Sport Leidse kwarttriathlon in schaduw van marathon Ronald Florijn mist ook in Amsterdam de slag Hans Schelling derde in de Valkenklasse Mulder verwerkt klap op wisselslag Dubbele nederlaag voor honkbalteam Wassenaar Alleen maar brons Maandag 1 juli 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN 0 NIEUWSLIJN Rijnsburgse nationaal skeetkampioene LIENDEN De Rijnsburgse Nella Heemskerk en Eric Swinkels hebben zaterdag in Lienden het Nederlands kampioenchap skeet veroverd. De wapenhandelaar uit Best passeerde door een perfecte fina- leserie ranglijstaanvoerder en titelverdediger Hennie Dompe ling. Met een honderd-procentscore bij de laatste 25 duiven heroverde Swinkels het kampioenschap. Evenals Dompeling had de Brabander uit een totaal van 225 mogelijkheden tien Kick van Iperen werd derde. Barel constant op halve triathlon SATER Rob Barel is in een halve triathlon in de Zweedse plaats Sater, tellend voor het klassement van de Europese Unie, tweede geworden. Hij moest gisteren na 1500 meter zwemmen, 80 kilometer fiet sen en een halve marathon alleen de Amerikaan Mark Allen la ten voorgaan. Allen finishte in 3 uur, 23 minuten en 8 secon den, Barel had 3.26.50 nodig. Het was de vijfde wedstrijd die telde voor de ETU-ranking. Ba rel heeft daarin de leiding met een duidelijke voorsprong van 300 punten. Eerder dit seizoen werd Barel in Nice ook tweede achter Allen. De Fin Pauli Kiuru werd in 3.28.18 derde. Lucien Loyens werd als zevende de tweede Nederlander in 3.31.31. Van Weerde valt buiten de prijzen Antoine van Van Weerde zonder medaille op de 100 meter schoolslag, dat is de laatse vier jaar niet meer voorgekomen. De zwemmer van LZ was bij de opening van de Nederlandse kam pioenschappen met zijn gedachte al helemaal bij de 200 meter schoolslag, waarop hij zijn titel moet verdedigen, maar die staat pas het volgende weekeinde op het programma. Geprikkeld door enkele uitlatingen in een dagblad over kandi daten voor de derde plaats op de 100 meter schoolslag, achter Dekker en Van Rijn, wilde hij zich ook nog wel even kwaadma ken voor die 100 meter. Van Weerde plaatste zich maar net voor de A-finale met een tijd van 1.07,42. In de all-in finale bleek hij niet de macht te hebben om een tandje te versnellen en moest hij genoegen nemen met een vijfde plaats in 1.07,98. Vormgeving: RUTGER J HOOGERDIJK RONALD FLORIJN slaagt er maar niet in zijn vriend Nico Rienks te ver slaan. Wat hij ook pro beert. Als eerste klom Mart Moraal tijdens de Leidse kwarttriathlon op zijn racefiets. Toch zou het nog lang duren voor de Oegstgeestenaar zeker was van de overwinning. foto hielco kuipers Vijf zeilers uit de Leidse regio zijn bij wedstrijden op de West einder plassen in de prijzen ge vallen. Bij de Valken"beVaalde Kees Barnhard uit Leimuiden gisteren de eerste plaats, Leider dorper Hans Schelling werd in dezelfde klasse derde. Plaatsge noot Joop Roozenburg behaal de een tweede plaats bij de O- jollcn. In de Drakenklasse be haalde Robert Verboon uit Roe- lofarendsveen net voor zijn va der de tweede plaats. De wedstrijden werden afge lopen twee weekeinden gehou den. Dit jaarlijks terugkerende evenement wordt georganiseerd door zeven zeilverenigingen af komstig uit de omgeving Aals meer, onder de naam Westein der Zeilwedstrijden. Bij deze na tionale wedstrijd voor open bo ten werd de Leidse regio door een klein percentage van de 110 deelnemers vertegenwoordigd. Voor de zeilers waren de weersomstandigheden beide 'weekenden ideaal, Ër werd windkracht vijf tot zes gemeten, terwijl de zeilers op de plassen zelf alle ruimte hadden, omdat vanwege het slechte weer de re creatie op het water minimaal was. Hierdoor was ook de pu blieke belangstelling gering. Mede doordat er dit weekein de op de Kagerplassen het Ju nior-weekend werd georgani seerd, was de opkomst van de deelnemers in de Optimisten en Soloklasse zeer matig. Zo doende werden de Splash- en Soloklasse bij elkaar gevoegd. Omdat de wind voor Solo-zei- Iers te hard waaide, mochten zij uiteindelijk toch niet starten. De vijfde Leidse kwarttriathlon heeft danig geleden onder de Leidse marathon. Het aantal deelnemers was zater dagmiddag, nog geen twee weken na de marathon, veel kleiner dan andere jaren. De kwaliteit van de aanwezige triatleten en de spanning vergoedden echter veel. De er varen Mart Moraal uit Oegstgeest trok pas op in de slot fase van de duurproef de zege naar zich toe. LEIDEN TIM BROUWER DE KONING Van een originele triathlon was in Leiden overigens geen spra ke. De organiserende Leidse Po litie Sportverëhfgingliad 'Ülïvef- ligheidsoverwegingen het zwemmen vervangen door een extra stuk hardlopen. Daardoor kwamen onbekende groothe den als Andy Evans (derde), die het snelst op de fiets zat, en nummer twee Arie Blokland, die Moraal tot de voorlaatste bocht vergezelde, bovendrijven. Had den zij een duik in het 13 gra den celsius koude water moeten nemen, dan waren zij. nooit zo dicht achter allrounder Moraal geëindigd. Toch leek aanvankelijk een zwemmer de 'run-bike-run' naar zijn hand te zetten. Casper van den Burgh, gespecialiseerd in het natste onderdeel van de triathlon, was ook op de race fiets niet te houden. Het was dat de jonge Leidenaar in de voor laatste bocht vah' hét 45,6 kilo meter lange fietstraject onderuit ging, anders had hij Moraal wel licht van de zege afgehouden. De schuiver van Van den Burgh bezorgde hem zulke schaafwonden aan het linker been, dat de afsluitende 10,5 ki lometer hardlopen een kwelling werd. Moraal, samen met Blok land twee minuten later aan het slotonderdeel begonnen, had de trekbenende koploper na vijf ki lometer te pakken. Terwijl de twee nieuwe koplopers het tem po onverminderd hoog hielden, moest Van den Burgh lijdzaam toezien hoe hij afgleed naar de vijfde plaats. Ondanks de terugval van de jonge Leidenaar was de finale van de lustrumeditie van de kwarttriathlon bloedstollend. Moraal liet de sterk lopende Blokland bijna acht kilometer het voortouw nemen voor hij hem met een bekeken demarra ge het nakijken gaf. Hoe groot het machtsvertoon in de slot- ronde van 3,5 kilometer ook leek, Moraal was geenszins ge rust op de overwinning. „Blok land moet het juist van het lo pen hebben", hijgde de win naar, nadat hij in 2 uur en 13 minuten "was geïïnfsht.''DaarÖm heb ik tot de laatste bocht voor hem gevreesd." De verslagen Delftenaar vond zijn tweede plaats, op een mi nuut van de winnaar, allang best. Blokland: „Nog nooit heb ik zon hoge klassering bereikt. Het was in mijn voordeel, dat het zwemmen niet doorging." Datzelfde gold voor de 28-jarige Britse Rijswijker Evans, die nu de meeste moeite met fietsen had. „Vooral die klinkers bij Stompwijk vond ik verschrikke lijk", aldus Evans. Net als zijn concurrenten had hij vooral op dat onderdeel te maken met een stevige bries.. Ook de organisatie van de Leidse kwarttriathlon had te kampen met de elementen. Maar meer nog dan wind en kou(d water) zaten Gerard Spek en Rob Schouten, ook bekend van de Singelloop, in hun maag met de marathon van Leiden. „Die zat veel te dicht op onze wedstrijd", klaagden zij. „Dat heeft ons honderd deelnemers gekost, die de marathon verko zen boven de kwarttriathlon. Volgend jaar wordt de mara thon gelukkig eerder gehouden, zodat wij dan weer op meer dan rf50- d'ëëlfreïriêfs "kunnen reke- Mart Moraal voldeed in alle opzichten als winnaar van de lustrumeditie. De bekendste tri atleet uit de omtrek verzuimt zelden in zijn geboortestad. Bo vendien liet hij zich twee weken geleden ook niet verleiden tot deelname aan de marathon. In plaats daarvan nam hij deel aan een internationale kwarttriathlon in Nice. Daar nam hij geen onnodige risico's, omdat hij toch kansloos was voor de overwinning. In Leiden ging hij, gebruind door de Fran se zon en bezweet door de in spanning, wél tot het uiterste. ROEIMEDEWERKER Ook de laatste poging van Ro nald Florijn om Nico Rienks en zijn nieuwe roeipartner, Henk Jan Zwolle, te verslaan is mis lukt. Florijn stapte afgelopen weekeinde met Frans Göbel in de boot om Rienks/Zwolle het vuur aan de schenen te leggen. Hoewel Rienks en Florijn als vrienden uit elkaar zijn gegaan zou Florijn niets liever doen dan Rienks in de dubbeltwee ver slaan. Net als twee weken gele den tijdens de Nederlandse kampioenschappen, toen Flo rijn met Rutger Arisz roeide, leidden Rienks en Zwolle giste ren van start tot finish, en moest Florijn ook het duo Maasdijk/Kelderman laten Rienks en Zwolle roeien al het hele seizoen samen en hebben een roeihaal uitgedokterd die sterk verschilt van de haal waar mee Rienks en Florijn roeiden. Verder lijken ze ook niet de wis selvalligheid te kennen die het laatstgenoemde koppel ken merkte. De Amsterdammers concentreerden zich uitsluitend op de duhbeltwee en startten niet op andere nummers. Flo rijn daarentegen nam ook in de skiff deel aan de wedstrijden om de Holland Beker, die evenals vorig jaar meetelden voor het klassement van de World Cup. Net als bij veel andere num mers was het geen sterkbezet veld. Van de top vijf van het World Cup klassement waren drie roeiers niet aanwezig. Zon der veel moeite bereikte Florijn de halve finale. Gestart op de ongunstige boei zes lagen Flo rijn en ook Göbel, op boei vijf, na 500 meter al twee lengtes achter op de rest van het veld. Na 1000 meter staakte de niet helemaal fitte Göbel, ruim een lengte achter Florijn geraakt, de strijd. Deze laatste schoof een baan op, maar kwam niet verder dan de vierde plaats, onvoldoende om de finale te bereiken. Ge desillusioneerd en vermoeid door het roeien in de dub beltwee liet zowel Florijn als Göbel de kleine finale voor wat hij was. De Holland Beker werd gewonnen door de Duitser Handle, die de beker ook in 1988 al won. Vaclav Chalupa behield dankzij de vijfde plaats zijn leidende positie in het World Cup klassement. Hoewel Florijn er over twee weken in Luzern, de finale van de World Cup, graag bij zou zijn in de skiff, heeft hij er toch voor gekozen plaats te nemen in de dubbelvier met Maasdijk, Kel derman en Arisz. Anders zou Florijn het risico lopen zijn plaats in deze boot te verspelen. De ploeg van coach Jan Klerks, gisteren met Florijn aan boord, ondervond afgelopen weekein de geen tegenstand van beteke- Bij de vrouwen deden slechts veertien roeisters mee, maar was wel de volledige top van het klassement aanwezig. De over winning ging naar de Canadese Laumann, die daarmee de lei ding in het klassement van de Zweedse Brandin overnam. Ire ne Eijs van Njord bereikte de halve finale, maar werd daarin Nico Rienks en Henk Jan Zwolle: speciale roeihaal de finale haalt. Dan wordt laatste. Dat was ook haar klasse ring in de kleine finale, waar mee ze een punt voor het klas sement verwierf. Over twee we ken in Luzem zal Eijs ook in de skiff uitkomen. Daar wordt het veel moeilijker de halve finales te bereiken, omdat er een bre der veld aanwezig is. Eijs hoopt dat de vrouwen- dubbelvier, waar ze net niet voor werd geselecteerd, in Lu- deze ploeg, die dit weekeinde een nieuw internationaal baan record voer, uitgezonden naar de wereldkampioenschappen en kan Eijs mee als reserve-roei- ster. Een aantal Leidse roeiers pro beerde afgelopen weekeinde een uitzending te verdienen naar de wereldkampioenschap pen voor senioren tot 23 jaar. Jacobijn Bruijning (Die Leythe) won zaterdag in dit veld met Aukema van Orca de dub beltwee in een tijd die goed was voor een nieuw nationaal baan record. De ploeg, die op dit nummer wordt uitgezonden, had deze race gelaten voor wat hij was. Bruijning richt zich op uitzending in de dubbelvier. Hoewel in dat nummer geen te genstand was, mocht haar ploeg toch starten om de selectie commissie te kunnen overtui gen. Ook vier roeiers van Njord zijn in afwachting van de uit spraak van deze selectiecom missie, onder leiding van Rob Robbers. Boeder en Reychard, beide uit de Oude Vier, roeiden zaterdag met Van Opstal en Scholten naar de overwinning in de gestuurde vier. Gisteren moesten ze de vier van Nereus, die ook de ongestuurde vier won, laten voorgaan. AMERSFOORT NORA BAKKER ZWEMMEDEWERKER Beide Leidse zwemverenigingen kwamen in het eerste weekein de van de Nederlandse kam pioenschappen (NK) zwemmen niet geheel ongeschonden uit het water. Radna Mulder (De Zijl/LGB) kreeg een flinke te leurstelling te verwerken. Licht puntjes waren er ook voor de twee Leidse clubs in de perso nen van Robin Sprinkhuizen en Bianca Hoeks De klap kwam hard aan bij Mulder op de 400 meter wissel slag. Met de snelste inschrijftijd van alle vrouwen begon zij aan de klus om de limiettijd voor de Europese kampioenschappen (EK) te halen. Na de eerste 200 meter leek het er op alsof het water in baan vier op slag ver anderde in dikke stroop. Er was geen doorkomen meer aan op de schoolslag voor de volkomen vastzittende Mulder en voor de laatste 100 meter vrije slag had zij ruim 74 seconden nodig. Geen EK-limiet en bovendien viel zij zelfs niet in de prijzen in haar leeftijdscategorie. Haar stortvloed van tranen deed het uitzwembasin bijna overlopen. Toch herstelde zij zich de vol gende dag prima door zilver te pakken op de 200 meter vlin derslag met de tijd van 2.24,89 en mocht zij op de derde dag van de kampioenschappen het goud in ontvangst nemen voor een goed verdeelde race op de 400 meter vrije slag. Het lichtpuntje van LZ was Hoeks. Vijf kampioenschappen achter elkaar kwam er niet uit wat zij in zich heeft. Tien trai ningen per week voor een kam pioenschap brachten haar altijd in vorm. Maar zij kon de druk nooit aan. Het tij keerde echter tijdens het eerste NK-weekein- de. Op het openingsnummer, de 400 meter wisselslag, tikte zij als derde aan. Haar overigens matige tijd van 5.21,10 gaf haar zelfvertrouwen voor de volgen de afstanden. Kwalificatie voor een plaats in de EJK-ploeg op de 100 meter vrije slag kwam er niet uit. Toch liet zij een per soonlijk record van 1.01,50 no teren. Een krachtige 200 meter rugslag in de langzame serie met de tijd van 2.30,42 leverde haar een zilveren medaille op. Christian de Groot (LZ) en Sprinkhuizen (Zijl) waren kan didaat voor de EJK op de 100 meter rugslag. Beiden zijn al twee jaar kampioen in hun leef tijdsklasse op die afstand. Dit seizoen zwommen beiden iden tieke tijden voor de NK-finale en lag een derde zwemmer op de loer. De Groot moest genoe gen nemen met de tweede plaats (1.02,70), slechts 0,23 se conde verwijderd van de felbe geerde EJK-plaats. Sprinkhuizen bleef met lege handen op deze afstand. Toch vestigde Sprink huizen later in het toernooi in positieve zin de aandacht op zich. Zijn tijd van 1.58,26 op de 200 meter vrije slag was de vier de tijd op die afstand onder de EJK-kandidaten en dat betekent officieus een plaats in de esta fette-ploeg. Dennis Schouten (Zijl) leefde zich op de 100 meter schoolslag uit. Ook deze NK kwam hij weer op het erepodium (derde in 1.11,49). De zevende Leidse me daille kwam op naam van LZ- ter Richard van Duyvenbode. De Noordwijkerhouter bemach tigde op de 100 meter vlinder slag de tweede plaats (1.06,70). Katwijker Christiaan Fischer scoort al jaren zeer hoog bij de mannen geboren in 1976. Vier afstanden zette hij het afgelo pen weekeinde in goud om: de 100 meter rugslag, de 100 meter vlinderslag, de 200 meter vrije slag en de 200 meter wisselslag. Alleen op de 1500 meter vrije slag moest hij twee tegenstan ders laten voorgaan. LEIDEN JAN DAAN VAN OOSTEN de negende inning de eindstand op 6-8, waarbij pitcher Jerry Remmerswaal opnieuw een homerun moest toestaan. Gisteren keek Wassenaar snel tegen een achterstand aan. Pit cher Spraakman werd in de eer ste inning geconfronteerd met maar liefst drie homeruns: 4-0. Een vierde Alphense homerun bracht de stand in de tweede in ning op 5-1. In de vierde inning kwam Wassenaar nog terug tot 5-3, waarop Alphians echter weer uitliep naar 7-3. Alphians bepaalde in zevende inning de eindstand op 9-3. In deze wed strijd zagen de Wassenaarders ook nog hoe Ruigrok van der Werve werd weggestuurd na commentaar op de leiding. Adegeest versloeg Alphians 2. Aan slag was uitblinker Vink goed voor vier punten. Verder waren ook Korrubel (homerun) en Knor op dreef. In de derde inning namen de Voorschote naren voor het eerst een voor sprong: 5-3. Adegeest boog in de achtste inning een 7-10 ach terstand om in winst: 12-10. De honkbalvereniging SV Was senaar werd afgelopen weekein de door Alphians uit Alphen tweemaal met een nederlaag geconfronteerd. Zaterdag werd het in Wassenaar 6-8, gisteren 9-3. Adegeest had gisteren in Voorschoten tegen Alphians 2 meer succes: 12-10. De wed strijd van de Keytown Hitters werd afgelast. Zaterdag gaven Wassenaar en Alphians elkaar weinig toe. In de eerste inning nam Wasse naar de leiding via Bakker en Westgeest op een honkslag van De Haseth: 2-1. Alphians kwam in de tweede inning terug door een homerun van Van Wijngaarden: 2-5. Was senaar antwoordde in de vierde inning met een homerun van Van Montfoort, waarop Lobel en Remmerswaal konden sco ren: 5-5. In de zesde inning nam Wassenaar nog een 6-5 voor sprong door opnieuw Van Montfoort. Alphians bracht in ALPHEN WILMAR KORTLEEVER Bronzen medailles waren alles wat de regionale jeugdatleten terugbrachten uit Alphen aan den Rijn van de Nk jeugd. De manier waarop vier atleten dat deden sprak echter zeer tot de verbeelding. Bianca Vermond (400 meter meisjes A), Stefan Molenaar (110 meter horden jongens A), Mare de Boer (speerwerpen jongens B) en Edwin Kortekaas (discuswerpen jongens B) bemachtigden deze medailles. De Spartaan had twee ere plaatsen. Eén medaille was voor Molenaar. De Lissenaar had die echter eerder verwacht op het verspringen dan op de 110 me ter horden. Zijn tijd (14,84; een persoonlijk record) en de plak zorgden ervoor dat zijn week einde toch geslaagd was. Korte kaas maakte met zijn derde plaats zijn plaats op de nationa le ranglijst waarmaakte. De 45,48 uit zijn vierde poging was zijn op twee na beste worp ooit. Ook Mare de Boer van De Bata- i pakte brons. Met een per- nlijk record van 54,44. Bianca Vermond veroverde de vierde medaille. De A-junio- re van Holland liep twee zeer sterke races op de 400 meter. Na haar seriewinst in 58,52 ging ze nog sneller in de finale. De chronometer stopte na 57,08. Daarmee was ze ruim twee se conden sneller dan ooit. Fabian van den Barselaar red de het net niet. Op de 200 meter leek hij na de sterk gelopen voorrondes op een medaille af te stevenen, maar in die finale eindigde hij als vijfde. Marijn van der Ploeg besloot de 3000 steeple chase eveneens als vijf de. Saskia Engels verraste. Op de 800 meter liep de veelbelovende Bataafse de derde tijd met 2.17,31. Daarmee en met haar zesde plaats in de finale was En gels meer dan tevreden. De ren tree van Hollander Arjan Rijns burger viel ook niet tegen. Rijnsburger sneuvelde met een tijd van 51,07 maar net in de halve finale van de 400 meter jongens A.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16