Rtv show //a 'Desnoods stop ik ermee Power in the Pacific: nieuwe serie bij BRT Vermoeidheid, impotentie en hoofdpijn scoren hoog Vrijdag 28 juni 1991 GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPELEN Vormgeving: JAKELIEN PAULUS Het gaat gewoon om een slice of life, aangedikt weliswaar, maar toch.... (Producente Olga Mad- sen over Goede Tijden Slechte Tijden) Studio Rembrandt vergt veel van Jeroen Pauw Hij is een drukbezet man, Jeroen Pauw (30), hèt gezicht van RTL 4-nieuws en op zon dagochtend presentator van het kunst- en cultuurprogram ma Studio Rembrandt. „Sorry dat ik wat te Iaat ben", veront schuldigt hij zich ais hij een half uur te Iaat bij de studio ar riveert, „maar ik kom net van een vergadering over Studio Rembrandt". Die vergadering liep wat uit, want Pauw wil het volgend seizoen met 'Rem brandt' stoppen. Tenminste, als zijn werkzaamheden als nieuwslezer niet op een lager pitje worden gezet. „Ik wil graag een vijf- of zesdaagse werkweek in plaats van de ze vendaagse die ik nu heb." Het afgelopen half jaar werkte Jeroen Pauw door de week aan de nieuwsuitzendingen en de weekends werden volledig in beslag genomen door Studio Rembrandt. „Dat hou je op een gegeven moment niet meer vol", aldus de blonde presenta tor die in sneltreinvaart bij de commerciële zender furore heeft gemaakt. Zondag maakt hij de voorlopig laatste afleve ring van Studio Rembrandt. „Ik ben moe. 'Rembrandt' doe ik in mijn vrije tijd. Nog zo'n seizoen zie ik echt niet zit ten. Daarom heb ik RTL 4 voor de keus gesteld: óf een andere nieuwslezer neemt een deel van mijn werk over zodat ik meer tijd heb voor Studio Rembrandt, óf ik presenteer 'Rembrandt' niet meer." Niet alleen is de combinatie erg vermoeiend, Pauw besloot ook met dit voorstel te komen omdat hij niet helemaal tevre den is met het eerste seizoen van Studio Rembrandt, dat met een gemiddelde van honderd duizend kijkers bepaald niet tot de toppers van zijn station kan worden gerekend. „De hele opzet en uitvoering van Studio Rembrandt moet worden veranderd", aldus Pauw. „Het programma moet amuseren, informeren en meer op de actualiteit inspelen. Met wat kermisachtige elementen en toeters en bellen zou 'Rem brandt' veel meer aan aantrek kelijkheid kunnen winnen", vertelt Pauw, die ruiterlijk toe geeft dat sommige afleveringen van zijn programma erg saai zijn geweest. „Maar dat geldt niet voor de tweede helft van het seizoen", voegt hij er snel Vooral de vaste opzet van drie gasten waarmee hij eerst apart en daarna gezamenlijk praat, is voor Pauw te benauwend. Hij vindt dat de mogelijkheid er moet zijn om maar één echte 'praatgast' in de uitzending te hebben met daarnaast drie of vier 'vervreemdende' kunste naars die meer actie en kleur aan het programma geven. Al tijdens het seizoen is de formule van Studio Rembrandt op een paar punten aangepast. „Ik was bij voorbeeld vastbeslo ten mijn gasten altijd met 'u' en 'meneer' of 'mevrouw' aan te spreken. Ik heb er namelijk een hekel aan dat de kijkers het idee hebben dat ze naar een klef zwalkerig kunstenaarskliekje zitten te kijken. Maar toen Paul Haenen, een heel goede vriend van mij die ik al jaren ken, aan mijn tafel zat, besefte ik dat dat niet meer kon. 'Meneer Hae nen', dat klónk gewoon niet en daarom zijn we maar van die stelregel afgestapt." Leerzaam Bovendien kwam in de eerste paar uitzendingen telkens een vierde gast aan bod die niet di rect een kunstenaar was, maar meer een consument van kunst. Het werd Pauw en zijn redactie snel duidelijk dat voor vier gas ten de vijftig minuten zendtijd veel te kort was; de vierde gast verdween dan ook snel. Pauw: „Als ik terug kijk was het een heel leerzaam seizoen. Ik ben ook een paar keer flink op mijn neus gegaan. Zoals die keer dat cabaretière Jenny Arean in de uitzending zat. Ik was de avond ervoor naar haar show geweest en vond haar tek sten niet zo geweldig, hoewel ze prachtig zong, dus dat zei ik te gen haar. Toen ik ook nog op merkte dat ze een nummer uit de voorstelling had weggelaten, viel dat niet in goede aarde. Op dat moment voelde ik me flink opgelaten, maar achteraf had ik er vrede mee; die dingen gebeu ren." Volgens Pauw heeft hij de af gelopen maanden regelmatig op het punt gestaan er maar mee op te houden. „Tijdens de live-uitzendingen dacht ik vaak: hoe red ik me hier nu weer uit. Het is een groot verschil met de 'cleane' nieuwsuitzendingen die ik doe. Bij 'Rembrandt' komt het erop neer dat je inspeelt op CLOSE UP Open einde Dallas is niet meer, maar er is waarach tig leven na Dallas. Die zekerheid wordt overigens omgeven door louter onzeker heden. Vermoedelijk zullen we nooit te weten komen of JR de hand aan zichzelf heeft gesla gen. Het leven na Dallas zal al tijd worden beheerst door de prangende vraag of JR wellicht in koelen bloede door een van zijn vele vijanden om zeep is geholpen. Het open einde dat de scenarioschrijvers na een looptijd van dertien jaar aan ze soapmarathon hebben gege ven, laat zelfs nog een sprankje hoop op een nog altijd levende JR. Misschien is die JR helemaal niet dood, wie weet is broer Bobby slechts geschrokken van JR, gewikkeld in een innige vrij partij met Cliff Barnes als lief desapotheose na jarenlange vij andschap. Wie zal het zeggen, de ervaring heeft geleerd dat op en rond Southfork al wat absurd scheen werkelijkheid kon wor den. En die knal dan, zullen de pientersten onder de regelmati ge Dallas-kijkers wellicht als vraag opwerpen. Terwijl Bobby zo ontzet de kamer van JR in keek was er - afgaande op de uitvoerige berichtgeving over het voorlopig definitieve einde van Dallas - tezelfdertijd toch een knal te horen? Nou en. wat zegt dat? Voor hetzelfde geld hebben JR en Cliff Bames de champagnefles ontkurkt om het glas te heffen op hun laat ont dekte herenliefde. Onwaarschijnlijk? Voor gewone tv-kijkers inderdaad, niet voor Dallas-fans. Het enige dat zeker was in deze bekrompen, protse rige wereld van puissant rijke, louche olieboeren en boeren- slimme overspelplegers was dat absoluut niets zeker was. Het toppunt werd wat dat betreft een paar jaar geleden bereikt. Patrick Duffy kwam de rol van JR's broer de strot uit. Geen probleem, de scenarioschrijvers van Dallas waren er na al die ja ren aardig bedreven in geraakt acteurs en actrices de serie in- en uit te schrijven. Voor Duffy, die in de veronder stelling verkeerde dat hij de filmrollen voor het uitkiezen had, werd een definitieve oplos sing gevonden; Bobby moest zich maar te pletter rijden. En aldus geschiedde. Maar definitief was op de ranch van Southfork een relatief be grip. Op de set waar Dallas werd opgenomen was Patrick Duffy Cliff Bames en JR, twee erfvijanden, voor wie Dallas dertien jaar lang een strijdtoneel v tieme relatie aangeknoopt met Barnes? dan een acteur met Hollywood zaten ze niet echt op hem te wachten. Vervelend na tuurlijk, want ook de schoor steen van het optrekje van Duf fy moet op z'n tijd roken. Na een jaar in betrekkelijke stilte te hebben geleefd, klopte hij maar weer deemoedig aan bij de pro ducent van Dallas. Of er on danks Bobby's verscheiden geen mogelijkheid bestond om toch weer als Bobby terug te ke- Tja, de heren scenarioschrijvers mochten dan het een en ander gewend zijn, hier werd van hen toch even een schriftelijke goo cheltruc van jewelste gevraagd. Hoe geef je een zodanige draai aan een voldongen feit, dat er tegen aller verwachting in toch weer een nieuw feit ontstaat? Heel simpel door Bobby's vrouw Pamela een jaar lang te laten dromen dat ze weduwe is. Bobby was dus niet dood, Bob by leefde, Bobby was slechts dood in de twaalf maanden lan ge nachtmerrie die Pamela droomde. Onwaarachtig en ongeloofwaar dig, vindt u? Dat vonden des tijds vele miljoenen Amerikaan se kijkers ook. Ze haakten af, met het gevolg dat Dallas niet langer tot de best bekeken Ame rikaanse series behoorde. In de Amerikaanse maatschap pij, waar alleen winners in tel zijn, kan zoiets niet. Sponsors lopen dan over naar andere, succesvollere, programma's; ook in de wereld van de com mercie kennen ze het bandwa gon-effect. Bij de RTL 4, de ARD („JR, du dreckiges Schwein") en de BBC loopt de serie nog even door, maar in de Verenigde Staten leeft het stadsbestuur van Dal las bij de herinnering aan een prima promotie voor de stad. Dat was na 22 november 1963 alleen maar meegenomen. JR dood en Dallas voorgoed weg? Dat had u gedroomd! Dro men zijn bedrog, maar in een schijnwereld als die van Dallas konden ze met gemak werke lijkheid worden en andersom. Weest dus gewaarschuwd. Wacht met geestelijk afscheid nemen van Dallas tot de overlij densverklaring van JR is gete- kend. Zo lang dat niet is ge- beurd is het niet denkbeeldig dat JR ooit weer zal opstaan om de serie nieuw leven in te bla- De BRT brengt vanaf zondag vier weken lang 'Power in the Pacific', een Australische docu mentaire reeks van Joseph An- gier, Tony Barrell en Bruce Belsham. Nagenoeg veertig jaar lang was de Stille Oceaan het toneel van belangrijke gebeurtenissen en politieke verschuivingen. De landen rond de Stille Oceaan nemen een derde van de totale, wereldoppervlakte in met een bevolkingsaantal dat ongeveer twee miljard bedraagt. In de eerste aflevering staat China centraal. De liefde-haat- verhouding tussen de Verenigde Staten en China dateert al van de 19de eeuw toen christelijke missionarissen probeerden de Chinese bevolking te bekeren Korrelatie telt record-aantal reacties T elevisie-program- I ma's over chronische m vermoeidheid, impo tentie, seksueel geweld en hoofdpijn hebben het afgelo pen jaar de meeste reacties op geleverd bij de Stichting Korre latie. In 1990 is bijna 11 000 keer een beroep gedaan op hulpverleners van Korrelatie, 34 procent meer dan het jaar daarvoor. Deat blijkt uit het jaarverslag van de Stichting Korrelatie. De Stichting, die vorig jaar haar 25-jarig jubileum vierde, biedt kijkers, luisteraars en le zers de mogelijkheid om na in grijpende programma's of arti kelen hulp en informatie te vra gen. Hoewel het aantal malen dat het telefoon-nummer van Korrelatie in de aftiteling ge bruikt werd vorig jaar gelijk bleef, 86 keer, steeg het aantal hulpvragen aanzienlijk. Volgens Korrelatie blijkt bij het zoeken van hulp en informatie de tele foon een steeds belangrijker plaats in te gaan nemen. Onder de bijna 11 000 reac ties is een aantal duidelijke pie ken te herkennen, onderwerpen dus waar het publiek massaal op reageert. Het gaat vooral om de ziekte (myalgische encepha lomyelitis syndrome) die zich uit in chronische vermoeidheid (1 114 reacties). Vervolgens rea geerden veel mensen op de on derwerpen impotentie (792 re acties), seksueel geweld (715 re acties), depressies (553 reacties) I en hoofdpijn (516 reacties). Er is een duidelijke toename in het aantal verzoeken om in formatie. Veel mensen bellen I Korrelatie voor aanvullende in formatie en adressen. Het aan tal informatievragen besloeg vo rig jaar meer dan de helft van I alle telefoontjes. Het aantal hulpvragen bedroeg ruim 30 procent. Het algemene beeld over vo rig jaar toont een toename in de media van onderwerpen met een min of meer medische ach-1 tergrond: chronische vermoeid heid, impotentie, hoofdpijn en I kanker. De aandacht voor Aids I is verminderd. Gerard van Putten Operaties in alle vroegte te zien op RTL 4 'The World Health Network' verzorgt sinds maandag medi sche televisieprogramma's. Voortaan zullen de uitzendin gen van de tv-organisatie, die zich specifiek richt op de ge zondheidszorg, 's morgens van af 6.45 uur te zien zijn op RTL 4. Tot 1 september kunnen ze on gecodeerd worden ontvangen met behulp van een videorecor der. Belangstellenden die na die datum naar WHN willen kijken, zullen een abonnement moeten nemen op het pakket. Onder de verantwoordelijk heid van de in Hattem gevestig de Nederlandse poot van de World Health Network worden naast medische thema-uitzen dingen dagelijks nieuwbulletins uitgezonden. Een belangrijk deel van het medische nieuws betrekt WHN van Data-Star, een service-afdeling van Radio Suisse. Het ligt in de bedoeling van de programmamakers om bij het samenstellen van de uitzen- j dingen veelvuldig een beroep te doen op deskundigen van Ne derlandse medisch weten- jke verenigingen. Health Network, dat z'n hoofdvestiging in het Engel se Woking heeft, maakt gebruik van de Astra-sateliet. STRIPS r «NÉS i! iriêm Maar hoe zit het nu? Is JR dood, of heeft hij in stilte in- foto kippa BOLLEBOOM en industriëlen alles in het werk stelden om afzetmarkten in China te vinden. Rond 1930 werd China door een intern conflict verscheurd: het verlies van belangrijke gebieden ten voordele van Europese machten versterkte de strijd tussen Chi ang Kai Shek en Mao's commu nistische strijdkrachten. Of schoon de opeenvolgende Ame rikaanse presidenten Chiang Kai Shek steunden, konden ze Mao's overwinning niet verhin deren. Vanaf dan stond China onder toezicht van het Kremlin en werd het land een vijand voor het Westen. De oorlog in Korea, het Mc- Carthisme en de Vietnam-oor- log waren het gevolg van de Amerikaanse bewapeningswed loop en zorgden voor een oor logsplan dat gericht was op Chi na en de Sovjetunie. Power in the Pacific, zondag, BRT 1,22.50 uur. HEINZ Jeroen Pauw: „Ik ben moe. Nog zo'i wat er tijdens het gesprek wordt gezegd." Niettemin waren de reacties van de gasten over het alge meen erg positief. „De mensen kenden het programma en wil den ook graag komen", aldus Pauw, die volgend seizoen dol graag met Studio Rembrandt door wil gaan. De bazen van RTL 4 hebben in ieder geval al toegezegd het programma volgend seizoen te vervolgen. Pauw: „Dat is het leuke. Bij dit programma draait het niet per se om de kijkcijfers. 'Rembrandt' moet het daar dan ook niet van hebben. Ik ben tv-seizoen zie ik niet zitten." fo to cpd daar blij om, want ik moet er niet aan denken om 'prime-ti me' te zitten. Dan heb je veel kijkers nodig. Laat dit program ma eerst maar eens groeien. Als Studio Rembrandt om half ne gen 's avonds zou worden uit gezonden dan moet ik met een Marco van Basten komen. Dan wordt het zo'n echte talkshow en dat is niet de bedoeling." Studio Rembrandt, zondag, RTL 4, 11.00 uur. De gasten zijn operazangeres Christine Deutekom, schrijver/dichter Bert Schierbeek en arcliitect Sjoerd Soeters. Emmylou Harris in Noordwijkerhout NIEUWKOOP ANP Country-zangeres Emmylou Harris komt met haar band The Nash Ramblers in september voor zes optredens naar Nederland. Ze treedt onder meer op 27 september op in De Schelft in Noord wijkerhout. Emmylou Harris begint haar Neder landse toemee in Tilburg op 18 september in Emmylou Harris tij dens een optreden in het Haagse Con gresgebouw in 1978. foto anp Noorderligt. Daarna zingt ze in Enschede (Mu ziekcentrum, 19 september); Groningen (Ooster poort, 20 september.); Nijmegen (De Vereeniging, 25 september; Noordwijkerhout (De Schelft, 27 sept.) en ten slotte op 28 september inKerkrade (Roda Hal). Bekende liedjes van haar zijn Toge ther again, C'est la vie, mr. Sandman en Save the last dance for me. ['ff„lacht oai twee llti sten en'loopt op j v6h.' ijqk z'n han0en woeoe- M/fff

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6