Sport I Vink stuit op Lugthart Surprise van Saskia Paauw ÏPP Uitgeruste Alphenaar Wilbert Van der Klugt is de nieuwe snookerreus Maandag 1 juli 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN GUS VAN OOSTEN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 17 NIEUWSLIJN Ivic tekent bij Olympic MARSEILLE De Joegoslaaf Tomislav Ivic wordt de nieuwe trainer van de Franse kampioen Olympic Marseille. Dat heeft de clubleiding zaterdag officieel bekend gemaakt. Ivic, die in het verleden onder meer werkzaam was bij Ajax, Paris SG en Atletico Madrid, tekende dit weekeinde een contract voor één jaar. Ivic volgt de Belg Raymond Goethals op, die de verbindings man wordt tussen de technische staf en de directie van de club'. Ivic begint morgen al met zijn werkzaamheden in Mar seille. Hij zal op het veld worden geassisteerd door Jean Fer nandez. Strafschoppen in FA-Cup LONDEN De Engelse voetbalbond heeft in het toernooi om FA-beker, de oudste clubcompetitie ter wereld, een opvallende verandering ingevoerd. Voor het eerst worden wedstrijden bij gelijke stand beslist met strafschoppen. De zogenaamde replay is afgeschaft. De beker werd sinds de eerste editie in 1872 vol gens het oude systeem, bij gelijke stand werd opnieuw ge speeld, desnoods meerdere malen, tot de beslissing was geval len. Skelton heeft het beste paard van stal ARNHEM De beste Nederlandse springruiters waren niet goed genoeg toen bij Champion Arnhem de seconden gingen tellen. De vaderlandse cracks Jan Tops en Jos Lansink werden met hun toppaarden geklopt door de Britse prijsvechters bij uitstek, Nick Skelton en John Whitaker. Op de finish bleven de verschillen marginaal, bij de kassa van het hoogst gedoteerde concours hippique van Nederland kreeg nummer één Skelton 65.000 gulden, nummer vier Lansink 25.000. Dat de 34-jarige bewoner van de Sandall Farm in Warwickshire zijn rivalen op ruim een seconde zette, was gezien zijn kwaliteiten geen ver rassing. Maar dat hij dat deed op de vrij onbekende Florida, was regelrecht een mirakel. Al dacht Skelton, doorgaans droger dan gort, daar anders over: „Het ging heel gemakkelijk." Brons voor golfers Oranje PUERTO DE HIERRO Het Nederlandse mannenteam heeft gisteren bij de strijd om de Europese golftitel voor amateurs verrassend beslag gelegd op de derde plaats. Na verlies in de halve eindstrijd tegen Italië, dat later in de finale verloor van Engeland, versloeg het vijftal in de strijd om het brons Schot land met 4-3. Het was de zeventiende keer dat het toernooi, dit keer in Puerto de Hierro, werd gehouden. Nederland had zich nooit eerder gekwalificeerd bij de beste acht. Nolte, Muntz, Boysen, Lovey en Vogel plaatsten zich vrijdag voor de laatste vier door winst op Spanje. Rolf Muntz zorgde door winst in een sudden-death voor de zege. In het treffen tegen Italië viel de beslissing pas na twee playoffs. Beide werden verloren. Muntz op de tweede hole van Florioli, Nolte een hole later van Gorta- na. Een dag later, toen Mos de plaats van Lovey op de bij Ma drid gelegen baan van Puerto de Hierro innam, waren de over winningen voor Bogel/Boysen, Nolte, Vogel en Muntz. DE SNOOKERAAR Wil bert van der Klugt was het best uitgerust en stootte door naar de titel bij de Giant Classic. Op de finaledag van het districtstoemooi op Unicum heeft Jan-Willem Lugthart een overwinning op zichzelf en op zijn tegenstander Marcel Vink behaald. In de eerste plaats op zichzelf omdat hij na alle kritiek toch aan de verwachtingen voldeed door het belangrijkste toernooi van het jaar te winnen. In de tweede plaats op Marcel Vink door de talentvolle senior met 6-1, 6-4 aan de kant te zetten. LEIDEN WALTHER JACOBS Op de natte finaledag van de districts heeft Jan-Willem Lugt hart de tegenspartelende Mar cel Vink overwonnen. „In de eerste set speelde ik gewoon ontzettend goed", meldde Lugt hart na de wedstrijd. De tweede set was minder interessant doordat Vink goed begon te spelen. Daardoor ontstonden wat wrijvingen tussen de ten- nis-maten. Het toeval wilde dat beide mannen elkaar ook in het man- nendubbel B tegenkwamen. Nadat Vink ook deze wedstrijd aan de zijde van Ronald Eleveld verloren had van Lugthart, die zich dit keer had geschaard aan de zijde van Leon Damen, esca leerden de problemen pas echt. Vink vertelde na die dubbel dat zich hetzelfde voordeed als in Lisse waar beide "vrienden" ook al problemen met elkaar hadden gehad. De verliezend finalist zei na de dubbel dat Lugthart zich ge droeg alsof Vink niet kon ten nissen. Lugthart zelf zei daaren tegen: „Misschien dat ik op de baan een air heb dat ik onver slaanbaar ben. Ik heb dat vaak gehoord, en er ook vaak aan ge dacht of dat ik zou moeten ver anderen of niet. Als ik daar dan over nadacht, dacht ik bij me zelf: ze nemen me maar zo als ik ben. En of dat nu in goede of kwade aarde valt, als ik maar win. Dat is misschien wel foute instelling, maar als ik me van iedereen iets aan zou moe ten trekken, dan zou ik geen pot meer winnen." „Dat wil echter absoluut niet zeggen dat ik onverslaanbaar ben, dat heeft Van Trigt immers twee weken terug wel bewe zen." Na de wedstrijd vertelde Lugthart dat „we in emotie alle maal op de baan wel eens din gen doen waar we achteraf spijt van hebben." Hij probeerde daarmee Vink te bereiken en vriendschap te sluiten. In het mannenenkel B2 lie pen de gemoederen gelukkig niet zo hoog op als bij hun col lega's in BI. Patrick Kleian (die in de halve finale heel knap van de vooraf hoog ingeschatte Henk Janssen won), en Rogier van Duyn (die in de halve Coen van Bemmel aan de kant schoof) deden de voortreffelijke wedstrijdleiding een plezier met hun korte partij. De deze week in vorm ge raakte Van Duyn versloeg zijn opponent in een hoogstaand gevecht met 6-3, 6-4. Net zo als in de mannenenkel Cl waren ook in het mannenenkel C2 al leen Unicumse mannen actief. De team-maten Roeland Kuiper i acrobatiek. Zijn en (wedstrijdleider) Taco Stop pels moesten elkaar in de finale bestrijden. Waar de talentvolle Kuiper over de baan glijdt, zwoegt Stoppels punt voor punt bijelkaar. Stoppels groef zich in om met zijn schitterende back hand groundstrokes de tweede set met 6-2 naar zich toe te trekken. In de derde set zege vierde toch de jeugd, Van Duyn dus, met een ietwat geflateerde 6-1. In het vrouwenenkel C2 ver sloeg de Tsjechische Iva Polla in de finale Esther van der Knaap. Tot de finale kon de nooit trai nende Van der Knaap het op vastheid nog redden. Maar in de finale was Polla net een maatje te groot: 6-1,6-2. SASKIA PAAUW zorgde voor een verrassing door tijdens de finale van de districtskampioenschap pen Irma van Seeters te verslaan. Atletiekjury is Sovjet-atleten gunstig gezind uur na afloop van de Europese bekerfinale voor landenteams konden de ploe gen van de Sovjetunie gisteren in het Waldstadion van Frank furt de bekers in ontvangst ne- Twee protesten hielden de prijsuitreiking op. De Engelsen, die de lange es tafette wonnen in de beste jaar tijd van 3.00,58, protesteerden omdat de Russische startloper Golovastov op de 4x400 meter zijn baan had verlaten. Het leid de tot Russisch tegenprotest. dat na een uur door de jury d'appel werd toegewezen. Daardoor won de Sovjetunie voor het eerst stttlert 1985 (Mos kou) weer zowel bij de mannen als vrouwen. Aanvankelijk had de Britse mannenploeg uitbundig feest gevierd op de baan. Door de diskwalificatie van de Russen hadden de Engelsen, naar later bleek ten onrechte, gerekend met een prolongatie van het be zit van de beker, die zij twee jaar geleden in Gateshead ver overden. De Sovjet-vrouwen werden eindelijk verlost van de overmacht van de voormalige DDR. De samensmelting van de beide Duitslanden leidde niet tot de in Frankfurt gehoopte winst. Bij de vrouwen eindigde Duitsland op de tweede plaats. De mannen werden derde. Zo wel bij de mannen als vrouwen degradeerden Hongarije en Bul garije naar de B-groep, poor de aanvankelijke diskwalificatie van de Russische 4x400 meter ploeg leek voor de Engelsen de gerechtigheid te zegevieren. De Britten waren zaterdag na de gewonnen 4x100 meter, evenals Frankrijk, gediskwalificeerd. De Fransen werden echter in ere hersteld, Groot-Brittanië verloor in één slag evenwel acht pun- De nieuwe snookerreus heet Wilbert van der Klugt. De Alphenaar was belust op een revanche tijdens de Giant Classic in de Snookerij en kreeg die ook. Kees Essaadi, die hem eerder nog had verslagen in de finale van het vier-zalentoemooi, kon gisteren in de eindstrijd niet imponeren: 4-1. „Het staat ruim, maar het verschil in de frames was niet zo verschrikkelijk groot", opperde Van der Klugt, die een winstpremie van 700 gulden in zijn zak kon steken, bescheiden. Het was in elk geval duidelijk dat een lood zwaar seizoen zijn tol had geëist bij Leidenaar Essaadi, die een paar maanden terug nog de laatste zestien op het NK bereikte. Pascal van Westerop moest er in de kwartfinale nog wel aan geloven, zij het ternauwernood. De laatste frame bracht uiteindelijk de beslissing: 4-3. Deson danks kon de jonge Warmonder niet erg rouwig fcijn om zijn verlies. Het 15-jarige talent had zich vooraf ten doel gesteld 100 rankingpunten te be halen in de verschillende toernooien. Dat wer den er ruim 200, waarmee een dertiende plaats op de landelijke ranglijst zijn deel was. Essaadi kende vervolgens in de openingsfase van zijn halve finale problemen met Paul Hogen- boom. Hij nam vlot een 3-0-voorsprong. Hogen- boom, die zichzelf verloren waande, was toen nog slechts uit op framewinst. Tot zijn eigen ver bazing won hij er twee op rij. Hij had zelfs met de laatste stoot ook de derde in zijn voordeel kunnen beslissen, maar terwijl hij de zwarte bal potte, verdween de witte speelbal eveneens in de pocket. Derhalve een ietwat fortuinlijke 4-2 over winning voor Essaadi, die daar al voelde dat het niet goed zat. „Ik was heel erg moe, stootte de ballen snel, zodat ik weer kon gaan zitten." Van der Klugt viel in de andere halve finale de eer te beurt Jeffrey Laterveer, tot dan toe onbe twist de smaakmaker van het toernooi, een halt toe te roepen. Dq snookerspeler uit Zoeterwoude ging weer eens ten onder aan zijn eigen onstui migheid. Bij de stand 1-1 had hij alle kansen om de derde frame in zijn voordeel te beslissen. Met een voorsprong van 14 punten en nog 13 punten op de tafel leek er niets meer mis te kunnen gaan. In een pogine de roze bal te potten ver dween de witte speelbal echter in de pocket. Het bleek de ommekeer in de partij. In zijn po ging de achterstand ongedaan te maken, nam Laterveer net iets te veel risico's. Zijn Alphense tegenstander liep soepeitjes uit naar 4-1. Een uit geruste Van der Klugt hij speelde de afgelopen maanden nauwelijks nog een toernooi kon daarna in de finale oogsten tegen een uitgebluste Essaadi. Leiderdorpse districtskampioene ,=vr* Saskia Paauw is gisteren op de banen van Unicum de verrassende districtskampioene geworden bij de vrou wen. Na een langdurige spannende eerste set en iets kor tere tweede versloeg ze Irma van Seeters met 7-6 en 6-4. De Munnikse bereikte de afgelopen week een goede vorm. De Leiderdorpse, pas 15, ging sterk door en Van Seeters ver slapte. Ze verspeelde twee keer knullig haar opslag, door onder meer op 1-3 en 30-30 twee dub bele fouten te slaan en Paauw hoefde zich verder weinig zor gen te maken. Nog een keer moest ze haar service op love inleveren, daar na kwam ze niet meer in gevaar. Haar forehand liep voortreffe lijk, ze slaat hem vaak vlak met erg veel risico, en de Meren- wijkse kon geen vuist meer ma ken: 6-4. Aukje Baayens, vooraf als vierde getipt, eiste de titel bij de B2-vrouwen op. De Leidse Hout-speelster, sloopte in de halve finale de als eerste geno teerde Lissese Elly Reeuwijk met 6-3,'6-1 en moest tegen de Munnikse Tessa Hillaert, die in de halve eindstrijd een walk over van Petra Velzel had gekre gen, alleen de tweede set inleve ren: 6-4,2-6,6-2. Nadat ze zich van 'angstgegner' Claudia Witteman had ontdaan, won ze in de halve finale ook van de favoriete Cindy Berk hout: 6-4, 4-6, 6-1. „Ik was al zo blij dat ik van Cindy had ge wonnen en nu ben ik natuurlijk nog blijer", verklaarde ze na af loop. Van Seeters, die net als Paauw tweede klasse heeft gespeeld, ging als lichte favoriet de finale in. De Merenwijkse, die in de halve finale van haar team maatje Nathalie van der Voort had gewonnen, stapte echter niet echt geïnspireerd de baan op. Ze opende echter sterk door meteen in de eerste game de service van haar tegenstandster te pakken. Paauw herstelde zich even la ter voortreffelijk door terug te breken naar 3-2 en de wedstrijd rolde vanzelf door naar een tie break. Spanning in die laatste game die pas bij 11-9 beslist was. Beide speelsters kregen set-points, Paauw kreeg de laatste. Handreiking aan het net. Irma van Seeters feliciteert Saskia Paauw, die zojuist districtskampioene is geworden. Verrassend De mannenenkel Cl-finale werd een, verrassende, Uni cumse aangelegenheid. Walther Jacobs, die tot de finale geen set hoefde in te leveren, en Mare van Doom waren beiden niet geplaatst. Van Doom die het niet zo op toernooien heeft en liever achter de bar staat bij Unicum, verraste vriend en vij and door de huizenhoge favo riet Martijn Zandvliet in de hal ve finale uit te schakelen: 6-4 7- 5. Jacobs bevestigde zijn goede vorm door via de nummer drie op de lijst, Oscar Schoordijk, tot de finale te geraken: 6-4,6-2. Van Doom opende goed door gelijk een 3-0 voorsprong te ne men om vervolgens geen game meer te maken in de set: 6-3. Ja cobs leek vervolgens makkelijk door te lopen naar de overwin ning en kwam 4-2 voor. Van Doom gaf zich evenwel niet ge wonnen, knokte terug naar 4-4, en kreeg zelfs nog een paar breakpoints. Jacobs slaagde er in het hoofd koel te houden en had in het laatste spel aan een wedstrijdpunt genoeg om de districtskampioen in Cl te wor den 7-5. Jolanda Mens werd de ver wachte en terechte winnares bij de vrouwen in Cl. Dit seizoen heeft ze tot nu toe elk toernooi op haar naam geschreven en ook deze week weer liet ze haar tegenstandsters geen schijn van kans. Judith Pietersen. via Yvon ne van Hensbergen in de eindstrijd gekomen, kon in to taal slechts vier games bemach tigen tegen de oppermachtige Mens: 6-2.6-2. Wat doet Gé van Kan? „Ik ben getrouwd en heb twee doch ters, de een heeft verkering, dus ik heb nu mijn han den vol aan de an der. Verder ben ik voorzitter van de winkeliersvereni ging in de Koper molen. Ik werk me klem op de bank. zón 60 tot 70 uur in de week." Hoe ben je op Unicum in de wedstrijdleiding terecht geko- „Ik heb hier zelf 15 jaar geten nist en ben toen om gezond heidsredenen gestopt. In mijn toptijd was ik een zeer behoor lijke E-speler. Ik ben nu inmid dels al zeven jaar geen lid meer. Elf jaar geleden was het hier bij de organisatie een puinhoop en toen heb ik het tijdens de week met Lodewijk (Kallenberg red.) overgenomen. Sindsdien help ik mee met het organiseren." Wat is jouw functie? „Ik ben kok tijdens de week en zorg dus voor de inwendige mens. Verder zorg ik ervoor dat de stemming er een beetje in blijft en dat gaat goed. Zoals ge zegd ben ik geestelijk adviseur. Ik ga op mijn werk natuurlijk met veel mensen om en dat is wel handig. Overigens stop ik er na dit jaar mee." Waarom? „Eigenlijk zou ik vorig jaar al stoppen. Ik heb er nog een jaar tje aan vast geplakt omdat Maureen Mever me dat vroeg. Ik stop, omdat ik het met mijn werk gewoon veel te druk heb. Voord om deze tijd. Verder is het belangrijk, dat andere en vooral jongere mensen het over nemen. Ik heb mijn tijd wel ge had en er staan capabele jonge gasten klaar, na melijk Arnoud van Sterkenburg en Taco Stoppels, van wie de laatste denk ik wel de leider wordt." Wat is er in al die tijd veranderd? Je hebt de bloeiperio de van Unicum meegemaakt. „Het is minder ge zellig geworden. Dat is een afspie geling van de maatschappij. Al- J game set match les i! Kan icht prestatiege geworden. Vroe ger, en dan denk ik Naam: Gé(rard) Leeftijd: 45 jaar Beroep: Bankdirecteur Hobby: Geestelijk advi aan de tijd met de Van der Capellens en Hans Tönjann bijvoorbeeld was dat anders. Zij wil den ook wel win nen. maar ze ble ven na afloop ook gezellig zitten en vonden dat ook minstens zo be langrijk. Nu mis ik dat. De verbroede ring en ontspan ning ontbreekt. De jonge garde ken ik niet eens en dat was vroeger wel anders. lan-Willem Ixigthart en Marcel Vink zijn hier ongeveer de laatste der Mohikanen, die reken ik nog tot de oude garde. Unicum was vroeger ook veel meer een club. Nu zijn de pun ten belangrijker dan de sfeer. Je bent kampioen 'afzeikenHeb je daar nooit problemen meege- had met mensen, die dat niet begrepen? .Af en toe zeg ik verkeerde din gen op de verkeerde momen ten. maar dat krijg je als je veel praat, zoals ik. Als mensen het verkeerd opvatten, corrigeer ik dat direct en zodoende krijg ik nooit ruzie of zo. Het brengt een beetje ontspanning in de organisatie. Het houdt het sfeertje wakker." Hoe zie je de toekomst van het toernooi, als jullie er niet meer zijn? ..Ik heb er vertrouwen in. dat het allemaal wel goed gaat. Ze wen bijnemen, want dat is be langrijk voor het evenwicht. Zo heb ik indertijd Maureen Meyer en Helma Kallenberg er bij ge vraagd. Verder denk ik. dat ze minder partijen moeten plan nen om er een beetje in te ko men. De bondsgedelegeerde zal in ieder geval vaker aanwezig moeten zijn, om te assisteren." Heb je in de loop der jaren een s/jeler meegemaakt, van wie je dacht: kom alsjeblieft nooit meer terug „Nee. niet echt. Ik probeer altijd het positieve in de mens te zien. Vorig jaar was er geld ge stolen en we wisten zeker wie het ge daan had, maar hij bleef ontkennen. Dit jaar is hij ge woon weer komen spelen en dan denk ik nou, die probeert zijn leven weer op de rails te krijgen."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17