d Werklozen spiegelen zich in Manhattan van Amsterdam Extra Redactie: 023-150239 PIET BERGHUIS Vormgeving: WIM ENTIUS Spiegelend glas en prestigieus marmer. Het bedrijvengebied in Amsterdam- Zuidoost is er sinds halverwege de jaren tachtig vrijwel mee volgebouwd. High-tech bedrijven als Honeywell, Datex, Unisys en Buil, hoofdkantoren van bedrijven als Fokker, de Bijenkorf, de Amro- en NMB-Postbank en talloze kantorencomplexen. Tussen de vijf en zes miljard gulden werd hier inmid dels geïnvesteerd door de bijna vijfhonderd bedrijven die zich er de afgelo pen jaren vestigden. Al met al goed voor zo'n 36-duizend arbeidsplaatsen. AMSTERDAM THEA VAN BEEK GPD Dat is de situatie aan de ene kant van de spoor- en metrolijn. De andere zijde is veel minder spectaculair. De Bijier, een stads deel met 90-duizend inwoners, van wie ruim een kwart geen werk heeft. Het hoogst is die werkloosheid onder de 29 procent be woners van Surinaamse en Antilliaanse af komst. Zij wonen voornamelijk in de hoog bouw van de Bijlmermeer en ruim 37 pro cent van hen is werkloos. Winkelcentrum Als een eilandje tussen de spiegels en de Bijlmer-treurigheid, ligt het succesvolle winkelcentrum de Amsterdamse Poort. Jon ge, op het oog geslaagde zaken- en kantoor mensen slenteren er tijdens hun lunchpau ze tussen de Bijlmer-bewoners. Het is de enige plek waar beide zijden elkaar ont moeten. Noodgedwongen lijkt het wel. Een broodje-gezond is nauwelijks voorhanden i dec ïhet Toch blijkt achter al die spiegelende kan- toorfacades het opleidingsniveau van de werknemers weinig af te wijken van het lan delijke beeld. De werkgelegenheid is er veel minder hoogwaardig dan de buitenkant van de gebouwen dQ.et vermoedenv;D.ie..cpnp.l.vi.: sie trekt het Bureaii Regioplan, die de ar beidsmarktsituatie in Amsterdam-Zuidoost Moeilijk te vinden In deze zogeheten 'Zuidoostlob' is de daar razendsnel gegroeide werkgelegenheid slecht afgestemd op de in het gebied wo nende beroepsbevolking, concludeert het bureau. Zo'n 80 procent van de werkne mers woont elders in de regio. Minstens even opmerkelijk is dat maar liefst 40 pro cent van de bedrijven zegt veel moeite te hebben met het vinden van personeel. Er blijkt niet alleen grote, behoefte aan tech nisch, middelbaar en hoger geschoolde mensen, zelfs laag geschoolden zijn moei lijk te vinden. Merkwaardig, want driekwart van de werklozen in de Zuidoostlob is laag geschoold. De Vereniging van Bedrijven in Amster dam-Zuidoost (VAZ) kijkt niet erg op van deze conclusies. Bestuurslid en Rabobank- onderdirecteur Th. Guntenaar: „We hebben altijd al gezegd dat het hier lijkt op Zuidamerikaanse situaties. Eigenlijk zou den de werklozen uit Zuidoost drie keer in het aantal arbeidsplaatsen passen. Dat is overigens wel een optische vertekening. De bftdjjjyp-n, flje. tyéj'-zijn neergestreken, .na-, men die arbeidsplaatsen wel rrifet zich Motivatie „Toch is hier voldoende werk van alle ni veaus, alleen vinden we de mensen er niet voor", constateert Guntenaar. Legio oorza ken zijn daar volgens hem voor te beden ken. „Bij voorbeeld de motivatie om nog wel te willen werken. Anderzijds ook het functioneren van het arbeidsbureau. Want dat functioneert dus niet. Als je kijkt hoe veel mensen daar met daadwerkelijke ar beidsbemiddeling bezig zijn, blijkt dat zeer gering". Voorlichting Bedrijven klagen nogal eens over het keuze gedrag van leerlingen en over de mentaliteit en motivatie van schoolverlaters. Die zou den te weinig inzicht hebben in wat er op de arbeidsmarkt van hen verlangd wordt. Directeur Unisys Nederland en tevens VAZ- voorzitter J. Scholte: „Het is duidelijk dat je aan de ene kant arbeid hebt en aan de an dere kant het arbeidsaanbod. Het is de taak van de intermediair een link te leggen in het bij elkaar brengen van deze twee groepen. We proberen het nu vooral met meer voor lichting aan schoolverlaters". „Ik denk dat we ons voornamelijk op de jeugd moeten richten", zegt Guntenaar. „We vechten nog steeds tegen de mentali teit van veel ouders. Die willen hun kinde ren allemaal economie laten studeren, ter wijl ze beter af zijn als ze een vak leren". Overigens gaan de bedrijven zelf ook niet geheel en al vrij uit, constateert het bureau Regioplan. Er worden nogal eens te hoge ei sen aan sollicitanten gesteld. „Bedrijven opereren soms vanuit de gedachte dat het maar niets is met al die werklozen en dat mep daarom maar beter rraar meer oplei-, ding én ervaring kan vragen". De gladde buitenkant van Amsterdam-Zuidoost. Discriminatie Discriminatie komt ook nogal eens voor. Soms in zeer directe vormen, soms meer indirect Deonderzoekers1 hoorden daarvan diverse voorbeelden: „Gaat u maar kijken in Het Manhattan van Amsterdam weerspiegelt een uitbundige expansie van bedrijven. de Amsterdamse Poort, daar hangen ze al lemaal rond". Of: „Het zijn relatief vaak al lochtonen die snel weer ophouden met werken". En: .Alles wat van buiten Neder land komt, daar hebben we niets aan. Ze blijven van de ene op de andere dag weg". Maart vorig jaar startte de Stichting ter Ont wikkeling van de Amsterdamse Regio (SO NAR) in Zuidoost een project. In drie jaar tijds moeten daar 75 tot 100 nieuwe be- drijfsaktiviteiten komen, die 300 nieuwe ar beidsplaatsen opleveren. De helft van die arbeidsplaatsen zou voor allochtonen moe ten zijn. SONAR werd in 1985 opgericht door ruim veertig grote Amsterdamse bedrijven, de gemeente, het arbeidsbureau en de Indus- triebond-FNV. Doel is het stimuleren van nieuwe bedrijvigheid en het geven van praktische ondersteuning aan startende on dernemers. De uitvoering van het project is in handen van het adviesbureau Job Crea tion, dat al eerder in Amsterdam onder auspiciën van SONAR 79 nieuwe bedrijven van de grond hielp, met ruim 400 nieuwe arbeidsplaatsen. Optimistisch Nu, na ruim een jaar is men over de Bijlmer voorzichtig optimistisch. Bij aanvang van het project kwamen maar liefst 650 gega digden om informatie vragen. Uiteindelijk bleven er negentig ondernemers in spe over waarmee Job Creation verder ging. Inmid dels zijn vijftien bedrijven gestart of staan op het punt te beginnen. Eenzelfde aantal wacht nog op geschikte bedrijfsruimte. Dit keer niet temidden van de spiegelende be- drijfscomplexen, maar juist betaalbare ruimten in de woonwijk zelf. Bepaald snel komen die nog niet van de grond. Onder de vrij luguber aandoende n het Hakfort bij voor- 1, zijn de eerste voorbereidende werk zaamheden begonnen voor de aanleg van een bedriifsverzamelcentrum. De helft is op voorhand verhuurd aan acht startende be drijfjes. De bouw van een bedrijfsverzamel gebouw elders in de wijk gaat ook nog niet van een leien dakje. Het vinden van een fi nancier blijkt niet eenvoudig. Projectmana ger P. van Aalst van Job Creation: „Het meest fysieke dat je kunt scheppen zijn na tuurlijk banen. Maar het probleem is twee ledig. Enerzijds heb je die hoge werkloos heid. anderzijds ontbreekt het nier aan een midden- en Ideinbedrijf. Die sector vervult een functie die hier nog niet zo bestaat; ze ker niet in directe relatie met de woonom geving. Wat werkgelegenheid betreft sluit dat mooi aan op het arbeidsaanbod. Door hun opleiding en arbeidsverleden komen veel werklozen niet aan de bak bij bestaan de bedrijven". Kennisniveau „Wij turven geen diploma's of een oplei dingsniveau. Ons klantenbestand bestaat ruwweg uit lager gechoolde mensen. Het percentage kandidaten dat wij echter moe ten afwijzen wegens te gering kennisniveau bedrijf te starten ligt aanzienlijk ho ger". Zijn collega A. Bakker constateert: „Ze lopen vaak nog in de wolken over het ide aalbeeld van het vrije ondernemerschap. Maar een ondernemer moet wel in staat zijn een bedrijf goed te runnen". Een van de doelstellingen van het project is De Bijlmer en Zuidoost, twee werelden pal naast elkaar FOTO ROLAND DE BRUIN dat de startende bedrijfjes op termijn hun personeel ook werven in Zuidoost. Van Aal^t: „In het midden- en kleinbedrijf werkt .men vaak in.h^t 'vlarvia-circuit'Siurina-. mers en Afitïllianen hebben zo hfln eigen communicatienet, met hun eigen clubjes en krantjes. Het ligt dus voor de hand dat deze ondernemingen ook via datzelfde cir cuit hun mensen zoeken in de eigen buurt. Dat dit lukt is wel gebleken bij het Amster dams Ondernemers Centrum in het voor malige Wilhelmina Gasthuis. Het meren deel van het personeel daar woont binnen een straal van 500 tot 700 meter". Infrastructuur Toch blijft het SONAR-initiatief slechts een druppel op de gloeiende plaat voor de Bijl mer. „Wij zijn niet de probleem-oplosser van die werkloosheid. Die zit aan de 'over kant' constateert Van Aalst nuchter. De VAZ, sinds 1988 een officiële vereniging met 265 aangesloten leden, vertegenwoor digt zo'n 90 procent van de werknemers in Zuidoost. „Als gebruikers hebben wij be lang bij een positieve belangenbehartiging van dit gebied", stelt voorzitter Scholte. „Dan gaat het bijvoorbeeld om de infra structuur, veiligheid, telecommunicatie en promotie, maar ook om het wonen en wer ken hier. Als werkgevers zouden we erbij gebaat zijn dat veel van onze werknemers in het gebied wonen. Dat zou veel verkeer besparen en veel bijbehorende infrastruc tuur als parkeervoorzieningen overbodig maken". Guntenaar: „Een paar iaar geleden kreeg ik hoongelach als ik zei dat er huizen moeten komen in de prijsklasse van drie ton tot een miljoen. Langzaamaan ziet men nu ook in dat dit moet. Je hebt een organische sa menwerking nodig, waarin alle aspecten van de samenleving vertegenwoordigd zijn. Dan heb je ook niet meer al die files 's avonds richting het Gooi". Concurrentie De 'Zuidoostlob' bij Amsterdam is inmid dels vrijwel volgebouwd met bedrijven. Maar de bouw van bedrijfsparken zet on verminderd voort. Rondom Schiphol. Slo- terdijk, het favoriete en meest dure Amster dam-Zuid en in de toekomst ook de IJ-oe- ver. Vreest men in Zuidoost daarvan geen concurrentie? Scholte: „Zuidoost noemen wij het Manhat tan van Amsterdam. Er is ons aJles aan gele gen dat de overheid onze belangen verde digt. We zullen moeten oppassen dat de stad de belangen niet verplaatst naar ande re stadsdelen. Daarom moeten we zorgen aantrekkelijk te blijven". Mede-bestuurslid van de VAZ Guntenaar ziet het niet zo somber. „Die ontwikkelin gen rond het Atrium-complex in Amster dam-Zuid zijn interessant vanwege de doorschietende huurprijzen. Van Thijn heeft over Zuidoost eens gezegd: 'Ben ik hier in een gebied dat de ontwikkeling van de IJ-oever gaat remmen?' Ik denk dat niet. Het bijt elkaar niet. Integendeel, het ver sterkt elkaar alleen maar".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23