Leiden Nieuwbouw splitst buurt Sober begin Woutertje Pieterse Kerken op zaterdag open Leidse politiebaas kan geen actie voeren voor meer agenten Kapelle dwarsboomt plan Erica voor bungalows Brandbrief PvdA over huisvuil naar minister Pitbull losgebrand van Engelse bulldog Donderdag 27 juni 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: PAULDE TOMBE Voimgeving: SIMON DE GRAAF 17 Zeven Leidse kerken zijn in ju li op zaterdag voor het publiek geopend. Tussen elf uur 's ochtends en vier uur 's mid dags worden er in de kerken rondleidingen, concerten en tentoonstellingen gehouden. Vanaf de Marekerk wordt van af elf uur en vanaf een uur een tocht langs de kerken bege leidt. Aan 'Langs Leidse Kerken' nemen deel de Hartebrugkerk, de Hooglandse Kerk, de Lok- horstkerk, de Lutherse kerk (6 en 13 juli), de Marekerk, de Pieterskerk en de Waalse kerk. De organisatie hoopt dat de kerken tijdens de Lakenfeesten kunnen fungeren 'als rustpun ten in de bruisende binnen stad'. De VW-Leiden geeft in het kader van 'Langs Leidse Ker ken' een folder met een route kaartje uit. Commotie rond Beijerincklaan De bewoners van de Beijerincklaan en de tegenover gele gen Van de Sande Bakhuyzenlaan staan lijnrecht tegen over elkaar als het gaat om de bebouwing tussen de twee straten in de Professorenwijk. De 'Bakhuyzers' zijn het in grote lijnen eens met het plan van de gemeente om to taal 66 woningen te bouwen verdeeld over een woonto ren, een 'banaan'-gebouw van twee hoog en een torentje van vier hoog. De 'Beijerinckers' vinden dat de woningen voor ouderen en gehandicapten te dicht op hun straat komen te staan en dat vooral de toren hun uitzicht be lemmert. capten) zijn alle partijen het eens. Wethouder T. van Rij van ruimtelijke ordening wil onver kort vasthouden aan het plan dat door de Schagense architect Bakker is gemaakt in opdracht van wonionmgbouwvereniging Ons Doel. Hij zit derhalve op de lijn van de Van de Sande Bak- huyzenlaan-bewoners. Toch kregen de bewoners van de Beijerincklaan voor elkaar Tijdens de gisteravond gehou den informatie-avond van de gemeente, scheidde het gang pad in de zaal ook letterlijk de twee bewonersgroepen. De be zwaren van de Beijerinckers hebben voornamelijk te maken met het feit dat de bouw op slechts 30 meter van de huidige huizen af komt te staan. Dit ter wijl de bewoners aan de over kant meer dan de dubbele af stand van de nieuwbouw zijn dat bij de komende commissie- verwijderd. Ook de hoge woon- vergadering ook een alternatief toren vinden zij niet passen. Vorige maand bleek al dat verschillende gemeenteraadsle den het met de bewoners van de Beijerincklaan eens zijn. Over de noodzaak van het bou wen van woningen voor oude zogeheten fokus-project (zelf standig wonen voor gehandi- de wijk plan aan de raadsleden wordt voorgelegd. In dit plan, dat nog moet worden uitgetekend, is de woontoren vervangen door een duplicaat van het andere, klei nere flatje. Een definitief besluit moet snel worden genomen. Nog dit jaar wil de gemeente dat de bouw begint zodat Lei den aan de zogeheten contigen- tering voor dit jaar voldoet. PROBLEMEN MET HUISVUIL hebben de PvdA er toe gebracht mi nister en partijgenoot Hans Alders te vragen om een oplossing i de eerste paal v Er werden geen toespraken gehouden, er waren geen spandoeken te zien en de hoog waardigheidsbekleders hielden zich op af stand. Op één na. Onderwijs-wethouder H. Koek sloeg gisteren rond het middaguur de eerste paal voor de nieuwbouw van open bare basisschool 'Woutertje Pieterse' aan de Antonie Duycklaan. In smetteloos wit beklom de kersverse wet houder de cabine van een bouwkraan om de hendel over te halen. De rest ging van zelf en luttele minuten later zat het eerste fundament in de Leidse Hout. De oorverdo vende zevenklapper die daarop volgde maakte nog het meeste lawaai. Verder was er rust. Opmerkelijk, omdat geen nieuwbouw de laatste jaren in Leiden zo omstreden is geweest. Omwonenden van het bouwterrein en Vrienden Van de Leidse Hout dienden de afgelopen jaren tal loze bezwaarschriften in tegen de plannen om deze school op een trainings-korfbal- veld in de Leidse Hout te bouwen. De Raad van State had en heeft het er druk mee. Gisteren lieten de tegenstanders het af weten. Maar ook van enige triomf bij de ge meente was niets te bespeuren. Oud-wet houder H. van Dongen (onderwijs) en wet houder T. van Rij (ruimtelijke ordening) stonden van een afstandje tussen de kinde ren te kijken. En er was nog wel zoveel ruchtbaarheid gegeven aan het feit dat een 'trio' de eerste paal zou slaan. Van Rij wilde niet zeggen of hij er nu officieel wel of officieel niet was. „Wat maakt dat uit? Ik ben er gewoon, ik vind het leuk om er bij te zijn. Ja, ik heb die ophef over ons ook gelezen. Dan gaat zo'n ambtenaar er nog commentaar bij leveren, alsof wij met ons drieën in zo'n cabine kun nen kruipen". De 150 leerlingen van de Woutertje Pie- terseschool gaan op dit moment naar school aan de overkant in de vroegere Prin ses Marijke-kleuterschool. Het nieuwe ge bouw, waarin plaats is voor 240 leerlingen, moet over tien maanden klaar zijn. 150 wedstrijdballonnen kozen gisteren het luchtruim. Het zangrepertoire bij het slaan van eer ste palen is blijkbaar beperkt, want de me lodie van 'Heb je al gehoord van de zeven, de zeven, de zevensprong' was dit keer goed voor de regels We krijgen nu ontzet tend gauw ons grote, nieuwe schoolge bouw. Een regel die meester Pennewip, de onderwijzer met de burgermanszin uit Mul- tatuli's roman Woutertjs Pieterse, in zijn poëzieles deugd zou hebben gedaan. De Leidse projectontwikkelaar Erica gaat opnieuw met de Zeeuwse gemeente Kapelle en het ministerie van WVC praten over de bouw van een bunga lowpark voor asielzoekers in het dorp Wemeldinge. Het overleg zoekers kan is nodig omdat de gemeente raad van Kapelle, waaronder Wemeldinge valt, minder asiel zoekers in het park wil toelaten dan Erica en het ministerie had den gedacht. Het ministerie had Erica be paalde garanties gegeven, die door het raadsbesluit doorkruist worden. B&W van Kapelle wil len al jaren een bungalowpark binnen de grenzen maar geen projectontwikkelaar wilde het risico nemen. Bij een tijdelij ke bestemmming voor asiel zoekers kan een projectontwik kelaar van het ministerie van WVC echter financiële garanties krijgen die het risico verkleinen. Vorige week ontstond grote onrust in Wemeldinge toen be kend werd dat de eerste jaren 350 asielzoekers zouden den opvangen. De gemeente raad sprak zich er dinsdag over uit. Het CDA diende een nieuw voorstel in. Er zouden 250 asiel zoekers kunnen komen. Met de steun van de PvdA werd dit voorstel aangenomen. WD en de partij Gemeentebelangen keerden zich volledig tegen de komst van de asielzoekers, ter wij de SGP juist vasthield aan 350 asielzoekers. Directeur A. Swaak van Erica, dinsdagavond bij de raadsver gadering aanwezig, is optimis tisch over het komende overleg. „Wij houden echter vast aan de bouw van 145 bungalows. Je moet het park in één keer goed neerzetten. We willen niet min der woningen bouwen, omdat er minder asielzoekers mogen komen. Maar er zijn hele ande re oplossingen voor de ruimte die overblijft. Te denken valt bijvoorbeeld ook aan een op vangcentrum voor kinderen, zoals Duinrell voor kinderen uit Tsjemobyl heeft. Over die mo gelijkheden gaan we praten." LBDEN KAREL BERKHOUT De Leidse politiebaas B. Poeiert voelt zich klemgezet door het rijk, omdat het politiekorps in Leiden niet mag uitbreiden. „De werkdruk is voor de Leidse politie nu al maximaal volgens de gebruikelijke normen. Uit breiding is dan ook noodzake lijk", zegt Poeiert. De korpschef vindt het echter 'lastig' om actie te voeren omdat uitbreiding van het Leidse korps ten koste gaat van andere gemeenten in de re gio. De ministeries van justitie en binnenlandse zaken hebben de sterkte van het regionale korps Hollands-Midden, waaronder Leiden valt, vastgelegd op 1275 agenten in plaats van 1298 agenten zoals aanvankelijk was toegezegd. Het Leidse korps kan daardoor niet uitbreiden van 234 tot 263 agenten. „Over twee of drie man zou ik niet klagen, maar dit scheelt gewoon een achtste van het korps", zegt Poeiert. Het Leidse korps zit echter gevangen in de poli tie-regio, die Leiden aan het vormen is met 34 andere gemeenten in de om geving. „Als ik meer agenten wil, dan zeggen de ministers: regel dat maar binnen de sterk te van je regio. Dat maakt de discussie voor mij heel moei lijk", zegt Poeiert. De agenten die Leiden er dan bij krijgt wor den weggehaald bij andere ge meenten in de regio. Poeiert rest dan ook niets an ders om samen met de Leidse burgemeester C. Goekoop, for meel de baas van het regionale korps, Den Haag te bewerken. „Wij zullen de ministers ervan moeten overtuigen, dat Hol lands-Midden en Leiden die agenten nodig hebben." LEIDEN-JANET VAN DUK De Leidse PvdA-fractie heeft een brandbrief'over het afval probleem in deze regio ge stuurd naar partijgenoot minis ter H. Alders van milieu. In de brief vragen de PvdA'ers of Al ders ervoor kan zorgen dat het Leidse afval in Nederland wordt gestort in plaats van in Oost-Eu ropa. Verder willen de PvdA'ers dat de minister maatregelen neemt zodat de tarieven in de Leidse regio even hoog worden als elders in het land. Nu wordt in deze regio beduidend meer geld betaald voor de verwerking van huisvuil. De PvdA-raadsleden B. Paauw en R. Hulsker schrijven in de brief dat ze het 'volstrekt onaanvaardbaar' vinden dat Leids afval in Oost-Europa wordt gestort omdat er een te kort is aan stortplaatsen in Zuid-Holland en omdat verwer king op andere plaatsen in het land veel te duur wordt. De PvdA'ers vinden dat andere lan den niet moeten worden opge scheept met Leids afval en ze betwijfelen of stortplaatsen in landen als Polen voldoen aan de milieu-eisen. Een afschrift van de brief is verzonden aan de PvdA-fractie in de Tweede Kamer en aan de Proav, het Zuidhollandse afval verwerkingsbedrijf. De Proav onderhandelt over stort van Leids huisvuil in Polen en wil bovendien de tarieven voor Lei den en omgeving nog verder verhogen. Tegen het plan om huishou delijk afval in Polen te gaan storten is de hele regio al in op stand gekomen. In Leiden wordt op initiatief van Groen Links een raadsdebat gehouden over deze zaak. Dezelfde partij heeft in de Tweede Kamer vra gen gesteld over de contacten met Polen. De Leidse wethou der H. de la Mar praat binnen kort met minister Alders over het afvalprobleem. De minister en de Proav gaan ook overleg gen. In het gemeentelijk personeelsblad QQ schrijft Hein van Woerden, dé pr-man van de gemeente, onder de titel 'Leidse Lakenfeesten 1991 in aantocht' een stukje over de inbreng van de gemeente bij deze feest-tiendaagse Voor Van Woerden is de inbreng van de ambtenaren niet ge ring: „De directie Reiniging, Ha vens en Warenmarkten organi seert de succesvolle Laken- markten. De directie Civiele Werken verzorgt de afzettingen en omleidingen. De brandweer neemt al jaren het openings nummer van de feesten, de peurbakkentocht, voor haar re kening. De directie Kunst Cul tuur zorgt voor straattheater en optredens op het waterpodium aan de Hoogstraat. De directie Groen regelt de vergunningen voor het gebruik van de diverse parken en plantsoenen waarin festiviteiten worden georgani seerd." Van Woerden constateert niet alleen op het eerste gezicht enorme betrokkenheid van de gemeente. Ook zegt hij dat ambtenaren tegen winkeliers of horeca-ondememers die wat willen organiseren vroeger vaak 'nee, tenzij' zeiden, maar tegen woordig veel vaker 'ja, mits'. Kortom, Van Woerden sugge reert een positieve, betrokken en meelevende houding van de gemeente ten opzichte van de Lakenfeesten. Lakentjes (2) Leggen we de door Van Woerden opgesomde inbreng echter eens onder de loep. dan blijkt dat wel mee te vallen. Het regelen van vergunningen door de afdeling Groen en het afzet ten van wegen en pleinen door Civiele Werken behoort gewoon tot hun dagelijkse werkzaamhe den. Het zou eerder een schan de zijn als ze dat niet zouden doen. De inbreng van de afdeling Ha- venmarkten blijft ook beperkt tot het opdracht geven aan de firma Verschoor om zijn kra men ook op twee extra zonda- gen neer te zetten, het opne men van de namen van de deel nemers en het innen van hun (verhoogde) pacht. Over de Brandweer en hun peurbakkentocht niets dan po sitief, maar de gehelmde vuur- vechters mogen hopen dat de dam die nu bij Koombrug het water verspert op tijd wordt weggegraven door de al eerder genoemde mannen van Civiele Werken. Voor de directie Kunst Cultuur, die de optredens van straattheatergroepen en de bandjes coöordineert, kan hun beperkte budget als verzachten de omstandigheid worden aan gevoerd. De grote kunst- en cul tuurevenementen worden ech ter door andere instanties en particulieren georganiseerd. Vaak wel in samenspraak met K C, eerlijk is eerlijk. Lakentjes (3) Natuurlijk doen ze bij de ge meente wel wat aan de Laken feesten maar Van Woerden overdrijft de importantie. Veel meer dan het strikt noodzakelij ke, zij het met een goede be doeling, gebeurt er niet. In ieder geval kunnen de gemeente raadsleden nog een voorbeeld aan de ambtenaren nemen. Als duizenden Leidenaars langs de grachten de stoet van bonte LEIDEN Een ongemuilkorfde pitbull terrier heeft gisterochtend aan de Arendshorst een Engelse bulldog een gat in de nek gebeten. Het beest wilde pas loslaten nadat het was losgebrand met een aanste ker. De 23-jarige eigenaresse van de bulldog heeft aangifte gedaan. De 22-jarige eigenaar van de pitbull is door een wijkagent te ver staan gegeven dat het beest de volgende keer in beslag wordt geno men. Volgens de plaatselijke verordening moeten pitbulls gemuil korfd zijn. De politie kon de hond echter dit keer niet op heterdaad betrappen. De Leidse Lakenfeesten anno 1990. Gemeente-ambtenaren leveren ongetwijfeld een bijdrage aan het succes r vaartuigen (de peurbakkentocht dus) voorbij zien gaan, wordt tegelijkertijd door de politici in het Gulden Vlies nog 'driftig' vergadert. Misschien komt dat, omdat er in de raad nog maar weinig ge boren en getogen Leidenaars zitten. Hoewel, tijdens de suc cessen van het Nederlands Elf tal in 1988 werd eveneens door vergaderd. Gewoon out-of- touch met alles wat 'volks' is dus. Ding-dom Afgelopen zondag. 23 juni, heeft voor de vierde maal het Oude Singel Vesti-val plaatsgevonden. Tot het programma behoorde ook dit jaar weer het optreden van een muziekband op een podium bij de hoek van de Lan ge Mare en Oude Vest. Dit op treden duurde tot het begin van de avond. Zoals elke zondag, werd ook af gelopen zondag in de Marekerk een kerkdienst gehouden, van 17.00 tot 18.15 uur. Tijdens deze dienst werd het tot in de kerk doordringende geluid van de muziekband als storend erva ren. In Leiden heerst de goede gewoonte dat bij allerlei activi teiten die op zondag georgani seerd worden, kerkdiensten on gestoord voortgang kunnen vin den. I? het college bereid zich naar vermogen in te spannen om deze traditie in ere te hou den en situaties van afgelopen zondag te voorkomen? Namens de CDA-fractie, Huib Kruijt Dom-ding Afgelopen zondag, 23 juni, werd zoals gebruikelijk een kerk dienst gehouden in de Mare kerk aan de Lange Mare. Tot het programma behoorde ook dit keer weer het luiden van de kerkklokken om de dienst aan te kondigen. Dat duurde van 9.30 uur af, twintig minuten lang. Zoals elke zondag, werd ook af gelopen zondag in de omgeving van de Marekerk nog (uitgesla pen door een groot aantal om wonenden. Tijdens dit luiden werd het tot in de huizen en slaapkamers doordringende klokgeluid als storend ervaren. In Leiden heerst de goede ge woonte dat bij allerlei activitei ten die op zondag georgani seerd worden, de bevolking geen overlast ondervindt en de slaap ongestoord voortgang kan vinden. Is het college bereid zich naar vermogen in te span nen om deze traditie in ere te houden en situaties van afgelo pen zondag te voorkomen? Namens de voormalige bewoners van de Lange Mare Loman Leefmans REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEEFMANS tel. 161444 Bestuursvemieuwing en een nieuwe praatcultuur Hoe moet het nu verder met de bestuurlijke vernieuwing van de gemeente Leiden? Er zijn in middels twee nota's verschenen over de kwestie, waarvan de laatste een flink aantal tegen strijdigheden bevat. Zo is een 'bestuur op hoofdlijnen' niet echt te rijmen met een 'wijkspreekuur van wethou ders'. Ondanks veel kritiek zijn de fracties enthousiast over de nieuwe bundel voorstellen van de projectgroep bestuurlijke vernieuwing. PvdA en D66 vin den de nieuwe nota niet 'op zienbarend of vernieuwend' maar willen ook niet cynisch doen. Ze bestempelen de aan bevelingen als 'waardevol'. Het CDA is het meest enthousiast. Alle fracties uitten hun be zorgdheid over de aanbevelin gen om diverse nieuwe overleg- en inspraakorganen in te voe ren. Zo zou er een platform- overleg voor ambtenaren moe ten komen, meer spreekrecht voor burgers en inspraak bij ambtelijke voorbereiding van raadsvoorstellen. PvdA'er Paauw: „Ik ben er voor dat er veel en goed wordt overlegd, maar is zo'n platformoverleg niet de basis voor weer een nieuwe vergadercultuuf?" De discussie over bestuurlijke vernieuwing 'leeft' overigens niet in leiden. De openbare vergadering over de nota werd al slecht bezocht door raadsle den, de publieke tribune bleef helemaal leeg. AGENDA DONDERDAG 27 JUNI Katwijk Legerparty, aanvang 20.00 uur m Meidencafé Scum, Helmbergweg. Leiderdorp Zomer bndge-drive bij L.B.C., Bern- hardstraat 3 te Leiderdorp, aanmel den tot 19.45 aart de zaal. Noordwijkerhout Open Podium Avond door The Folk- dub m t Wapen van Noordwijker hout. Gratis toegang om te spelen of te luisteren, vanaf 20.30 uur. VRIJDAG 28 JUNI Noordwijk Concert van de Harmomekapel 'Cres cendo' aan het Vuuttorenplem, aan vang 20.00 uur. Voorschoten Optreden van 'The Jaguars' bij slot- avond van Stichting Shunt in het SOC-gebouw. J van Stolberglaan. aanvang 21.00 uur. Toegang uitslui tend v personen van 30 jaar e

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17