Leidsch Dagblad 'Koppeling weg na forse groei lonen' VN beginnen luchtbrug met voedsel naar Sudan T<*en Sop track Alarm bij aardappeltelers: de piepers zijn op binnenland buitenland regio leiden jyfemhbb sport kunst Zieke ambtenaar Berlijn als resi PTT: misbruik Chaos bij kaart Publiek is geld Vorstenportret- wordt begeleid dentie veel meer alarm-nummer verkoop VW is kwijt bij verre ten uit Indië in waard 1 wordt aangepakt 'onontkoombaar' gend Wimbledon Tropenmuseum Dinsdag 25 juni 1991 opger. 1 maart 1860 Nr. 39578 Losse nummers f1,45 Geen krant ontvangen nri 071 -161400 DEL! 071 -161499 CDA in aanval tegen PvdA CDA en PvdA zijn verdeeld over het moment waarop de koppeling tussen lonen en uitkeringen moet worden los gelaten. Het CDA vindt dat uitkeringen en minimumloon niet mogen worden verhoogd als de lonen fors stijgen. De PvdA is het daar niet mee eens. Dit bleek gisteren tij dens het debat in de Tweede Kamer over de nieuwe kop pelingswet die het kabinet heeft ingediend. 'Tourstunt Wastora in strijd met wet' HAARLEM Annalaura Molducd HET WOORD IS AAN In de wet staat dat de uitkerin gen en het minimumloon stij- gen wanneer de lonen in het bedrijfsleven omhoog gaan. Het kabinet wil twee uitzonderingen maken: de koppeling vervalt als de lonen te hard stijgen, öf als er te veel mensen met een uit kering komen. Het CDA wil bei de uitgangspunten strakker hanteren dan de PvdA. Het CDA vindt dat een te for se stijging van de lonen op zich zelf voldoende reden is af te zien van de koppeling tusen lo nen en uitkeringen. Zelfs als het aantal mensen met een uitke ring niet verontrustend toe neemt, moet ontkoppeling be spreekbaar zijn, stellen de chris tendemocraten, j Het kabinet hanteert als regel I dat de koppeling moeilijk te handhaven valt, als tegenover elke 100 mensen met een baan 86 of meer met een uitkering staan. Die verhouding is overi- gens niet opgenomen in de wetstekst, j De PvdA-fractie stemt in met de verhouding waarvan het ka binet uitgaat. Maar die formule is voor de sociaal-democraten niet meer dan een richtlijn. „Overschrijding mag niet auto matisch leiden tot ontkoppe ling", aldus PvdA-woordvoerder Van Zijl. Zijn fractie vindt dat eerst moet wprden afgewacht wel ef fect dé kabinetsmaatregelen zullen hebben om het aantal wao'ers en zieken terug te drin gen. De PvdA gaat ervan uit dat het kabinet niet bij elke schom meling zal besluiten tot ontkop peling. De WD keerde zich tegen de 'koppelingswet. De fractie wil dat het minimumloon wordt bevroren en niet langer gelijk oploopt met de uitkeringen. De uitkeringen moeten gelijke tred houden met de inflatie, waarbij ook nog onderscheid moet wor- J den gemaakt voor uitkeringen Met vereende krachten duwen agenten en be- aan mensen die nog kunnen te- woners van het nomadenkamp aan de Gevle- rugkeren op de arbeidsmarkt en we§ 'n Amsterdam een caravan van het ter- degenen die dat niet meer kun- Deze twee stadsnomaden hadden geluk: nen (aow'ers), aldus WD- een groot deel van de onderkomens in het woordvoerder Linschoten. Het kabinet antwoordt de Ka- mer donderdag. De actie Win ik de Tour, dan| krijgt u uw geld retour' van Wastora is volgens de politie in strijd met de wet op de kans spelen. Gisteren is proces-ver- baal opgemaakt. Klanten die voor 5 juli elec-j tronica kopen met een waarde van meer dan honderd gulden, krijgen hun geld terug als Erik Breukink de Tour de France] wint. Directeur Gelauff zegt dat de rechter maar moet uitmaken in hoeverre de actie in strijd is met de wet. „We hebben ons vantevoren laten adviseren. De actie is getoetst op toelaatbaar heid." Volgens justitie is het verbo den gelegenheid te geven mee te dingen aan prijzen en pre mies „als de aanwijzing van de winnaars geschiedt door enige kansbepaling waarop deelne mers in het algemeen geen overwegende invloed kunnen uitoefenen." Ook is het in Ne derland niet toegestaan sport- prijsvragen te organiseren die erop gericht zijn deelnemers uitslagen van aangekondigde sportwedstrijden te voorspellen. Hij heeft zijn gedachten ten gaan. Precies: de hele boel platgewalst Dolf Verspoor VANDAAG PAGINA'S 22 Binnenland 3,4 Buitenland A rultuur 9 20 Familieberichten 14 Feiten en meningen 2 Info 18 Programma's 11 VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 21 HET WEER Wisselend bewolkt Vannacht regenOverdag wisse lend bewolkt en plaatselijk een bui. Minimum temperatuur ongeveer 14 graden. Middagtemperatuur omstreeks 18 graden. Zuidwestelij- j ke wind matig, aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan krachtig. kamp vielen gisteren ten prooi aan verwoes- rustig. De gemeentereiniging zal nog tot van- tende bulldozers van de politie. De groot- middag werk hebben om het nomadenkamp in scheepse ontruiming, die volgens de gemeen- het Westelijk Havengebied schoon te maken, te Amsterdam nodig was vanwege onhygiëni- Op pagina 4 een verslag van de ontruiming. sche toestanden in het kamp, verliep overigens foto Patrick van den hurk NIEUWSLIJN Toren van Pisa iets rechter Juist nu deskundigen het eens zijn geworden over de manier waarop de steeds verder overhellende toren van Pisa overeind moet worden gehouden, blijkt de toren spontaan drie millimeter rechter te zijn gaan staan. „Misschien wil hij met rust worden gelaten", zei een Italiaanse televisieverslaggever nadat het nieuws over de laatste meting gisteren bekend was geworden. Eerder dit jaar kwam een speciale door de regering benoemde commissie tot de conclusie dat de toren met stalen ringen moet worden verstevigd om verder scheefzakken te voorkomen. In maart wezen metingen uit dat de al sinds jaar en dag scheve to ren gevaarlijk ver van de loodlijn begon uit te wijken. Samenwerking in Nicaragua De Sandinisten en de Contra's in Nicaragua hebben gisteren be sloten samen te werken om stabiliteit in het land te brengen. Dit heeft de leider van de Sandinisten, oud-president Daniel Ortega, verklaard na afloop van een vier uur durend gesprek tussen San dinisten en Contra's. De Contra's hebben tot vorig jaar februari, met steun van de Verenigde Staten, gevochten tegen het linkse Sandinistische bewind dat in 1979 aan de macht kwam. Die strijd kostte naar schatting 30.000 mensen het leven. De strijd eindigde nadat de Sandinsteriin verkiezingen werden verslagen en Violeta Chamorro de nieuwe president werd. Van der Stoel rapporteur VN Oud-minister Van der Stoel (PvdA) is benoemd tot VN-rappor- teur over de mensenrechtensituatie in Irak. Van der Stoel was door het kabinet kandidaat gesteld voor deze functie. Van der Stoel moet nog dit najaar een eerste rapport over de mensen rechtensituatie in Irak uitbrengen aan de VN. Begin 1992 moet het eindrapport er liggen. Van der Stoel mag voor zijn werk van alle openbare en niet-openbare bronnen gebruik maken. PAVAROTTI in CONCERT 1 september 1991, "AHOY" Rotterdam Kaartverkoop uitsluitend: 010-4595860 Kaarten beschikbaar van 450,- en 650,-. Overigë helaas uitverkocht. Vluchtelingen komen terug uit onrustig Etiopië inlevering van deze bon De gratis bril is bestemd persoon die ook de eei bril gaat dragen. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als eerste (betaalde) bril. ariabei, ontspiegeld, betaalt mag goedkoper zijn dan 100.- gratis bril komt dan geldt Geen "andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. j Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t.o.C&A) X Alphen a/d Rijn, van Mandersloostr. 9 (t.o. C&A) °jc i NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT De Verenigde Naties zijn van daag begonnen met een grote hulpoperatie voor ruim 120.000 Sudanese vluchtelingen die de afgelopen weken vanuit Etiopië naar Nasir in oost-Sudan zijn getrokken. Dagelijks zijn er vanuit Kenya vier vluchten om voedsel boven Nasir te drop pen. De dagelijks voedselvluchten van het Wereld Voedsel Pro gramma (WFP) van de VN wor den uitgevoerd door Hercules transportvliegtuigen vanuit de plaats Lokichokkio in het noor den van Kenya. Gezien het moerasachtige gebied rondom de Sudanese plaats Nasir is het voor de vliegtuigen niet moge lijk te landen, waardoor men is gedwongen het voedsel af te werpen. In en rondom Nasir werken reeds verschillende VN-mede- werkers. Het Unicef-project li feline Sudan heeft de afgelopen weken vanuit Kenya diverse vluchten met medicamenten uitgevoerd. De 120.000 Sudanese vluchte lingen die zich nu in het Nasir- gebied bevinden, hebben de af gelopen jaren in kampen in het westen van Etiopië doorge bracht, maar zijn als gevolg van de opgelaaide burgeroorlog in Etiopië weer huiswaarts ge keerd. Op hun terugtocht heb ben zij de laatste weken een groot aantal ontberingen moe ten doorstaan, zoals gebrek aan voedsel en water, aanvallen door Etiopische rebellen en bombardementen door de Sudanese luchtmacht, die in dit gebied in oorlog is met de Zuid- Sudanese verzetsbeweging SPLA. De 400.000 Sudanezen die zich in kampen in Etiopië be vonden, hebben deze inmiddels allemaal verlaten en de ver wachting is daarom dat het aantal ontheemden in Nasir de komende weken nog flink zal stijgen. Het WFP is eind vorige week ook begonnen met voedsel vluchten naar het zuiden van de Meer dan 300 mensen zijn ge wond geraakt bij een treinonge luk in Japan. Het ongeluk ge beurde in het zuidwesten van Japan bij Fukuchiyama. Een trein met bijna 500 passagiers botste bij een spoorwegover gang op een vrachtwagen. De trein ontspoorde. Volgens de politie moesten 309 personen in het ziekenhuis worden behandeld. Vier gewon den zijn er zeer slecht aan toe. De politie deelde mee dat de 49-jarige chauffeur van de vrachtwagen is aangehouden op verdenking van nalatig ge- HAARLEMMERMEER JANETTE LUICHIES Groot alarm onder de aardappeltelers: de oude aardappels zijn zo goed als op en de aanvoer van nieuwe aardappels laat op zich wachten. Door een koud voorjaar en de hevige regenval van de af gelopen dagen laat de nieuwe aardappel nog even verstek gaan. Volgens aardap pelteler A. Verbeek uit Hoofddorp is het vooral een probleem van boeren in Zee land en Noord-Holland omdat daar de eerste aardappelen vandaan moeten ko men. „In de Haarlemmermeer zijn we altijd wat later." Vorig jaar rond deze tijd was Verbeek al druk aan het rooien. Dit jaar verwacht hij rond 10 juli de eerste aardappelen uit de grond te halen. „We zijn verwend de afgelopen jaren", zegt Verbeek. „Op het eerste gezicht lijken de aardappels er momenteel mooi bij te staan omdat het loof er goed uitziet. Maar de knollen zijn door gebrek aan zon nog veel te klein", aldus Verbeek. Verbeek verkoopt zijn aardappels aan huis. Hij betrekt ze momenteel van het Zeelandse Tholen en uit landen rond de Middellandse Zee. Voor een kilo aardap pels van Verbeek betaalt de consument ruim twee gulden. En dat is duur, zo er kent de boer. „De voorraden oude aardappels zijn dit jaar sneller op. De houdbaarheid liet te wensen over en de export liep beter dan gewoonlijk", zegt Verbeek. Maar volgens de aardappelboer is er nog geen reden voor grote paniek. „We zitten in een paar moeilijke weken, maar we ko men er wel uit." De Hoofddorpse boer kan zich wel voorstellen dat de collega's op Tholen het zwaar hebben. Volgens hem is de teelt daar intensiever dan in de Haar lemmermeer. „Op Tholen wordt vaak twee keer per jaar geteeld. In de Haar lemmermeer is de grond minder ge schikt. Bovendien heb je hier meer te maken met een schrale oosten wind door het ontbreken van bossen." Gisteren werden op de veiling Hol- landZeeland in Barendrecht nog prijzen tot twee gulden per kilo betaald. Dat be tekent dat de consument niet vreemd moet opkijken als hij in de winkel vier gulden voor een kilo moet neertellen. normaal. De enige die echt in hun nop jes zijn met de huidige situatie, zijn de handelaren. "Voor ons is de prijs buiten gewoon goed", zegt A. Eekhout, bedrijfs leider bij aardappelhandel Kruythoff in Strijen - met een omzet van 200.000 ton per jaar het grootste sorteer- en handels bedrijf in Nederland. Toch ziet hij de toekomst met enige zorg tegemoet. „Niemand kan zeggen of aan de huidige schaarste een einde komt. Als alles nor maal zou verlopen, zouden we in Neder land genoeg aardappelen oogsten om de vraag van consumenten en indu- Ogaden in oost-Etiopië, waar zich tienduizenden vluchtelin gen bevinden die al weken geen voedselhulp meer hebben ont vangen. En volgens Kitema Yifru, regionaal vertegenwoor diger van het VN-Voedsel en Landbouw Programma (FAO), treft zijn organisatie voorberei dingen om vanuit Kenya via vrachtwagens voedsel naar het zuiden van Etiopië te brengen. Het voedsel is op dit moment per schip onderweg naar de Ke- nyaanse havenstad Mombasa. Zie ook pagina 2 Moeder en dochter zwaar gewond bij ongeluk op A44 LEIDEN KAREL BERKHOUT Een 37-jarige vrouw uit Oegst- geest en haar 12-jarige dochter- je zijn vanochtend bij een auto ongeluk op de A44 ter hoogte van de Rijnbrug levensgevaarlijk gewond geraakt. De vrouw was op weg van Oegstgeest naar Wassenaar en kwam .langs de plaats waar werkzaamheden aan de weg worden uitgevoerd. De auto kwam door een onbekende oor zaak terecht op het gedeelte waar het asfalt is weggeslepen en de automobliste verloor de macht over het stuur. De auto botste eerst links op de vangrail, stuiterde terug naar de recnter- weghelft en raakte vervolgens in de herm waar een paar bomen werden geramd. De vrouw en haar dochter Delors vertrekt in 1993 bij EG BRUSSEL HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Jacques Delors, de voorzitter van de Europese Commissie, is niet van plan zijn termijn aan het hoofd van het dagelijks be stuur van de Europese Gemeen schap te verlengen. Hij treedt op 1 januari 1993 volgens plan af. Et is vaak gespeculeerd dat Delors nog twee jaar langer zou willen aanblijven, maar de 65- jarige Fransman heeft besloten daarvan af te zien. Daarmee groeien de kansen voor de Nederlandse premier Lubbers om Delors in 1993 op te volgen. Lubbers wordt in het EG-circuit beschouwd als de meest serieuze kandidaat voor de opvolging van de Franse so cialist. Delors heeft intern ook laten weten het een goede zaak te vinden door Lubbers te worden opgevolgd. Een probleem is echter dat het kabinet-Lubbers als het de rit uitzit tot in 1994 aanblijft en dat premier Lub bers dan voortijdig zou moeten vertrekken. HOE LANG Ja, ik mm* «en touadactia abonntmant an ontvang da krant da aarata twaa wakaa gratia wijn a Per maand (f26.45) via automa- I tische betaling' Per kwerteal (f 76.75) via accept- strie te voldoen. De hamvraag is nu of de zijn zwaargewond opgenomen j oogst nog wel goed op gang komt. En bovendien is het van belang of die oogst dan wel geschikt is voor de industrie, Dat is twee tot drie keer zo hoog als voornamelijk de frites-industrie." in het Academisch Ziekenhuis Leiden. De auto werd volledig vernield.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1