Regio Geldzorgen Oud Poelgeest groeien Rechter wil auto niet verbeurd verklaren Maatregelen tegen overlast honden Hogere lasten voor burgers Zoeterwoude Alleen Groen Links tegen gebruik hardhout Voorschoten geeft muziekschool 'positief signaal' 'Groen Links schetst valse tegenstellingen' Vrijdag 28 juni 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH LIGTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: PIET KOOREMAN LEIDEN HONDEPERIKELEN in Warmond: „Een deel van de raad vindt dat je alleen belasting kunt heffen als je ook hondenuitrenplaatsen hebt. maar ik kan geen uit renplaatsen uit m'n mouw schudden," aldus de wet houder NIEUWSLIJN CDA bepleit seniorenconvent ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse afdeling van het CDA wil een seniorenconvent oprichten. Volgens CDA-raadslid Van der Salm functioneren dergelijke conventen in andere gemeenten naar volle tevredenheid. Het raadslid heeft mensen op het oog die minstens twee raadsperioden achter de rug hebben. "Hun achtergrondkennis en politieke ervaring mag niet zo maar ver loren gaan". De CDA'er wil zijn zelfbedachte seniorenconvent inschakelen bij zeer moeilijke politieke problemen. Het con vent dient louter te adviseren. Van der Salm verwacht dat het convent maar een paar maal per jaar nodig zal zijn. De kandi daat-leden, denkt hij, zullen moeten worden gevraagd. Namen wil hij (nog) niet noemen. Geheugenverlies na ongeluk ZOETERWOUDE Een 21-jarige motorfietser uit Zoetermeer en een 52-jarige Zoeterwoudse fietser zijn gisteravond om tien voor zes betrokken geraakt bij een ongeluk op.de Zuidbuurtse- weg in Zoeterwoude. Ze zijn beiden met een hersenschudding en ander letsel naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De politie kon niets over de toedracht van het ongeluk vertellen, omdat beide betrokkenen leiden aan een ge heugenstoornis. WASSENAAR/DEN h Voor de Haagse kantonrechter G. Keiser laaide gisteren op nieuw de discussie op over de vraag: wat te doen met de snel heidsduivels op de weg. Een 27- jarige zakenman uit Rotterdam werd tien dagen geleden in Wassenaar met zijn Golf GTI van de weg geplukt. De man moest met de taxi naar huis. Aanklager J. de Moor vroeg de kantonrechter de auto verbeurd te verklaren. Zo ver kwam het niet. De Golf GTI is eigendom van de Zoeter- meerse maatschappij Prolease. Volgens de rechter zou dit be drijf onevenredig worden bena deeld door een verbeurdverkla ring. Hij stelde bovendien vast dat Prolease in dit geval hele maal niets te verwijten valt om dat het bedrijf niet kon weten VRIJE TIJD LEIDERDORP De stichting voor folkloristische dans FETA houdt zaterdag een jaarfeest ter afsluiting van het dansseizoen. Dat gebeurt in het gebouw van de mavo aan de Mu- zenlaan 155 in Leiderdorp. De avond bggint om half acht met een voorstelling van verschillen de groepen en wordt afgesloten met een bal. Voor informatie over toegangskaarten: telefoon 122178/215650. 'Dit probleem leeft enorm bij Warmonders die te hard rijdt of een andere ernstige overtreding pleegt, wordt door justitie naar huis ge stuurd. Moet je dan achter de hondepoep aangaan?" Kort en goed: geen hondenbelasting en geen milieu-ambtenaar in War mond, aldus burgemeester I. van der Wel en haar wethou ders. De meeste raadsleden verzetten zich gisteravond fel tegen het collegevoorstel. CDA-raadslid J. Bonnet en PW-raadslid me vrouw A. van Ree haalden een enquête aan die nog niet zo lang geleden in Warmond is ge houden. Uit de reacties het waren er 330 bleek dat 90 procent van de ondervraagden veel overlast van hondepoep ondervindt. PW-raadslid Van Ree: „We vinden niets uit die enquête terug in dit voorstel. Het college laat nu al op het ge bied van milieuzaken een stuk moedeloosheid zien." En haar partijgenoot B. Schavemaker: „Dit probleem lééft heel erg bij de mensen, dat is duidelijk." Maar daarvan was volgens wethouder W. de Vos (WD) geen sprake, integendeel. „Wij kunnen het hondenprobleem niet oplossen. Terwijl een deel van de raad vindt dat je alleen belasting kunt heffen als je ook hondenuitrenplaatsen hebt, kan ik geen uitrenplaatsen uit m'n mouw toveren. Progressief Warmond zal. in overleg met WD-raadslid C. Sa- ris binnenkort met een eigen voorstel komen. De hondenbelasting zal voorlo pig niet uit Warmond verdwij nen. Sterker nog: als het aan de raadsleden ligt, wacht honden eigenaren in de toekomst stren gere maatregelen als de invoe ring van een hondenpenning en het verplicht rondlopen met schepje-en-plastic zakje om uit werpselen van hun viervoeters zelf op te ruimen. Ruim een uur had de gemeenteraad gister avond nodig om 'dit grote War- mondse probleem' op te lossen. Hetgeen dus nog niet is gelukt. Aanleiding voor de lange dis cussie was het voorstel van bur gemeester en wethouders om de hondenbelasting af te schaf fen omdat de kosten die met het innen ervan zijn gemoeid, betrekkelijk hoog zijn. Gemid deld kost dat 11.000 gulden per jaar tegen een opbrengst van 31.000 gulden. Bovendien kan de overlast van de blaffende viervoeter met die belasting niet worden tegengegaan, luidt het argument van het college. Het blijkt bijvoorbeeld niet goed mogelijk om speciale honden- uitlaatplaatsen aan te wijzen. De groenstrook langs de Schip- hol-spoorlijn is eigendom van NS en kan dus niet worden 'in gepikt'. Een speciaal in te stellen milieu-ambtenaar zou erop kunnen Ietten dat er geen uit werpselen gedeponeerd worden waar dat niet mag. Maar ook daarin zien burgemeester en wethouders geen heil. "Iemand Oegstgeest geeft toch geen gemeentegarantie voor cursuscentrum De geldproblemen op landgoed Oud Poelgeest groeien nu het stichtingsbestuur van het gelijknamige cursussen en trainingscentrum voorlopig toch geen gemeentega rantie krijgt. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Oud Poelgeest heeft een ge meentegarantie nodig voor de lening van 725.000 gulden waarmee de instelling haar li quide positie wil verbeteren. Die staat danig op de tocht door de vele investeringen in het landgoed, de restauratie van het kasteel en in het nieuwe slaap- gebouw voor overnachtende cursisten. De gemeenteraad zag gisteravond vrij onverwacht af van de voor de lening benodig de gemeentegarantie. In de raadscommissie, een paar weken geleden, toonde al leen D66 zich een tegenstander van de zoveelste garantstelling voor Oud Poelgeest. De ge meente staat al voor dik vijf mil joen gulden garant voor lenin gen van Oud Poelgeest. D66 vindt dat de gemeente dergelij ke financiële risico's niet moet aangaan, omdat er met Oud Poelgeest geen Oegstgeester be langen zouden zijn gediend. Hoewel de andere fracties ook problemen met het voorstel van B en W hadden, waren ze toch voor. Oud Poelgeest heeft de le ning hard nodig, redeneerden ze. Geen lening kan in het meest ongunstige geval het fail lissement van de stichting bete kenen. De gemeente kan daar door ook in de problemen ko men daar zij het landgoed en de gebouwen, waaronder het kas teel, in erfpacht aan de stichting heeft uitgegeven. De andere fracties zijn inmid dels ook ernstig gaan twijfelen nu het ministerie van WVC heeft bekendgemaakt dat het de subsidie aan Oud Poelgeest be ëindigt als de instelling niet voor 1 januari 1992 een fusie partner heeft gevonden. CDA- wethouder J. van der Reijden vertelde de gemeenteraad gis teravond dat het ministerie het aantal vormingsintematen wil terugbrengen naar twaalf. Dat levert een bezuiniging op van negen miljoen gulden. Het CDA-raadslid P. van den Bosch vroeg zich af wat een eventuele fusie voor ge volgen heeft voor de erfpacht- overeenkomst. De christen-de- mocrate zei ook dat de gemeen tegarantie alleen voor Oud Poelgeest en niet voor de fusie- partner is bedoeld. Wethouder Van der Reijden wil niet dat er een Oegstgeester handtekening onder het ge meentegarantiecontract komt te staan alvorens Oud Poelgeest hem ervan heeft overtuigd dat er voor volgend jaar een fusie partner is gevonden. Mocht een fusiepartner onvindbaar zijn, dat de zakenman reeds meer malen betrapt is op hardrijden. De zakenman kreeg de auto terug, maar hij mag er nog niet mee rijden, want rechter Keiser veroordeelde hem tot een rij ontzegging van zes maanden, waarvan de helft voorwaarde lijk. Voorts legde hij de man een boete op van 1750 gulden en een voorwaardelijke celstraf van een week. De rechter wilde niet zeggen wat hij zou hebben ge daan als de Golf wel eigendom was geweest van zakenman. Hij wees wel op mededelingen van de rechterlijk macht dat er 'een terughoudend beleid' wordt ge voerd, vergeleken bij de wensen van de aanklagers. Ook kanton rechter Keiser lijkt dus niet aan de wens tegmoet te willen ko men van het openbaar ministe rie om automobilisten na hardrijovertredingen hun auto af te pakken. OEGSTGEEST - Het scorebord staat op tien en een woordvoerder van de Lissese makelaardij Romeyn vindt dat heel wat. Hij is heel optimistisch over de verkoop van de dertig luxe villa's (acht ton per stuk) van plan Boschgeest, op het landgoed Endegeest in Oegstgeest. Die verkoop is in januari begonnen. Directeur J. van Lit van het bouwbedrijf riep in maart, toen tegenstanders van het plan aankondigden de juridische strijd voort te zetten, dat die maand de score van zeven zou worden bereikt. Bij tien zou de bouw beginnen. De bouw van de villa's begint echter pas in september. De bijgestelde verwachting is dat eind volgend jaar alle 30 villa's er staan. foto hielco kuipers i De begroting voor het vol gend jaar is sluitend. Op een to taalbedrag van inkomsten en uitgaven van 17 miljoen gulden is nog een potje van onvoorzie ne uitgaven van 75 duizend gul den over. De gemeente heeft echter nauwelijks mogelijkhe den voor nieuw beleid, tenzij de raad oude wensen voorlopig in de ijskast zet. De bezuinigingen die het gevolg zijn van de tus senbalans kosten Zoeterwoude waarschijnlijk tweehonderddui zend gulden. Het ophalen van huisvuil, het subsidiëren van het ophalen van oud papier en de aanschaf van minicontainers kost de ge meente ruim één miljoen gul den. Er komt volgend jaar geen verhoging van de onroerend goed belasting (ogb). Wel zal er een hertaxatie moeten plaats vinden, omdat de termijn van vijf jaar dan weer verstreken is. Deze hertaxatie kan ook gevol gen hebben voor de te betalen dan bestaat de mogelijkheid dat Oud Poelgeest de misgelopen WVC-subsidie compenseert met andere inkomsten. Van der Reijden wil dan wel weten wel ke inkomsten dat zijn. De wethouder wees erop dat het voor Oud Poelgeest wel eens erg lastig kan zijn om te fu seren. De meeste reeds gefu seerde vormingsinstituten zijn voor het belangrijkste deel af hankelijk van rijkssubsidies. Oud Poelgeest, dat de laatste ja ren veel commerciëler is gewor den, probeert 70 procent van zijn inkomsten van de markt te betrekken. Onderzoek woonwensen Warmonders JAN DE VRIES MEDEWERKER Zoeterwoudse burgers krijgen in 1992 te maken met hogere lasten. De afvalstoffenheffing, de reinigingsrechten en de rioolrechten gaan omhoog. De komende jaren zullen nog meer verhogingen volgen. Dat bleek gisteravond tijdens de aanbie ding van de begroting in Zoe terwoude. De rioolrechten gaan met 25 procent omhoog. Per woning betaalt men dan 86,50 gulden. Dit is nodig om de kosten van de vernieuwing van de riolerin gen in Vogelweide en Dorp- Zuid te kunnen betalen. Ook de komende jaren wordt een verhoging van het riool recht verwacht, omdat in de toekomst nog meer nieuwe rio leringen moeten worden aange legd. Bedrijven zullen veel meer leges moeten gaan betalen voor het aanvragen van een hinder wetvergunning. De rijksover heid eist hiervoor een volledig kostendekkend tarief. De gemeente Warmond en wo ningstichting Warmunda trek ken ieder zo n 17.000 gulden uit om de woonwensen van de be volking te inventariseren. Dit onderzoek moet snel cijfers op leveren, omdat de gemeente grond heeft gekocht van Wa- mero en huizen kan bouwen in Endepoel 3. De gemeente en de woning stichting willen precies weten hoe groot de behoefte van War monders is aan huizen, want al leen voor de inwoners van de gemeente zelf wil de gemeente bouwen. Het woningbehoefte- onderzoek wordt in september gehouden. In december moet de uitslag binnen zijn. De gemeenteraad liet gister avond weten blij te zijn met het onderzoek. PW-raadslid B. Schavemaker: „We hebben er niet voor niets zelf om verzocht destijds. Het is nodig in onze gemeente." ZOETERWOUDE De ANWB organiseert in juli drie wandelingen tussen het weide- poldergebied Zoeterwoude en Zoetermeer. De wandelingen van circa 8,14 en 19 kilometer gaan door polders van buurtschap naar buurtschap. Alle routes komen langs een kaas- en geitenkaas boerderij. De routes zijn vanaf 10.00 uur te krijgen bij café-res taurant AA-Zicht, Strand 1 in Zoetermeer. VOORSCHOTEN DORITH LIGTVOET Alleen Groen Links in Voor schoten wijst het gebruik van hardhout bij de bouw van wo ningen in de nieuwbouwwijk Starrenburg af. De eenmans fractie wilde zich gisteravond tijdens de raadsvergadering dan ook niet uitspreken over de overeenkomst tussen de ge meente en aannemersbedrijf r de bouw van wo ningen in deze wijk. De andere partijen gingen wel akkoord. Panagro wil gebruik maken van tropisch hardhout, omdat dat goedkoper en duurzamer zou zijn. Groen Links-fractie- voorzitter S. Harlaar is vooral verbolgen, omdat de aannemer het gebruik als ontwikkelings hulp presenteert. „Als wij het niet kopen wordt het tropisch regenwoud gebruikt als land bouwgrond. Als Panagro ont wikkelingshulp wil geven, weet ik wel betere manieren." Ook andere raadsleden hebben de nodige aarzelingen bij het ge bruik van tropisch hardhout. Toch willen ze de overeenkomst niet afwijzen. „We zijn te ver in de planvorming om Panagro nog te kunnen dwingen. Maar bij een volgend plan moeten we echt beginnen met alternatie ven," aldus CDA'er W. Zoete melk. Wethouder J. van de Poel on derschreef haar stelling. „We kunnen hooguit aandrang uit oefenen, maar ik denk niet dat Panagro daar gevoelig voor is." Hij beloofde de raadsleden een aparte vergadering waarin uit gebreid over het gebruik van tropisch hardhout en andere schadelijke bouwmaterialen wordt gesproken. Lichtmasten Dekker illegaal WARMOND MIEP DE GRAAFF Tennisgigant' Dekker in de Warmondse Veerpolder blijkt opnieuw eerst iets te hebben neergezet om pas daarna een vergunning te gaan vragen. Bleek dat onlangs nog te gaan om de bouw van een loods, gis teravond kwam in de gemeen teraad aan de orde dat Dekker vergunning vraagt voor zes lichtmasten die er al lang staan. PW-raadslid B. Schavemaker was verbijsterd. „We lopen als gemeente amechtig achter de feiten aan." Hij vroeg burge meester I. van der Wel wat zij dacht té gaan ondernemen. Niet veel, zo bleek uit het ant woord van de burgemeester. Want de lichtmasten staan er al, en de kosten die met weghalen zijn gemoeid, zijn „niet in over eenstemming met het gepleeg de. Dat zou dan puur pesterij zijn." ZOETERWOUDE Het fietspad tussen de Dr. Kortmanstraat en de Westeindseweg in Zoeterwoude wordt beveiligd. Nogal wat auto's blijken namelijk illegaal van het fietspad gebruik te maken en daaraan wil de beheerder van het pad, de Landinrichtingsdienst, een einde maken. Temeer daar de constructie van het pad niet op het gewicht van auto's is berekend. foto hielco kuipers Uitstel restauratie Jagershuisje belofte dat het pandje voor 1 ju li klaar is, niet waarmaakt. In middels geldt dan ook 1 sep tember als uiterste datum. De huurster woont al maanden noodgedwongen in een cara- Om Oud Poelgeest te dwin gen de nieuwste belofte na te komen, stelde Van Raalte voor 75.000 gulden van de lening van 725.000 die Oud Poelgeest wil afsluiten bij de bank in depot te stellen. Met de restauratie is in totaal zo'n drie ton gemoeid. Rijk en gemeente betalen mee. Oud Poelgeest mag van Groen Links pas aan het depot - geld komen als de restauratie gereed is. Van Raalte wilde deze voorwaarden opnemen in de overeenkomst tussen de ge meente en Oud Poelgeest over de gemeentegarantie die de in stelling nodig heeft voor de le ning. Wethouder J. van der Reij den (CDA) ontraadde de sug gesties van Van Raalte over te nemen. Die oproep vond ge hoor bij de andere fracties. Het voorstel van Groen Links raadslid J. van Raalte om de res tauratie van het Jagershuisje op het landgoed Oud Poelgeest in Oegstgeest te versnellen en vei lig te stellen, heeft het gister avond niet gehaald in de raads vergadering. Het Jagershuisje had al maanden geleden geres taureerd moeten zijn. De huur ster en haar nieuwe huisbaas, de stichting Oud Poelgeest, lig gen overhoop met elkaar. De strijdende partijen zien elkaar regelmatig bij het kantonge recht. Oud Poelgeest maakt er geen geheim van dat het de zorg over het monument liever kwijt dan rijk is. Als het onbewoond was geweest dan had de slopersbal het gebouwtje al lang omgelegd, heeft het stichtingsbestuur de raadsleden eerder laten weten. Groen Links heeft er weinig ver trouwen in dat Oud Poelgeest de restauratieverplichtingen na komt. Voor Van Raalte staat vast dat directeur P. de Vreede zijn OEGSTGEEST VOORSCHOTEN DORITH LIGTVOET Voorschoten draagt 110.000 gulden bij om de problemen met de streekmuziekschool op te lossen. Dat is 15.000 gulden minder dan het bestuur van de school van Voorschoten eist, maar 30.000 gulden meer dan de gemeente van plan was te betalen. De raadsleden vonden gisteravond tijdens de raadsver gadering dat het bestuur andere oplossingen moet vinden om De gemeente gaat ervan uit dat ze met de huidige bijdrage niet wordt aangeslagen voor wachtgelden van mensen die eventueel moeten worden ont slagen. Of dat zo is, is echter nog onzeker. Wethouder M. Breunesse maakte duidelijk dat de definitieve cijfers nog steeds niet op tafel liggen. De bijdrage die Voorschoten moet betalen. kan zelfs nog hoger worden. De raadsleden schrokken van deze berichten. S. Harlaar, frac tievoorzitter van Groen Links, sprak van opgeklopte cijfers. Hij wilde geen bedragen overma ken voordat de muziekschool alle gegevens op tafel kan leg gen. Breunesse wees dat af. ..Het bedrag dat we moeten be talen wordt nooit minder dan 110.000 gulden. Dit is ook een signaal naar de muziekschool Harlaar liet zich niet overtui gen en weigerde om zich over het voorstel uit te spreken. „Vol gens de reglementen kan dat niet wanneer u aanwezig bent." aldus wethouder I". ten Have, die burgemeester P. Cannegie- ter verving. Daarop liep Harlaar demonstratief de raadzaal uit. Bij het volgende raadsvoorstel keerde hij echter weer terug. Discussie over nieuw raadhuis Oegstgeest ten. Volgens de CDA'er is er echter nog geen besluit geval len. Groen Links-aanvoerder G. van Eisen bestrijdt die opvat ting. Het gisteravond gevallen besluit alleen Groen Links wat tegen om 100.000 gulden uit te trekken voor een onder zoek naar de mogelijkheden voor nieuwbouw aan de Lijtweg is volgens hem een eerste stap op weg naar een nieuw ge meentehuis. Het ruimtegebrek van de gemeente-ambtenaren wil de fractie opheffen door een deel van dc Jelgcrsmakliniek als dependance van het gemeente huis in te richten. D66'er Poelmans bepleitte een referendum. Daarmee kan volgens hem de discussie zuiver worden gehouden. Poelmans kreeg geen steun voor zijn voor stel Groen Links schetst valse tegen stellingen en geeft de discussie over een nieuw Oegstgeester gemeentehuis een emotionele meerwaarde die kan worden ge mist als kiespijn. Dat hebben andere raadsfrac ties de club van fractie-voorzit- ter G. van Eisen gisteravond in de raadsvergadering verweten. Op de achtergrond speelt mee dat de partij heeft aangekon digd dinsdag een ledenvergade ring te wijden aan de gemeente huiskwestie onder het motto 'Krom liggen voor een nieuw gemeentehuis?'. De kritiek kwam vooral van CDA'er P Hellinga. Hij stelde dat Groen Links zich nu al ma nifesteert als de enige politieke partij die niet met geld voor een nieuw gemeentehuis wil smij-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19