Binnenland 'AID faalt volledig' d'Ancona schrapt 33 miljoen aan subsidies Andriessen betuigt spijt over uitlatingen Werkonderbreking journalisten Damiate Tweede Kamer stemt in met plan-Simons Kamer wil Koning als lid van Rekenkamer Vrijdag 28juni199i e: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chel) PATRICK VAN C Vormgeving: henk geist (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Buschauffeur van 105 kilo te zwaar Streekvervoerder Centraal Nederland heeft een 35-jarige man uit Weesp een baan als buschauffeur geweigerd, omdat de kan didaat met zijn 105 kilo te zwaar werd bevonden. De man ver wijt Centraal Nederland niet te letten op gezondheid en capaci teiten, maar te selecteren „op het gezicht Volgens een woord voerder van de streekvervoerder speelt het gewicht inderdaad een rol bij het beoordelen van sollicitanten: „Onze ervaring is dat chauffeurs twee tot vijf kilo per jaar aankomen. Het is een beroep waarin je nauwelijks beweging krijgt. Als je met 105 kilo begint, levert dat een bedrijfsrisico op." Cadeau en standbeeld voor prins Prins Bernhard, die zaterdag 80 wordt, krijgt vrijdag al twee bij zondere cadeaus. De Stichting Verjaardag Prins Bemhard komt naar Paleis Soestdijk met een cheque van 175.000 gulden. In Amersfoort onthult prinses Juliana 's middags een beeld van haar man als jong ritmeester. De cheque zal worden bestemd voor de instandhouding van de leerstoel Internationale Aspec ten Natuurbescherming aan de universiteit van Utrecht. Deze leerstoel, ingesteld bij de 75ste verjaardag van de prins, wordt bekleed door de Britse bioloog, ecoloog en schrijver N. Myers. Jeeps van landmacht roesten weg Ongeveer 300 jeeps van de Koninklijke Landmacht zijn onher stelbaar beschadigd door roest. Circa 600 Landrovers met corro- sieverschijnselen in de chassisbalken kunnen nog door een re paratie worden gered. De Koninklijke Landmacht onderzoekt nu alle 4800 jeeps met ultrasoon golven op roestvorming in het chassis, zo meldt de Defensiekrant. Twee jaar geleden onder wierp de Landmacht ook al het gehele Landrover-bestand op corrosieverschijnselen. Toen bleken 150 voertuigen onherstel baar aangetast. Treintaxi in nog eens drie steden De treintaxi gaat per 1 oktober ook rijden in Rotterdam, Den Haag en Amstelveen. In Utrecht, Arnhem en Delft is het overleg over invoering van de treintaxi nog gaande. De treintaxi rijdt al in zestig steden en tweehonderd omliggende kernen. NS en de Samenwerkende Nederlandse Taxibedrijven moeten nog met de gemeenteraden van de drie steden overleggen over de noodza kelijke infrastructurele voorzieningen. Ook Shell verlaagt prijs benzine Marktleider Shell verlaagt zaterdag de benzineprijzen met drie cent per liter. Een liter diesel wordt 1,4 cent goedkoper. De prijs verlaging is volgens een woordvoerder v3n het bedrijf vooral een gevolg van dalende internationale produktnoteringen. De vrije pompen berekenen die al vanaf donderdag door aan de consu ment. Aan de meeste zelftankpompen gaan na de prijsverlaging literprijzen gelden van 172 cent voor super plus loodvrij, 168 cent voor euro loodvrij en 175 cent voor gelode superbenzine. dieselprijs wordt 106,6 cent per liter. Ter Beek wil hulp WEU voor Afrika Minister Ter Beek van Defensie heeft zijn collega's van de West- europese Unie (WEU) opgeroepen te gaan onderzoeken welk militair personeel en materieel geschikt zou zijn om hulp te bie den „in de alarmerende situatie in de Hoorn van Afrika waar miljoenen met de hongerdood worden bedreigd". Ter Beek deed dat donderdag op de ministersbijeenkomst van de WEU, waarin negen van de twaalf EG-landen op defensiegebied samenwer ken. Ter Beek vindt dat de WEU-landen moeten inventariseren welke militaire capaciteit zij beschikbaar hebben om humanitai re hulp te bieden in internationale noodsituaties. Als er om wordt gevraagd, kan die hulp dan ook meteen worden geboden. In de visie van Ter Beek zou dat ook voor natuurrampen kunnen gelden. Asielzoekers mogen naar Zeewolde De gemeenteraad van Zeewolde heeft gisteravond unaniem in gestemd met de komst van een asielzoekerscentrum in het dorp. Het gaat om een opvang- en onderzoekscentrum, waar maxi maal 800 asielzoekers de eerste twee maanden van hun verblijf in ons land zullen worden ondergebracht. Het centrum komt op het terrein van het recreatiecentrum Harderwold. Volgens een gemeentewoordvoerder zullen begin oktober de eerste bewo ners komen. De belangenvereniging van de caravaneigenaren Harderwold had woensdag nog een kort geding aangespannen tegen de gemeente. Ze wilden inspraak in de procedures voor dat de gemeente een standpunt in zou nemen. De Zwolse recht bank wees hun eis gistermiddag af. Maatregel treft 300 landelijke instellingen Minister d'Ancona van WVC wil de subsidie aan 250 maatschap pelijke, culturele en welzijnsin- stellingen volgend jaar beper ken met 25 procent. Van circa 50 instellingen wordt de subsi die geheel stopgezet. De opera tie levert de bewindsvrouw 33 miljoen gulden op in 1992. De brieven aan de getroffen (lande lijke werkende) instellingen zijn donderdag de deur uit gegaan. Het pakket maatregelen is een eerste stap op weg naar de 220 miljoen die d'Ancona in het kader van de tussenbalans in 1994 moet bezuinigen. In deze eerste 'ronde' levert de sector welzijn 15 miljoen in. Instellin gen op hel terrein van de volks gezondheid gaan er 9 miljoen op achteruit. Maatschappelijk werk en cultuur leveren achter eenvolgens 6 en 3 miljoen gul den in. Het leeuwedeel van de bezui nigingen wordt bereikt door de landelijke instellingen te dwin gen tot samenwerken. Dat geldt bijvoorbeeld voor de ouderen bonden, organisaties voor vrij willigers. het politieke vor mingswerk, hel sociaal-cultu- Vernietigend rapport over inspectiedienst De Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij is slecht georganiseerd. De dienst speelt onvoldoende in op nieuwe beleidsmaatre gelen, zo staat in een rapport van de Rijksuniversiteit Lei den en het organisatiebureau Twijnstra en Gudde dat gisteren is gepubliceerd. Tot de belangrijkste aanbevelin gen behoren een versterking van de regioposten en ver plaatsing van het hoofdkantoor van Kerkrade naar een meer centraal gelegen stad. den haag jan kuys waarin veel spanningen, irritatie en frustraties zijn opgekropt", schrijven de onderzoekers. Volgens onderzoeker A. Bek- ke, als hoogleraar bestuurskun de verbonden aan de Rijsuni- versiteit Leiden, is de AID in de jaren tachtig in de problemen gekomen toen het landbouw- en visserijbeleid veranderde. Het ministerie moest plotseling allerlei beperkingen opleggen vanwege overschotten en milieuproblemen. Bij het AID ontbrak echter de flexibiliteit om de nieuwe richt lijnen van het ministerie uit te voeren, aldus Bekke. „Het management van de AID heeft onvoldoende ingespeeld op de veranderingen." Hij wijt het fa len aan een „te grote afstand tussen het management en de AID-medewerkers in het veld". Ter verbetering van de situa tie doen de onderzoekers een tiental aanbevelingen. Verplaat sing van het hoofdkantoor en een grotere invloed van de drie regio's Zwolle, Eindhoven en Alphen aan den Rijn zijn de be langrijkste. De AID kwam vorig jaar in op spraak tijdens een onderzoek van de Tweede Kamer naar het visserijbeleid. Toen bleek dat ambtenaren van de AID ooglui kend het ontduiken van regelin gen door vissers hadden toege staan. De stelselmatige over schrijding van de vangstquota kostte de toenmalige minister Braks in september de kop, om dat de Tweede Kamer vond dat ze onvoldoende was geïnfor meerd. Het ministerie besloot daama een onderzoek in te stel len naar het functioneren van de dienst. Het vernietigende rapport somt een reeks interne oorza ken op, die ten grondslag ligt aan het falen van de organisatie. Er zijn teveel chefs, de regio werkt te sterk op zichzelf, er is een slecht personeelsbeleid en de communicatie met het mi nisterie verloopt gebrekkig. „De Algemene Inspectie Dienst is een in vele opzichten gebrekkig functionerende organisatie. Met zijn fiets aan de hand waadt een inwoner van Etten-Leur (Noord-Brabant) door een straat die door hevige regenval in een rivier is veranderd. De wateroverlast werd veroorzaakt door een wolkbreuk die gisteren de gemeen ten Rucphen, Hoeven, Huybergen en delen van Etten-Leur en Oudenbosch onder water zette. Politie en brandweer kregen in het ge bied honderden meldingen over wateroverlast en blikseminslag. Ook in Zeeuwsch-Vlaande- ren viel de regen met bakken uit de hemel waardoor straten tijdelijk in snel stromende beekjes veranderden, die zich over de stoep randen heen een weg baanden naar kelders en bijkeukens. foto anp cerard van offeren De Tweede Kamer heeft minis ter Andriessen van economi sche zaken gisteren gedwongen afstand te nemen van opmer kingen die hij in een vaktijd schrift heeft gemaakt over asiel zoekers. Nagenoeg de gehele Kamer liet blijken de opmerkin gen kwetsend te vinden en meende dat zij vooroordelen in de hand kunnen werken tegen asielzoekers. D66 had de minister ter ver antwoording geroepen voor zijn uitspraken in Management Team. Andriessen zei daarin: „Neem de asielzoekers. Prima dat zij hier zijn, maar je kunt toch echt niet van hen verlan gen dat ze allemaal doorstro men naar het hoger onderwijs. Zij zijn in feite alleen maar tot de meest eenvoudige dingen in staat. Moet je ze dan met het minimumloon belonen?" De minster beperkte zich aanvan kelijk tot de mededeling dat hij „zichzelf niet in de citaten had herkend". Pas nadat hij had er kend dat zijn woorden „niet al leen ongenuanceerd, maar ook gewoon niet goed" waren, was de Kamer tevreden. reel jongerenwerk en de homo belangengroepen. Op deze ter reinen functioneren soms wel 10 verschillende clubs. Vanaf 1993 eist d'Ancona dat instellin gen op genoemde terreinen er nog maar „één subsidie-adres" op nahouden. Tientallen organisaties wor den vanaf 1992 niet langer ge subsidieerd. Het gaat onder meer om het LAKS (Landelijk Aktie Kommitee Scholieren), het samenwerkingsproject be perking Hart- en Vaatziekten in Utrecht, de Landelijke Vereni ging voor Kleine Kernen, het Nederlands Film Instituut in Hilversum en twee organisaties tegen drankmisbruik. De plattelandsvrouwen, de plattelandsjongeren en de jon gerenafdelingen van politieke partijen raken een kwart van hun subsidie kwijt. De subsidië ring van het AIDS-onderzoek wordt met bijna anderhalf mil joen gekort. De grote steden ra ken 6 miljoen gulden kwijt voor de thuislozenzorg en blijf-van- mijn-lijf huizen. De bibliothe ken moeten 16 procent inleve ren, de blindenbibliotheken vier procent. 'Allochtone crimineel is vaak illegaal' In Amsterdam is volgens staats secretaris Kosto van justitie een „betreurenswaardig aantal" al lochtone criminelen actief. Tachtig procent daarvan is ille gaal en twintig procent verblijft legaal in Nederland. In een overleg met de Tweede Kamer over de winkelcriminali- teit noemde Kosto dit „een ern stig probleem", waarvoor hij sa men met politie en justitie in de hoofdstad naar oplossing zoekt. Kosto verwees hierbij zon der die bij name te noemen naar de uitspraak van hoofd commissaris Nordholt van de Amsterdamse politie, die veel stof heeft doen opwaaien. Vol gens Nordholt maken allochto nen voor 90 procent deel uit van het totale aantal straat- en winkelovervallers. Ook CDA-woordvoerder Smits sprak tijdens het overleg over „een schrikbarend aandeel van allochtonen jongeren, met name van Marokkaanse af komst" die met justitie in aan merking komen. Uit onderzoek van de Haagse politie blijkt driekwart van de Marokkaanse jongeren tot 18 jaar met de poli tie in aanraking te zijn geweest. Van de Scheur boos op PvdA ROTTERDAM «GPD Stakers in de stuk goedsector van de Rotterdamse haven luisteren aandachtig naar een vakbonds woordvoerder tijdens een actievergadering. Met selectieve acties bij bedrijven die veel schepen voor de kant hebben, ging de sta king vandaag haar tweede dag in. De Vervoersbond FNV, die een loonsverho ging eist van 14 pro cent over twee jaar, sprak vanmorgen van een „geslaagde ac tie". Volgens de Ha venwerkgeversvere niging SVZ zijn de acties zeer schadelijk voor de haven, waar veel stukgoed-bedrij- ven met financiële problemen worste len. foto opo cees kuiper Jaap van de Scheur is woedend op het bestuur van zijn partij, de PvdA. „Het is om te kotsen schrijft hij in een brief aan het partijbestuur. Hij kan niet be grijpen dat nu ook al zijn eigen Partij van de Arbeid „de jacht heeft geopend op huurders, wao'ers, zieken, aow'ers en toe komstige categorieën mini mumloners, kortom op al dege nen die zich niet of moeilijk kunnen verdedigen". Van de Scheur, oud-voorzitter van de ambtenarenvakbond AbvaKabo en huidig/gemeente raadslid in Rotterdam herinnert aan de 'verpletterende neder laag' van zijn partij op 6 maart van dit jaar. „Het was de zoveel ste nederlaag onder leiding van Sint, Wöltgens en Kok. En dat vereist van de betrokkenen wel wat bescheidenheid. Is er wel eens overwogen of zij wel de juiste personen zijn om aan de partij leiding te geven?", aldus Van de Scheur. Ultimatum aan werkgevers DEN HAAG «GPD Bij een aantal regionale dagbla den, waaronder Haarlems Dag blad, de Nieuwe Noordholland se Courant (NNC), de Typhoon, Haarlemmermeers Dagblad en IJmuider/Beverwijkse Courant dreigen vanmiddag acties van journalisten. Bij het ter perse gaan van deze editie was nog niet bekend of de acties daad werkelijk doorgaan. Wanneer dat wel gebeurt, zullen de zater dagkranten een aantal pagina's De journalistenvakbond NVJ stelde de werkgevers, verenigd in de NDP, gisteren een ultima tum om voor twaalf uur van middag het cao-overleg te her openen. Het eerder bereikte principe-akkoord voorzag on der meer in een salarisverbete ring van 3,75 procent. De jour nalisten eisen 6 procent, onder meer omdat ze menen achter te lopen bij vergelijkbare beroeps groepen. Het aanbod verwierp gisteren een eerder ul timatum van de NVJ om het overleg te heropenen. De journalisten op de centra le redactie van Damiate in Haarlem zouden vanmiddag om 14 uur een protestvergade ring houden, die vermoedelijk enkele uren zal duren. Daar door zullen Haarlems Dagblad, Leidsch Dagblad, Alphens Dag blad, Haarlemmermeers Dag blad, NNC, IJmuider/Beverwijk se Courant en De Typhoon morgen vermoedelijk slechts met noodedities kunnen ver schijnen. Hetzelfde geldt voor het Bra bants Nieuwsblad in Roosen daal. Vanaf vanmiddag is men daar beschikbaar voor het voe ren van acties, aldus een' woord voerder. De acties vormen het begin van een voorgenomen estafet testaking bij dagbladen, waar mee de NVJ de werkgevers wil dwingen het cao-verleg te her openen. Een meerderheid van werkgevers om te studeren op de NVJ-leden bij Damiate structuur van het salarisgebouw achten de NVJ- leden te mager. NDP-voorzitter J. de Vries, directeur van Dami ate Holding, moedermaat schappij van deze krant, weiger de vanmorgen commentaar op de ontstane situatie. De NDP Haarlem, Zaandam en Punte rend stemde gistermiddag te gen een algehele staking, maar actieleider O. Havermans van Haarlems Dagblad sloot niet uit dat de centrale redactie van de Damiate-bladen volgende week opnieuw actie voert. Gelderland wil liefst een 'D66-vrouw' De zeven Gelderse statenfrac ties willen als nieuwe commis saris der koningin het liefst een vrouw met D66-achtergrond. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van provinciale sta ten met minister Dales van bin nenlandse zaken. De nieuwe commissaris moet M. de Bruy- ne opvolgen, die in mei over leed. In de profielschets die aan de minister werd aangeboden, is wel vastgelegd dat de kwaliteit Wijzigingen gaan maandag in De Tweede Kamer is gister avond met een grote meerder heid akkoord gegaan met de stelselwijziging van de ziekte kostenverzekering per 1 juli. Al leen WD. SGP en Centrumde mocraten stemden tegen het wetsvoorstel voor het genees middelenvergoedingssysteem (GVS) van staatssecretaris Si mons van volksgezondheid. WD-Kamerlid Kamp verklaarde dat de WD niet voor kon stem men omdat de wet is verworden „tot een wet met een zwaar po litiek karakter". Het GVS is de afgelopen maanden op advies van de Ziekenfondsraad op vele punten aangepast, vooral om te voorkomen dat chronische pa tiënten voor hun medicijnen moeten bijbetalen. Simons zei gisteren dat de wijzigingen de besparingen waarschijnlijk slechts met „enkele miljoenen" zullen verminderen. De staatssecretaris verwacht nog steeds dat de stijging van de medicijnkosten door het GVS met zo'n 7 procent per jaar wordt teruggebracht tot 4 pro cent. Op den duur betekent dat een besparing van tussen de 700 miljoen en 1,1 miljard gul den. Als de beoogde ombuiging niet wordt bereikt wil Simons andere oplossingen zoeken, zoals de invoering van een tij delijke wet die maximumprij zen voorschrijft. Vooral CDA en WD drongen daar gisteren op In het GVS wordt een groot aantal zaken, zoals huisartsen- hulp en medicijnen, van zieken fondsen en particuliere verzeke raars overgeheveld naar de al gemene wet bijzondere ziekte kosten (AWBZ), die wordt uitge bouwd tot de nieuwe basisver zekering. Hierin moet uiteinde lijk 95 procent van alle voorzie ningen zijn opgenomen. Het nieuwe stelsel moet in 1995 in zijn volle omvang functioneren, zo is de bedoeling. Onder druk van de Kamer, die de afgelopen weken over het GVS discussieerde, heeft Si mons het wetsvoorstel dusdanig aangepast dat de helft van de leden van de Eerste of Tweede Kamer een debat over de verder invulling van het GVS kan af dwingen. Eerder had CDA- woordvoerder Lansink geëist dat een dergelijk debat wordt aangegaan wanneer slechts een vijfde van de leden van het par lement daarom vragen. Jaar cel tegen ontvoerders baby geëist De beramers van de gerucht makende ontvoering van de ne gen maanden oude baby Den- nise, haar 23-jarige vader en haar 58-jarige grootvader uit Roermond, hoorden gisteren voor de rechtbank in Roermond twaalf maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Tegen een 26-jarige man uit Weert, die de baby tegen beta ling op 10 mei vorig jaar uit de auto van de vader haalde, luid de de eis negen maanden cel, eveneens als tegen de 23-jarige man die de baby naar België bracht. Tegen de 26-jarige man die de baby enkele dagen in zijn woning verborgen nield. eiste de officier vier maanden cel of 180 uur dienstverlening. De mannen beraamden de ontvoering om de moeder van het kind „een lesje te leren". De moeder werd door de ouders van haar vriend niet geaccep teerd als toekomstige schoon dochter. Door de enorme publiciteit rond de ontvoering werd na fa- milieberaad besloten het wiegje met de baby neer te zetten bij eeh tankstation in Weert. Vier dagen na de ontvoering kon de baby weer aan haar moeder worden teruggegeven. DEN HAAG der koningin boven de politieke kleur moet prevaleren. Boven dien moet de nieuwe commis saris „gewoon een aardig mens zijn", zoals de D66-er De Graaf het uitdrukte. Vrijwel alle statenfracties drongen bij de minister aan op zorgvuldigheid tijdens de solli citatieprocedure. Met name het CDA en de SGP wezen een be schuldigende vinger uit naar het ministerie zelf als het gaat om „beschadiging van sollicitan- Minister Dales en provinciale staten hebben, mede op aan dringen van waarnemend com missaris der koningin Oele. af gesproken de sollicitatieproce dure zo snel mogelijk af te ron den. Oud-staatssecretaris krijgt 123 stemmen tigheid en doelmatigheid van de uitgaven tegen het licht wordt gehouden. Het is tamelijk uitzonderlijk dat de Tweede Kamer afwijkt van de aanbeveling van kandi daten zoals de Rekenkamer die zelf heeft opgesteld. Naast Kor des (CDA) bestaat de Rekenka mer uit de leden mevrouw SJ. Stuiveling (oud-staatssecretaris, PvdA) en M.B. Engwirda (voor malig D66-fractievoorzitter). De drie leden maken zelf uit wie voorzitter wordt. Koning maakte in 1967 zijn opwachting in de Tweede Ka mer voor de WD. Hij was staatssecretaris van binnen landse zaken in het kahinet Van Agt/Wiegel (1977-1981) en van financiën in de eerste twee kabinetten-Lubbers (1982- 1989). Sinds de verkiezingen van september 1989 maakt hij wederom deel uit van de WD- fractie in de Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft het WD-Kamerlid en voormalige staatssecretaris van financiën, mr. H. Koning, gisteren voorge dragen als lid van de Algemene Rekenkamer. Daar ontstaat op 1 november een vacature als ge volg van het vertrek van de hui dige president van de Rekenka mer. F. KordeS. Koning stond niet op de aanbevelingslijst van de Rekenkamer zelf. De Kamer zette Koning met 123 van de 130 stemmen als eerste op de voordracht. De Kroon moet zijn benoeming nog be krachtigen. De eerste kandidaat op de lijst van aanbevelingen, vice-president mr. L de Bruin van de rechtbank in Rotterdam, kreeg drie stemmen. De Algemene Rekenkamer is een hoog college van Staat dat controle uitoefent op de uitga ven en inkomsten van het Rijk. waarbij met name de rechtma

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3