Rtv show li' mM m. v 'SÉife 'Ik ben best romantisch 'Met hart en ziel een waagstuk voor RTL 4 Maandag 1 juli 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD V Y POPPELEN Vormgeving: JAKEUEN PAULUS Joris Lutz, acteur bij toeval Joris Lutz, 26 jaar, muzi kant en sinds een jaar geheel onverwacht ac teur. Naast zijn vader, Luc Lutz, heeft hij een hoofdrol in de succesvolle comedyserie 'Ha, die pa!'. Vorige week al weer de laatste aflevering van het seizoen, maar in septem ber worden de belevenissen van Matthijs en zijn aange naam bokkige vader Norbert weer door de NCRV vervolgd. Panda bezocht Joris in zijn ge zellige Amsterdamse etage. Schilderijen in Cobra-stijl, een piano, een gitaar, een basgi taar, Lenny Kravitz op de draaitafel, thee met stroopwa fels en ontelbare keren tele foon ertussendoor. Ha, die Jo ris! Lutz als achternaam hebben, is dat handig of juist lastig? „Ach, ik maak er nooit bewust gebruik van. Anderen zijn wel eens wat voorkomender of zo, door die naam. Ik vind dat raar. Ze kennen me toch niet, mis schien ben ik wel een enorme lui. Maar als het handig kan zijn maak ik er soms wel gebruik van. Als ik bij voorbeeld in het Feyenoord-stadion sta en ie mand biedt me een mooie plaats aan omdat ik Joris Lutz ben, dan ga ik niet ergens op de trap zitten maar zeg ik: Fijne gozer, bedankt!" Er wordt natuurlijk gezegd dat je door je vader aan die rol bent gekomen. Is dat zo? „Nee, niet waar, dat ging ge woon door een casting. Via een toevalletje kwamen ze op mij. Omdat ik nog nooit gespeeld had is er eerst een screentest gedaan, voorafgaand aan de echte casting. Het kon me alle maal niet zo veel schelen. Mis schien kan ik er wel helemaal niets van, dacht ik. Nee heb je, ja kun je krijgen, dat was mijn uitgangspunt. Maar men vond het goed, en ik werd aangeno men. Leuk hoe zulke dingen plotseling je leven künriën ver anderen." Voordat je ging acteren werkte je als muzikant? „Ja, al tien jaar. Maar daar verdien je dus geen rooie rot- cent mee. 't Is echt geen fabeltje dat muziek armoede betekent. Dus ik werkte in de horeca, ach ter de bar en zo." En nu wentel je je in rijkdom dankzij 'Ha, die pa'? „Was dat maar waar." je zit nog steeds in de muziek. Wat doe je precies? „Ik heb een band, 'Mothers- hip'. Iets tussen funk en rock in, 1 Het Wereldje PANDA DE L'ISLE echt een enig bandje. Een drie mans formatie, de ideale sa menstelling: gitaar, bas en drum. Ik speel bas en ik zing. En ik schrijf zelf nummers, ik heb inmiddels zo'n dertig eigen liedjes gemaakt. 'Mothership' - waarvan de naam vaak verkeerd gespeld wordt, misschien noe men we ons binnenkort maar 'Mothermilk' of zo - treedt re gelmatig op in de regio Amster dam. Cafés, buurthuizen, dat soort werk." Wat is belangrijker voor je, ac teren of muziek? „Financieel: acteren. Qua ge voel: muziek." Je acteert nu een jaar. Wat be tekent het voor je? „Het is een lekkere uitlaat klep. Ik vind het woord 'spelen' best letterlijk op te vatten, het is ook echt spelen, heerlijk. En weet je wat ik het ook vind? We maken twee afleveringen per maand en dan is het twee keer per maand net alsof je een werkstukje hebt afgemaakt. Een afgerond werkstukje. Dat is een heel prettig gevoel. Ik kijk naar iedere uitzending. Van een paar had ik echt het gevoel: ja, leuk! Soms ben ik iets minder tevre den. Je stelt je schaal ook steeds wat hoger; naarmate ik meer bijleer word ik kritischer. Zoals Willem van Hanegem ooit zei: 'Ik heb nog nooit één goede wedstrijd gespeeld.' Daar be doelt hij mee dat hij nog nooit negentig minuten achter elkaar perfect heeft gespeeld. Een mooie uitspraak." Hoe is het om met je vader sa men te werken? „Leuk. We kunnen goed met elkaar overweg. En het is voor mij heel leerzaam, de informa tie is nu voor mij toegankelijker dan wanneer ik met een vreem de acteur zou samenwerken. Pa zegt: let hier eens op, let daar eens op, probeer dat eens zo of zo te doen. Dat is heel nuttig. Als je een blanco kaart hebt, zoals ik - ik bedoel: je hebt nog geen maniertjes aangeleerd - ën je hebt een beetje talent, dan is het belangrijk daar zo veel mo gelijk goede input in te stop pen." Ben je kritisch met het accep teren van rollen, zou je bij voor beeld in een serie als 'Goede Tij den, Slechte Tijden' willen spe len? „Daar heb ik nog nooit bij na gedacht. Ik zou dat in ieder ge val niet uit principe weigeren. Hier in huis kijken we altijd en ik moet er erg om lachen. We hebben het er vaak over op het werk. Iedereen zegt dan slecht, o wat slecht, maar iedereen weet ook altijd precies wat er de vorige avond weer gebeurd is." Stel dat je gevraagd werd voor een naaktrol, zou je die aanne men? „Jee, dat weet ik niet. Dat is me nog nooit gevraagd... Een half jaar geleden stond ik nog gewoon biertjes te tappen. Mis schien dat ik het zou doen. Ja. Of hoewel... Ik weet het niet. Ik weet niet of ik me zo op mijn gemak zou voelen." En een rol in een speelfilm? „Ja! Cowboy lijkt me wel gaaf. Maar dat heb je hier natuurlijk niet, cowboys. Dat zijn van die droomdingen hè. O ja, of zo'n rol als van Jim Morrison, in die film over The Doors, dat lijkt me ook fantastisch." Veel vrouwen vinden je een knappe jongen. Vind je dat zelf ook? „Nou, ik vind mezelf niet le lijk." Is uiterlijk belangrijk voor je? „Tot op zekere hoogte vind ik dat zeker belangrijk. Ik ga niet ongewassen, ongeschoren in mijn onderbroek over straat lo pen. Ik vind het wel lekker om mezelf te verzorgen. Dat is pret tig. Toch?" Ik hoor heel vaak meisjes zeg gen dat ze verliefd op je zijn. Ben jezelf vaak verliefd? „Nee. Echt verliefd ben ik pas drie keer geweest of zo. Nou nee, iets meer. Vier, vijf keer. Op de lagere school was ik ontzet tend verliefd. Op Antoinette, maar die liet me links liggen voor een hele grote vent. Diens vader had een motor, nou, dan weetje het wel." Joris Lutz: „Een half jaar geleden stond ik nog gewoon biertjes te tappen." FOTO LEX VAN ROSSEN Wat doe je als je verliefd bent? „Dan ben ik dromeriger, af wezigen" Ben je romantisch? „Ja, ik ben best romantisch. Want ik vind gezelligheid be langrijk, knusheid. En gekke dingen. Gekke dingen zijn ook heel romantisch. Laatst zag ik op tv een jongen die op Schip hol via de luidsprekers zijn vriendin ten huwelijk vroeg, prachtig. Lekker eten, mooi weer, dat is ook romantiek. En iets doen buiten, wel iets dóen bedoel ik, want hand in hand door het bos lopen gaat ook snel vervelen." Zou je ooit willen trouwen, een gezin hebben? „Trouwen weet ik niet. Ik ge loof eigenlijk niet in het huwe lijk. Maar ik vind kinderen wel te gek hoor." Je band gaat prima, Ha, die pa! wordt vervolgd, het gaat je goed. Zijn er daarnaast dingen die je absoluut nog eens zou wil len doen? „O ja, zó ontzettend veel, te veel om op te noemen. Vliegen. Dat lijkt me heerlijk. En alle Tan- Koos Postema als amateur-psycholoog De artistieke samen werking van Koos Postema met pro ducent Jef Rademakers is be paald produktief. In opdracht van RTL 4 hebben de heren een serie over psychologie ver vaardigd, met een totale lengte van 13 uur. Voor het eerst op maandagavond J juli wordt 'Met hart en ziel' uitgezonden, op prime time tussen 21.05 uur en 22.05 uur. „Tamelijk uniek", noemt producent Jef Rademakers het ook, dat er ruimte is gelaten voor recla me-blokken. „En de belang stelling van de reclamemakers is groot", zo wordt bij RTL 4 met enige trots meegedeeld. Presentator Postema wordt in 'Met hart en ziel' terzijde ge staan door de Amsterdamse psychiater Jan Swinkels, chef psychiatrie van het Academisch Medisch Centrum in Amster dam. Eerder werkte Swinkels mee aan 'Op leven en dood', dat ook door RTL 4 werd uitgezonden. Swinkels en Rademakers kwa men door dat programma met elkaar in aanraking. „Ik kende hem daarvoor alleen van zijn programma 'Pin Up Club', dat ik als psychiater zeer interessant vond." Swinkels en Rademakers, de man van Dutch Dream Produc tions, bedachten samen de pro gramma-formule: „Aan de hand persoonlijke ervaringen i één of twee patiënten wordt in het eerste deel van elke afleve ring de aard van een psychische ziekte ter sprake. In het tweede deel praten we in de studio tel kens met een groot aantal pa^ tiënten." Toeloop Swinkels twijfelt niet aan het toekomstige effect van het pro gramma. Reken maar, zegt hij, dat psychiaters en huisartsen straks een grote toeloop van mensen wacht. „Een van de dingen die we hopen te berei ken is dat mensen gaan zeggen: zou ik niet eens met mijn pro blemen naar de huisarts of naar een psychiater gaan?" Onderzoekingen hebben aan getoond dat tussen de tweeën half en drie miljoen Nederlan ders ofwel zelf, ofwel in hun di recte omgeving met psychische problemen worden geconfron teerd. Rademakers: „Voor ons is het de vraag of we een grote kijk dichtheid zullen haïen. Voor een commercieel station als RTL 4 is het een waagstuk om een toch niet eenvoudig pro gramma te boeken. Zo'n pro gramma heeft natuurlijk niet de uitstraling als ons programma Klasgenoten. RTL 4 laat het dan ook van de kijkdichtheid afhan gen of we komende winter nog een vervolg-serie kunnen ma ken." Swinkels: „Dank zij Ria Bremer weten we alles van al- den van de wereld zien, veel rei zen. Goed mijn instrument le ren spelen. Leven van muziek. Ik zou ook graag heel goed wil len kunnen voetballen. Of bil jarten. Ik wil nog eens een keer een marathon lopen. Ik zou een paard willen hebben, dat lijkt me zó gaaf, een eigen paard. Of een eigen café, een leuk café waar op zaterdag jam-sessies zijn, dat lijkt me fantastisch. En ik zou naar de Noordpool wil len. Mick Jagger eens willen ontmoeten. Of iemand als pre sident Bush, en dan héél eerlijk met hem kunnen praten. En - dat zou het allermooiste zijn - ik zou heel graag een wereldhit willen hebben. Dat ze van Sula wesi tot Toronto op straat je liedje zingen. Heerlijk toch?" 10 „In Nederland bestaan geen talk shows, Nederland heeft alleen maar praatprogramma's. Er wordt geen show geboden. Dat deed ik wel, des tijds in de Vuist. Ik ging vechten met Anton Geesink en onder een olifant liggen. (Willem Duys) CLOSE UP Jolanda Oukes Fantasieën Bijna alle kleine jon getjes willen later als ze groot zijn politie man worden. Het is niet on denkbaar dat de gemiddelde kijker deze jeugddroom nog steeds koestert, want dagelijks worden de kinderlijke fantasie ën via de beeldbuis gevoed. Op spattend bloed, gillende sirenes, knetterende geweersalvo's, snelle auto's, mooie vrouwen en gestresste dienders vullen me nig gezellig tv-avondje. Hoezeer 'Ie diverse politie- en detectiveseiics ook van elkaar verschillen, één ding hebben ze met elkaar gemeen: het kwaad wordt overwonnen. Hetzij via ingewikkelde analyses, hetzij via bloedige bliksemacties. Beide categorieën houden el kaar echter behoorlijk in even wicht. Tegenover de schietgrage Sledge Hammer bij voorbeeld staat de vriendelijk Jessica Fletcher en tegenover de chaos in 21 Jump Street de vredige pa rochie van Father Dowling. De meeste politie- en detecti veseries zijn van Amerikaanse makelij, hoewel Duitse krimi's hier ook al jarenlang vaste grond onder de voeten hebben. Slechts af en toe wordt het mo nopolie doorbroken door een Franse, Canadese, Zweedse of Britse diender. Het niveau van de schier ein deloze reeks politie- en detecti veseries is, als we de echte speurders en rechercheurs mo gen geloven, abominabel. Het gejakker in glimmende bolides in Miami Vice wekt alleen jaloe zie op, want met echt politie werk heeft het niets te maken. Ook het solitaire speurderswerk van Colombo weerspiegelt de werkelijkheid niet. ^ls in de echte wereld een moord moet worden opgelost, wordt er een heel blik rechercheurs openge trokken. Hill Street Blues schijnt vol gens de kenners de realiteit nog het dichtst te benaderen. Chao tische drukte op het bureau, het ochtendpraatje, een hoofdin specteur waaraan van alle kan ten wordt getrokken en een gro te variatie aan misdrijven. Geen enkele 'supercop' voelt zich te een ordinaire buren ruzie te sussen. Voor de politie is het oplossen van misdrijven dagelijkse kost, maar op de tv houden burgers zich daar ook iedere dag mee bezig. Althans zo lijkt het. De tective-schrijfster Jessica Fletcher lost niet alleen op pa pier misdrijven op maar ook in het echt. Cabot Grove, het plaatsje waar ze woont, moet wel het hoogste misdaadcijfer hebben, want bijna wekelijks vindt er een moord of aanslag plaats. Jessica heeft er een neus voor. want vanaf het allereerste mo ment is zij bij het onderzoek be trokken. Óf ze kent het slachtof fer, of de verdachte of ze vindt het lijk. De politie kan niet om haar heen. Sterker nog: meestal heeft de aimabele dame gelijk de de hand liggende de dader. Ook priester Frank Dowling en zuster Stephanie, Steve voor intimi, leiden een zwaar maar opwindend leven. Wekelijks raakt dit religieuze duo betrok ken bij louche praktijken. Het duistere verleden van zuster Steve komt hen daarbij zeer goed van pas. Ze kan uitstekend overweg met een spel kaarten, ze kraakt elke brandkast en opent elke deur en weet zich heel verdienstelijk te vermom men. Als het moet hangt zij haar habijt aan de kapstok om in de een of andere onduidelijke tent plotseling als prostituée op te duiken. Hoewel het uiterst merkwaar dig is dat een doorsnee mens wekelijks met een halsmisdrijf wordt geconfronteerd, komen Murder She Wrote en Father Dowling geloofwaardiger over dan de Amerikaanse Sledge Hammer. Deze reactionaire macho heeft zijn revolver zeer losjes in de holster zitten maar niemand schijnt zich daar echt zorgen over te maken. Sledge schiet er lustig op los en verlost de gemeenschap op die manier van het grootste gespuis dat er op aarde rondloopt. Geen vlijm scherpe analyses of goeddoofr dachte valstrikken. Daar is deze net buiten de criminele boot ge vallen smeris te stom voor. Zo stom dat het bijna leuk is. Sledge Hammer, de cop die te gretig naar zijn schietijzer grijpt f^tq STRIPS BOLLEBOOM f SAMEN?) CRÈCHE. BOES Jan Swinkels en Koos Postema. lerlei ziekten. Maar dat psychia trische stoornissen ook gewone ziektes zijn, die medisch kun nen worden behandeld, is min der bekend." In twintig jaar tijd is er in de geestelijke gezondheidzorg het een en ander veranderd, zo heeft Koos Postema inmiddels ondervonden. „Toen had ik ook psychiaters zitten in verscheide ne afleveringen van 'Een Groot uur U'. Toen was de enige re medie: praten, praten, praten. Psychiaters waren geheimzinni ge mannen. Swinkels, een veer tiger. is van een heel andere ge neratie. Zij zijn nu meer dok ters, die bezig zijn mensen beter te maken." „Natuurlijk", zegt op zijn beurt Swinkels, „wordt er ook nog gepraat. Op ons terrein is er enorm veel veranderd. In de ja ren zestig, zeventig beweerde Jean Foudraine, auteur onder meer van het boek 'Ik ben van hout', dat alles met praten is op te lossen. Een leugen. Het pro gramma 'Paravisie' van Veroni ca slaat nergens op. De ziekte zit alleen in de hersenen." Joekes In één van de afleveringen ver telt het vroegere kamerlid Theo Joekes dat hij is behandeld voor aanvallen van manische depres siviteit. Ook een vader met een FOTO RTL 4 'Heizelstadion-syndroom', mensen met tics, sociale fobie ën, sex-trauma's, eetstoornis sen, psychoses en vele andere vormen van psychische stoor nissen komen in 'Met hart en ziel' aan het woord. „Het zou natuurlijk fantas tisch zijn als we na die dertien uitzendingen meer bezoek krij gen", zegt Swinkels. Nu is het nog zo dat veel te veel mensen liever hun hand afhakken dan met een psychiater in contact te treden." 'Met hart en ziel', vanaf avond dertien weken lang we kelijks op RTL 4, tussen 21.05 en 22.05 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10