■i Toerisme Avontuurlijke hobby op de Waddenzee Een eeuw lang dolen in Ruurlo n Tuinen van De Wiersse 9 mm Spoorwegmuseum opent 'kelders' Wandelingen van station naar station Vrijdag 28 juni 1991 Met Djoser naar Mexico A Dj43>-ser> 071-126400 Vijftien jaar geleden gingen ze met een stel mensen een weekje op zeilavontuur op een schip van de Bruine Vloot. Samen het wad op. Ze waren meteen verkocht. Aange stoken door het ongeneeslijke virus dat rondwaart op al die tjalken, klippers en klipperaken. Een virus dat je nooit meer loslaat. 'de boot in'. Niet hele meutes tegelijk, maar juist de individue le deelnemers van alle leeftijden in hun uppie. Die, zo leert de ervaring, binnen de kortst mo gelijke tijd een hechte groep Dat clubje vrienden van toen wilde zijn enthousiasme weer overdragen aan een ieder die daar maar bevattelijk voor was. Zo begon het: een hobby. De Zeilgenieters van de Wadden zee, de ZVDWZ, een wonderlij ke club enthousiaste vrijwilli gers van velerlei pluimage. Bui ten alle commerciële circuits (goedkoop, want alleen kosten dekkend) praten ze je letterlijk Elke zomer beschikken de Zeil genieters een aantal weken over de Noordvaarder, een dertig meter lange klipper (ruimte voor 24 gasten) met aan het stuurrad Herman Brandsma, 'the King of the Waddensea'. Hij kent ieder gaatje, ieder baken, iedere zandplaat en soms denk je bijna ook elke zeehond op de Waddenzee. Met de Noordvaar der worden in juli en september Waddenzwerftochten gehou den. Aan boord zijn altijd enke le begeleiders van de Zeilgenie ters die op deze manier hun va kantie doorbrengen met onbe taald werk. Zij zorgen ervoor dat het huishouden op rolletjes ver loopt. Op de zwerftochten is vooraf geen reisschema bekend, want zo de wind waait gaat het schip en alles is bespreekbaar, maar: de schipper is en blijft de baas. Van 2 tot en met 9 augustus en 9 tot en met 16 augustus is de Horizontour. Dan worden drie zeilschepen van de Zeilvloot Harlingen een soort varende Boulevard of broken dreams. De Noordvaarder krijgt gezel schap van de Larus en de Mer- curius, twee Groninger Oost- zeetjalken. Ze brengen zomer gasten en een aantal artiesten volgens schema naar vaste plaatsen waar een optreden volgt. Muziek, dans en show worden dan gecombineerd met het zeilen. De eerste week is ook de Topaze van de partij, een motorschip dat is omgebouwd voor lichamelijk gehandicatpen. Aan boord daarvan zijn de bandleden van The Invisible Crumbs, een rock en rollstoel- band waar de vonken van af springen. 'Zeilgenieten' is geen luxe crui se. Het betekent ook een stukje inspanning: je hoeft beslist niet te kunnen zeilen, maar helpen de lappen zeil omhoog en om laag te krijgen wordt zeer ge waardeerd. is trouwens ook leuk. net als samen licht corvee doen. Dat alles in de wereld van de waddenzee, geregeerd door het getij, met de fantasische er varing van droogvallen erbij. Br zijn nog plaatsen vrij op alle tochten. De Waddenz werf toch ten Freya (5 t/m 12 juli), Poseid on (12 t/m 19 juli) en Sepsail (b t/m 13 september) kosten 495 gulden all in. De Horizontour kost 545 gulden all in. Opgave bij het 'Communicatieknoop punt': antwoordnummer 6501, 5320 ZX Hedel. Telefoon 04199- 4454. De Witte Wieven gaan weer spoken In Zwiep bij Lochem gaat het binnenkort weer spoken. Bij de uitspanning 'De Witte Wieven' waar anders wordt op de woensdagen 10 en 17 juli en de donderdagen 11 en 18 juli, de legende van de witte wieven maar weer eens tot leven ge bracht. Tijdens de voorstellin gen die tegen het vallen van de nacht beginnen (omstreeks 22.00 uur) zullen de circa 400 toeschouwers opnieuw beleven hoe de brave boerenzoon Albert door de witte wieven (met het befaamde haar op hun tanden) wordt gered van een wisse dood. Waren ze immers niet plotseling uit de struiken zwe vend en krijsend te voorschijn gekomen, dan was hij ongetwij feld in een afgrond gestort en had hij nimmer met zijn gelief de Johanna kunnen trouwen. Wie de voorstelling wil zien: de kaartverkoop is in handen van de WV Lochem, telefoon 05730-5 18 98. Koninklijke rondrit In Den Haag kan sinds enige ja ren per bus een zogenaamde 'Royal Tour', een koninklijke rondrit worden gemaakt De route voert uiteraard langs de Haagse paleizen waar de konin gin werkt, woont en officiële ontvangsten houdt: het 17e- eeuwse Huis ten Bosch, het Pa leis Noordeinde en het Paleis Lange Voorhout. Ook andere bezienswaardigheden die sa menhangen met de geschiede nis van het Huis van Oranje worden aangedaan. Tevens wordt er indien mogelijk een bezoek gebracht aan de Ridderzaal, het in de dertiende eeuw gebouwde jachtslot van Graaf Willem II van waaruit he den ten dage Nederland wordt bestuurd. De 'Royal Tour' rijdt dagelijks behalve op zondag en op Prinsjesdag (17 september). Vertrek vanaf het VW-kantoor bij het Centraal Station om 13.30 uur of vanaf de VW-Sche- viningen (Gevers Deynootweg 126, bij het Kurhaus) om 13.45 Zeeland: Zomerbus en Treinexpres In Zeeland wordt de drukte op de wegen de komende zomer te lijf gegaan met het zogenaamde Zomerbus-Zeeland-program- ma. De 'Zomerbus' omvat een groot aantal busdiensten over speciale routes (meestal vlak langs de kust) in de gebieden Schouwen-Duiveland, Walche ren en het westen van Zeeuws- Vlaanderen. Zelfs wordt de grens overschreden via een dienst naar het Belgische Knok- ke-Heist. Op marktdagen wordt een snelle busverbinding tussen belangrijke toeristenplaatsen en de steden Middelburg en Zierik- zee aangeboden. De 'Zomerbus' rijdt vanaf morgen (29 juni) ne gen weken achter elkaar. Op al le trajecten wordt minimaal een uurdienst onderhouden. Naast de 'Zomerbus' gaat ook de 'Strandexpres' weer rijden. Deze trein onderhoudt een snelle verbinding tussen Mid den-Brabant en de Zeeuwse steden Middelburg en Vlissin- gen. Vandaar kan dan met aan sluitende buslijnen worden door gereisd naar de kust en naar het veer Vlissingen-Bres- kens. Niet duur uit Ook dit jaar hebben de ruim 450 VW-kantoren weer de gra tis brochure 'Lekker op Vakantie voor Weinig Geld' klaar lig gen. De brochure werd in samenewerking met het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT) samengesteld en bevat een keur van 'low- budget'-tips voor goedkope vakanties, weekeindetrips en dagtochten in heel Nederland. Lekker weg in eigen land hoeft voor wie wil wandelen, fietsen, kam peren of musea bezoeken, geen dure kwestie te zijn, zo blijkt. Goedkoop buskaartje Duizend kilometer reizen voor een koopje. Dat kan deze zo mer in Finland. Van de zuidkust tot Lapland twee weken lang, voor nog geen honderdvijftig gulden. Er zijn slechts een paar beperkingen. Zo geldt het zogenaamde 'Coach Holiday Ticket' niet voor de lokale busdienst in enkele grote steden: Verdere informatie: Fins Verkeersbureau, telefoon 020-671 98 76. Kasteelcampings De Vereniging Nederlandse Landgoed- en Kasteelcampings (LKC) heeft zojuist de nieuwe gids met aangesloten cam pings uitgegeven. Momenteel maken zo'n twintig terreinen deel uit van de vereniging die onlangs het Landgoed 'Mole- caten' bij Hattem en Landgoed 'Het Meuleman' in De Lutte als nieuwe leden mocht begroeten. De gids is te verkrijgen door 3,50 over te maken op girorekening 2 39 58 59 ten name van de penningmeester van de LKC te Apeldoorn. Gratis op veijaardag Duinrell zet alle jarigen van Nederland deze zommer in het zonnetje. Of je nou vier of tachtig wordt, op je verjaardag mag je gratis naar binnen in het attractiepark in Wassenaar. Een legitimatie is wel noodzakelijk. Wie toevallig op 6 of 7 juli jarig is krijgt een extra cadautje. De van tv en film be kende Ninja Turtles komen dan naar Duinrell. Gezellig 'rap pen' dus. )De tuinen van De Wiersse - één van de acht kastelen van Vorden in de Achterhoek - zijn slechts een paar dagen per jaar voor het pu bliek geopend. Maar dan zijn ze ook wel zeer de moeite waard. De eerstvolgende 'open' dag is op zondag 30 juni. Als het weer een beetje meewerkt, staan dan de rozen in volle bloei. Dat geldt voor zowel de struikrozen in de door Alice de Stuers ontworpen rozen- parterre, als voor de klimrozen aan de pergola langs de verdiepte tuin. Maar er is natuurlijk meer te zien 'op' De Wiersse. In het park- bos staat een keur aan heemplanten (salomonszegel, vingerhoeds- RP kruid, lelietje-der-dalen) en een enorme verscheidenheid aan va- inny rens. De ouderwetse moestuin zou velen tot inspiratie kunnen die- t 4 nen. De Wiersse ligt aan de Vordense beek op 6.5 kilometer van het j plaatsje Voorden aan de rijksweg naar Ruurlo. De volgende bezoek- dagen vallen op zondag 28 en maandag 29 juli (rozen, pergola en borders). Voor herfstkleuren kan men vervolgens op zondag 20 ok tober terecht. Grootste doolhof van de wereld in Achterhoek Dit jaar is het honderd jaar gele den dat bij Kasteel Ruurlo een doolhof werd aangelegd. Dit ge beurde in opdracht van de toenmalige eigenaar, de familie Van Heeckeren Van Keil. De tuin moest dienen voor het ver maak van de freules en de rest van de adellijke familie. Als voorbeeld diende de doolhof van Hhmpton Court in Enge land. die in 1690 in opdracht van koning/stadhouder Willem III werd aangelegd naar een voorbeeld van de doolhof van paleis 't Loo in Apeldoorn. De Ruurlose dwaaltuin werd halverwege de jaren zeventig overgenomen door Staatsbos beheer. De hele aanplant werd toen vernieuwd, de paden op nieuw aangelegd en de taluds hersteld. In 1985 kon de doolhof voor het publiek worden open gesteld. De tuin is nu een toeris tische trekker van de eerste orde met meer dan 20.000 bezoekers per jaar. Hoewel de Engelsen beweren dat de grootste doolhof ter we reld bij Lonleat House ligt. weet men in Ruurlo beter. Met 6185 tegen bijna 10.000 vierkante meter is de 'winst' voor de dool hof in de Achterhoek. Het eeuwfeest van de dwaaltuin wordt groots aangepakt. Op za terdag 6 juli viert het hele dorp feest. Vanaf half twee is er van alles te doen. Niet alleen voor volwassenene, maar ook voor kinderen. Voor een wat mindere dag deze zomer - en waarom zouden die er niet zijn? - is er in het spoorwegmuseum in Utrecht een bij zonder aardige tentoonstelling. 'Uit de kel ders van het Spoorwegmuseum' is de titel en dat is een plek waar normaal gesproken niemand komt. Het Spoorwegmuseum toont bij deze gele genheid een uniek deel van zijn collectie. Een groot aantal modellen die normaal niet bekeken kunnen worden, omdat ze zijn op geslagen in de kelders en depots van het De collectie treinmodellen van het Spoor wegmuseum is zeer divers. Van hele bijzon dere. kostbare en zeldzame exemplaren tot 'huis-tuin-en-keuken' modellen van weinig waarde maar vaak wel met een eigen ver haal. De modellen zijn tentoongesteld in de staat waarin ze werden aangetroffen. Soms nog in hun orginele verpakking of in de kis ten waarin ze werden opgeslagen. Het de cor waarin ze getoond worden sluit daar bij aan: een copie van een depot met maga zijnstellingen, veel spinrag en weinig licht. De hele zomer rijdt er een speciale pendel- trein drie keer per dag van Utrecht CS (10.46; 13.25 en 15.25 uur vanaf spoor 15B) naar het voormalige Maliebaanstation, waarin het Spoorwegmuseum is gevestigd. Het museum is van dinsdag tot en met za terdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De simpelste manier om van het ene naar het andere station te komen is natuurlijk de trein te pakken. In de kortst mogelijk tijd brengt zo'n geel vehikel u naar uw bestemming. Maar het kan ook anders, heel anders. In samenwerking met de Neder landse Spoorwegen heeft de Stichting Lange-Afstand-Wan- delpaden (LAW) een program ma opgezet, waarbij van station naar station kan worden ge wandeld. De tochten, er zijn er in totaal dertig verspreid over heel Ne derland. voeren vooral door na tuurgebieden. Zelfs in de toch drukke Randstad zijn routes uit gezet. Kaartjes met een uitge breide routebeschrijving en veel toelichtingen zijn verkrijgbaar op de stations en voor nadere informatie kunt u zich wenden tot de Stichting IAW, Postbus 433,3430 AK Nieuwegein.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11