DDR. In de laadruimten tientallen miljarden harde marken. Op 1 juli zouden de Oostduitsers bij het van kracht worden van de Duits-Duitse monetaire unie hun 'monopoly-geld' kunnen wisselen legen de keiharde D- mark. Zo hadden de Oostduitse minis ter-president Lothar de Maiziè- re en zijn Westduitse collega Helmut Kohl het afgesproken. Ze moesten wel, want hadden de Oostduitsers op hun grote demonstraties niet gezongen: „Komt de D-mark niet naar ons, dan gaan we naar de D-mark"? Tientallen politici en economen voorspelden een tweede 'Wirt- schaftswunder'. De Oostduit sers geloofden het. Eindelijk echt geld voor goed werk. Nooit meer in de rij staan voor de HO- en Konsumwinkels om schaarse en inferieure produkten te be machtigen. Weg met de Trabi en de Wartburg, leve de Opel en de Golf. De harde mark heeft de verre vakantie, de nieuwe auto en de renovatie van het eigen huisje mogelijk gemaakt. Maar de meeste gewisselde marken zijn nu op en het autootje moet naar de garage, de verzekerings premie dient betaald te worden. Stroom, gas, kolen, water en te lefoon zijn al duurder gewor den. Deskundigen schatten dat eind dit jaar de mensen 15 pro cent minder te besteden heb ben dan een jaar geleden. Nog erger zijn de gepensioneer den en werklozen eraan toe. Menigeen moet rondkomen van een pensioen van zo'n 600 mark of een uitkering die er iets boven ligt. De centrale regering heeft intussen tot een drasti sche verhoging besloten, De 'Treuhand', een staatstrust die de ruim 8000 vroegere 'volkseigen' staatsbedrijven moet saneren en privatiseren, heeft intussen 1700 onderne mingen verkocht. De kopers hebben beloofd tientallen mil jarden te zullen investeren. Maar eerst vindt er een ijskoude sanering plaats. Honderddui zenden werknemers zijn ontsla gen en vandaag komt de vol gende klap als de zogenaamde wachtgeldregeling afloopt. Van de 9,5 miljoen Oostduitse werk nemers, blijven er op korte ter mijn hooguit 5 miljoen over. Tegelijkertijd proberen hon derdduizenden Oostduitsers als kleine zelfstandigen een be- staan(tie) op te bouwen. West duitse kenners hadden immers voorspeld dat de grote 'boom' zou komen in de dienstverle ning. Toerisme, vervoer, horeca, banken en verzekering, handel en software-industrie gingen gouden tijden tegemoet, zo luidde de boodschap. De Oost duitsers storten zich op deze dienstverlenende sector. Som migen met succes, vooral in de verzekeringen en autobranche, anderen kunnen hooguit hopen te worden opgeslokt door West duitse profs voordat al hun spaarcentjes eraan zijn gegaan. In de onder Honecker zo 'gelief de' badplaatsen aan de Oostzee en de dorpjes in de Harz of het Ertsgebergte is het stil. De 'wes- sies' komen wel, maar houden het na hooguit twee dagen ge zien: comfort uit de jaren 50. Ook in de autohandel komt al weer de klad. De Oostduitsers wilden alleen dat de nieuwe vierwieler glom en minstens 160 kilometer per uur kon ha len. Ze zijn er nu achter geko men dat het onderhoud en de verzekering van zo'n luxe west- kar heel wat meer kosten dan ze voor hun stinkende, maar be trouwbare Trabant uit moesten geven. De toenmalige Westduitse mi nister van economische zaken Helmut Haussmann zei op 1 ju li 1990: „De DDR is niet het ver lengde afzetgebied dat vanuit het Westen wordt bevoorraad. Nee, Oost-Duitèland biedt de grote kans voor de vestiging van een zelfstandige, middelgrote industrie". Haussmann zat er volledig naast. In het Oosten staan de raderen stil en wie probeert ze weer in beweging te brengen met de miljarden die Bonn in het land heeft gepompt, stuit op een ho ge bureaucratische muur. De ambtenaren die het geld moe ten verdelen, zijn totaal overbe last en durven geen verant woordelijkheid op zich te ne- Nadat de Westduitse voedings middelenindustrie had besloten de zes nieuwe deelstaten zelf te bevoorraden de 'ossies' snak ten snakten immers zo naar de ze produkten raakten de lo kale bedrijven hun waren aan de straatstenen niet meer kwijt. Nu de eerste roes voorbij is, vra gen steeds meer Oostduitsers naar hun eigen produkten. Maar de schade van één jaar boycot is niet zo maar te her stellen. Niet alleen zijn bijna al le oude distributiekanalen ver loren gegaan, ook de grote col lectieve boerderijen hebben de slag tegen de vrije-marktecono- mie verloren. Toch heeft de harde mark ook iets goeds gebracht. Er zijn eer ste tekenen die duiden op her stel. Uit de bouw en toeleveren de bèdrijven komen optimisti sche berichten. Dat is ook niet zo verwonderlijk, want de staat pompt per jaar 100 miljard in de nieuwe deelstaten en dus kan er gerenoveerd, gerestau reerd en nieuw gebouwd wor den. Andere positieve signalen ko men uit de detailhandel. Tot nu toe hadden hoofdzakelijk West duitse warenhuizen geprofi teerd van de geweldige Oost duitse kooplust. Nu duizenden vroegere staatswinkels gepriva tiseerd zijn en onder Oostduitse leiding de harde les van de vrije-markteconomie wordt ge leerd, voelen Hertie, Karstadt, Kaufhalle en Wertheim de toe nemende concurrentie. De stemming in Oostduitsland is eigenlijk veel minder slecht dan de hoge werkloosheidscij fers zouden doen vermoeden. Volgens een enquête voor het Oostduitse blad Tribune zijn de meeste Oostduitsers redelijk te vreden. Een ander resultaat uit dit donderdag gepubliceerde onderzoek: 39,8 procent ziet in de naaste omgeving tekenen dat het beter gaat, 36 procent ziet geen verschil en 23 procent meent dat het dal nog niet is bereikt. Met de D-mark zijn veel Oost duitsers wel zelfbewuster ge worden. In eigen land, vooral in het westelijk deel, voelen ze zich veelal Duitsers-tweede klas, maar aan de Zuideuropese stranden tellen ze helemaal mee. Als ze tenminste hun geld uitgeven... Van de monetaire unie met het rijke West-Duitsland vandaag een jaar ge leden en de Duitse hereniging in oktober hebben de burgers van de voormalige DDR nog niet veel voordelen ondervon den. Vandaag raken honderdduizenden Oostduitsers hun in komen kwijt omdat de wachtgeldregeling afloopt. Van de eufo rie bij het slechten van de Berlijnse Muur is dan ook weinig over anp

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2