Regio 'Geen behoefte om mensen in bescherming te nemen' 'Ze zoeken vaak iets met een zekere status' Niet eerste gifwolk bij overslagbedrijf Mogelijk versoepeling van regeling voor seizoenwerk Donderdag 27 juni 1991 Redactie: 071-161400 WIM SPIERDUK WIM SCHRUVER MEIDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 19 NIEUWSLIJN RUL wil criminologisch onderzoek LEIDEN - Samen met de universiteiten in Groningen en Nijmegen heeft de Rijksuniversiteit Leiden interesse voor een nieuw wetenschappelijk onderzoeksinstituut voor criminolo gisch onderzoek. Het ministerie van justitie maakt ruim een miljoen gulden vrij voor dit project, dat bedoeld is om een van de vakgroepen voor crimonologie en strafrechtspleging bij te staan. Het ministerie zal in het najaar een keuze maken. Nieuw bestuur Infotheek LEIDEN - Directeur van het Leidse computerbedrijf Infotheek, W. van Leenen, krijgt een tweede directeur naast zich: JJ. Blan- kert. Blankert is verbonden aan het bureau BCG Interim- Management. Dit maakte het noodlijdende bedrijf gisteren bekend. Behalve Blankert treedt nog een aantal nieuwe leden van de raad van commissarissen aan: A. Land (bestuursvoorzitter van Hage- meyer), F. Groenendijk (oud bestuursvoorzitter van auto-im porteur Abemy in Sassenheim), wordt voorzitter van de raad. H. Struch is herkiesbaar. G. Poeth, hoogleraar aan de Rotter damse Erasmus Universiteit, stapt op als commissaris. Versterking rijkspolitie Leiderdorp LEIDERDORP - De politie krijgt er een paar man bij. Morgen worden op het districtsbureau van de rijkspolitie in Leiderdorp 21 beambten van de spoorwegpolitie beëdigd. De 21 hebben een verkorte opleiding achter de rug. De politie heeft een enorm tekort aan personeel. Van de 21 beëdigden worden er zes toebedeeld aan het district Den Haag. Pech en Blunders op vakantie T I ijdens uw vakantie in Spanje wilt u betalen, maar u I blijkt Italiaanse lires in uw hand gedrukt te hebben ge JL. kregen. In uw hotel in Rome bestelt u op uw kamer een 'pizza Marguerita', waarop er even later een call-girl ge naamd Marguerita voor de deur staat. Of omgekeerd. 'Pech en Blunders op vakantie'. Dat is de titel van een rubriek die deze zomer geregeld in deze krant verschijnt. De redactie heeft daarvoor wel de hulp van de lezers nodig. Zij moeten hun 'Pech en Blunders' van de afgelopen vakantie aan ons laten we ten, liefst voorzien van een toepasselijke foto. Het is de bedoeling om in deze rubriek grappige voorvallen te plaatsen. Wanneer u tijdens uw vakantie door een val van een berg uw been op twee plaatsen breekt, valt dat zeker in de cate gorie 'Pech', maar het komt niet voor plaatsing in deze rubriek in aanmerking. De leukste voorvallen en verhalen worden in de krant geplaatst. De beste daarvan komen weer in aanmerking voor een prijs. De eerste prijs bedraagt 200 gulden, de tweede prijs 150 gulden en er zijn twee derde prijzen van elk 100 gulden. Richt uw inzendingen voor 1 september aan de redactie van het Leidsch/Alphens Dagblad, Postbus 54,2300 AB Leiden. LEIDEN «WIM SCHRUVER De jongeren, die via het 'Oriën tatiejaar' van de Stichting Soci aal Diakonaal Jaar (SDI) in Lei den werkervaring opdoen, heb ben vaak een afgebroken oplei ding. Maar ze zijn echt niet te beroerd om aan te pakken, weet projecdeidster Ans van der Valk. „Een jaar of veertig geleden hadden ze al met hun veertien de gewerkt, maar nu zit je met de leerplicht." Het Oriëntatiejaar vormt de laatste mogelijkheid voor jonge ren, die „echt niet meer naar school willen". Dat wil niet zeg gen dat de SDJ geen resultaten boekt. Van de ruim 140 perso nen die de afgelopen zeven jaar van het Oriëntatiejaar gebruik maakten, is de helft in betaald werk terecht gekomen of aan een opleiding begonnen. In opzet was het Oriëntatie jaar - een kerkelijk initiatief - vooral bedoeld voor langdurig werklozen. Maar „die kunnen nu wel op andere manieren aan de slag komen" dankzij meer scholingsmogelijkheden, subsi dieregelingen, banen en activi teiten van de sociale zaken. De SDI richt zich de laatste jaren met name op voortijdige schoolverlaters. Niet zelden zijn het jongeren die ook problemen in de privésfeer hebben. Het gaat om jongeren, afkom stig uit de hele regio, die graag aan het werk willen. Van der Valk vermoedt wel dat ze daar om op school vrij lastig waren. langzaam maar zeker zie je toch wel wat gebeuren." Een van de jongeren die momenteel via de SDJ stagelopen, is Jennifer Bak ker (17) uit Leiden. Zij is voortij dig gestopt met het Ihno en had daarna een enkel part-time baantje. Nu heeft ze via de SDJ stage gelopen in het verzor gingshuis voor bejaarden Rijn en Vliet. „In het begin wilde ik in de zwakzinnigenzorg of in ie der geval iets in de verzorging, maar nu weet ik het niet meer zeker." Niet dat het haar bij Rijn en Vliet slecht is bevallen („het was een ontzettend leuke erva ring"), maar tot haar eigen ver bazing heeft ze nu ontdekt dat ze administratief werk ook leuk vindt. In verband met een onge lukje met haar knie assisteert zij nu op het kerkelijk centrum 'De Bakkerij'. Jennifer zal binnen kort een beroepskeuzetest doen. Ook Shirley Achterkamp (16) uit Voorschoten is blij met het Ori ëntatiejaar. Zij had geen zin meer in school en werkt een paar ochtenden in peuterspeel zaal 't Vogelnest. „Ik heb het erg naar mijn zin," zegt ze. Shirley: „Nu kijk je van te voren of je iets kan. Mocht het toch niks voor je zijn, dan kun je altijd nog iets anders kiezen." Voor vragen over het Oriënta tiejaar kan men terecht bij Ans van der Valk, centrum 'De Bak kerij', Oude Rijn 44b, 2312 HG Leiden, tel. 071-149426. „DE ONDERSTE steen moet boven komen," vindt voorzitter Blokland van de commissie die de vuilstorten in de provincie onderzoekt. „Er zal ook wel iets bijzitten van: die zijn we kwijt. Ik heb hier bijvoorbeeld een meisje van de lhno, dat goede cijfers voor haar theorie had, maar om haar werkhouding is wegge stuurd." Regelmatig klachten over Vos en Co Vervolg voorpagina ALPHEN AAN DEN RUN De bedrijfsvoering van Vos en Co heeft al herhaaldelijk tot klachten geleid. Bij de Milieu Fiets Patrouille klagen geregeld Alphenaren over stankoverlast. Het is ook al eerder voorgeko men dat er gifwolken vrij kwa- In 1985 kwamen bij een brand bij het bedrijf aan de On dernemingsweg dildce rookwol ken met chloordampen vrij. Een vat met chemische stoffen ont plofte. Omwonenden werden niet geëvacueerd, maar kregen wel het advies ramen en deuren gesloten te houden. In Zoeterwoude-Rijndijk, waar Vos en Co tot 1984 was ge vestigd, waren er regelmatig klachten over het overslagbe drijf. Bij herhaling werden bij Vos en Co overtredingen van de hinderwet geconstateerd. In plaats van de toegestane 260.000 liter bewaarde het be drijf 600.000 liter chemicaliën in de loods. De voorgeschreven vloeistofdichte vloer ontbrak. In Alphen was het bedrijf al lerminst welkom. De gemeente raad sprak zich in 1982 uit te gen vestiging van Vos en Co in Alphen. De raad kwam echter te laat met die uitspraak. Burge meester en wethouders hadden al op eigen houtje toestemming verleend aan het chemisch be drijf. De inspecteur voor de volksgezondheid zei indertijd, dat een chemisch bedrijf als Vos en Co eerder in de Rotterdamse haven thuis hoort. Een vestiging in Alphen achtte hij alleen ver antwoord, als het bedrijf aan ui terst strenge voorwaarden werd gebonden. Dat zou volgens de toenmalige wethouder D. van Leeuwen gebeuren. „Met Al phen valt niet te spotten. Wij kunnen dit bedrijf de baas." al dus de toenmalige milieuwet- houder. Commissie onderzoekt rol provincie bij vuilstorten in Zuid-Holland Circa 300 dozen met dos siers staan op de commis sie te wachten die binnen kort de rol van provincie Zuid-Holland bij afvalstor- tingen gaat onderzoeken. Het leeuwedeel van het dossieronderzoek wordt uitbesteed aan een daar voor speciaal aangetrokken team. „We denken een jaar nodig te hebben," zegt H. Blokland, die voorzitter is van de commissie. „Maar het zal me niets verbazen wanneer het langer duurt." Zeven statenleden gaan met het „eg. onderzoeksteam bekijken in welke gevallen de provincie in de periode van 1975 tot nu in afwijking van de eigen regels vuil heeft gestort, verbrand of opgeslagen. Daarbij komt uit drukkelijk niet alleen het milieuschandaal van de Al- phense Coupépolder aan de or de. Ook van andere voormalige stortplaatsen wordt nagegaan welk vuil daar terecht en welk vuil ten onrechte is gestort. Er zijn in Zuid-Holland zo'n 15 stortplaatsen waarvan nu al duidelijk is dat daar niet legaal is gestort. „We willen dat de onderste steen boven komt," kondigt Blokland aan, de fractievoorzit ter van GPV/RPF in provinciale staten. „Het spreekt voor zich dat wanneer inderdaad blijkt dat ambtenaren of politiek ver antwoordelijken in de fout zijn •ns niet laten weer- iouden om dat naar voren te brengen. Ik heb geen behoefte ensen in bescherming te i. We zullen alles objectief naar voren brengen. Alleen de politieke consequenties moeten door anderen worden getrok ken." Blokland was aanvankelijk, zoals een groot deel van de pro vinciale staten, geen voorstan der van een zogenaamde en quête naar de rol van de provin cie in milieuschandalen. Het verzoek van Groen Links daar toe in februari dit jaar werd zeer kordaat, een schorsing van de vergadering voor beraad was niet nodig, afgewezen als een ordinaire verkiezingsstunt. Ander daglicht Enkele maanden later, na ver kiezingen met een treurige op komst, komt het er toch van. „Er is natuurlijk in die tussen tijd wel wat gebeurd." Blokland verwijst daarbij naar de uitzen dingen van NOS-Laat waarin het schandaal rond Alphen nog eens uitgebreid uit de doeken werd gedaan. Naar aanleiding daarvan vroeg een woedende Tweede Kamer om justitieel on derzoek en stelde uitgebreid vragen aan minister Alders. .Akkoord, bij NOS-Laat kwa men geen nieuwe feiten naar voren. Maar de zaken kwamen voor het publiek wel in een an der daglicht te staan. De druk op ons om wat te doen werd steeds groter. Ja, de geloofwaar digheid van de politiek kwam in het geding. De indruk ontstond dat we iets te verbergen had den. Dat was reden voor ons de afwijzing in februari te herover wegen." De commissie zal in die ge vallen waar nieuwe milieu schandalen opgespoord wor den, onmiddellijk aan de bel trekken. „Niet dat ik dat ver wacht hoor, want de spullen zijn al eens door anderen door gespit. Maar je kunt nooit we- Blokland: „Het spreekt voor zich dat wanneer inderdaad blijkt dat amb tenaren of politiek verantwoordelijken in de fout zijn gegaan, we ons niet laten weerhouden om dat naar voren te brengen." FOTO WIM DIJKMAN ten," zegt Blokland. Na het dos- de commissie-Engwirda. die de sieronderzoek gaat de commis- rol van Alphense bestuurders in sie ook betrokken ambtenaren de kwestie Coupépolder onder en politici ondervragen. Er zoekt, "want we willen geen komt een geregeld contact met dubbel werk doen." Leermeester Het. Oriëntatiejaar moet jonge ren verder helpen. „Wij zijn er niet om ze bezig te houden." De opzet: deelnemers lopen drie dagen per week stage. Daar naast worden ze, individueel en in groepsverband, intensief be geleid. Via de SDJ kunnen de jongeren twee keer een periode van vijf maanden geplaatst wor den op een werkervaringsplaats. Samen met de jongeren gaat Ans van der Valk op zoek naar een passende werkplek. „Hun realiteitsbesef moet vaak wel worden bijgeschaafd. Ze willen uiteindelijk toch iets met een zekere status." Soms kan het daarom gezond zijn dat de deel nemers een blauwtje lopen. „En je hoopt dat ze zelf gaan zien dat ze een opleiding moeten volgen." Actief deelnemen aan het ar beidsproces is voor de meeste jongeren een gewenningspro ces, maar als ze eenmaal in het ritme zitten, blijkt dat ze er hou vast aan hebben. „Hét is goed voor ze dat ze voor vol worden aangezien. Er wordt op je gere kend, je bent toch niet zo hope loos als je altijd van jezelf had gedacht." Ans van der Valk van het Oriëntatiejaar (midden), samen met Jennifer Bakker (links) en Shirev Achterkamp. „Een jaar of veertig geleden hadden ze al met hun veertiende gewerkt maar nu zit je met de leerplicht." foto hielco kuipers De SDJ heeft alleen werkerva ringsplaatsen in de overheids sector, terwijl het ook om bo ventallige posten moet gaan. Van der Valk werkt met een vast bestand. „De verhouding leer meester-leerling is erg belang- der Valk heeft dezelfde e rijk. Wat zo'n man of vrouw gen. „Je moet er vanuit gaan dat zegt, maakt twintig keer zoveel er van jouw agenda niets over- indruk dan een schoolcijfer." blijft. Het loopt waarschijnlijk Overigens kosten de stages de heel anders." Maar ook: „je begeleiders ook vaak erg veel hebt er heel veel tijd voor nodig, sores, ergernis en tijd. Ans van het is niet iets wat je in een paar weken kunt veranderen, maar 'Radio-actieve patiënt tenminste 3 dagen in AZL' Patiënten die behandeld zijn met jodium 131 moeten te allen tijde drie tot vier dagen in een geïsoleerde kamer verblijven. Dat laat het Academisch Zie kenhuis Leiden weten naar aan leiding van een bericht in deze krant van dinsdag 25 juni. Het gaat om oudere patiënten met een ernstige schildklieraf wijking, die door het drinken van jodium 131 zelf een radio actieve stralingsbron worden. Het AZL behandelt jaarlijks ruim 200 van deze patiënten. Een klein deel van hen zou ei genlijk zeven tot acht dagen in totale afzondering moeten blij ven, zonder bezoek of lijfelijke communicatie. „Voor sommige mensen is dat absoluut niet op te bren gen," stelt W. Termorshuizen, hoofd van de stralingsdienst van het AZL. „Door hun ziekte zijn zij veel nerveuzer dan an dere mensen. Om hen zo lang te isoleren is eigenlijk onmense lijk." Daarom stelt het AZL voor in bepaalde gevallen patiënten na drie of vier dagen naar huis te laten gaan. De Raad van State heeft het ziekenhuis voorlopig toestemming gegeven om met deze handelwijze door te gaan. Seizoenarbeid wordt vaak verricht door huisvrouwen en studenten. Zij kunnen nauwelijks aanspraak maken op teruggave van belastinggeld, aldus staatssecretaris Van Amelsvoort archieffoto De staatssecretaris van financi ën praat binnen twee weken met land- en tuinbouworgani saties over een versoepeling van de regeling voor seizoenwerk. Hij is bereid terug te keren naar een situatie waarbij de werkge vers één keer per jaar aangifte doen van verricht seizoenwerk, maar eist dan wel dat loonbe lastingverklaringen en sofinum- mers worden verstrekt. Sinds 1 januari moeten de werkgevers ook voor mensen die seizoenarbeid verrichten een 'normale loonadministratie' voeren. De land- en tuinbouw organisaties protesteerden luid keels tegen deze papieren rompslomp. En de Kamercom missies voor landbouw en fi nanciën grepen die kritiek giste ren aan om de staatssecretaris te vragen nog dit (bollen)sei- zoen in actie te komen. In de toch al drukke piekpe rioden kun je de werkgevers niet nog eens extra belasten, be toogden politici. Het WD-Ka- merlid Blauw hadden zelfs sig nalen bereikt dat de regeling het zwartwerken bevordert, niet in de laatste plaats doordat de werknemers langer moeten werken om hetzelfde bedrag in handen te houden. Ook de staat zou slechter worden van de nieuwe regeling door een on stuimige groei van het aantal T- biljetten. Volgens Blauw zullen honderdduizenden seizoenwer kers om teruggaaf vragen, voor een groot deel werkzaam in de bollenstreek. In toch al drukke seizoen werkgevers niet nog eens extra belasten met loonadministratie Volgens staatssecretarisVan Amelsvoort valt het met dat te rugvragen wel mee. Seizoen werk wordt ook vaak door huis vrouwen en studenten verricht en die hebben hun belasting vrije voet in veel gevallen over gedragen aan de partner of op gebruikt bij de studiebeurs, meldde hij. Aftrekbaar Seizoenwerkers die wel een be lastingvrije voet hebben, heb ben niet zo makkelijk de 870 gulden verdiend die recht biedt op teruggaaf. Van het weekloon wordt namelijk eerst het twee- ënvijftigste deel van de basisaf trek ingehouden en gaan ook de aftrekbare kosten nog af. Het betekent voor iemand die 150 gulden per week verdient, dat hij 16 weken moet werken om met succes een T-biljet te kun nen invullen. Enige discussie was er over de vraag of de nieuwe regeling de werkgevers financieel meer be last dan de regeling die tot 1990 gold. WD-Kamerlid Blauw vindt van wel en wees daarbij op het feit dat ze in de oude re geling 21 procent kwijt waren aan premies volksverzekeringen en opslagpremie, 14 procent minder dan nu richting volks verzekering èn loonbelasting gaan. Volgens fiscale ambtenaren ligt het genuanceerder: door de belastingvrije sommen en af trekbare kosten, is de gemiddel de belasting 21,5 procent. En dat scheelt maar een half pro centje met de situatie van 1989. Door de rompslomp met Oort, liet zijn ministerie in 1990 helemaal niks inhouden. Maar dat was maar tijdelijk. Oriëntatiejaar helpt jongeren die 'echt niet meer naar school willen'

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19