PORT mikt op wereldtitel Zeelenberg Theunisse aan de leiding in Asturië Schalkers niet fit naar het NK HERMAN JOUSTRA AD VAN K a BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN a VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: PIET KOOREMAN 25 NIEUWSLIJN Dagwinst voor Sörensen BASEL - In de Ronde van Zwitserland soleerde Rolf Sörensen naar de dagwinst. De 26-jarige Deen voert al maanden het klassement om de wereldbeker aan. Toch behaalde hij gisteren pas zijn eerste overwinning in dit seizoen. Na 196 kilometer arriveerde hij alleen aan de meet in Basel. Hij had 20 seconden voorsprong op de eerse groep met alle ve detten, van wie Eric Vanderaerden de sprint won voor Sean Kelly. In de groep bevond zich ook Luc Roosen, de drager van de leiderstrui. De rondezege kan de Belg nauwelijks nog ontgaan. Zijn voorsprong op de Zwitser FÖchard en de Amerikaan Hampsten bleef intact. Roosen, lid van de Tulip-ploeg die geen wild card kreeg voor de Tour, profiteerde op de tweede dag van de inac tiviteit van het peloton. Steven Rooks vertrok naar huis. Zwemwater triathlon te koud LEIDEN De kwart-triathlon van de Leidse Politie Sport Ver eniging vindt morgen in gewijzigde vorm doorgang. In verband met het slechte weer en de daarmee samenhangende lage tem peratuur van het water heeft de organisatie in overleg met de GGD het eerste onderdeel, een kilometer zwemmen, van het programma geschrapt. Daarvoor in de plaats komt nu twee kilometer hardlopen. De overige twee onderdelen, wielrennen en hardlopen, zijn niet gewijzigd. De aanvangstijd is dezelfde gebleven. Die is nog steeds 12.45 uur, bij de Mondriaan Scholengemeenschap in Zuid-West. Basketballers loten gunstig Gert-Jan Theunisse heeft de lei ding genomen in de Ronde van de Mijnvalleien in de Spaanse provincie Asturië. Op de voor laatste dag schudde hij in de ko- ninginnerit de Spanjaard Garcia Camacho van zich af. Op initiatief van Theunisse ontwikkelde zich in de derde etappe van Tineo naar Pola de Laviana over 176 kilometer tij dens de beklimming van de La Colladona van de eerste catego- op 15 kilometer van de aan komst een groep van negentien renners met alle kopstukken, maar zonder Camacho, de dra ger van de leiderstrui. De ne gentien konden de Spaanse so list Perez niet meer achterhalen. Die arriveerde met 45 seconden voorsprong alleen aan de meet in Pola de Laviana. Camacho liep bijna twee mi nuten achterstand op in de laatste beklimming. De rit met twee cols van de derde, twee van de tweede en een van de eerste categorie was Theunisse op het lijf geschreven. MARTIN SCHALKERS lijdt aan bloedarmoede. De wielrenner uit Voor hout rekent dan ook niet op een stunt van zijn kant op het NK. WILCO ZEELENBERG is in vorm. De motorcou reur behoort tot de kans hebbers in Assen. Hijzelf mikt op de wereldtitel. Uitgesproken favorieten voor de Nederlandse kampioen schappen wielrennen levert de Leidse regio dit jaar niet. Overmorgen bij de profs en morgen bij de amateurs en vrouwen behoren hooguit Martin Schalkers, Martien Kokkelkoren, Frank van Veenendaal, Petra Grimbergen en Els Koolloos tot de outsiders. Dat heeft bij sommmi- gen met hun conditie te maken, bij anderen met het zwaarwegende ploegbelang. a BROUWER DE KONING Martin Schalkers voelt zich niet fit genoeg om potten te breken bij de Nederlandse wielerkam pioenschappen. De prof van TVM kwam na een geslaagde Ronde van Italië verzwakt terug in Voorhout. Hij blijkt te lijden aan bloedarmoede, maar mag zondag toch starten op het NK. „Zelfs als ik in blakende vorm zou verkeren zegt Schalkers, „dan nog zou ik in Meerssen in dienst van de ploeg moeten rij den. Wij zetten alles op Theu nisse. Ik zou zo gauw niet weten wie hem van de titel moet af houden." De Voorhouter, die vorig jaar debuteerde in de Tour de Fran ce, heeft de hoop op hernieuw de kennismaking met 'La Gran de Bouclé' nog niet opgegeven. „Mijn kans is klein, omdat onze ploeg een stuk sterker is gewor den. Dat ik al een grote ronde heb gereden, hoeft geen nadeel te zijn. Er moeten wel meer jon gens twee keer aan de bak. Ove rigens denk ik dat jij eerder weet of ploegleider Cees Priem mij meeneemt dan ik. Hij geeft de ploegsamenstelling namelijk eerst aan het ANP door en daar na pas aan de renners." Martien Kokkelkoren heeft in tegenstelling tot Schalkers niet eens tijd om zich te bezinnen op de nabije toekomst. De Noordwijkerhouter fietst bijna rechtstreeks uit de Ronde van Zwitserland door naar de Lim burgse heuvels. Kokkelkoren heeft het voordeel dat hij ge makkelijk klimt. Het hangt af van zijn Zwitserse inspanningen of de coureur van ploegleider Jan Raas zich zondag in de kij ker kan rijden. Waarschijnlijk kan hij dit jaar nog geen Tour ticket bemachtigen. Rugpijn Frank van Veenendaal dicht zich weinig kans toe op de Ne derlandse amateurtitel. De Sas- senheimer klaagt al sinds een valpartij in Olympia's Ronde over rugpijn. Bovendien kwam Van Veenendaal, die nog altijd hoopt op een profcontract, op vorige NK's nooit volledig tot zijn recht. „Ik verwacht er dan ook niets van," meldt Van Vee nendaal somber. „In mijn voor bereiding heb ik wel de Lim burgse heuvels opgezocht, maar een goed kampioenschap rijd ik alleen als blijkt dat ik van de ene op de andere dag weer vooruit te branden ben. Maar dat kan ik me nu nauwelijks voorstellen. Na het NK neem ik elk geval rust." Dat geldt niet voor Els Kool loos en Petra Grimbergen, die twee dagen na de nationale ti telstrijd alweer in de Ronde van Leiden aan de start verschijnen. Grimbergen schaafde in Frank rijk aan haar vorm. De Rijns- burgse overwinterde door een hardnekkige blessure moei zaam, maar kan morgen in Monique Knol, slaat steeds va- Limburg bewijzen dat zij terug ker op het erepodium. Wel zal de Nederlandse wieier top. Els Koolloos gaat ook die kant op. De coureur uit Lisse, onder gebracht in de 'profploeg' van diendende functie ten innemen in haar ploeg, die een strijd 'op leven en dood' voert met de renners uit de na tionale selectie. SPORT OP TV 7 40-18.23 Ned l ToWt OEURO Sportnieuw* 0NM3 Stuö'OSoon r OEURO EKBasMttei 23 30-00 30 Sportnet 00 3 002 00 Sportnet t 02 00-04 00 Sportnet MET INGANG van de Grote Prijs van Frankrijk op 21 juli worden wegracers gecontro leerd op het gebruik van door de IOC (Internationaal Olym pisch Comité) verboden midde len. Na iedere wedstrijd zullen van ten minste twee van de vier klassen zeker drie coureurs hun plasje moeten inleveren. In alle gevallen moet de winnaar op controle en twee door de jury via het lot aangewezen cou reurs. De rijders worden ook ge controleerd op het gebruik van alcohol en marihuana. BAKKER OP VRUDAG Nederland speelt in de kwalifi caties van de strijd om de Eu ropese basketbaltitel voor man nen, die in 1993 wordt gehou den, tegen Tsjechoslowakije, België en Turkije. Dat was het resultaat van de loting, die gis teren in Rome gedurende het huidige EK werd verricht. De eerste twee van elke kwali- ficatiegroep plaatseft zich voor de eindronde. Wereldkampioen Joegoslavië, Italië, Spanje en Frankrijk hebben op grond van hun plaats in de halve finales in Rome automatisch toegang tot het eindtoemooi. In 1993 zal de eindronde met twaalf landen in plaats van acht zoals Rome worden gespeeld. Voor de orga nisatie van het evenement in 1993 zijn Frankrijk, Turkije, Duitsland en Griekenland kan didaat. De eerste wedstrijden zullen worden gespeeld op 13, 16 en 20 november 1991. De re turns vinden in november 1992 plaats. De indeling van de kwalificatie- groepen is als volgt: groep A: Tsjechoslowakije, Ne derland, België en Turkije, groep B: Polen, Duitsland, Is raël en Portugal, groep C: Bulgarije, Sovjetunie, Engeland en Denemarken, groep D: Griekenland, Zweden, Roemenië en Hongarije. Morceli mist recordtijd net Noureddine Morceli wordt de volgende atleet die de 1500 me ter in minder dan drie en een halve minuut aflegt. De Algerijn kan de opvolger worden van Said Aouita als heerser op de middenafstand. Morceli liep gisteren tijdens de Grand Prix- wedstrijden in Helsinki al 3.31,00. Dat is anderhalve se conde boven het record van de Marokkaan Aouita, wiens loop baan beëindigd lijkt. Door de opkomst van Morceli blijft Noord-Afrika dit deel van de at letiek goeddeels domineren. Als gevolg van blessures en opera ties was Aouita een jaar uit de running. Naast Morceli zorgden de Marokkaan Khalid Skah (5000 meter in 13.17,72) en de Cubaanse Ana Quirot (800 me ter in 1.57,91) voor seizoen top pers. ALLES IS NIKS Heeft u dat ook, van die natte nachtmerries? Dat het in uw dromen ook al regent? Ik heb er erg last van. Ik word wakker, kijk door het raam en voel me oud. Het zal de regen wezen, of de voorjaarsmoeheid, of mis schien wel de onvermijdeljke midlife-crisis die hoort bij het naderen van de veertig. Waar moet een mens deze troos teloze dagen zijn goed humeur aan ontlenen? Alles is maar niks. Ook de sport. Ik onderbreek mijn verhaal over de kweek van champions, date t dat z gedijen bij een buitje, maar na een paar blikken op Edbergs eerste Wimbledonballen van dit jaar strompel ik weer terug naar mijn beeldscherm. Wat zie ik aan Edberg? Het enige dat swingt aan die go zer is zijn twist- -service. Waarom verkeren maagdelijke meisjes in gillende keukenmeiden bij het aanschou wen van die dooie diender? Hartverwarmend De laatste twee weken had ik even de hoop dat het EK-hockey in Parijs hartverwarmend thea ter ging opleveren. Alle ingredi ënten •zigv prachtige beelden van een na af loop van het toernooi wild om zich heen slaande Bianchi, die voorzien van het zwaarste kali ber stick de zeven opposanten die hem zo vuig pootje hebben gplicht over het kunstgras jaagt. Niks is ervan gekomen. Ze zijn zomaar als heren uit elkaar ge gaan. Die Bianchi is ook al zijn gewone jongen die zonodig bij het betere volk wil horen en die daarom zijn originele ik heeft ingeleverd. Zie je een foto in de krant, waarop één van die slij merds, keeffer leistra, Bianchi bij zijn afscheid toch nog een hand geeft en daarbij een knip oog vetter dan zijn kop. Waar om heeft Bianchi niet zonder nadenken in de echte onvervals te FC Amsterdam-stijl een mek ker uitgedeeld, zo hard dat die hete aardappel eruit gevlogen kwam? Noem mij nou eens tivee dingen die nog leuk zijn aan de sport? Ik zou het niet weten. Wimble don is al afgeschreven, mis schien dat de Tour nog wat compensatie voor alle druilerig heid oplevert. Maar de meeste renners hebben tegenwoordig ook al een pr-cur- sus gevolgd. In een hoekje van Smeets kan je nog wel lezen dat de mannen na thuiskomst eerst 'op de dot' gaan. Maar voor de microfoon heb ik dat nog nie mand horen zeggen. Ab nou Post en Raas el kaar wel met de volgivagens op de Col de la Hai- ne achterna gaan zitten, dat zouden beelden zijn. Maar het zal wel een fxict worden op de Col de l'Amour. Het wordt ook tijd dat de ver loedering van het tennis een beetje doorzet, tballers en voornui- isers en oud-basket- bailers, al die jongens van de ge-:, stampte pot die godbetere hun - vroegere mooie kluppie de rug - hebben toegedraaid, in hun zucht naar een volle, oh zo lege agenda, al die gewone jongens moeten maar eens ophouden met nep-gebabbel voor en na de wedstrijd. En de dame achter de bar tan het yuppie-tenniscentrum geven ze ook eerst een sneer: "Weet je verdomme nog mijn naam niet? Ik besteed hier meer dan dui zend moppen per jaar. troelala. En voor deze vijf pilsjes krijg je niet meer dan een joel. BetaaUle ik vroeger op de club ook. De kolere Dat zou me er u<eer helemaal Ixivenop helpen: berichten in de krant over veldslagen in de ten niswereld Dat het de oude be kakte kern zo te gortig wordt dat ze 'en bloc' die laagbijdegroruise aanwas van de laatste jaren gaat royeren. En dat die op hun beurt weer 'en bloc' zeggen 'Krijg de kolere met je tannis.En dat ze weer teruggaan naar hun oude kluppies om het clubblad in elkaar te steken. THEO BAKKER - Martin Schalkers oogt hier nog gezond. Op dit moment lijdt hij echter aan bloedarmoede. Desondanks neemt hij deel aan het NK. foto archief Het betere bochtenwerk van Wilco Zeelenberg, hier in actie tijdens de Grand Prix van Japan op het circuit van Suzuka. lenberg mikt. Hij zal vooralsnog geduld moeten oefenen, de mondiale kroon krijgt hij in ie der geval dit seizoen nog niet op de schedel geplant. Daarvoor heeft de Italiaan Luca Cadalora nog een te snelle machine, is de Duitser Helmut Bradl eveneens nog te rap en kan de Spanjaard Carlos Cardus te gemakkelijk met peseta's strooien. Cardus werkt met een begroting van vijf miljoen gulden, terwijl het Sharp/Samsonteam, waartoe ook Hans Spaan behoort, rond moet zien te komen met een slordige 2,2 miljoen gulden. „Maar," stribbelt Zeelenberg tegen, „Cardus kan ook pech krijgen. En of hij dan vijf of tien miljoen gulden heeft te beste den, als hij de wedstrijd niet uit rijdt, krijgt hij geen punten." Een waarheid als een koe. Maar de Zuidhollander weet ook dat in zijn tak van sport successen met geld te koop zijn. Wil hij daarom ooit tot 's werelds beste gekroond worden, dan zal of zijn budget omhoog moeten, of hij zal de overstap naar een ka pitaalkrachtiger team moeten maken. Twee grote teams (Ro- thmans/Honda en Lucky Strike- /Suzuki) gaven vorig ook van sluimerende interesse blijk, maar concreet werd die belangstelling nimmer. Zeelenberg werd na zijn school tijd (LTS) automonteur. Hij bleef dat totdat hij onder de wa penen moest. „Ik zat in Soester- berg, bij het 101-ste tankbatal jon. Ik heb het in dienst redelijk goed naar de zin gehad, ook al is het dan verloren tijd, loop je anderhalf jaar te tieren en te kankeren en word je er zo lui als een varken." Eenmaal afge zwaaid werd Zeelenberg motor coureur, al was hij, om niet al leen droog brood op de plank te hebben, genoodzaakt er een baantje bij te nemen. „Ik werkte dan als heftruck-chauffeur in een overslagbedrijf en moest containers laden en lossen; dat soort dingen." Loonlijst Sinds vorig jaar staat Zeelen berg volledig bij Sharp op de loonlijst.,In de motorloze perio de (november-februari) stuurde zijn baas hem als 'Meneer X' op pad langs tal van electronica- zaken. „Van mijn bevindingen bracht ik dan later rapport uit. Nee, ik kocht nooit iets. Als het zover was zei ik altijd dat ik thuis eerst nog even moest overleggen met m'n vrouw om dat het 'toch wel om een dure aankoop' ging." Als sales promotor, wat hij daarna werd, opereerde Zeelen berg uiteraard niet incognito. „Omdat ik dacht op die manier een goede binnenkomer te heb ben, stelde ik me voor als Wilco Zeelenberg, salespromotor van Sharp en tevens coureur van het Sharp/Samsonteam. Maar dat zei zo n man vaak helemaal niks. 'Oh.' reageerde hij dan. Of: 'Daar heb ik nog nooit van ge hoord'. Op straat wordt Zeelenberg tegenwoordig wel steeds veel- vuldiger herkend. Hij ervaart dat nog niet als vervelend. „Al zijn er ook momenten dat het me irriteert. Als ik uitga bijvoor beeld en ik draai me ineens om, zitten er soms wel een man of tien naar me te kijken. Dan voel ik me niet meer op m'n gemak. Wat ik ook niet leuk vind zijn al die standaardvragen die veel na een wedstrijd vaak stellen. Waarom heb je niet gewonnen? Waarom had je een slechte start? Waarom viel je er af...?" Hij schudt zijn hoofd en zijn kort geknipte donkere haren wiegen zachtjes heen en weer. „Die mensen hebben er geen sjoege van," stelt hij een tikje neerbuigend vast. Grens Aan 'Magere Hein', bij races al tijd op de loer liggend, zegt Zee lenberg nimmer te denken. „Er kan tijdens een wedstrijd zoveel gebeuren, het heeft geen zin daar bij stil te staan." En: „Rij den op een motor is voor mij zo simpel geworden. Het is hetzelf de alsof ik op een fiets stap." „Natuurlijk," beaamt hij dan, „rijd je altijd op de grens van wat net kan en wat net niet kan. En natuurlijk passeer je die grens wel eens. |e schrikt soms ook wel even. O, als dat maar goed gaat. denk je dan. Maar meestal gaat het goed. Je moet er alleen voor zorgen dat je niet te grote risico's neemt. Maar als je niet brutaal bent, red je het ook niet." De sprong in het duister is in derdaad wonderwel gelukt. Sinds vorig seizoen behoort de 24-jarige Bleiswijker tot de 'gro te jongens' in de 250 cc. Het is dan ook vooral op hem dat mo torminnend Nederland zater dag zijn hoop heeft gevestigd in de 61ste Dutch TT. „Je weet dat de mensen wat verwachten. De drang om te presteren is er ook wel, maar je moet afwachten hoe het loopt. Meer dan je best kun je niet doen." Op 27 mei van het vorige jaar brak Zeelenberg door naar de wereldtop in de kwartliterklasse. Op de Nürburgring schreef hij die gedenkwaardige zondag middag nog niet eerder had een Nederlander een 250 cc wegrace GP gewonnen de Grote Prijs van Duitsland op zijn naam. Het was zijn eerste, tot dusver overigens ook enige, Grand-Prixzege. In de strijd om het wereldkampioenschap fi nishte Zeelenberg vorig jaar als vijfde. In de WK-tussenstand van dit seizoen neemt hij de vierde plaats in. Hij werd derde in Japan, vierde in Australië, tweede in Amerika, vijfde in Ita lië, derde in Duitsland, derde in Oostenrijk en vierde in de Grote Prijs van Europa op het circuit van Jarama. Zijn enige 'nul' no teerde hij in de GP van Spanje in Jerez. Doel De wereldtitel in de 250 cc is het uiteindelijke doel waarop Zee- Wilco Zeelenberg was nog maar vier toen hij voor het eerst op een motor stapte. Hij had al gauw één ambi tie: crosser worden. Want scheuren door de bossen en over zandvlakten, dat was het natuurlijk hele maal. Hij had ook talent en reed wedstrijden, maar de vraag of hij tot een cross topper zou zijn uitgegroeid blijft onbeantwoord. Jan I luberts, zijn huidige teammanager, vroeg hem of hij er voor voelde wegra- cer te worden. Zeelenberg, hoewel hevig twijfelend, besloot de gok te wagen. „En daar heb ik nog geen moment spijt van."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25