Leven en wonen Grootse kijk op alledaagse zaken Breedbeeld-tv dit najaar te koop Gezond (en mooi) slapen Vergeet niet de planten te stutten Maandag 1 juli 1991 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: MITZIE MEUERHOF DEGENE DIE parfums samenstelt wordteen parfumeur genoemd- En als ze zeggen dat hij een 'Neus' is, heeft hij wel wat in zijn mars. Be roemde neuzen zijn of waren André Fraysse (Arpège); Emond Roudnitska (Diorella), Ernest Beaux (Chanel 19). ESTEE LAUDER is de enige vrouwe lijke parfumeur die de eretitel 'Neus' kreeg Zij lanceerde ondermeer Priva te Collection en Cinnebar GUERLAIN WAS de eerste parfu meur die het in de 20ste eeuw waag de een mannengeur uit te brengen In 1904 kwam hij met Mouchoir de Rosine. HET WETEN WAARD Er zijn heel wat dure smeerseltjes in de handel om rimpels tegen te gaan. Wie daar niet meteen aan wil beginnen kan het volg de eens proberen: 1 kopje gekookt water; 2 kopjes gekneusde venkel (stelen en bladeren), een theelepel ho ning, snufje poudre de riz. Giet kokend water over de venkel en laat het geheel een uur trekken. Voeg honing en poudre de riz toe terwijl het mengsel nog heet is. Laat het afkoelen en dep het op je gezicht. Laat het een paar minuten zitten. Spoel het dan met warm water af. Dit recept komt uit 'Natuurlijke Huidver zorging' van Cherie de Haas, uitgegeven bij Strengholt (ISBN 9060107020). Antwerpse mammoetprodukten populair bij Hollanders Antwerpenaar Frank de Bièvre (52) heeft een eigenaardig trekje: hij ziet elk voorwerp het liefst groot. Een paperclip bijvoorbeeld moet voor hem ander halve meter te zijn. Toen hij zeven jaar geleden zijn baan als commercieel di recteur van een groot concern opgaf om schroevedraaiers van twee meter te gaan maken, concludeerden zijn bazen: geschift, overspannen. Inmiddels is Franks winkel 'Extra Large' aan de Oude Beurs in Antwerpen bijna een toe ristische attractie geworden, waar liefhebbers van zijn decoratieve rariteiten soms urenlang ronddrentelen. Dirk de Moor Wandelend in het rustige straatje Oude Beurs achter de drukke, door cafés en res taurants omringde Oude Markt is daar in eens een schok van verbazing. Ie passeert een etalage en pats: een praline zo groot als een halfje bruin, een spijker van een meter, een telefoon die zo'n anderhalve meter breed moet zijn, een stalen moer waar je in kunt zitten. Eigenaar Frank de Bièvre meet toch gauw 1.85 m, maar hij lijkt tussen al de voorweipen uit reuzenland een gedrongen mannetje. Orgineel Ramen in het hoge plafond van de exposi tiezaak werpen het gewenste licht op bizar re zaken: een echt eetbare praline zo groot als een poef, een Zippo-aansteker waarin wel een halve liter benzine gaat, een tennis bal waarmee je zou kunnen voetballen, pot loden en schroevedraaiers van twee meter, een wondermooie houten combinatietang van ongeveer onze lichaamslengte, een enorme meetlat waarop wij met onze leng te niet verder komen dan een halve meter, dobbers slank en groot als mannequins, darts-pijlen als vliegtuigraketten, een kle renhanger van anderhalve meter, mantel pakje goed voor drie Rita Corita's... Frank de Bièvre: „Alles wat ge hier zit is he lemaal origineel en werkt echt. Geen piep schuim, geen pretpark-achtige vergrotin gen, geen kitsch. Dat potlood van twee me ter heeft een echte grafietpunt hoor. Ik ont werp alles zelf. De schaal is zelfbedacht. Het moeilijkst zijn de schaal-correcties. Wat .gerpoet bedenken hè, die tennisbal is Véér tien keer uitvergroot, maar de naad slechts drie keer. Nu zult ge peinzen waarom. Nou dan vertel ik u dat: vergroot ik die naad ook veertien keer dan is dat geen gezicht, dan is het geen tennisbal meer hè, maar een ge drocht. Ge moet gevoel voor maat hebben". Een koffiezet-apparaat, dat volgens Frank zo'n 45 liter kan bevatten en goed functio neert, is een eye-catcher. Het Heeft 870.000 francs gekost en is gemaakt voor een beurs. „Mooie reclame. Men spreekt af op zo'n beurs bij dat apparaat. Die telefoon daar heb ik gemaakt voor Spaarkrediet, ook een enorm succes op beurzen. De mensen gelo ven eerst niet dat je er echt mee kunt bel len. Maar ik doe geen concessies hè. Wat van mij komt is echt". Goedkoper „Toen ik hier begon met een schroeve- draaier en een potlood van twee meter, zei mijn bankier: alles goed en wel hè, maar ge moet ook wat in de goedkopere prijsklasse doen. Want het moet wel gaan lopen. En daarom verkoop ik er nu ook wat eenvoudi ger dingetjes bij: extra grote Kuifje-puzzels, dobbelstenen, rekenmachines, zes liter flessen Corsendonk-bier, t-shirts met het logo van mijn winkel bijvoorbeeld. Want ik ben pro-jeugd hè. Bij zulke artikelen speelt de oplage geen rol. Maar ik zet geen lampe kapje op zo ene bierfles hè, denk daar om. Want dan is het kitsch". „Maar de meeste artikelen maak ik in be perkte oplaag, met eigen naam er op. Ook wel in opdracht. Zo maak ik steeds vaker cadeaus voor jubileums en dergelijke. En trofeeën voor sportverenigingen, zoals dob bers en dartspijlen. Laatst een enorme ha mer voor een directeur van een timmerbe drijf die wegging. Van de schroevedraaier Frank de Bièvre in zijn winkel Extra Large in Antwerpen. heb ik er maar twaalf laten maken. Iemand heeft er twee gekruist op het gazon voor zijn tuin gelegd. Maar zo'n ding kost 86.000 francs en dan wil je niet dat ook je buurman er een aanschaft. Vandaar de beperkte op- Vakmensen Frank de Bièvre was voorbestemd om even als zijn vader te gaan werken in het druk kersvak. Hij studeerde aan de grafische school in Utrecht en daarna aan het Ro chester Institute of Technology in New York. Daar kreeg zijn altijd al gekoesterde voorliefde voor grote voorwerpen een im puls: „Ik stond er aan de toog met later we reldberoemde pop-art kunstenaars als Claes Oldenburg, Roy Lichtenstein en Andy Warhol. Ze maakten alles groot: torenhoge wasknijpers en hamburgers. Het liet me niet meer los". „In het begin, toen ik deze winkel had be trokken en maar drie voorwerpen in de eta lage had liggen, dacht iedereen in Antwer pen dat ik getikt was. Het was een probleem om bij fabrieken van potloden en gereed schap informatie te krijgen en om am bachtslieden te vinden die bereid waren de voorwerpen te maken. Want daar begin ik zelf niet aan. Ze dachten: die man maakt een geintje, hij is Wim de Bie". „Voor ieder voorwerp moet je vakmensen uitzoeken. Voor de schroevedraaier bijvoor beeld had ik een mallenmaker, een kunst stofgieter. metaaldraaier, metaalvormer, een slijper en een spuiter nodig. Voor mijn houten voorwerpen heb ik een razendknap- pe houtdraaier in Duitsland weten te vin den. Ik ben in die zeven jaar een zeer geluk kig man geworden hier. Met meest Hollan ders als Idant. Die hebben er gevoel voor. weet ge. De Hollander komt ook brutaler voor zijn mening uit. Die zegt het gewoon als hij het niet mooi vindt. De Fransman niet. Die komt hier binnen, gluurt wat grond en sluipt dan weg. Ik ga ook wel eens tussen de mensen voor de etalage staan en dan geniet ik van wat ze zeggen: soms leer ik er ook wel van". De vraag of al deze reusachtige decoratie objecten voer zijn voor de yuppie wijst Frank met driftig gebaar van de hand. „He lemaal niet Niets wat hier staat is trendy. Alles is tijdloos. Mischien maak ik er later wel een museamvan". Tricot is luchtig en valt soepel om het lichaam en wie een beetje goede kwaliteit koopt hoeft ook niet al te veel te strijken. Foxy Fashion maakte er zomerse, een tikkeltje sexy jurkjes van zoals dit model met een diepe v-hals en een vetersluiting dat nog geen negentig gulden kost. Philips komt dit najaar met een serie multi- norm-kleuren-tv's die een veel stabieler 100 Hz-beeld bieden'. Met de duurste in de serie van drie, 10.000,-) kan men ook de toe komstige HDTV-norm ontvangen. Deze is uitgerust met een beeldbuis die het breedbeeldformaat van 16:9 aankan. De meeste tv's van nu kennen een beeldver houding van 4:3. Alle nieuwe toestellen zijn behalve voor de Duitse PAL-norm, ook voor het Franse SECAM-systeem en de Ameri kaanse NTSC-norm geschikt. De 100 Hz techniek geeft een stabieler beeld, waardoor bij voorbeeld Teletekst pagina's aanzienlijk beter worden. Het topmodel van de serie brengt de HDTV binnen het bereik van de consument. De letters staan voor High Definition TV, een toekomstige Europese standaard die een soort super-tv toestaat, via satellieten. Daarbij is het beeld viermaal zo scherp. Met 1250 beeldlijnen, in plaats van 625 en twee maal zoveel beeldpunten per afgebeelde lijn. Hoewel die norm op net ogenblik al leen nog experimenteel wordt uitgezonden, denkt de industrie dat de consument in de tweede helft van jaren '90 zo'n breedbeeld- tv wil. Het brede beeld is afgeleid van de Cine- mascope-film, die precies op de aquarium achtige beeldbuis met de afwijkende ver houdingen past. De zwarte balken die nu bij de projectie van Cinemascope optreden, vervallen dan uiteraard. Problemen ont staan nu als de gebruikelijke 4:3 beelden op het grote (92 cm diameter) scherm worden geprojecteerd. Het Wide-Screen toestel is ook geschikt voor de D2MAC-mode, die in de toekomst gebruikt zal worden voor het overseinen van beelden met meer geluidskanalen (max. 8) en extra beeldinformatie. De su per-tv, maar ook de twee andere nieuwe Matchline-toestellen, zijn tevens uitgerust met een schakeling die flikkeren van het beeld voorkomt. Ook kent de top-ontvanger het Home Cinema Sound System (met ex tra luidsprekers voor geluid rondom) en het beeld-in-beeld systeem. TUIN op ongeveer 40 cm hoogte een aantal lus sen vanuit de stok in het midden. Zorg dat de hele plant met behulp van een stuk of vier van die lussen vast komt te zitten aan de stok. Maak desgewenst dertig centimeter hoger nog eens een aantal lussen die los ge noeg zijn om de plant een natuurlijk aan zien te geven. Het is wel even werk maar het ziet er voortreffelijk uit en steunt net ge noeg. zodat wind en stortregens geen scha de aan kunnen richten in onze met zorg op gebouwde borders. Bij modem slapen hoort ook een mooie dekbedovertrek. foto Gezond, maar ook mooi slapen wordt steeds belangrijker. Bij het kopen van een nieuwe matras gaat men bijvoorbeeld al lang niet meer over ijs van één nacht. Het meest verkocht wordt op het ogenblik de matras van polyetherschuim. Binnenvering en schuimrubber hebben samen een mart- kaandeel van ongeveer 40 procent. Het wa terbed is nog steeds niet doorgebroken maar begint toch langzaam maar zeker een rol te spelen. Behalve voor de matras is er aandacht voor het kussen. De consument is bereid om voor een zogeheten gezond heidskussen, dat dank zij een speciale nekrol voor ondersteuning van de nek en de Rouge Forever lipstick die zes uur 'houdt' 'Rouge Forever' is lipverzorging en lipstick in één van Helena Rubinstein. De lipstick is getest door 250 vrouwen, die regelmatig lip stick gebruiken en heeft bewezen dat de lip stick 6 uur houdt (ook na het eten). Omdat de lippen constant van vocht worden voor zien, blijven deze zacht, soepel en gekleurd. In 'Rouge Forever' zijn vitamine E en helen de en herstellende ingrediënten verwerkt. De lipstick-houder lijkt qua vormgeving een waar stukje beelhouwwerk. Onder de 'ste nen' hulzen stralen 20 tinten, deels heldere, deels half-tone kleuren in zowel crème als parelmoer. De lipstick kost 38 gulden. wervelkolom zorgt, eén behoorlijke meer prijs te betalen. Na het 'waarop we slapen' komen we aan het hoofdstuk 'waaronder'. Voor de mees ten is dat tegenwoordig een dekbed. Dons was jarenlang je ware, maar niet iedereen kan daar tegen. Een andere groep voelt zich juist onder een dekbed met synthetische vulling minder aangenaam. Hoewel de con sument graag wat meer geld uitgeeft voor hoogwaardige en natuurlijke produkten, zien we bij dekbedden de laatste tijd een verschuiving in de richting van de sterk ver beterde polyestervulling. In bedtextiel is een duidelijke mode, hoewel een groot deel van de markt wordt bepaald door wit en naturel. Vooral in satijn, linnen en kreukherstellende katoen. Daarnaast is er een markt voor kleur. Lakens en dekbed overtrekken in frisse tinten en bloem ige, dan wel grafische dessins. De variatie in kleurstellingen wordt steeds groter. Naast pasteltinten zien we middentonen. De laatste tijd doen warme, verzadigde kleuren hun intrede in bedtextiel. Voor dekbedóvertreksets is katoen het meest gekochte materiaal. Er zijn ook sets in een mengmateriaal van katoen en po lyester, maar daarvoor is de belangstelling klein. Een mooi overtrek, daarvoor trekt de consument graag de portemonnee. lammer is het vaak zo dat je een overtrek moet kie zen aan de hand van een plaatje. Het geheel zit verpakt en je wilt eigenlijk wel eens het hele dessin bekijken. In sommige winkels zijn ze al wel zo slim om in elk geval de slo pen hangend te presenteren. Zo krijg je ten minste enig idee van het ware uiterlijk van het dessin. En is het makkelijker om een keus te maken. De van jaar tot jaar groter wordende stroom van dubbelbloemige planten met steeds groter wordende trossen, met groter dan grote bloemen, hebben mijn persoonlijke voorkeur niet. Al dat overdadige, onnatuur lijke en dubbeldikke in de tuin geeft mij de indruk dat we op de Amerikaanse toer zijn van hoe groter (Big Mac) des te beter. De op deze wijze gekweekte tuinplanten komen steeds meer van hun natuurlijke voorou ders af te staan en worden ook kwetsbaar der voor weersinvloeden. Duidelijk merkbaar is dat bij de ridderspo ren die vandaag de dag zulke zware en gro te bloemtrossen hebben, dat ze tros voor tros gestut moeten worden. Doe je dat niet dan knakken ze bij de eerste de beste wind stoot om. Maar goed, smaken verschillen. Velen zijn dol op de intens blauwe ridder spoor en toen ik ze wegdeed, werd er door buren en vrienden om gevochten. Die mo gen aan de gang gaan met stokken en tou wen. Dit jaar geen stokken bij de riddersporen, maar wel bij de diverse hoge vaste planten zoals de herfstaster, bocconia, gulden roe de, sommige distelsoorten en nog wat meer. Alleen de phlox zit zo stevig in elkaar dat ik hem nooit op heb hoeven te binden. Kennelijk goed soort. Nu zijn er veel manieren om een hoge vaste plant in het gareel te houden. Naar mijn mening is de beste: zet een stevige stok midden in de plant. Zorg dat deze stevig en diep in de grond komt, zodat hij letterlijk tegen een stootje kan. Neem dan touw of raffia (dik breigaren doet het ook), liefst in een gedekte kleur en maak

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21