MODE Sport 'Wimbledon moet van gras af Navratilova begint Tennispubliek kan naar zijn centen fluiten H NIEUWSLIJN Wilander trekt zich terug LONDEN Mats Wilander heeft zich gisterochtend, vlak voor het begin van de wedstrijden, teruggetrokken voor het toernooi van Wimbledon. De Zweed liet de organisatie weten teveel hinder te ondervinden van een knieblessure. De vroegere nummer een van de wereld liep die kwetsuur vorige week bij het toernooi van Queens op. Wilanders plaats in het hoofdschema wordt overgenomen door de Canadees Martin Laurendeau. Hij speelt in de eerste ronde tegen de onbekende Brit Danny Sapsford die van de organisa tie een wild-card heeft gekregen. Tienkamper Voss mist titelstrijd NEUSS De Duitse atleet Thorsten Voss zal zijn wereldtitel op de tienkamp in Tokyo niet verdedigen. De 28-jarige voormalige Oostduitser is gisteren in Uerdingen aan zijn hiel geopereerd. Voor de wereldkampioen van 1987 in Rome betekent de opera tie het einde van zijn seizoen. Voss liep onlangs bij wedstrijden in Götzis een infectie op door het gebruik van een niet gedesinfecteerde injectienaald. Een arts voorkwam een bloedvergiftiging. Voss miste eerder door een blessure de Europese titelstrijd in Spüt. Russische doelman zwaar gewond MOSKOU Mikhail Jeremin, doelman van CSKA Moskou, is gisteren zwaar gewond geraakt bij een auto-ongeval. Het onge luk gebeurde enkele uren nadat de doelman met zijn team de beker van de Sovjetunie had gewonnen. De 23-jarige sluitpost zou ernstige verwondingen aan de ogen hebben opgelopen. De broer van de voetballer, die de auto bestuurde, was op slag dood. De auto botste frontaal op een bus. Prosinecki tekent toch bij Real BELGRADO Robert Prosinecki van Rode Ster Belgrado is van plan vandaag bij Real Madrid te tekenen, ondanks de tegen werking van de Joegoslavische voetbalbond. Volgens de regele- menten mag een speler pas op 25-jarige leeftijd naar het bui tenland vertrekken. De middenvelder is pas 22. Beide clubs zijn het al eens over de transfersom. De bond heeft gedreigd de li centie van de speler niet vrij te geven. Michailitsjenko naar Rangers GLASGOWGlasgow Rangers heeft zich verzekerd van de diensten van de Sovjet-international Alexei Michailitsjenko, die afgelopen jaar voor Sampdoria in Italië uitkwam. Met de aan koop is een bedrag van 6 miljoen gulden gemoeid. Twee mil joen gulden wordt direkt overgemaakt, elf maanden later volgt hetzelfde bedrag. Het resterende gedeelte wordt pas betaald als de international vijftig wedstrijden voor de Rangers heeft ge- Discussie laait op na enorme regenval Misschien dat de regenval en de verveling de oorzaak zijn, maar de afschaffing van het gras op Wimbledon is weer een serieus gespreksthema. Twee andere Grand Slam-toemooien (Australië en de Verenigde Staten) stapten jaren geleden al van het gras af. Wimbledon moet gewoon volgen, vinden de 'grashaters' die in aantal lijken te groeien. toch maar een handjevol spe lers dat echt goed uit de voeten kan op gras. In feite weten de meesten niet hoe ze ermee om moeten springen", zegt de Zweed Anders Jarryd, die ooit (1985) de laatste vier bereikte op The Championships. Het is daarom ook niet geheel vreemd dat het gros van de ten nissers tussen de ene Wimble don en de andere nooit op gras de Church Road 'not speelt. Als ze Londen verlaten gaan de speciaal ontworpen tennisschoenen de kast in en ze komen er vijftig weken later pas weer uit. Want zo is het natuur lijk ook weer: Wimbledon mis sen wil niemand, dus een jaar later is iedereen weer present. Toch dringt de vraag zich op of het wel eerlijk en logisch is om dan juist op gras 'het kam pioenschap der kampioen schappen' te houden. De winnaar van deze almach tige titelstrijd is in naam een speler die alles heeft bereikt in Ook bij verdedigend Wlmbledon-kampioen Stefan Edberg slaat de verveling toe. Het zeil bedekte gisteren de gehele dag het centrecourt LONDEN ROB VAN PER ZANDEN Het is done' om over het omspitten van de grasbanen te spreken. „Praten over de afschaffing van het gras is net zoiets als spugen in de champagneglazen van de leden van de All England Club", schreef onlangs de gewaardeer de tennisjoumalist Ron Atkin. Toch schiet de discussie over het gras weer wortel. Het pro bleem is dat niemand graag aan de tradities van Wimbledon (en dus het gras) wil tomen. Ook de spelers niet. Maar als de meer derheid het voor het zeggen heeft, gaat de spade er waar- zijn tennisleven. Maar niet schijnlijk sneller in dan velen voor mogelijk houden. „Het is daad. Dat bewijzen Stefan Ed berg en Boris Becker. De num mers een en twee van de plaat singslijst (en de wereldranglijst) wonnen respectievelijk twee en drie keer The Championships, maar wisten bijvoorbeeld op het gravel van Roland Garros nog nooit de hoofdprijs te pak ken. In feite wordt er binnen het profcircuit maar een maand per jaar op gras gespeeld. Buiten Wimbledon bestaan er weinig grastoemooien. En als ze er zijn, zijn ze bedoeld als voorberei ding op het grootste Grand Slam-evenement. Uniek verschijnsel Het gras blijft dus een uniek verschijnsel. Maar dat is volgens Ron Atkin nog geen reden om er koste wat het kost aan vast te houden. Het zou juist reden kunnen zijn om ermee te stop- compe t unifon enigszins op een wat re ondergrond kan worden af gewerkt. „Want", meent Ron Atkins, „het gras van Wimble don wijkt niet alleen af van wat de meeste spelers het hele jaar onder hun voeten voelen. Tij dens Wimbledon zelf is de kwa liteit van het gras soms van dag tot dag ook nog eens verschil lend door vochtige of droge weersomstandigheden. Wim bledon moet eens aan de toe komst gaan denken en de on dergrond ter discussie brengen. Vermeden moet worden dat een toernooi op een loterij gaat lijken." Die laatste kwalificatie zullen velen niet graag voor hun reke ning nemen. Ook John McEn roe niet. De Amerikaan, die drie keer won op het Engelse gras en dit jaar opnieuw een gooi doet naar de titel en dat op 32-jarige leeftijd, houdt nog steeds van gras. „Het is toch het mooiste wat je kan overkomen. Maar eerlijk gezegd wordt het ook ou derwets en historisch. Al kan ik me voorstellen dat dat juist de reden is voor de organisatie om er niets aan te veranderen. Maar het kost enorme techni sche inspanningen om het in topconditie te houden." Om nog maar niet van de financiële inspanningen te spreken. Volgens John Curry, voorzit ter van de All England Club, is het gras inderdaad heilig voor Wimbledon. „Het maakt ons uniek. Wimbledon is gras en andersom. En dat zal zo blij ven." Curry pleit zelfs voor meer toernooien op gras. „Want het is beter voor de gezondheid van de spelers. Velen maken vroegtijdig een einde aan hun FOTO AP loopbaan vanwege knie- en rugblessures. Een belangrijke oorzaak daarvan vormen de hard courts." Het tennisgras zal niettemin eerder verschroeien dan groei en. The All England Club nam daarop zelf al een voorschot twee jaar geleden. Toen werden op Wimbledon enkele achteraf- baantjes gerenoveerd. Tien daarvan werden voorzien van een nieuwe laag: kunstgras. Er zijn op Wimbledon zelfs gravel- banen aanwezig, voor vie wil. Maar er zal nog veel gras ge zaaid en geoogst worden aan Church Road voordat er sprake is van definitieve afschaffing. „Want", zegt Atkins, „Wimble don blijft een puriteins eiland in een oceaan vol kunstmatig heid." lt- LONDEN .Rtr Als de regen wegblijft, krijgt Martina Navratilova vandaag de eer het tennistoernooi van Wimbledon te openen. Nor maal zou de winnaar van de vo rige editie bij de mannen, Stefan Edberg, de eerste partij op het center court spelen. Ed berg kwam gisteren door de re gen niet in aktie. De organisatie besloot daarna niet te tomen aan 'Ladies Day' op dinsdag. De laatste keer dat twee opeenvol gende dagen volledig in het wa ter vielen, was in 1909. Navratilova, die vorig jaar het Grand Slam-toemooi voor de negende keer op haar naam schreef, begint tegen de Zuid- afrikaanse Elna Reinach. Daar na mag Edberg het opnemen tegen Mare Rosset. De compu ter heeft berekend dat de Zwit ser over de hardste service van het tennisgezelschap beschikt. Metingen gaven aan dat Rosset de bal een snelheid van 212 km/uur kan meegeven. Na de partij van Edberg be treedt de Amerikaanse veteraan Jimmy Connors het hoofdter rein. Connors staat op het punt een nieuw record te vestigen. De 38-jarige tennisprof, die in Londen voor de negentiende keer deelneemt, wordt bij winst op de Fin Veli Paloheimo de eerste speler met honderd par tijen in het enkelspel achter zijn naam. Connors deed in 1972 voor het eerst aan Wimbledon mee. Hij won het toernooi twee keer, in 1974 en 1982. Hij ver loor vier finales. De Fransman Jean Borotra heeft de meeste partijen (enkel en dubbel) op Wimbledon ge speeld. In de periode tussen Geen tennis, geen aardbeien, geen slagroom. Voor toegangskaarten v 1922 en 1964 stond hij 224 keer riërend tussen 54 en 95 gulden kregen deze twee volhardende toe- op de baan. schouwers een zitplaats en veel regen. t In deze natte tijden kan men in Engeland maar beter liefhebber zijn van cricket in plaats van tennis. Niet dat een cricketwed strijd garant staat voor mooi weer, maar bij afgelasting krijgt de toeschouwer in elk geval nog zijn geld temg. Op Wimbledon daarentegen werden gisteren duizenden tennisaanbidders in direct 'bestolen'. Afgelopen zondag ging de vierde dag van de 'Test' tussen Engeland en West-Indië niet door vanwege de regen. The Test and County Cricket Board (TCCB) gaf daarna aan 20.000 toeschouwers geld temg. De prijs van een kaartje varieerde van 16 tot 28 pönd, zeg maar 54 tot 95 gulden. In totaal keerde de TCCB 1.360.000 gulden uit. Die schadepost heeft de 'Board' al in behoorlijke paniekstem ming gebracht. De TCCB is niet verzekerd tegen een dag regen. Een schadeclaim bij de verzeke ring kan pas worden ingediend bij 'meerdere dagen' regen. In feite moeten de cricketbestuur ders dus hopen dat de barre weersomstandigheden nog even aanhouden. Voor tenniswedstrijden geldt in principe geen restitutierege ling. Dat staat in piepkleine let ters ook op elk toegangsbewijs. In de tennissport is het principe van 'niet goed, geld temg' dus niets waard. Daarvan werden gisteren duizenden Wimble- don-gangers de dupe. Er werd immers geen bal geslagen op de eerste dag. The All England Club deed bij wijze van uitzondering wel wat water bij de wijn voor een deel van de natgeregende meute. De houders van een kaartje voor het centre-court en court 1 mo gen hun ticket tijdens Wimble don 1992 gebruiken als bewijs van voorrang bij de koop. Het zijn zwaarst getroffenen met kaart jes van 15 tot 40 pond. Ze moe ten volgend jaar wel gewoon opnieuw betalen. Klantvriende lijk zo lijkt het, maar in werke lijkheid vangt de organisatie ge woon tonnen aan recettes zon der daarvoor een tegenpresatie te leveren. Boete Monica Seles krijgt een boete voor haar late afmelding voor het Grand Slam-toemooi op Wimbledon. Een woordvoerder van de WTA (Women's Tennis Association) maakte dit gisteren bekend. Hoe hoog de geldstraf uitvalt, is nog onduidelijk De l de reld, voor het grastoemooi als eerste geplaatst, liet vrijdag ten niet naar Londen te komen De 17-jarige Joegoslavische zoi last hebben van een (onduide lijke) knieblessure. In de ge schiedenis van Wimbledon i: het niet eerder voorgekomen dat een als eerste geplaatste speler of speelster zich na de lo ting terugtrok. Opschudding De veiligheidsdienst bij het ten nistoernooi van Wimbledon heeft gisteren op de eerste dag voor grote opschudding ge zorgd. Aartleiding voor alle drukte vormde een achtergela ten tas op de zittribune van het center court. De enkeling die de moeite had genomen de regen te trotseren, werd uit voorzorg gevraagd de tribune te verlaten. De experts hielden rekening met een bom. De organisatie noemde de oproep van de veiligheidsdienst „een overdreven reactie." Korte tijd later mochten de toeschou wers weer naar hun plaatsen te rugkeren. Niemand nam die moeite. M&S Oinsda, HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Elndrectactie: PAUL DE TOMBE Vomigevlng: RUTGERHOOGERDUK DE EERSTE DAG op Wimbledon leverde geen enkele slagenwisseling op. Enorme regenval ver ziekte de dag voor vele tennisliefhebbers.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7