Leidsch Dagblad Leger vertrekt uit Slovenië BaalftSO® rVD wil opheldering )ver zaak-Grittenborgh Leger herstelt het gezag in zuid-Libanon Melding van zware gevechten in Kroatië 30 TOT 60% Se meubelpromenade katwijk meubelplein leiderdorp Touroperators moeten steeds vaker toeristen redden BINNENLAND Strijd in Joegosla vië gaat nog aan toeristen voorbij FEITEN EN MENINGEN Dodelijke span ning op doodstille dag in Ljubljana Spanning in Alge-Nieuwe hbo-stu- rije neemt naar- j dies op terrein restaties toe j van Hogeschool Wantoestanden weeshuis aan de kaak gesteld Oratorium Paul McCartney in wereldpremière. Maandag 1 juli 1991 opger. 1 maart 1860 Nr. 39583 Losse nummers f1,45 Nog geen abonnee? nri 071 - 161400 DEL. 071 - 161353 MNE service-; Rijnburgse wint wielertitel amateurs Nederlandse successen op internationale sportevenementen en een Rijnsburgse winnares van het Nederlands kampioenschap wielrennen. Dat bracht het afgelopen 'sportovergoten' weekein de, waarin zijspancoureur Egbert Streuer (rechts op de foto) met Peter Brown de TT van Assen won. Iets verder van huis, op Wimbledon, sloegen de Nederlanders Krajicek, Eltingh en Schultz zich naar de volgende ronde. Laatst genoemde baarde zaterdag vooral opzien door de als zesde ge plaatste Jana Novotna uit te schakelen. De volgende tegenstan der van Brenda Schultz is Jennifer Capriati, als negende ge plaatst. Richard Krajicek treft Andre Agassi. Voor een wielerstunt zorgde Petra Grimbergen in de Limburgse heuvels rond Meerssen. De Rijnsburgse zus van schaatsster Jo- landa trad bij de Nederlandse titelstrijd in één klap op de voor grond door te profiteren van de rivaliteit tussen de favorieten Leontien van Moorsel en Monique Knol. De kersverse kampioe ne wordt overigens vanavond al gehuldigd voor de wielerronde van Leiden voor vrouwen. foto anp NIEUWSLIJN Akersloter overleeft val van kilometer Een 31-jarige parachutist uit Akersloot heeft zaterdag een val van 1.000 meter overleefd waarbij hij dwars door het dak van een loods van de marechaussee in Hilversum viel. De man raak te zwaargewond. De parachutist, verbonden aan de Paraclub Hilversum, raakte in de problemen toen hij met een been in de lijnen van de hoofdparachute terecht kwam, die vervolgens niet openging. De reserve-parachute weigerde eveneens dienst. Hij verkeert niet in levensgevaar en is bij kennis. Trein-surfing' kost man leven Een 21-jarige Rotterdammer is zaterdag omgekomen toen hij op het dak van een metrotrein meereed. Hij raakte een dwarsbalk van de tunnel tussen Hoogvliet en Spijkenisse en was op slag dood. Op station Poortugaal klom het slachtoffer op de trein. Bij het naderen van de tunnel ging hij liggen. Na de tunnel ging de man weer staan, maar zag een laatste dwarsbalk over het hoofd. Doden bij ruzie om kip in Pakistan In noórd-Pakistan zijn zeker vier mensen gedood bij een geschil over een kip die naar het erf van de buurman vloog. Bij de ruzie over de vraag wie de eigenaar van het beest was, bestookten twee families elkaar met raketwerpers en handgranaten. Elders in de semi-autonome Noordwest Provincie werden bij een on derlinge twist tussen leden van de Khadarkhelstam nog eens twaalf mensen gedood. Bloedvetes komen in dit gebied geregeld voor. Justitie ontkent ontsnappingsplan Het federale leger van Joegoslavië trekt zich vandaag te rug uit Slovenië. Dat is het resultaat van het spoedoverleg tussen de Joegoslavische premier Markovic en president Kucan van Slovenië. De Europese trojka heeft gister avond laat die verzekering gekregen van Markovic. De Kroaat Stipe Mesic is afgelopen nacht op een spoedzit ting van de presidentiële raad in Belgrado tot nieuwe president van Joegoslavië benoemd. de tussentijd onderhandelingen met de rest van Joegoslavië aan te gaan. Veel Slovenen betwijfelen echter of het leger het gezag van Mesic - die als president ook Slovenië en Kroatië hebben toe gezegd de uitvoering van hun onafhankelijkheid voor drie maanden op te schorten en in opperbevelhebber is - zal erken nen. Ook is het maar de vraag of de troepen luisteren naar pre mier Markovic, die formeel geen zeggenschap over het le ger heeft. Slovenië eist dat het leger bij terugtrekking de wa pens achterlaat. Het zal de ei gen milities pas terugtrekken als het federale leger daadwerkelijk naar de kazernes is terugge keerd. De aanstelling van Mesic is zes weken lang gedwarsboomd door Servië, de grootste van de zes Joegoslavische republieken, omdat de Kroaat voorstander is VD-Tweede-Kamerlid Dijk- lal wil van minister van justi- e Hirsch Ballin opheldering ver de rol van justitie in de aak De Grittenborgh. De ge- angenis in Hoogeveen is in pspraak gekomen naar aan- iding van verklaringen van urgemeester S. Faber van loogeveen en advocaat mr. J. oone dat justitie van plan was rie gevangenen uit de gevan- inis te laten ontsnappen. Boone zinspeelde er tijdens et weekeinde zelfs op dat justi- eeen van de gedetineerden tij- fns de vlucht wilde laten do- tn. Daartoe zou justitie zelfs ipens ter beschikJdng hebben fllen stellen. Justitie wees het irhaal vrijdag al als „onjuist" in de hand. Boone is advocaat van een in de drie verdachten die door Ktitie zou zijn uitverkoren te ntsnappen. Volgens hem zou tlfs de procureur-generaal in feuwarden van de ontsnap- 'ngsplannen hebben geweten. Burgemeester Faber is naar 'gen zeggen door het openbaar ministerie om medewerking oor het ontsnappingsplan ge raagd. Dat heeft hij geweigerd mdat hij bang was dat er mo- Élijk zou worden geschoten op k gemeentepolitie. Bovendien belde Faber met het oog op erdere ontsnappingen uit De irittenborgh geen enkele be hoefte zich storten. Het kamerlid Dijkstal vindt het een bizar verhaal dat justitie zware criminelen zou willen la ten ontsnappen. Hij wil minis ter Hirsch Ballin vragen stellen over het feit dat burgemeester Faber en de hoofdofficier van justitie in Assen, mr. J. van Woensel, elkaar tegenspreken. De hoofdofficier zegt dat justitie onder geen enkele voorwaarde zou meewerken aan het laten ontsnappen van gevangenen. „Mocht het verhaal van Faber waar zijn, dan wil ik de minister vragen op welke manier justitie 'deals' sluit", aldus Dijkstal. NOORDWUK De kuise bad- mode uit de vorige eeuw bepaal- avontuur te de zaterdag weer heel even het straatbeeld in Noordwijk. Met een grote historische optocht door het zee- en binnendorp werd het 125- jarige jubileum als badplaats ge vierd. Naar schatting 30.000 tot 35.000 toeschouwers zagen in een bijna twee kilometer lange stoet zo'n 70 onderwerpen uit de Noordwijkse geschiedenis passé- Het Libanese leger heeft van daag voor het eerst in zestien jaar een deel van zuid-Libanon onder controle van de staat ge bracht. Ongeveer drieduizend militairen, gesteund door zo'n 175 tanks, pantserwagens en andere voertuigen namen in de havenstad Sidon en directe omgeving posities in die eerder door leden van een islami tische militie waren verlaten. Strijders van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) trokken zich voor de komst van het leger van een aantal posities terug, maar sloten we gen af die leiden naar Pales van de omvorming van Joego slavië tot een losse confederatie. Servië is daar falikant tegen. De benoeming van Mesic was een van de hoofddoelen van het tweede bezoek binnen 48 uur van de ministers van buiten landse zaken van Luxemburg, Nederland en Italië aan Belgra do. De trojka voerde vannacht en vanmorgen gesprekken met Joegoslavische leiders in Belgra do (de hoofdstad van Joegosla vië én het bestuurscentrum van Servië) en Zagreb (de hoofdstad van Kroatië). Ondanks het suc ces van de trojka noemde mi nister Van den Broek de situatie in Joegoslavië vanmorgen nog steeds „breekbaar en buitenge woon gecompliceerd". De Europese Gemeenschap had Slovenië, Kroatië en de cen trale regering tot gisterenavond zeven uur de tijd gegeven in te stemmen met een bestand en met de terugkeer van het leger naar de kazernes. Anders zou de financiële hulp van de EG ter waarde van 1,6 miljard gulden worden bevroren. Zie ook pagina 2 en 3 Ondanks het vrijdagavond ge sloten bestand is de rust in Joe goslavië nog niet teruggekeerd. De Joegoslaviosche media meldden vanmorgen zware ge vechten in het noordoosten van Kroatië. Volgens de Joegoslavi sche televisie probeerden Kroaten een Servisch dorp te bestormen. Hierbij zou hevig zijn geschoten. „Er is een echte veldslag gaande", aldus het persbureau Tanjug. Het gebied was al eerder het toneel van geweld. Op 2 mei werden bij gevechten tussen Kroatische agenten en gewa pende Serven in het dorp Boro- vo Selo zestien mensen gedood. Volgens de Joegoslavische tv hebben Kroatische burgers en agenten nu de aanval op het Servische dorp geopend, waar een eenheid van het federale le ger is gehuisvest. In Kroatië woont een groot aantal Serven. In Slovenië is vanmorgen een munitiedepot van het Joegosla vische leger ontploft, zo meldt Tanjug. Aan de ontploffing na bij de Sloveense stad Idrija gin gen volgens het persbureau ge vechten vooraf tussen het fede rale leger en de de Sloveense politie en militie. Het is niet be kend of hierbij slachtoffers zijn gevallen. De 35 landen van de Confe rentie over Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) komen vandaag in Wenen bij een om te praten over het con flict in Joegoslavië. Dat maakte het Oostenrijkse ministerie van buitenlandse zaken gisteren be kend. De bijeenkomst vandaag is op ambtelijk niveau. Mogelijk komen later deze week nog de ministers van buitenlandse za ken van de CVSE-landen bijeen. De CVSE-landen besloten nog maar twee weken geleden in Berlijn tot een gezamelijke aan pak van crisissituaties. Joegosla vië vormt de eerste test van dit crisismechanisme. Het politieke aspect van de crisis zal op ini tiatief van de twaalf EG-landen en Oostenrijk waarschijnlijk morgen of woensdag worden besproken op het CVSE-secreta- riaat in de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag. Wethouder voor plakken posters veroordeeld De Leidse wethouder Hans de la Mar is vanochtend veroor deeld tot het betalen van een boete van 51 gulden omdat hij in februari van dit jaar posters plakte op de verkiezingsborden naast het politiebureau. De pos ters met de tekst 'Geef racisme geen stem' zouden geen speci fieke verkiezingsposters zijn. Daarom werd hij destijds opge pakt en nu veroordeeld. De pos ters werden verbeurd verklaard. De wethouder kondigde aan in beroep te zullen gaan. Het col lege van B en W vond destijds dat De la Mar geen regels over trad omdat deze onduidelijk waren. ren: van de badkoets en de bol derkar tot een compleet nage bouwde disco. FOTO DICK HOCEWONINC tijnse vluchtelingenkampen in het gebied. Volgens de PLO vormen deze posities een on misbare verdedigingslinie in geval van een Israëlische aan val. De kampen herbergen de grootste Palestijnse gemeen schap in Libanon, naar schat ting 150.000 mensen. SHOWROOM-MODELLEN VANDAAG GEKOCHT-MORGEN I HUIS-NU MET KORTINGEN VAN: ENSCHEDE GERARD SMINK De Nederlandse touroperators zien zich steeds vaker gedwon gen toeristen te repatriëren uit gebieden waar de spanningen hoog oplopen. Enkele jaren ge leden betrof het Sri Lanka, waar Tamils en Singalezen slaags raakten. Begin dit jaar werden mensen in verband met de Golfoorlog teruggehaald uit Tu nesië. Afgelopen week dwong de burgeroorlbg in Joegoslavië de touroperators tot repatriëring. De kosten daarvan kunnen fors oplopen. „In januari hebben we toeristen eerder laten ophalen uit Tunesië omdat er sprake was van acute dreiging. Elke keer dat je een vliegtuig op en neer laat gaan, kost dat tiendui zenden guldens", zegt Rob Ad miraal van Arke-reizeji in En schede. De reisondememers kunnen de kosten weliswaar delen, maar niet verhalen. Het is on- dememersrisico. „De grote or ganisaties kunnen zo'n finan ciële klap wel opvangen", aldus Admiraal, „maar er zijn ook specialisten met alleen Joego slavië in hun pakket. Voor hen wordt 1991 moeilijk." Samen met Arke besloten Oad, De Jong Intratours en Ho telplan om hun klanten uit Istrië in het noorden van Joego slavië weg te halen. „Dat leek ons verstandig. Wij hebben een verantwoordelijkheid in deze en die aanvaarden we ook. De af gelopen tijd hebben we steeds contact gehad met het ministe rie van buitenlandse zaken en onze vertegenwoordigers in Slovenië. Sinds vrijdag hebben we te maken met een negatief reisadvies van het ministerie voor Joegoslavië." „Ik wil benadrukken dat de mensen die nu terug zijn niet volledig de vrije keus hadden om te blijven. Wij hebben sterk op hun vertrek aangedrongen, al was er op het strand niet zo veel aan de hand. Nu hebben ze tenminste de kans benut om georganiseerd het land te verla ten." Bij elke touroperator ligt van daag de dag een draaiboek klaar voor eventuele repatriëring. „Er staan enkele hoofdlijnen in en telefoonnummers van onze contacten in het buitenland. Verder komt het aan op impro viseren en organiseren, omdat je nooit van tevoren weet waar en wanneer iets gebeurt." Schadeclaims zullen de tour operators niet accepteren. „Als mensen menen dat ze recht hebben op teruggave van geld vanwege het niet genieten van vakantiedagen, zullen wij naar de reisverzekering verwijzen", aldus Admiraal. Onze gastvrouw was zo vriende lijk en mooi dat ik mij op slag niet meer thuis voelde. Gaby vanden Berghe VANDAAG Programma's Regio Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 21 HET WEER Verwachting tot morgenavond Warmer Vrij veel bewolking en een enkele regen- of onweersbui. Minimum temperatuur 14 graden, middag van 20 graden op de Wadden tot 26 graden in het zuidoosten van het land. Zwakke tot matige wind uit zuidoost tot oost. Wilde staking van sjorders in Rotterdam ROTTERDAM. GPD Honderden sjorders in de Rot terdamse haven hebben van morgen het werk neergelegd uit onvrede over de CAO-resulta- ten. De actie van de sjorders (die containers en andere lading op zeeschepen vastmaken) wordt om juridische redenen nog niet door de Vervoersbond FNV gesteund. De leden van de Vervoers bond FNV bij de sjorbedrijven zijn woedend op de Vervoers bond CNV die met de werkge vers een CAO-akkoord heeft ge sloten. De FNV-bond vindt het akkoord onder de maat en heeft de werkgevers een ultimatum gesteld tot midden deze week. Daarna kan de FNV-bond zich pas achter stakingen stellen. Het akkoord dat het CNV af sloot houdt een loonstijging in van 13,5 procent in twee jaar. Daarvoor moeten de sjorders zeven vrije dagen inleveren. it botael ik daarna Per maand (f 26.45) via automa tische betaling* Per kwartaal (f 76.75) via accept 'Greenpeace schaadt milieu' Het Groene Initiatief, een werk groep van de Britse Conserva tieve Partij, heeft vandaag ge zegd dat de alternatieven voor de verwerking van gevaarlijke stoffen die Greenpeace propa geert het milieu juist in gevaar kunnen brengen. Greenpeace zou milieuproblemen niet ob jectief bekijken en een vooroor deel hebben tegen het bedrijfs leven. Volgens de Conservatie ven biedt de milieuorganisatie geen oplossing met alternatie ven als het opslaan van giftig af val en voert de regering een goed beleid door het meeste af val te verbranden. Nummer bank/girorekening I I Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 I I I 712141 '400053' SPORT Kroaat Stipe Mesic na zes weken alsnog president Joegoslavië HET WOORD IS AAN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1