Binnenland Ambtenaar bij ziekte begeleid PvdA wil af van gelijke behandeling van scholen Rekenkamer: Belast gebruik kunstmest Minister ontkent aannemen smeergeld Van der Valk-zaak Ziekteverzuim stijgt door zwangerschap Dinsdag 25 juni 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FR1SART (chef! PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: JAKEUEN PAULUS 3 DE PRIJS van diesel wordt morgen een cent per liter duurder. De ad- vies-literprijs (zelftank) wordt dan 108 cent Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Deel mariniers blijft voorlopig in Irak Een deel van de Nederlandse mariniers die in Irak verblijft om humanitaire hulp te verlenen aan de Kurden, zal daar voorlopig blijven. Het ministerie van defensie heeft gisteren meegedeeld dat het om 145 militairen gaat. Een eerste groep van tweehon derd Nederlandse mariniers, die sinds 20 april in Irak is gestatio neerd, keert morgen terug naar Nederland. Leeuwarden heeft 'pr-man' in Brussel Bij wijze van proef heeft de gemeente Leeuwarden een eigen pr- functionaris aangesteld in Brussel. De man, die zelf in de Belgi sche hoofdstad woont, gaat de gemeente inlichten over voor Leeuwarden belangrijke informatie. Dat heeft een woordvoerder van de gemeente Leeuwarden gisteren bekendgemaakt. De functionaris zal ook als contactpersoon tussen Brussel en de Friese hoofdstad fungeren. „Hij heeft ingangen bij het Europees parlement, die voor Leeuwarden van belang kunnen zijn", aldus de woordvoerder. Urker vissers krijgen boete Twaalf Urker vissers zijn gisteren door de economische politie rechter in Zwolle veroordeeld tot een boete van 48.500 gulden. De vissers moesten zich onder meer verantwoorden voor foutie ve opgaven van hoeveelheden tong, schol en kabeljauw in hun logboekformulieren. Verder werden ze veroordeeld wegens het lossen in een verboden haven, het vangen van kabeljauw zonder seizoensdocument en het aan land brengen van ondermaatse vis. De officier van justitie had een boete van 92.500 gulden ge ëist. Telefoonverkeer Limburg deels lam Het telefoonverkeer in Noord- en Midden-Limburg en een deel van Zuid-Limburg is afgelopen nacht volledig stil komen te lig gen door een ernstige storing in de telefooncentrale in Venlo. Ook politiekorpsen, brandweer, ziekenhuizen en hulpdiensten waren verstoken van telefoon. Het alarmnummer 06-11 bleef vannacht eveneens buiten werking. De oorzaak van de storing, die vanmorgen werd hersteld, is nog niet bekend. Dollarkoers verhoogt gasbaten extra De huidige hoge dollarkoers zorgt ervoor dat een meevaller bij de gasbaten van dit jaar ook volgend jaar doorwerkt. Het Cen traal Planbureau (CPB) heeft uitgerekend dat minister Kok van financiën kan rekenen op een extra meevaller van ongeveer een miljard gulden. De dollar is momenteel bijna een kwartje meer waard dan het ministerie van financiën in de plannen had becij ferd. Teams moeten ziekteverzuim bestrijden Minister Dales van binnenlandse zaken wil met een ex periment het ziekteverzuim bij een aantal ministeries binnen een jaar met 10 tot 20 procent laten dalen. Spe ciale 'bedrijfsgezondheidsteams' op de departementen gaan werkgever en werknemer begeleiden om het ziekte verzuim aan te pakken. Tijdens de proef krijgen zieke ambtenaren uiterlijk op hun tweede ziektedag bezoek van een lid van het team. Er wordt dan gekeken naar de oorzaak r^d—igh'edrof Jus-systeem". Dat houd, hr da, aan andere nrnhlemen nn het de werkgever een bonus (belo- kend welke departementen aan de proef zullen meewerken. In het actieplan 'maatregelen arbeidsongeschiktheid', waar van deze proef deel uitmaakt, wordt ook vermeld dat de rijks overheid gebruik gaat maken het zogeheten 'bonus-n andere problemen op het werk, wordt overleg gepleegd met de werkgever over eventue le maatregelen. Voorkomen moet worden dat zieke ambte naren uiteindelijk in de wao te recht komen. Dales wil het ex periment op 1 september laten beginnen. Het is nog niet be ning) krijgt als hij een gehandi capte werknemer in dienst neemt en een malus (boete) als een werknemer arbeidsonge schikt wordt verklaard. Een wetsontwerp hierover ligt mo menteel nog bij de Raad van State. De Algemene Rekenkamer vindt dat de overheid het gebruik van kunstmest moet belasten. Al leen op'die manier kan het ka binet een begin maken met het werkelijk terugdringen van de milieuvervuiling. De Rekenka mer schrijft dit in haar vandaag verschenen jaarver slag. De Rekenkamer constateert dat door de huidige maatre gelen de milieuver vuiling - hooguit wordt afgeremd. Van een werkelijk terug dringen van de ver vuiling is nog geen sprake. Ook het ge brek aan controle van de regels voor het mestgebruik is volgens de Rekenkamer een groot probleem. De politie be schikt over onvoldoende moge lijkheden om deze controles uit te voeren. De regels zijn te inge wikkeld en worden te vaak ver anderd. Een deel van de maatregelen werkt zelfs contraproductief. Het beperken van de periode waarin mest op het land mag worden uitgereden heeft bij voorbeeld tot gevolg dat te veel mest binnen een te korte tijd wordt gestort. Daardoor wordt de stikstof een van de scha- Bukman wijst voorstellen Rekenkamer van de hand Zo valt op de delijke elementen van mest niet voor de grond benut, maar eenvoudig in het grondwater geloosd. Door het invoeren van een heffing op kunstmest zullen boeren intensiever op zoek gaan naar minder milieubelas tende manieren van bemesting, aldus de Rekenkamer. In het jaarverslag stellen de rekenmeesters verder voor om een meldplicht in te voeren voor boeren die dierlijk mest willen afzetten of gebruiken. Minister Bukman van landbouw, na tuurbeheer en vis serij wijst die drie/ aanbevelingen van de hand. Een meld plicht bij de politie komt neer op 540.000 meldin gen per jaar. De belasting die daardoor voor de politie ont staat, is niet verantwoord, aldus Bukman. Een heffing op kunstmest om de stikstofbelasting terug te dringen, is volgens het ministe rie van landbouw bewust niet opgenomen in het mestbeleid. Gebieden die extra bescher ming tegen overbemesting no dig hebben kennen al ver scherpte normen voor mestge bruik. Elke winkelstraat in Arnhem is momenteel omgebouwd tot een straatje uit een stad uit Eurt lansbinnensingel een replica van de Eiffeltoren te bewonderen. De straat is v tot de 'Jans Elysees'. 'Ontkoppeling' kosten bijzonderen openbaar onderwijs De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil af van de automati sche stelregel dat de gemeente lijke uitgaven voor bijzondere en openbare scholen gelijk moeten oplopen. Voor het CDA is deze 'ontkoppeling' „volstrekt onbespreekbaar". De christen democraten hebben zich altijd met hand en tand verzet tegen aanpassing van de zogeheten overschrijdingsregeling. De overschrijdingsregeling in het basisonderwijs wordt ook wel de 'gebroken-ruitjesrege- ling' genoemd omdat het slechts gaat om de automati sche vergoeding van onvoorzie ne uitgaven. Bijvoorbeeld: wan neer een ruit van een openbaar schoolgebouw sneuvelt, wordt het bedrag behalve aan de be trokken school automatisch aan het bijzonder onderwijs ver goed. Geen enkele instantie houdt precies bij hoeveel geld deze overschrijdingsregeling de sa menleving kost. Waarschijnlijk gaat het om enkele tientallen miljoenen per jaar. Volgens het PvdA-kamerlid Netelenbos strookt de regeling niet met het kabinetsbeleid om gemeenten meer vrijheid te gunnen bij hun uitgaven. Vol gens hem is het efficiënter om iedere basisschool jaarlijks een groot bedrag uit te keren, waar ze maar mee rond moeten ko men. „Dan vervalt de noodzaak om de extra onkosten die het openbaar onderwijs maakt au tomatisch te vergoeden aan het bijzonder onderwijs", zegt Ne telenbos. Volgens de PvdA moet het be drag dat scholen krijgen afhan kelijk worden van de grootte van de school, het leerlingen aantal en de ouderdom van het schoolgebouw. Dat betekent het feitelijke einde van het huidige fijnmazige vergoedingenstelsel in het basisonderwijs, het zoge heten Londo-stelsel. Volgens dat puntenstelsel krijgen scho len geld voor benodigdheden zoals krijtjes, boeken en verwar ming. Sinds de invoering in 1985 loopt het Londo-stelsel al uit de hand. Het zorgt voor jaar lijks terugkerende tekorten, die inmiddels zijn opgelopen tot zo'n vijfhonderd miljoen gul den. Afschaffing van het stelsel gaat voor het CDA veel te ver. CDA-kamerlid Frissen: „Het Londo-stelsel is pas enkele ja ren oud en dwingt in het bui tenland veel respect af. Het is onzin om dit nu alweer af te schaffen", aldus Frissen. Hij vindt het onbegrijpelijk dat de PvdA-fractie niet rustig afwacht wat er uit het overleg rolt van staatssecretaris Wallage met de onderwijsorganisaties. Die hopen deze zomer met voorstellen te komen om het Londo-stelsel aan te passen. Zuinige douche blijkt succes DEN BOSCH. ANP Een Brabantse actie met een milieu-vriendelijke douche, die aanzienlijk minder water ver bruikt dan een normale douche, is een groot succes geworden. De Noordbrabantse Energie- Maatschappij PNEM heeft in drie weken tijd al meer dan 23.000 'spaardouches' geleverd, bijna drie keer zoveel aJs waar op men had gehoopt. De zuinige douche vermin dert het waterverbruik per huis houden met 10 tot 15 kubieke meter per jaar. Daarnaast wordt ook energie bespaard die nodig is om het water te verwarmen. Afhankelijk van de soort boiler is de aanschaf van de zuinige douche binnen enkele maan den tot driekwart jaar terugver diend. Tbr voor aanval sociaal werker DEN BOSCH ANP Hen 20-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is giste ren door de rechtbank in Den Bosch voor een poging tot doodslag in december op de 49- jarige maatschappelijk werker en ere-divisie scheidsrechter Ig nace van Swieten veroordeeld tot tbr met dwangverpleging. De man veroorzaakte met een klauwhamer veertig hoofdwon den bij het slachtoffer en be roofde hem daarna. Volgens de veroordeelde was hij sterk af hankelijk van Van Swieten. De ze moest als reclasseringsamb- tenaar een rapport over de man schrijven in verband met een eerdere strafzaak. Ook moest Van Swieten hem helpen bij zijn uitkeringsaanvraag. Van Swie ten zou misbruik hebben ge maakt van die afhankelijkheid. Kamer stemt in met wijziging basisvorming DEN HAAG ANP Alleen de WD en Groen Links hebben gisteren tegen een wij zigingsvoorstel van CDA en PvdA gestemd, dat een conflict tussen beide regeringspartijen over de basisvorming moest op lossen. Daarmee is de weg vrij voor aanvaarding van het wets voorstel van staatssecretans Wallage van onderwijs. Het compromis komt tege moet aan de wens van de PvdA om het vak verzorging als vijf tiende vak toe te voegen aan hei in 1993 in te voeren gemeen schappelijk pakket van veertien vakken in de eerste jaren van het voortgezet onderwijs. Daar naast geeft het lbo-scholen en gymnasia extra ruimte om aan dacht te besteden aan respec tievelijk beroepsvoorbereidende vakken en klassieke talen, een CDA-wens. De Duitse kanselier Kohl staat achter zijn omstreden minister van verkeer Krause. Dat viel gis teren op te tekenen uit de om geving van de kanselier. Krause, vroeger staatssecretaris in het Oostduitse kabinet-De Maiziè- re, is in opspraak gekomen door zijn rol bij ae verlening van con cessies voor motels langs de snelweg in de ex-DDR aan on der meer het Van der Valk con cern. Daarbij zou smeergeld zijn betaald. Krause ontkende gisteren op een persconferentie opnieuw zijn invloed ten gunste van Van der Valk te hebben uitgeoefend op de vroegere Oostduitse ver keersminister Gibtner. „De ver antwoordelijkheid voor het ver geven van motel-concessies lag uitsluitend bij het vroegere DDR-ministerie voor verkeer". De Oostduitse ex-minister Gibt ner bevestigde de lezing van Krause. De minister zei verder dat hij niets weet van steekpenningen Over de haast waarmee de ver dragen met van der Valk wer den afgesloten zei hij: -De toen malige DDR-regering streefde ernaar zo snel mogelijk zo veel mogelijk investeerders het land binnen te halen. Dat was met Van der Valk niet anders". De politcus zag niets bijzon ders in de brief die de huisbank van Van der Valk. Mees en Ho pe. op 29 januari 1991 met de mededeling 'vertrouwelijk/per soonlijk' aan Krause stuurde. Daarin drong de bank er bij Krause op aan om actie te on dememen. „Voor mij was dat een gewone brief, die ik verder aan mijn ambtenaren heb gela ten", stelt de minister nu. De oppositiepartij SPD is er van overtuigd dat er met smeer geld is gewerkt, zij het waar schijnlijk niet door Van der Valk. Van der Valk-directeur Polman ontkende vorige week al tegenover deze krant een cent te hebben betaald. ACHTERGROND DEN HAAG MARGREET VERMEULEN De restanten van het oudste Middeleeuws riool met beerput klooster van Nederland, in Suste- en een aantal skeletten van mon- ren, zijn al voor een groot deel niken. Het klooster werd in 700 blootgelegd. Volgens archeologen gesticht en in 882 door de Noor- bestaat de vondst tot nu toe uit mannen verwoest. foto anp paalsporen, funderingen, een De stijging van het ziektever zuim vorig jaar komt vooral door de verruiming van de ver lofregelingen voor zwanger schap en bevalling. Dit blijkt uit een onderzoek van het Neder lands Instituut voor Arbeidsom standigheden (NIA). Het insti tuut baseert zich op cijfers over 1989 en 1990. Het verzuimpercentage was vorig jaar 9,1 procent tegen 8,8 procent in 1989. Van een toena me was volgens het NIA alleen sprake onder vrouwelijke werk nemers en dan vooral in de dienstverlenende sector. Bij mannen bleef het verzuimper centage constant. Het instituut verklaart de stij ging uit de verruiming van het bevallingsverlof van 12 naar 16 weken. In Nederland wordt het zwangerschapsverlof tot het ziekteverzuim gerekend en ook door de ziektewet vergoed. De werkelijke stijging van het ver zuim in 1990 is dus kleinpr dan op grond van de cijfers werd aangenomen, stelt het instituut. Morgen debatteert de Tweede Kamer met d'Ancona over de toekomst van het publie ke bestel. Op de agenda staat de Pinkster notitie waarin d'Ancona oppert TROS en Veronica Nederland 2 cadeau te doen als ze op de commërciële toer gaan. Maar eerst gaat de bewindsvrouw in Brussel vragen of dat wel még. Wolffensperger geloofde z'n eigen ogen niet, toen hij dat las. „Dat is er om vrógen dat de EG zegt 'nee, dat mag niet'. De Eu ropese regels zijn duidelijk: je mag niemand bevoordelen. Als je Nederland 2 commer cieel maakt, moet je èlle aanvragers voor commerciële tv evenveel kans bieden." Als d'Ancona TROS en Veronica werkelijk een ethernet als bruidsschat mee had wil geven, dan had ze die knoop zélf moeten doorhakken, vindt Wolffensperger. „Dan had ze 't wel gemerkt als iemand bezwaar had gemaakt. Dan had ze simpelweg kun nen kijken waar het schip was gestrand." D66 is van oudsher voorstander van een tv- net publieke en een commerciële poot. „Maar de route die d'Ancona daartoe uit stippelt in de Pinksternotitie is een doodlo pende weg. Sterker nog: het is pure kamika ze-politiek. je vraagt je af waarom ïe dat 'De Titanic is zinkende' „Een doodlopende weg." Zo noemt de mediaspecialist van D66, Wolffensper ger, de route die minister d' Ancona heeft uitgestippeld om commerciële te levisie in Nederland mogelijk te maken. Niet dat hij niet gelooft dat TROS en Ve ronica ooit commercieel worden. Binnen nu en zes jaar moet het ze lukken, zo voorspelt hij. Maar die stap zal niet dankzij, maar juist ondank minister d'Ancona van wvc worden gezet, aldus de D66'. doet. Ik zou wensen dat er een meesterlijke strategie aan ten grondslag lag. Maar ik vrees dat het d'Ancona aan visie ont breekt." In allerlei opzichten vindt Wolffensperger de Pinksternotitie de „illustratie van de wanhoop van de beleidsmakers. Zo zegt de minister in de notitie 'nee' tegen het voor stel van NOS-voorzitter De jong om van Nederland 2 een semi-commercieel net te maken, dat de kost verdient voor de publie ke omroepen. Een verhoging van de kijk- en luistergelden om de inkomsten wijst ze echter eveneens van de hand. Dus wordt Tom Poes om een list gevraagd, want er is 125 miljoen gulden nodig om de publieke omroepen op de been te houden. En wat is de list? De om roepen moeten hun leden 25 gulden extra laten ophoesten per jaar. Dat is volkomen in tegenspraak met het hoofdstuk waarin de verzuiling min of meer wordt opgedoekt. Hoe kun je omroepen vragen hun identiteit prijs te geven en tegelijkertijd verlangen dat ze de financiële band met de leden verster ken?" De grote angst van D66 is dat er na het ver schijnen van de Pinkstemotitie opnieuw niets gebeurt in medialand. „Als we nog een paar jaar zo doorkachelen onderscheiden de programma's op Nederland 12 en 3 zien in niets meer van die op commerciële zenders. En dan vragen de kijkers zich na tuurlijk af: waar betalen we eigenlijk kijk- en luistergeld voor. En dan betalen ze niet meer, want op dat moment heeft 't publie ke bestel geen bestaansrecht meer", voor spelt Wolffensperger. Tot zijn grote verbazing is iedereen behalve de betrokkenen in rep en roer over het drei gende faillissement van Hilversum. „Ik zei vandaag nog tegen een televisie-reporter dat over drie jaar het geld op is. Maar het wordt niet geloofd. De Titanic is zinkende, maar het NOS-strijkje speelt lustig door."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3