Leiden 1 Verhuizing LBC in zicht Bouw miljoenencomplex gaat aan Leiden voorbij Bestemming van Zuidhollands huisvuil blijft geheim Krakers Hoge Rijndijk voor rechter gedaagd Gedwongen ontslagen door korting subsidie Onderscheidingen voor Huisman en Bekedam Beleid gehandicapten komt niet van grond NIEUWSLIJN Cafés langer open bij Lakenfeesten De cafés hebben van de gemeente toestemming gekregen om op een aantal dagen tijdens de Leidse Lakenfeesten langer open te blijven. Op donderdag 4 en 11, zondag 7 en 14, maan dag 8, dinsdag 9 en woensdag 10 juli mag de horeca tot 2 uur 's nachts open blijven. Voor vrijdag 5 en 12 en zaterdag 6 en 13 juli is het sluitingsuur bepaald op 3 uur 's ochtends. De onthef fing geldt voor alle horecagelegenheden binnen Leiden. Hasjvangst in Janvossensteeg De Leidse politie stuitte vannacht rond tien over twee bij toeval op een partij hasj en marihuana aan de Janvossensteeg. Een onbekende had de politie gemeld dat er een doodgestoken man in de woning zou liggen. Hierop snelde de politie naar de steeg en forceerde de woning. Toen de woning werd doorzocht werd de hasjvangst van acht kilo gedaan. Het is onduidelijk of men met het telefoontje de politie op het spoor van de drugs heeft willen zetten. Twee gewonden bij brand Bij de brand gisterochtend in de Titus Brandsmalaan zijn een vader en zijn jongste zoon gewond geraakt. Naar nu gebleken is, kwam de vader 's ochtends van het zwembad thuis. Zijn zoon van drie snelde naar hem toe en riep dat er in het kamer tje van zijn eenjarig broertje brand was. De moeder lag in een andere kamer te slapen. Op de tast door de rookontwikkeling kon de vader zijn jongste zoon redden. De vier gezinsleden werden in het ziekenhuis on derzocht. De vader had brandwonden en blaren op zijn gelaat en zijn jongste zoon lichte schroeiplekken. Moeder en oudste zoon mankeerden niets. Bouw op terrein ELAM begint De bouw van 24 woningen aan de Haarlemmerweg nabij de Maresingel gaat vandaag van start. De bouw duurt een jaar. uiDENden als de werkzaamheden be- gonnen. De krakers wilden daar Op maandag 15 juli dient bij de echter geen afspraak over ma- Haagse rechtbank een kort ge- ken en gingen volgens het ding tegen de krakers van het bouwbedrijf ook niet in op het voormalige Ico-Athibupand aan aanbod om het andere gebouw de Hoge Rijndijk 25. De eige- van Van der Plas aan de Lam- naar, het Katwijkse bouwbedrijf mermarkt te betrekken. Dat Van der Plas, wil binnenkort be- pand was toen al gekraakt, ginnen met de verbouwing van het pand tot 21 huurwoningen. Omdat de krakers niet zijn in- Half mei ontdekte het bouw- gegaan op het verzoek het pand bedrijf dat het gebouw was ge- aan de Hoge Rijndijk te veria- kraakt. Aan de bewoners werd ten, heeft Van der Plas de hulp gevraagd of ze het pand uit wil- ingeroepen van de rechter. Burgerschapskunde misschien weg De stichting Burgerschaps kunde verdwijnt mogelijk uit Leiden. Voor 1992 heeft het rijk flinke bezuinigingen aan gekondigd waardoor enkele gedwongen ontslagen zullen vallen. Het jaar daarop moet de stichting noodgedwongen gaan samenwerken met ande re gelijksoortige organisaties in Amsterdam en Utrecht. De nieuwe gefuseerde organisatie wordt wellicht in een van deze steden gevestigd. Lukt het de stichting Burger schapskunde ('Nederlands centrum voor politieke vor ming') niet om voor 1 juli 1992 samen te gaan werken met M50 (politiek vormingswerk voor jongeren) en Vredesop- bouw uit Utrecht dan schrapt minister H. d'Ancona (welzijn) op 1 januari 1993 alle subsidie, zo n 1.6 miljoen gulden per jaar. Op eigen initiatief is de stichting inmiddels ook ge sprekken over samenwerking met het Nederlands Centrum voor Democratische Burger schapskunde (NCDB) begon nen. De minister verplicht deze samenwerking echter niet. Voor volgend jaar moet Burgerschapskunde alvast re kening houden met een kor ting op de subsidie van 25 pro cent. wat neerkomt op een be drag van ruim vier ton. Be leidsmedewerker 1. Hartman is verrast door de hoogte van de aangekondigde bezuiniging. Volgens hem moeten er hier door enkele gedwongen ont- j slagen vallen. Hoeveel is nog onduidelijk. Bij de de stichting werken 20 mensen, verdeeld over 15 formatieplaatsen. Hartman: „Ons was eerder mondeling meegedeeld dal we rekening moesten houden met een korting van ongeveer 15 procent. We dachten ook dat dat gefaseerd zou worden doorgevoerd. Dat geeft je ten minste de mogelijkheid om je organisatie aan te passen. Nu moeten we in een paar maan den alles regelen, dat betekent keihard werken. Het gaat bij deze bezuiniging toch om een gigantisch bedrag." Ook de Nederlandse Vereniging voor| Vrouwenbelangen wordt ge troffen door de aangekondigde bezuinigingen van wvc. De vereniging zit in hetzelfde pand aan het Noordeinde als de stichting Burgerschapskun de. De door hen georganiseer de politieke scholingscursus voor vrouwen komt in het ge-v drang door een eveneens op gelegde korting van 25 pro cent. Hartman zegt dat Burger schapskunde overweegt om te protesteren tegen de bezuini ging in een keer. „Mischien kunnen we het zover krijgen dat het toch in fases wordt doorgevoerd." De stichting zal Volgens hem in ieder geval een stuk commerciëler moeten gaan werken om het verlies aan inkomsten te kunnen dek ken. LEDEN M. Bekedam, oud-lid van het college van bestuur van de Leidse Hogeschool en adviseur van dit college, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau. Zij ontving de onder scheiding gistermiddag uit han den van burgemeester C. Goe- koop. Met ingang van 1 augus tus neemt Bekedam afscheid van de Hogeschool. Bekedam was bijna veertig jaar actief in het onderwijs ac tief. Ze gaf les aan een land- bouw-huishoudschool en werd directrice van 'Mater Dei' in Den Haag, een school voor nij wesselman k ie*« UQe-Oude Wetering verheidsonderwijs aan meisjes. Bekedam heeft daarnaast sinds 1979 zitting in de Onderwijs raad. P. Huisman, chef materiële za ken bij de afdeling Onderwijs van de gemeente, werd deze week benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg de koninklijke onder scheiding bij zijn afscheid na veertig jaar in dienst van de ge meente Leiden te zijn geweest. Nieuwbouw, verbouw en in richting van schoolgebouwen behoorden tot zijn verantwoor delijkheid. Ook was hij lid van verschillende bouwcommissies. Eigenaar De Posthof zoekt heil in Haarlem Vrijdag 28 juni 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER IOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK VIER MIÜOEN GULDEN had het horeca-centrum moeten kosten dat J Wijsman in de Leeuwen hoek wilden bouwen. Hij zag er vanaf. •roTomicoKumns De betoncentrale lijkt tot grote opluchting van de bewoners, nu definitief weg te gaan van de Zoeterwoudseweg. De belangrijkste belemmeringen voor de verhuizing van de Leidse Betonmortelcentrale (LBC) naar het zogeheten Weminkterrein lijken te zijn opgelost. Het bedrijf vestigt zich, zoals het er nu naar uit ziet, eind volgend jaar op dit industrieterrein aan de Amphoraweg. Als de nieuwbouw klaar is, wordt de bestaande vestiging van LBC aan de Zoeterwoudseweg die voor veel overlast zorgt ge sloten. De provincie heeft inmiddels een begin gemaakt met de procedure hiervoor. schappijen hebben onlangs af spraken gemaakt over een nieu we indeling. Het is nu de be doeling dat de LBC zich vestigt op het 'eigen' terrein van Wer- nink. Eerder was de nieuwe centrale gedacht op de plaats die leegkwam na een inkrim ping van Wemink. LBC en Wemink hebben bo vendien afgesproken een aantal faciliteiten gezamenlijk te ge bruiken. Volgens Vellekoop De verhuizing van de LBC is volgens de Leidse milieu-amb tenaar J. Vellekoop lange tijd opgehouden door bezwaren van omwonenden, maar ook door de bezwaren van de be drijven zelf. Ze waren het niet eens met de inrichting van het terrein. Die laatste problemen zijn nu De moedermaat- moet daarbij worden gedacht aan laad- en losvoorzieningen en opslagsilo's. Door het geza menlijke gebruik zal de overlast van de bedrijven beter binnen de grenzen gehouden kunnen worden, meent de milieu-amb tenaar. „Want hoe meer laad- en losplaatsen, hoe meer herrie er zal zijn.". De richtlijnen schrijven voor dat de onderne mingen niet meer dan 55 deci- bell aan lawaai produceren. Vergunningen De besprekingen tussen LBC en Wemink hebben er wel toe ge leid dat er een nieuwe hinder wet- en geluidshindervergun- ning moesten worden aange vraagd, en nieuwe onderzoeken moesten worden verricht. Wel ke gegevens die onderzoeken hebben opgeleverd, kan Velle koop nog niet zeggen. „Die ho pen we binnenkort te krijgen." De LBC heeft zelf al beloofd dat ze haar al jaren omstreden vestiging aan de Zoeterwoudse weg zal sluiten op het moment dat de nieuwbouw klaar is. Toch is de provincie een officië le procedure begonnen om de sluiting van de 'oude' centrale desnoods af te dwingen. Vol gens Vellekoop is dat gedaan om nog een 'stok achter de deur' te hebben. „We gaan er vanuit dat de zaak nu op de rails staat. Toch is het wel handig dat we iets hebben om de druk op de ketel te houden als er later nog be lemmeringen opduiken." Nu LBC bij Wemink intrekt, is er op het terrein plaats voor de vestiging van nóg een bedrijf. Welke dit zal zijn, is nog niet bekend. De gemeente voert het oprui men van obstakels voor invali den hoog in het vaandel, maar kan zich zelf aan doven nog niet verstaanbaar maken. Dat bleek gisteren pijnlijk bij een raads- discussie. Een dove dame van het Overleg Gehandicaptenbe leid Leiden kon gisteren de poli tieke evulatie van het gehandi captenbeleid nauwelijks volgen, omdat er in de vergaderzaal nog geen speciale geluidsappara- Het voorval was een kernach tige illustratie van de kritiek van de Leidse gemeenteraad op de gehandicaptennota die zojuist is uitgekomen. Het is mooi dat er eindelijk een gehandicapten beleid is, maar het zou nog mooier zijn als de obstakels in woningen, bij gebouwen en op straat werkelijk een keer ver dwijnen. „De welwillendheid is groot, maar in de praktijk wor den de problemen maar moei zaam opgelost", vatte D66- raadslid P. Verzantvoort de dis cussie in de raadscommissie sa- Het gehandicaptenbeleid van de gemeente komt maar moei zaam van de grond. „Jarenlang zijn de gehandicapten eigenlijk in de vergetelheid geraakt en daaraan zijn wij mede-schul dig". zei CDA-er P. Biegstraten. „Ik heb het geluk dat ik zelf ge hoorgestoord ben, dus ik weet al langer wat het is doof te zijn. Ik ben blij dat het gehandicap- tenbewustzijn nu ook hier is doorgedrongen en dat wij vin ger aan de pols houden." Reclameborden Het gehandicaptenbeleid kreeg in 1986 formeel gestalte. Toen werd onder meer vastgelegd dat woningen zo gebouwd moeten worden, dat zij makkelijk zijn aan te passen voor gehandicap ten en dat straten moeten wor den bevrijd van hindemissen. „Maar in de Breestraat struikel je over de reclameborden, de Haarlemmerstraat is nog erger en de Steenstraat is levenge vaarlijk", aldus E. Kerkhoffs (PvdA). De meeste kritiek was er op de aanpassing bouwvergun ning, waarin de 'aanpasbaar heid' is vastgelegd. „Leuk dat de vergunning is aangepast, maar wordt die ook toegepast", vroeg Biegstraten honend. Groen Links stelde voor om maar een vaste hoeveelheid woningen voor gehandicapten te bouwen, om er zeker van te zijn dat inva liden in elk geval een op maat gemaakt huis krijgen. De bouwvergunning is pas aangepast in februari van dit jaar, verdedigde de gemeente zich. Trots werd gewezen naar de gehandicaptenwoningen in de Beijerincklaan. Maar Esman van het OGL knorde: „Mooi hoor die huizen, maar de omge ving blijft moeilijk begaanbaar." LEIDEN «KAREL BERKHOUT De provincie Zuid-Holland weigert opening van zaken te geven over de plaatsen waar in Polen huisvuil uit onder meer Leiden wordt gestort. „Wij vinden dat de plaatselijke overheid in Polen eerst toestemming moet geven voor storting op de plaatsen die wij hebben aangegeven", luidt de officiële verklaring van de Provinciale Afvalver werking (Proav). De Proav is op dit moment in verregaande besprekingen over de afvoer van 1 tot 2 miljoen ton Zuidhollands huisvuil naar Po len. Het enige wat de Proav wil zeggen is dat er on derhandelingen lopen met de Poolse provincie 'Kozaczin' of 'Kosaczin' of 'Kosacin', waarvan de Proav echter niet de spelling wil geven. Deze pro vincie bestaat echter niet, wel Koszalin maar daarmee wordt pertinent niet gesproken. Uit de beschrijving van de woordvoerder bij de Oost zee èn de Russische grens blijkt dat het alleen kan gaan om het gebied Mazurië. Het noord-oostelijk gelegen Mazurië is het fa voriete vakantie-gebied van Polen, dat in de zo mer vooral wordt bezocht door de inwoners van steden zoals Warschau en Lódz. Door de afwezig heid van grote industrie, zoals die wel bestaat in het rijkere westen van Polen, is Mazurië zeer arm. Maar ook betrekkelijk schoon in vergelijking met de mijngebieden. Het gebied, waar alle namen herinneren aan de vorige eeuw waarin het nog Oost-Pruisen heette (Olstein heet nu 'Olstyn), is vermaard om zijn verlatenheid. Om die reden vestigde Hitier zijn hoofdkwartier in het hier vol strekt afgelegen Wolfschanze, waar generaal Von Stauffenberg een ternauwernood mislukte aan slag op hem pleegde. Van hieruit ook leidde Hit- Ier in de Tweede Wereldoorlog het offensief tegen de Sovjetunie (Operatie Barbarossa), dat afgelo pen zaterdag 50 jaar geleden plaatsvond. De Proav voert over de storting hier onderhan delingen via een particulier samenwerkingsver band, dat bestaat uit enkele grote Nederlandse en andere Europese landbouwbedrijven. De Proav zegt dat de naam van dat samenwerkingsverband onvindbaar is „Wij zijn op dit moment in een ver huizing en alles zit nog in dozen", zegt een woordvoerder. Ook de ministeries van landbouw en economi sche zaken kennen een dergelijke organisatie niet. terwijl ook de Nederlandse ambassade in Polen en de Poolse ambassade in Nederland van niets weten. Het is overigens nog de vraag wan neer de provincie het voorlopige contract met Po len tekent. De trip naar Polen die deze maand zou plaatsvinden is uitgesteld tot na de zomer. lijk gemaakt door een parkeer verbod op de Rijnsburgerweg. Handtekeningenacties zorgden voor het behoud voor de zaak die in nieuwbouw aan de over kant van de weg herrees. In de afgelopen 18 jaar is de Posthof diverse malen uitgebreid waar voor telkens toestemming van de gemeente nodig was en dat verliep niet altijd op rolletjes. Wijsman vermoedt dat deze relatie met de gemeente de oor zaak is geweest voor zijn behan deling. Op een middag kwam hij met zijn Leeuwenhoekplan op het Stadsbouwhuis en werd hij door ambtenaar R. van Mul- lem van Grondzaken, die wel wat zag in de ideeën van Wijs man, nog vriendelijk begroet. Maar bij G. Schramm van stadsbeheer, verantwoordelijk voor het bestemmingsplan was dat volgens Wijsman heel an ders: „Ik moest eerst maar op de gang, zonder stoel wachten terwijl ik slecht ter been ben. Daama werd ik op de gang te woord gestaan door iemand die nonchalant een kop thee stond te drinken en die mij kortaf liet weten dat ik maar snel met mijn plan moest maken dat ik weg kwam", aldus Wijsman die hier geen goed woord voor over heeft. Kwaaie pier Schramm heeft een andere le zing over de gebeurtenis: „Hij kwam zomaar onaangekondigd binnenlopen, zonder afspraak. Ik kan niet op elk moment klaarzitten voor meneer Wijs man. Verder heb ik hem ge woon verteld dat wij geen plan nen hebben in de richting van horeca in de Leeuwenhoek." Hoe het ook zij, Wijsman zag meteen af van zijn plan. Korte tijd daarna kocht hij het Stads- café in Haarlem, met onder één dak 'n café, drie restaurants een evenementenzaal en een hotel. Ongeveer zoiets als hij in Leiden had willen bouwen. Over de medewerking van ambtenaren in Haarlem is hij ook een stuk beter te spreken. Wethouder J. Walenkamp van economische zaken kende de plannen van Wijsman niet maar bevestigt dat de gemeente geen horeca wil op de stilaan steeds schaarser wordende grond in de Leeuwenhoek. Ook de toe dracht van het incident op het Stadsbouwhuis was hem onbe kend maar hij achtte de lezing van Wijsman niet waarschijn lijk: „De gemeente is echt niet altijd de kwaaie pier". Walenkamp houdt het er op dat Wijsman teleurgesteld was en is over het niet kunnen door gaan van zijn plan en daarom naar Haarlem is vertrokken. De wethouder zal in ieder geval na vraag doen over de plannen van Wijsman. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De Leidse horeca-ondememer J. Wijsman heeft dé* Posthof aan de Rijnsburgerweg verkocht en vertrekt uit loeiden. Hij doet dit uit onvrede met de behandeling die hij volgens eigen zeggen van de gemeente heeft gehad. Wijs man had een 4 miljoen kostend plan om een congrescentrum annex hotel-restaurant in de Leeuwenhoek te openen. In plaats daarvan heeft hij nu zijn geld in Haarlem geïnvesteerd en daar een groot bestaand com plex van diverse restaurants ge kocht. Vanuit de, van koffieshop tot restaurant uitgegroeide, Posthof had Wijsman steeds meer klan ten van het AZL, universiteit en de diverse bedrijven van het bio-sciencepark. Op een gege ven moment bedroeg de cate ring van deze instellingen meer dan eenvijfde van zijn totale omzet. Tijdens Wijsmans con tacten met de diverse bedrijven, kreeg hij steeds vaker de klacht te horen dat er een gebrek was aan restauratieve voorzienin gen, congresruimte en goedko pe ovemachtingsplaatsen in de omgeving van de Leeuwenhoek. Wijsman dacht zijn voordeel te kunnen doen met deze infor matie. Hij liet een voorlopige ontwèrp maken voor een hore- ca-complex dat ongeveer 4 mil joen gulden moest gaan kosten. Het ophoesten van dit bedrag Vader en zoon Wijsman verkochten de Posthof en vertrekken naar Haarlem. zou voor Wijsman geen pro bleem zijn geweest. Krediet waardigheid en spaarcenten sa men zorgden voor de financie ring. Het is volgens hem echter de behandeling die hij bij de ge meente kreeg die hem van het plan heeft doen afzien. Wijsman walgt er zelfs van: „Ik heb gelijk gezegd ik stop ermee. In Leiden heeft het kennelijk geen zin en dat is jammer want ik ben emo tioneel met deze stad verbon den." FOTO HIELCO KUIPERS De haat-liefde verhouding tussen Wijsman en de gemeen te stamt al uit 1972. Het exploi teren van het toenmalige groe ne, houten koffiekeetje, tegen over de huidige Posthof en met dezelfde naam, werd onmoge-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15