Leidsch Dagblad Felle gevechten in Slovenië - 2 halen - -1 betalen - Perez tjee De Vries werpt zich op voor behoud koppeling ré TNO zoekt oorzaak van gif-ongeval 06-0503. BINNENLAND Minder subsidie voor welzijnsin- stellingen Du Muoi: van Betoncentrale Galerie Stelling Edberg na 73 uur huisschilder tot verhuist naar veegt Leidse poli- een ronde verder partijleider Wernink-terrein tiek de mantel uit op Wimbledon Vrijdag 28 juni 1991 opger 1 maart 1860 Nr. 39581 Losse nummers f 1,45 Geen krant ontvangen? DCI 071 '6M00 DEL. 071 - 161499 Het chemisch overslagbedrijf Vos en Co in Alphen staat, na het ongeluk gisteren met 4 lekke jerrycans met salpeterzuur, wel licht een verscherping van de eisen in de hinderwetvergun ning te wachten. Twee werkne mers kwamen in aanraking met het zuur en werden met brand wonden naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overge- I bracht. De twee broeders van de zie kenwagen kregen ademhalings problemen en moesten een uur in het ziekenhuis blijven. De twee gewonde werknemers, 27 en 30 jaar oud, konden in de loop van de middag weer naar huis. Controleurs van het korps ge vaarlijke stoffen hebben mon sters van het gelekte zuur voor onderzoek naar TNO gebracht. I Ook de arbeidsinspectie en het bureau milieuzaken van de ge- meente stellen een onderzoek in. Vos en Co importeert chemi sche stoffen uit Duitsland en zorgt in Alphen voor verlading en transport. Het ongeluk, waarbij een gas wolk vrijkwam, liet zich aanvan kelijk ernstiger aanzien dan het j was. Twintig brandweerlieden besproeiden de giftige damp met water, waardoor deze snel neersloeg. Kamer achter het woord is aan bezuiniging op Een glimlach om een nederlaag r een eindoverwinning budget Pronk :x.' lï 'isülëfew- mSm Een kamermeerderheid van CDA en PvdA is gisteravond ak koord gegaan met een eenmali ge bezuiniging van 150 miljoen gulden op Ontwikkelingssa menwerking. De bezuiniging geldt alleen voor dit jaar en is een uitvloeisel van de tussenba lans. In de debatten over de tus senbalans, in februari, keerden de fractieleiders van CDA en PvdA, Brinkman en Wöltgens, zich tegen de ingreep in het budget van minuister Pronk. Ze vroegen het kabinet om alterna tieven. In de Voorjaarsnota, die in mei verscheen, stond de be zuiniging voor dit jaar echter keurig ingevuld. Daarop vroe gen de kamerleden Melkert (PvdA) en Terpstra (CDA) mi nister Kok om van de snoeiope- ratie op Ontwikkelingssamen werking af te zien. Kok beloofde daarop bij de Miljoenennota 1992 met voorstellen te komen. Over 1991 repte hij echter niet. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking zei gister avond dat hij geen compensatie nodig vindt voor de bezuiniging die dit jaar op zijn begroting wordt doorgevoerd. Hij wees de opvatting van de oppositiepar tijen WD, D66 en Groen Links I van de hand, dat nu het princi-1 pe wordt verlaten dat 1,5 pro- cent van het nationaal inkomen aan ontwikkelingshulp moet worden uitgegeven. vandaag PAGINA'S Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten RTVShow- Sport vandaag ook TOERISME PAGINA 11 het weer Verwachting tot morgenavond Wolkenvelden Wolkenvelden en voornamelijk in het noordoosten nog een enkel buitje. Minimumtemperatuur on geveer 11 graden, middagtempe- ratuur omstreek 15 graden. Mati ge, in het Waddengebied nog af en toe krachtige wind, uit noord west tot west Bollenpellers ernstig verbrand in kampeertentje Twee bollenpellers uit Ierland zijn vannacht om half drie met flinke brandwonden opgeno men in het Academisch Zieken huis in Leiden. De twee Ieren, beiden 21 jaar oud, verbleven in een tentje op het terrein van een bloembollenkweker aan de Loosterweg-Noord in Lisse. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De politie vermoedt dat er iets fout is gegaan met een gasfles en een brander. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de beide Ieren zich niet snel genoeg uit de voe ten konden maken. In de nabij heid stond nog een tweede tentje. Joegoslavische regering roept op tot staakt-het-vuren Vliegtuigen van de Joegoslavische luchtmacht hebben vanmorgen de vliegvelden van de Sloveense steden Lju bljana en Maribor gebombardeerd. Er zijn nog geen be richten over eventuele slachtoffers. Het bombardement bij het vliegveld Brnik bij Ljubljana begon nadat soldaten van federale leger zich hadden teruggetrokken. Dit heeft de Sloveense minister van informatie meegedeeld. L) UBU ANA-BELGRADO eenheden van het Joegoslavi- sche leger en Sloveense burger- Vanochtend zijn bij de Sloveen- wachten. Volgens Oostenrijkse Holmee felle ge- politiemensen in Bleiburg, aan uitgebroken tussen de andere kant van de grens, werd hevige strijd geleverd en werd een douanekantoor zwaar beschadigd. Bij de gevechten zouden volgens onbevestigde berichten ten minste twee ge wonden zijn gevallen. Ook bij andere grensposten worden gevechten gemeld. Tanks en pantserwagens van de federale troepen met machine geweren in de aanslag baanden zich een weg door barricades van bussen en tractors en vuur den op de Sloveense militie in Radenci, op vijf km van de grens met Oostenrijk. Dit meld den getuigen. De strijd laaide vanochtend op na een onverwacht tamelijk rustige nacht. De inwoners van de Sloveense hoofdstad Ljublja na hadden urenlang in angst gezeten voor een aanval van het Joegoslavische leger in het holst van de nacht. De eerste tanks van het federale leger waren gis teravond laat al in de buitenwij ken van Ljubljana gesignaleerd. Maar nadat de regering van Joe goslavië vannacht had opgeroe pen tot een onmiddellijk staakt- het-vuren in het hele land, keer de de rust voorlopig terug. De oproep van de centrale re gering kwam na een spoedbij- eenkomst van de Federale Uit voerende Raad onder voorzit terschap van premier Markovic. In een korte verklaring werd ge zegd dat de situatie in Joegosla vië snel verslechterde. Een le- gerwoordvoerder verklaarde dat bij de gevechten tenminste vijf militairen om het leven waren gekomen en elf anderen ge wond waren geraakt. De Sloveense president Ku- can heeft een beroep op de we reld gedaan om 'de oorlog in zijn republiek' te beëindigen. In een brief aan de voorzitter van de Europese Commissie, Del- ors, heeft Kucan gevraagd om hulp van de internationale ge meenschap. Zie ook pagina's 2 en 5 Tsm? Chinees-lndisch- Specialiteiten Restaurant PEARL CITY NEW PEARL CITY Mornoton lVLwdtn Nwplw I ÏSUéiw Heeft de beste Chinese kok 'van Leiden die ot>k de: specialiteiten van de Kantong keuken. Peking keuken. Shanghai keuken Si Chun keuken beheerst. nieuwslijn Man overlijdt na wespesteek Een wespesteek is een 51-jarige man uit Santpoort gisteravond fataal geworden. De man kreeg na de wespebeet ernstige pro blemen aan zijn hart tijdens een tennispartij op tennispark De Heerenduinen. Reanimatie door een verpleegkundige van de ambulancedienst mocht niet meer baten. Volgens een politie- woorder was de man allergisch voor wespebeten. Vredesprijs voor Mandela én De Klerk Nelson Mandela en president F.W. de JOerk, r proberen zwart en blank in Zuid-Afrika uit de apartheid te lei den, zijn gisteren door de VN-organisatie Unesco uitgeroepen tot gezamenlijke winnaars van een nieuwe internationale vre desprijs. De naar de Ivoriaanse president Felix Houphouet-Boig- ny vernoemde prijs, waaraan een bedrag is verbonden van 260.000 gulden, werd aan Mandela en De Klerk toegekend „om hen aan te moedigen te volharden in hun inspanningen om vooroordelen te overwinnen". Directeur ANP de laan uit De Raad van Beheer van het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) heeft algemeen directeur C. van Ditshuizen gisteren uit zijn functie ontheven. Volgens de raad is het vertrouwen tussen personeel en directeur volledig zoek. Het persbureau zal tot het einde van het jaar worden geleid door een interim-directeur. Peuter overlijdt aan nekkramp In het Sint Josephziekenhuis in Veldhoven (Noord-Brabapt) is deze week een vijftien maanden oude peuter overleden aan nek kramp. Een woordvoerder van de Districtsgezondheidsdienst in Valkenswaard heeft dat gisteren bevestigd. Volgens hem worden in de regio nog enkele gevallen van nekkramp behandeld. Er is echter geen sprake van een onderlinge samenhang, zo zei hij. (de duurste betaalt u) FIORELLA Burgsteeg4-5 Leiden Tel.: 071-134314 Afgesproken getalsverhouding is voor minister 'niet heilig HOE LANG PERZISCHE TAPIJTEN HEEMSTEDE Bronsti Telefoon Mr. Geertsema (72) overleden WASSENAAR LIESBETH BUITINK Oud-minister van binnenland se zaken mr. W.J. Geertsema is gistermiddag in zijn woon plaats Wassenaar overleden. Geertsema was van 1971 tot 1973 minister in het kabinet Biesheuvel. Daarna werd hij commissaris van de koningin in Gelderland. Vanaf 1983 was Geertsema lid van de Eerste Kamer voor de WD. Geertse ma is verder burgemeester ge weest in Warffum en Wasse- Hij studeerde in Leiden rechten en bekleedde diverse functies in studentenraden en het corps. In het begin van de jaren vijftig was hij lid van de Leidse gemeenteraad. Daar naast was hij voorzitter van de 3-oktober vereniging. BADKAMERS TOT 50% SHOWROOMKORTING Wié binnenkort zijn badkamer wil veranderen, kan nü zijn slag slaan bij Hoge Rijndijk 197 Zoeterwoude-Rijndi|k tel 071-890390 0penmgs!i|den van 13 00-17 30 uur. di t/m vr 1000-17 30 uur. za van 1000-1700 uur BEL NU GRATIS DE ANWB VOOR DE JUISTE REISVERZEKERING. Een verslechterende verhou ding tussen de aantallen wer kenden en niet-werkenden in 1992 is niet meteen reden om af te zien van de koppeling tussen lonen en uitkeringen. Als die verhouding door een aantal be leidsmaatregelen over enkele jaren weer kan verbeteren, gaat de koppeling gewoon door. Mi nister De Vries van sociale za ken heeft dat gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Ook een negatief advies van het Centraal Planbureau (CPB) over het effect van eventuele beleidsmaatregelen betekent niet automatisch dat de koppe ling voor 1992 wordt opgege ven, aldus De Vries. Het kabinet heeft voor hand having van de koppeling eerder een verhouding van 100 wer kenden op 86 niet-werkenden. Nu zijn er echter al meer niet- werkenden. Volgens het CPB zal de verhouding over enkele jaren op 100 tegen 88,1 liggen. Naar de letter van het kabinetsbesluit zou de koppeling al op 1 januari 1992 moeten worden verlaten. De Vries zei echter dat het verhoudingsgetal 'niet heilig' is. Pas als blijkt dat door eventuele maatregelen de negatieve ten dens niet of onvoldoende kan worden bijgebogen, kan ont koppeling aan de orde komen, aldus de minister. Daarvoor blijft dan een afzonderlijke be slissing van het kabinet nodig. Op Prinsjesdag zal het kabi net bekend maken welk princi pebesluit het heeft genomen over de koppeling. Zou worden besloten tot ontkoppeling, dan wordt advies aan de Sociaal- Economische Raad (SER) ge vraagd. Daarna volgt een defini tieve beslissing die ter advies aan de Raad van State wordt voorgelegd. Daarna moeten Tweede en Eerste Kamer er nog over praten. In het geval van ontl streeft het kabinet het minimumloon en de uitke- Hein Chrispijn Wellicht de mooiste antiek interieurzaken van Nederland Leiden Hoge Rijndijk 260 tel 071-410608 Haarlem - Hoogmadj ringen ten minste met het infla tiepercentage op te trekken. Daarmee moet de koopkracht van deze groepen zo veel moge lijk worden beschermd. Garan ties gaf De Vries echter niet. De Tweede Kamer ging met uitzon dering van Groen Links en WD akkoord met de plannen. De minister wil verder op kor te termijn, liefst nog voor de zo mer, met werkgevers en vak bonden gaan praten over de loonontwikkeling in 1992. Het overleg is niet bedoeld om te komen tot een centrale loonpo litiek of een centraal akkoord. Wel moet worden bekeken hoe een voortgezette loonmatiging kan worden bevorderd, ook bij een aantrekkende inflatie. De bewindsman keerde zich gisteren tegen een verlaging van net minimumloon om op die manier meer 'laag gekwalifi ceerde' banen te krijgen. De Vries stelde dat de groei van dit soort banen de laatste vijf jaar ruim drie maal groter is geweest als de gemiddelde toename van het aantal banen. Bevriezing of verlaging van het minimumloon zou tevens betekenen dat uitkeringen rela tief hoger worden dan het mini mumloon. waardoor de belang stelling om te gaan werken nog verder afneemt, aldus De Vries. Hij kondigde wel maatregelen aan om „de onderkant van de arbeidsmarkt" beter te laten functioneren. mijn abonnement betaal ik daarna Per maand (f 26.45) via automa tische betaling* Per kwartaal (f 76.75) via accept Telefoon (i v m. controle bezorging) Nummer benk/girorekening

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1