Buitenland Jeltsin ligt dwars bij Unieverdrag F -^ff! lp Fii Br Kuwayti's boos over omzetten doodstraffen f ^jl SE "V' MacSharry: Landbouwprijzen omlaag Helpers spion vrijgesproken Helft van Politburo in Vietnam opgestapt Thatcher 'helpt' Major 'Eskaders doodden 47 Palestijnen' Donderdag 27 juni 1991 Redactie: 023-150225 N PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vomigeving: HANS BOEZEL1JN HERVORMINGSGEZINDE Sovjet politici, onder leiding van oud minis ter van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze, willen een democrati sche partij oprichten die landelijk met de communistische partij moet kun nen wedijveren om de macht United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Walesa spreekt opnieuw veto uit De Poolse president Lech Walesa heeft gisteren opnieuw zijn ve to uitgesproken over het wetsontwerp voor een nieuwe kieswet dat het parlement heeft opgesteld. „Ik weiger deze wet te onder tekenen. Ik eis dat deze opnieuw door het parlement gaat", al dus Walesa in een brief aan het parlement. Bij het conflict gaat het er vooral om of de kiezers bij de in oktober geplande verkie zingen op het stembiljet de naam van de kandidaten moeten aankruisen, zoals het parlement wil, of die van de partijen, waar Walesa voor is. Artsen wilden Castro vermoorden In de Cubaanse hoofdstad Havana is gisteren een proces geëin digd tegen twee artsen, die plannen hadden om president Fidel Castro te vermoorden. Tot de aanslag, die vorig jaar september had moeten plaatsvinden, is het echter nooit gekomen. De twee samenzweerders werden voortijdig verraden. De artsen hadden de Cubaanse leider met dynamiet willen opblazen. Dat had moeten gebeuren tijdens een bezoek van Castro aan het Neuro logische Instituut, waar beide wetenschappers werken. De open bare aanklager eiste respectievelijk achttien en tien jaar cel. Bin nen veertien dagen doet de rechtbank uitspraak. Albanië versoepelt visumbeleid Voor buitenlanders wordt het binnenkort eenvoudiger Albanië binnen te komen. Op regeringsniveau in Tirana wordt thans ge werkt aan een versoepeling van het visumbeleid. Buitenlanders die een bezoek willen brengen aan de Balkanrepubliek, kunnen dan aan de grens een in- en uitreisvisum krijgen. Tot nu toe werden aanvragen voor visa door de ambassades van Albanië in het buitenland afgehandeld. Met deze moeizame waren vaak vijf tot zes weken gemoeid. Samenwerking Oromo's in Etiopië Aan de vooravond van een conferentie over de politieke toe komst van Etiopië hebben vier Oromo-bevrijdingsbewegingen die in het westen van Etiopië actief zijn, een samenwerkingsak koord gesloten. De groeperingen hebben verklaard als een ge sloten front te zullen optreden op de conferentie die maandag in Addis Abbeba moet beginnen. De Oromo-oppositiegroepen ho pen hierdoor hun positie te versterken en hun doel, zelfbeschik king voor de Oromo's, dichterbij te brengen. De in West-Etiopië wonende Oromo's maken eenderde van 's lands bevolking uit. Het akkoord werd bereikt na besprekingen in de Sudanese hoofdstad Khartoum. President Taylor niet vergiftigd De voormalige Amerikaanse president Zachary Taylor blijkt 141 jaar geleden toch niet te zijn vergiftigd met arsenicum, zo heeft een lijkschouwer in de Amerikaanse stad Louisville gisteren meegedeeld. De theorie dat Taylor door vergiftigd fruit om het leven zou zijn gebracht, is daarmee van de baan. De lijkschou wer, George Nichols, verklaarde dat weliswaar sporen van arse nicum in de botten van Taylor zijn gevonden, maar dat de hoe veelheid niet genoeg was om te concluderen dat Taylor vergif tigd zou zijn. Twee weken geleden werd het graf van de twaalfde president van de Verenigde Staten geopend omdat de historicus Clara Rising, die aan een biografie over Taylor werkt, meer dan gegronde vermoedens had dat hij om het leven zou zijn ge bracht wegens zijn weerstand tegen de slavernij in de zuidelijke staten destijds. Rusland, Oekraïne en Kazachstan drijven Gorbatsjov in het nauw Sovjet-president Gorbatsjov ligt weer eens in de clinch met zijn Russische ambtgenoot Jeltsin. Net als de Oekraï ne en Kazachstan weigert Jeltsins republiek Rusland het ontwerp-Unieverdrag te ondertekenen. Daardoor wordt het steeds onwaarschijnlijker dat nog deze zomer de ge boorte kan worden gevierd van een nieuwe Sovjetunie: een federatie van soevereine staten. MOSKOU» HANSGELEUNSE CORRESPONDENT Gorbatsjov bereikte in april met negen van de vijftien Sovjet-re publieken een principe-akkoord (het zogeheten negen-plus-een akkoord) over het ontwerp- Unieverdrag. De drie belang rijkste republieken willen echter niet tekenen, omdat het Krem lin naar hun mening te veel be voegdheden blijft houden. Jeltsin zei gisteren in zijn eer ste rede voor het Russische par lement na zijn verkiezing tot president dat er nog belangrijke meningsverschillen liggen met het Kremlin. Hij noemde onder meer de verdeling van macht, de vraag wie gerechtigd zijn tot ondertekening van het Uniever drag en een nieuw systeem van belastingheffing. De Oekraïnse parlements voorzitter Leonid Kravtsjoek, een communist, vindt het idee van een federatieve staat te ver gaan. De Oekraïne, zo zei hij in een confederatie, met een cen traal gezag dat slechts coördine rende taken heeft. Het Oekraïn se parlement, waarin de onaf hankelijkheidsbeweging Roech een dominante rol speelt, zal de komende dagen over het ont werpverdrag debatteren. In de drie genoemde repu blieken is het door het Kremlin voorgestelde belastingsysteem de grote steen des aanstoots. De republieken willen zelf belasting heffen en een vast percentage van de opbrengst afstaan aan 'het centrum'. Gorbatsjov is voorstander van een systeem van plaatselijke, republikeinse én federale belastingheffing. De inkomsten voor het cen trale gezag moeten in dat geval komen uit de belastingpennin gen van bedrijven. Maar Jeltsin zei gisteren dat wanneer dit sys teem wordt ingevoerd, de repu blieken niet eens weten hoeveel geld het Kremlin aan de bedrij ven onttrekt. Soortgelijke gelui den kwamen er uit de Oekraïne en Kazachstan. De ondertoon is dat deze vorm van belastinghef fing het Kremlin veel te veel economische macht geeft. Speciale eenheden van het Sovjet ministerie van binnenlandse za ken, de zogeheten „zwarte baret ten", hebben gisteren ruim twee uur lang de telefooncentrale in Vilnius, de hoofdstad van Litou wen, bezet gehouden. Gedurende die tijd was de Baltische republiek van de rest van de wereld afgeslo ten. Zo'n dertig zwaarbewapende leden van dit speciale elite-com mando dwongen de medewerkers het vier verdiepingen hoge ge bouw te verlaten. Volgens de commandant van de „zwarte ba retten" was de actie gericht op het zoeken naar wapens en had Sov jet-president Gorbatsjov toestem ming gegeven. De militairen heb ben in het gebouw munitie en slaghoedjes gevonden. Eerder dit jaar hadden Sovjet-troepen tijde lijk een aantal gebouwen in Litou wen bezet en bestormd nadat de Baltische republiek zich onafhan kelijk had verklaard. Hierbij vielen zeker elf doden en liepen honder den mensen verwondingen op. De afgelopen weken vielen de „zwar te baretten" een aantal Litouwse grensposten aan. FOTO AFP v USINAVICHIUS Landbouwschap vindt voorstellen onaanvaardbaar CORRESPONDENT Europees landbouwcommissa ris Ray MacSharry blijft bij zijn voorstellen om de garantieprij zen voor graan, rundvlees en melk de komende jaren dras tisch te verlagen. Als zijn voor stellen door de Europese Com missie en later de EG-land- bouwministers worden overge nomen, zullen de Nederlandse boeren er in inkomen op ach teruit gaan. Het Land bouwschap vindt de voorstellen onaanvaardbaar. De Neder landse boeren dreigen erdoor met 20 procent in hun inkomen op achteruit te gaan. De Ier MacSharry vindt dat de door de EG gegarandeerde op- koopprijs voor graan met 35 procent omlaag kan en die van (rund)vlees met 15 procent, ter wijl de melkquota met 10 pro cent zouden moeten worden verlaagd. Boeren die daardoor in moeilijkheden komen, moe ten financiële steun krijgen. MacSharry vindt dat beter dan het subsidiëren van de produk- tie via garantieprijzen. Door dit beleid moeten de grote, goedlopende bedrijven (zoals in Nederland) inleveren, en worden de kleine bedrijfjes in vooral Zuid-Europa ge steund. Voorts wil MacSharry vervroegde pensionering (55 jaar) voor boeren en een ver plichte braakleggingsregeling. De voorstellen vormen de kern van een pakket maatregelen ter hervorming van het gemeen schappelijk landbouwbeleid van de EG. Dit najaar moeten daar over besluiten vallen. Doel is het enorme beslag van de landbouwuitgaven op het EG-budget te verminderen en de prijzen van de EG-land- bouwprodukten meer in over eenstemming te brengen met die op de wereldmarkt. Nu gaat ruim 75 miljard gulden per jaar op aan landbouwsubsidies. LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Een Britse rechtbank heeft gis teren de twee vredesactivisten vrijgesproken die 25 jaar gele den meesterspion George Blake hielpen ontsnappen. De beide mannen, Patrick Pottle (52) en Michael Randle (57). hadden openlijk bekend Blake te heb ben geholpen. De 12-koppige jury van de Old Bailey in Lon den oordeelde echter dat zij on schuldig waren. Pottle en Randle zaten des tijds met George Blake in de ge vangenis. De beide vredesacti visten waren tot 18 maanden cel veroordeeld wegens de be zetting van een Amerikaanse militaire basis in Engeland. Bla ke zat zijn 42 jaar uit wegens hoogverraad. Ze vonden dat een zo langdurige celstraf „inhu maan" was en besloten Blake te helpen. Blakes moment kwam in ok tober 1966. Met behulp van een touwladder klom hij over de ge vangenismuur, waar Pottle en Randle en nog een derde, in middels overleden helper ston den te wachten. Vrijwel onmid dellijk begonnen de wildste ver halen de ronde te doen. Blake zou door een KGB-commando zijn bevrijd en naar de Sovjetu nie zijn gesmokkeld. Britse dub belagenten zouden Blake heb ben geholpen. Maar enkele jaren geleden onthulden Pottle en Randle de werkelijkheid, die heel wat pro zaïscher was. In een gerucht makend boek (The Black Esca- '70 bekend dat zij achter de ont snapping zaten. Om politieke redenen zou toen echter niet tot vervolging zijn ov ergegaan. Na dat zij hun boek hadden gepu bliceerd, werden zij. opnieuw om politieke redenen, voor het gerecht gedaagd. pe - How We Freed George Bla ke and Why) vertelden zij het hele verhaal. Volgens bejde ge daagden was in justitiële krin gen al in het begin van de jaren De beide mannen voerden tij dens de 8-daagse rechtszaak hun eigen verdediging, die zij gisteren afsloten met een vlam mend betoog. Zij gingen ervan uit dat zij van de rechtbank rechtstreeks de gevangenis in zouden gaan. Maar na drie uur overleg kwamen de juryleden de rechtszaal binnen en spra ken hun unanieme vonnis uit. „God zij dank kent het Brit se gerechtelijk systeem onaf hankelijke juryleden", sprak Randle. „Hun vonnis toont dat zij het licht zijn dat de lamp der vrijheid brandende houdt". KORT NIEUWS DE NIEUWE PREMIER van In dia, Narasimha Rao, heeft giste ren in New Delhi zijn rivaal in de Congresparij, Sarad Mawar, benoemd tot minister van de fensie in zijn minderheidskabi- L1BIE HEEFT gisteren de be schuldiging van de mensen rechtenorganisatie Amnesty In ternational als zou het minstens 467 politieke gevangenen vast houden, tegengesproken. Libië zou bereid zijn met Amnesty sa men te werken zodat „correcte informatie" kan worden verza meld. DE ZEVEN BELANGRIJKSTE industrielanden (G-7) zullen op hun jaarlijkse topconferentie van half juli in Londen een pro gramma voor schuldverlichting voor de armste landen.bekend maken ten bedrage van dertig miljard gulden. Dit heeft de Britse krant The Guardian giste ren gemeld. Onenigheid bij Algerijnse FIS ALGIERS «AP-GPD Drie leiders van het Algerijnse Islamitische Reddingsfront (FIS) hebben hun volgelingen via de televisie opgeroepen niet langer naar partijvoorzitter Madani te luisteren, die een „gevaar voor de moslims" zou zijn. De lei ders riepen op tot een dialoog met de overheid om „bloed van moslims te sparen". De scheu ring binnen het front volgt na nieuwe onlusten eerder deze week, waarbij minstens 7 doden en 34 gewonden zijn gevallen. In Algiers was het gisteren ove rigens weer rustig. De critici maakten duidelijk dat het FIS alleen met de rege ring om de tafel gaat zitten als de noodtoestand is opgeheven, opgepakte fundamentalisten zijn vrijgelaten en de 12.000 ar beiders hun baan terug hebben die zij kwijtraakten na een sta king waartoe de partij eind mei had opgeroepen. SINGAPORE» BOB MANTIRI Meer dan de helft van het der tien leden tellende Politburo van de communistische partij in Vietnam is opgestapt om plaats te maken voor jongere leiders in de partijtop. Onder meer zijn partijleider Nguyen Van Linh, minister van buiten landse zaken Nguyen Co Thach, minister van binnenlandse za ken Mai Cho To en president Vo Chi Chong opgestapt. De ingrijpende veranderingen in het Politburo en het Centraal Comité zijn gisteren in Hanoi bekendgemaakt tijdens het ze vende partijcongres van de communistische partij. Diplo matieke waarnemers noemden deze bijeenkomst de „belang rijkste" in de geschiedenis van de Vietnamese communistische partij. Partijleider Nguyen Van Linh is opgevolgd door de huidige premier Duo Moi, een voor stander van geleidelijke hervor mingen. Moi is een partijvete raan. Minister van buitenlandse zaken Nguyen Co Thach is afge treden vanwege kritiek op zijn beleid ten aanzien van China en de Verenigde Staten. Hij zou er niet in zijn geslaagd de betrek kingen met deze twee landen te normaliseren. De gemiddelde leeftijd van de jongere leiders, van wie ver- scheidenen uit het vroegere Zuid-Vietnam komen, zou vijf tig jaar zijn. De nieuwe leden van het Politburo zijn jonge technocraten en intellectuelen, die zich in de partij verdienste lijk hebben gemaakt. Ze zijn al lemaal voorstanders van de do minerende rol van de partij. Evenals hun voorgangers zou den deze jongere leiders van mening zijn, dat alleen een ster ke partij Vietnam door de markt-georiënteerde hervor mingen kan loodsen, zonder dat van het rechte socialistische pad wordt afgedwaald. Thatcher herhaalde haar be zwaren tegen verdere Europese samenwerking. U bent niet ge kozen om uw macht over te dragen aan Brussel, zo hield ze de Lagerhuisleden voor. „Som mige federalisten wenden voor Europeser te zijn dan wij. Dat is niet het geval. Ze zijn alleen meer federalistisch". Merkwaardig genoeg kon zo wel Thatcher als haar grote te genstrever en voorganger Edward Heath zich ogenschijn lijk vinden in het beleid van de regering-Major. Minister Hurd (buitenlandse zaken) volbracht dat wonder door aan het begin van het Lagerhuis-debat niets uit te sluiten maar ook niets in te calculeren. „We hebben rede nen om sceptisch te zijn over een Europese munt", sprak Hurd. „Het zou echter dwaas zijn nu al de deur dicht te gooi- Geduldig wachten broer en zus, half verscholen achter de rug van hun moeder, in het Fi- lipijnse vluchtelin genkamp Aquino op het uitdelen van eten. De kin deren zijn gevlucht voor het geweld van de vulkaan Pi- natubo, die twee weken geleden tot uitbarsting is ge komen. FOTO AP JEFF WIDENER THE INDEPENDENT-AP Undercover-eenheden van het Israëlische leger zijn verant woordelijk voor de dood van 47 Palestijnen in de door Israël be zette gebieden. Dat staat in een gisteren uitgebracht rapport van het Palestijnse Informatie centrum voor Mensenrechten. De militairen die deel uit maakten van de undercover eenheden opereerden ver momd als Palestijnen en infil treerden in Palestijnse gemeen schappen in de bezette gebie den, aldus het rapport. Het be staan van dergelijke eenheden werd vorige week vrijdag ont huld in een Israëlisch televisie programma. Het dagblad Yedioth Ahro- noth meldde gisteren dat een luitenant-kolonel en een luite nant, beiden deel uitmakend van een undercover-eenheid, terecht zullen moeten staan in verband met de dood van een Palestijnse demonstrant in het vluchtelingenkamp Bureij, in de Gaza-strook. De luitenant-kolo nel moet zich verantwoorden voor het feit dat hij zijn mindere ten onrechte het bevel heeft ge geven te schieten: de luitenant moet terecht staan omdat hij een illegaal bevel heeft opge volgd, aldus het dagblad. De rechtszaak komt voort uit een incident op 4 oktober 1989. Volgens Arabische bronnen zou een groepje geheim agenten zich in hinderlaag hebben ge legd voor twee gemaskerde Pa lestijnen, die blijkbaar voor hun aandeel in de intifidah werden gezocht. Volgens deze bronnen werden dc twee verrast door de soldaten die het vuur op ze openden. De 22-jarige Mah moud Abu Simla werd gedood door een schotwond aan zijn hoofd en in de ongeregeldhe den die daarop volgden raakten 23 mensen gewond. Volgens het Palestijnse Infor matiecentrum voor Mensen rechten werd de tweede man, Mohammed Darwish Makadnii. ook tijdens het incident gedood. Zijn lichaam zou meer dan twintig kogelwonden tonen. De luitenant-kolonel die het bevel voerde over de eenheid en een reserve luitenant die geen van beiden met name worden genoemd, zullen waarschijnlijk in augustus voor de militaire rechter in Tel Aviv moeten ver schijnen. CORRESPONDENT Margaret Thatcher heeft giste ren haar steun betuigd aan het EG-beleid van haar opvolger John Major. In een geruchtma kende rede tot het Lagerhuis verbond de Britse ex-premier echter zulke harde voorwaarden aan haar steun dat deze meer weg leek te hebben van een do delijke omhelzing. Thatcher drukte Major op het hart het komende weekeinde tijdens de EG-top in Luxemburg pas op de plaats te maken. Vol gens de ex-premier is er geen enkele noodzaak akkoord te gaan met een verdere monetai re en politieke eenwording van Europa. „Een Europese munt is niet slechts een praktische kwestie, maar een principiële. Dat is waarom ik er niet in ge loof', aldus Thatcher. KUWAYT-STAP TACO SLAGTER CORRESPONDENT Tot verslagenheid van veel Kuwayti's en tot grote vreugde van met name Palestijnen en Jordaniërs zijn alle doodvonnissen tegen collaborateurs in Kuwayt omgezet in gevangenisstraffen. Dat heeft het ministerie van justitie in Kuwayt gisteravond officieel meegedeeld. Vermoedelijk krijgen de veroordeelden nu een le venslange gevangenisstraf opgelegd. In totaal waren 29 verdachten, onder wie Palestijnen, Jordaniërs, haakse Kurden en statenloze bedoeïnen tot de strop veroor deeld. Een militaire rechtbank bevond hen schuldig aan het helpen van de vijand op allerlei manieren. Zo kregen zes journalisten de doodstraf omdat zij onder de bezetting voor een pro-Baghdad-krant hadden gewerkt. Op de procesvoering die vorige maand was begon nen, heeft de internationale gemeenschap ernstige kri tiek geleverd. Westerse waarnemers als diplomaten, buitenlandse journalisten en mensenrechtenorganisa ties waren unaniem van mening dat van een eerlijk proces geen sprake was. De bezwaren van de westerse critici richtten zich ook op de strafmaat. Zo kreeg een man die een t-shirt droeg met een portret van de Iraak- se dictator Saddam Hussein vijftien jaar gevangenis straf en kreeg een zangeres voor haar optreden in Ku wayt onder de beeltenis van Saddam levenslang. Na de kritiek uit het buitenland benoemde de emir een panel van drie rechters, allen leden van het Hoog gerechtshof, om alle zaken nog eens onder een ver grootglas te leggen. Afgelopen dinsdag was deze rech terlijke commissie met haar werk klaar en reisde direct naar Londen om kroonprins en premier Saad al-Sabah van advies te dienen. De prins had in Londen een pri- vé-ontmoeting met premier Major. Volgens woordvoerders op het ministerie van justitie in Kuwayt-Stad zou de kritiek van het panel op de be wijsvoering bij de kroonprins de doorslag hebben gege ven de doodstraffen in detentie om te zetten. Gister avond konden dezelfde zegslieden nog niet zeggen of de herijking van alle vonnissen ook tot strafverminde ring zal leiden voor de veroordeelden die onevenredige lange gevangenisstraffen kregen opgelegd. Kuwayti's hebben over het algemeen zeer telcurge steld op de genade van de prins gereageerd. „Ik dacht", zei een Kuwayti in de kome-shop van het Internatio nal-hotel in de hoofdstad, die per se anoniem wilde blijven, „dat Kuwayt die internationale druk zou weer staan. Begrijpt dan niemand dat wc vreselijk onder die Irakezen hebben geleden, cl.it on/e vrouwen /i|ii ver kracht, vermoord en hun lichamen in de dierentuin voor de leeuwen zijn gegooid? Kuwayt is blijkbaar te klein en te kwetsbaar om zelf te mogen uitmaken hoe het haar oorlogsmisdadigers wil bestraffen".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5