Binnenland Historicus bepleit streng beleid op gebied illegalen 'Demente bejaarden worden te veel met een pilletje gesust' Van den Broek leeft op in rol als EG-voorzitter Donderdag 27 juni 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER AAARGOT KLOMPMAKER Vormgeving: HANS BOEZELUN 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). 'Toestroom buitenlanders is vrijwel niet te stuiten' UTRECHT THEO HAERKENS „Voor illegale vreemdelingen is geen plaats meer. De overheid moet een streng beleid formule ren om sociale problemen te voorkomen. Er zijn hier zat mensen, eerder te veel. Zeker gezien de moeizaam functione rende arbeidsmarkt staat nie mand te trappelen om hon derdduizenden mensen op te nemen, die die problemen al leen maar verergeren." De Utrechtse historicus dr. M. Van Rossem vindt het terecht dat de politiek zich druk maakt over de aanwezigheid van dui zenden illegale vreemdelingen in ons land. Dat had veel eerder moeten gebeuren. „Duizenden mensen met andere leefge woonten, een andere taal, ande re godsdienst en een gebrekkige opleiding integreren is nu een maal niet zo gemakkelijk als een handjevol Deense topvoetbal- Iers of een paar blanke compu terspecialisten." Globaal gesproken heeft tien procent van de Westeuropanen geen werk. En dat zegt genoeg over de kansen van immigran ten uit Noord-Afrika of Oost- Europa, die nauwelijks zijn toe gerust om zich in deze samen leving op de been te houden. Van Rossem vindt het dan ook niet gek dat de Amsterdamse politiecommissaris Nordholt onlangs waarschuwde voor ras- senrellen in navolging van on geregeldheden in Italië, Frank rijk en België. „Omdat de Centrumpartij ja ren geleden al wees op proble men door de grote toestroom van buitenlanders, durven wij er nu niet meer over te praten", zegt Van Rossem. „Nou, als zij dat als eerste aan de orde heb ben gesteld, mogen ze dat vaan tje hebben." Verder geeft hij Janmaat en de zijnen geen kre diet. „Ze hebben problemen op racistische wijze aangekaart en wekten de indruk dat die mor gen als een lawine over ons heenkomen. Maar daar is na tuurlijk geen sprake van." Ruw geschat zijn er in ons land honderdduizend illegalen en in heel West-Europa onge veer een miljoen. „Met de be volkingsexplosie in Noord-Afri ka en het slechten van het IJze ren Gordijn, worden dat er al leen maar meer als je niets doet." Maar in zijn eentje kan Nederland de toestroom niet beperken. De open grenzen in Europa maken internationale afspraken noodzakelijk. Het verwijt van Groen Links dat de regeringspartijen CDA en PvdA een heksenjacht openen op illegalen, vindt hij onzin. „Daar is geen sprake van. Het is heel mooi dat Groen Links er zulke humane principes op na houdt. Maar waar ligt de grens? Gaat die partij wel aan de bel hangen als het er een half mil joen zijn?" Ingrijpen is dus onvermijde lijk. Goed beleid houdt rekening met het slechte in de mens. Gretig, en met nauw verholen vrolijkheid verwijst de weten schapper naar het beleid rond de maximumsnelheid. „Vol strekt onuitvoerbaar! Zo moet het dus niet." Illegalen weren van de West- europese vleespotten kan alleen maar met ingrijpende maatre gelen. De vraag is alleen welke. De VS hadden in de jaren ze ventig zo'n veertien miljoen im migranten, waarvan de helft il legaal was. Om daar een halt aan toe te roepen, is in het be gin van de jaren tachtig een ge neraal pardon afgekondigd, waarna strenge controle volgde. Maar vergeefs. „Zelfs het gigan tische hek bij de Rio Grande, die het zuiden scheidt van de arme Middenamerikaanse landen, kon de toestroom niet stop pen." Met intolerantie heeft het we ren van illegalen niets te maken. Trouwens, Van Rossem heeft toch al niet zo'n hoge pet op van de vermeende tolerantie in ons land. Geamuseerd legt de historicus uit dat het in de zes tiende en zeventiende eeuw he lemaal niet zo moeilijk was de Vlamingen die hierheen vlucht ten in de armen te sluiten. Zij integreerden gemakkelijk en le verden net als de Hugenoten eerder een bijdrage aan de wel vaart dan dat ze er door werden aangetrokken. Kleine minderheidsgroepen worden nog wel geaccepteerd, maar als ze uitdijen, verandert dat. Zeker als ze zich niet aan passen en uit statistieken blijkt Een overvolle wachtkamer op het bureau v dat ze meer dan gemiddeld werkloos zijn of terechtkomen in de criminaliteit. Dan zijn de grenzen bereikt en is er gewoon een probleem. „Ik garandeer dat met de ongebreidelde groei van het aantal illegalen de into lerantie vanzelf komt. Daar is Nederland heus r Het gaat hem veel te ver om een parallel te trekken tussen de huidige ontwikkelingen en de opkomst van het nazisme en jo denhaat in het Duitsland van voor de oorlog. De onderzoeker vindt de parallel zelfs ronduit verwerpelijk. „De Duitse joden waren in tegenstelling tot de mensen uit Afrika en Oost-Eu ropa, volledig geïntegreerd in de samenleving." In wezen speelt racisme geen rol bij de problemen met de groei van het aantal illegalen, analyseert hij. „We willen die groei tegenhouden, maar nie mand wil ze doodschieten of op een platbodem naar het mid den van het IJsselmeer brengen om ze overboord te zetten. Het gaat ook niet aan om mensen die al jaren hier wonen nog het land uit te zetten. Het zou na tuurlijk het beste zijn om de omstandigheden elders in de wereld zo te verbeteren dat er minder reden is hierheen te ko men. Uiteindelijk is iedereen beter af als de problemen niet uit de hand lopen. Ook de legale vreemdelingen, ja." Deskundige bepleit meer aandacht voor wensen ouderen SON EN BREUGEL MAURICE WILBRINK „Pubers van 17 jaar, nog volop worstelend met hun eigen leef tijdsproblemen, worden geacht in verpleeghuizen te werken met mensen die door de sa menleving zijn opgegeven. Jon ge schoolverlaters moeten de menterende bejaarden verzor gen. Een groep met het stempel 'afgetakeld, niets meer mee te beginnen'. Als zij niet goed wor den begeleid, kunnen gemakke lijk wantoestanden ontstaan". Inge Fleischeuer, hoofd van de socio-therapeutische dienst van psycho-geriatrisch ver pleeghuis de Lucia Stichting in Breda, zou willen dat de samen leving oude, gebrekkige of de menterende mensen eens nor maal tegemoet treedt. Ze stoort zich eraan dat deze groep vaak wordt behandeld als kasplanten zonder emotie, zonder verleden en zonder eigen wil. Het verbaast de psycho-ge- rontologe niet dat er af en toe berichten in de krant staan over misstanden in verpleeghuizen. Zoals vorige week toen bekend werd dat demente bejaarden in een tehuis in Beilen jarenlang geestelijk en lichamelijk werden mishandeld. „Ik denk dat dat geval niet op zichzelf staat". Toen Fleischeuer, tevens be stuurslid van de sectie ouderen- Inge Fleischeuer: „Als demente bejaarden normaal worden behandeld, zijn ze ook minder lastig voor het per soneel". .foto gpd psychologie van het Nederlands der het personeel om de kwali- autoriteit is, langs de bedden Instituut van Psychologen, vorig teit van de zorg te verbeteren, loopt en pillen voorschrijft", jaar werd aangesteld in Breda, „In veel gevallen zijn verpleeg- Leerling-verpleegkundigen streefde het verpleeghuis naar huizen nog te zeer behandelin- worden nog altijd heel taakge- een mentaliteitsverandering on- stituten, waar een medicus de richt opgeleid: bedden opma ken, mensen aankleden en hel pen bij het eten. Het verpleeg huis in Breda koos echter voor een benadering die meer op de bewoners is gericht. Het team van verpleegkundigen kreeg meer verantwoordelijkheden. „We zijn verder met een pro ject begonnen, waarbij we kin deren uit de crèche van het te huis in groepjes bij de bejaar den laten spelen. Het blijkt dat de bewoners heel spontaan op die kleintjes reageren. Omge keerd is dat ook zo: kinderen zien demente bejaarden niet als oude mensen in een aftake lingsproces. De ouderen krijgen het gevoel dat ze nog echt le ven," zegt Fleischeuer. Als demente bejaarden nor maal worden behandeld, zijn ze ook minder lastig voor het per soneel. „Als een bewoner on rustig is en voortdurend om aandacht vraagt, dan kun je hem vastzetten in een 'diepe stoel, waar hij niet meer uit komt. Daar lok je mee uit dat zo iemand steeds agressiever wordt. Vaak besluit men dan over te gaan tot een pilletje om de patiënt rustig te krijgen". „Maar je kunt veel beter tijd uittrekken om uit te vinden waarom iemand zo onrustig wordt. Waarom zegt hij dat hij naar huis wil? Wat is er in de omgeving dat hem opgewon den maakt? Als je laat merken dat je daar aandacht voor hebt, dan weet zo'n bewoner dat hij serieus wordt genomen en zal hij zijn verzet sneller laten va- Maggi Moderne verpleeghuizen ken nen uitgebreide dossiers, waar in de individuele wensen van bewoners staan beschreven. Met sommigen moet iedere dag tien minuten buiten worden ge wandeld. Een mevrouw wil graag maggi in haar soep. Bij een meneer moet tijdens het eten de beker aan zijn rechter kant staan, omdat hij zijn lin kerhand na een verlamming niet goed kan gebruiken. Het zijn kleine dingen, maar ze ver eisen aandacht en organisatie vermogen van het personeel. Het management van een verpleeghuis moet daarbij het goede voorbeeld geven. In het veipleeghuis De Altingerhof te Beilen heeft het management wat dat betreft echter volledig gefaald, meent Fleischeuer. „In Beilen ontbrak de controle op het functioneren van het ver zorgend personeel". In zo'n situatie kan Fleischeu er zich voorstellen dat jonge, onervaren en slecht begeleide bejaardenverzorgers in de fout gaan. „Als er te veel van je wordt gevraagd en je te weinig kennis hebt van het vak, dan kunnen er misstanden ont staan. Als personeel de op dracht heeft hoe dan ook een patiënt een pil toe te dienen, als hij een beetje moeilijk doet, dan schept de leiding van een tehuis een klimaat waarin het niet ab normaal is iemands neus dicht te knijpen als hij niet wil eten. Moet je daar een verpleegkun dige dan op aan kijken?" „Ik kom regelmatig in allerlei verpleeghuizen en ik constateer dat in het ene huis veel meer mensen in een rolstoel worden opgeborgen dan in het andere. Ik zie soms mensen om half twaalf 's morgens nog aan het ontbijt zitten, die vervolgens maar de lunch overslaan. Dat klopt niet. Het is aan het mana gement in een tehuis om daar wat aan te doen". Groot Indisch feest met stands, Indisch :ten en gratis showprogramma 12.30-23.00 u, vr en za 12.30-24.00 uur vohv/10.- 65+/CJP ƒ6,- Kind (-12 j) ƒ5,- GRATIS PASARKRANT MET 1 PROGRAMMA-OVERZICHT BIJ VW I mm lopen van CS; P-garage onder het Malieveld KOKANJE Zomer BRUSSEL «HANS DEBRUÜN 'Keep in touch with the Dutch'. Minister Hans van den Broek zei het gisteren om onder het antwoord op een lastige vraag uit te komen. Wacht maar af, bedoelde hij te zeggen. Maar het lijkt ook het motto waaronder hij, en dus de Nederlandse regering begint aan het voorzit terschap van de Europese Gemeenschap. Vanaf maandag zwaaien Nederlandse ministers, Van den Broek voorop, diplomaten en ambtenaren een half jaar lang met de voorzittershamer in de talloze EG-ver- gaderingen in Brussel en daarbuiten. Als Van den Broeks optreden, gistermiddag in Brussel, maatgevend is ontbreekt het de Nederlanders niet aan zelfvertrou- Voor enkele honderden journalisten uit heel Europa en daarbuiten gaf Van den Broek, geflankeerd door staatssecretaris Piet Dankert, in het International Press Center een 'Holland-show' weg. Of beter een Van den Broek Show. Geroutineerd, overtuigend en glad pra tend in Engels of Frans over ieder denkbaar Europees thema. Dit was ongewoon voor EG-begrippen. Niet eerder gaf een minister van buitenlandse zaken zo'n presenta tie alvorens tijdelijk het roer in de EG over te nemen. Een beetje Holland-promotie kan geen kwaad, moet men hebben gedacht. Alleen premier Lubbers ontbrak, maar die wilde dit aan Van den Broek overlaten. Terwijl de onvermijdelijke Hollanse kaasmeisjes zich voorbereidden op de receptie achteraf, schetste Van den Broek de problemen waar de EG de komende zes maanden voor staat. Het succesvol afronden (op de de- cembertop in Maastricht) van de omvorming van de EG tot een monetaire en politieke unie staat daarbij voorop. "We staan aan het begin van een erg belangrijke pe riode in Europa", stelde Van den Broek. „Ik hoop dat we de Finish in Maastricht zullen halen, en vooral dat we die samen zullen halen". Dat 'samen' is vooral voor de Britten bedoeld, die immers de grootste problemen hebben met die ambitieuze hervormingsplannen. Maar de Britten zijn niet de enigen, aldus Van den Broek. Zij spreken zich hooguit het sterkst uit. Ook ande re landen hebben problemen met onderdelen van het pakket. Van den Broek is echter vol zelfvertrouwen over het eindresultaat. „Als Europa geloofwaardig wil zijn en de uitdagingen aankan, dan moeten alle landen mee doen", klinkt het nogmaals in de richting van de Britten. „Ik heb er vertrouwen in". De EG mag het nu niet laten afweten is de boodschap. Steeds meer landen kloppen aan de deur van de EG. De banden met de Oosteuropese democratiëen moeten worden versterkt, de relatie met Japan verbeterd en die met de Westeuropese niet-EG-landen worden omgezet in afspraken over een grote Europese economische sa menwerking. Een voorzitterschap biedt een land minder ruimte voor het berijden van stokpaardjes dan vaak wordt ge dacht. Behalve de hervorming van de EG staan de twaalf aangesloten landen bovendien ook nog voor een hervor ming van het Europese landbouwbeleid en het maken van nieuwe afspraken over de financiering van de Ge meenschap in de komende jaren. Voorts zal Van den Broek als voorzitter van de EG-troi- ka, die verder bestaat uit zijn Luxemburgse collega (zijn voorganger) en de Portugese minister (die hem opvolgt) geregeld Europa en de wereld moeten doorreizen om namens de Gemeenschap een bemiddelende rol te spe len in internationale conflicten. Joegoslavië dient zich al meteen aan, maar ook het deelnemen namens de EG aan de vredesconferentie voor het Midden-Oosten. Van den Broek zal de komende maanden vaak in het centrum van de internationale be langstelling staan. Een rol die hem wel aanstaat. 'Keep in touch with Van den Broek'. Minister Van den Broek tijdens de persconferentie gisteren in Brussel: 'Keep in touch with the Dutchfoto epa Het aanhoudend natte weer is goed voor het gras maar slecht voor het hooi, de reumatiek en het humeur. De depressies grij pen elkaar bij de staart en jagen joelend over het land. Starend door de beregende ruiten naar pijpestelen en hagelstenen, pre vel ik zachtjes de eerste regels van het bekende gedicht van De Génestet voor mij uit: O land van mest en mist, van vuile, koude regen, Doorsijperd stukske grond, vol kille dauw en damp, Vol vuns, onpeilbaar slijk en on- doorwaadbre wegen, Vol jicht en parapluies, vol kies pijn en vol kramp! De weermannen wringen zich in allerlei bochten, maar ook zij zijn niet in staat om de hemel sluizen te sluiten. Zeker nu de vakantie in aantocht is, ver wacht het publiek een positieve bijdrage van hen. Sommigen spreken dan ook, tegen beter weten in, over „kleine weersver- beteringen" en „snel weer ver dwijnende randstoringen". Een enkeling probeert de moed erin te houden door een stormachti ge regendag te betitelen als „heerlijk uitwaaiweer", en een dag vol mist en motregen als een „herfstige verrassing". Maar schraler dan de troost van Jan Pelleboer kan troost niet zijn: „Ons hele gebied is van daag boven de 100 mm geko men. Daardoor zal juni behalve als veel te koel en veel te som ber ook als veel te nat worden genoteerd. Een voorzomer om te huilen zo slecht. Enige hoop is dat juli en augustus, net zoals in 1923, het veel beter zullen doen". Net zoals in 1923! Degenen, die in eigen land nog geen vakantie hadden geregeld, hebben geen boodschap aan die mooie zomer van 1923. Als drenkelingen ontvluchten zij nu het waterland en trekken zuid waarts. De klacht, die de negen- tiende-eeuwse dichter H. Vinke- les eens in het vers „Nederland en zijne bewoners" onder woorden bracht, zal hen uit het hart gegrepen zijn: Wat. vaadren, heeft uw'geest verblind. Dat ge in dees lage streken. Der golven prooi, een woon plaats zocht Aan hooger'grond ontweken? Hier, waar ge, in worstlingmet natuur, De hoofdstof moest bestrijden, Dien strijd verervend op uw kroost Tot aan het eind der tijden? Voorzaagt gij niet, hoe over 't land De ontbonden sneeuw der Al pen, Bij 't rijzen van de voorjaarszon In zeeën heen zou zwalpen? Waartoe dat stroombed inge- kneld Met dijken en met dammen, Alsof 't opeengetorend ijs Die niet vaneen kon rammen? Wat dan even vergeten wordt, is dat al die sloten, me •en zeeboezems de Nederlandse volksaard hebben bepaald. Het water is een scheidsweg die tot gevolg had dat steden en in dividualisme konden bloeien. Maar het is ook een verbin dingsweg die ervoor zorgde dat de bevolking de handen ineen sloeg om dijken te bouwen en land in te polderen. Bovendien stimuleerde het water de properheid van kust- en terpbe- „Men ziet het duidelijke ver schil tussen de mate van zinde lijkheid bij Zeeuw, Fries en Hol lander vergeleken met die bij de zandgrondbewoners - Drent, Gelderlander of Brabander", staat er zelfs in het prachtboek dat de psycholoog A. Chorus over het vaderlandse volkska rakter schreef („De Nederlander uiterlijk en innerlijk"). Over een paar dagen gaan we op vakantie. Naar Vlieland. Ide aal voor de kinderen, rustig voor ons. Als het weer tenminste re delijk is. Voor de zekerheid heb ben we er dit keer nog een weekje Portugal achteraan ge boekt. Voorlopig klampen we ons vast aan de „kleine weers- verbetering" die Jan Pelleboer voor dit weekeinde heeft voor speld, en vertrouwen we er toch maar op dat de zonnige zomer maanden van 1923 opnieuw aanbreken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4