Wetenschap Sporen van VOC bij Aboriginals Slimme tractor Compostworm 'beslist' over landbouwgif Vals biljet van 100 net echt Dinsdag 25 juni 1991 071-161400 Redactie en eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: RUTCER J HOOGERDUK 21 WIE AAN POPPENKAST meedoet, dient zich in de personages te verplaat sen. Stelling. NIEUWSLIJN Cholera snel vastgesteld Een Guatemalteekse onderzoeksgroep heeft een middel ont wikkeld om in enkele minuten een choleradiagnose te kunnen stellen. Tot nu toe duurt dat een tot twee etmalen. Het door het laboratorium Biopur ontdekte produkt is zo eenvoudig dat ook niet-medisch personeel het kan toepassen. Het nieuwe middel is het produkt van een gezamenlijk onderzoeksproject van de Francisco Marroquin-universiteit en het sanatorium Herrera Llerandi, twee particuliere instellingen in Guatemala-stad. Hoewel in Midden-Amerika tot op heden geen enkel geval van cholera is ontdekt, kondigde president Serrano onlangs met het oog op de epidemie in Zuid-Amerika maatregelen aan. Hij wil in samenwerking met de andere landen van de regio verde re verspreiding van de ziekte te voorkomen. Aspirine goed voor foetus Een lage dosis aspirine ingenomen tijdens de zwangerschap vermindert de kans op fatale groeivertragingen bij foetussen met de helft, zo hebben Franse wetenschappers in het medi sche tijdschrift Lancet gemeld. De uitspraak is gebaseerd op het grootste onderzoek tot dusver naar de werking van aspirine bij zwangere vrouwen, zo zei Dr. Gerard Breart van het Franse Nationale Instituut voor Gezondheid en Medisch Onderzoek. Het gebruik van aspirine tijdens de zwangerschap werd lange tijd vermeden uit angst dat het tot bloedingen bij de foetus of de moeder zou leiden. De Fransen onderzochten 229 vrouwen die al twee zwangerschappen achter de rug hadden met een gevaarlijk kleine foetus. Japan wil eigen ruimteveer lanceren Japan gaat volgend jaar een begin maken met de ontwikkeling van een kleinere en onbemande versie van het Amerikaanse ruimteveer. De lancering is gepland in het jaar 2000. Eijiro Hi- rohama van de afdeling internationale betrekkingen van het Japanse nationale agentschap voor ruimteontwikkeling zei dat men op papier al langer bezig is met het ontwerpen van een Japans ruimteveer. Het ruimteveer zal materialen naar een ruimtestation gaan brengen dat gebouwd gaat worden door Ja pan, de Verenigde Staten, Canada en negen Europese landen, waaronder Nederland en België. De kosten van de eerste fase van het project bedragen ongeveer 285 miljard gulden. Knokkelkoorts steekt de kop op Zeker 23 mensen zijn in de afgelopen maanden in de Indonesi sche hoofdstad Jakarta aan knokkelkoorts overleden. Volgens Suharto Wiryowidagdo van het gezondheidsbureau in Jakarta kwamen er tussen januari en mei 2294 gevallen van de ziekte voor. In 1990 overleden in totaal 68 mensen aan deze tropische ziekte die overgebracht wordt door muggen en ernstige pijnen in de gewrichten, koorts en huiduitslag veroorzaakt. Slechte sa nitaire voorzieningen zijn vaak de oorzaak van de verspreiding van knokkelkoorts. Harde lenzen laten meer zuurstof door De nieuwe hoog-zuurstofdoorlatende harde contactlenzen zijn beter geschikt om langdurig te worden gedragen dan zachte lenzen die daar speciaal voor zijn ontworpen. Dat is de conclu sie van een wetenschappelijk onderzoek waar de medicus dr. Jan Kok is gepromoveerd aan de Universiteit van Amsterdam. Kok is hoofd van de polikliniek Oogheelkunde in het Acade misch Medisch Centrum in Amsterdam en onderzocht jaren lang een groep van 51 contactlenzendragers. Enkelen hielden twee jaar lang achtereen het type harde zuurstofdoorlatende lens in. Terwijl dragers van zachte lenzen afwijkingen opliepen aan hun hoornvlies, werd dat bij dragers van harde lenzen niet waargenomen. De strijd tussen milieudeskun digen over de bruikbaarheid van de compostworm ('Eisenia Andrei') voor het toetsen van milieugevaarlijke stoffen in de bodem, kan worden bijgelegd. Ir. K. van Gestel van het Rijksin- stutuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) komt in zijn proefschrift, waarop hij in Utrecht is gepromoveerd, tot de conclusie dat testen met deze regenwormen een goede basis zijn voor het meten bij voorbeeld de gevolgen van gif fen als bijvoorbeeld bestrij dingsmiddelen op een levend dier. Om milieugevaarlijke stoffen als bestrijdingsmiddelen in het la boratorium te toetsen werken biologen met een standaard-re genworm (de compostworm) en een nauwkeurig omschreven grondsoort: een mengsel van klei, zand en veen dat een ge middelde Europese leemgrond oplevert. Het voordeel hiervan is dan bij tests slechts één ding steeds verschilt: de te onderzoe ken stof. Het bezwaar van andere biolo gen is dat de compostworm al leen in compost voorkomt en niet in het vrije veld. 'Gewone' regenwormen zouden wel eens heel anders kunnen reageren. Bovendien is de gebruikte stan daard-grondsoort kunstmatig: in deze samenstelling komt luj nauwelijks in Nederland voor. De laboratoriumproeven zou den derhalve weinig leren over de werkelijkheid. Van Gestel onderzocht of het veel verschil maakt of een com postworm in de standaardgrond wordt vergiftigd of in een ander soort bodem. Hij ontdekte dat voor veel gifstoffen geldt dat de resultaten van proeven met de standaard-grondsoort met een formule naar andere grondsoor ten kan worden vertaald, omdat alleen zuurgraad en Jiumusge- Schipbreukelingen lieten zeldzame Een Nederlands schip slaat in 1712 te pletter op de woes te, westelijke rotskust van Australië. Enkele honderden jaren later stuit een Australische geoloog op een tabaks doos van een van de overlevenden en op een graf. Bo vendien blijkt dat één van hen een zeldzame ziekte heeft doorgegeven aan de Australische Aboriginals. Een scheepsramp met meer gevolgen dan doden en wrak stukken. Maar dat was tot nu toe niet in Nederland be kend. LEIDEN PETER POT De reis die het schip Zuytdorp in 1712 in opdracht van de Ver enigde Oostindische Com pagnie (V.O.C.) naar Batavia het huidige Djakarta maakte, werd geteisterd door pech. Eerst raakte het schip uit de koers en belandde op de kust van West- Afrika. Een gedeelte van de be manning overleed daar aan ma laria en andere ziekten. Nadat tenslotte Kaapstad was bereikt, en nieuwe bemanningsleden waren geworven, was de ellende echter nog niet voorbij. Op de westkust van Australië 600 kilometer ten noorden van Perth sloeg het schip door onbekende oorzaak op de kust, die ter plekke 30 meter uit zee oprijst. Wat er precies is gebeurd, zal nooit worden opgehelderd. Duidelijk is in elk geval wel dat kapitein Marinus Wijsvliet en de 200 opvarenden die uit Kaap stad vertrokken, nooit meer zijn teruggezien. En ook de tonnen goud en zilver die de Zuytdorp aan boord had, werden geacht voor altijd onder het waterop pervlak te zijn verdwenen. Onbekend wrak Totdat in 1927 de voorman van een Australische schapenfarm ronddwaalde in het onherberg zame gebied waar de Zuytdorp was vergaan. Op steile rotsen aan de kust trof hij resten van vuren aan. Toen hij de rotsen afdaalde, vond hij bovendien al lerlei muntjes, die van Holland se makelij bleken te zijn. De vondst kreeg pas echt belang stelling toen de Australische geoloog Philip Playford de ver halen van de schapenfokker hoorde en zich ging bezighou den met het mysterie van de vuurresten en het onbekende scheepswrak. Zijn activiteiten leidden tot de identificatie van de Zuytdorp, waarop men in Batavia tevergeefs had gewacht. Bij Playfords onderzoek en late re expedities zowel vanaf land als vanuit zee, werden resten van het schip geborgen. Zo kwam onder meer het houten boegbeeld van de Zuytdorp bo ven water. Maar Playford was niet tevreden met wat materiële resten van het schip: hij wilde weten waar de opvarenden wa ren gebleven. Want de Austra liër was ervan overtuigd dat de vuren bovenop de rotsen nood seinen waren geweest van de schipbreukelingen voor passe rende schepen. Playford veronderstelde dat de overlevenden landinwaarts wa ren getrokken. Verhalen dat de Aboriginals de oorspronkelij ke Australische bevolking al in 1834 munten hadden, onder steunden die theorie. Boven dien maakten rapporten uit het begin van deze eeuw melding van het feit dat er in de omge- Naspeuringen op het land en in de zee, rond de plek waar de Zuyt dorp was vergaan, brachten onder meer het boegbeeld van het schip boven water. FOTO UIT DUTCH DISCOVERIES OF AUSTRALIA, J.P SICMOND L.H. ZUIDER- BAAN ving van de wrakplaats Aborigi nals waren aangetroffen die een veel lichtere huidskleur hadden dan gewoonlijk èn Europese trekken vertoonden. Koperen doos In 1989 vatte Playford zijn oude hobby weer op en ging zoeken in het woeste Australische bin nenland op zoek naar sporen van de schipbreukelingen. En met succes. Op ongeveer 50 ki lometer van de plaats van het wrak stuitte hij bij een uitge droogde bron op een koperen tabaksdoos. En aangezien de Aboriginals daarover niet be schikten, moest die wel Euro pees zijn. Dat werd bevestigd doordat op de koperen doos de naam van de Hollandse stad Leiden stond en het deksel het profiel van de stad liet zien. Kenners van tabaksdozen her kenden het ding als laat-zeven- tiende eeuws en vertelden dat het kleinood vermoedelijk toe behoorde aan iemand die enige Moderne, hoogtechnologische 'slimme' landbouwtractoren kosten tot 200.000 gulden Digitale Instrumenten Computerbeeldschermen tonen motortemperatuur, snelheid, bewerkte grond, afgelegde weg en wielslip halte bepalend zijn. Voor de compostworm bleek maar één ding van invloed: hoeveel gif er in de bodem zit. Tot nu toe doen bodemonder zoekers in het laboratorium al leen de zogenaamde 'LC-50- test' om bestrijdingsmiddelen en milieugevaarlijke stoffen te beoordelen. Dat zijn simpele proeven, waarbij men vaststelt bij welke concentratie van het gif in de grond de helft van het aantal compostwormen sterft. Op basis van deze proeven neemt het betrokken ministerie (VROM) beslissingen over de toelaatbaarheid van de stof. Sommige biologen noemen dat hakken met een botte bijl. Het is immers best mogelijk dat be paalde wormen de test overle ven, maar zich niet meer kun nen voortplanten. Die schade, die ook tot het uiteindelijk uit sterven van de worm leidt, wordt niet gemeten. Daarom ontwikkelde Van Gestel een betere methode waarmee ook de invloed op de voortplan ting en de groei wordt gemeten. Compostwormen planten zich voort via cocons: kapsels, waar in meerdere eieren zitten. De onderzoeker beoordeelde hoe veel cocons de wormen produ ceren, hoeveel eieren er uitko men, en tenslotte de groei van de dieren die met gifstoffen in aanraking zijn geweest. Com postwormen die weinig groeien produceren veel cocons en die ren die fors groeien weinig. Tenslotte stelde Van Gestel vast dat de gangbare LC-50-tests een goede basis zijn om de directe gevolgen gifstoffen zoals bestrij dingsmiddelen te meten. De door hem ontwikkelde gevoeli ger methode geeft maakt het makkelijker de gevolgen op de lange termijn te voorspellen en zorgvuldiger te beslissen over de toelaatbaarheid van bestrij dingsmiddelen en andere milieugevaarlijke stoffen. Dichte cabine Uitgerust o.a. met communica tie-, stereo; ergonomi sche stoel met armsteunen STELLINGEN Het feit dat in de moderne restaurantkeuken om econo mische redenen de berei dingstijd van gerechten steeds meer moet worden verkort, leidt er helaas toe dat uitsteken de, doch tijdrovende gerechten steeds minder vaak op de menukaart worden aangetrof fen. (W. Heuves, Leiden) Wie aan een poppenkast mee doet, dient zich in de persona ges te verplaatsen. De toekomstperspectieven voor een nieuwbakken doctor, plaatsen de term 'wegpromove ren' in een nieuw daglicht. Het enige toilet in het Harmo niegebouw zonder handicap is voor gehandicapten. GJPloeg, Groningen) Veldwaarnemingen duiden er op dat scholeksters over een haast feilloze techniek beschik ken om hun prooi uit te schake len voordat de prooi hen dode lijk kan verwonden Nederland heeft zich door middel van verdragen tegen over de internationale gemeen schap- verplicht de natuurlijk leefmilieus in de Waddenzee te beschermen en het gebruik van de mens hierop af te stemmen. Ons land schendt deze verdra- DE COMPOSTWORM maalt er niet om in welk soort bodem hij wordt vergiftigd. Sterven doet- ie toch. VALSE BANKBILJETTEN kunnen zelfs sommige banken niet meer van echte onderscheiden ziekte en tabaksdoos achter Leidse wortels had. Want er be stonden ook dozen met gods dienstige afbeeldingen of van bijvoorbeeld de stad Delft. Play ford trof bij de bron ook een graf aan, dat duidelijk de sporen droeg van de Europese manier van begraven. De ontdekking van de tabaks doos en het graf leidden in West-Australië tot veel publici teit en aandacht, aangezien men er nog steeds van uitging dat met de komst van de Britse veroordeelden in 1788 de eerste Euiopeanen aan land kwamen. Playfords bevindingen leerden echter dat die er al veel eerder Maar er kwam nog bewijsmate riaal uit een onverwachte hoek. Tijdens zijn onderzoek werd Playford benaderd door een medisch onderlegde, blanke vrouw die van zijn onderzoek naar de overlevenden van de Zuytdorp had gehoord. Zij ver telde hem dat haar man, een Aboriginal, geleden had aan een zeer zeldzame stofwisselings ziekte, Parphyria Variegata ge heten, die en dat is nog steeds zo erfelijk is bij slechts enkele Zuidaffikaanse families. Gewaagd Onderzoek wees uit dat de ziek te teruggaat naar het Neder landse echtpaar Gerrit Janszoon en Ariaantje Jacobsdochter die in 1688 in Kaapstad huwden. Frappant was dat de vrouw ver telde dat haar man afkomstig was uit de omgeving van de plaats waar de Zuytdorp in 1712 was vergaan. Dat zette de Australische geoloog aan het denken. Playford ging zijn onderzoeks resultaten met die van anderen combineren. Hij werd daarbij onder anderen geholpen door de Oegstgeester historicus prof. dr. J.R. Bruijn. Deze hoogleraar In het deksel van de tabaksdoos was de naam van de stad Leiden ge graveerd alsmede het profiel van de stad. Ongeveer 50 kilometer van de plaats waar het wrak werd gevonden lag de oude koperen tabaks doos. Aangezien de Aboriginals die niet hadden, moest deze wel Euro pees zijn. FOTO P. PLAYFORD-J.R. DE BRUUN Zeegeschiedenis aan de Leidse universiteit verschafte de Australiër allerlei informatie over de achtergronden van de reis van de Zuytdorp. Playford kwam tot een gewaagde hypo these. Volgens de geoloog was het aannemelijk dat een van de nieuwe bemanningsleden die het schip in Kaapstad aan boord nam, één van de kinde ren van dit echtpaar Janszoon- /Jacobsdochter was. Dit zou ook verklaren hoe het mogelijk is dat de ziekte voorkomt onder de Aboriginals in de afgelegen westen van Australië. Ongeloof en verbazing vielen Playford ten deel, aangezien zijn idee immers nogal specula tief lijkt. Toch bleek dat niet zo te zijn. Verder onderzoek in Zuid-Afrika en Australië heeft inmiddels uitgewezen dat het gebied waar de Zuytdorp is ver gaan inderdaad een bron van deze zeldzame ziekte is. De bankbiljetten van honderd Amerikaanse dollar zijn zo goed na te maken dat zelfs sommige banken het verschil tussen echt en vals niet zien. Zo heeft de Gelders Utrechtse Spaarbank (GUS) een onderzoek ingesteld naar de verstrekking van een vals biljet aan één van haar klanten. De Centrale Recherche Inlichtingendienst (CRI) zegt: „Een vervalser maakt natuurlijk wel gebruik van de mogelijkhe den van 1991en niet van die van 1981." De Amerikaanse re gering is inmiddels van plan niet na te maken, nieuwe bank biljetten in omloop te brengen. Volgens een woordvoerster van ABN-AMRO is het niet nodig en evenmin mogelijk de verstrek king van honderd-dollarbiljet ten stop te zetten. „Het is de meest gangbare coupure. Er zijn miljarden van die biljetten in omloop. Het biljet wordt wel De VS-regering wil bankbiljetten voorzien van vrijwel onzichtbare draadjes en een microscopische Polyester draad in het papier geperst, met daarop de letters USA en de waardeaanduidmg van hei biljet vervalst, maar door goede voor lichting aan de kantoren kun nen we veel problemen voorko men". Volgens de bank kan het biljet zo veel vervalst worden omdat het ontwerp zelden ver andert. „In Amerika brengt men niet, zoals hier, iedere tien of vijftien jaar een nieuw biljet uit. Er wordt dan ook internationale druk op het land uitgeoefend om daar wat aan te verande ren", aldus de bank. De Nederlandsche Bank beves tigt dit, en voegt eraan toe dat de dollar een aantrekkelijke va luta is en daarom ook in trek bi| vervalsers. Van een speciale golf van falsificaties is echter geen sprake. Een geijkte methode om bank biljetten te controleren op echt heid is de controle met ultravio lette lampen. De meeste ban ken zeggen zo de vervalste bil jetten te onderscheppen. ol gens Haarhuis van de GUS kun nen de vervalsingen er met be hulp van de lampen echter niet altijd worden uitgehaald. gen door vissers te veroorloven de permanente mosselbanken voor kort gewin van de wadpla ten te verwijderen. (C. Sivennen, Groningen). Gelet op de stand van de com municatietechniek en de kwali teit van de Nederlandse sport verslaggeving, dient de aanwe zigheid van een Nederlandse cameraploeg tijdens in het bui tenland gehouden sprotwed strijden geen ander doel dan het met gemeenschapsgelden bevredigen van de reisbehoefte van de aldaar aanwezige televi siereporters en cameralieden. (J. Bij de Vaate, Amsterdam) ESSING Een houten brug bouwen over een brede Vooral in het midden is de bijzondere bouw goed te is niet eenvoudig. Hout is nu eenmaal wat minder stevig dan gewapend beton, zodat bij de zuidduitse stad Essing een bijzondere constructie moest worden gekozen om het 210 meter brede Rijn-Main-Donaukanaal met hout te overspannen. zien: de brug hangt als een soort waslijn tussen de twee pijlers. Overigens slaagden de Duitsers er niet in te vermijden dat de funderingen van iets anders dan beton moesten worden gemaakt. FOTO EPA

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21