Leidsch Dagblad habitat Kroatië - mobiliseert L eigen leger -n EG toont staaltje van slagvaardigheid Damiate-directeur betreurt acties Acties op redactie Leidsch Dagblad fhs t"-en qrufttfcoeg/es! LEIDEN Onderzoek con flict huurders en De Sleutels RELIGIE Hooglied: pure passie en sublie me poëzie Staakt het vuren in Slovenië Nu de regeringstroepen van Joegoslavië de strijd in Slovenië formeel hebben gestaakt, dreigen nieuwe moei- j lijkheden in Kroatië, de andere republiek die zich deze week heeft afgescheiden. De regering van Kroatië besloot gistermiddag tot een gedeeltelijke mobilisatie van het ei gen leger, uit angst voor een bezetting door federale troe pen. Het besluit werd genomen, nadat regeringstroepen een eenheid van het Kroatische leger met pantserwagens hadden omsingeld en aangevallen. LJUBLJANA/ZAGREB CPD In de Kroatische hoofdstad Za greb kwam de Staatsraad in spoedzitting bijeen en eiste dat de federale soldaten naar hun kazernes terugkeren. Gebeurt dat niet, dan zullen alle Kroaten uit het federale leger worden te ruggetrokken. De Kroatische Staatsraad stelde de Joegoslavi sche premier Markovic verant woordelijk voor het ingrijpen van het leger in Slovenië en Kroatië. Hoewel vannacht op sommi ge plaatsen nog steeds werd ge vochten, zijn gisteravond de vij andelijkheden in Slovenië na een dag vol vuurgevechten en bombardementen officieel ge staakt. Dat gebeurde nadat alle 27 grensposten op de Sloveense milities waren heroverd en twee luchthavens waren gebombar deerd. De Joegoslavische pre mier Markovic riep de Sloveen se leiding gistermiddag op tot onderhandelingen. De Sloveen se president Kucan voelde daar aanvankelijk niets voor, maar reisde later toch naar de Joego slavische hoofdstad Belgrado. Daar voerde hij vannacht nog Rijksmuseum I wijdt expositie aan vechtjas Nog geen abonnee? nri 071 - 161400 DEL! 071 - 161353 Uitgebrande auto's op het vliegveld van Ljubljana, nadat Joegoslavische bommenwerpers hun last hebben afgeworpen, foto epa peter northal een gesprek met de premier, onder leiding van de Europese trojka. Eerder op de dag besloten de regeringsleiders van de Europe se Gemeenschap alle financiële steun aan Joegoslavië (1,7 mil jard gulden aan kredieten en een kleine twee miljard voor verbetering van het wegennet) voorlopig op te schorten en de trojka (de ministers van buiten landse zaken van Luxemburg, Italië en Nederland) voor een vredesmissie naar Joegoslavië te sturen. De Sloveense president Ku can had eerder op de dag in een brief aan secretaris-generaal Pe rez de Cuellar gevraagd om de spoedzitting van de Veiligheids raad van de VN om het geweld in Joegoslavië te beëindigen. De VS riepen het federale leger op het bloedvergieten te stoppen. De gespannen situatie in Joego slavië komt volgende week ter sprake tijdens een vergadering van de CVSE, de Conferentie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa, in Praag. Ondanks het bestand in Slovenië is het in bijna alle re publieken van Joegoslavië on rustig. Het parlement van Ma cedonië heeft gedreigd in navol ging van Slovenië en Kroatië de onafhankelijkheid uit te roepen, als Joegoslavië op afzienbare termijn niet wordt omgevormd tot een confederatie van soeve reine staten. In Bosnië-Her- cegovina heerst grote verdeeld heid over de het besluit te scheiden. De JCroatische par lementsleden juichen de onaf hankelijkheid toe, de Servische zijn er fel op tegen. In de rumoerige provincie Kosovo is de hoofdzakelijk Al banese bevolking opnieuw in verzet gekomen tegen de Servi sche overheersing. Een demon stratie van tienduizenden stu denten werd door de politie uit eengeslagen. In het zuidwesten van Servië, in Sandzak, overwe gen de islamieten hun zelfstan- EG versoepelt sportboycot Zuid-Afrika CORRESPONDENT De Europese Gemeenschap gaat de sportboycot tegen Zuid- Afrika langzaam aan versoepe len. De ministers van buiten landse zaken van de EG hebben dat gisteravond besloten tijdens een werkdiner na afloop van de eerste dag van hun halfjaarlijkse topconferentie in Luxemburg. In een verklaring roepen de twaalf de sportbonden op de boycot op te heffen wanneer er aan Zuidafrikaanse zijde in de betreffende sport geen rassen discriminatie plaatsvindt. De versoepeling is een directe reac tie op de recente afschaffing van de laatste belangrijke apart - heidswetten in Zuid-Afrika. UEFA straft BW Den Bosch In Belgrado moest snel wor den geïmproviseerd. De Neder landse ambassade regelde ont moetingen met de Joegoslavi sche premier Markovic en de Servische president Milosevic. De Nederlandse ambassadeur mr. Jan Fietelaars moest dat doen, omdat Luxemburg in Bel grado geen ambassade heeft. Gisteravond pendelden de drie ministers tussen Belgrado en Zagreb, waar achtereenvol gens met de Joegoslavische pre mier Markovic en de Kroatische en Sloveense presidenten Tudj- man en Kucan werd gepraat. De boodschap was duidelijk: het federale leger moet zich te rugtrekken in de kazernes, de afscheiding van Kroatië en Slovenië moet worden terugge draaid en de Serviërs moeten ophouden de grondwettelijke verkiezing van een (Kroatische) president voor Joegoslavië on mogelijk te maken. Diep in de nacht kwam een einde aan dit staaltje van Eu ropese shuttle-diplomatie, toen de trojka-met-gevolg weer in Luxemburg landde. Op tijd om de regeringsleiders verslag te kunnen uitbrengen. En weer aqn tot de Europese or- Terwijl de discussie over de Eu ropese politieke eenwording zich voortsleept heeft de EG gis teren verrassend een grote dosis slagvaardigheid, improvisatie vermogen en vooral politiek in zicht getoond. Het inderhaast georganiseerde bliksembezoek van de EG-trojka aan Joegosla vië is zonder meer een opsteker voor de Twaalf, die zelden zo snel en daadkrachtig op een in ternationale crisis hebben gere ageerd. Of de crisis in Joegoslavië er door kan worden bezworen, is nog maar de vraag, maar de Twaalf hebben zeker tot enige matiging bij de partijen bijge dragen. Het begon gisterochtend toen de regeringsleiders in Luxem burg aan hun top begonnen, terwijl de eerste berichten bin nen kwamen over hevige ge vechten in Slovenië en bombar dementen op doelen in Ljublja na. Meteen verdwenen onder werpen als de interne Europese markt en de politieke unie naar de achtergrond. Er kwam een verklaring van de regeringslei ders en op voorstel van Neder land werd besloten een missie naar Belgrado en Zagreb te stu- Slovenië en Kroatië om zich af digheid uit te roepen. 'Werkgevers accepteerden duur akkoord' De vergaderzaal van de redactie in Haarlem puilde uit, tijdens de werk onderbrekingvan gistermiddag. Ook op de redacties in Leiden. Zaan dam en Purmerend legden journalisten van de Damiate-btaden demon stratief het werk neer. united photos de boer ron pichel de v KAREI BERKHOUT schijnt De acties worden de komen de week door andere krantenre dacties in Nederland overgeno men. De journalisten vinden de loonsverhoging van 3,75 pro cent, die de krantenuitgevers willen geven, te weinig. De ach terstand op vergelijkbare be roepsgroepen wordt naar hun mening niet ingelopen. Uit een vorig jaar verschenen rapport De redactie van het Leids- ch/Alphens Dagblad heeft giste ren een korte werkonderbreking gehouden, waardoor de krant vandaag een belangrijk ander de krant vandaag niet aanzien heeft. De prikactie is de eerste in de landelijke strijd van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) om nieuwe onderhandelingen af te dwin gen met de krantenwerkgevers. Ook bij zuster-bladen in Haar lem, Zaandam en Purmerend werd het werk enige uren stilge legd. Het merendeel van de dag bladjournalisten is ontevreden over het principe-akkoord dat de NVJ heeft gesloten met de krantenuitgevers en stuurde de NVJ terug naar de onderhande lingstafel. De uitgevers, vere nigd in de Nederlandse Dagblad Pers, weigerden echter om de onderhandelingen te herope nen. Nadat gistermiddag het laatste ultimatum van de NVJ was verstreken, besloot de NVJ tot acties. De dagbladen van het Damia- te-concern, waartoe ook Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad behoren, waren bereid het spits af te bijten. De redactie van het deze krant, die zojuist Druk en Papier steunt de actie. HAARLEM HENK SCHOL Algemeen directeur J. de Vries van Damiate Holding zegt de werkonderbreking van journa listen in zijn bedrijf ten zeerste te betreuren. „Ik verbaas me er ook over", verklaart hij, „omdat de werknemers in scherp gevoerde onderhande lingen een uitstekende cao hadden bereikt". Damiate Hol ding is het moederbedrijf van uitgeversmaatschappijen Haarlems Dagblad, Leidsch Dagblad (uitgever van Alphens Dagblad) en Midden Noord- Holland. Volgens De Vries, die mo menteel voorzitter is van werk geversorganisatie NDP, hebben de werkgevers „met moeite een zeer duur akkoord geaccep teerd", met een loonkostenstij ging van 5,5 procent. In dat per centage zitten onder meer een verhoging van de cao-lonen met 3,75 procent en een een malige uitkering van een half procent van het salaris. De Vries zegt dat de werkge vers zich afvragen hoe in de toekomst de onderhandelingen tussen NDP en NVJ zullen ver- ingrijpende verandering lopen, nu voor de tweede maal binnen drie jaar de NVJ-achter- ban zijn onderhandelaars heeft teruggefloten, nadat een princi pe-akkoord was bereikt. „Moe ten we dan een voetbalstadion gaan afhuren om te onderhan delen om elkaar, vanaf de tribu nes allerlei stellingen te gaan toeroepen? Of vertrouwen we onze belangen toe aan delega ties van deskundige vertegen woordigers? Dat is een vraag die nu bij werkgevers leeft." Volgens De Vries hebben de journalisten een niet alleen duur, maar baanbrekend akkoord pen. „De NVJ heeft van werkge vers de belangrijkste toezegging in vijftien jaar losgekregen: een uit werkgevers en werknemers samengestelde commissie die het salarisgebouw voor de dag bladpers gaat doorlichten." Vol gens De Vries zijn werkgevers „buitengewoon ongerust" over de acties die nu om zich heen dreigen te grijpen. „Niet alleen vanwege de schade voor de be drijven, maar ook om de ver harding van standpunten die de acties met zich mee kunnen brengen", aldus de NDP-voor- BW Den Bosch is door de Eu ropese Voetbal Federatie voor drie jaar uitgesloten van deelne ming aan een van de drie Eu ropese bekertoernooien. De UEFA heeft de inschrijving van Feyenoord als deelnemer aan de Europa Cup II ontvangen. De straf is het rechtstreekse gevolg van de juridische proce dure die Den Bosch aanspande tegen de KNVB naar aanleiding van de onregelmatigheden in de bekerfinale tegen Feyenoord. In de ogen van de leden van de strafcommissie onder leiding van de Italiaan dr. Alberto Bar- be is procederen tegen de moe- derbond in strijd met de regel- menten. Clubs mogen niet naar de rechter stappen in kwesties die de UEFA raken. Den Bosch heeft het recht voor 1 juli beroep aan te teke nen tegen de straf. Zie verder de sportpagina Weer aardbeving in Los Angeles LOS ANGELES AP De Califomische stad Los Ange les is gistermiddag opgeschrikt door een aardbeving. Een werk neemster van een renbaan in de hem ook voorstad Arcadia werd dodelijk getroffen door een omvallende stalen balk. Elf mensen raakten gewond. De schok had een kracht van 6 op de schaal van Richter. Het epicentrum van de beving lag ten noorden van Pasadena in het ruige San Ga briel gebergte. Een aardbeving met een kracht van 6,0 kan in dichtbevolkte gebieden ernstige schade veroorzaken, maar Cali- fomië hanteert uit voorzorg strikte veiligheidsnormen in zijn bouwvoorschriften. Het gebied wordt regelmatig getroffen door bevingen als gevolg van de San Andreasbreuk, waar twee aard lagen over elkaar schuren. heeft ondergaan, aarzelde uit angst de lezer schade te berok kenen. Uiteindelijk werd geko zen voor een afgezwakte actie waarbij een gedeelte van (advertentie) Wethouder Smith verruilt Lisse voor Muiden Wethouder HA Smith van Us- se is met ingang van 16 augus tus benoemd tot burgemeester van Muiden. Daarmee keert de CDA'er na twintig jaar het bol- lendorp de rug toe. Smith vindt het tijd geworden om de bakens te verzetten en een nieuwe politieke arena binnen adviesbureau Berenschot te stappen. „En dan is Muiden een schattig stadje", aldus de zichtbaar opgetogen wethou der. Het stadje aan het Ijssel- meer telt 6700 inwoners. Het nieuws, dat gistermid- EN GARPE De krant is een arbeidsintensief produkt. Journalisten spelen daarbij een belangrijke rol. De dogblodjournalisten doen een krochtig beroep op de uitgevers, verenigd in de NDP, om met de NVJ te komen lot cao-afspraken waarbij de oanpak van salarisochterstand en overwerk centraal slaat. HET WOORD IS AAN blijkt dat journalisten gemid deld ongeveer tien procent minder verdienen dan werkne mers in vergelijkbare beroeps groepen. Ook de aangekondige herzie- dag bekend werd, sloeg in ning van de salansopbouw vol- tieke en ambtelijke krin. gend jaar vinden zij te vaag. Bo- i.is"^ jn' als'ëën torn''heb vendien zijn zij met tevreden de Mak bewust stil gehouden, over de getroffen regeling voor - - korter werken en de vergoeding van overuren. Kranteredacties uit alle delen vaiï het land betuigden hun ad- feuiiie° rufrnieiijke ordening hesie met de actievoerende col- beheert. Het is niet bekend s. Ook de grafische bond wanneer de Lissenaar als bur gemeester wordt beëdigd. Slechts twee of drie waren van mijn sollicitatie op de hoogte", aldus Smith, die nog onder meer de porte- Amsterdam, Den Haag. Utrecht. Capeile a/d IJssel. Om de hemel te zien moet je gaan liggen. Paul Morand HET WEER Verwachting tot morgenavond Af en toe zon Af en toe zon. voornamelijk in het noordoosten van het land wolken velden en nog een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden Noordwestenwind, matig, in het Waddengebied en op het IJsselmeer krachtig tot hard. ZATERDAGS B IJ VjO-E GS E L De Europese versie van disneyworld Opent volgend jaar april de poorten. Tegengestelde belangen bedreigen het iisselmeer. het natte hart van Nederland. jörg haideb blijft populair in Oostenrijk, ondanks of dank zij zijn 'bruine trekjes' denkwijzer: De 'waarheden' achter negatief denken Twintig jaar verhalen van remco am pert gebundeld Ten gevolge van acties door journalisten, die niet akkoord gaan met de uit komsten van het afgeslo ten principe-akkoord voor een nieuwe CAO, is de krant vandaag onvolledig. Wij bieden U voor dit on gemak onze excuses aan en hopen dat U begrip heeft voor deze situatie. De directie Nummer bank/girorekening Letdtch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1