Sport Rooks 'mag' winnen Van Veenendaal helpt Bok aan tweede titel Ook Italiaanse toppers zijn klaar voor de Tour Basketbalteam van Joegoslavië vormt wel een eenheid Maandag 1 juli 1991 Redactie: 071-161400 HERArtAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN GUS VAN OOSTEN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK NIEUWSLIJN Karei Konijnenburg heerst op de Bult LEIDEN De mindere coureurs kwamen op de Bult aan de start om de Report Sevice-prijzen. terwijl de prof- en amateur wielrenners in Meerssen om de nationale titels stredén. Win naar werd Karei Konijnenburg uit Wassenaar. Op de streep hield hij Rob Verhagen (Leidschendam), Hans Hendriks (Lei den) en Joost van der Meer (Roelorarendsveen) achter zich. De Lisser amateur Eric Stroombergen gaat steeds beter rijden. De Bollenstreker, die het door zijn studie de laatste maanden wat rustiger aan deed. behaalde een tiende plaars in Renkum. In de Lus van Castricum kwamen Robin van Kessel (14), Tom de Jong (15) en Dirk Jan van Reek (16) in aanmerking voor een prijs. Van der Tang komt te kort in sprint LEIDEN Ronald van der Tang was zaterdag in Giessenburg dicht bij de zege. Maar tegen het sprintgeweld van Rob Sien- ders was de Voorhouter niet opgewassen: hij werd tweede. Nieuweling André Mohlmann kwam in het Zeeuwse Kruinin- gen op de tiende plaats. In een criterium in Zegge kwam Mark Varkevisser, na een korte rustperiode, weer terug in het peloton. Een verdienstelijke ze vende plaats was zijn deel. Zijn maatje Rik van Wetten werd twaalfde. Zaterdag staat op de wielerbaan van Alkmaar een wedstrijd i Kempen in actie. DEN HAAG ANP In Italië stond gisteren het ere podium ook vol met de beste renners van het moment. Gian ni Bugno op het hoogste trapje, geflankeerd door Giro-winnaar Franco Chioccioli (zilver) en Claudio Chiappucci (brons). Armand de las Cuevas werd de onverwachte kampioen van Frankrijk. De ploegmakker van Delgado en Indurain versloeg Claveyrolat en Rué in de sprint. De Belgische titel kwam terecht bij Benjamin van Itterbeeck. Hij had in Ronse twintig tellen voorsprong op Van de Laer en Peeters. In het gecombineerde Duits- "/Zwitsers/Luxemburgs kam pioenschap in Wetzikon werd Falk Boden uit de ploeg van Jan Gisbers Duits kampioen. De ta lentvolle Laurent Dufau pakte de Zwitserse titel. De Luxem burgse titel bleef vacant omdat het Groothertogdom geen be roepsrenner afvaardigde. De laatste test voor de Ronde van Frankrijk moet Gianni Bug no nog zelfverzekerder hebben gemaakt dan hij al was. Bugno behoort tot de groepje favorie ten voor de eindzege in de Tour. Gisteren in Udine bevestigde hij zijn topvorm. Ook Chiappucci is klaar voor het karwei. Chioc cioli neemt niet deel aan de Tour. Bugno ontsnapte in de laatste ronde na de beklimming van de SUPERTRIO OP podium na de nationale titelstrijd wielrennen bij de profs. enige bult in het parcours. In de afdaling liet hij de dertien me devluchters achter zich. Chioc cioli had de aanval geopend. Bugno antwoordde door zelf het initiatief te nemen. De 27-jarige renner wilde eem massasprint verhinderen. „Koste wat kost wilde ik een massale aankomst voorkomen", zei hij. „De eerste nationale titel is de bevestiging dat ik op tijd in vorm ben voor de Ronde van Frankrijk." Armand de las Cuevas won in Frankrijk de massasprint nadat Philippe Casado driehonderd meter voor de aankomst in Saint-Saulgé was teruggepakt. De Franse kampioen is 23 jaar oud.en sinds twee jaar beroeps renner. Vorig jaar pakte hij tij dens wereldkampioenschap achtervolging in Japan de bron zen medaille. Benjamin van Itterbeeck leg de de basis voor de Belgische ti tel in de voorlaatste ronde. De 27-jarige renner uit de Histor- ploeg van Willy Teirlinck, die aan hete seizoen ophoudt te be staan, verdween op twintig kilo meter van de aankomst uit het peloton. De verwachting was dat hij op de Kruisberg door de kanshebbers op het kampioens; schap zou worden teruggepakt. Van Itterbeeck, niet opgenomen in de Tourselectie, hield echter stand, ook al omdat achter hem de krachten niet werden gebun deld. „Hier voor u staat de bloem van de Nederlandse profwie lersport", sprak burgemeester Majoor van Meerssen pa- thethisch, onder aan het podium. En hij keek op naar het goud, zilver en brons van het NK 1991: 1. Steven Rooks, 2. Gert-Jan Theunisse en 3. Erik Breukink. ment, dat ik net niet voluit wil de reageren." Het was knoping van ei pioenschap, me een apotheose v boeiende ont- n aardig kam- in ieder geval hoog i MEERSSEN PETER OUWERKERK Evenals in Italië waar Bugno, Chioccioli en Chiappucci het rostrum bevolkten kreeg ook de nationale titelstrijd in het drukbevolkte Zuid-Limburg een Supertrio. Met een weer fluwe len pedalerende Rooks als de opvolger van Peter Winnen; Jan Raas en zijn Bucklers konden het meest tevreden zijn. Na een serie NK-afleveringen, waar de ranzige smaak, on danks alles, bleef overheersen, was er ook nu sprake van een soort samenspanning. Maar dit maal betrof het een vriend schapsverbond, dat ieders be grip en instemming kon weg dragen. Rooks sprong gedeci deerd weg, op de voorlaatste beklimming van de Lange Raar- berg, en Theunisse liet de ach tervolging braaf over aan Breu kink. Theunisse: „Ik had al een keer of vijf geprobeerd weg te ko men, maar er kwam iedere keer een counter van Breukink. Toen Steven demarreerde dacht ik: nu is het ook aan jou. Maar hij kwam niet. Nou, dan ga ik Ste ven niet terughalen." En Rooks stelde: „Als Gert-Jan was gegaan, had ik niet anders gedaan. Zou ik ook een poosje de kat uit de boom hebben ge keken. Wat heeft het voor zin één of twee anderen mee te sle pen? Als je echt super bent kun je in de laatste kilometers altijd nog proberen voorop te ko- Zoals Theunisse alsnog een poging waagde op de laatste be klimming van de Kruisberg. Het lukte herri niet echt, omdat de ijzersterke Michel Zanoli 'de wreker' niet zonder slag of stoot wilde laten vertrekken. Theunis se: „Maar ik wilde ook zelf wel kampioen worden. Naar Rooks toespringen, en er dan samen om sprinten. Was toch hartstik ke mooi geweest?" Het was Breukink die uitein delijk moest berusten in het brons. Hij kon zich na afloop wel voorstellen, dat de nu 'van tafel en bed gescheiden' twee ling elkaar niet naar het leven stond. „Ik had mijn finale afge stemd op Theunisse, omdat ik dacht dat hij de meeste ambi ties zou hebben om kampioen te worden. Maar het geluk moet je ook een beetje toelachen. Rooks reed weg op een mo- sterke blokken van Buckler, Panasonic (11 renners), PDM en TVM (10 renners) de regie van het NK 1991 in han den zouden nemen, lag al bij voorbaat vast. De met minder renners vertegenwoordigde for maties, of de eenlingen, waren er slechts voor de bijrollen. Toen de titelstrijd echt werd gelanceerd was het opvallend, dat de TVM-renners van Cees Priem zich veel nadrukkelijker dan in het verleden lieten gel den. Dat Theunisse's vaste trai ningsmakker Van der Pas een paar ronden voor het einde ook de camera haalde, bezorgde Theunisse pretoogjes. „Kun je zien wat je kunt bereiken met training. Vorig jaar werd hij na drie ronden al gelost, nu rijdt hij drie ronden voor het einde nog van het peloton weg. Ik had het prachtig gevonden als hij kam pioen was geworden." Maar in een veld met zoveel kwaliteit kan dat niet zomaar. Dat ondervond ook Frans Maassen, die op zoek was ge gaan naar Eddy Schurer, maar die daar zoveel moeite voor moest doen, en op zeker mo ment zo 'vierkant' begon te draaien, dat hij hapklaar weer werd opgeslokt door de grote groep. Europese titel geprolongeerd ROME Reuter/ANP Het supertrio in beeld. Gert-Jan Theunisse, Erik Breukink en Steven Rooks waren de smaakmakers tijdens de NK wielrennen voor profs. foto anp Het voor de tweede maal als NK-parkoers dienst doende rondje in Meerssen en omstre ken is na tweehonderd kilome ter zwaar genoeg om de kwali tatief besten en de renners in vorm vooraan te brengen. En zo gebeurde: drie grote ploegen vooraan, met Rooks, Theunisse en Breukink, Zanoli van het 'kleinere' Tulip en Lammerts als eenling van Z. Panasonic miste de beslissende slag. De jonge garde van Peter Post kwam kracht te kort om in te haken op het moment suprème, een kilo meter of negen voor de finish. Steven Rooks dus voor een jaar lang in het roodwitblauw. De 30-jarige Noordhollander was het winnen al bijna ver leerd, maar toch had hij het dit seizoen al eerder aangekondigd: „De vorm van 1988 zit er weer aan te komen." „Ik heb me vol ledig kunnen concentreren op de Tour. Tussen Spanje en Luxemburg ben ik met rust ge laten door de ploegleiding. Ja. ik heb de accu volledig kunnen opladen". Het podium van Meerssen belooft wat voor de komende Tour. Drie Nederlandse kop mannen in de drie, meest Ne derlands getinte ploegen. Rooks: „We moeten alledrie bij de eerste tien kunnen rijden. Wie het verst komt? We hebben geen van drieën een hekel aan elkaar." De Joegoslavische basketbal - ploeg heeft de Europese titel ge prolongeerd. De kampioen ver nederde zaterdagavond de Itali aanse ploeg in eigen huis. In het Palazzo dello Sport in Rome werd het 88-73 (48-41) in de fi nale voor de superieure Joego- slaven. „Wij hebben grote problemen in ons land", zei coach Ivkovic na de zege, „maar Joegoslaven stijgen in tijden van moeilijkhe den tot grote hoogte." Het col lectief van zes Kroaten, vijf Ser viërs en een niet spelende Slo- veen speelde harmonieus. De Joegoslaven namen door twee driepunters van sterspeler Ku- koc direct de leiding en stond die nooit meer af. Het verschil tussen Italië en Joegoslavië zat in de dure jon gens. Bij de Joegoslaven maak ten Radja, Kukoc, en Divac hun reputatie waar. Dino Radja speelde een thuiswedstrijd. Hij werd vorig jaar voor 26 miljoen gulden aangetrokken door Mes- sagero Roma. De center, die een jaar op de bank zat bij de Bos ton Celtics, werd topscorer met 23 punten. Tony Kukoc, de 'Pink Panther' van Europa die Pop 84 Split voor 36 miljoen gulden in ruilde voor Benetton Treviso, vormde een voortdurende plaag voor de Italiaanse defensie en kwam tot 20 punten. Vlade Di vac, de center van de Los Ange les Lakers, heerste onder het ei gen bord en pikte aanvallend 10 punten mee. Bij Italië faalden de vedetten. Antonella Riva, de topschutter van Philips Milan en de Itali aanse competitie, werd uit de wedstrijd gehouden en noteer de twee rake sprongschotjes (4 punten). Stefano Rusconi, ver kocht aan Treviso voor 24 mil joen gulden, begon als wissel speler en scoorde één keer. Gentile, die Italië tegen Spanje (93-90) in de slotseconden met een driepunter in de finale had geschoten, had groene zeep in de handen (8 punten). De Joegoslaven controleerden het duel. Na rust (48-41) maakte een formidabele tussensprint een einde aan alle illusies van de Italianen. In zes minuten liep de Joegoslavische ploeg naar 64-43. De marge werd tot drie minuten voor het einde ge handhaafd (81-59). 'Showtime' voor de Joegoslaven. die 65 pro cent schoten en de Italianen (44 procent) begonnen te dollen: 88-73. Voor Ivkovic was de overwin ning de derde grote triomf in drie jaar. In '89 werd Joegoslavië Europees kampioen, in "90 we reldkampioen en in '91 weder om Europees kampioen. „Het volgende doel is de Olympische titel", gaf Ivkovic aan. Hoewel de Amerikanen met de sterkste profs in Barcelona verschijnen, dacht de coach niet kansloos te zijn. „Wij misten in Rome Pe- trovic. Met hem erbij zijn we nog sterker." Op de met 12.000 toeschou wers volle tribunes zat Chuck Daly, coach van de Detroit Pistons en de Amerikaanse Olympische ploeg. Daly was 'impressed', onder de indruk. „Joegoslavië is een sterke ploeg", verklaarde hij. „Een sterk collectief zonder zwakke kanten. Met deze ploeg moeten wij rekening houden in Barcelo- De Joegoslavische spelers droegen de overwinning op aan hun landgenoten. „Wij weten dat heel veel Joegoslaven deze wedstpjd op televisie gevolgd hebbenzei Kukoc, „en dat zij ervan genoten hebben. Dit was een van onze beste wedstrijden. Wij hadden afgesproken alles te geven om onze fans even hun zorgen te laten vergeten." Kukoc dacht niet dat de over winning zou bijdragen aan het proces van verzoening tussen de regering en de deelstaten. „Ik vermoétl niet dat onze over winning een politiek effect zal hebben." Kukoc was solidair met Zdovc, de Sloveen van Olimpia Ljubljana, die zich na een oproep van de Sloveense regering terugtrok uit de ploeg. „Hij deed het met grote te genzin". aldus Kukoc. „uit liefde en solidariteit voor zijn volk. Wij hebben hem gezegd dat hij wel kom blijft in onze ploeg. Deze basketbalploeg is een echte eenheid. Mijn land mocht wen sen dat het zo'n eenheid was. Dan bestond er geen onrust." GLENN PINAS wordt met ingang van het nieuwe seizoen trainer van het eredivisie vrouwenteam van Byte/ BVG in Groningen. Het is de eerste keer dat Pinas, eerder actief bij de mannen van onder andere Meppel en Orca's. coach wordt van een vrouwenploeg. Met perfect gevoel voor timing MEERSSEN AD VAN KAAM Vorig jaar nog heette Toine Bok een toevalstreffer te zijn, een ta melijk anonieme criteriumspe cialist die op het NK plotseling de geest kreeg en het hele pelo ton verraste. Die dingen gebeu ren met name bij de amateurs nog wel eens en aldus geschied de met de renner van Het Luchtschip. Hij stuurde het ploegenspel volledig in de war, maar iedereen haalde zijn schouders op. Het was weer eens zover. Alleen, afgelopen zaterdag ke ken de kenners elkaar heel wat minder 'begrijpend' aan toen diezelfde Toine Bok in de laatste ronde op het fraaie par cours in Zuid-Limburg opnieuw aan de haal ging. Niemand had hem gezien, zijn naam was niet eenmaal gevallen. Maar op het moment suprème sloeg Bok voor een tweede maal de com plete top en de nationale selec tie met de feiten om de oren. Koersinzicht en het juist verde len van de krachten zijn eigen schappen waarme^ een goed coureur zich onderscheidt van de rest. De Brabander toonde eens te meer aan dat zijn eerste titel toch niet zozeer op toeval berustte. Hij moet gewoon wel goed zijn. En hij had, het moet gezegd worden, ook nog eens het 'ge luk' dat zijn teamgenoot Frank van Veenendaal zaterdag be schikte over een perfect gevoel voor timing. De eigenzinnige Sassenheimer, vorig jaar door bondscoach Piet Kuys uit de na tionale selectie verbannen en daardoor wat op de achter grond geraakt, voelde haarfijn het moment aan waarop de be slissende slag geslagen moest worden. 'Vorig jaar noemde men mij een toevalstreffer. Nu heb ik bewezen een terechte kampioen te zijn Dat was toen het pelotofi de achttien vroege vluchters van wie de helft bestond uit renners van de nationale selectie en van Teleflex heel dicht op de hie len zat met nog twaalf kilometer voor de boeg. Van Veenendaal, draaiend op een heel groot mes. sleurde het intussen al aardig uitgedunde peloton in een lang Ivi1 lint de Lange Raarberg over en toen hij was uitgeraasd, waagde zijn ploeggenoot met succes de sprong. Bok sloot zich aan bij de zes overgebleven koplopers en nadat eerst Ophof een mis lukte poging had gedaan om al leen weg te komen, ging de man in de rood-wit-blauwe kampioenstrui alleen aan de haal. Net als vorig jaar reageer de niemand. In een mum van tijd pakte Toine Bok twintig seconden. Te weinig dacht menigeen om de groep daarachter en het peloton op afstand te houden. Het bleek genoeg. Het peloton viel stil en in het groepje keek men elkaar alleen maar aan. Onderling wantrouwen overheer eens. met als gevolg dat Bok na Cas Kleefstra en Eef Dolman de derde dubbele na-oorloge win naar bij de amateurs werd. "Vorig jaar"zo sprak de geluk kige Brabander, „noemde men mij een toevalstreffer. Maar ik heb nu toch bewezen een te rechte kampioen te zijn." Uiter aard sprak niemand hem tegen. Dat kan geen toeval meer zijn. Voor de tweede keer in successie gaat Toine Bok 'klapwiekend' als Nederlands kampioen over de finish. Regiorenners eindigen in achterhoede Behalve de opmerkelijke rol van Frank van Veenendaal speelden de amateurs uit de regio nau welijks een rol van betekenis op het NK in Meerssen. Warmon- der Pascal Vergeer van Koga en André van Reek van De Bollen streek reden de koers wel uit. maar eindigden achterin het peloton. Op zich al een aardige prestatie, want bijna de helft van de 200 renners die van start waren gegaan haalden de finish niet. Het rondje van bijna negen kilometer, dat in totaal 22 maal afgelegd, was be hoorlijk selectief, al oogden de twee bulten (Kruisberg en Raar berg) op het eerste gezicht niet al te zwaar. Maar de lange klim- partijen 1900 en 1500 mala I zaten kort achter elkaar en uit eindelijk brak dat menig renner toch op. Jan Koerts bijvoor beeld, ae warme bakker ale tin seizoen het peloton zijn wil had opgelegd en reeds vijf klassie kers op zijn naam had bracht. a in de laatste ronde afha ken. Hij zat er compleet door. Dat gold evenzeer voor Peter Mol van de Swift/Casba forma tie. De man uit 's (iravepolder reed aanvankelijk prima mee. im aan in de finale toch kracht te kort. „Ik rij nor maal nooit meer dan pakweg 160 kilometer, i nt hm net even te ver voor me", meldde hij na afloop. Zijn ploegmaat Eric Bos staakte al in een eerder stadium de strijd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15