Buitenland Joegoslavië eerste test voor CVSE Gorbatsjov keurt actie in Vilnius af Veel Poolse bedrijven geprivatiseerd Do Muoi: van huisschilder tot partijleider Irak moet VN clandestien nucleair programma tonen 'Aantal zaken door corruptie mislukt' Vrijdag 28 juni 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HANS BOEZELUN Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), HET PARLEMENT van de Oekraïne heeft gisteren het ontwerpverdrag voor hernieuwing van de unie van Sovjet-republieken met 345 tegen 18 stemmen afgewezen DE AMERIKAANSE regering heeft besloten El Salvador militaire steun ter waarde van 21 miljoen dollar te verle nen voor „niet dodelijke matenalen" voor het Salvadoraanse leger, zoals voedsel en medicijnen MET INGANG VAN maandag geldt op de meeste Zwitserse autowegen een snelheidslimiet van 100 in plaats van 120 kilometer International Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence F United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Onderzoek naar dood Calvi heropend Een Italiaanse rechtbank heropent het onderzoek naar de dood van de bankier Roberto Cavi. Calvi werd in juni 1982 aan een strop onder een Londense brug over de Thames aangetroffen. Het nieuwe onderzoek moet aantonen of sprake was van zelf moord óf dat de topman van Banco Ambrosiano werd ver moord. Onderzoeksrechter Francesco de Leo, die een onderzoek naar de ondergang van deze bank heeft afgerond, wil bovendien dat een rooms-katholieke bisschop wordt vervolgd wegens me deplichtigheid aan het onwettig trachten te verkrijgen van com promitterende documenten die aan Calvi toebehoorden. Strop voor fundamentalisten Tunesië Een gerechtshofin Tunis heeft gisteren vijf islamitische funda mentalisten veroordeeld tot de doodstraf wegens een aanval op een kantoor van de Tunesische regeringspartij. De vijf, leden van de verboden beweging An-Nahdha, waren tijdens een eerste proces vorige maand tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Bij de aanval op het partijbureau in de wijk Bab Souika van Tunis in februari, waarvoor in totaal 27 mensen terechtston den, werd een bewaker gedood en liepen 3 anderen verwondin gen op. Het hof van beroep gaf opdracht tot herziening van de uitspraak nadat familieleden van de slachtoffers hadden ge klaagd over de volgens hen milde strafmaat. Zuid-Afrika zweert kernwapens af Zuid-Afrika heeft gisteren bekendgemaakt dat het het interna tionale Non-Proliferatieverdrag over de verspreiding van kern wapens zal ondertekenen. De beslissing maakt een einde aan ja ren van weerstand van Zuid-Afrika tegen het verdrag dat in 1970 is opgesteld en tot nu toe door 141 landen is ondertekend. Het verdrag verplicht de leden geen kernwapens te maken of te ko pen en hun nucleaire installaties open te stellen voor periodieke inspecties. Pöhl positiever over economie 'DDR' De voorzitter van de Bundesbank, Karl Otto Pöhl, heeft gisteren gezegd de toekomst van de Oostduitse economie iets minder negatief in te schatten dan enige tijd geleden. Wel zal volgens Pöhl het herstel langer duren dan wordt aapgenomen. Pöhl heeft een jaar geleden felle kritiek geuit op het besluit van bondskanselier Kohl de DDR van de ene dag op de andere eco nomisch bij het Westen te voegen. Priester eist beloning Rafaël Garcia Herreros vindt dat hij recht heeft op de prijs die de Colombiaanse regering op het hoofd van de cocaïnebaron Pablo Escobar had gezet. Garcia Herreros is de man, die vorige week de onbetwiste leider van het beruchte Medellin-kartel naar de speciaal voor hem gearrangeerde gevangenis in Envigado leidde. Zonder de bemiddeling van de populaire priester was Escobar nu nog op vrije voeten geweest. De Colombiaanse regering stelt echter dat de beloning van iets meer dan anderhalf miljoen gul den alleen had kunnen worden uitgekeerd als Escobar door de autoriteiten was opgepakt. Oostenrijk neemt initiatief voor conferentie VIANDEN HANS DE B De 35 landen van de Conferentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) buigen zich waarschijnlijk volgende week over de situatie in Joegoslavië. Daarmee treedt voor het eerst het 'crisisbeheersingsmechanisme' van de CVSE in werking, dat pas vorige week is ingesteld. se zaken en defensie van de ne gen landen van de Westeurope- se Unie (WEU) uitten gisteren in het Luxemburgse Vianden ook hun bezorgdheid. Zij spra ken zich uit tegen de afschei ding van Kroatië en Slovenië en deden een beroep op alle partij en rond de tafel te gaan zitten. De situatie in Joegoslavië komt ook aan de orde op de top van de EG-regeringsleiders, die vandaag in Luxemburg begint. De twaalf zullen zich volgens minister Van den Broek (bui- CORRESPONDENT De Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken Alois Moch zette gisteren de eerste stap in dit proces door bij de Joegosla vische regering opheldering te vragen over de 'buitengewone militaire activiteiten'. Oostenrijk is als buurland van Joegoslavië zeer bezorgd over de gebeurte nissen. De ministers van buitenland- tenlandse zaken) aansluiten bij het Oostenrijkse initiatief. Hij sluit echter uit dat het Westen in het conflict zal ingrijpen. De afspraken over het crisis mechanisme zijn pas vorige week gemaakt op de CVSE-mi- nistersconferentie in Berlijn. De kem ervan is dat de 35 landen van de CVSE (alle Europese lan den, de VS en Canada) probe ren conflicten in een lidstaat ge zamenlijk te bezweren. De eerste fase is het vragen van inlichtingen aan het betrok ken land (Joegoslavië) door een van de andere CVSE-landen (Oostenrijk). Belgrado heeft nu 48 uur de tijd om die inlichtin gen te verstrekken. Vindt Oos tenrijk die onvoldoende, dan kan het de andere CVSE-landen inschakelen. Daarvoor heeft Oostenrijk slechts de steun nodig van twaalf andere landen, evenveel als het aantal EG-lidstaten. Die steun komt er dus vandaag. De dertien landen kunnen vervol gens binnen 24 uur besluiten uiterlijk twee etmalen daarna een bijeenkomst te beleggen van hoge ambtenaren van alle 35 CVSE-lidstaten. Dat gebeurt dan begin volgende week in Praag waar het CVSE-secretari- aat zit. Op die bijeenkomst worden de problemen in Joegoslavië be sproken en kan worden beslo ten snel de ministers van bui tenlandse zaken bijeen te roe pen, waarschijnlijk ook in Praag. Voor dat besluit is echter unanimiteit nodig, zodat de Joegoslavische regering dat zou kunnen tegenhouden. Die ministers bespreken daarna opnieuw de situatie. Machtsmiddelen om een eind aan de spanningen in Joegosla vië te maken hebben zij echter niet. „Het crisismechanisme is zeker niet bedoeld om tot een militaire interventie te komen", aldus minister Van den Broek na de WEU-vergadering in Vianden. In het CVSE-beraad kan op Joegoslavië een beroep worden gedaan geen geweld te gebrui ken. de dialoog aan te gaan met de Slovenen en Kroaten en te proberen op een vreedzame manier de eenheid van het land te herstellen. Volgens de minis ter heeft al geregeld overleg met de Joegoslavische regering plaats. De secretaris-generaal van de WEU. de Nederlandse oud-mi- nister Van Eekelen, zei in Vian den desgevraagd dat de WEU- landen desnoods militair tus senbeide zouden moeten ko men als de zaak echt uit de hand loopt. Dat zou dan wel in overleg met de Verenigde Na ties moeten gebeuren. CORRESPONDENT 'o dag Sovjet-president Michail Gor batsjov heeft de overval woens- de speciale oproerpoli- tie~op de Litouwse telefooncen trale in Vilnius een 'provocatie' genoemd. Volgens een woord voerder was de actie bedoeld om de sfeer voor de economi sche top in Londen, waar Gor batsjov begin volgende maand als gast aanwezig is, te verzie- De reactie van Gorbatsjov gevonden: een pistool volgde op een formeel Ameri kaans protest en sussende ver klaringen van het ministerie van binnenlandse zaken, waaronder de zogeheten 'zwarte baretten' ressorteren. Een woordvoerder een onderzoek van het ministerie van binnen landse zaken hield gisteren vol dat de actie gerechtvaardigd was. „Het ging om een onder zoek op wapenbezit, geheel vol gens de wet en volgens de de creten van de president", aldus de woordvoerder. Volgens hem was minister Pu go (binnenland se zaken) niet vooraf geïnfor meerd. De actie, waardoor Litouwen twee uur lang van de wereld was afgesneden, heeft tot grote politieke spanning in de Sovjet- top geleid. Het is voor het eerst dat Gorbatsjov een actie van de speciale oproerpolitie onom wonden afkeurt. Volgens het ministerie van binnenlandse za ken hadden de dertig 'zwarte baretten' wel degelijk wapens eigen makelij, wat patronen en een gering aantal explosieven. Volgens Ignatenko heeft Gor batsjov onmiddellijk nadat hij de actie hoorde Pugo gelast onderzoek in te stellen. Een vertegenwoordiger van diens ministerie is inmiddels in Litou wen. Pugo had ook al onderzoe ken gelast naar de overvallen op de eigen douaneposten die de naar onafhankelijkheid streven de Baltische republieken heb ben opgezet. Een Tsjechoslowaakse generaal kan zijn vreugde niet op als het vliegtuig met daarin de opperbevelhebber van de Sovjet-troepen in zijn land op stijgt van het vliegveld Kbely. Daarmee kwam gisteren na 23 jaar een einde aan de aanwezigheid van het Sovjet-leger in Tsjechoslowakije. FOTO EPA MIKE PERSSON WARSCHAU Rtr Polen heeft gisteren in een groots privatiseringsprogramma verklaard dat nog dit jaar een kwart van alle Poolse industriële ondernemingen (400 bedrijven) gedeeltelijk in particuliere han den moet overgaan. Elke vol wassen Pool krijgt in dit kader een soort aandeel, die hem of haar het recht geeft tot partici patie in waarschijnlijk twintig nog op te richten investerings maatschappijen die de daad werkelijke aandeelhouders wor den van de gedenationaliseerde bedrijven. De maatschappijen, die mede onder leiding moeten komen van westerse banken of mana gers, zullen zestig procent van de aandelen van een onderne ming direct in handen krijgen. Tien procent wordt verdeeld onder de werknemers en dertig procent zal worden gehouden door het Poolse departement van financiën. De Poolse overheid wil in drie jaar de helft van de 7000 grote staatsbedrijven overhevelen naar de particuliere sector. Tot nu toe zijn pas zeven grote on dernemingen geprivatiseerd via binnenlandse verkoop en nog eens zes gingen direct in bui tenlandse handen over. Opvallende toespraken Spaanse koning MADRID RUUD DE WIT CORRESPONDENT De Spaanse koning Juan Carlos heef de afgelopen dagen bij twee verschillende gelegenhe den openlijk de heersende poli tieke en maatschappelijke mo-j raai bekritiseerd. Zaken als 'cor- L ruptie, luiheid en laksheid', op hield, dat zowel politiek, menselijk als za kelijk gebied, behoren over het algemeen niet tot het terrein, waarover de 53-jarige monarch j in het openbaar uitspraken doet. Dat hij dat nu toch heeft ge daan, heeft in de nationale pers heel wat aandacht getrokken. Vooral de rechtse en centrum rechtse media hebben ook een verband gelegd met de regeer- praktijken van de socialistische PSOE van premier Felipe Gon zalez, die al vanaf 1982 met ab solute meerderheid in Spanje de lakens uitdeelt. De meest opvallende uit spraak deed Juan Carlos woens dag in Granada, tijdens zijn vier dagen durende officiële bezoek aan de zuidelijke Spaanse regio Andalusië. „In deze bijzondere tijd moeten we de ogen wijd open houden om ervoor te zor gen dat onze levende en boei ende democratie niet wordt ge stagneerd", aldus de koning te genover een enthousiaste me nigte op het gemeenteplein van Granada. Ook waarschuwde hij voor „slordigheden en corrup tie, die een aantal zaken in het land onnodig hebben doen mis lukken". Gisteren liet de koning zich opnieuw in kritische zin uit toen hij vissers in de haven van itadje Carboneras voor- regering soms hter de feiten aanloopt". Juan Carlos leek met deze woorden het visserijbeleid van de rege- ring-Gonzalez aan te vallen. De Spaanse visserij-industrie ver keert al enkele jaren in een ern stige crisis, zonder dat de socia listen zich daar erg druk over maken. Met als gevolg: grote werkloosheid, problemen met buurlanden over visserijrechten en steeds hogere prijzen voor 1976 heeft de koning het recht zich in het openbaar over staatszaken uit te laten, zonder dat hij daarover overleg hoeft te plegen met de regering. Juan Carlos heeft van dat recht sinds zijn troonsbestijging in 1975 nauwelijks gebruik gemaakt. Slechts toen in 1981 een aantal legerofficieren, onder leiding van een kolonel van de Guardia Civil, in zijn naam een couppo ging waagde, sprak hij zich hier publiekelijk tegen uit en schaar de hij zich achter de democrati sche krachten in het land. WASHINGTON JAAP VAN WESEL CORRESPONDENT De voorzitter van de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft van Irak geëist dat het onmid dellijk alle informatie ter beschikking stelt over een clandestien nucleair programma. De Veilig heidsraad wil weten over hoeveel verrijkt urani um Irak beschikt en over de methode die het han teert om uranium te verrijken. Daarom moet Irak de apparatuur tonen waar mee het uranium wordt verrijkt. Het gaat vooral om de apparatuur die de Irakezen volgens de VN hebben verwijderd van een nucleaire basis bij Baghdad, voordat zij daar VN-inspecteurs wilden toelaten. De president van de Veiligheidsraad, Jean Jac ques Bechio van Ivoorkust, heeft de eis aan de Iraakse VN-ambassadeur van Irak el Anbari „in beleefde doch niet mis te verstane bewoordin gen" overgebracht. De Veiligheidsraad wil verder van Irak een officiële brief waarin het land zich formeel verplicht niet verder inspecties van VN- teams te zullen saboteren. De speciale commissie die is belast met het op sporen en vernietigen van het Iraakse militaire potentieel eist toegang tot de plaatsen waar het Do Muoi, de nistische leider van Vietnam, heeft gisteren de kroon gezet op een lange klimtocht in de hië rarchie van de partij. Begonnen als onbeduidende partijfunctio naris heeft de voormalige huis schilder het uiteindelijk ge schopt tot de machtigste politi cus van Vietnam. Do Muoi maakte in 1976 zijn opwachting in het politburo, het leidende orgaan van de communistische partij. Hij kreeg tot taak, na de verovering materiaal dat uit het nucleaire complex is verwij- door Noord-Vietnam in 1975, derd, verborgen wordt gehouden. De Veiligheids- het kapitalistische Zuid-Viet- raad heeft geen resolutie aangenomen. Het is dan nam ook niet duidelijk of de raad van plan is de sanc ties tegen Irak te verscherpen. De Iraakse ambassadeur El Anbari heeft ver klaard dat Irak wel degelijk met de VN-inspectie- teams samenwerkt, maar dat een communicatie stoornis tot gevolg had gehad dat aanvankelijk de inspectieteams de toegang tot het militaire com plex was geweigerd. De geallieerden hadden met hun bombardementen de telefoonverbindingen de daaropvolgende jaren met zwaar beschadigd. Dat had tot gevolg gehad dat veelal gammele bootjes het er problemen waren om contact te krijgen met de land. Vooral in het zuiden van basis, betoogde El Anbari. Zijn verhaal werd door het land wordt de nieuwe secre- VN-diplomaten als „zwak" bestempeld. taris-generaal beschouwd als In Washington wordt gespeculeerd over de mo- een conservatief communist en gelijkheid dat de Verenigde Staten militaire actie is hij derhalve weinig geliefd, zullen ondernemen om het overgebleven nucleai re potentieel van Irak te vernietigen. De woord voerder van het Pentagon, Pete Williams, wilde gewezen. Do Muoi zag daarmee daar niet op-ingaan. Het Pentagon wil ook niet in- zijn status opgewaardeerd to gaan op de vraag of de Verenigde Staten en ande- de óp twee na machtigste mar re coalitiepartners de ontruiming van noord-Irak binnen het politburo. Als pre langer zullen uitstellen als drukmiddel op Sad- dam Hussein. alistische maatschappij. Do Muoi slaagde niet geheel in zijn opzet. De meer op het Westen gerichte Zuidvietnamezen lie ten zich niet zonder meer in een communistisch keurslijf persen. Duizenden ontevreden burgers onvluchtten dan ook i De nieuwe Vietnamese partijleider Do Muoi tijdens een persconferentie partijleider kreeg medewerking gaf aan de econo- in 1988 het premierschap toe- mische hervormingen (de zoge- toonde Do Muoi zich pragmaticus die zijn volledige heten doi moi) zoals die op het zesde partijcongres in 1986 wa ren afgesproken. De nieuwe secretaris-gene raal kwam in 1917 in Hanoi ter wereld als zoon van een boe renechtpaar. Als 19-jarige sloot Do Muoi zich aan bij het natio nalistische verzet tegen de Franse kolonisator. In 1939 trad hij toe tot de verboden commu nistische partij van Ho Chi Minh. In 1941 werd Do Muoi opgepakt en tot tien jaar cel veroordeeld. Na vier jaar wist hij te ontsnappen en sloot hij zich weer bij net verzet in de re gio Hanoi aan. Na de nederlaag in 1954 van de Fransen bij Dien Bien Phu werd Do Muoi een jaar later partijfunctionaris in Haiphong, de belangrijkste havenstad van Vietnam. In die functie maakte hij in 1956 zijn opwachting in het Centraal Comité om vervol gens tot onderminister van han del te worden benoemd. Deze functie wisselde hij in 1958 in voor het directeurschap van het nieuw opgerichte ministerie van binnenlandse handel, een post die hij vijf jaar zou bekle- l)e volgende stap op weg naar de hoogste functie ninnen de partij maakte Do Muoi in 1969 toen hij tot vice premier werd benoemd. In de daaropvolgen de jaren verwierf hij tevens het ministerschap voor wederop bouw. Tot april 1988 bleef Do Muoi plaatsvervangend eerste minister van Vietnam. De koerswijziging van de par tij richting economische hervor mingen op het congres van 1986 leverde Do Muoi wederom enkele plaatsen winst binnen de partijhiërarchie op. Hij steeg of ficieel van elf naar vier op de lijst van meest invloedrijke per sonen binnen het politburo. Een jaar later klom Do Muoi op tot permanent secretaris van het Centraal Comité en werkte hij veelvuldig samen met de gis teren afgetreden partijleider Nguyen Van Unh. Deze beloon de Do Muoi in 1988 voor diens trouw en benoemde hem tot premier.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5