Economie Zuid-Afrika weer in trek bij bedrijven Ze dragen sportschoenen onder hun pak Buitenlandse restauranthouder vaak hals over kop in zaken Dinsdag 25 juni 1991 Redactie: 023-150224 JANINE BOSMA Vertaling: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RALPH KLEINHOUT NIEUWSLIJN FNV roept op tot staking stukgoed De Vervoersbond FNV zal de werknemers in de stukgoedsec tor van de Rotterdamse haven oproepen het werk 24 uur neer te leggen als de werkgevers, verenigd in de SVZ, voor morgen middag niet instemmen met de vakbondseisen voor 3,5 pro cent loonsverhoging bovenop de prijscompensatie. Tijdens de cao-onderhandelingen voor de stukgoed-sector afgelopen vrijdag, bood de SVZ niet meer dan 2,5 procent loonsverho ging bovenop de prijscompensatie. De onderhandelingen werden daarop opgeschort. De Vervoersbond FNV eist verder dat de werkgevers een aantal voorgestelde verslechteringen laten schieten, zoals een verplichte late nachtdienst. Cresson 'jaloers' op Duitsland Wil de politieke eenwording in Europa slagen, dan moet Frankrijk economisch gelijkwaardig zijn aan Duitsland. Dat heeft de Franse premier, Edith Cresson, gisteren verklaard in een interview met de Duitse krant Die Welt. De plannen voor eenwording zullen volgens Cresson niet werken als er geen economisch evenwicht is tussen Frankrijk en Duitsland. „De twee landen zijn nu eenmaal de steunpilaren van de eenwor ding. Als de Duitse economie overheersend is, zullen er poli tieke problemen zijn", aldus de Franse premier. Eind Britse recessie nog niet in zicht Britse fabrikanten hebben tot op heden nog geen tekenen ge zien die er op wijzen dat de economie van het land zich her stelt van de recessie. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd rapport van de Britse vereniging van industriëlen (CBI). Vol gens het onderzoek dalen werkgelegenheid en export nog steeds. „Vraag en produktie in de Britse industrie tonen nog geen enkel teken van herstel", aldus de CBI. Het rapport meldt dat de orderportefeuille bij 66 procent van de Britse fa brikanten voor de tijd van het jaar abnormaal klein is. Ten opzichte van juni 1990 zijn de uitkomsten twee keer zo slecht. Joegoslavië en EG tekenen akkoord In ruil voor een flinke lening van de EG is de Joegoslavische regering bereid haar doorgaande routes de komende tien jaar per spoor en over de weg te verbeteren. Dat is ruwweg de in houd van een akkoord dat de Europese Gemeenschap en Joe goslavië gisteren hebben getekend. De EG stelt een langlo pende lening van 580 miljoen ecu (1,35 miljard gulden) ter beschikking via de Europese Investeringsbank. In ruil zal Joe goslavië de beruchte weg van 1.200 kilometer die Griekenland met Centraal-Europa verbindt verbeteren en uiterlijk vanaf 1998 vrachtwagens tot 40 ton uit EG-landen toelaten. Newtron spant geding aan tegen Noro Het Amsterdamse automatiseringshuis Newtron spant een kort geding aan tegen World Software Group (WSG) en Noro Nederland. Volgens Newtron weigeren zij in tegenstelling tot de gemaakte afspraak hun belang van 35 procent in het soft warebedrijf Ordina Beheer aan Newtron te verkopen. Het beurgenoteerde bedrijf eist in kort geding dat de beide partij en hun 709.025 gewone aandelen leveren op straffe van een dwangsom van 1 miljoen gulden, zo is gisteren bekendge maakt. 'Belangstelling maar ook voorzichtigheid' Voor de tweede keer binnen drie maanden is deze week een Nederlandse delegatie van ambtenaren en zakenlie den op bezoek in Zuid-Afrika om de kansen te bekijken voor het Nederlandse bedrijfsleven. Terwijl de apartheid langzaam maar zeker wordt ontmanteld, melden zich steeds meer bedrijven bij het ministerie van economi sche zaken die interesse hebben in het land waar tot voor kort bijna niemand in wilde investeren. INTER PRESS SERVICE „Er is zeker belangstelling voor investeringen, maar ook voorzichtigheid", zegt topambtenaar R. Kasten van het ministerie. Hij leidde in april al een kleine ambtelijke missie en is ook deze week weer van de partij. De delegatie bestaat uit verte genwoordigers van het bedrijfsleven, Kamers van Koophandel en ambtenaren van economische zaken, buitenlandse zaken, verkeer en waterstaat en landbouw en visserij. Nieuwe mogelijkheden voor het Nederlandse bedrijfsleven lijken te liggen op het gebied van de chemische industrie, elektronica, transport, com municatie, de agro-industrie en de scheepsbouw. Kasten noemt ook samenwerking in het kader van Wereldbankprojecten; wellicht in Zuid-Afri ka, maar zeker in Zuidelijk Afrika. Jarenlang gold een investeringsstop voor Zuid- Afrika, om dat land te dwingen tot het overboord zetten van apartheid. Die werd begin dit jaar ech ter opgeheven omdat de overheid overtuigd is van de ernst van de regering-De Klerk de zwarte bevolking een gelijkwaardige behandeling te ge ven. Een versoepeling van economische sancties, zoals de boycot van Zuidafrikaans goud, staal en ijzer, lijkt voor de deur te staan. Het Afrikaans Na tionaal Congres (ANC) is tegen opheffing van de sancties. Nog onlangs deed ANC-leider Nelson Mandela een beroep op de Europese Gemeen schap de strafmaatregelen te handhaven. Het pakket boycotmaatregelen betekende niet dat er in voorgaande jaren geen Nederlandse on dernemingen actief waren in Zuid-Afrika. Bekend zijn ondernemingen als Shell, Unilever en Philips die al jaren in Zuid-Afrika zitten. Vorig jaar be droeg de Nederlandse export naar Zuid-Afrika ruim vijfhonderd miljoen gulden, meer dan bij voorbeeld de export naar Indonesië. Kasten wijst erop dat de structuur van de Zuid- De Ergo Installatie in Witwatersrand wint goud en uranium uit oude mijnhopen. Volgens topambtenaar Kas ten exporteert Zuid-Afrika minerale grondstoffen zoals goud nu nog klakkeloos. In de toekomst moet dat ver anderen en daar kan het Nederlandse bedrijfsleven handig op inspelen, zo vindt hij. archieffoto President F. W. De Klerk. Ie grondstoffen, waarover het in grote hoeveelhe den en soorten beschikt, zoals goud, kolen en staal." De kansen voor Nederland liggen volgens Kasten op het gebied van technologie-overdracht. De topambtenaar is zich er van bewust dat Zuid-Afrika een moeilijke periode doormaakt. Nog afgezien van eventuele stammentwisten tus sen Inkatha en het ANC zijn er zaken als de enor me werkloosheid, die een verlammende uitwer king heeft op de Zuidafrikaanse economie. Elk jaar melden zich 300.000 tot 400.000 nieuwko mers op de arbeidsmarkt, met name zwarten. De economie is niet in staat hen op te vangen en de meesten verdwijnen in het informele circuit. De economische groei is nul. Om de werkloosheid te bestrijden is een groei van 5 procent nodig, waar van 2 tot 3 procent door de eigen Zuidafrikaanse economie moet worden opgebracht. De rest moet fotopersburo dijkstra van buitenlandse investeringen komen, zegt Kas- afrikaanse economie onevenwichtig is. Allereerst wordt ze gedomineerd door een tiental grote con glomeraten, zoals in de mijnbouw waar Anglo American en Barlow Rand de lakens uitdelen. Het midden- en kleinbedrijf ontbreekt vrijwel. Het Nederlandse bedrijfsleven zou volgens Kasten een belangrijke rol kunnen spelen bij de opbouw daarvan. Ook in de ver- en bewerkende industrie liggen goede kansen voor Nederland, denkt Kasten. „Die gaat de komende jaren heel belangrijk worden. Nu exporteert Zuid-Afrika nog klakkeloos minera ten. Hij heeft het volste vertrouwen dat president De Klerk van zins is de beroerde situatie van de zwarte bevolking te verbeteren door betere huis vesting, onderwijs en meer werk. Zelf denkt Kas ten dat het ANC en de regering elkaar zullen vin den. Hij sluit een coalitieregering in 1994 niet uit. Verwijzend naar de activiteiten van de Belgen en de Fransen, die reeds de grootste Zuidafri kaanse hotelketen hebben overgenomen, zegt Kasten; „De neiging is groot om te zeggen dat Nederland te laat komt. Dat is denk ik niet juist. We zijn er op het goede moment bij om de juiste activiteiten op te kunnen zetten. Mijn advies is dat het bedrijfsleven zich, gezien de nieuwe situa tie in Zuid-Afrika, niet afzijdig moet houden. Wel moeten de risico's worden gespreid door bijvoor beeld joint-ventures aan te gaan met conglome raten." Economische groei is het sleutelwoord voor Zuid-Afrika, aldus Kasten. Rust en gelijkheid zijn daar de voorwaarden voor, want geweld schrikt investeerders af. Tijdens zijn vorige missie zag Kasten de squattercamps liggen, de armzalige on derkomens van de zwarte trekarbeiders. Hij zag de scheiding tussen rijk en arm, die langs zwart witte lijnen loopt. Zuid-Afrika is een combinatie van een Eerste- en een Derdewereld-economie, zegt Kasten. Toch gelooft hij dat het land het potentieel heeft om de motor voor het Afrikaanse continent te worden. Hij wijst erop dat - ondanks de politie ke hobbels - andere Afrikaanse landen economi sche toenadering zoeken tot de zuidelijke buur. „Zuid-Afrika ziet voor zichzelf een kans wegge legd om de poort voor Afrika te worden. En daar ligt een overeenkomst met Nederland omdat wij onszelf ook presenteren als de poort van Euro pa." Speculerend voegt Kasten eraan toe: „Mis schien ontstaat er wel een nieuw economisch blok naast Europa, het Verre Oosten en Amerika. De geluiden over een gemeenschappelijke markt van Zuidelijk Afrika klinken tenminste optimisti sche." Moskou scharrelt rond op de beurs MOSKOU HELEN WOMACK THE INDEPENDENT Kostja Wasiltsjisjin is een Russi sche yuppie. Hij heeft geen au totelefoon, sterker nog: hij heeft niet eens een auto. Maar met zijn 25 jaar verdient hij met zijn werk op de nieuwe effecten beurs in Moskou vijf keer het gemiddelde Russische salaris, en hij lijkt aardig op weg naar een hartaanval op zijn veertig ste. „Ik denk niet aan de toe komst", zegt hij, zenuwachtig trekkend aan het toetsenbord van zijn computer. „Ik weet niet eens wat morgen zal brengen. Het leven in de Sovjetunie heeft me geleerd bij de dag te leven." De Russische Beurs voor Handelsartikelen, Ruwe Materi alen en Effecten lijkt met een trotse omzet van 45 miljoen roebel (officiële koers 150 mil joen gulden) een blijvertje. Maar hij bevindt zich in een ju ridisch grijze zone omdat de parlementen van Rusland en de Sovjetunie formeel hun goed keuring nog moeten geven aan het traditioneel smadelijke be roep van 'makelaar'. Russische kapitalisten in de dop worden ook geconfronteerd met de vijandigheid van bu reaucraten en de massa van ar me mensen voor wie zaken doen een vies woord is. De morsige menigte in de Kirov- straat bekijkt met achterdocht het komen en gaan van de han delaren, wiens sportschoenen niet helemaal passen bij hun pakken. Binnen in de grote hal waar wordt gehandeld en die vroeger dienst deed als sorteerkantoor van de Russische postdienst, beklinken de yuppies handeltjes voor miljoenen roebels, onder de buste van Lenin. „Wij wilden hem er eerst uitgooien, maar hebben toen besloten hem te De Russische Beurs voor Handelsartikelen, Ruwe Materialen en Effec ten is niet te vergelijken met andere beurzen ter wereld, zoals de we reldberoemde effectenbeurs van Wall Street (foto). foto ap laten blijven om toe te kijken", aldus Wasiltsjisjin. De beurs was het geesteskind van Konstantin Borovoy, een wiskundige die een coöperatie ve onderneming in computers leidde. Een groep van 35 bedrij ven, waarvan sommigen in staatsbezit, zorgde in april 1990 voor het beginkapitaal. In okto ber werd een beursraad geko zen die een voorstel moet ma ken voor een reglement en druk moet uitoefenen voor legalisa tie. Het parlement van Rusland is nu bezig met een wet op de handel. Dat zette de beurs twee maanden geleden aan tot de verhuizen, van de drie benauw de kamertjes waar ze is begon nen, naar het oude postkantoor. Klanten kunnen niet direkt haar de beurs komen, maar moeten gebruik maken van een makelaardij, waarvan er al acht honderd zijn. Kopers en verko pers bellen vanuit de hele repu bliek om alles te verhandelen, van koelkasten tot timmerhout, net zo goed als effecten en aan delen. Twee weken geleden bo den 162 verkopers computers aan. Je kunt de uitrusting voor een steenfabriek kopen, maar niet de fabriek zelf, omdat de staat haar privatiseringsbeleid nog niet heeft vastgesteld. Volgens Alexander Deduts- jenko, een lid van de beursraad, kan de beurs niet goed worden vergeleken met westerse beur zen of met die van het Rusland van voor de revolutie, omdat het belangrijkste feit uit het Sovjet-leven gebrek is. Inder daad zijn de meeste goederen die te koop worden aangeboden van buitenlandse oorsprong. En als een klant iets Russisch wil kopen? Dat zou dan ruw materiaal moeten zijn, zegt Wasiltsjisjin terwijl hij door zijn computerbestanden bladert tot hij stuit op driehonderd kubieke meter berkehout voor 150.000 roebel per kubieke meter. Zoals zovelen van de make laars en het beurspersoneel heeft hij economie gestudeerd aan de Staatsuniversiteit van Moskou, waar hij eerder werd doordrenkt met de werken van Marx dan met het functioneren van de markt. Hij bestudeerde thuis de kapitalistische econo mie, en verkreeg zijn kennis van de computer in de tijd dat hij in de metaalfabriek Hamer en Sik kel werkte, waar ze wat westerse hardware hadden. Hij heeft nooit buiten het oude commu nistische blok gereisd en droomt ervan een westerse beurs te bezoeken. „Ik zou graag naar Chicago gaan", zegt hij. Met zijn werk voor de make laars verdient hij 1500 roebel per maand, wat bij een realisti sche koerswisseling slechts ruim honderd gulden oplevert, maar wat volgens sovjet-maat staven een vorstelijk salaris is. Sommige yuppies werken in veel groter verbond, zoals Ger man Sterlikov, directeur van een kleine privé-beurs genaamd Alica en president van de recen telijk opgerichte Club van Jonge Miljonairs. In een interview met het tijdschrift Ogonyok verde digde Sterligov vorige week zijn geheimzinnige clubje tegen be schuldigingen geld van crimine len te witten. Het is een 'vak bond' voor eerlijke onderne mers die in de nieuwe Sovjet industrie willen investeren, zei hij. Voor een gemiddelde werkne mer die 300 roebel per maand verdient en met werkloosheid wordt bedriegd in een versleten industrie, is het idee van een miljonairsclub weerzinwek kend. Sterlikov heeft geen me delijden met mensen die, zoals de Russen zeggen, een schijn- loon krijgen voor schijn-werk. „Waarom zou ik met ze te doen moeten hebben? Volwassen mannen verdienen geen mede lijden als ze verkiezen te leven als vee." Bang om zich te specialiseren richten veel buitenlandse restauranthouders zich op een te breed publiek, waar door ze vaak aanmerkelijk minder succes boeken dan hun Nederlandse collega's. united photos de boer archieffoto De horeca is favoriet bij buitenlandse onderne mers. Draait een buitenlands restaurantje goed, dan wordt in een mum van tijd nog zo n bedrijf geopend. Heel gemakkelijk allemaal. Tenminste, zo lijkt het op het eerste gezicht. Volgens het onlangs verschenen rapport 'Buiten landse restaurants en allochtone ondernemers', blijft het succes van buitenlandse ondernemers achter bij dat van hun geboren en getogen Ne derlandse collega's. Als redenen daarvoor worden de - vaak - gebrekkige kennis van de Nederlandse taal en een bescheiden startkapitaal genoemd. Het aantal buitenlandse restaurants valt grof weg in drie categorieën uiteen. Zo is er het kleine eethuisje gericht op de eigen bevolkingsgroep, het grote, buitenlandse restaurant gericht op het Nederlandse publiek en het specialiteiten-restau rant, waar mensen met een bovenmodaal-inko- men hun geld besteden aan verfijnde gerechten. „Mijn familie hielp me", vertelt Daniël Beraki, eigenaar van restaurant Oost-Afrika, over zijn be ginperiode. Al vijf jaar runt hij zijn zaak met een familielid. Binnenkort breidt hij uit: dan heeft Rotterdam er een Afrikaanse pizzeria bij. Beraki is het wel gelukt, anderen struikelen over de taal en de financiën of komen in moeilijkhe den doordat ze zich te veel richten op een breed publiek, zo schrijft het rapport. En, zo blijkt uit gesprekken met branche-specialisten, specialisa tie is maar al te vaak de sleutel tot succes. Een ander probleem schuilt in het feit dat de buitenlandse ondememer-in-spé zich vaak nau welijks heeft voorbereid op de opening van zijn zaak. Vestigingseisen zoals een horeca-diploma worden maar al te vaak over het hoofd gezien omdat die in het land van herkomst niet van toe passing zijn. Door een goede taalbeheersing zijn de buiten landse restauranthouders beter in staat de vesti gingsopleiding te volgen, zo vinden ze zelf. Snel veel geld verdienen is een belangrijke motivatie om voor de horeca te kiezen. Daarom wordt maar al te vaak familie aangetrokken om in de zaak te werken. Dat lijkt misschien goedkoop, maar werkt op de lange termijn vaak remmend op de groei van de onderneming, aldus het rapport. Enkele andere aanbevelingen in het rapport: zorg voor voldoende inzicht in de eigen financiële situatie. Denk goed na over de vestigingsplaats. De prijs is niet het enige belangrijke, let ook op gastheerschap. En realiseer je dat de Nederlandse klant kritisch is.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20