Binnenland CDA houdt Simons onder druk D'Ancona: TROS en Veronica nemen gok met commercie Nefarma verliest geding over GVS Acties dreigen bij dagbladen over cao Bukman: Eén qoutum voor meer vissoorten Kamer neemt Zeeuwse commissaris onder vuur Wallage waarschuwt PvdA voor nieuwe 'schoolstrijd' Donderdag 27 juni 1991 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (dief) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJ AAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: JAKEUEN PAULUS Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN CPN-Beerta gaat gewoon door De communisten in de gemeenteraad van het Groningse Beerta blijven ook na opheffing van de landelijke CPN op 31 december onder communistische vlag opereren. „Wij zullen als CPN'ers doorgaan om voor de belangen van de bevolking op te komen, zoals wij dat in ons verkiezingsprogramma hebben gesteld", al dus CPN-fractievoorzitter Heres gisteravond in de gemeente raad van Beerta. De traditionele communisten in de voormalige gemeenten Beerta en Finsterwolde hebben zich altijd verzet te gen een opgaan van hun partij in Groen Links. „Het communis me is niet dood", aldus Hertes, „hoewel velen dat wel graag wil len". Mysterieuze sterfte in Veendamse wijk In de omgeving van de Lübecker Bocht in Veendam hebben zich het afgelopen jaar 40 procent meer sterfgevallen voorgedaan dan normaal. Volgens de Gemeenschappelijke Gezondheids dienst Oost-Groningen stierven er in 1990 in de buurt 42 men sen, tegen gemiddeld rond de 30. Onder vrouwen nam het aan tal kankergevallen vorig jaar toe met 39 procent. Het gezond heidsonderzoek vond plaats op verzoek van de bewoners. Zij menen dat er een verband bestaat tussen de hoge sterfte en de uitstoot van stoffen door een radiatorenfabriek in de wijk. Uit een eerder onderzoek van de Gezondheidsdient is geen relatie gebleken tussen de uitstoot van de fabriek en de gezondheid van de bewoners. De Gezondheidsdienst noemt het verhoogde aan tal sterfgevallen voorlopig toeval. Blijdorp gokt geslacht ijsbeertje mis De ijsbeertjes die vorig jaar december in de Rotterdamse dier gaarde Blijdorp zijn geboren, blijken alle drie vrouwtjes te zijn. Een van de drie, Lars, zal daarom omgedoopt moeten worden. Het bepalen van het geslacht van ijsberenjongen blijkt voor de diergaarde telkens weer een hachelijke onderneming. In 1989 ontdekte een amateurfilmers-echtpaar dat het bekende ijsbe- renjong Laska een mannetje was. Dat tot grote verrassing van de Blijdorp-artsen die het beertje al die tijd voor een vrouwtje had den gehouden. Treurig is de diergaarde-directie allerminst om de 'geslachtswisseling'. Volwassen ijsberinnen gedragen zich in gevangenschap een stuk socialer dan mannetjes. Die dulden ab soluut geen andere beer naast zich. Ze bevechten elkaar tot een van beide het loodje legt. Aanhouding na moord op Arnhemmer Een speciaal rechercheteam heeft een 37-jarige man uit Dieren aangehouden voor de moord op een 34-jarige Arnhemmer, die dinsdagmorgen vermoord werd gevonden in zijn snackbar aan het Stationsplein. Het onderzoek naar de moord kwam dinsdag moeizaam op gang, omdat geen Gelders rechercheteam gefor meerd kon worden. In Gelderland werken momenteel namelijk vier teams aan verschillende zaken. Dit team bestond daarom geheel uit Arnhemse politiemensen. Voortrekkersrol journalisten deze krant HAARLEM ONNO HAVERMANS JOLANDAOUKES De komende dagen dreigen kranten veel later of helemaal niet te verschijnen. Journalisten van diverse regionale en lande lijke dagbladen hebben gisteren de werkgevers gedreigd met ac ties als die niet vandaag uitspre ken de onderhandelingen over de dagblad-cao over 1991 te willen heropenen. De journalis ten van deze krant willen bij eventuele acties een voortrek kersrol vervullen omdat werkge vers-voorzitter J. de Vries alge meen directeur is van de Dami- ate Holding, die deze krant uit- geeft. De journalistenvakbond NVJ wil alsnog een loonsverhoging van 6 procent. De bond wil be reikte aanvankelijk in mei een akkoord met de werkgevers over een loonsverhoging van 3,75 procent, maar de leden hebben dat afgewezen. De werkgevers, verenigd in de Ne derlandse Dagblad Pers (NDP) beraden zich nog. Door met ac ties te dreigen, zetten de jour nalisten de NDP onder druk snel naar de onderhandelings tafel terug te keren. Naast de loonsverhoging kwamen NDP en NVJ in mei overeen een commissie in stel len die onderzoek gaan doen naar het 'salaris-gebouw'. De journalisten vinden dat ze de af gelopen jaren een forse achter stand hebben opgelopen ten opzichte van vergelijkbare be roepsgroepen. De NVJ-leden verwierpen het akkoord, omdat er door de in flatie van 3,2 procent slechts een half procent werkelijke loonsverbetering overblijft. Daardoor komt van de nage streefde inhaalmanouvre niets terecht. Ze willen garanties dat er in de toekomst structureel wat aan de achterstand wordt Visserijminister wil flexibeler beleid rondvissoorten had Bukman gisteren nauwelijks iets toe te voegen aan wat hij al eerder aan de Tweede Kamer heeft meege deeld. De opvolger van Braks wenst meer betrokkenheid van de visserijsector, wat tot uiting moet komen in het beter nale ven van de regels en in een be tere spreiding van de aanvoer van vis over het hele jaar. Daar naast wil Bukman een zee dagenregeling invoeren, waar door vissers een afgesproken aantal dagen mogen vissen. Dit systeem heeft het voordeel dat het makkelijker controleerbaar is. Tenslotte is Bukman voor stander van een soepeler beleid ten aanzien van de te vangen hoeveelheid vis per land en per visser. De bewindsman bepleit daarom het vaststellen van meerjarige quota, in plaats van de quota voor een jaar, zoals die nu gelden. Visserijminister Bukman heeft de Europese Commissie voor gesteld voortaan één quotum (maximaal te vangen hoeveel heid) te hanteren voor de drie rondvissoorten schelvis, kabel jauw en wijting. „Een apart quotum voor elke vissoort houdt geen rekening met de biologische realiteit dat deze soorten altijd bij elkaar zitten," aldus Bukman gisteren tijdens de presentatie van het voorstel dat hij tijdens het Nederlandse EG-voorzitterschap wil lance- Het huidige EG-beleidspro- gramma dateert van 1983 en loopt in 1993 af. Vandaar dat de Europese Gemeenschap nu de resultaten op een rij zet en aan de hand daarvan de uitgangs punten voor een nieuw visserij beleid zal formuleren. Behalve één quotum voor de Compromis over eigen risico Het CDA houdt nadrukkelijk een slag om de arm bij de verdere voortgang van de stelselwijziging van de ziekte kostenverzekering. Hoewel het CDA akkoord gaat met het wetsontwerp dat uiteindelijk moet leiden tot de in voering van een basisverzekering voor iedereen, liet CDA-woordvoerder Lansink gisteravond uitdrukkelijk de mogelijkheid open dat zijn partij in het najaar alsnog op de rem trapt. Volgens hem is nadere 'toetsing' nodig. tenverzekering en ziekenfonds DEN HAAG» GPDde Neder lander gaat dan voor deze ver strekkingen een premie betalen die afhankelijk is van het inko- Staatssecretaris Simons van volksgezondheid kwam giste ren, na nachtelijk politiek be raad tussen de coalitiepartners CDA en PvdA, met een compro mis-voorstel. Daarin wordt de mogelijkheid geopend dat de meerderheid van de Tweede of Eerste Kamer om een behande ling van de verdere invulling van de wet kan vragen. Aanvan kelijk had Lansink zelfs geëist dat eenvijfde deel van één van de Kamers een dergelijke be handeling zou kunnen afdwin gen. Simons voelde daar niets voor, omdat hij bang was dat de WD - tegenstander van de ba sisverzekering tegen ziektekos ten - op die manier elke verdere behandeling van de wet kan te genhouden. De PvdA had in de nachtelijke discussies een uitdrukkelijke toezegging van het CDA ge vraagd, dat het nu ook mee werkt aan de verdere invulling van de wet. Lansink wilde zover echter niet gaan. „Mijn inzet is erop gericht om zover mogelijk te komen. Het gaat echter ook om zorgvuldigheid. Aanvaar ding van dit wetsontwerp is niet het tekenen van een blanco cheque", aldus Lansink. - PvdA-woordvoerder Van Ot- terloo zei er echter van uit te gaan dat de invoering van de eerste fase van de stelselwijzi ging per 1 januari nu ook kan doorgaan. Dan zullen de huis arts en de medicijnen worden overgeheveld van de ziektekos- Een blik in het interieur van het Holland Casino bij het Leidseplein in Amsterdam. In de koepel v van verschillende kleuren. Het complex wordt in november geopend. CDA en PvdA bereikten giste ren wel overeenstemming over de mogelijkheid van vrijwillige eigen risico's in de nieuwe ver zekering. Behalve een_algemeen eigen risico (met een lagere pre mie) komt er op verzoek van het CDA ook een specifiek eigen risico. Dit houdt in dat voor be paalde voorzieningen (bijvoor beeld kronen, fysiotherapie of medicijnen) ook een eigen risi co genomen kan worden. Het CDA wil hiermee berei ken dat er een grotere verschei denheid komt aan pakketten, waarmee de concurrentie tus sen de verzekeringsmaatschap pijen wordt vergroot. Daarmee wordt ook bereikt dat verzeker den zelf enige greep op hun voorzieningenpakket hebben. Simons toonde zich erkente lijk dat zowel CDA als PvdA en kele mogelijke belemmeringen hadden weggenomen. Hij wil in september met de nodige uit voeringsmaatregelen te komen en vertrouwt erop dat de Kamer met de inhoud daarvan zal in stemmen. Hij constateerde dat er nu een breed politiek draag vlak is voor een moderne zorg verzekering. Lansink wierp hem tegen dat het CDA zich welis waar 'bindt aan de stelselwijzi ging', maar nadere afweging te gemoet ziet voor "de concrete stappen. 'Boertienfout in belastingaffaire' Vrijwel de gehele Tweede Kamer heeft gisteren de Zeeuwse commissa ris van de koningin Boertien onder vuur genomen voor zijn rol in het belasting schandaal rond een aantal (oud-)gede- puteerden. Groen Links vindt dat Boertien moet op stappen. De Kamer praatte gisteren met minis ter Dales en staats secretaris De Graaff- Nauta van binnen landse zaken over de betaling uit de provinciekas van naheffingen voor gedeputeerden. De fiscus achtte de reis kostenvergoedingen zo riant, dat ze als inkomen werden aangemerkt. Het kwam de betrokke nen op naheffingen van in totaal vier ton te staan. CDA-woordvoer der Van der Heijden hield zich op de vlakte, maar de an dere woordvoerders uitten in niet mis te verstane bewoor dingen kritiek op de Zeeuwse commissa ris van CDA-huize. PvdA-woordvoerder Zijlstra meende dat de Boertien „een rol heeft gespeeld die niet deugt". Frans- sen (VVD) en Schel- tema (D66) stelden vast dat Boertien „tekort is gescho ten". Willems (Groen Links) vond als eni ge dat Boertien dient te vetrekken. Hij moet „dezelfde weg" gaan, zei hij, als de betrokken ge deputeerden die in middels het veld hebben geruimd. Willems stond ook alleen in zijn pleidooi om het geld uit de provin ciekas alsnog terug te vorderen. De bewindslieden van binnenlandse zaken gaven vol mondig toe dat het Zeeuwse provincie bestuur in strijd met de wet heeft gehan deld, al werd het Zeeuwse besluit in eerste instantie in een rapport van het ministerie tot onge noegen van de Ka mer niet onrecht matig genoemd. De Graaff-Nauta kon digde aan dat zij binnenkort met een algemene regeling voor onkostenver goedingen van be stuurlijke ambtsdra gers komt. 'Geen terugkeer in bestel als EG commercieel net verbiedt' TROS en Veronica lopen het ri sico hun plek in de ether te ver liezen als ze het commerciële avontuur aangaan. Dat zei mi nister d'Ancona van WVC giste ren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de omroepen. Een kamermeerderheid juicht het toé dat d'Ancona onder zoekt of de EG-regels het toela ten dat TROS en Veronica van Nederland 2 een commerciële zender maken, maar vraagt zich af of het plan wel haalbaar is. D'Ancona verwacht dat de TROS nu ook snel beslist of ze al dan niet uit het publieke bestel wil treden. „Indien Tros en Ve ronica allebei ja zeggen, treedt een overgangsfase in", aldus d'Ancona. In die fase zal onder zoek uitwijzen of het EG-recht toelaat dat Nederland 2 wordt gereserveerd voor TROS en Ve ronica. „Als het antwoord nee is, dan rest hen uitsluitend de kabel", waarschuwde de be windsvrouw. Kortom, er is dan geen weg meer terug. De kabel vinden Tros en Ve ronica niet erg interessant. Via de kabel is op dit moment hooguit 80 procent van tv-kij- kend Nederland te bereiken. Via de ether is het bereik 100 pro cent. Ex-publieke omroepen ma ken volgens d'Ancona een goe de kans als ze op Nederland 2 commerciële programma's wil len maken. „Maar het mag en kan nooit uitgesloten worden dat ook andere commerciële gegadigden hoge ogen gooien", aldus de bewindsvrouw. „Over onze hoofden heen zegt u dus D'Ancona gisteren tijdens het overleg c drage uitsluiten. tegen Tros en Veronica: jullie mogen er uit, maar zonder de garantie dat je een ethernet krijgt. Dan dóen ze het dus niet", concludeerde het D66- Kamerlid Wolffensperger. Alle grote fracties hopen dat Tros en Veronica' uit het bestel stappen. Maar CDA-woordvoer der Beinema probeerde tijdens het debat weer nieuwe obsta kels op te werpen. Hij verwacht „grotè organisatorische proble men" als de achterblijvende omroepen op twee netten (Ne derland 1 en 3) worden gepropt. Om extra ruimte te creëeren, stelde hij voor een satellietka naal te huren voor de kleine zendgemachtigden die wel wil len verkassen. Bijna alle fracties steunen het plan van d'Ancona om de om roepen zelf te laten bijdragen aan het financiële gat van 100 125 miljoen. De omroepen mo gen dat uit de eigen len, het lidmaatschap duurder maken of het abonnementsgeld ophogen. Om te voorkomen dat de omroepen teveel geld kwijt raken, pleit het CDA voor een kleine verhoging van de kijk- en luistergelden. Voor d'Ancona is een verhoging „deze kabinets periode onbespreekbaar". Dat geldt ook voor de PvdA-fractie. Nieuw vergoedingssysteem geneesmiddelen gaat door Het nieuwe vergoedingssyteem voor geneesmiddelen gaat toch 1 juli in. Nefarma, de organisa tie van de farmaceutische indu strie, heeft gisteren in Den Haag het kort geding tegen de Staat verloren waarin om opschorting systeem werd Het nieuwe vergoedingssys teem (GVS) bestaat uit indeling van geneesmiddelen in groe pen. Voor elke groep geldt een maximale vergoeding. Richtlijn daarbij is de gemiddelde prijs. Als ziekenfondsverzekerden of particulier verzekerden duurde re medicijnen medicijnen wil len, moeten ze het verschil zelf bijbetalen. De Haagse rechtbankpresi dent is het niet met Nefarma eens dat het nieuwe systeem op een onzorgvuldige manier tot stand is gekomen. De maximale vergoedingen en de indeling in groepen hebben ruime aan dacht gehad, stelde de rechter. De criteria voor onderlinge vervangbaarheid van genees middelen zijn volgens de recht bankpresident objectief en con troleerbaar genoeg. Bij de inde ling in groepen is uitgegaan van middelen die onder meer de zelfde werking hebben. Volgens Nefarma is alleen de therapeu tische en chemische gelijkwaar digheid van medicijnen van be lang. De Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen is blij met de uitspraak. Wel zal de VNZ de prijslijsten zoals die per 1 juli gelden kritisch bekijken. Fabri kanten van merkloze genees middelen hebben namelijk hun prijzen tot het gemiddelde ver hoogd. Er zou sprake zijn van prijsverhogingen tot 50 procent. 'Overschrijdingsregel onderling regelen DEN HAAG GPD Staatssecretaris Wallage van on derwijs heeft zijn partijgenoten in de Tweede Kamer gisteren op de vingers getikt. De PvdA-frac- tie wil dat de bewindsman een eind maakt aan de stelregel dat gemeenten evenveel geld moe ten spenderen aan het bijzon der als aan het openbaar onder wijs. Maar Wallage vindt dat zijn partijgenoten voor hun beurt spreken. Om de coalitie-partner CDA niet voor het hoofd te stoten, hield Wallage zich gisteren tij dens overleg over de financie ring van het basisonderwijs na drukkelijk op de vlakte over de wens van zijn fractie. De finan ciering van het openbaar en bij zonder onderwijs is van ouds her een strijdpunt tussen CDA en PvdA. De PvdA wil de over schrijdingsregeling afschaffen. Deze regeling verplicht ge meentebesturen alle extraatjes die ze het openbaar onderwijs geven ook uit te keren aan bij zondere scholen. Dat zijn niet alleen protestantse of katholie ke, maar ook Montessori of an dersoortige niet-openbare scho- len. De PvdA vindt deze regeling verspillend. Voor het CDA biedt deze regeling de garantie dat het bijzonder onderwijs niet achtergesteld wordt bij het openbaar onderwijs. De gelijke behandeling van scholen is vastgelegd in de grondwet. In het openbaar reageert het CDA niet of nauwelijks op po gingen van de PvdA-fractie om deze 'schoolstrijd' weer op te rakelen. Maar de onderwijsspe- cialisten van het CDA zijn wel degelijk hevig gepikeerd en vin den de opstelling van de PvdA brutaal en provocerend. Tijdens het overleg met de Tweede Ka mer liet staatssecretaris Wallage doorschemeren dat hij het zeer onverstandig van zijn partijge noten vond om de coalitiege noot tegen de haren in te strij ken. „Dat zijn dingen die je met de coalitie moet regelen", zei de bewindsman. In de begroting 1991 kondig den Ritzen en Wallage zelf al aan de overschrijdingsregeling te beperken. Alleen extraatjes voor het openbaar onderwijs die niks met het schoolgebouw te maken hebben, zouden nog in aanmerking komen voor doorvergoeding aan het bijzon der onderwijs. Maar gebroken ruiten of verbouwingen of an dere 'gebouwgebonden' extraa tjes niet meer. Bovag wil verbod bezinzekwartje De Staat handelt onrechtmatig bij de accijnsverhoging op ben zine. Omdat door het kwartje extra per 1 juli de Nederlandse pomphouders worden bena deeld ten opzichte van hun Duitse en Belgische concurren ten, is de Nederlandse Staat ver plicht het wetsvoorstel aan de EG voor te leggen. Dat is tot op heden niet gebeurd. Aldus de Bovag en twee pomphouders gisteren tijdens een kort geding bij de recht bank in den Haag. Volgens de BOVAG zullen de pomphouders in de Duitse en Belgische grens streek een omzetderving van respectievelijk 385 en 185 mil joen gulden lijden, doordat het prijsverschil met Duitsland on geveer 30 cent en met België ongeveer 25 cent gaat bedragen. Een groot aantal pomphouders zal daardoor failliet gaan.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3