Leidsch Dagblad Joegoslavische leger rukt op UITVERKOOP 14" 19? ProVesfe Maij schrapt tolpleinen rond Den Haag uit plan Ruim 10.000 handtekeningen tegen TGV Gifwolk ontsnapt bij chemiebedrijf Alphen Bouw in Groene Hart tot 2005 'uitgesmeerd' VS: Irak heeft team van VN bedrogen MANNENMODE Staking in stukgoed HOELANG nocmSoir? Donderdag 27 juni 1991 opger. 1 maart 1860 Losse nummers f 1,45 FEITEN EN MENINGEN Brits/Ierse familie Maguire zat jaren onschuldig vast 'Voor illgale vreemdelingen is geen plaats meer' „Onderste steen vuilstort moet boven komen" Leidse recherche moet de vakantie laten schieten Leidse kunste naar exposeert in Schotland Feijenoord wint juridische strijd op alle fronten Geen krant ontvangen nri 071-161400 QtL: 071-161499 Troepen nemen grenscontrole Slovenië over 'Geen nieuw tracé door het Groene Hart' HET WOORD IS AAN zoeterwoude De Sloveense hoofdstad Ljubljana is vanochtend omsin geld door troepen van het Joegoslavische leger. De Slove- nen hebben vannacht wegversperringen opgeworpen, die voor een deel door tanks omver zijn gereden. Het le ger rukt ook op naar het internationale vliegveld. Daar zijn tanks en trucks van het federale leger aangekomen. De landingsbaan is geblokkeerd met opleggers en vracht auto's om het landen van militaire vliegtuigen onmoge lijk te maken. Ook de radar van de luchthaven is uitge schakeld. „daad van agressie tegen het zelfstandige Slovenië". Volgens de Oostenrijkse auto- mobielbond hebben Joegoslavi sche tanks vanmorgen een van de belangrijkste grensovergan gen met Oostenrijk bij Rad- kersburg afgesloten. Gene raal Kolsek, commandant van het federale militaire district waaronder Slovenië valt, zei gis teren dat hij orders had om de controle bij alle grensovergan gen over te nemen. Hij voegde uubuana cpd-ap-anp Volgens de Joegoslavische vice- premier, de Sloveen Zivko Pregl, heeft de federale regering in Belgrado geen opdracht heeft gegeven voor de stappen van het leger in Slovenië. Het betreft eigenmachtig optreden van de door Servische officieren gecon troleerde legerleiding, zei Pregl vanmorgen voor de Sloveense radio. De Sloveense president Milan Kucan sprak van een alphen aan den run. Alphen aan den Rijn is gen opgeschrikt door een gif wolk die ontsnapte bij het be drijf Vos en Co aan de Onderne mingsweg. Waarschijnlijk door nonchalance bij het overladen, zijn op het bedrijfsterrein twee vaten met salpeterzuur van elk 28 kilo lek geraakt. In de omge ving was een zure lucht te rui ken. De politie zette het terrein af. Twee werknemers van het chemische bedrijf kwamen in aanraking met de vloeistof en kregen ademhalingsmoeilijkhe den. Na een douche van zo'n 10 minuten zijn ze naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Twee broeders die voor het transport zorgden, moesten daar ook blijven. De toestand van de slachtoffers was bij het ter perse gaan van deze editie niet bekend. Door de wind ging de wolk vrij snel in de richting van de nieuwbouwwijken Ridderveld. De brandweer verrichtte metin gen om het gevaar in de gaten te houden. Salpterzuur en het gas daarvan bemoeilijkt de ademhaling. Maar naar ver wachting zou de gaswolk snel 'oplossen', mede door de hevige regenval van vanmorgen, en geen verder gevaar voor de volksgezondheid opleveren. Vos en Co importeert vanuit Duitsland chemische middelen die in Alphen worden overgela den. Waarschijnlijk zijn de twee vaten lek geraakt door een vork heftruck. De brandweer heeft vanmorgen de inhoud van de vaten overgepompt in een re- NIEUWSLIJN Leidse woning door brand verwoest In de Leidse Titus Brandsmalaan is vanochtend een eengezins woning gedeeltelijk verwoest door brand. Het gezin - de ouders en twee kinderen van één en vier jaar - is ter observatie opgeno men in het ziekenhuis. Ze hebben mogelijk te veel rook inge ademd. De brand ontstond in een slaapkamer toen de kinderen even alleen thuis waren. Of ze met vuur hebben gespeeld, is on duidelijk. Na thuiskomst haalden de ouders hun kinderen ogen blikkelijk uit de woning. De brandweer had het vuur vrij snel on der controle. Uetmaamwï2!2^ 1 DAN NU SNEL NAAF^SPE^T DAAR BETAALT U SLECHTS 1 Idas 15 gulden voordeel fel] Ida s 22 gulden voordeel| HIFI FOTO VIDEO TV Minister Maij-Weggen (verkeer en water staat) had er zelf geen tijd voor. Daarom nam vanmiddag de secretaris van de com missie die zich bezighoudt met de inspraak over de flitstrein (TGV) ruim 10.000 handte keningen uit Zoeterwoude en omstreken in ontvangst. De 9-jarige Dorien van der Poel uit Zoeterwoude zette als eerste haar krab bel. De handtekeningen, waarvan er 4.300 uit daar aan toe dat iedere poging tot verzet zou worden neerge slagen. In en rond Ljubljana staan langs straten en wegen volgens ooggetuigen talloze wrakken van personen- en vrachtwagens die door de optrekkende tanks en pantservoertuigen kennelijk zijn vernield. Ongewapende studenten gingen op kruispun ten zitten om tanks zonodig de doorgang te beletten. Tot dus ver hebben de federale troepen niet getracht Ljubljana binnen te trekken. Bij verdere „bewe gingen van het leger" zouden alle barricades van mijnen wor den voorzien, aldus liet het Slo veense departement van voor lichting. De Servische minderheid in Kroatië heeft gisteren met ge weld en verontwaardiging op de soevereiniteitsverldaring van de regering in Zagreb gereageerd. In Glina, een stad met een ge mengde bevolking, kwam het tot een schietpartij waarbij vol gens de ICroatische autoriteiten drie doden zijn gevallen. Elders werd, voor de zoveelste maal, een spoorweg opgeblazen. In Leiden 400 'zwarte' honden opgespoord Lange rijen wachtende vuilniswagens stonden leiden janet van duk gisteren bij de Afvalverwerking Rijnmond (AVR). 's Morgens legden de werknemers het Controleurs van de gemeente wer1< neer, 's middags voerden ze een stipt- Leiden hebben vong jaar 400 heidsadie. De wagens moesten stuk voor stuk honden opgespoord, waarvoor |ossen e„ werden allemaal gecontroleerd. Nor- de eigenaars geen belasüng be taalden. De 'zwarte' honden werden ontdekt tijdens de twee- jaarlijkse huis-aan-huisactie. In totaal zijn nu ongeveer 6.000 honden geregistreerd. De bazen gaan volgend jaar meer belasting betalen. Het college van B en W wil het tarief met 6 gulden verhogen, tot 118 gulden per jaar. De verhoging is een kleine inhaalmanoeuvre omdat de belasting dit jaar niet is ge stegen. Wethouder H. de la Mar zei gisteravond tijdens een com missievergadering dat de belas ting met nog 1 of 2 gulden om hoog gaat als blijkt dat het on derhoud van nieuwe honden- uitlaatstroken niet kan worden betaald uit de opbrengst van de hondenbelasting. De gemeente is van plan een flink aantal extra uitlaatstroken aan te leggen. het 10.000 inwoners tellende Zoeterwoude zelf afkomstig zijn, staan onder een be zwaarschrift tegen de flitstrein. Volgens P. van Velzen, coördinator van de actie in Zoeterwoude, willen de comité's in Leider dorp, Höogmade, Rijneveld, Leidschendam en Stompwijk allemaal hetzelfde: geen flit strein door het Groene Hart. In Zoeterwou de is het initiatief van de handtekeningen actie uitgegaan van het Woonoverleg. In het bezwaarschrift wordt gepleit voor de aanleg van het TGV-traject langs de be staande railverbinding via Den Haag. De treinen kunnen op dit traject vanaf Rotter dam 200 kilometer per uur rijden in plaats van 300. Dat scheelt 20 minuten voor mil jarden guldens. In Zoeterwoude en Leider dorp hoeven dan geen huizen te worden gesloopt. De groepen willen in het kader van de an- ti-TGV-actie protestborden bij invalswegen van Zoeterwoude plaatsen en bussen vol te genstanders naar Den Haag laten rijden om daar te demonstreren. maal worden bij huisvuil alleen steekproeven genomen. De werknemers protesteerden gis teren tegen het schrappen van een aantal se cundaire arbeidsvoorwaarden, wat 1,8 miljoen gulden moet opleveren. Die korting is nodig omdat de nieuwe cao voor een financieel gat Anita Meijer is giste ren op het laatste mo ment ingevallen voor haar collega René Fro- ger. Froger zou in Noordhollandse Landsmeer zingen in het kader van de feestweek, maar stemproblemen noop ten hem het optreden af te zeggen. De dok ter had nem letterlijk het zwijgen opgelegd. Froger zocht de Rot terdamse op in de kleedkamer om haar nog even collegiaal succes te wensen. FOTOHANGISKES haag paul van der KOOU haags redacteur Rijk en provincies in de Rand stad blijven van mening ver schillen over de vraag hoeveel woningen maximaal in het Groene Hart mogen worden ge bouwd tussen 1995 en 2005. De provincies willen de grens bij dit 'uitgesmeerde aantal', wil de ging nog uit van een bouwstop in het Groene Hart. Na protes ten van provincies en gemeen ten werd afgesproken dat er ge bouwd blijft worden. Het ge beurt alleen wat langzamer: wat tussen 1995 en 2000 gebouwd zou worden, verrijst in de jaren tussen 1995 en 2005. Bovenop Minister houdt vast aan heffing in rest Randstad 21.000 woningen, het rijk vindt 15.000 het maximum. Meer bouwen dan 15.000 zou niet alleen het gebied aantas ten, maar ook de ontwikkeling van stadsgewesten als Leiden frustreren. Dit blijkt uit de van morgen gepresenteerde kabi netsstandpunt over de Vierde Nota Extra voor de ruimtelijke ordening. Een eerder versie van de nota provincie extra woningen zetten om het aantal inwoners op peil te houden. De grenzen van het Groene Hart zullen in deze regio niet worden aangetast. Bij Sassen- heim loopt de grens dwars door de Klinkenbergerpolder. Daar mee is de provincie niet geluk kig. Als er huizen nodig zijn, moet daar wel gebouwd kunnen worden, aldus de provincie. Minister Maij-Weggen van ver keer heeft vier tolpleinen uit haar oorspronkelijke tolplan ge schrapt. Den Haag krijgt daar door in de onmiddellijke omge ving van de stad maar één tol- plein. Uit het gewijzigde plan blijkt dat automobilisten uit Rotterdam en Zoetermeer de residentie ongehinderd kunnen bereiken. Alleen automobilisten uit de richting Leiden moeten tol betalen. Daarmee dreigt een belangrij ke doelstelling van het beleid te worden ondergraven: het terug dringen van files in de spits. Ook loopt de overheid een aan zienlijk bedrag aan inkomsten In het oorspronkelijke voor stel waren er nog twee tolplei nen in beide richtingen tussen Rotterdam en Den Haag ge pland. Die zijn nu geschrapt. Ook was er in het eerste voor stel een tolplein voorzien tussen Zoetermeer en Den Haag (A12). Dat komt in het nieuwe voorstel tussen Gouda en Zoetermeer. De vele duizenden forensen die dagelijks van Zoetermeer naar Den Haag gaan, hoeven daar door niet te betalen. Uit de aangepaste plannen blijkt ook dat Maij vooralsnog vasthoudt aan tolheffing in de rest van de Randstad, ondanks de bezwaren van de gemeente besturen. Die vrezen dat het sluipverkeer op de omliggende wegen zal toenemen, dat tolhef fing de economie negatief zal beïnvloeden en dat de grote tol pleinen het landschap aantas ten. Volgens Maij veroorzaken de files echter ten minste zo veel negatieve effecten voor het landschap en het milieu, en kan tolheffing daaraan een einde maken. Bovendien heeft Maij het tolgeld hard nodig om haar verkeersplannen vanaf 1995 te bekostigen. Ondanks de vele haken en ogen wil Maij de tolheffing toch nader onderzoeken. In regiona le stuurgroepen zullen gemeen ten, provincies en vertegen woordigers van het ministerie over de plannen doorpraten. Eind dit jaar wil de minister het eventueel gewijzigde tolplan ter beoordeling aan de Kamer voorleggen. new vork »gpd De Verenigde Staten beschuldi gen Irak ervan dat het bezig is Haarlemmerstraat 149. Leiden met een kemwapenprogramma en dat het een inspectieteam van de Verenigde Naties heeft bedrogen bij het onderzoeken van nucleaire faciliteiten bij Baghdad. Het team is de afgelopen da gen tot twee maal toe de toe gang ontzegd tot een plaats die het wilde inspecteren. Pas giste ren kon het inspectieteam naar binnen, kennelijk nadat de Irak ezen zaken hadden verwijderd die de inspecteurs niet mochten De leden van de VN-Veiiie- heidsraad hebben gisteren in de loop van de dag acnter gesloten deuren vergaderd over de laatste ontwikkelingen. De Amerikanen hebben de leden van de raad geheime luchtfoto's laten zien van verdachte activi teiten van Irak bij een nucleaire installatie bij Baghdad die een inspectieteam van de VN wilde bezoeken. De geestelijke armoede is een rijkdom waar niet velen tegeo be stand zijn. Paul van Ostaijen VANDAAG Buitenland - Cultuur Economie Extra- Familieberichten Feiten en meningen Film Info Programma's - Regio - RTV Show Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 27 HET WEER heeft gezorgd. De werknemers weigeren op deze manier hun salarisverhoging vla een om weg zelf te betalen. FOTO NIEUW ANEFO ROB CROES Verwachting tot morgenavond Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer Mini mumtemperatuur 9, middagtem- peratuur 15 graden Wind uit noordwest, matig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, moge lijk af en toe hard Bij de stukgoedoverslagbedrij- ven In de Rotterdamse haven is vanochtend een 24-uurssta- king uitgebroken. Tot de sta king is opgeroepen door de Vervoersbond FNV na het mis lukken van de cao-onderhan delingen. Vanaf morgen wil de bond staken bij bedrijven waar de meeste schepen moeten worden geladen of gelosL De Vervoersbond CNV is tegen de staking, omdat de stukgoed sector er slecht voor staat. De Vervoersbond FNV houdt vast aan 14 procent loonstij ging (inclusief prijscompensa tie) voor twee jaar. De werkge vers blijven bij het eerder ge dane eindbod van 11 procent. Mi|o abonnement betaal ik daarna Per maand 26.45) via automa tische betaling' Per kwartaal (176.75) via accef>t giro Per kwartaal 76.75) via auto matische betaling' Naam en voorlettera l r Telefoon (i.v m controle berorgifg) u Nummer bank/girorekening Handtekening I rondej LeeJsch Dagblad 2300 VB Letden 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1