Rtv show 'Een mengeling van Normaal en Dutch Boys 'Ik hoef al jaren nauwelijks meer op pad voor orders net klinkt misschien raar, maar ik hou zelf ook niet echt van soaps Het is alleen leuk om er een rol in te spelen (Antonie Ka merling van Goede Tijden Slechte Tijden) nam zelfs een artiestenbureau in de arm om verschillende za ken te regelen. „Want we willen natuurlijk wel optreden. Het is alleen al een 'kick' om dat mee te maken. Maar niet vaker dan een keer per week, denk ik." Voorlopig houdt het koor de boot nog even af. „Wij moeten eerst wat nieuwe nummers in studeren", vertelt Marco Hof, de gitarist van het koor. De koorleden scharen zich rond het biljart in de achterzaal van De Karre. Van biljarten is echter geen sprake, de heren hebben zangrepetitie. Richard van der Zee, die in Tuk en om geving bekendheid geniet als bassist en zanger van het pop groepje Backdoor Lovers, zorgt samen met Marco Hof voor de muzikale begeleiding. 'Het is lekker op de trekker', galmen de koorleden, die even later met veel overtuiging het nummer 'Koekalverij' ten geho re brengen. Toch is Richard niet helemaal tevreden. „Bij deze zin gaan we in toon omlaag, maar we moeten juist omhoog", zegt hij. Voordat het nummer op nieuw wordt ingezet, wordt een rondje bier besteld. Anders dan de zangteksten doen vermoe den, valt het met de biercon sumptie van de heren wel mee. Wat opvalt is dat verscheidene koorknapen de kelen met wat anders dan gerstenat smeren. „We zijn gezelligheidsdrinkers, al halen ook wij wel eens een keer goed door", zegt Henk Kra nendonk. „Zoals heel veel jon gens tussen de achttien en der tig dat doen." Donderdag 27 juni 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPELEN Vormgeving: JAKELIEN PAULUS Tuks mannenkoor zingt heel Nederland plat De twintig leden van mannenkoor 'Kar respoor* uit het Overijsselse dorpje Tuk verval len van de ene in de andere verbazing. Het lied 'Mooi Man', dat vorig jaar september voor de gein op de plaat werd gezet, was in de winter een onver valste kraker in bar-dancings en op feesten in Noordwest- Overijssel en Zuidwest- Drenthe. En nu gaat warempel ook de rest van Nederland plat voor 'Karrespoor'. De Hilver- sumse platenbazen zijn vol lof over het koor. „Een mengeling van Normaal en de Dutch Boys", zeggen ze. Nog meer waardering is er voor de single, die al wist door te dringen tot de Nederlandse Top-40. Zoals dat wel vaker gaat met dingen, die een beetje uit de hand lopen, is het ook in Tuk allemaal als grap begonnen. De jukebox in café De Karre, waar vrijheid, blijheid en gemoede lijkheid heerst, gaf er op een zondagavond zomaar de brui aan. Voor een paar licht aange schoten stamgasten reden ge noeg om zelf maar liedjes te gaan zingen. De heren zongen in streektaal, dat bekte het bes te. De feestvreugde steeg recht evenredig met de bierconsump tie. Om een lang verhaal niet nog langer te maken: het werd een mirakels gezellige avond, die tot in de kleine uurtjes voortduurde. Sinterklaasgedicht Omdat het allemaal bestaande liedjes waren, besloten Henk Kranendonk, Gertjan ter Schure en Richard van der Zee zelf maar eens een lied te compone ren. Terwijl beneden in de kroeg het feest in volle gang was, trokken de drie zich terug op de bovenverdieping. Een half uurtje later was het num mer 'Mooi Man' geboren. „Het is net als het schrijven van een Sinterklaasgedicht", meent Henk. „Het moest over onszelf gaan. Over de kroeg, over ple zier in het leven en over het platteland. En natuurlijk moest de kreet 'Mooi man!' er in, want dat zeggen we hier achter bijna elke zin." Het lied werd in Tuk en om geving een doorslaand succes. Met als hoogtepunt het optre den op het tweede Henkie's Woodstock popfestival, begin augustus in de feesttent op het boerenerf van een van de koor leden. Pas toen ontstond het idee het vrolijke nummer in de Face Sound Studio in Lemmer op de plaat te zetten. Min of meer als verrassing voor pa Kra nendonk, de kroegbaas, die vo rig jaar zijn tweede lustrum vierde als uitbater van snackbar 't Vullende Buikje. 'Wil-Hein- Mus', het nummer op de B- kant, is dan ook een ode aan hem. Er werden vijfhonderd singles geperst, maar die waren binnen een week al uitverkocht. En de aanvragen bleven maar binnen komen. Niet in de laatste plaats dank zij de lokale omroepen in Steenwijk en Weststellingwerf, die het zwarte schijfje grijs draaiden. De single werd zelfs een veel gevraagd verzoeknum mer in dancings te Eesveen, Ru- inerwold en Balkbrug, om maar eens wat plaatsen te noemen. De bezoekers gingen tijdens het nummer zelfs zo uit hun bol, dat het de dienstdoende discjockeys verboden werd de plaat twee keer achter elkaar te draaien. Om te voorkomen dat de zaak werd afgebroken. 'Tekeer gaon' In februari was het dikke pret en vette gein tijdens de zogehe ten 'Genieten-dikke-tietentoer', Het Tuks mannenkoor Karrespoor „Ja, dat is mooi man! Het leven, dat is een groot feest." fotogpd die het mannenkoor tijdens het carnaval op zes podia in de re gio bracht. In ruil voor een potje bier zorgden de twintig koor knapen voor een feeststemming die het best kan worden om schreven met een regel uit het refrein van de hitsingle: Zoep'n as 'n grote en tekeer gaon as 'n beest. Al met al waren er toen zo'n 2500 singles verkocht. Daar zou het dan wel bij blij ven, dacht het vrolijke stel. Tot dat Marco Kranendonk, de tweede zoon van de kroegbaas, het singletje in Hilversum depo neerde. „De mensen bleven maar bellen waarom de plaat nooit op de gewone radio werd gedraaidlegt hij uit. Gestoken in de originele kledij van het Karrespoor zwarte 'Mooi Man'-pet op het hoofd, wit t- shirt, spijkerbroek en klompen aan de voeten stond hij zo doende in de rij tussen al die andere artiesten, die hun plaat jes op het wekelijkse uurtje van de TROS- en Veronica-deejays trachtten te pluggen. „Erik de Zwart van Veronica was direct enthousiast", vertelt Marco. „Hij kende het nummer al. Want in Balkbrug, waar hij regelmatig als deejay optreedt, hadden ze hem de kop al eens gek gezeurd. In Hilversum vin den ze ons nummer wel verfris send, geloof ik. Al die hip-hop- muziek komt ze zo langzamer hand de neus uit, vertelden ze." Ook de TROS pikte de single op en platenbaas Willem van Schijndel, beter bekend als een van de twee Deurzakkers, kreeg er lucht van. Van het een kwam het ander. Het nummer beland de in de Nederlandstalige top- 20. „Het valt nauwelijks nog bij te houden", meldt Henk. „Laatst zijn we met een groepje bij het radioprogramma 'Nederland Muziekland' van Chiel van Praag geweest. En als we willen, kunnen we elke week wel vijf keer optreden, verspreid over het hele land. Maar dat doen we niet. We hebben allemaal ons normale werk. Het moet na tuurlijk wel leuk en gezellig blij ven." Stichting Toch hebben de koorleden het nu, overigens geheel in strijd met de vrijheid-blijheid-ge dachte, door de grote belang stelling wat serieuzer aange pakt. Het mannenkoor is onder gebracht in een stichting en Hoezenfabrikant draait ook in cd-tijdperk op volle toeren ZOGEZEGD STRIPS BOLLEBOOM „Ik vind het doodzonde dat po litici vaak weinig moeite doen om deugdelijk en helder uit te leggen wat er gebeurt. Voor een deel komt dat doordat ze zijn opgesloten in hun eigen krom- spraak." (Tom Elias, presenta tor De Vierde Kamer in TV-ma gazine) „Er bestaat nogal verwarring over de schrijfwijze van IJs(s)el en in een gemeente als Deven ter weten ze daar alles van. Aan de andere kant van de lijn bur gemeester De Waal, die ook op grond van z'n naam er meer van zal weten."(..) „Pardon, het is Waal, zonder de"(..) „Juist. Goedemorgen meneer De Waal, wat doen we voortaan, schrijven we IJs(s)el met een of met twee ss-en?" (Radiopresen tator Hans Zoet in 'Sugar in the Morning' in gesprek met Cees Waal, burgemeester van Deventer) „De verwachte lading kritiek kwam. In het begin trok ik het me niet zo aan, maar op een ge geven moment denk je: die zei kerds allemaal. Bij voorbeeld Astrid Joosten. archieffoto Sietse van der Hoek. Die dorps gek van De Volkskrant die nu al zes maanden over Twin Peaks schrijft waar niemand naar kijkt." (Astrid Joosten in het Al gemeen Dagblad) „Tok, tok, tok, tok, tok, tok, tok." tok, tok, tok, tok, tok, tok, tok." (De debielste STER-reclame, die de toch al niet grote trek in een kipburger radicaal weg neemt) „We gaan u weer veel lol bren gen, want we maken een leuk programma." (Rolf Wouters, presentator van Liefde op het eerste Gezicht) „Ik wil later tegen mijn kinds kinderen kunnen zeggen: kijk dit heeft opa geschreven." (Adriaan van Dis in BRT-talk- show 'Gelieve aan uw toestel te blijven') „Zonder leuke kleren voel ik me een dweil." (Tineke Verburg in Tros-Kontpas) BOES HEINZ JAN RUESINK CORRESPONDENT GPD Het zwarte vinyl lijkt op sterven na dood, inaar Neder lands grootste fabrikant van Ip-hoezen, drukkerij Van de Steeg in Enschede, maakt er altijd nog een miljoen per maand van. Echt bezorgd over het onvermijdelijke einde van de grammofoonplaat is de di rectie ook niet, want vervan gende produkten zijn er al weer volop: laserdiscs, cd's, musicassettes, videocassettes, ze kunnen allemaal in karton worden verpakt. En worden dat ook vaker. Zelfs de plastic ondingen waarin de 'gewone' cd's zijn gehuld, worden hier en daar al vervangen door luxe uitklap-kartons. Van de Steeg draait daarom ook in het cd- tijdperk op volle toeren. Vrijwel iedere Nederlander heeft, zonder het weten, wel een produkt van Van de Steeg in de kast staan: is het niet de succes- Ij) Grease of Warm Aanbevolen, clan is het wel de nieuwste John Lennon cd-box. Sinds Van de Steeg zich in 1970 ging toeleg gen op het maken van lp-hoe- zen, weten zowel de grote pla tenmaatschappijen als de kleine onafhankelijken uit heel Europa het E.nschedese bedrijf te vin den. „Ik hoef tenminste al jaren nauwelijks meer op pad voor orders", glundert directeur Har ry Smit. „In het begin vonden de maatschappijen in Haarlem en Weesp het wel een beetje vreemd, zo'n bedrijf in Ensche de. Maar nu liggen we precies middenin de Europese muziek wereld. Binnen een straal van tweehonderd kilometer rond Enschede worden een paar honderd miljoen cd's per jaar gemaakt. Nou, de hele Europese markt bedraagt momenteel driehonderd miljoen. We zitten hier dus ideaal." Miljoen per maand Van sommige lp-hoezen wordt nu de totale Europese produktie in Enschede verzorgd. Dat laatste lijkt, gezien de alsmaar dalende verkoopcijfers van het zwarte vinyl, misschien weinig voor te stellen. Maar evengoed verlieten vorig jaar achttien mil joen lp-hoezen het bedrijf. „Dit jaar zal dat voor het eerst lager zijn, maar we maken hier elke maand nog evenveel lp-hoezen als er in Nederland dit hele jaar worden verkocht, namelijk één miljoen", zegt Smit. Voor cd's maakt Van de Steeg de kartonnen hoesjes van de (maxi)-singles. Bij cd-boxen kan dat de hele Europese of zelfs wereldwijde oplage zijn. „Want De Ip's zijn op hun retour maar hoezenfabrikant Van de Steeg heeft werk zat. foto cpd ik kom ze overal tegen", licht Smit toe. „Als ik eens in Japan in een winkel kom, herken ik ze direct. Hé, denk ik dan, die is bij ons gemaakt." Lp blijft nog De cd-verpakkingen hebben bij Van de Steeg vorig jaar voor het eerst de lp-hoezen in omzet voorbijgestreefd. Volgend jaar zal het aandeel van de lp-hoes in de omzet van Van de Steeg nog maar een kwart bedragen. Smit durft echter niet te voor spellen wanneer de laatste lp- hoes het bedrijf verlaat, „want ook bij de introductie van de cd acht jaar geleden werd gesteld dat er in 1990 geen lp meer zou worden verkocht. Nou, vorig jaar werden er in Europa nog 200 miljoen geperst. En je ziet dat sommige Ip's juist heel goed verkocht worden omdat de pla tenkoper tegenwoordig keus moet maken uit een minder groot aanbod." Ook worden door de 'ope ning' van het Oostblok weer veel hoezen van oude succes- lp's herdrukt. Daarvoor beschikt Van de Steeg over een litho-ar chief van 20 000 titels. De druk persen voor de lp-hoes hoeven dus nog niet op de schroot hoop, al was het maar omdat de in opmars zijnde laser-disc in een zelfde soort hoes moet. De directeur voorspelt dat ook meer cd's in karton zullen worden verpakt. „Ik zeg dat niet omdat wij die verpakkingen zelf maken, maar veel mensen vin den die plastic cd-doosjes toch maar ondingen en slecht voor het milieu." Wat Van de Steeg in de kaart speelt, is dat het bedrijf licentie houder is van het Amerikaanse Digipak. Dat is een gepaten teerd ontwerp voor een uit vouwbare karton-verpakking. Die biedt de winkelier betere presentatie-mogelijkheden, de ontwerper kan zich er (eindelijk weer eens) op uitleven en voor de consument is het een aardig hebbeding. „En als één band er mee begint, willen ze het alle maal", zegt Smit. Tot zijn genoegen heeft Sting in Amerika voor zijn cd The Soul Cages deze verpakking ge kozen, in plaats van de grote, grondstoffen-verslindende je- wel-box. „En omdat de dollar begin dit jaar laag stond, is die verpakking hier op grote schaal geïmporteerd. Nu komt er uit de handel veel navraag naar." Op veel cd-hoezen prijkt daar om nu de naam van de Europe se licentiehouder: „Digipak ma nufactured by Van de Steeg, Holland, under license from AGI, USA." Ontwerpen Hoewel de cd door het kleine formaat een ramp voor het oog (en de ontwerpers) is, begint dat dankzij het karton te veran deren, aldus Smit. Hij laat daar bij verschillende (voorontwer pen zien van wat met karton al lemaal mogelijk is. Ook het combineren met andere materi alen, zoals kunstgras of fluweel, hoort daarbij. Smit constateert dat de cd-hoes daarmee dezelf de ontwikkeling meemaakt als de lp na de jaren zestig. Vanaf die tijd verschenen ook steeds fraaier uitgedoste hoezen, met ritsen, 3-D effecten, bijzondere vormen en van pakpapier. De ironie wil dat de lp nu juist min der luxe wordt (dubbel-LP's krijgen bijvoorbeeld geen uit- klaphoes meer), omdat de maatschappijen het vinyl alleen nog maar beschouwen als een noodzakelijk en lastig bijpro- dukt. Van de Steeg heeft de nodige ervaring opgedaan met bijzon dere lp-hoezen: „Speciaal uitge- stansde vormen, pop-up's en meerkleurendrukken in glans- mat, reliëf en goud. We hebben het allemaal in huis. Dat is ons sterke punt. Wij leggen ons toe open investeren veel in speciale produkties." Maar dan wel volgens stan- daardmaten, voegt hij er direct aan toe. Juist omdat de hoezen en verpakkingen dezelfde afme tingen hebben, kan Van de Steeg „desnoods binnen een dag" aan wensen van de op drachtgever voldoen. Enige voorzichtigheid neemt hij daar bij wel in acht, want Smit wil eerst onderzoeken of de pro duktie wel legaal is. De audio- en videowereld kent namelijk nogal wat piraten. „Zo kwam er eens een vrachtwagen vol onaf gewerkte hoezen voorrijden, maar de papieren bleken on danks eerdere toezeggingen niet in orde. We zijn er toen niet aan begonnen, want waarom zou ik mijn relatie met grote op drachtgevers op het spel zetten? We hebben het niet nodig en ie dereen moet hier zo kunnen binnenlopen, zonder dat we wat moeten wegmoffelen." Toch haalt Smit een hoes uit de la die de markt nooit heeft gehaald. Het gaat om de lp Ur- banusjes die een vroegere manager van de Belg op de markt wilde brengen. De zaak bleek niet kosher, zodat hoes en plaat elkaar nooit hebben ont- Smit verwacht dat de cd- markt binnen enkele jaren zal stabiliseren, zodat hij zijn pro- dukten-pakket heeft verbreed om de omzet (nu elf miljoen per jaar) niet te laten stagneren. Het eind daarvan is nog niet in zicht. Want, zegt hij, wijzend naar de produkten die hij op zijn bureau heeft uitgestald: „Van al die produkten hier maakten we er drie, vier jaar ge leden nog niet één."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6