Regio Plein Lange Voort valt goed Leiderdorpers roeien 850 kilometer voor aidsfonds en 850 kilometer voor aidsfonds Kunstwegwijzer voor Oegstgeest met kleurenfoto's Gebouwen Valkenburg 'versleten' Donderdag 27 juni 1991 Redactie: 071 -161400 MIER DE GRAAFF e LIESBETH BUITINK e WIM KOEVOET OORITH LIGTVOET ERIC JAN WETERINGS e Eindredactie: RAYMOND PEIL e Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 'ZELFS DUREX WILDE niet met steun aan het aidsfonds in de publiciteit komen, terwijl wij dat een nogal logische combinatie vonden'. 'We lopen voorop met nieuwe kunst' 'Sloepweesje' van Basel naar Rotterdam DEN HAAG/VALKENBURG De legeringsgebouwen van Ma rinevliegkamp Valkenburg moe ten worden vervangen door nieuwbouw. Het ministerie van defensie noemt de onderko mens 'op en versleten'. Aan de projecten Werk- en Leefklimaat Koninklijke Marine, die al enige jaren lopen, zijn daarom enige nieuwbouwprojecten voor de vliegbasis toegevoegd. Dat blijkt uit een rapportage die het mi nisterie deze week naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De reeds geplande nieuw bouw van het legeringsgebouw voor korporaals en manschap pen is uitgesteld tot volgend jaar en 1993. De nieuwbouw van de brandweerkazerne is overigens enige tijd uitgesteld. Het wachten zou zijn op een bijdrage van de NAVO. LEIDERDORP» LIESBETH BUITINK „Roei aids de wereld uit, voor dat aids de wereld uitroeit." De Leiderdorpse roeiploeg Het Sloepweesje neemt zijn zelfver- zonnen slagzin wel heel letter lijk. Tijdens een roeitocht van het Zwitserse Basel naar Rotter dam over 850 kilometer Rijnwa ter brengt de ploeg het aids fonds onder de aandacht. „Wij doen iets geks omdat we het leuk vinden en daarmee krijg je publiciteit. Waarom zouden we dan niet een goed doel dienen?" vindt stuurman H. Bijl. Veertien roeiers, een stuur man en een zeven-koppige volgploeg, leggen tussen 9 en 20 juli de afstand af. „We hebben acht roeiers en zes man op de reservebank. Iedereen roeit maximaal twee dagen achter el kaar, want we willen wel een beetje gezond roeien", stelt Bijl. „En we roeien het uit, tenzij het klapt van de regen. Daarvan gaan je handen kapot." Blaren zijn onder de roeiers een rijke bron van onsmakelijke verhalen. Vooral het zitvlak is vaak ontveld, illustreert roeier A. Veloo. „Je schuurt voortdurend over de bank en aan het eind de dag kun je niet meer zitten. Als je dan je broek uittrekt, trek je ook het vel mee. Maar wij heb ben van een sponsor die rol stoelfabrikant is, kussentjes ge kregen om blaren op je achter werk te voorkomen. Het voelt alsof je op een pudding zit, maar het verdeelt het gewicht." Sponsors waren niet gemak kelijk te vinden voor de tocht. Bijl: „Ze ketsen af op aids, want die ziekte zit nog steeds in de taboesfeer. Zelfs Durex wilde niet op die manier met aids in de publiciteit komen, terwijl wij dat een nogal logische combi natie vonden." Het aidsfonds zelf kon de tocht niet betalen. „Voor het fonds loont zo'n in vestering van 20.000 gulden pas als ze er 80.000 gulden op brengst uithalen. Dat brengt de tocht niet op." Weeshuizen „Het is belachelijk dat het aids fonds op voorhand zo in het verdomhoekje zit", vindt Bijl. „Bijvoorbeeld bij een verkeerde bloedtransfusie of al die Roe meense kinderen in weeshuizen is er echt niets aan te doen moet. Er moet gewoon een me dicijn tegen aids komen." Dat Het Sloepweesje maar drie da gen door Nederland roeit, maakt volgens Bijl voor de actie niet uit. „Aids is een internatio naal woord. Die Duitsers en Zwitsers begrijpen echt wel waar het om gaat. In Basel ko men we op de stadstelevisie en ook in de tien jachthavens waar we overnachten kunnen we ons verhaal vertellen." „Bovendien werkt de actie al OEGSTOEEST WIM KOEVOET De burgemeester wil dat er kleurenfoto's in komen. Van daar dat de wandelgids langs de veertien Oegstgeester kunstwer ken nog even wordt opgehou den. Dat geeft de maker van het werkje, Oegstgeestenaar A. La- bordus, sinds 1980 lid van de kunstadviescommissie, nog even de gelegenheid om zijn teksten bij vier beelden te actu aliseren. Het idee voor zo'n plaatselijke kunstwegwijzer is van Labordus zelf afkomstig. Omdat hij kunst geschiedenis en tekenlessen do ceert aan een Leids lyceum 'lag het in de lijn der ontwikkeling' dat hij ook zelf voor de uitvoe ring zou zorgdragen. Labordus stelt dat Oegstgeest heel slecht in z'n historische (kunst)voorwerpen zit. Een re cent inspectiebezoek aan de zolder van het gemeentehuis le verde niets op. Labordus zocht naar 'iets voor aan de wanden van de raadszaal'. Ter vergelij king voert Labordus de Leidse Lakenhal aan die is volgestopt met historischè zaken van de Sleutelstad. Toch bevreemdt de lege zolder hem niet. „Oegst geest heeft altijd behoord tot andere gebieden en als zelfstan dige gemeente bestaat Oegst geest niet zo verschrikkelijk lang". maanden", merkt Bijl. „Tijdens wedstrijden trekken we ver schrikkelijk veel aandacht en bij een beetje wedstrijd zijn er toch al gauw 1500 roeiers. En volgbo ten. plezierboten en publiek aan de wal. Dan gaat het aidsfonds leven. Bij publiciteit is het nu eenmaal zo, dat hoe meer je het ziet, hoe minder vervelend je erover denkt." Oegstgeest mag dan niets van zijn verleden kunnen tonen, als het om nieuwe kunst gaat, loopt het dorp voorop, meent Labor dus. En dat terwijl de score hal verwege de jaren zeventig nog maar drie bedroeg: de forens van T. van den Nahmer op het trottoir aan de Lijtweg, het schoolgaand meisje van P. d'Hont in het plantsoen van de Marelaan en de drie spelende honden van A.Ravenswaay- Deege op de hoek De Kem- penaerstraat/Terweeweg. La bordus' wandeling was in die tijd op pantoffels te doen. Anno 1991 moet de kunstminnende wandelaar ook naar Haaswijk waar onder meer Labordus' fa voriete beeld staat: het muzikale lint van Broos. Op weg naar dit werk merkt Labordus op dat 'de vloek van de graffiti' aan de beelden in Oegstgeest is voorbijgegaan. „Het klinkt misschien wat arro gant, maar ik heb het idee dat Oegstgeester ouders over het al gemeen hun kinderen wat beter de waarde van kunst bijbren gen". Onderzijde wit Toch is de onderkant van Broos' zwarte lint wit. Niet dank zij de uitingen van een verfspuiter maar doordat een zijde van dit kunstwerk door kinderen uit de De roeiers hopen met hun ac tie meteen een wereldrecord sloeproeien te vestigen. „Zo'n - record bestaat nog niet, dus dat is niet zo moeilijk. Twee jaar ge leden hebben mensen van de Rotterdamse Havendienst vanaf Koblenz geroeid, maar dat staat niet vermeld in het Guinness Record Boek. We hebben ons aangemeld bij het Guinness Re- buurt als glijbaan wordt ge bruikt. Labordus zegt dat hij daar geen enkele moeite mee heeft. „Als ze het maar niet ka potmaken". Het kunstadviescommissielid komt rond uit voor zijn voor keur voor wat meer abstracte kunst. Dat verklaart voor een deel dat hij 'niet zo gek is' op De Landman aan de Rijnzichtweg, vlakbij Rijnsburg. „Dat beeld vind ik, eh, wat te literair. Als je langskomt, verwacht je elk mo ment dat-ie 'hoi' zegt".t Labordus vindt de beelden in Oegstgeest van een hoog ni veau. Hij is er trots op dat de plaatselijke verzameling 'een goede weerslag' vormt van de nieuwste technieken die bij cord Boek. Dan krijg je een enorm boekwerk waarin je alle namen en leeftijden moet invul len en elke dag moet bijhouden. Ze kunnen aan de wal controle ren of we inderdaad langsko men en we moeten zoveel mo gelijk officiële stempels en handtekeningen verzamelen, van politie en sluiswachters." De kortste dagafstand die beeldhouwen worden gebruikt. „Beeldhouwen is al lang niet meer in steen of marmer hak ken alléén". Ook meent hij dat de kunstadviescommissie erin is geslaagd de meest uiteenlo pende materialen aan bod te la ten komen. In dit verband noemt hij geglazuurde aarde werk waarmee mevrouw M. Gi les een vrolijke totempaal voor bij de winkelconcentratie in Haaswijk heeft gemaakt. De wandelroute leidt ook naar de van Haaswijk naar het Hofdijck-gazon verplaatste Doorgaande Beweging van de Leidse kunstenaar F. de Wit. Over de verplaatsing van de ze ven stalen poorten is erg veel te doen geweest. Labordus rakelt 'Het Sloepweesje' aflegt is 23 ki lometer, de langste 91 kilome ter. Op zaterdag 20 juli om half drie arriveert 'Het Sloepweesje' in de Rotterdamse Leuvehaven. „Als er mensen stuk gaan, kap pen we ermee. We willen niet onze armen en ruggen stukroei en," zegt Bijl stellig. Hij is er echter van overtuigd dat de ploeg Rotterdam haalt. de gebeurtenissen liever niet op. Wel wil hij zijn ergernis kwijt over het 'gemakkelijke oordeel dat mensen over kunst vellen, zonder ook maar het dunste boekje ervoer te raad plegen'. "Je kan het ook op z'n kop hangen en m'n zusje van vier kan dit ook. Het is zo gemakke lijk om dat zeggen. Het gebeurt nu zelfs in de Tweede Kamer waar een CDA-mijnheer met een zwaar dialect achter de kie zen de zogenaamde kolenkit belachelijk maakt. En zo'n bij drage aan de discussie is dan doorslaggevend. Een leek die de diagnose stelt van een patiënt, dat vinden we allemaal belache voorstel dat de gemeenteraad vanavond bespreekt. B en W willen 100.000 gulden besteden aan een onderzoek naar de bes te manier om het gebied op te knappen. In dat onderzoek wordt ook de eventuele verhui zing van het gemeentehuis en/of de bibliotheek naar het parkeerterrein aan de Lijtweg betrokken. Markt weg Münninghoff denkt niet dat de klanten massaal zullen toestro men als die plannen werkelijk heid worden. „Een gemeente huis in de buurt heeft geen in vloed op het aantal klanten. Wij zijn aan de plaatselijke mensen gebonden. Tegenwoordig heeft elke wijk z'n eigen winkelcen: trum". Dat de weekmarkt moet VRUETUD Dertig-plussers De Stichting Shunt in Voor schoten, trefpunt voor dertig plussers, houdt morgen een slotavond. Nu al is zeker dat de aktiviteiten van de stichting vol gend seizoen worden voortge zet. Het trefpunt blijkt aan te slaan. De slotavond belooft een groot feest te worden. Er is live muziek van The Jaguars, een Haagse formatie die bekende rock roll-nummers en pop songs brengt. Shunt is gehuis vest in het SOC-gebouw aan de Juliana van Stolberglaan. Aan vang negen uur. Kunst in metaal Van 29 juni tot 29 juli wordt in het Voorschotense Ambachts huis (Voorstraat 12) een ten toonstelling gehouden onder de titel 'Kunst in metaal'. Op deze tentoonstelling, die tot stand kwam in samenwerking met de Reinwardt Academie, is te zien hoe metaal op verschillende manieren te gebruiken is. Cen traal staat de diversiteit binnen de edelsmeedkunst. Er zijn zo wel siefaden als gebruiksvoor werpen te zien van Herman Hermsen, Alexander van den Hoven, Jan Matthesius, Coen Mulder, Johan Pieterse, Cees Post en Lijsbeth Teding van lijk. Maar een medicus die zo maar wat roept over kunst, dat moet kunnen". Maar mensen krijgen vaak ongewenste, met gemeenschaps geld betaalde kunst voor de deur. 'Natuurlijk had het geld aan kunstwerken in Oegstgeest ook aan iets kunnen worden be steed. Ik bedoel: met een hoc keyveld is weer een andere groep geweldig gebaat. Maar kunst verdient in die belangen afweging een zekere bescher ming omdat er anders helemaal geen kunst meer zou zijn. Bo vendien is zeker in Oegstgeest niet alle kunst met gemeen schapsgeld betaald". verdwijnen als het nieuwe ge meentehuis aan de Lijtweg wordt gebouwd, vindt de voor zitter niet zo'n groot probleem. „Daar vinden we heus wel een andere plek voor". Münninghoff denkt overigens niet dat de winkeliers een hoofdrol zullen vervullen in de discussie over het geografische centrum van Oegstgeest. Die is voor de beleggers weggelegd. De gemeente zal voor een nieuw gemeentehuis met hen tot een akkoord moeten komen over het parkeerterrein aan de Lijtweg. De gemeente is welis waar eigenaar, maar de beleg gers hebben er recht op dat er voldoende parkeergelegenheid in de nabijheid van de winkels blijft. Berkhout. Wethouder Breunes- se opent de tentoonstelling morgenavond om acht uur. 'Kunst in metaal' is gratis te be zichtigen, van maandag tot en met zondag tussen twee en vijf Concert muziekschool leerlingen van de muziekschool Zoeterwoude-dorp geven mor gen de jaarlijkse uitvoering. Naast solistische werken wor den er ook ensemblestukken ten gehore gebracht, zowel klas sieke als moderne. Er wordt ge musiceerd op piano, orgel, key board, dwars- en blokfluit en gi taar. Belangstellenden zijn wel kom vanaf half acht 's avonds in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. Oud papier De Zoeterivoudse drumfanfare De Rijntamboers halen komen de zaterdag weer oude kranten en vodden op aan de Rijndijk. Inwoners van de Rijndijk wor den verzocht het oud papier ge bundeld, in plastic zakken of in dozen aan te bieden. De op- haalploeg gaat om half tien van start. Volgende maand halen De Rijntamboers geen papier op, maar de laatste zaterdag van augustus komen ze weer langs. DE WARMONDSE GALERIE Het Oude Raadhuis houdt van 29 juni tot en met 25 juli een expositie van Sytske van Dijken-Posthumus. Zij brengt weefwerk en sieraden. In de tuin staan keramiek en witte beel den van Henny Jansen. Voor informatie: Het Oude Raadhuis in de Dorpsstraat 36, telefoon 01711-11109. LEIDEN NIEUWSLIJN Parkeerverbod in Wassenaar WASSENAAR De gemeente Wassenaar wil aan de noordzij de van de Willem III-laan een parkeerverbod instellen. Dat is veiliger, omdat nu het doorgaande verkeer last heeft van aan beide zijden van de weg geparkeerde auto's. Vooral grote wa gens, zoals de gemeentelijke huisvuilauto, hebben hier last van. Met een parkeerverbod zou de straat overzichtelijker en veiliger worden. Bestelbus gestolen in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Een oude bestelbus van het merk Merce des-Benz is de afgelopen nacht gestolen van een industrieter rein aan de Oranjelaan in Zoeterwoude. De bus was eigendom van een Leids aannemersbedrijf. In de bus lagen verschillende gereedschappen. Jongens betrapt bij graffity VOORSCHOTEN - Drie Leidse jongens (15,15 en 14 jaar) zijn gistermiddag betrapt toen ze een telefooncel en een muur op het Voorschotense station bekladden met een viltstift. Twee van het drietal is verwezen naar het Buro Halt. De derde gaf een valse naam op en kreeg daarop een proces-verbaal. Inbraak zonder buit bij juwelier LEIDERDORP Een inbraak bij een juwelier in het Leider- dorpse winkelcentrum Winkelhof is gisternacht mislukt. De da ders vernielden in de vroege ochtend de toegangsdeur van het winkelcentrum en trachtten de ruit van de juwelier te breken. Dit mislukte echter en er is dan ook niets ontvreemd. De poli tie zoekt getuigen van de inbraak. Heup gebroken bij botsing VOORSCHOTEN Een 72-jarige vrouw uit Voorschoten heeft dinsdagavond haar heup gebroken toen de auto waarin ze zat op de Charlotte de Bourbonlaan in haar woonplaats frontaal tegen een boom botste. Haar dochter, een 50-jarige Voorscho tense, bestuurde de wagen. Ze had, volgens de politie, te veel gedronken. Winkelcentrum is toe aan facelift Helemaal niets hebben de 40 winkeliers van het Oegst geester winkelcentrum Lange Voort tegen een voetgan gersplein dat de beide helften van het winkelgebied met elkaar verbindt. „Mits de Lange Voort met de auto be reikbaar blijft", zegt mevrouw L. Münninghoff-Huls, voorzitter van de stichting winkelcentrum Lange Voort. De scheidende werking van het Oegstgeester winkelcentrum de Lange Voort in beeld. Een plein op deze plaats behoort tot de mogelijkheden, maar hoe het dan met het verkeer moet is onduidelijk. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Het idee van een plein is weer nieuw leven ingeblazen nu poli tiek Oegstgeest de Lange Voort op de operatietafel heeft gelegd en een 'centrumstudie' aan het gebied wil wijden. De winkeliers zelf hebben wel eens gestoeid met de gedachte de helften van hun werkterrein door middel van een overkapping met elkaar te verbinden. „Maar dat was dermate kostbaar dat we daar van hebben af gezien". Het verkeersprobleem wordt volgens Münninghoff het groot ste probleem bij het zogenaam de 'upgraden' van de Lange Voort en omgeving. Zelf zou de voorzitter in het geheel niet we ten hoe het verkeer anders dan via de Lange Voort kan worden afgewikkeld. De Lange Voort staat een op timaal functioneren van het ge bied in de weg omdat er 'een scheidende werking' vanuit gaat, stellen B en W in hun Stuurman Bijl (rechts) en roei er Veloo, met hun boot lave rend in een Lei derdorpse pol der. Het tweetal roeit 850 kilo meter om het aidsfonds onder de aandacht te brengen. foto ellen martens

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20