Binnenland 'Alles beter dan tussen zes plankjes' Bescheidenheid siert de voorzitter Dinsdag 25 juni 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART dief PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MARCOT KLOMPMAKER Vormgeving: HANS BOEZELUN 4 KOKANJE Folklore Laatst, bij de kapper, vertelde iemand in de stoel naast mij een anecdote die ik al eens eer der gehoord had. Een vriend van hem, zo ging het verhaal, die met een groep andere sport vissers vanuit de haven van West-Terschelling het ruime sop had gekozen, kreeg op ze ker moment de schrik van zijn leven toen hij zag hoe een van de anderen zelf het visaas opat. De geep en makreel wilden niet bijten en daarom liet hij de pie ren nu in zijn eigen keel glijden. De man stond daar met wijdopen mond aan de reling alsof hij een demonstratie ha ringhappen ten beste gaf. Nade re inspectie bracht aan het licht dat het aasbakje ook werkelijk in dunne, lange reepjes gesne den zoute haring bevatte. Een andere geschiedenis, die mij onlangs ter ore kwam, her kende ik onmiddellijk als een verhaal dat mijn vader mij in een ver verleden vertelde. Een boerenzoon, die geen zin had om de wapenrok te dragen, le verde bij de dienstkeuring een flesje paardepies in. Na een paar dagen werd hij bij de keu ringsarts ontboden, die bij de deur al met uitgestoken hand op hem stond te wachten: „Mag ik u van harte feliciteren, mijn beste! U bent al vier maanden in blijde verwachting!" Het gaat hier om sterke verha len die van mond tot mond gaan en hoewel ze onderweg vaak van uiterlijk veranderen, toch dezelfde kern blijven be houden. Ze maken deel uit van de moderne folklore. Zoals de mensen elkaar vroeger verhalen vertelden over spoken, kabou ters en betoverde kikkers, zo vertellen ze elkaar nu verhalen over allerlei andere griezelige en komisch-absurde gebeurtenis sen. In haar 'Broodje aap' heeft de schrijfster en antropologe Et- hel Portnoy, gelijk een moderne Clinge Doorenbos, een verza meling van dergelijke ever greens aangelegd. Mijn zoute haring- en paardepies-verhaal komt daar overigens niet in In een artikel in het recente nummer van het blad Psycholo gie wordt er op gewezen dat de vertellers van deze 'moderne sa gen' het beschreven voorval nooit zelf hebben meegemaakt. Ze beroepen zich altijd op een vriend, of een vriend van een vriend, die er zijn hand voor in het vuur wil steken dat het ver telde op waarheid berust. Hoe wel de inhoud van de broodje aap-verhalen vaak bizar of schokkend is, klinken ze ons door hun realisme heel plausi bel in de oren het zou best waar kunnen zijn. Het is de bedoeling van deze hedendaagse folklore om de luisteraar van zijn stuk te bren gen, schrijft Portnoy in haar boekje..De wereld die door deze verhalen wordt opgeroepen, is allesbehalve een plezierige: „Er wordt geen tederheid in gevon den, niets dat aardig is of lief. Angst is er een belangrijk ele ment in: angst voor de weten schap en haar ontdekkingen, angst voor vreemdelingen en hun voedsel, angst voor dood en ontbinding, angst om bedro gen of te kort gedaan te wor den." Zij wil een streng onderscheid maken met de mop, 'die andere nederige reiziger van de mon delinge literatuur'. Volgens haar wil een mop de mensen alleen maar aan het lachen maken. De opzet van een broodje-aap-ver haal is daarentegen om de toe hoorders versteld te doen staan. Volgens deze omschrijving zou mijn verhaal over de zwangere boerenzoon tot het moppendo- mein gerekend moeten worden. De geschiedenis over het visaas zou misschien tot het andere domein behoren. Maar in wer kelijkheid is, zo blijkt ook uit Portnoys collectie, de grens tus sen beide domeinen niet scherp j te trekken. In 'Broodje aap' komen ever- 'greens voor zoals die over het echtpaar dat met hun poedeltje een Chinees restaurant bezoekt; na de heerlijke maaltijd krijgen ze van de eigenaar alleen de staart en de halsband van hun lieveling terug. Of die over de zwarte dienstbode van een blank gezin in de tropen, dat net een koelkast heeft aange schaft; als ze na een dag afwe zigheid weer thuiskomen, ligt de baby die het zo warm had gekregen doodgevroren in de I kast. Maar in deze bundel staan ook nogal wat verhalen waarvan ik nog nooit gehoord heb. Dat heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat een deel er van in vroegere woonplaatsen van de schrijfster, te weten Amerika en Frankrijk, verzameld is. Wat moet je met een verhaal over een vrouw die op het strand haar schede vol stopt met zand, om zo een aanrander te ont moedigen? Of met dat onzinni ge, walgelijke verhaal over een jongen die zijn aars vol smeert met pindakaas waaruit hij tij dens de dienstkeuring op opval lende wijze zit te snoepen? Dit verhaal heeft met 'angst' even weinig te maken als mijn veel smakelijker anecdote over het flesje met verkeerde urine. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Menselijk leed en samenzang bij ontruiming nomadenkamp Amsterdam Nederland leidt Europese Gemeenschap komende zes maanden Genoeg is genoeg, vond de gemeente Amsterdam. Ernsti ge vervuiling en ziektes zorgden voor een onhoudbare toestand in het nomadenkamp aan de Gevleweg in het .Westelijk Havengebied. Gisteren ontruimde de politie het terrein grotendeels, geholpen door ambtenaren en .bulldozers. Voor de één een drama, voor de ander een 'kosmische ervaring'. Fuck off en Welcome to Paradise. door de PATRICK VAN DEN HURK „Hë, hier zit er nog een." Heel voorzichtig, met haar duim en wijsvinger, licht een agente het bruine, vlekkerige zeil van een huifkar op. Twee vuile tenen steken uit een tot op de draad afgesleten sok. „Wakker wor den! Wake up!". Binnen een paar seconden heeft zich een kordon van fotografen en came ra's rond het hoopje menselijk leed verzameld. „No photo's. Please, fuck off." De man rest niets anders dan met een deken over zijn slaapdronken hoofd een sprint te nei blubber. Er zijn leukere wakker te worden. Maar de el lende voor de langslaper is nog niet voorbij. Nog maar net van de schrik bekomen, ziet de treu rig kijkende man dat gele grijp grage bulldozers hem van zijn slaap- en woonplaats beroven. Hij is in één klap gedegradeerd van stadsnomade tot zwerver. Terug bij af. „Damn' fascists. Het is gewoon een razzia". Razzia is te sterk uitgedrukt. Het woord ontruiming is echter ook te zwak voor de manier waarop de Amsterdamse politie, de stadsreiniging, de GG&GD en de brandweer te werk gaan op het nomadenkamp aan de Gevleweg. Inspectiebeurt Vanaf half negen 's ochtends waden agenten en ambtenaren door de stinkende modderpoe len op het nomadenterrein aan de Amsterdamse IJ-havens. Ie dere tent, caravan, wigwam of hut krijgt een vluchtige inspec tiebeurt. Daarna doen drie bulldozers zich tegoed aan de hutten. Niets ontziend vreten de machines zich een weg door sloophout, tentdoeken, matras sen, meubilair en keukengerei. Tot groot plezier van enkele toeschouwers, ,,'t is mooi hun eigen schuld. Ze hebben het zelf uit de klauwen laten lopen", zegt een buurtbewoner verge noegd. Dat vindt de gemeente Am sterdam ook. De toestand op het nomadenkampje in het Westelijk Havengebied van de hoofdstad was al enkele maan den onhoudbaar. Steeds meer daklozen vestigden zich vanaf vorig jaar illegaal aan het IJ. Huisvuil, honden, ratten, dierlij ke én menselijke uitwerpselen maakten het terrein tot een menselijke vuilnisbelt, waar ziektes als geelzucht heersten. Om de echte ofwel door de gemeente gedoogde stadsno- maden te scheiden van illegale bewoners, maakte de gemeente in oktober en april luchtfoto's van het kamp. Wiens onderko men niet op de foto's van okto ber, maar wél op die van april stond, moest verdwijnen. De gemeente was bereid een 'ver- huisvergoeding' 'oprotpre mie' noemen de nomaden het te betalen van maximaal driehonderd gulden. De meeste kampbewoners accepteerden dit en hielden het zaterdag of zondag al voor ge- Een stadsnomade die mocht blijven: „Peace brothers, en bedankt voor het bezoek aan deze kosmische eivaring." foto Patrick van den hurk zien. In de vroege morgen op de dag van de ontruiming staken sommigen hun onderkomen maar in brand. Beter ten prooi aan de vlammen dan een hap klare brok voor de politiebulldo- zers, was de gedachte. Ongeveer vijftig bouwsels mogen na een keuring door de brandweer en de GG&GD blijven staan tot 1 januari 1992. Schaterlach mer hoor. Als iedereen zich een beetje aan de regels had gehou den. Gewoon in een potje poe pen, de honden bij je houden en je vuilnis netjes weggooien. We hebben geprobeerd om vooral de Britse kampbewoners van de noodzaak daarvan te overtuigen. We hebben stencils uitgedeeld, het op een vriende lijke manier geprobeerd. Het heeft helaas niet geholpen", zegt Johannes Kelder, nadat de meeste bulldozers zijn uit- „Noem me maar een trou badour", vervolgt hij. „Dat ben ik wel een beetje." Bruinver brand hoofd. Onvervalste hip- piejdeding en dito armbanden. Hij speelt gitaar. Woont naar zijn zeggen al twee jaar aan de Gevleweg. „Het gaat eigenlijk over zelfbeschikkingsrecht, weet je wel. Mensen zoals ik zoeken een eigen woonvorm, buiten in 't groen. Ik wil geen dure, ge subsidieerde woning. Gewoon, wonen waar ik wil. Dat moet toch kunnen in een democra tisch en ontwikkeld land?". Tussen een aantal achterge bleven agenten en de nomaden tenkoning' stond, ligt nog ontstaat een haast onwerkelijke, slechts een stapel planken. De ontspannen sfeer. Een landse nomaden moet al z'n overredingskracht voor de dag halen om de politie te overtui gen dat hij hier legaal verblijft. De mededeling 'hands off handen af op de deur van zijn caravan en een papier van de gemeente zijn voldoende om zijn verblijf nog enige maanden te rekken. De vertrekkende agenten kunnen rekenen op een schaterlach en een fuck off- gebaar van de tandeloze Brit. Bij schelden en gebaren blijft het meestal. De nomaden slaan de ontruiming gelaten gade. Waar de wagen van 'de Rat- bijnaam van de vertrokken be woner is snel verklaard. Zijn woonwagen was één grote rat- tenkooi. Het waren er honderd, zegt de een. Hóónder- den, op z'n minst, weet de ander. Een rj nrint a8enten zitten voor weëe geur herinnert Ue man sPnnt ze er erg in heb- nog aan de knaagdier- met een deken ben, met samba- wit gewaad nodigt drie dienders uit op zijn bankje langs het IJ. Hallelujah bröthers, welcome to paradise", roept hij. Zijn vin gers vormen een vredesteken. De tjes. De stank komstig van een enor me berg rattekeutels, die op de lege stand plaats is achtergeble- over zijn hoofd door de blubber ballen en een trommel in hun handen, ,,'k zag twee heren zonder kleren", improvi seert het bonte ge- .popdew" i kinderlie Een ambtenaar van de reinigingspolitie verklaart met grote stelligheid dat de Rattenkoning zijn dieren heeft meegenomen naar een woning „op de Gooise matras". Hij haalt zijn schouders op. Vol- H gens hem pakt de gemeente de maken?" vraagt hij zich af. „No- Johannes begeleidt ze op zijn gitaar. Niet van harte. „Waarom doet de overheid zoveel moeite nomaden het leven s nomaden veel te zacht „We halen nu de helft weg en we maken het een beetje schoon. Denk maar niet dat het probleem daarmee is opgelost. We hadden het terrein helemaal moeten leeghalen." maden, zigeuners: noem ons maar hoe je wilt. We zijn er al tijd al geweest. En nog steeds voelen we ons vervolgd en'op gejaagd. Ik wil mijn eigen leven leiden. Zonder gelazer. Het is mijn eigen keuze." Poepen Praten over de ontruiming wil len eigenlijk alleen de legale en gedoogde nomaden. „Tjsa, jam- Donald Ducks Niet iedereen verblijft echter uit vrije wil aan de Gevleweg. Een vrouw van middelbare leeftijd gericht op één Europese munt, één centrale bank en één monetair beleid. Zowel over EPU als EMU moeten aan het eind van het Nederlandse voorzitterschap kno pen worden doorgehakt. Die twee terreinen zullen dan ook verreweg de meeste aandacht opeisen. Minister De Vries (sociale zaken) probeert daarente gen de 'Europese boot' wat af te houden. Hij gruwt van Europese regelgeving over sociale zekerheid, loonvor ming en andere arbeidsvoorwaarden. De stelsels van sociale zekerheid moeten wel naar elkaar toe groeien, maar wat De Vries betreft is daarmee de kous af. Meer waarde hecht de minister aan een richtlijn over in spraak van werknemers bij belangrijke beslissingen van multinationals. Ook de veiligheid op het werk heeft zijn aandacht. Offensiever is de houding van verkeersminister Maij- Weggen. Ze wil niet alleen in Nederland, maar in heel Europa snelheidsbegrenzers invoeren. Vooral de Duit sers liggen dwars, want die vrezen dat zulke begrenzers niets alleen voor vrachtwagens maar ook voor perso nenauto's verplicht zullen worden. En daarmee is de Duitse auto-industrie niet gediend. Een ander plan van Maij betreft de Europese binnenwateren. Die moeten wat haar betreft beter geschikt worden gemaakt voor transport. Daarnaast heeft ze een warme belangstelling voor het vrachtvervoer per trein. Ook minister Alders (milieu) gaat straks als een druk baasje door Europa. In het jaar 2000 mag de uitstoot van kooldioxide (C02) in heel Europa niet groter zijn dan in 1990. Zo hoopt men het broeikaseffect in te dammen. In de zuidelijke EG-landen (die graag meer industrie willen) kan Alders op harde tegenstand reke nen. Het zal er wel op uitdraaien dat de zuidelijke lid staten hun zin krijgen. In ruil daarvoor moeten de Noordeuropese EG-landen hun C02-uitstoot dan extra beperken, maar daaraan zitten nog heel wat haken en ogen. Om het gebruik van fossiele brandstoffen en dus de milieuvervuiling terug te dringen, wil Alders graag dat de energieprijzen met de helft worden verhoogd. De bewindsman verwacht niet dat dat in zes maanden zal lukken, maar hij wil wel een akkoord over de uitgangs punten van zijn plan. Zelfs in eigen land moet Alders daarbij op verzet re kenen, voord van zijn collega Andriessen van economi sche zaken. Andriessen wil de Nederlandse industrie namelijk alleen aan-zo'n heffing blootstellen als bedrij ven in de andere EG-landen even hard moeten bloed en. Minister Hirsch Ballin (justitie) wil in november graag Na een korte inspectie gaat de bulldozer zonder pardon over de wrakki ge onderkomens. De schamele persoonlijke bezittingen van de bewo ners worden niet ontzien. dwaalt verdwaasd tussen de naar school gingen. Het was modderplassen en bergen best vol te houden. Het had sloophout. In haar armen klemt zelfs iets charmants, 's Avonds ze een paar smerige schoenen, zaten de kinderen bij het kamp een plastic tas met onbestemde vuur, daarna las ik ze voor het inhoud, een nog verbazingwek- slapen gaan een verhaaltje kerid wit speelgoedkonijntje en voor." stapeltje doorweekte Do- De komst van steeds nald Ducks. „Van m'n drie kinderen, het is alles wat ik nog heb". Haar wagen mocht eerst van de ge meente blijven staan. Ze stond er immers al vóór okto ber vorig jaar. De brandweer en de GG &GD beslisten an ders. Volgens hen was het on verantwoord om met drie kin- De agenten krijgen een lach van de tandeloze Brit deren in de woonwagen te nen. Het onderkomen is toch moet ik nu?" nog weggesleept. zwerfjongeren junks maakte het verblijf er de laatste tijd niet plezieriger op. Er werd veel va ker dan vroeger ruzie gemaakt, zegt ze. „De kinderen waren soms bang om hier te slapen. Moesten voortdurend uitkij ken dat ze niet in ge bruikte naalden stapten. Dat ze die junks hebben weggehaald, vind ik niet zo erg. Maar wat Jaren geleden is ze voor haar echtgenoot gevlucht. Zijn 'han den zaten los'. „We moesten weg. Anders hadden we het niet overleefd. Hij sloeg de kinderen tegen de muur", zegt ze uiterlijk onbewogen. De ex wist haar tot in tien Blijf-van-m'n-lijfhuizen te vinden. Pas toen ze anoniem tussen de stadsnomaden te rechtkwam, voelde voor hem. „Ik wilde dat de kinderen er verzorgd uitzagen. Dat ze keurig Ik ga maar onderdak zoeken bij een van de overgebleven no maden. Of bij een ander kampje in het Westelijk Havengebied, zegt ze gelaten. „Ik zal wel moe ten. Alles is beter dan tussen zes plankjes." Als de laatste agenten het kamp verlaten, doet de zingen de nomade in het witte gewaad zich veilig hen omstandig uitgeleide. „Be dankt dat jullie deze kosmische ervaring met ons wilde delen. Peace brothers." Nederland hanteert vanaf komende maandag een half jaar lang de voorzittershamer van de Europese Ge meenschap. Dat heeft voordelen, maar ook minder zonnige kanten. De Nederlandse ministers weten dat. Plannen zijn er zat, maar als voorzitter kun je het je niet veroorloven aan de lopende band ideeën te lanceren. De indruk mag namelijk niet onstaan dat het voorzit terschap alleen maar goed is om het eigen belang te dienen. Buitenlandse Zaken vervult de komende zes maan den een spilfunctie. Minister Van den Broek buigt zich vanaf 1 juli met nog meer energie over de Europese Po litieke Unie (EPU), waarover binnen de EG nog flink wat onenigheid bestaat. De belangrijkste vraag luidt: in hoeverre zijn de EG-landen bereid politiek samen te werken, bijvoorbeeld ten aanzien van de Europese vei ligheid. Samen met minister Kok van financiën zal Van den Broek zich voorts inspannen om de Economische en Monetaire Unie (EMU) tot stand te brengen. Die is nauw verbonden met de Politieke Unie. Het streven is d'Ancona: weinig plannen. united photos de boer fw7/^BBiI Ritzen: weinig plannen. foto anp met zijn EG-vakbroeders praten over bestrijding van fraude. Zijn speerpunt is echter het asielbeleid. Er is de bewindsman veel aan gelegen forse vooruitgang te boe ken en de regelingen voor asielzoekers in de diverse EG-landen meer op elkaar af te stemmen. Tot slot zijn er de depertementen met weinig of geen noten op hun EG-zang. Onderwijs, WVC en Binnen landse Zaken bijvoorbeeld. Onderwijsminister Ritzen wil leerkrachten in het buitenland ervaring laten op doen, d'Ancona (WVC) gaat zich inzetten voor het cul turele erfgoed, en Dales (binnelandse zaken) heeft het voornamelijk begrepen op samenwerking bij rampen bestrijding. Door ervaring wijs geworden, heeft minister Bukman van landbouw en visserij misschien nog wel de minste aspiraties. Hij verwacht nauwelijks een poot aan de grond te krijgen. Een nieuw visserijbeleid dat tegemoet komt aan de eisen van de Nederlandse vissers is on haalbaar, weet Bukman. Bovendien heeft Europa al be sloten dat er tot 1 januari 1993 alleen maar zal worden gediscussieerd. Van besluiten is dus geen sprake. Jam mer voor Bukman, maar op landbouwgebied is het van hetzelfde laken een pak.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4