Feiten Slovenen verrast door geweld Deur naar Brussel nog niet open voor Lubbers <ranje*">* Celje Uaribor iLjubljana Slovenië^ s A PosloinaTrebn(9-' "Z lens. Hij heeft geen idee hoe het verder gaat. Net als de bewo ners van Bmik en de meeste Slovenen lijkt hij eigenlijk nog te geloven dat allemaal echt aan het gebeuren is. Een burgeroor log. dat leek toch meer iets voor de buurrepubliek Kroatië. Kroatië #Kostajnica Karlovac Mensenlevens Plitvice Bosnië Hercegovina Sibenlk Montenegro too km Het slachtoffer zelf vindt het 'onhygiënisch en onproper, ver velend en vervuilend' om erover te discussiëren. De meeste an deren in politiek denken daar echter gans anders over. En daarom zal Lubbers ermee moeten leren leven: de komen de acht maanden zullen de be richten telkens weer opnieuw opduiken. Doet-ie 't of doet-ie 't niet? Wordt Lubbers eind vol gend jaar voorzitter van de Eu ropese Commissie of gaat deze post aan hem voorbij. De huidige voorzitter van de Europese Commissie, de Frans man Delors, gaat mogelijk eind volgend jaar weg. Hij wil naar wordt aangenomen, een gooi doen naar het presidentschap van Frankrijk. Al jaren duiken bij tijd en wijle geruchten op dat Lubbers wel in is voor die post Eigenlijk is hij tot nu toe ook de enige serieuze naam die voor deze functie de ronde doet. Het is een publiek geheim dat Lubbers de gewraakte functie graag wil hebben, maar hij weet als geen ander dat openlijke sol licitaties de kans daarop vrijwel onmiddellijk tot nihil reduce ren. Toen Lubbers enige jaren geleden Onno Ruding openlijk kandideerde voor het president Doet-ie 't of doet-ie 't niet? Wordt Lubbers eind volgend jaar voorzitter van de Europese Commissie of gaat deze post aan hem voorbij. Lubbers zelf vindt elke discussie hierover 'vervelend en vervuilend'. foto bert verhoeff schap van de Oost-Europa Bank, slonken zijn kansen zien derogen en ging de post aan diens neus voorbij. Tot op de dag van vandaag weet niemand zeker of Lubbers het al of niet opzettelijk zo heeft gespeeld. Aan Lubbers' werkdrift is niet te merken dat hij weg zou willen. Bekend is dat hij zich de eerste anderhalf jaar van het huidige kabinet weieens geërgerd heeft aan de stroperigheid van de mi nistersploeg. Maar juist de laatste weken zit de vaart er flink in. Het kabinet heeft twee hele zware onderwerpen, waarover al twintig jaar wordt gepraat, tot een goed einde weten te bren gen. Het gaat daarbij om de nieuwe opzet van de ziektekos tenverzekering en de basisvor ming in het voortgezet onder wijs. Lubbers heeft zich met beide onderwerpen zeer inten sief beziggehouden, omdat hij per se wilde dat ze nog voor de zomervakantie door de Tweede Kamer behandeld zouden wor den. Dat is gelukt. De voorspellingen die een half jaar geleden nog volop de ronde deden, dat het kabinet binnen afzienbare tijd zou sneuvelen, zijn inmiddels verstomd. Maar daarmee heeft de premier wel een probleem. Als dit kabinet de rit uitzit en dat lijkt heel wel mogelijk zijn er pas begin 1994 verkiezingen. De functie van voorzitter van de Europese Commissie komt echter al op 1 januari 1993 vacant. Als Lub bers deze functie ambieert moet hij dus tussentijds uit zijn eigen kabinet verdwijnen. Dat is nog nooit eerder vertoond. Voor dit probleem zijn twee op lossingen. Lubbers kan in de loop van volgend jaar, als dui delijk wordt dat hij een serieuze kandidaat is voor de overige re geringsleiders van de EG, naar een mooi moment zoeken om het kabinet op te blazen. Het is echter een weinig elegante op lossing, die ook politiek voor het CDA slecht kan uitvallen. Niet zo'n aantrekkelijke optie dus. Veel mooier is het als de rege ringsleiders van de grote EG- landen Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië een be roep doen op Lubbers om het voorzitterschap op zich te ne men. Nu verlopen dit soort 'sol licitatieprocedures' zelden in het openbaar, maar Mitterrand, Kohl en Major zijn slim genoeg om een modus te vinden om publiekelijk bekend te maken dat ze Lubbers willen. Als dat gebeurt kan het CDA met de rug recht zeggen dat het toch een hele eer is voor een klein landje als Nederland, als haar premier wordt gevraagd de belangrijkste Europese functie te vervullen. Dan kan Lubbers volgend voorjaar, als de beslis sing valt, uit het kabinet stap pen, om zich voor te bereiden op zijn nieuwe functie. Dat heeft voor het CDA een groot voordeel. Elco Brinkman kan in dat geval de plaats van Lubbers in het kabinet inne men. Op die plaats heeft hij een betere uitgangspositie voor de verkiezingen die uiterlijk in 1994 zullen volgen. Bovendien kan hij vast wat ervaring op doen met het premierschap, een functie die hij na die verkie zingen waarschijnlijk toch zal moeten vervullen. En wordt Lubbers het uitèinde- lijk niet, omdat toch een ander land om wat voor reden dan ook de voorkeur verdient, dan kan hij misschien toch nog een periode premier worden. De bemanning van een Joegoslavische legerhelikopter verloor gisteren het leven toen zij door de Sloveense militie boven Ljubljana uit de lucht werden geschoten. foto apdrusan vrank Het eerste wat de Joegoslavische troepen gisteren deden na het 'heroveren' van de Sloveense grensposten s het strijken van die daar een dag eerder gehesen Sloveense vlaggen. f^to Vrijdag 28 juni 1991 IN KROATIË BLEEF HET gisteren re delijk rustig. Servische inwoners van Clina bedankten Joegoslavische sol daten voor de bescherming tegen de 'vijandige' Kroaten. EN MENINGEN TOM JANSSEN 'Zolang het leger niet terug is in de kazernes, praten we niet' Met twee snerpende explo sies drong de oorlog gister avond tot in de Sloveense hoofdstad Ljubljana door. Met twee raketten haalden de territoriale verdedi gingstroepen een helicop ter van het Joegoslavische leger neer, die volgens ver klaringen van het ministe rie van binnenlandse zaken even daarvoor dreigend boven het parlementsge bouw en het ministerie van defensie had gecirkeld. De piloot en zijn copiloot kwa men beiden om het leven. De helicopter bleek met brood beladen te zijn. UUBUANA RUNA HEUJNGA De Sloveense minister van de fensie janca verklaarde gister avond dat Slovenië in oorlog is en dat er 'honderd doden en ge wonden' zijn gevallen. Volgens Janca zijn in totaal zes helikop ters van het federale leger neer gehaald. De hele dag door was in Ljublja na nauwelijks iets te merken ge weest van de problemen in de rest van Slovenië. In de straten van de hoofdstad overheerste dan ook vooral een gevoel van ongeloof. De aanval van het le ger op de grenzen en de vlieg velden was het gesprek van de dag, maar desondanks ging het leven in de stad gewoon door. Winkels waren open en mensen dronken een pilsje op het terras. Van de oorlog was weinig te merken, al vloog af en toe een formatie militaire vliegtuigen over de stad. Alleen de lange rij en voor de benzinepompen ver rieden de algemene bezorgd heid. Maar het Joegoslavische leger concentreerde zich gedurende de dag alleen op de grenzen van Slovenië, dat wil zeggen de grensposten en de vliegvelden, geheel volgens de verklaring die de legerleiding in de nacht had uitgegeven. In de stad zelf heer ste een opvallende rust. Dat kwam ook omdat veel forensen thuisbleven na het bericht dat de belangrijkste uitvalswegen met bussen, vrachtwagen en containers waren geblokkeerd. Op de meeste plaatsen verliep de dag in gespannen rust, met een groot aantal troepenbewe gingen, maar zonder echt ge welddadige incidenten. Beide partijen leken elkaar af te tasten. Gespannen sfeer De Sloveense kapitein Nevem Soic besteedt zijn dag groten deels aan politietaken. In de buurt van het vliegveld van Lju bljana moet hij op de splitsing «>»w OOSTENRIJK r Truck en tractors tegen tanks. De tanks van het Joegoslavische leger hebben weinig last van de inder haast opgeworpen barricades in Slovenië. foto ap teresa willis KONG,- it JOEGOSLAVIË- van een landweg zijn eentje de boel regelen: hij wijst auto's de weg, staat journalisten te woord en houdt burgers tegen die de legertanks rond het vliegveld van Ljubljana van dichtbij wil len bekijken. Die burgers baren hem zorgen, want zijn voor naamste taak is het voorkomen van iedere provocatie die de Joegoslavische soldaten tot ac tie kan verleiden. Dorpelingen uit het nabijgele gen Brnik vertellen hoe de tanks in de vroege ochtend tussen vijf en zes uur door het dorp trok ken. Ivan, een technicus die op het vliegveld werkt, vertelt dat hij vanochtend nog wel naar zijn werk is gegaan en door het leger is doorgelaten. „Maar er konden sinds gisteren al geen vliegtuigen landen of stijgen, dus we hadden hele maal niets te doen. We hebben zitten wachten, het was een he le vreemde, gespannen sfeer, omdat niemand wist wat er ging gebeuren. Om elf uur kregen we van de territoriale strijdkrachten op het vliegveld te horen dat er een luchtaanval werd verwacht en werden we naar huis ge stuurd". Het vliegveld is volgens Ivan via veldwegen nog wel te bereiken. Maar om de nieuwsgierige bur gers tegen te houden, heeft de territoriale verdediging daar in middels een einde aan gemaakt. Zelfs onverharde wegen zijn met stadsbussen afgezet. Ter wijl op de achtergrond legerhe- likopters aan- en afvliegen, zegt kapitein Soic dat zich in zijn sector tot nu toe geen inciden ten hebben voorgedaan. Om ongelukken te voorkomen, heeft hij inmiddels hulp van de Sloveense politie ingeroepen. Hun komst doet de nieuwsgieri ge burgers afdruipen. „Een absurd toneelstuk, zoiets als Wachten op Godot", om schrijft de kapitein zijn gevoe- Hoewel de Sloveense regering de territoriale strijdkrachten in middels opdracht heeft gegeven te schieten als dat nodig is voor de verdediging van vitale objec ten, was de inzet van geweldlo ze middelen als barricades tot nu toe belangrijkste strategie. „Mensenlevens zijn voor ons de hoofdzaak", aldus minister van defensie Janez Janca. Juist daar om kwam het neerschieten van de helikopter als een volslagen verrassing Dat de onafhankelijkheid van Slovenië reacties van Joegosla vië zou uit lokken, had iedereen wel verwacht. Maar dan toch eerder in de economische sfeer. Inzet van het leger, meenden de meeste mensen eri ook de Slo veense regering, behoorde feite lijk tot de onmogelijkheden. De hoop van de Sloveense regering is nu vooral gericht op de ver deeldheid van het Joegoslavi sche leger. Veel dienstplichti gen, zeker de Albanezen uit Ko sovo en de Kroaten, zijn nauwe lijks gemotiveerd om tegen de Slovenen te vechten. Janca be nadrukte gisteren dat een aantal tankbemanningen inmiddels is overgelopen. Lang niet overal was het giste ren overdag zo rustig als in de hoofdstad of rond het vliegveld. De televisie toonde beelden van in brand geschoten barricades, tanks die bussen wegslepen en troepenbewegingen in Kroatië en Slovenië. In de loop van de middag werd duidelijk dat de Slovenen niet in staat zijn de grensposten met hun passieve verzet in handen te houden. Een aantal posten aan de Itali aanse en aan de Oostenrijkse grens werden door het leger veroverd, waarbij in een geval granaten werden afgeschoten. Grenspost Maar het ernstigste incident deed zich voor bij Ormoz, een stadje aan de Sloveens-Kroati sche grens, waar Slovenië sinds enkele dagen een grenspost heeft opgericht. Het leger slaag de er daar niet in de barricade op de brug tussen Slovenië en Kroatië te slechten en besloot daarom het stadje met infante rie te veroveren. Hier viel een halve dag na het begin van de legeractiviteiten, de eerste dode, een kapitein van het Joegoslavi sche volksleger. Inmiddels lijkt de situatie zich snel te escaleren. Na het neer schieten van de helikopter wer den er ook in de binnenstad van Ljubljana barricades opgericht, duidelijk in afwachting van een aanval van het leger. Eerder op de dag dreigde de generale staf in Belgrado met luchtaanvallen op de vliegvelden en grenspos ten als de Slovenen die posities niet opgaven. Bovendien ko men er sinds gisteravond ook meldingen van troepenbewe gingen in het oosten van Kroa tië. De Sloveense regering heeft in middels al haar vertegenwoor digers uit de federale Joegosla vische instituties teruggetrok ken. Ze heeft verklaard niet tot onderhandelingen bereid te zijn als het leger zich niet terugtrekt. Dat gold ook voor het compris voorstel dat de Joegoslavische premier Ante Markovic gisteren deed. Hij vroeg Kroatië en Slovenië hun onafhankelijkheid drie maanden op te schorten. In ruil daarvoor zou de door Servië omstreden Kroaat Mesic als president worden geïnstalleerd. De drie maanden zouden dan gebruikt moeten worden voor nieuwe besprekingen over de toekomst van Joegoslavië..,Zo lang het leger niet terug in de kazernes is, praten we niet", al dus een reactie van de Sloveen se regering.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2