Weg en wiel Of heb je liever een glas melk? Tipo '2016' rondt segment naar boven af u uparkeren r~7 'Gestrekte armen achter het stuur is misvatting' HONDA Bel moet rinkelen en mag niet roesten VAN HAASTEREN B.V. om een 100% rake groep £2 autoliefheb bers te berei- rWWWte ken. Bel onze j j advertentie- KUfl afdeling. Donderdag 27 juni 1991 "Eindredactie: JAN V Vormgeving: COR HOOGETERP BLIKVANGERS Italiaans genieten op circuit Zandvoort gestrekte Komende zaterdag 29 juni wordt er een Italiaans feestje gevierd op het Circuitpark Zandvoort. De Historische Auto Ren Club (Hare) en Ferrari Club Nederland organiseren dan een autospor- tieve dag die geheel in het teken staat van de Italiaanse auto. Er zullen races, demonstratieritten, een concours d' élegance en club-exposities worden gehouden, waaraan bijna alle Italiaanse merkenclubs medewerking verlenen. Voor liefhebbers van het vele moois dat Italië op twee of vier wielen maar ook in andere opzichten te bieden heeft zal er op het circuit zaterdag zeer veel te genieten zijn. De meest exotische en zeldzame auto's zijn aanwezig en er wordt onder meer gereden met Ferrari's F40, historische Alfa's en Fiats 500. Het programma begint al om 9 uur wanneer diverse wagens trainingsrondjes gaan draaien. Een Paddock-kaartje dat toegang geeft tot het rennerskwartier kost 25 gulden, een tribunekaartje een tientje en kinderen tot 12 jaar mogen voor de helft na Eft- binnen. Voormalig Formule 1-c Jackie Stewart geeft tegenwoor dig les in verantwoord autorij den. De beste autorenners rij den volgens hem nooit spekta- culair. Dat geldt voor vrijwel alle succesvolle coureurs. „In feite mag er, behalve natuurlijk de snelheid, geen verschil zijn tus sen het rijden met een Formule 1 wagen op een circuit en het rijden met een gewone auto op de weg", aldus Stewart. „Het is een wijdverbreide mis vatting dat de bestuurder met achterover in zijn stoel moet zitten. Dat wordt ten onrechte voor de juiste sportieve houding aangezien. In werkelijkheid dient men met gebogen armen e knieën in de auto te zitten" De beste resultaten behaalde Stewart met zo regelmatig en bedachtzaam mogelijk te rijden langs de ideale lijnen van de cir cuits. Het systeem van voor zichtig schakelen en geleidelijk gasgeven en remmen verlengt daarbij de levensduur van de auto aanmerkelijk. In de racerij is dat een belangrijk gegeven, omdat bij die grote motorver mogens abrupt gas geven en gas loslaten vaak defecten ver oorzaken aan de bolides. In het dagelijkse verkeer komen dat soort defecten meestal niet on middellijk voor en spreekt men van verhoogde slijtage door ver keerd rijden. Benzine tanken in Luxemburg scheelt 30 DEN HAAG GPD Honda heeft de bekende reclamekreet 'melk de witte motor" aangegrepen voor een nieuwe advertentiecam pagne, speciaal afgestemd op de TT van Assen. De keuze zal voor motorliefhebbers niet moeilijk zijn, meent de Nederlandse importeur van het Japanse merk. Maar gelijk wil Honda met het oog op de verkeersveiligheid de duizenden motorrijders die het evenement bezoeken op het hart drukken dat motorrijden en alcohol niet samen gaan en dat een glas melk in dat geval een betere keuze is. «foto honda General Motors ook sponsor van Ajax Vice-landskampioen Ajax wordt met ingang van het nieuwe voetbalseizoen mede-gesponsored door General Motors Neder land, importeur van onder meer Opel en Isuzu. GM kondigde eerder al aan ook het voetbal-EK in Zweden financieel te gaan ondersteunen. Een onderdeel van de nieuwe overeenkomst is het ter beschikking stellen van Opel auto's aan de voltallige se lectie en de directie van Ajax. De Ajax^toppers tuffen inmiddels al vrolijk rond in hun nieuwe auto's, waarbij opvalt dat de sport- coupé Calibra (terecht) erg populair is bij de Amsterdammers. Autosalon Bijenkorf: 1.200 modelauto's Vanaf donderdag 4 juli tot en met zaterdag 31 augustus 1991 wordt in warenhuis De Bijenkorf weer de bekende Autosalon ge houden. Dit jaar omvat de zesde tentoonstelling rond de 1.200 modelauto's in schaal uiteenlopend van 1:3 tot 1:100. Omdat de verzameling miniatuurauto's in de vakantieperiode wordt geëx poseerd, laat De Bijenkorf de Autosalon twee maanden duren. De belangrijkste thema's zijn: cabriolets, Volkswagen Kever, handgemaakte replica's en natuurlijk Ferrari met meer dan 80 uitvoeringen. Rond de 500 van de tentoongestelde modellen wa ren nog niet eerder op de Autosalon te zien. De Autosalon wordt gehouden in de Bijenkorf-filialen in Amsterdam, Den Haag, Rot terdam, Eindhoven en Arnhem. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 910 910 90 (50 ct/min). De werkzaamheden worden dag en nacht en in beide richtingen uitgevoerd, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Maastricht (A 2) tussen Den Bosch en Maasdriel t.h.v. knooppunt Batadorp t.h.v. Nederweert t.h.v. Beek, richting Maastricht, overdag Diemen - Alkmaar (A 9) t.h.v. de Velsertunnel, avond/nacht Europoort - Gorinchem (A 15) t.h.v. de Botlektunnel, richting Gorinchem, overdag t.h.v. Slie- drecht, avond/nacht Hoek van Holland - Gouda (A 20) t.h.v. Rotterdam/Crooswijk, richting Gouda, overdag tussen Nieu- werkerk a/d IJssel en Moordrecht, overdag Hilversum - Breda (A 27) tussen Oosterhout en Breda is de rijbaan richting Breda/Tilburg us- sen 20.00 en 06.00 uur geheel afgesloten. Omleiding via A59 en Al 6. t.h.v. Werkendam, richting Hilversum, overdag Amersfoort - Meppel (A 28) tussen het knooppunt Hattemerbroek en Zwolle-zuid Fiat gaat rustig verder met de uitbouw van het Tipo- segment. Waren we enige tijd geleden getuige van de Tipo 2000-lancering, nu is het de beurt aan een nog flitsender model: Tipo 2.0 16v. In Italië heeft deze rap gemotoriseerde auto een iets welluidender naam. Als 'Sedicivalvole' gaat de ze zestienkleps Tipo daar door het leven, een aan duiding die in dunne rode letters op de grijze kunst stof band boven de kente kenplaat staat. AMSTERDAM GPD 'What's in a name?'. Dat vroeg men zich bij de presentatie in Turijn ook af en er wordt ver wacht dat de 148 pk sterke auto al gauw door iedereen de Tipo 2016 wordt genoemd. Het blijkt steeds weer een heel probleem om voor een auto iets aange naam klinkends te bedenken. Vele typeringen zijn al geclaimd of klinken in enig land als een vloek. Dus komt het maar al te vaak voor dat de auto tot heel kort voor zijn introductie met de prototype-code wordt aan geduid. Fiat heeft behalve een naam ook nog een beloofde status op te houden. Want constant wordt beweerd dat het niveau van de Duitse auto-industrie is bereikt.-Bezien we dit produkt dat in ons land voor 42.550 gul den te koop is, dan is dat tech nisch gesproken inderdaad zo. Maar in dat snelle circuit, laten we dat het GTI-segment noe men, heeft een auto toch wel behoefte aan uitstraling. In de 2016 moeten we dat aan de buitenzijde halen uit de eer der genoemde belettering, ter wijl een breder eindstuk op de uitlaat, dorpelverbreders en brede banden om aluminium velgen de 'outlook' complete ren. Toch is het geheel niet echt flitsend om te zien, terwijl deze Vakantiegangers die in juli of augustus met de auto naar het zonnige zuiden gaan, doen er verstandig aan via Luxemburg te reizen en in dat land te tank en. Dit scheelt hen al gauw der tig gulden op een volle tank. Met ingang van volgende maand kost een liter superben- zine in Nederland ruim twee gulden, in Luxemburg is dat maar/ 1,26. De benzineprijzen zijn daaren tegen hoog in Italië. Daar moet bijna een rijksdaalder voor een liter super worden betaald. De ANWB adviseert vanwege dit grote verschil in brandstofprij zen toeristen die naar het Zui den gaan, gebruik te maken van de nieuwe autoweg die via Luxemburg naar Dijon leidt. Verschillen in het octaangetal van de benzine zijn overal ge ring. De meeste vakantielanden hanteren volgens de ANWB het zelfde systeem als in Nederland. Alleen in de Oostbloklanden kan het verschil groter zijn. Voor toeristen die naar Italië op vakantie gaan, is bij de ANWB een speciale benzinekaart te koop. Daarin zitten twaalf cou pons, waarmee de automobilist, indien hij alle coupons op maakt, een korting krijgt v kaart kost 266 gulden en biedt ook recht op hulpverlening bij autopech langs de Italiaanse snelwegen en geeft recht op een vervangende auto gedurende tien dagen. Daarnaast verleent de kaart de automobilist een kleine korting op de tarieven van de Italiaanse tolwegen. Adviesprijzen brandstof Pijzen in guldens snelle Tipo wel 207 km/u neer kan zetten. Nu leent het model zich ook niet zo voor een uit bundige aankleding. Maar hoe anders is dat binnen in de auto. Prachtig is het Mo- mo-sportstuurtje dat met leer is bekleed, fraai is de vloerbedek king met rode bies en goed ge kozen is de ruitstof met rode garnering voor de prima zitten de stoelen. Het dashboard heeft ook al die gewenste GTI-uitstra ling. Nieuw is het rijtje versmal de metertjes dat centraal is ge plaatst en de hele gladde, aan genaam aanvoelende kunststof die gebruikt is voor de handgre pen en delen van het dash board. Hard tot heel hard rijden gaat best met deze Tipo. Er blijft een behoorlijke mate aan zekerheid verschaffend gevoel, al zou dat nog verstrekt kunnen worden door een ABS. Niet standaard aanwezig helaas, terwijl er con currenten zijn die dat wel bie den en ook nog onder de stan daardprijs van deze auto blij- Hoewel je het van buiten niet aan de Tipo afziet is het toch steeds weer verrassend hoe ruim hij is. Je kunt met vrijwel gestrekte benen achter het stuur zitten zonder iemand achter je de voeten achter de oren te du wen. Met een neerklapbare ach terbank is ook deze snelle Itali aan meervoudig te gebruiken. De 16-kleps motor is al bekend van de Thema, die wordt gepro duceerd door Lancia bij hetzelf- België Duitsland Frankrijk Engeland Italië Luxemburg Nederland Noorwegen Oostenrijk Spanje Zweden Zwitserland Euroioodnij Super Diad 1,66 1,81 1,30 1,61 1,76 1.24 1,81 1,89 1,22 1,56 1.70 1.52 2,40 2,49 1,81 1,13 1.26 0,80 1,94 2,10 1.17 2.04 2,24 1.10 1,56 1,63 1.3- 1,62 1.72 1.33 2,02 2.11 1.85 1.37 1 48 1.43 de concern als Fiat behoort. Voor dat model moet echter 56 mille worden neergeteld en zelfs dan nog geen ABS stan daard. Fiat heeft met de Tipo 2.0 16v niet beknibbeld op de uitrusting. Zo is er o.m. het vol gende aanwezig: getint glas, elektrisch te verstellen ver warmde buitenspiegels en voor ste zijruiten, centrale deurver grendeling met afstandsbedie ning, in hoogte verstelbare stoel en stuurbekrachtiging. Fiat denkt in dit specifieke seg ment wel enige groei te kunnen doormaken. Vrij kort na de lan cering van een aantal snelle Tipo-versies in de laatste maan den van vorig jaar werd er in december toch een verkoopstij ging van 3,3 procent genoteerd. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij AUTOBEDRIJF Voor garantie als nieuw en betere service Touwbaan en Weversbaan Tel. 071-895000 en 414199 LEIDERDORP BLIK IN HET VERLEDEN Zierikzee - Rotterdam (A 29) t.h.v. de Haringvlietbrug Eindhoven - Tilburg (A 58) t.h.v. knooppunt Batadorp, overdag M ijn er nog fietsen met rinkelende M j bellen? Dat vroeg de firma AGU m 4 zich af bij het zoeken naar gaten in de markt. De wet schrijft voor dat elke fiets is uitgerust met een werkende bel, die op 25 meter afstand hoorbaar moet zijn. Op een fiets die door weer en wind gaat doet zo'n bel het een halfjaar, daarna brengt hij in plaats van te rinkelen een krassend ge luid voort en na een jaar is het een overbo dige roestknobbel aan het stuur. AGU bedacht de Cordo-rotorbel. Er zit geen klepel aan, dus geen gevaarlijk uitsteeksel. De bel rinkelt door aan de onderste rand, een schoepenrad, te draaien. Slim detail is bovendien dat de bel aan de binnenkant van het stuur gemonteerd wordt. Twee jaar garantie, leverbaar in staal of koper, prijs nog geen tien gulden. Zonder binnenband De fiets zonder binnenbanden bestond nog niet. De Franse bandenfabrikant Wolber presenteerde onlangs een buitenband die geen binnenband hoeft te hebben. Deze Avoriaz Tubeless is voorlopig alleen lever baar voor racefietsen. De band ziet eruit als een 'tube', dus geheel rond, zonder hieldra- den. Volgens de fabrikant is lekrijden door het stoten van de velg op de weg niet moge lijk, omdat een tube-velg geen opstaande randen heeft. Eventuele lekkages worden De automatische versnelling v de fiets is nog niet in productie. verholpen door anti-lekvloeistof via het ventiel de band in te spuiten. De wielrenne rij kan tevreden zijn met de gewichtsbespa ring van een halve kilo, dank zij twee over bodige binnenbanden. Traploze versnelling Het is even stil rond het gouden idee van Ben Olde Heuvel uit Haaksbergen, een traploos versnellingssysteem voor de fiets. Op de internationale uitvindersbeurs in Ge- nève in april won hij van 1000 inzendingen uit 25 landen de hoofdprijs met zijn revolu tionaire vinding. Het gaat om een systeem waarbij met een enkele hendel oneindig veel versnellingen op de fiets mogelijk zijn. Olde Heuvel houdt de precieze werking van zijn vinding nog diep geheim, zolang het patent niet verstrekt is. Wel heeft hij inmid dels een richtprijs bekendgemaakt. De ver snelling zou compleet rond de 130 gulden moeten kosten. Dat is niet duur. Het systeem vervangt tandwielblok en derailleur, die samen een waarde hebben van rond de 100 gulden. Het gewicht is met een halve kilo ook niet hoger dan een gebruikelijk versnellingssy- steen. Volgens de uitvinder kan zijn auto maat direct op de wielnaaf gemonteerd worden. Niet duidelijk is of aanpassing van het fra me nodig is. Het enige dat Olde Heuvel laat zien is een dik rond kastje waarin zijn sys teem zit opgesloten. Zichtbaar is een tand wiel waarover een normale ketting loopt. Van buiten is niet te zien wat er gebeurt bij het schakelen. - In het begin van de autohistorie was iedere automobilist noodge dwongen een cabriolet-rijder tot men aan het eind van de jaren twintig zwichtte voor comfort en zich liet inblikken. Maar toen de auto eenmaal standaard was overdekt waren er altijd mensen die de voorkeur gaven aan de meest pure vorm van autorijden, zonder kap dus, en de autoindus trie bleef daarom altijd cabriolets bouwen. In de jaren vijftig ont stond er in Europa behoefte aan hele kleine, betaalbare auto's ter wijl in Amerika juist iedereen een slagschip wilde, hoe groter hoe beter. En ook toen bleef de cabrio let een gewilde carrosserievorm. Op de foto twee 'open' uitersten uit die tijd: een Cadillac Eldorado Convertible '54 met daarvoor het luxe broertje van de Fiat 500, de Autobianchi Bianchina Cabrio '60. •FOTO OLDTIMERFEST. LISSE

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27