Economie Weer forse tegenvaller voor V D Geld uit de muur gaat klant geld kosten Bedrijfsleven in Slovenië vreest onafhankelijkheid EG en industrie akkoord over HDTV Donderdag 27 juni 1991 Redactie: 023-150224 JANINE BOSMA Vertaling: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RALPH KLEINHOUT NIEUWSLIJN Guinness koopt Spaanse brouwer Het Britse drankenconcem Guinness wil opnieuw een bier brouwer in Spanje overnemen. Guinness versterkt daarmee zijn leidende positie op die markt tegenover nummer twee Heineken. Guinness liet dinsdag weten een bod van 95 mil joen gulden te hebben uitgebracht op Union Cervecera. Guinness werd vorig jaar november voor omgerekend 1,7 miljard eigenaar van Cruz del Campo, met een marktaandeel van 22 procent marktleider in Spanje. Daar komt met de overneming van Union Cervecera vijf a zes procent bij. Hei neken heeft met de Spaanse brouwer El Aguila en (ie merken Heineken en Buckler een marktaandeel van ongeveer acht tien procent. ABN Amro neemt deel in bank Polen Een internationale groep banken, waaronder de Nederlandse ABN Amro, heeft met de International Finance Corporation (een dochter van de Wereldbank) de International Bank in Poland (IBP) opgericht. De bank moet de handelsrealtie met Polen bevorderen en het financiële verkeer met het land ver gemakkelijken. De bank, een van de eerste internationale banken in Polen, gaat een breed scala van bankdiensten ver lenen, aldus ABN Amro. De nieuwe bank krijgt een kapitaal van 20 miljoen Amerikaanse dollar en wordt in het eerste kwartaal van 1992 operationeel. PDS onder curatele Treuhandanstalt De voormalige communistische partij in het oosten van Duitsland, de PDS, moet alle 768 gebouwen en terreinen in haar bezit onder curatele stellen van de Treuhandanstalt. Dit instituut, dat de sanering en privatisering van het voormalig Oostduitse bedrijfsleven verzorgt, krijgt bovendien de contro le over alle bancaire transacties van de partij. Volgens de PDS is in de laatste maanden van het bestaan van de DDR wette lijk geregeld dat de partij twintig procent van haar bezittingen zou mogen behouden. Een federale commissie bestrijdt deze visie. Binnen de PDS wordt al geopperd dat de actie van de Treuhandanstalt onderdeel is van een plan van de Duitse re gering om de PDS te r Enorme voorraden verhogen rentelasten De warenhuizen van Vroom Dreesmann moeten op nieuw een forse tegenvaller incasseren. In het eerste kwartaal van dit jaar is voor ongeveer 60 miljoen gulden teveel aan voorraden ingeslagen. De warenhuizen kam pen nu met overvolle magazijnen. V D In de Amsterdamse Kalverstraat. De winkels kampen met torenhoge voorraden. AMSTERDAM LUUK SENCERS J. Kessels, die twee weken gele den opstapte als directievoorzit ter van V D, heeft deze onver wachte overschrijding van de voorraden één dag voor zijn vertrek aan de groepsondeme- mingsraad gemeld. „Sommige leden van de raad zien een ver band tussen het vertrek van Kessels en de nieuwe tegenval ler", zegt vice-voorzitter H. Aal- dring van de groepsondeme- mingsraad. Kessels was direct verantwoordelijk voor de pro- duktgroepen en hun veel te gro te voorraden. De grote hoeveelheid goede- die in de ii lii e in de magazijnen is blij- iggen wordt (deels) gefi nancierd met geleend geld. Daardoor vertaalt de overschrij ding van de voorraden zich in de rentelasten. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn de rentelasten van V D gestegen van 17,5 tot 19,2 miljoen gul den. Vorige week zei Vendex-top- man J. Hessels dat de omzet van de warenhuizen de eerste vier maanden van dit jaar is ge stegen, zonder overigens cijfers te noemen. Hij sprak de ver wachting uit dat de warenhui zen over twee jaar winstgevend zullen zijn. Nu blijkt dat de om zet niet genoeg is toegenomen om de enorme voorraden weg te werken. „Je zou simpel kunnen stellen dat men te optimistische ver wachtingen heeft gehad over de verkopen", zegt Aaldring. „Ze hadden in de warenhuizen de neiging alles van de zonnige kant te blijven zien." De herstructurering van de V D-warenhuizen, die nu twee jaar aan de gang is, moet onder andere een einde maken aan de logistieke problemen van de winkels. Daartoe worden de goederenstromen geautomati seerd. Alle produkten worden voorzien van een streepjescode, Banken willen dat betalingsverkeer uiteindelijk winstgevend wordt EINDHOVEN LUUK SENGERS De Postbank is van haar voet stuk gevallen. De bank die het langst heeft gewacht met het in voeren van tarieven voor het betalingsverkeer, heeft de woe de gewekt van de Consumen tenbond, Konsumenten Kontakt en het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV). De organisaties vinden de ta rieven van de Postbank in strijd met de gemaakte afspraken. Hun nieuwe 'held' is de Rabo bank, omdat die volgens hen wèl verstandig met tarieven omspringt. Dat is op het eerste gezicht niet logisch.- De Rabo bank is immers van plan voor méér betaaldiensten geld te gaan vragen, als andere maatre gelen om het betalingsverkeer kostendekkend te maken niet helpen. Uiteindelijk moeten de trans acties zelfs winstgevend wor den, zo vindt de bank. „Een bankier is een gewone onderne mer, hoor. En als andere onder nemers winst mogen maken op al hun produkten, waarom wij dan niet?", vraagt adjunct-di recteur C. van Tiggelen van Ra- bo Nederland retorisch. Het lijkt alsof aan alle betaal diensten van de banken (zoals cheques, pasjes en overschrij vingen) al een prijskaartje hangt, maar dat is niet zo. De Rabobank heeft plannen ook geld te gaan vragen voor één van de laatste diensten die nog gratis is: het opnemen van con tant geld aan de balie en uit geldautomaten. Zij het alleen aan klanten die frequent kleine bedragen opnemen. De Rabobank was drie jaar geleden de eerste bank in Ne derland die haar klanten liet be talen voor bankpasjes, cheques en het gebruik van de geldauto maten buiten kantooruren. „Desondanks is het betalings verkeer in de particuliere sector nog steeds flink verliesgevend", zegt Van Tiggelen. Hetzelfde geldt voor het beta lingsverkeer van bedrijven. In 1989 moest de Rabo daar 300 miljoen gulden op toeleggen. Recentere cijfers (van 1990) wil de bank niet geven. Vorig jaar heeft ze een aantal maatregelen getroffen om het zakelijke beta lingsverkeer efficiënter en goed koper te maken. Hoe dat is af gelopen, houdt de bank liever voor haar concurrenten verbor gen. Het is echter de vraag of de Rabobank dit stilzwijgen nog lang kan bewaren. Vorige maand hebben consumenten en ondernemersorganisaties met de banken afspraken ge maakt over tarieven voor het betalingsverkeer. Ze hebben on der meer afgesproken dat de banken voortaan inzicht moe ten geven in hun kosten voordat ze met nieuwe tarieven komen. Reken maar, zeggen de consu mentenorganisaties en het Geld opnemen uit de r verkeer om te springen. KNOV, dat we de banken in het vervolg op hun vingers zullen kijken. Van Tiggelen is daar niet bang voor. Want, zegt hij: „Zo wel het KNOV als de Consu mentenbond heeft ons openlijk lof toegzwaaid voor de manier waarop wij onze tarieven stel len." Die onverwachte steun heeft de Rabo te danken aan het optreden van concurrent de Postbank. Deze wil op 1 juli aanstaande en op 1 januari 1992 tarieven gaan invoeren die volgens de Consumentenbond, Konsumenten Kontakt en het KNOV in strijd zijn met de af spraken die vorige maand zijn gemaakt. Aanvankelijk wilde de bank vanaf juli aanstaande aan zake lijke Wanten geld gaan vragen voor automatische incasso's (15 cent) en blauwe acceptgirokaar ten (45 cent). Dat zou beteke nen dat de Postbank uitgere kend de twee efficiëntste betaal- vormen duurder maakt, terwijl is afgesproken dat het gebruik van doelmatige betaalvormen juist zal worden gestimuleerd. Inmiddels heeft de Postbank de plannen iets verzacht. De eerste vierduizend blauwe ac ceptgiro's blijven gratis en het tarief voor machtigingen is een half jaar uitgesteld. Maar dat heeft de consumentenorganisa ties en het KNOV niet gerustge steld. De Rabobank heeft daarente- r kost nu nog niets. kosten tot dwingen effectief met het betalings gen veel krediet bij de organisa ties. Anders dan de Postbank bijvoorbeeld, vergoedt de Rabo bank nog altijd de creditrente op betaalrekeningen. De Post bank, maar ook de Verenigde Spaarbank, hebben deze rente op positief saldo afgeschaft. Verder heeft de Rabobank een belangrijk streepje voor op de Postbank omdat de tarieven van de Rabobank louter sturend zijn. Met andere woorden: ze dragen ertoe bij dat de Wanten voor efficiëntere vormen van betalen Wezen. En daar heeft niet alleen de bank profijt van, luidt de redenering. Want hoe goedkoper het betalingsverkeer, des te Weiner de kans dat de banken nieuwe tarieven gaan invoeren. Vorig jaar heeft de Rabobank twee maatregelen getroffen voor bedrijven, die hen moeten bewegen tot een manier van banWeren die voor henzelf en voor de bank goedkoper is: er werden stukstarieven ingevoerd en de creditrente werd niet af geschaft maar juist verhoogd. Sinds vorig jaar betalen onder nemers bij de Rabo een bedrag per ingeleverd setje cheques, per overboeWng en per kasstor ting. Het gevolg is dat bedrijven kostenbewuster gebruik maken van de betaaldiensten van de bank. Tegelijk werd de creditrente op betaalrekeningen verhoogd en de debetrente (voor rood staan) verlaagd. Zo wordt het geld dat de bank binnen krijgt via tarifering weer aan de reke ninghouders uitgekeerd, aldus Van Tiggelen. De 'winst' voor de bank zijn de lagere kosten, doordat de Wanten efficiënter gebruik maken van het beta lingsverkeer. Ook schafte de Rabo de zoge naamde valutadagen af, wat haar Wanten eveneens méér rente oplevert. Net als de mees te andere banken berekende de Rabo geen creditrente meer over bedragen vanaf de dag dat ze werden afgeboekt. De rente werd twee dagen later pas weer doorberekend, als het bedrag op een andere rekening was bij geschreven. Op die manier stak de bank dus één dag rente in ei gen zak. Bedrijven die sinds vorig jaar efficiëntere betaalvormen ge bruiken, houden in het nieuwe systeem geld over, stelt Van Tig gelen. Volgens de Rabodirecteur profiteert 40 procent van de za kelijke Wanten zonder meer van het nieuwe systeem, ook als zij hun betaalgedrag niet verande ren. Hoewel stukstarieven een goede manier zijn gebleken om ondernemers tot efficiënter be taalgedrag te dwingen, kon het zelfde systeem niet voor parti culieren worden ingevoerd, zegt Van Tiggelen. „Het zou niet eer lijk zijn hen voor elke acceptgiro en elke machtiging te laten be talen. Particulieren beslissen immers niet zelf hoe ze betalen. Dat doen de bedrijven die de rekeningen versturen." Dat neemt niet weg dat on dernemers kunnen besluiten het stukstarief dat zij moeten betalen door te berekenen aan hun Wanten. Dat dreigde vorige maand in Delft te gebeuren. De plaatselijke middenstandsclub aldaar, kwaad omdat onderne mers voor pakketjes cheques die ze bij de Rabobank inleve ren moeten betalen, riep haar leden op hun Wanten 1,50 tot 2,50 gulden in rekening te bren gen voor het gebruik van bank- of girocheques. De dreiginjj w waardoor voorraden gemakke lijker te controleren zijn. Het is daarom des te opmer kelijker dat de produktgroep die inmiddels het meest is geauto matiseerd, de geluidsdragers, de grootste overschrijding van de voorraden te zien geeft: ruim tien miljoen gulden. Andere produktgroepen die met veel te grote voorraden kampen, zijn: boeken en tijd schriften, damesmode (ruim vier miljoen), sportartikelen (ruim vijf miljoen), woningtex tiel (zes miljoen) en speelgoed. De onverkochte voorraad da mesmode en sportartikelen is waarschijnlijk deels het gevolg van het slechte weer van de laatste tijd. Dat geldt niet voor] de andere produkten. Volgens Aaldring is het mana gement vaak slecht op de hoog te van de in- en verkoopcijfers. Na het prijzencircus in maart (waarvoor ter waarde van 100 miljoen gulden extra v kocht) duurde het ze< aldus Aaldring, voordat beschikbaar kwamen hoeveelheid goederen die niet was verkocht. Daardoor kon de overgebleven voorraad niet bin nen korte tijd in de uitverkoop worden gedaan. De V D-warenhuizen leden afgelopen boekjaar een verlies is inge weken, r cijfers furo NIFUW WFff* van 70 miljoen gulden. De nieu we directievoorzitter, mr. P. Hamming, heeft de opdracht de warenhuizen uiterlijk 1993 uit de rode cijfers te halen en ren dabel te maken. Daarvoor moet op korte termijn 110 miljoen gulden worden bezuinigd, waarvan 35 tot 40 miljoen op personeelskosten. Dat laatste wil V&D bereiken door het schrappen van ar beidsplaatsen op het hoofdkan toor in Amsterdam. De bezet ting van de zes regiokantoren (driehonderd werknemers) die zullen worden opgeheven, is al i ingekrompen. BRUSSEL »CPO Binnen de EG wordt dit jaar een monsterakkoord gesloten voor de promotie van de Europese norm voor HDTV, de kwalitatief superieure nieuwe vorm van televisie. De Europese Commissie heeft gisteren besloten tot een voorstel aan de EG-mi- nisterraad om nog dit jaar het HDTV-systeem van Philips en Thomson uit te roepen tot de Europese norm voor satellieten. Begin augustus ondertekent EG-commissaris Pandolfi, die zich jaren op deze gebeurtenis heeft voorbereid, tevens een soort 'herenakkoord' met alle sectoren die zich met de produktie van televi sie en film bemoeien. Dat zijn met name zendge machtigden, exploitanten van kabel e filmproducenten, programmamakers i ducenten van de toestellen zelf. Deze hele groep verbindt zich om vijf jaar zo veel mogelijk samen te werken om HDTV voor het publiek toegankelijk te maken. Zonder pro gramma's en films heeft het immers geen zin voor de consument om een nieuw toestel aan te schaffen van zo'n 7000 gulden. Om echte HDTV in de huiskamer te zien, moet de consument trouwens nog tot 1994 wachten. Tot die tijd wordt op voorlopige basis gewerkt met de zogeheten D2-Mac norm. D2-Mac geeft nog geen topkwaliteit op het beeldscherm, maar het geluid is al van cd-kwali- i de pro- i dit jaar staan de eerste toestel ;r scherm al in de wir mee blijven de gewone uitzendingen in PAL, de huidige norm, gewoon te ontvangen. Met een speciaal apparaatje, dat erbij geleverd kan wor den, is het bovendien mogelijk om de Olympi sche winterspelen volgend jaar februari in D2- Mac te ontvangen. Op deze manier kan elke consument zelf zijn eigen moment kiezen waarop hij een nieuw ap paraat wil aanschaffen, aldus Pandolfi gisteren in Brussel. De Europese Commissie zal 230 miljoen gulden per jaar beschikbaar stellen om het pro duceren van HDTV- en D2-Mac programma's en films te stimuleren. De industrie verbindt zich om de toestellen op de markt te brengen volgens het afgesproken tijdpad. Volgens de EG-richtlijn moeten de nieuwe sa tellieten in het vervolg verplicht de D2-Macnorm gebruiken. De bestaande satellieten mogen op de gebruikelijke wijze blijven uitzenden zonder een einddatum, zoals Philips zo graag had gewild. Ook PAL-uitzendingen die niet per satelliet wer ken. vallen buiten de richtlijn. Vanaf 1 januari 1993 moeten volgens de richtlijn alle antennes voor satelliet-ontvangst en alle tv-toestellen met beeldschermen van meer dan 22 inch zijn uitge rust met de mogelijkheid om in D2-Mac te ont vangen. werd op tijd be de leden geen gehoor gaven aan de oproep. Gelukkig maar, oordeelt Van Tiggelen. Want dan had de Ra bobank een hoop moeten uit leggen aan haar particuliere klanten. „Ik begrijp niet", zegt Van Tiggelen. „waarom onderne mers hun bankkosten nu ineens apart in rekening willen bren gen aan hun klanten. Vóór 1990 deden ze dat toch ook niet? Bo vendien zijn bankkosten nor male bedrijfskosten, die iedere ondernemer gewoon doorbere kent in zijn prijzen. Inderdaad, als je het zo bekijkt worden alle bankkosten door de consument betaald." LJUBLJANA RUNA HELUNGA CORRESPONDENT De belangrijkste drijfveer achter de eergisteren afgekondigde Sloveense onafhankelijkheid is de miserabele toestand van de Joegoslavische economie. Iede re bewoner van de kleinste Joe goslavische deelrepubliek weet te vertellen dat een groot deel van het Sloveense nationale in komen naar Belgrado verdwijnt en daar door Servië wordt ver brast. Politici zijn ervan overtuigd dat Slovenië van de zelfstandig heid alleen maar beter kan wor den. Maar bij het bedrijfsleven leeft de vrees dat het straks met een economische oorlog te ma ken krijgt. „We zijn zeer be zorgd, omdat we denken dat de boel op instorten staat. Maar er is geen Sloveense politicus die heeft nagedacht over de nood zakelijke economische maatre gelen", aldus Blaz Kavcic, alge meen directeur van Iskra Tele kom, Joegoslaviës belangrijkste producent van telecommunica- tie-apparatuur. De fabriek aan de rand van de stad Kranj, zo'n 25 kilometer buiten de hoofdstad Ljubljana, is een typische vertegenwoordi ger van de Sloveense industrie: hoogontwikkeld naar Joegosla vische begrippen, maar tamelijk onbetekenend op de internatio nale markt. Iskra, een joint-ven ture met het Duitse bedrijf Sie mens, was de eerste holding maatschappij naar westers mo del die in 1989 in Joegoslavië werd opgericht. In vergelijking met veel ande re Joegoslavische bedrijven is het een gezonde onderneming. „Maar we zitten nog steeds niet op westers niveau. We hebben nog steeds te veel technisch en administratief personeel", meent Kavcic. econoom van huis uit en de eerste niet-socia- listische directeur van het be drijf. Hoewel Iskra vorig jaar voor het eerst sinds jaren uit de rode cijfers was en dit jaar op winst rekent, ziet Kavcic de toekomst tamelijk somber in. De onaf hankelijkheid is daarin niet de enige, maar wel een zeer be langrijke factor. „Niet alleen voor ons. Dat geldt ook voor on ze partner Siemens, die er bij zijn investeringen twee jaar ge leden natuurlijk op rekende dat wij voor de hele Joegoslavische markt zouden werken." Sloveense politici doen het belang van die Joegoslavische markt af met het argument dat weliswaar een kwart van de Slo veense produktie naar de ande re deelrepublieken gaat. maar dat die zich niet allemaal bij een boycot zullen aansluiten. Grote bedrijven als Iskra zijn echter voor een veel groter deel afhan kelijk van de Joegoslavische markt. Niet minder belangrijk dan de wegvallende afzetmarkt vindt Kavcic dat de Slovenen straks worden uitgesloten van Joego slavische financiële instellingen. Ze kunnen dan bijvoorbeeld geen beroep meer doen op de exportbank Yupmes. Bovendien dreigt Slovenië buiten de boot te vallen als het om internatio nale leningen van de EG of de Wereldbank gaai. Kavcic ziel in de onafhanke lijkheid een directe bedreiging voor de export van zijn bedrijT naar het buitenland. Zonder on dersteunende kredieten kunnen de meeste Sloveense bedrijven niet exporteren. De regering heeft zich volgens Kavcic over dat probleem nog geen mo ment het hoofd gebogen. Hen ander kritiekpunt van Kavcic is dat van de hele privati sering van het Sloveense be drijfsleven tot nu toe nauwelijks iets terechtgekomen is. De kri tiek op de trage afhandeling van de privatiseringswet heeft de volle instemming van directeur Skobeme van de Sloveense Ka mer van Koophandel. „Het gaat allemaal veel te traag. Twee we ken geleden zou er een nieuw ontwerp zijn, toen werd dat uit gesteld tot vorige week en on dertussen heb ik nog steeds niet de indruk dat er op dit moment voorstellen circuleren.' Skobeme ziet de toekomst voor het Sloveense bedrijfsleven overigens minder somber in dan Kavcic. Theoretisch is een economische oorlog mogelijk, maar hij gelooft niet dat het echt zover zal komen. „Een eco nomische oorlog zou niet alleen een ramp voor ons ziin, maar de ondergang van de nele Joe goslavische industrie beteke nen. Voor de Servische autofa brikant Zastava bijvoorbeeld is Slovenië de belangrijkste afne mer. Ik kan me niet indenken dat Servië die afzetmarkt zo maar op het spel zou zetten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21