Extra 'Kleintje super' lichtste JVC Super-VHS-camcorder Nieuw systeem voor Apple Macintosh Computer-pen versus muis Redactie: 023-150239 PIET BERGHUIS Vormgeving: CLARA KEMPER EIECTRONICA Op deze pagina nieuwtjes van het electronica-front. Bijvoorbeeld de nieuwe compacte Su per VHS-camcorder van JVC en infor matie over de mogelijkheden met vi deo-mixers. Apple heeft ook nieuws: het nieuwe besturingssysteem voor de Macintosh, nog gebruiksvriendelij ker dan het al was en de nieuwe In tel-chip, die het mogelijk maakt het BlOS-programma te wijzigen zonder de machine open te maken. Tenslotte nog een hernieuwde poging om de computer-pen als alternatioef voor de muis te promoten. Recorders voor video-montage en compact-VHS Op het gebied van video kan je elk voorjaar tenminste nieuws van JVC ver wachten. De Japanse firma, een van de grootste producenten van camcor ders en videorecorders ter wereld, heeft aan de wieg gestaan van het VHS- systeem zoals wij dat kennen. Men is ook volop bezig met de verbeterde ver sie ervan, Super-VHS. Maar intiissen worden er nog steeds verbeteringen op de bestaande camera's en recorders doorgevoerd. HUGO VAN DER HEEM GPD Binnenkort zal allereerst het 'kleintje Super' worden geïntroduceerd. Een opvallende camcorder door zijn kleine afmetingen en buitengewone prestaties. Het is de kleinste Super-VHS-camera van het moment. Dat betekent een aanmerkelijk verbeterde beeld- en geluidskwaliteit met een scherpte van 400 lijnen op een Super-VHS-band. Hij blijft bruikbaar voor gewone videobanden (omschakelbaar), maar dan met de gebrui kelijke scherpte van 250 lijnen. Men heeft de recorder/camera type GR-SC9 zo 'klein gekregen' door het compact-VHS principe toe te passen. De kleine VHSC- bandjes nemen veel minder ruimte in. Daardoor konden de afmetingen beperkt blijven tot 12 bij 11,5 bij 16 cm. Hij weegt 760 gram en heeft een autofocus-functie die automatisch scherpstelt tot op 1,5 cm: voor close-ups van een postzegel! De lens heeft een motorzoom (6x). Er zijn allerlei vi- deotruukjes als insert, animatie en audio- dubbing mogelijk. Grappig is het cine- mascope-effect, waarbij het beeld breed en laag wordt. De kleinste Supercamera zal net geen 3000 kosten. Voor wie dezelfde kwaliteit wenst (Super-VHS), ook minimale afmetin gen, maar nog wat meer mogelijkheden is er de GR-S505 camcorder. Hij kost circa 500 meer en weegt 1,1 kilo. Het is een camcorder die de veeleisende amateur de be Sony video-mixer RME-700.~Voor het monteren van eigengemaakte video-films is een mixer onontbeerlijk, als men tenminste niet wil, dat het publiek voor de tv in slaap valt. mogelijkheid geeft zelf scherp te stellen en te belichten. Scheipstel- len geschiedt op de fotocamera nier: zeer nauwkeurig aan het ffontlensdeel, ook weer continu tot cm afstand. Een aparte macro instelling is overbodig. Afstandsbediening Bij de compact Supercamera kan de belichting in 15 stappen wor den onder- of opgewaardeerd voor t absoluut juiste belichting on der alle omstandigheden. De CCD- chip voor de Super-VHS is op- uw ontwikkeld en biedt aan- ilijk verbeterde scherpte, met ne als gebruik gemaakt wordt van de nieuwe Y/C-uitgang. Het apparaat wordt geleverd met afstandsbediening? die onder meer ;ebruikt kan worden bij animatie- ilms. Er zijn verschillende sluiter snelheden, voor snelbewegende objecten of voor het flikkervrij nnen van Amerikaanse films of computerbeelden (60 Hz). Er kan achteraf geluid worden toegevoegd (met extra mixer ook verschillende geluidsbronnen door elkaar) en het is mogelijk om een extra tijd code mee te geven. Een eenvoudige, losse geluids mixer van JVC kost 199. Bij au- dio-dubbing kan dat een uitkomst zijn, doordat bepaalde, slechte ge luidspassages worden vervangen door bijv. passende muziek of een ingesproken commentaar. Wie meer wil, met name het compleet monteren van videofilms kan zowel bij deze Japanse firma terecht, als bij Sony, Philips i Panasonic. Alle merken bieden video- en audiomontagetafels tussen de 1500 en 3000. De fraaiste zijn die, waarmee het mogelijk is op tijdcode te zoeken en te monteren. Bij Het nieuwe J VC-materiaal met de compacte c spelen. i de recorder, die zowel compact- als gewone VHS-casettes kan af- beeldovergangen kan men kiezen tussen al lerlei effecten tijdens de beeldwisseling, zoals in de TV-studio. Daarvoor is het nodig dat de video-mixer ook de huiskamerma chine en de videocamcorder kan besturen. Met eenvoudiger apparatuur is het ook mo gelijk om de juiste beeldovergangen te krij gen mits de huiskamermachine waarmee men monteert beeld-voor-beeld stappen kan nemen en de insert-mode kent. Die veronderstelt een zogeheten 'vliegende wis kop' waardoor met eenvoudige middelen toch precies de goede lassen kunnen wor den gemaakt. Effecten bij montages zijn dan natuurlijk niet mogelijk. De Super-VHS-camera's (en het Hi-8 video systeem) hebben door hun aanzienlijk gro tere scherpte van 400 lijnen een forse bij drage geleverd aan de montage vreugde van amateurfilmers en se mi-professionals. Bij elke montage gaat namelijk een deel van de beelddefinitie verloren. De matige kwaliteit van VHS-opnamen ver draagt een extra montageslag' vaak nauwelijks, al bespaart men daarmee het publiek toch veel on interessante passages. Beeldkwaliteit De Super-VHS beeldkwaliteit kan rustig enig kwaliteitsverlies velen. De hogere scherpte geeft op een gewone huiskamerrecorder toch het maximale resultaat, iets in de geest van de beste videofilms. Wil men echter ten volle van de nieu we techniek profiteren, dan zal men ook over een montage-recor der van het Super-VHS type moe ten beschikken, veelal verkrijgbaar met ingebouwde montage facilitei ten, vanaf zo n 2500. Voor wie dat te veel geld is en wel al een compact-VHS videocamera heeft, is er een geschikte huiska merrecorder die ook kan monte ren. JVC bedacht de FC-100: een recorder met een dubbel-laadme- chanisme. Dat wil zeggen dat men hem gewone en compacte casset tes door elkaar kan 'voeren'. Beide formaten VHS-band kunnen wor den afgespeeld of gebruikt worden voor opnames. Kinderprogramma's van een half uur passen gemakkelijk op de handzame compact-cassette. De recorder biedt dan - voor een paar honderd gulden meer - ook een ongplay-stand en montage-mogelijkhe den. Door de jojz-shuttle knop kan men op een beeld nauwkeurig heen en weer spoe len en het juiste punt voor een beeldover gang bepalen. Jrile Edit Uieu? label Special Hbout Tbit Macintosh... h£HSP" Rppie Menu Items 0 8udget Chooser Ê3 Control Pomtfs F Server D lab Fotter TeachText aüas 5 6 MD Het scherm vj der meer een Troetelkind computerfabrikant beter handelbaar Net voor de Mac World Europe expositie in de Amsterdamse RAI kon Apple het grote nieuws over zijn troetelkind, de Macintosh- computer, bekend maken. Operating System 7.0, die de Mac nog meer functiona liteit moet geven, is uit. Natuurlijk werd er op de expositie danig mee gegeurd door vakhandelaren. Maar voor het publiek komt de voor het Nederlands bewerkte versie pas half augustus. En het Amerikaanse systeem schijnt niet te passen op Nederlandse Mac's. Apple moet op zijn tellen passen en heeft het nieuwe Operating Systeem (waar twee jaar over gesproken is) hard nodig. De fraaie, intuïtieve manier van een computer bedienen begint, dankzij programma's als Windows van Microsoft en NewWave van Hewlett Packard, behoorlijk op te rukken in de wereld van de DOS/IBM-computers. En Apple moet ook Intei op afstand houden, de fabrikant van microprocessors, die NIET in de Apple worden gebruikt. Deze Ameri kaanse club komt ook met steeds slimmere chips. Een Operating System is het belangrijkste stukje programmatuur van elke computer. Het bepaalt in hoge mate hoe de computer zich gedraagt. De systeem programmatuur is ook de basis waarop alle software-fabri- kanten hun programma's baseren. Het is voor Apple dan ook van groot belang dat iedereen in de software-wereld het nieuwe systeem van harte heeft omhelsd. Microsoft, Ashton Tate, Claris Corp, Adobe Systems, Farallon Computing, Aldus Corp; WordPerfect en RagTime en netwerkfabri kant Novell Ine zullen overschakelen op versie 7.0. BedieningsgeMac De nieuwe systeem software draagt in hoge mate bij tot het bedieningsgeMac. Een aan tal handige software-accessoires, dat totnu- toe los voor de Apple gekocht moest wor den, is nu als vanzelfsprekend in de pro grammatuur opgenomen. Belangrijkste echter is stellig dat men overgaat tot het ge bruik van TrueType outline-fonts. Het is een techniek waarbij alle tekens van een bepaald lettertype atè het ware zijn vastgelegd in een formule. Welke fontgroot te men gebruikt is niet meer belangrijk. De letter ziet er altijd goed (niet rafelig) uit. Hij kan ook per punt vergroot of verkleind wor den, en een hele zin kan eventueel uitgerekt worden in het horizontale of verticale vlak, tot hij beeldvullend is. Dit type letters slokt daarnaast minder geheugenruimte in sys teem en computer op. Finder, System en het Apple-menu hebben vele veranderingen ondergaan. Ze zijn nog gebruikersvriendelijker geworden. In prin cipe maakt het nu niet meer uit of men een programma in een map heeft of onder het Appeltje opbergt. Ze functioneren gelijk: het wordt een zaak van persoonlijke voorkeur. QJ C af de MacPlus wel met extra ge heugen chips zullen moeten wor den uitgebreid. Daarnaast is een Upgrade kit van ruim 200 met systeem software nodig. Apple denkt dat men met dit sys teem opnieuw een voorbeeld is voor de rest van de computerwe reld. Dat zou heel goed kunnen. Maar virtueel geheugen en 32-bits adressering is in de Intel/IBM/Mi crosoft en DOS-wereld ook al heel gewoon. Patrick de Smedt, direc teur van Microsoft Benelux, heeft bovendien al gezegd dat het nieu we Windows 3.1, introductie dit najaar, ook TrueType fonts zal kennen. De verwachting is dat Windows nog wel meer handigheidjes la Apple zal bieden. Nadeel is dat Windows minimaal een i286-pro- cessor, maar liefst een i386 wenst, en flink wat geheugen om te kun nen werken. Systeem 7.0 werkt ook heel redelijk op de kleinere Mac's met meer geheugen. Intel flash-chip ij Intussen heeft fabrikant Intel (dat zich met zijn i286- tot en met i486- an Apple's nieuwe Mac-systeem. Nog handiger en gebruiksvriendelijker dan voorheen, met on- processoren in het concurrerende speciale 'helpballon', die bij elke handeling een verklarende boodschap op het scherm brengt, kamp bevindt) meer nieuws naar u.iide op- te roepen, terwijl het toch niet veel geheugenruimte kost: de 'alias' is slechts een label, dat verwijst naar het echte B ow Tf+CöT+xt 4ÏHJ Het opnemen van accessoires, lettertypen of regelpanelen in het systeem is nog slechts een kwestie van 'slepen' met de muis naar de systeemmap: geen moeilijke tussenstappen meer. De inhoud van map pen (directories in DOS-taal) wordt erg overzichtelijk weergegeven met iconen of tekst naar keuze. De rangschikking is ook in een oogwenk gewijzigd naar keuze op alfa bet of datum/tijd. "Ballonhelp" Een voorbeeld van gebruikersvriendelijk heid is 'Ballonhelp'. Tekstballonnen, be kend van strips kunnen - als men wil - bij elke handeling verschijnen om precies te omschrijven wat er gebeurt en hoe men verder moet gaan. Voor beginners ideaal. De gevorderde gebruiker zal 'Balonhelp' uitzetten, behalve bij het aanleren van nieuwe programma's. Nog meer leerboeken zullen ongeopend op de plank blijven. Met de ingebouwde 'zoekfunctie' van het systeem kan men een programma, of een woord in een tekst, opzoeken op een harde schijf. Ook is het mogelijk bestanden via een netwerk op verschillende plaatsen te bewerken. Updating vindt automatisch plaats in elke computer waar het document in gebruik is. Ook is het mogelijk een 'alias', een afspiege ling van een bestand of programma, in elke map te hebben. Het is daarom vanuit elke map mogelijk een programma of bestand bestand of programma elders. Updating automatisch Ook in groter verband (een bedrijfs-adres- senbestand bijvoorbeeld te benaderen via een netwerk) kan automatische updating plaatshebben van documenten, grafieken en adressen. Met de functie 'publiceer' en 'abonneer' krijgen alle gebruikers steeds de nieuwste versie van een document toege-, schoven via het net. Ook kan het nieuwe systeem gebruik ma ken van 32-bits adressering en zogenaamd virtueel geheugen. Dit laatste is een tech niek van 'swapping', het omwisselen van delen van het vollopend werkgeheugen met grote blokken op de harde schijf. Daardoor lijkt het werkgeheugen groter dan het feite lijk is. Gebruik van virtueel geheugen geeft na tuurlijk wel snelheidsverlies en het kan al leen maar met de hoogste klasse Mac's, voorzien van de krachtigste Motorola pro cessoren. Daarbij wordt multi-tasking (het tegelijk werken van de computer aan meer taken) ook makkelijker gemaakt. Voor de klefhste Mac's is dat nog een toer, maar in elk geval werkt Systeem 7.0 op alle Mac's mits ze minimaal 2 Mb werkgeheu gen hebben en een harde schijf. Het betekent dat alle Apple computers van buiten laten komen c bouw van nieuwe PC's. Bij de meeste PC's kan men wel de geheugencapaciteit uitbrei den en het Operating System vervangen. Aan het ingebouwde operating system van de PC, kan men echter weinig doen. Daar door ontstaan soms conflicten tussen de hardware en een nieuwere versie van be paalde software of tussen een nieuw Opera ting System en de PC. De inwendige programmatuur van de PC is vastgelegd in het zogenoemde BIOS, Basic In- en Output System. In sommige compu ters is het BIOS te vervangen door de EPROM of ROM waarin deze basis pro grammatuur is uit te wisselen. Intel komt nu echter met een speciale chip, een Flash- geheugen, die in-de-schakeling opnieuw kan worden geprogrammeerd. Eenmaal be schreven laat het Flash-geheugen zijn gege vens niet meer los, ook al verliest de chip (batterij)spanning. Ook kan men in de chip de configuratie (setup van een PC) vastleg gen, zodat de computer ook blijft werken nadat de (klok)batterij is uitgeput en aan vervanging toe is. Intel meent dat Flash-memories de levens duur van PC's kan verlengen doordat in de machines - na een bepaalde levenscyclus - de BIOS kan worden vernieuwd (updating). Een EPROM of ROM is al helemaal niet meer te vervangen in schoot-, notebook- of palmtop-computers, omdat deze zo com pact zijn gebouwd dat ze niet of nauwelijks gerepareerd of opengemaakt kunnen wor den. De nieuwe Intel-chip, die in de schakeling kan worden gepro grammeerd. Het gaat daarbij om het zoge heten Flash-geheu gen, dat nieuwe sys- teemprogrammatuur (BIOS) van een com puter kan bevatten. Vernieuwen van deze programmatuur is nu mogelijk zonder de computer open te maken. Trendsetter voor de toekomst of doodgeboren kind? De muis heeft voor een revolutie in de com puterwereld gezorgd. Maar de vraag is of het geen tijd is voor een tweede revolutie: de overgang van de 'computer-muis' naar de 'computer-pen'. Sommige mensen zul len het slechts een evolutie vinden, omdat de pen bijna dezelfde functies als de muis krijgt, alleen veel prettiger in de hand ligt. Speciaal bij tekenprogramma's is de pen aanzienlijk makkelijker te hanteren. De discussie is weer opgelaaid sinds Atari i opmerkelijk prototype van het ST-PAD t zien. Dit gaat zelfs verder dan alleen i pen: het is een halve computer. Het PAD bestaat uit een LCD-scherm ter groot- an een velletje A4. In feite vervangt dit scherm de beeldbuis, maar het geheel ?gt desondanks maar anderhalve kilo. Het PAD is ook drukgevoelig en men zou er Japanse, Cyrillische of (onze) Latijnse te kens op kunnen schrijven, die dan door het scherm worden herkend. Zo kan men met dit echte 'note pad' communiceren. Omdat het ST PAD op batterijen werkt (tien uur achtereen) en over eigen geheugen van 1 of 4 Mb beschikt, kan men er allerlei tek sten en (aan)tekeningen op vastleggen. Het PAD kan communiceren met de buitenwe reld via RS232-seriële poort, MIDI-aanslui- tingofDMA-poort. Muis van Apple )e 'muis' is er gekomen door de geslaagde conceptie van de Apple Macintosh. Maar inmiddels is het een veel gebruikt hulpmid del geworden voor de hele PC-wereld. Pro gramma's zijn te ingewikkeld om ze te kunnnen bedienen met reeksen toetscom- mando's a la WordPerfect. De muis en rol menu's brachten uitkomst. Zelfs WordPer fect ging vorig voorjaar door de knieën en 'ontdekte' de muis. Opvallend is dat Apple sterk vasthoudt aan de muis. De club die toch als eerste functio naliteit in het vaandel voert, voelt op dit moment niets voor nog meer veranderin gen. Rol van Wang Opmerkelijk is dat de 'pen als interface' tot- nutoe vooral is gepromoot door Wang. Twee jaar geleden startte men een campag ne met de onofficiële titel: „Wie is er nu te vreden met een aardappel?". Daar bedoelde men de muis mee. „Met een elektronische pen kan men omgaan als met een gewone pen", vond men hij Wang. Deze Wang-ont wikkeling is niet bijzonder succesrijk geble ken. Dezer dagen introduceerde het bedrijf een compleet nieuwe tekstverwerker. Up- Word. Daarbij werd met geen woord meer over de pen-als-interface gesproken. Wel heel veel over Microsofts Windows, want UpWord is een tekstverwerker die onder en samen met Windows werkt. UpWord kan in een handomdraai het toetsenbord van een eerdere tekstverwerkers van Wang of van het veel gebruikte WordPerfect imiteren. Handig als je zo'n tekstverwerker gewend bent en nu onder Windows al je zaken bij een wil brengen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19